Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κορίτσια γεια σας κι απο μενα!

 

Εχω κληρονομικη θρομβοφιλια leiden και κατι αλλα που δεν θυμαμαι.

Ειχα παει στην αρχη σε αιματολόγο (γνωστη που είναι και στο Ιασω) με καποιες εξετασεις και μου ειπε να κανω μια inohep την ημερα (δεν θυμαμαι την δόση) . Μετα παω σε φαρμακολόγο και κανω και τις υπόλοιπες εξετασεις θρομβοφιλίας και τις ανοσολογικες και μου προτείνει (μου τα εχει δωσει γραπτως) δυο αντιπηκτικες την ημερα, απο την στιγμη που θα ξεκινησω τα φαρμακα της εξωσωματικής. Και πραγματι ετσι εκανα όλες τι φορες.

 

Σκέπτομαι μηπως να παω παλι σε αιματολόγο να ρωτησω για την σωστη δοσολογία.

 

Εχετε να μου προτείνετε καποιον στην Αθήνα?

 

Εχεις πμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα... Ρε κοριτσάκια τα φώτα σας γιατί έχω πάθει σοκ..... Μετά από μια αποβολή στην 24η εβδομάδα ο γιατρός μου ζήτησε να δω αιματολόγο και να ξεκινήσουμε έλεγχο. Πήγα σήμερα και είδα την κα Κώτση στο Λαϊκό. Μου έγραψε ένα κατεβατό εξετάσεις οι οποίες καλύπτονται μέσω ΕΟΠΥ μου έδωσε όμως και κάποιες που δεν καλύπτονται λέει και το κόστος στο Λαϊκό μου είπε ότι είναι 450 ευρώ...... ρε δουλευόμαστε??? Ο δε γυναικολόγος μου μου είπε ότι πρέπει να γίνουν και ότι στο ΛΗΤΩ το κόστος είναι περίπου 220 ευρώ... Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι ακριβότερα στο δημόσιο.... Έχει καμία ιδέα τι είναι αυτές οι εξετάσεις και γιατί είναι τόσο ακριβές??

 

Οι εξετάσεις είναι: Μοριακός έλεγχος

FVL1691 G -A

FII 20210 G- A

MTHFR 677 C - T

1289 A -C

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Ρε κοριτσάκια τα φώτα σας γιατί έχω πάθει σοκ..... Μετά από μια αποβολή στην 24η εβδομάδα ο γιατρός μου ζήτησε να δω αιματολόγο και να ξεκινήσουμε έλεγχο. Πήγα σήμερα και είδα την κα Κώτση στο Λαϊκό. Μου έγραψε ένα κατεβατό εξετάσεις οι οποίες καλύπτονται μέσω ΕΟΠΥ μου έδωσε όμως και κάποιες που δεν καλύπτονται λέει και το κόστος στο Λαϊκό μου είπε ότι είναι 450 ευρώ...... ρε δουλευόμαστε??? Ο δε γυναικολόγος μου μου είπε ότι πρέπει να γίνουν και ότι στο ΛΗΤΩ το κόστος είναι περίπου 220 ευρώ... Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι ακριβότερα στο δημόσιο.... Έχει καμία ιδέα τι είναι αυτές οι εξετάσεις και γιατί είναι τόσο ακριβές??

 

Οι εξετάσεις είναι: Μοριακός έλεγχος

FVL1691 G -A

FII 20210 G- A

MTHFR 677 C - T

1289 A -C

 

Γεια σου Moody!! Λυπάμαι ειλικρινά για την περιπέτειά σου. Σου εύχομαι πολύ σύντομα να αγκαλιάσεις το θαυματάκι σου..

Οι εξετάσεις αυτές είναι για θρομβοφιλία. Π.χ. FVL σημαίνει Factor V Leiden. Τα υπόλοιπα νούμερα μη σε απασχολούν, είναι το σημείο του γονιδίου που θα κοιτάξουν για να δουν εάν υπάρχει προβληματάκι. Είναι αρκετά μοριακό και μάλλον θα μπερδευτείς περισσότερο αν σου εξηγήσω πιο λεπτομερώς, παρά θα βγάλεις άκρη. Έτσι με το που θα πάρεις τα αποτελέσματα θα σου πρότεινα πας σε αιματολόγο. Αυτή θα σε κατατοπίσει και θα ξέρει να σου πει.

Οι εξετάσεις είναι ακριβές γιατί τα αντιδραστήρια που χρησιμοποιούνται είναι αρκετά ακριβα. Μη νομίζεις όμως πως δε βγάζουν και κέρδος.

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι και σύντομα μανούλα! Πολύ σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Moody!! Λυπάμαι ειλικρινά για την περιπέτειά σου. Σου εύχομαι πολύ σύντομα να αγκαλιάσεις το θαυματάκι σου..

Οι εξετάσεις αυτές είναι για θρομβοφιλία. Π.χ. FVL σημαίνει Factor V Leiden. Τα υπόλοιπα νούμερα μη σε απασχολούν, είναι το σημείο του γονιδίου που θα κοιτάξουν για να δουν εάν υπάρχει προβληματάκι. Είναι αρκετά μοριακό και μάλλον θα μπερδευτείς περισσότερο αν σου εξηγήσω πιο λεπτομερώς, παρά θα βγάλεις άκρη. Έτσι με το που θα πάρεις τα αποτελέσματα θα σου πρότεινα πας σε αιματολόγο. Αυτή θα σε κατατοπίσει και θα ξέρει να σου πει.

Οι εξετάσεις είναι ακριβές γιατί τα αντιδραστήρια που χρησιμοποιούνται είναι αρκετά ακριβα. Μη νομίζεις όμως πως δε βγάζουν και κέρδος.

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι και σύντομα μανούλα! Πολύ σύντομα!

 

σ ευχαριστώ για την απάντηση....μου κάνει εντύπωση όμως η τιμή για Δημόσιο Νοσοκομείο, το Λαϊκό, ενώ σε ιδιωτικό κέντρο διάβασα ότι είναι πιο φτηνά.....τι να πω......

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ για την απάντηση....μου κάνει εντύπωση όμως η τιμή για Δημόσιο Νοσοκομείο, το Λαϊκό, ενώ σε ιδιωτικό κέντρο διάβασα ότι είναι πιο φτηνά.....τι να πω......

το Λαικό κάνει το πλήρες πακέτο θρομβοφιλίας.

στα ιδιωτικά υπάρχουν διάφορα πακέτα, ανάλογα με το τί θέλει ο γιατρός να ελέγξει. έχω κάνει κι εγώ στο Λητώ το πακέτο που πρότεινε ο (πρώην) γυναικολόγος μου. και κάθε πακέτο εχει διαφορετική τιμή. το πλήρες στο ΛΗΤΩ το 2009 είχε περίπου 1000 ευρώ. για αυτό διστάζουν και οι γιατροί να το προτείνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το Λαικό κάνει το πλήρες πακέτο θρομβοφιλίας.

στα ιδιωτικά υπάρχουν διάφορα πακέτα, ανάλογα με το τί θέλει ο γιατρός να ελέγξει. έχω κάνει κι εγώ στο Λητώ το πακέτο που πρότεινε ο (πρώην) γυναικολόγος μου. και κάθε πακέτο εχει διαφορετική τιμή. το πλήρες στο ΛΗΤΩ το 2009 είχε περίπου 1000 ευρώ. για αυτό διστάζουν και οι γιατροί να το προτείνουν.

 

Καλημέρα.

Οι εξετάσεις γενικά είναι ακριβές. Στο εξωτερικό που μένω στις κάνουν μετά την 3η αποβολή - κι αυτό για να μην πληρώνει η ασφάλεια τόσα χρήματα για την κάθε περίπτωση. Επειδή, μετά από μία αποβολή στην 9η εβδομάδα, δεν μπορούσα να βγάλω άκρη εδώ και φυσικά δε θα περίμενα με σταυρωμένα χέρια, έκανα εξετάσεις στην Ελλάδα.

Λοιπόν για να σε κατατοπίσω εγώ έκανα τις παρακάτω εξετάσεις σε νοσοκομείο επαρχίας και στοίχιζαν αρκετά χρήματα..Πιο πολλά από όσα αναφέρεις εσύ.

 

FVL1691 G -A

FII 20210 G- A

MTHFR 677 C - T

MTHFR 1278 Α - C

PAI-1 675 4G/5G

κι άλλες 2 που δε βγήκαν ακόμη και περιμένω αποτελέσματα.

 

Τελικά, μέχρι στιγμής, έχω προβληματάκι στο MTHFR 677 C - T και θα πρέπει να μιλήσω κι εγώ με γιατρό.

Εύχομαι ολόψυχα να βγάλεις άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις να κάνεις τις εξετάσεις στο ΛΗΤΩ να τους πεις να μιλήσουν με το γιατρό σου και να σιγουρευτεί ότι τις κάνουν, γιατί εγώ είχα πάρει τηλ, τις είχα στείλει με φαξ να τις δουν και μου είπαν ότι τις κάνουν και στοιχίζουν ένα α ποσό και παρόλο που πήγα από επαρχεία με είχαν στο περίμενε αρκετή ώρα για να μου πουν ότι είχαν κάνει λάθος και θα στοιχίσουν παραπάνω γιατί δεν τα είχαν υπολογίσει σωστά! Στο Λαϊκό αντίθετα παρόλο που είναι δημόσιο είχα καλύτερη επικοινωνία και στην αρχή και μετά στην εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω αν θα τις κάνω και που. Ήθελα το Λαϊκό γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά τώρα δεν ξέρω. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια εύχομαι καλή τύχη!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω αν θα τις κάνω και που. Ήθελα το Λαϊκό γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά τώρα δεν ξέρω. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια εύχομαι καλή τύχη!

 

Γεια σου moody ...

 

Εγώ έκανα πριν 10 ημερες έλεγχο και πλήρωσα 150 ευρ για 14 μεταλλάξεις. Αυτές είναι οι πιο συνηθισμένες στην Ελλάδα.

 

Πήρα την απάντηση σε 3 ημερες.

 

 

Δες το εδώ

http://www.neoscreengr.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Γεια σου moody ...

 

Εγώ έκανα πριν 10 ημερες έλεγχο και πλήρωσα 150 ευρ για 14 μεταλλάξεις. Αυτές είναι οι πιο συνηθισμένες στην Ελλάδα.

 

Πήρα την απάντηση σε 3 ημερες.

 

 

Δες το εδώ

http://www.neoscreengr.com/

 

Dada75, στα χερια μου ακριβως το χαρτακι απο τον γιατρο μου, που μου λεει να παω στο NEOSCREEN, και θα δωσω 150ε(μου το ειπε)

 

μου χει ερθεο κεραμυδα, εχω μια κορη 2,5 που ειχα υποδειγμα εγκυμοσυνης, τελειομηνη και ευκολη, οικογενειακο ιστορικο ή αλοο υγειας δεν εχω, και ξαφνικα μου ειπε να κανω τον ελεγχο αυτο, μετα απο την αυχενικη διαφανεια στην τωρικνη μου εγκυμοσυνη.

 

απο τα παραπανω post εχω προβληματιστει γιατι το 'πακετο' αυτο μου φαινεται πολυ οικονομικο, αρα και ελλειπες??!

 

εσυ αν απιτρεπεται, τι σας οδηγησε να κανετε τις εξετασεις?

στην αυχενικη διαφανεια το μονο που μπορω να φανταστω οτι μπορει να συνδεεται με αυτο ειναι:

μητραια αρτηρια εντυπωμα

φλεβωδης πορος PIV

κομβοι αμφω 1,28

απλα σου παιρνουν αιμα? ,δεν χρειαζεται να εισαι νηστικη ,ε?

 

μηπως εχουμε και τον ιδιο γιατρο? νεα ερυθραια και αθηνα?

 

ελπιζω να δεις το ποστ μου, σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα το πρωί είχα ραντεβού στο Λαϊκό για την εξέταση θρομβοφιλίας!!!!!! Κορίτσια απογοητεύτηκα πάρα πολύ. Είχα αποφασίσει να κάνω μόνο τις εξετάσεις που συνταγογραφεί ο ΕΟΠΠΥ και τις υπόλοιπες θα τις έκανα από Σεπτέμβρη. Ενώ λοιπόν η γιατρός εκεί μου είχε πει πως μπορούσα να κάνω το μοριακό και εκτός νοσοκομείου, σήμερα και αυτή και αυτή και η νοσηλεύτρια μου είπαν ότι δε γίνεται και ότι πρέπει αν γίνει ολοκληρωμένος έλεγχος γιατί δεν βγαίνει αλλιώς συμπέρασμα. Δηλαδή ή τα κάνεις όλα ή τίποτα? Εν τω μεταξύ επειδή αισθάνθηκα πάρα πολύ άσχημα μ ένα σχόλιο που άκουσα μου ανέβηκε τόσο το αίμα στο κεφάλι που σηκώθηκα και έφυγα άρον άρον και δε ρώτησα τι και πως και δε ζήτησα να μου εξηγήσει γιατί μου είπε άλλα τότε και άλλα μου λέει τώρα.... Από εκείνη την ώρα είμαι χάλια τόσο πολύ επηρρεάστηκα!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα το πρωί είχα ραντεβού στο Λαϊκό για την εξέταση θρομβοφιλίας!!!!!! Κορίτσια απογοητεύτηκα πάρα πολύ. Είχα αποφασίσει να κάνω μόνο τις εξετάσεις που συνταγογραφεί ο ΕΟΠΠΥ και τις υπόλοιπες θα τις έκανα από Σεπτέμβρη. Ενώ λοιπόν η γιατρός εκεί μου είχε πει πως μπορούσα να κάνω το μοριακό και εκτός νοσοκομείου, σήμερα και αυτή και αυτή και η νοσηλεύτρια μου είπαν ότι δε γίνεται και ότι πρέπει αν γίνει ολοκληρωμένος έλεγχος γιατί δεν βγαίνει αλλιώς συμπέρασμα. Δηλαδή ή τα κάνεις όλα ή τίποτα? Εν τω μεταξύ επειδή αισθάνθηκα πάρα πολύ άσχημα μ ένα σχόλιο που άκουσα μου ανέβηκε τόσο το αίμα στο κεφάλι που σηκώθηκα και έφυγα άρον άρον και δε ρώτησα τι και πως και δε ζήτησα να μου εξηγήσει γιατί μου είπε άλλα τότε και άλλα μου λέει τώρα.... Από εκείνη την ώρα είμαι χάλια τόσο πολύ επηρρεάστηκα!

εγώ πάντως, είχα ήδη κάνει το μοριακό έλεγχο αλλού και μετά έκλεισα ραντεβού με αιματολόγο στο ΛΑΙΚΟ να τις δει και να μου πεί τί άλλο να κάνω. μου είπε να κάνω και τις υπόλοιπες εξετάσεις στο ΛΑΙΚΟ. όταν πήγα για τις αιματολογικές, η νοσηλεύτρια εκεί μου είπε ότι πρέπει να γίνουν όλες από την αρχή, γιατί ακολουθούν πρωτόκολλο και δεν γίνεται να μου κάνουν τις μισές. τους είπα ότι αυτό μου είπε η γιατρός, στραβομουτσούνιασαν αλλά τις έκαναν (γιατί η αιματολόγος ήταν η διευθύντρια του τμήματος).

Link to comment
Share on other sites

Γινονται και στο Αρεταιειο http://www.erthe.gr/ ο Οικονομου ειναι καταπληκτικος ,παρε ενα τηλεφωνο δεν ξερω ποσο πληρωνεις εκει.Εγω τις εκανα σε ενα εργαστηριο http://www.pharmagenetix.net/ που ειναι και εκει ο Οικονομου εχει τιμες http://www.pharmagenetix.net//public/uploads/files/FinalCatalogExams2.pdfκαι μετα πηγα τα χαρτια στο ταμειο και μου εβγαλαν ενα μικρο μερος του ποσου,στην συνεχεια εκανα ενσταση και πηρα γυρω στο 85% αν θυμαμαι καλα μετα απο 6 μηνες .

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως, είχα ήδη κάνει το μοριακό έλεγχο αλλού και μετά έκλεισα ραντεβού με αιματολόγο στο ΛΑΙΚΟ να τις δει και να μου πεί τί άλλο να κάνω. μου είπε να κάνω και τις υπόλοιπες εξετάσεις στο ΛΑΙΚΟ. όταν πήγα για τις αιματολογικές, η νοσηλεύτρια εκεί μου είπε ότι πρέπει να γίνουν όλες από την αρχή, γιατί ακολουθούν πρωτόκολλο και δεν γίνεται να μου κάνουν τις μισές. τους είπα ότι αυτό μου είπε η γιατρός, στραβομουτσούνιασαν αλλά τις έκαναν (γιατί η αιματολόγος ήταν η διευθύντρια του τμήματος).

 

Να σου πω κάτι?? Κι ας ακουστεί εγωιστικό και παράλογο! Έχω την ΑΠΑΙΤΗΣΗ από Ελληνικό δημόσιο νοσοκομείο να διεξάγει δωρεάν τις εξετάσεις που πρέπει να κάνουμε εφόσον κρίνονται απαραίτητες από τον ίδιο το γιατρό του νοσοκομείου και όχι από κάποιον ιδιώτη που μπορεί και να υπερβάλλει (και καλά ίσως κάνει αλλά λέμε τώρα....). Στο νοσοκομείο που εγώ πληρώνω κι εσύ και όλοι μας για να με εξυπηρετήσει ΄όταν το χρειαστώ! Δεν είναι λοιπόν ούτε το κόστος των εξετάσεων θεμιτό (600 ευρώ...) ούτε απάντηση γιατρού : "Μπορείς να το κάνεις κι έξω θα σου έρθει πιο οικονομικά...". Είναι ντροπή μας σαν χώρα! Και έχω επίσης την απαίτηση από τους γιατρούς που υποτίθεται ότι πρέπει να βοηθάνε και κάνουν θεϊκό λειτούργημα να με αντιμετωπίζουν σαν άνθρωπο και όχι σαν κρέας... όπως έκαναν κάποιοι εκεί μέσα!!!! Και ειδικά μετά από μια απώλεια όπως βιώσαμε εμείς θέλω στοργή και Proderm! Δεν έχουν να κάνουν μ ένα κρυολόγημα ή μια ίωση, έχουν να κάνουν με ανθρώπινες ζωές και ψυχούλες αθώες που από τα χέρια τους και το μυαλό τους εξαρτάται αν θα τα καταφέρουν να έρθουν στη ζωή!!!!

 

Λυπάμαι για το ύφος και τον τόνο μου και σας ζητώ ειλικρινά συγγνώμη αλλά επειδή πραγματικά είναι πολύ επώδυνο όλο αυτό και το ξέρετε δεν ανέχομαι ούτε να με λυπούνται ούτε να με γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους!!!!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dada75, στα χερια μου ακριβως το χαρτακι απο τον γιατρο μου, που μου λεει να παω στο NEOSCREEN, και θα δωσω 150ε(μου το ειπε)

 

μου χει ερθεο κεραμυδα, εχω μια κορη 2,5 που ειχα υποδειγμα εγκυμοσυνης, τελειομηνη και ευκολη, οικογενειακο ιστορικο ή αλοο υγειας δεν εχω, και ξαφνικα μου ειπε να κανω τον ελεγχο αυτο, μετα απο την αυχενικη διαφανεια στην τωρικνη μου εγκυμοσυνη.

 

απο τα παραπανω post εχω προβληματιστει γιατι το 'πακετο' αυτο μου φαινεται πολυ οικονομικο, αρα και ελλειπες??!

 

εσυ αν απιτρεπεται, τι σας οδηγησε να κανετε τις εξετασεις?

στην αυχενικη διαφανεια το μονο που μπορω να φανταστω οτι μπορει να συνδεεται με αυτο ειναι:

μητραια αρτηρια εντυπωμα

φλεβωδης πορος PIV

κομβοι αμφω 1,28

 

απλα σου παιρνουν αιμα? ,δεν χρειαζεται να εισαι νηστικη ,ε?

 

μηπως εχουμε και τον ιδιο γιατρο? νεα ερυθραια και αθηνα?

 

ελπιζω να δεις το ποστ μου, σε ευχαριστω

 

Καλησπέρα ...

Το πακέτο αυτό έχει τις πιο πολλές μεταλλάξεις και είναι μια χαρά. Δεν λείπει κάτι.

Δεν σου περνούν το αίμα. Η εξέταση γίνετε με το σάλιο.

 

Εγώ μένω Γέρακα και ο γιατρός μου είναι στο Χαλάνδρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα Κοριτσια.. Χρειαζομαι τα Φωτα σας... Εχτες πηρα τα αποτελεσματα Για την Θρομβοφιλια που εκανα...την γιατρο μου θα την δω σημερα.. ομως απο εκει που τις πηρα (το Βενιζελειο στο Ηρακλειο) η γιατρος μου ειπε οτι θα χρειαστω ενεσουλες.. και οτι εχω παθολογικη Θρομβοφιλια και μια ταση για αιμοραγια... Κατι το οποιο ομως ειναι σπανιο.. αλλα εγω το εχω... !!!

Σε αλλο ενα ιατρικο site που εβαλα τα αποτελεσματα μου ειπε ακριβως το ιδιο πραγμα, οτι θα χρειαστω εενσουλες..

 

PT ασθενους=12,8 sec φ.τ 11-14

INR=1,1 φ.τ 1-1,3

APTT ασθενους=38,7 sec φ.τ 25-35

Ινωδογονο=264,1 φ.τ 180-400

D-DIMERS= 0,3 φ.τ 0-5

FVIII:c = 78,5% φ.τ 50-140

vWFAG = 78,5% φ.τ 50-160

Rcof=77,0% φ.τ 50-140

FIX = 64,0% φ.τ 60-140

FXI= 75,7% φ.τ 60-140

FXII=47,3% φ.τ 60-140

Πρωτεινη C:c= 101,9% φ.τ 75-140

AT III: C= 96% φ.τ 75-140

 

Πρωτεινη S:c =39,6% φ.τ 65-180

APC- resistance = 3,7 φ.τ >1,5

Ομοκυστεινη= 10,6 φ.τ <11,5

Αντιπυκτικα Λυκου = 0,96

FV Leiden= Φυσιολογικος

G20210A FII= Φυσιολογικος

ΜΤΗFR = Ετεροζυγος

 

 

 

 

Εναντι Καρδιολιπινης IgG= 3,5 φ.τ <15 αρνητικο

Εναντι Καρδιολιπινης IgM= 7,7 φ.τ <12,5 αρνητικο

Εναντι Φωσφατιδυλσερινης IgG = 6,0 φ.τ <25

Εναντι Φωσφατιδυλσερινης IgM = 8,8 φ.τ<25

Εναντι B2-GPI IgG = 6,4 φ.τ <20

Εναντι B2-GPI IgM = 3,9 φ.τ <20

 

 

Εσεις που ξερετε καλητερα απο εμενα τι λετε..??

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Κοριτσια.. Χρειαζομαι τα Φωτα σας... Εχτες πηρα τα αποτελεσματα Για την Θρομβοφιλια που εκανα...την γιατρο μου θα την δω σημερα.. ομως απο εκει που τις πηρα (το Βενιζελειο στο Ηρακλειο) η γιατρος μου ειπε οτι θα χρειαστω ενεσουλες.. και οτι εχω παθολογικη Θρομβοφιλια και μια ταση για αιμοραγια... Κατι το οποιο ομως ειναι σπανιο.. αλλα εγω το εχω... !!!

Σε αλλο ενα ιατρικο site που εβαλα τα αποτελεσματα μου ειπε ακριβως το ιδιο πραγμα, οτι θα χρειαστω εενσουλες..

 

PT ασθενους=12,8 sec φ.τ 11-14

INR=1,1 φ.τ 1-1,3

APTT ασθενους=38,7 sec φ.τ 25-35

Ινωδογονο=264,1 φ.τ 180-400

D-DIMERS= 0,3 φ.τ 0-5

FVIII:c = 78,5% φ.τ 50-140

vWFAG = 78,5% φ.τ 50-160

Rcof=77,0% φ.τ 50-140

FIX = 64,0% φ.τ 60-140

FXI= 75,7% φ.τ 60-140

FXII=47,3% φ.τ 60-140

Πρωτεινη C:c= 101,9% φ.τ 75-140

AT III: C= 96% φ.τ 75-140

 

Πρωτεινη S:c =39,6% φ.τ 65-180

APC- resistance = 3,7 φ.τ >1,5

Ομοκυστεινη= 10,6 φ.τ <11,5

Αντιπυκτικα Λυκου = 0,96

FV Leiden= Φυσιολογικος

G20210A FII= Φυσιολογικος

ΜΤΗFR = Ετεροζυγος

 

 

 

 

 

 

Εναντι Καρδιολιπινης IgG= 3,5 φ.τ <15 αρνητικο

Εναντι Καρδιολιπινης IgM= 7,7 φ.τ <12,5 αρνητικο

Εναντι Φωσφατιδυλσερινης IgG = 6,0 φ.τ <25

Εναντι Φωσφατιδυλσερινης IgM = 8,8 φ.τ<25

 

Εναντι B2-GPI IgG = 6,4 φ.τ <20

 

Εναντι B2-GPI IgM = 3,9 φ.τ <20

 

 

Εσεις που ξερετε καλητερα απο εμενα τι λετε..??

 

Καλημέρα !!!

 

Έχεις το MTHR ετερόζυγο και ναι μάλλον θα κανεις τις ενέσεις. Και εγώ το ίδιο έχω και κάνω.

 

Το MTHR δεν είναι και τόσο σπάνιο.

Ειδικά που είναι ετερόζυγο. Ένας στους 7 το έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα Κοριτσια.. Χρειαζομαι τα Φωτα σας... Εχτες πηρα τα αποτελεσματα Για την Θρομβοφιλια που εκανα...την γιατρο μου θα την δω σημερα.. ομως απο εκει που τις πηρα (το Βενιζελειο στο Ηρακλειο) η γιατρος μου ειπε οτι θα χρειαστω ενεσουλες.. και οτι εχω παθολογικη Θρομβοφιλια και μια ταση για αιμοραγια... Κατι το οποιο ομως ειναι σπανιο.. αλλα εγω το εχω... !!!

Σε αλλο ενα ιατρικο site που εβαλα τα αποτελεσματα μου ειπε ακριβως το ιδιο πραγμα, οτι θα χρειαστω εενσουλες..

 

PT ασθενους=12,8 sec φ.τ 11-14

INR=1,1 φ.τ 1-1,3

APTT ασθενους=38,7 sec φ.τ 25-35

Ινωδογονο=264,1 φ.τ 180-400

D-DIMERS= 0,3 φ.τ 0-5

FVIII:c = 78,5% φ.τ 50-140

vWFAG = 78,5% φ.τ 50-160

Rcof=77,0% φ.τ 50-140

FIX = 64,0% φ.τ 60-140

FXI= 75,7% φ.τ 60-140

FXII=47,3% φ.τ 60-140

Πρωτεινη C:c= 101,9% φ.τ 75-140

AT III: C= 96% φ.τ 75-140

 

Πρωτεινη S:c =39,6% φ.τ 65-180

APC- resistance = 3,7 φ.τ >1,5

Ομοκυστεινη= 10,6 φ.τ <11,5

Αντιπυκτικα Λυκου = 0,96

FV Leiden= Φυσιολογικος

G20210A FII= Φυσιολογικος

ΜΤΗFR = Ετεροζυγος

 

 

 

 

 

 

Εναντι Καρδιολιπινης IgG= 3,5 φ.τ <15 αρνητικο

Εναντι Καρδιολιπινης IgM= 7,7 φ.τ <12,5 αρνητικο

Εναντι Φωσφατιδυλσερινης IgG = 6,0 φ.τ <25

Εναντι Φωσφατιδυλσερινης IgM = 8,8 φ.τ<25

 

Εναντι B2-GPI IgG = 6,4 φ.τ <20

 

Εναντι B2-GPI IgM = 3,9 φ.τ <20

 

 

Εσεις που ξερετε καλητερα απο εμενα τι λετε..??

 

 

και εγω σε αυτο ειμαι

ΜΤΗFR = Ετεροζυγος αλλαεπειδη εκανα εξωσωματικη με μακρυ προτοκολο ο γιατροσ μου μου εδωσε τισ clexan προλιπτικα απο τη 20 μερα του κυκλου μου που θα ξεκινουσα τις arverkap!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω θρομβοφιλία και κανείς δεν μου το είχε βρει μέχρι που άλλαξα γιατρό και έκανα τις απαραίτητες εξετάσεις και διαπιστώσαμε θρομβοφιλία

τώρα είμαι ευτυχώς έγκυος και παίρνω ευτυχώς τα φαρμακά μου ότι μου πει και όλα καλά

μην αγχώνεστε δεν είναι τίποτα που δεν φτιάχνει αρκεί να διαγνωστεί και θα μείνετε έγκυος αμέσως

Link to comment
Share on other sites

κι εγω μετα απο 2 αποβολες,εχοντας κανει στην πρωτη τις απαραιτητες εξετασεις θρομβοφιλιας,ο γυναικολογος με καθησυχαζε οτι δεν εχω.αλλαξα γυναικολογο,ριχνοντας μια ματια,μου ειπε οτι μαλλον εχω.σημερα εκανα ολο το πακετο,την Παρασκευη θα ξερω.

τι να πω!!!!!το εριχνε στην τυχη!!!μου ειπε να ξαναπροσπαθησω αμεσως.τι με περασε πια;;;;;;;να μενω και να τα χανω;και να λεμε ετυχε;;;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 1 μήνα είχα κι εγώ παλίνδρομη κύηση μετά από σπερματέγχυση. Ο γυναικολόγος είπε ότι μόνο κατά 20% είναι "τυχαία" αυτή η απώλεια. Σε έναν ανοσολόγο που πήγα μου είπε ότι δεν υπάρχει "τυχαίο", υπάρχουν λόγοι για τους οποίους γίνεται μια παλίνδρομη, ανιχνεύονται αν τυχόν υπάρχουν και δίδεται αγωγή. Εγώ και λόγω της υποβοηθούμενης μεθόδου δεν πρόκειται να περιμένω και 2 παλίνδρομη για να κάνω εξετάσεις.

Το θέμα μου όμως είναι άλλο... πόσο καιρό πρέπει να περιμένω μετά την παλίνδρομη ώστε να κάνω τις εξετάσεις θρομβοφιλίας χωρίς αυτές να βγουν επηρεασμένες? Ο γυναικολόγος λέει 1 γεμάτος μήνας είναι αρκετός ενώ η αιματολόγος που επισκέφτηκα λέει 2 μήνες. Εσείς τι γραμμή είχατε από τους γιατρούς σας? Πόσο διάστημα αφήσατε μετά από παλίνδρομη κύηση? Οι μοριακές εξετάσεις σαφώς δεν επηρεάζονται, προς το παρόν περιμένω για τις βιοχημικές.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 1 μήνα είχα κι εγώ παλίνδρομη κύηση μετά από σπερματέγχυση. Ο γυναικολόγος είπε ότι μόνο κατά 20% είναι "τυχαία" αυτή η απώλεια. Σε έναν ανοσολόγο που πήγα μου είπε ότι δεν υπάρχει "τυχαίο", υπάρχουν λόγοι για τους οποίους γίνεται μια παλίνδρομη, ανιχνεύονται αν τυχόν υπάρχουν και δίδεται αγωγή. Εγώ και λόγω της υποβοηθούμενης μεθόδου δεν πρόκειται να περιμένω και 2 παλίνδρομη για να κάνω εξετάσεις.

Το θέμα μου όμως είναι άλλο... πόσο καιρό πρέπει να περιμένω μετά την παλίνδρομη ώστε να κάνω τις εξετάσεις θρομβοφιλίας χωρίς αυτές να βγουν επηρεασμένες? Ο γυναικολόγος λέει 1 γεμάτος μήνας είναι αρκετός ενώ η αιματολόγος που επισκέφτηκα λέει 2 μήνες. Εσείς τι γραμμή είχατε από τους γιατρούς σας? Πόσο διάστημα αφήσατε μετά από παλίνδρομη κύηση? Οι μοριακές εξετάσεις σαφώς δεν επηρεάζονται, προς το παρόν περιμένω για τις βιοχημικές.

 

 

Εγω εκανα 1 μηνα μετα την παλλινδρομη.

Καποιες κολπικες εξετασεις,μου ειπαν 20 μερες μετα την αντιβιωση που πηρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...