Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μινα εγώ τις έκανα στο Βενιζέλειο νοσοκομείο στο Ηράκλειο Κρήτης και πήρα τα αποτελέσματα σε 1 μήνα....μια γνωστή μου που την έκανε σε μικροβιολογικό εργαστήριο την πήρε σε 1 εβδομάδα αν θυμάμαι καλά...γιατί το αίμα της πήγε Αθήνα...

a>

a>

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι και εμένα 3 και διαδοχικές αποβολές μου είχαν πει και μετά να κάνω εξετάσεις....αλλά αν τους άκουγα τώρα δεν θα είχα τον μικρό Γιαννάκι να μου χαμογελά και εγω να λιώνω....

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια ...διαβάζω και τις πιο κάτω απαντήσεις και από ότι βλέπω οι περισσότεροι γιατροί λένε ΟΧΙ στην εξέταση θρομβοφιλίας...τον λόγο δεν μπορώ να καταλάβω...πως μπορούν να παίζουν με την αγωνίας μας και με την υγεία και την δικιά μας και των παιδιών μας? μια εξέταση αίματος είναι ...μας παίρνουν λίγο αίμα και μας δίνουν μια απάντηση που αμ τι άλλο θα μας βοηθήσει να κρατήσουμε το μωρό μας στην ζωή αν όντως υπάρχει πρόβλημα...που το τόσο κακό δεν μπορώ να καταλάβω?

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μενα! Διαβάζω και γω τις αναρτήσεις σας για τη θρομβοφίλια &καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σας. Εγώ είμαι στο άλλο άκρο από άποψη γιατρού, παρότι δεν είχα αποβολή, μου πε να κάνω την εξέταση γιατί η πρώτη μου εγκυμοσύνη, παρολίγον να μην εξελιχθεί καλά.Επειδή δε θέλω να περάσω τα ίδια άγχος και στην επόμενη έχω αρχίσει να ψάχνομαι.Από την έρευνα μου πάντως,είναι γενικά ακριβή σαν εξέταση,την κάνουν στο αρεταίειο και ο γιατρός μου, μου πρότεινε ένα ιδιωτικό εργαστήριο ,neoscreen λέγεται,εξειδικεύεται σε μοριακό και βιοχημικό έλεγχο και πράγματι οι τιμές του είναι πιο χαμηλές και από το αρεταίειο!Να προσθέσω στα συν ότι έρχεται και νοσηλευτής σπίτι σου και σου παίρνει αίμα και είναι μέσα στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

μαλλον δεν τη κανεις σωστα...αλλα μη φοβασαι,δεν επηρεαζεις πουθενα το εμβρυο

ξαναρωτα την αιματολογο σου η το γιατρο σου για το τροπο που τη κανεις

οσο για το αν πρεπει να γινετε η εξεταση,ειμαι της αποψης οτι επιβαλλεται αν εχεις εστω κ μια αποβολη,κοστιζει μεν,αλλα τοσες εξετασεις κανουμε,κ αυτη ειναι πολυ σημαντικη κ για τη δικη μας υγεια,κ για μια καλη εκβαση εγκυμοσυνης...δε το συζητω κ μιλαω εκ πειρας

Link to comment
Share on other sites

Επίσης προσπάθησε να μην την κάνεις κάθε μέρα στο ίδιο σημείο.

Κορίτσια πέρασα και εγώ την εγκυμοσύνη παρέα με τις ενέσεις αλλά έλεγα ότι ταϊζω το μωράκι μου και δεν με ενοχλούσε. Δεν είναι εύκολο στην αρχή αλλά μετά γίνεται ρουτίνα. Η περίοδος που με πόναγαν και με ενοχλούσαν ήταν μετά τη γέννα που με ενοχλούσαν όλα.

Είχε πλάκα στο μαιευτήριο που η διπλανή λόγω καισαρικής ήρθαν να της κάνουν αντιπηκτική και φώναξε από τον πόνο και εγώ σκεπτόμουν πως κάνει έτσι για μία! Δεν την κορόϊδευα απλά εμένα μου είχε γίνει συνήθεια.

Να ρωτήσω, εγώ τις είχα ξεκινήσει από την 23η ημέρα και αν δεν ήμουν έγκυος θα τις σταμάταγα και τον άλλο μήνα πάλι.

Έχει τύχει σε καμία που έκανε ενέσεις να μείνει τη 2η φορά έγκυος και να μην είχε αρχίσει από πριν τις ενέσεις; Θέλω να πω αν τύχει μη προγραμματισμένη κύηση έχει ελπίδες;

Link to comment
Share on other sites

μπορει κ να εχει αν αρχισουν οι ενεσεις οσο νωριτερα γινεται...εγω βεβαια τις αρχισα απο πριν μεινω εγκυος.ισως θα επρεπε να ρωτησει απο πριν το γιατρο για αυτο δλδ αν προσπαθω αυτο το μηνα,να κανω ενεσεις απο πριν η οταν μαθω οτι ειμαι εγκυος..κ ο αιματολογος θα ξερει

Link to comment
Share on other sites

μπορει κ να εχει αν αρχισουν οι ενεσεις οσο νωριτερα γινεται...εγω βεβαια τις αρχισα απο πριν μεινω εγκυος.ισως θα επρεπε να ρωτησει απο πριν το γιατρο για αυτο δλδ αν προσπαθω αυτο το μηνα,να κανω ενεσεις απο πριν η οταν μαθω οτι ειμαι εγκυος..κ ο αιματολογος θα ξερει

Κι εγώ τις έκανα από πριν, εννοώ αν μείνω έγκυος μη προγραμματισμένα τι κάνω;

Φυσικά και δεν το επιδιώκω απλά σκεπτόμουν αν τύχει έχω ελπίδες;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα! Πριν από ένα μήνα και κατι είχα μια αποβολή στην 6η εβδομάδα και καθώς έχω ένα παιδάκι ήδη με παραξένεψε το γεγονός...Σε συνδυασμό με το ασχημο οικογενειακό ιστορικό εμφραγμάτων είπα να κάνω έναν πλήρη θρομβοφιλικό έλεγχο με τα εξής αποτελέσματα: είμαι ετερόζυγη στο β-ινωδογόνο , ACE(angiotensin-converting enzyme) I/D και Αpo E(apolipoprotein E). Kαι ομόζυγο παθολογικό μου βγηκε το PAI-1 (Plasminogen activator inhibitor 1) . Kατά τα άλλα φυσιολογική. Ευτυχώς μίλησα με την κυτταρογενετίστρια κολλητή μου φίλη και μου είπε ότι δεν είμαι και με το ένα πόδι στον τάφο:rolleyes: και να ηρεμήσω...μου είπε επίσης ότι μάλλον θα χρειαστεί στη δεύτερη εγκυμοσύνη να κάνω ενεσούλες ηπαρίνης, δηλαδή ο αιματολόγος μάλλον αυτό θα μου πει... Εσείς έχετε παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα εχω ενα αγορακι 6 ετων και ειχα 5 αποβολες μεταξυ 6ης και 8ης εβδομαδας ο γιατρος που με παρακολουθουσε τοτε τις ονομαζε "τυχαιο" γεγονος ωσπου πηγα σε αιματολογο απο μονη μου κ εχω θρομβοφιλια κ διαφορα αλλα πολλα σχετκα με το αιμα μου(εννοειται πως εχω αλλαξει γιατρο).

αυτη τη στιγμη ειμαι εγκυος στην 15η εβδομαδα κανω ενεσεις ηπαρινης κ τον σταυρο μου καθημερινα να εχω μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα υγιη μωρο.οι ενεσεις δν ειναι τπτ μν φοβασαι καθολου να επισκεφθεις αιματολογο που θα σε καθοδηγησει σωστα και δν εχεις να φοβασαι τπτ.σου ευχομαι συντομα να χαρισεις στο παιδακι ενα αδερφακι.

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

O αιματολόγος πρεπει να συνεργάζεται με το γυναικολόγο? Είμαι κάπως μπλργμένη με τους γιατρούς...

 

Θεωρητικά και ιδανικά, ναι. Αλλά το κακό είναι πως οι περισσότεροι γυναικολόγοι θεωρούν ότι δεν χρειάζεται και μάλιστα ακυρώνουν τους αιματολόγους/ανοσολόγους/διαβητολόγους κλπ. Ο γυναικολόγος μου επέμενε ότι δεν χρειαζόμουν ούτε ηπαρίνες ούτε κορτιζόνη, απορώ γιατί μπλέκονται στα χωράφια άλλης ειδικότητας χωρίς να γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω άκρη... και αυτό το...τυχαίο περιστατικό; Δηλαδή αν δεν το έψαχνα, δεν επέμενα, δεν θα το μάθαινα ποτέ το πρόβλημα? Αφού είχα φτάσει σε σημείο να νιώθω περίεργη που το έψαχνα το θέμα. Τέλος πάντων τώρα είμαι σε φάση που ψάχνω αιματολόγο. Παρακαλώ όποια κυρία γνωρίζει κάποιον καλό αιματολόγο ας μου στείλει ένα μηνυματάκι, αν δεν κάνει μεγάλο κόπο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχω ενα αγορακι 6 ετων και ειχα 5 αποβολες μεταξυ 6ης και 8ης εβδομαδας ο γιατρος που με παρακολουθουσε τοτε τις ονομαζε "τυχαιο" γεγονος ωσπου πηγα σε αιματολογο απο μονη μου κ εχω θρομβοφιλια κ διαφορα αλλα πολλα σχετκα με το αιμα μου(εννοειται πως εχω αλλαξει γιατρο).

αυτη τη στιγμη ειμαι εγκυος στην 15η εβδομαδα κανω ενεσεις ηπαρινης κ τον σταυρο μου καθημερινα να εχω μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα υγιη μωρο.οι ενεσεις δν ειναι τπτ μν φοβασαι καθολου να επισκεφθεις αιματολογο που θα σε καθοδηγησει σωστα και δν εχεις να φοβασαι τπτ.σου ευχομαι συντομα να χαρισεις στο παιδακι ενα αδερφακι.

Ευχαριστώ πολύ! σου εύχομαι μία καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα υγιέστατο μωράκι! Να χαίρεσαι και το μεγάλο σου το αγοράκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Papagalia σου εστειλα πμ και η απαντηση σου στο ερωτημα αν πρεπει ο αιματολογος να συνεργαζεται με τον γυναικολο ειναι ΝΑΙ ,στο υπερηχο φαινεται η αναπτυξη του εμβρυου και πρεπει να γνωριζει ο αιματολογος ,δηλαδη μεγαλωνει σωστα αρα η δοση ειναι σωστη ή δεν αναπτύσσεται σωστα αρα η δοση θελει αυξηση σε συνδιασμο με τις αιματολογικες που κανεςι καθε μηνα καθοριζει την δοση εχει και αλλες λεπτομεριες που πρεπει να γνωριζει δεν θα σου τις αναφερω τωρα γιατι θα μακρηγορήσω .Ο δικος μου προτεινε μια θεραπεια και ο γυναικολος ελεγε συμφωνω ή διαφωνω .

 

Υγ "τυχαίο περιστατικό " και εμενα αυτο μου ελεγαν οι ασχετοι και εγω ειπα δεν ειναι δυνατον να μου πεσει 2 φορες κεραυνος και εψαξα και βρηκα ενα γιατρο με την βοηθεια του φορουμ και ηταν σωστος και μου ειπε ο ανθρωπος πιθανον εχεις θρομβοφιλια κανε τις εξετασεις και το βρηκαμε .

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι ο γυναικολογος να συνεργαζεται με τον αιματολογο για να εχουν επικοινωνια.δυστυχως οι περισσοτεροι γυναικολογοι ειναι "ξερολες" και ακυρωνουν τους αιματολογους ή τους ανοσολογους κτλ.για παραδειγμα εγω χωρις να το γνωριζουμε εχω αλλεργια στην ασπιρινη και μου προκαλουν αιμοραγιες στην τελευταια μου αποβολη ο προηγουμενος μου γυναικολογος μου χορηγουσε σαλοσπιρ γιατι βοηθανε στις θρομβωσεις θα μου ξεκινουσε τις ηπαρινες μετα την 8η εβδομαδα κυησεως με αποτελεσμα να χασω το εμβρυο.αυτα τα "τυχαια" περιστατικα ειναι που μας φαγανε....

αν ο γιατρος σου δν ειναι ιδιαιτερα συνεργασιμος κ σου μιλαει συνεχεια για τυχαια γεγονοτα ψαξε να βρεις αλλον...

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

annat29 ξερω οτι ηπαρινες ξεκιναμε αμεσως μολις μεινουμε εγκυες επισης οι κοπελες που κανουν εξωσωματικες τις ξεκινουν πριν την μεταφορα .Εμενα μολις τους ειπα οτι το τεστ βγηκε θετικο μου ειπαν και ο αιματολογος και ο γυναικολος ξεκινα ηπαρινες και ελα να το δουμε στο υπερηχο.

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites

annat29 ξερω οτι ηπαρινες ξεκιναμε αμεσως μολις μεινουμε εγκυες επισης οι κοπελες που κανουν εξωσωματικες τις ξεκινουν πριν την μεταφορα .Εμενα μολις τους ειπα οτι το τεστ βγηκε θετικο μου ειπαν και ο αιματολογος και ο γυναικολος ξεκινα ηπαρινες

 

ναι ετσι ειναι...

και εγω σ'αυτη μου την εγκυμοσυνη τις ξεκινησα με το πρωτο τεστ θετικο.για τις προηγουμενες μιλουσα....

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, με τους συγγενείς τί κάνατε; Ενημερώσατε τα αδέρφια, τους γονείς σας ότι ενδεχομένως να κινδυνεύουν; Έχω πρώτες εξαδέρφες που δεν έχουν κάνει ακόμα παιδιά και δεν ξέρω αν πρέπει να τους το αναφέρω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τη μία οικογένεια έχω πολλές πολύ μεγαλύτερες πρώτες εξαδέρφες που έχουν παιδιά και επειδή δεν ήμουν σε φάση να ανακοινώνω σε όλο το σόι τι έχω δεν είπα τίποτα. Στην άλλη οικογένεια που έχω μόνο μία και μικρότερη και ανύπαντρη σε ηλικία που ξεκινάνε αντισυλληπτικά (τα οποία εμένα μου χορηγούσε γιατρός για σταθεροποίηση κύκλου και ο αιματολόγος μου είπε ότι σε δική μου περίπτωση ήταν επικίνδυνο) το είπα και της εξήγησα ότι της το λέω μόνο για να την προφυλάξω και να μην το πει. Όχι ότι είναι ντροπή ή κάτι άσχημο αλλά είχα 2παλίδρομες δεν είχα ακόμα παιδάκι και όσοι θέλουν να "συζητήσουν" για τον άλλον θα έβρισκαν αφορμή.

Πάντως όσες πρόκειται να κάνετε τις ενέσεις να μην αγχώνεστε καθόλου, εγώ στην πρώτη κόντεψα να λιποθυμήσω ( τις είχα ξεκινήσει από την 23η ημέρα και αν δεν έμενα έγκυος τον άλλο μήνα πάλι, αλλά ευτυχώς μας έκανε τη χάρη από τον 1ο μήνα) Μετά όταν είδα θετικό τεστ σκεπτόμουν ότι έτσι ταϊζω το μωράκι μου και ήταν όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω με νέα από τον αιματολόγο. Μου είπε ότι το PAI-1 4G/4G που έχω ομόζυγο παθολογικό είναι κάτι πολύ ήπιο που δεν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα. Επίσης μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να παίρνω σαλοσπίρ, αλλά μόλις μείνω έγκυος να κάνω θρομβοελαστόγραμμα για να δούμε εαν χρειάζομαι αντιπηκτικές, που μάλλον δεν θα χρειαστώ και το επόμενο θα το κάνω καποια άλλη στιγμή στη ζωή μου, όταν μεγαλώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια γεια σας κι απο μενα!

 

Εχω κληρονομικη θρομβοφιλια leiden και κατι αλλα που δεν θυμαμαι.

Ειχα παει στην αρχη σε αιματολόγο (γνωστη που είναι και στο Ιασω) με καποιες εξετασεις και μου ειπε να κανω μια inohep την ημερα (δεν θυμαμαι την δόση) . Μετα παω σε φαρμακολόγο και κανω και τις υπόλοιπες εξετασεις θρομβοφιλίας και τις ανοσολογικες και μου προτείνει (μου τα εχει δωσει γραπτως) δυο αντιπηκτικες την ημερα, απο την στιγμη που θα ξεκινησω τα φαρμακα της εξωσωματικής. Και πραγματι ετσι εκανα όλες τι φορες.

 

Σκέπτομαι μηπως να παω παλι σε αιματολόγο να ρωτησω για την σωστη δοσολογία.

 

Εχετε να μου προτείνετε καποιον στην Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

δν ξερω φοβαμαι παρα πολυ γιατι εχω 5 αποβολες στο παρελθον.κατι μου λεει οτι θα παει στραβα κ αυτη τη φορα...

σημερα το πρωι ξυπνησα κ ολα τα συμπτωματα της εγκυμοσυνης εχουν υποχωρησει:(

Να σε ρωτησω,στις αποβολες που ειχες εκανες καρυωτυπο?Γιατι εγω εκανα και βρεθηκε χρωμοσωμικη ανωμαλια,οποτε δεν χρειαστηκε να μπω σε διαδικασια θρομβοφιλιας!!!Η μηπως θα επρεπε??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...