Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια!Εγώ πάντως είμαι 24 και πέρσυ έχασα ένα παιδί με παλλίνδρομη στην 16 βδομάδα. Όταν βγήκε η ιστολογική έδειχνε πολλαπλά έμφρακτα στον πλακούντα σε έδαφος πλακουντιακής ανεπάρκειας. Αλλαξα γιατρό και πήγα τα αποτελέσματα σε γυναίκολογο με ειδικότητα στις καθ έξιν αποβολές. Μου είπε ότι σίγουρα έχω θρομβοφιλία οπότε έκανα εξετάσεις και πλήρωσα 300 ευρώ όπου το επιβεβαίωσαν. Να τονίσω ότι στο σόι μου δεν έχει κανένας θρομβοφιλία και δεν είμαι υιοθετημένη. Όπότε όταν ξαναέμεινα έγκυος από την πρώτη μέρα που το έμαθα κάνω ενέσεις innohep 3500 μία κάθε πρωί. Κάθε μήνα πηγαίνω και κάνω εξέταση anti-Xa και πληρώνω 50 ευρώ και από τα αποτελέσματα ο γιατρός βλέπει αν χρειάζεται να μου αυξήσει ή μειώσει την δόση. Μέχρι τώρα δεν μου έχει αλλάξει τίποτα γιατί οι εξετάσεις μου δείχνουν σταθερές. Τώρα είμαι στον 8 μήνα.Το τι θα γίνει όταν πρώτα ο θεός γεννήσω με την ένεση δεν το έχω συζητήσει ακόμα με τον γιατρό. Εξετάσεις για θρομβοφιλία έκανα στο τμήμα των καθ έξιν αποβολών στο Λητώ. Έκανα το πακέτο εξετάσεων για θρομβοφιλική προδιάθεση. Τα αποτελέσματά μου πάνω δεν είχαν καθόλου τιμές αλλά αναγραφόταν κάθε γονίδιο που προκαλεί θρομβοφιλία αν ήταν φυσιολόγικό ή μεταλλαγμένο. Τα περισσότερα ήταν φυσιολογικα αλλά δύο από αυτά ήταν μεταλλαγμένα, οπότε αυτά και μου δημιουργούν την θρομβοφιλία. Τώρα! έχω γνωστές οι οποίες χωρίς να κάνουν εξετάσεις κάνουν τις συγκεκριμένες ενέσεις προληπτικά, οι γιατροί τους τους είπαν δεν χρειάζονται εξετάσεις. Ο κάθε γιατρός έχει την τακτική του όσον αφορά την θεραπεία συγκεκριμένων προβλημάτων. Καλύτερα να μην συγκρίνουμε μεταξύ μας τις μεθόδους του κάθε γιατρού. Αυτό που είναι απαραίτητο όμως να κάνουν οι γυναίκες που έχουν ή έχουν την υποψία ότι έχουν θρομβοφιλία είναι να απευθυνθούν σε γυναικολόγους ειδικούς σε θέματα θρομβοφιλίας και εκείνοι θα τις κατευθύνουν.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στυλιανή ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και σου εύχομαι η ώρα η καλή. Για να μην δημιουργούμε μόνο λανθασμένες εντυπώσεις, ειδικός για την θρομβοφιλία είναι ο αιματολόγος και όχι ο γυναικολόγος. Και σε μια τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη 16 εβδομάδων είναι πολύ συχνό το φαινόμενο της θρομβοφιλίας, νομιζω οποιοσδήποτε γυναικολόγος προς τα εκεί θα στρεφόταν.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

κι όμως female εμένα μου έλεγαν ότι είναι τυχαίο και τέτοια και ότι σε τόσο μικρή ηλικία αποκλείεται να έχω κάτι οργανικό. Να φανταστείς δεν ήθελαν καν να στείλουν το έμβρυο για ιστολογική. Ευτυχώς επέμενε ο άντρας μου και έτσι βγήκαν τα αποτελέσματα και σωθήκαμε. Το τι τράβηξα μην το συζητάς. Ήμασταν στα χαμένα για 2 μήνες. Αυτό που μου την έδωσε περισσότερο είναι ότι η πρώην γυναικολόγος μου όταν βγήκε η ιστολογική και έδειξε τελικά έμφρακτα πλακούντα μου λέει:μάλλον το αίμα σου έχει την τάση να πήζει εύκολα, όταν θα ξαναμείνεις έγκυος μπορούμε ΑΝ ΘΕΣ να κάνουμε κάποιες εξετάσεις να το διαπιστώσουμε, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Μου δίνει λοιπόν τις εξετάσεις και μου λέει πήγαινε στο ιπποκράτειο, αλλά να ξέρεις θα σου πάρει 3 μήνες να βγουν τα αποτελέσματα. ΌΠως κατάλαβες με είχε στον αέρα. Δεν μου εξήγησε καθόλου τι ήταν αυτό που είχα και μάλιστα με άφησε να πιστεύω ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητες, ΑΜΑ ΘΕΛΩ δηλαδή. Δεν μπορείς να φανταστεις την ψυχολογία μου, ευτυχώς ο θεός έκανε το θαύμα του και η ξαδέρφη του άντρα μου είχε περάσει τα ίδια με εμάς και μάλιστα τρεις φορές. Αυτή η κοπέλα με έπιασε και μου τα εξήγησε όλα και με κατεύθυνε πλήρως, γιατί είχε και αυτή θρομβοφιλία και με την κατάλληλη θεραπεία γέννησε το αγοράκι της και όλα καλά. Ελπίζω και εγώ να τα καταφέρω και να μην μου τύχει κάτι δυσάρεστο στην πορεία. (Για αιματολόγο άκουσα και εγώ και βέβαια πρέπει να απευθυνόμαστε στους κατάλληλους και εξειδικευμένους, απλά μίλαγα για την δική μου περίπτωση )

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στυλιανή ο δικός μου γυναικολόγος μου είπε από την αρχή ότι δεν μπορεί να έχω θρομβοφιλία εφόσον είχα την παλίνδρομη την 8η εβδομάδα γιατί απλά δεν έχει σχηματιστεί πλακούντας ως τότε για να τον επηρεάσει. Παρόλαυτά έκανα τις εξετάσεις και ευτυχώς βγήκαν καθαρές. Μου εξήγησε όμως από την αρχή τι είναι η θρομβοφιλία και πότε μπορεί να εμφανιστεί, δηλαδή σε μεγαλύτερες κυήσεις.Πολύ επιπόλαιος ο δικός σου γιατρός.

Πάντως μην ανησυχείς γιατί έχω ακούσει πως αν ακολουθείς θεραπεία όλα πάνε καλά! Στο εύχομαι ολόψυχα!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν το ξέρω, σε ποιο στάδιο της κύησης εμφανίζεται θρομβοφιλια,αλλά αφού έκανες εξετάσεις είσαι μια χαρά, οπότε την γλίτωσες την θρομβοφιλία. Αυτό όμως που με παραξενεύει σε αυτό που είπε ο γιατρός σου είναι ότι η ξαδέρφη του άντρα μου (που σου είπα ότι με βοήθησε) που έχει θρομβοφιλία τα έχασε και τα τρία παιδια στις πρώτες εβδομάδες (μιλάμε 6 με 9) γι αυτό και δεν το βρήκε γρήγορα το πρόβλημα. Αλλά μιλάμε η γυναίκα έχει πολύ βαριά θρομβοφιλία. Κατά τα αλλά έκανε όλες τις εξετάσεις για να αποκλείσει άλλους παράγοντες και όλες της βγήκαν καθαρές εκτός από την θρομβοφιλία. Εσύ όμως μην αγχώνεσαι γιατί είσαι καλυμμένη από τις εξετάσεις που ήδη έκανες.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στυλιανή μου όταν λέω μεγαλύτερη εβδομάδα κύησης εννοώ μετά την 9η-10η εβδομάδα που δημιουργείται πλακούντας.

Όχι δεν έχω τέτοιο πρόβλημα εγώ, με τα αντιπατρικά να δω τι θα κάνω!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω το πιο σημαντικό όταν συμβεί κάτι δυσάρεστο είναι να βρούμε τι έφταιξε, για να μπορέσουμε να αποτρέψουμε να ξανασυμβεί. Σίγουρα female τώρα που ξέρεις τι έφταιξε θα βρεις κι εσύ την λύση στα αντιπατρικά.

Σίγουρα μια αγωνία παραπάνω θα την έχουμε, αλλά … χαλάλι

Link to comment
Share on other sites

Heidi δεν ξέρω αν έφταιξαν τα αντιπατρικά γιατί ως γνωστόν είναι αμφιλεγόμενο το θέμα. Και εκεί μπερδεύομαι περισσότερο. Αλλά έχω ανοίξει άλλο θέμα γι'αυτό. Τούτο εδώ είναι αφιερωμένο στην θρομβοφιλία!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αυτό που λες δεν το ξέρω, σε ποιο στάδιο της κύησης εμφανίζεται θρομβοφιλια,αλλά αφού έκανες εξετάσεις είσαι μια χαρά, οπότε την γλίτωσες την θρομβοφιλία. Αυτό όμως που με παραξενεύει σε αυτό που είπε ο γιατρός σου είναι ότι η ξαδέρφη του άντρα μου (που σου είπα ότι με βοήθησε) που έχει θρομβοφιλία τα έχασε και τα τρία παιδια στις πρώτες εβδομάδες (μιλάμε 6 με 9) γι αυτό και δεν το βρήκε γρήγορα το πρόβλημα. Αλλά μιλάμε η γυναίκα έχει πολύ βαριά θρομβοφιλία. Κατά τα αλλά έκανε όλες τις εξετάσεις για να αποκλείσει άλλους παράγοντες και όλες της βγήκαν καθαρές εκτός από την θρομβοφιλία. Εσύ όμως μην αγχώνεσαι γιατί είσαι καλυμμένη από τις εξετάσεις που ήδη έκανες.[/quote

Και εγώ έχω παρόμοια ιστορία. Έχασα 2 ανάμεσα στην 8 με 9 εβδομάδα και έχω ένα παιδάκι ήδη. Έκανα εξετάσεις θρομβοφιλία και έδειξαν καθαρές. Όμως ο αιματολόγος μου είπε ότι έχω υποψία θρομβοφιλίας και από το γεγονός της 1ης γέννας και για τα δύο που χάθηκαν μόλις γίνει η καρδιά.Μου συνέστησε μάλιστα ασπιρίνη πριν μείνω έγκυος από την 18 ημέρα του κύκλου μέχρι 26. Επίσης η θρομφοφιλία δεν είναι 100% ότι μπορεί να διαγνωσθεί από τις εξετάσεις και μόνο.Ελπίζω να προσέφερα κάτι και εγώ από την εμπειρία μου. ]

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κάνω ενέσεις innohep 0,5 ml απο τον 2ο μήνα και σε λίγες μέρες θα γεννήσω. Θα συνεχίσω την δόση για 2 ακόμη μήνες μετά την γέννα, η αιματολόγος μου απαγόρεψε τον θηλασμό ο γιατρός μου πάλι οχι και εγω στην μέση δεν ξέρω τι να κάνω :?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο φαρμακο εχει πολυ μεγαλο μοριακο βαρος και δεν περνα στο γαλα οποτε μπορεις να θηλασεις χωρις φοβο και παθος!

η δραστικη του ουσια Tanzaparin -sodium ειναι ασφαλης για το θηλασμο

 

με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κάνω ενέσεις innohep 0,5 ml απο τον 2ο μήνα και σε λίγες μέρες θα γεννήσω. Θα συνεχίσω την δόση για 2 ακόμη μήνες μετά την γέννα, η αιματολόγος μου απαγόρεψε τον θηλασμό ο γιατρός μου πάλι οχι και εγω στην μέση δεν ξέρω τι να κάνω :?

 

Iσχύει αυτό που λέει η Ελίνα, δυστυχώς η αιματολόγος είναι εντελώς άσχετη :evil: Και όχι μόνο είναι άσχετη αλλά της λείπει και η κοινή λογική!

 

τώρα που είσα έγκυος η ηπαρίνη περνά όλη στο έμβρυο και δεν παθαίνει τίποτα παρόλο που δεν είναι εντελώς σχηματισμένο, και θα πάθει μετά; :evil:

Link to comment
Share on other sites

Aglaia μου οι γιατροι το χουν βρει πως στην εγκυμοσυνη προστατευει ο πλακουντας οποτε ας παρει η εγκυος καθε λογης χαπι κτλ εκει να δεις ανευθυνοτητα.....

 

 

Στο θηλασμο ομως ΟΛΑ περνανε στο γαλα μεχρι και οι μπουρμπουληθρες του περιε...τι να πεις...

 

συγνωμη για την καταχρηση αλλα ηθελα να το πω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aglaia μου οι γιατροι το χουν βρει πως στην εγκυμοσυνη προστατευει ο πλακουντας οποτε ας παρει η εγκυος καθε λογης χαπι κτλ εκει να δεις ανευθυνοτητα.....

 

Κι εγώ έχω ακούσει διάφορα αλλά σίγουρα είναι πολύ λιγότερα σε σχέση με το θηλασμό... Ο πλακουντας ελάχιστα φιλτράρει, τα περισσότερα κυκλοφορούν κατευθείαν στο αίμα του μωρού στην ιδια ποσότητα όπως και στο αίμα της μητέρας.

 

 

Στο θηλασμο ομως ΟΛΑ περνανε στο γαλα μεχρι και οι μπουρμπουληθρες του περιε...τι να πεις...

 

Εδώ έχουμε ακούσει ότι περνάνε και οι φυτικές ίνες :lol:

Τι να πεις! :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα κορίτσια. Πρωτη φορα συμμετασχω σε συζητηση και σ αυτο το site. Θα σας πω κι εγω την δικη μου ιστορια και ισως να με βοηθησετε με την εμπειρια σας...

Τον Δεκεμβρη του ΄08 ειχα μια αποβολη. δεν ειδα αιμα απλα στον υπερηχο ειδαμε οτι το παιδι ειχε πεθανει. Εκανα αποξεση.εφινε και ο καρυοτυπος. Ο γιατρός μου (παρεπιπτωντος πολυ καλος γιατρος καταλαβε οτι η εγκυμοσυνη δεν θα εξελιχθει καλα απο τον 2ο υπερηχο που δεν ακουσε καλα την καρδουλα του παιδιου και μας ειχε προετοιμασει) μου συνεστησε το πρωτο πακετο απο καποιες εξετασεις στο μητερα και βρεθηκε οτι εχω θρομβοφιλια γιατι το παιδι ηταν φυσιολογικο. μου ειπε να μην ανησυχω, ολα θεραπευονται και οτι μπορω απο τον πρωτο κιολας μηνα που θα δω περιοδο να προσπαθησω για μωρο αρκει να το μαθω εγκαιρα και να κανουμε καποιες ενεσουλες στην κοιλια για να αποφυγουμε την θρομβοφιλια.

 

κοριτσια λετε να μου παρει καιρο να ξαναμεινω εγκυος? (ταλαιπωρηθηκα ηδη 1 1/2 χρονο πριν με αγχος αν θα μεινω)

 

εχει κανει καποια απο εσας αυτες τις ενεσεις ??? περι τοινος προκειτε???

:idea:

living for a dream

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Προσωπικη εμπειρία δεν έχω για την θρομβοφιλία είναι όμως δυστυχώς πολύ συχνη .

Θρομβοφιλια είχε μια πολύ καλή μου φίλη και σε όλη την διαρκειά της εγκυμοσύνης έκανε ενεσεις υπαρίνης στην κοιλια, δεν είναι τίποτα μην σε φοβίζει μόνη της της έκανε πρωι -βράδυ.

Στην ουσία με την θρομβοφιλια δημιουργούνται θρόμβοι στο αίμα και δεν μπορεί να περάσει απο τον ομφαλιο λώρο ωστε να τραφεί και να μεγαλώσει το μωρο.

Αφου βρήκατε την αιτια να μην στεναχωριέσαι γιατι είναι κάτι που αντιμετωπίζεται.

Επίσης μετά την απόξηση είσαι ιδιαίτερα γόνιμη και συλλαμβάνεις πολύ γρήγορα.

Σου ευχομαι σύντομα να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει τετοιες ενεσεις στην κοιλια,στη τελευταια εγκυμοσυνη.(3 φορες,έμεινα,αλλα δεν πηγαν καλα...καμια)

Την τελευταια φορα,μου εδωσε ενεσεις-αν και δεν εχω θρομβοφιλια,απλα ,ετσι προαιρετικα.

Εκανα μονο 6,γιατι μετα επιβεβαιωθηκε οτι η καρδια του εμβρυου ειχε σταματησει,και ετσι...σταματησα και εγω τα "τσιμπιματα"

Δεν εχουν παρενεργειες,μονο καλο κανουν,εχουν μικρη βελονα,δεν πονανε,και αν μαθαινεις σωστα να τις κανεις,δεν θα σου κανουν σημαδια στην κοιλιτσα!

Καλη επιτυχια στην επομενη προσπαθεια!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα η γιατρος μου μου εδωσε μια εξεταση που ειναι για ελεγχο πηκτικοτητας. Ειναι το ιδιο με τον ελεγχο θρομβοφιλιας?? Αν ξερει καποια κοπελα ας μου απαντησει . Ευχαριστω. :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

κουκλίτσα δεν είναι κάτι σοβαρό μην ανησυχείς . η αδερφή του άντρα μου έχει και το έμαθε όταν έχασε το μπεμπάκι της 4 μηνών έγκυος!!! ευτυχώς βρήκανε την αιτία και μάλιστα της είπανε πως είναι και κληρονομικό. εαν έχει ο πατέρας δεν δημιουργεί πρόβλημα έαν έχει η μητέρα τότε ναι. έκανε ενέσεις και μάλιστα στον ένατο μήνα εαν δεν κάνω λάθος έκανε διπλές. οι βελόνες είναι πολύ μικρές και δεν πονάνε. τις έκανε στην κοιλιά και όλα πήγανε καλά στην δεύτερη εγκυμοσύνη και τώρα η ανιψούλα μου είναι 15 μηνών !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eμενα η γιατρος μου μου εδωσε μια εξεταση που ειναι για ελεγχο πηκτικοτητας. Ειναι το ιδιο με τον ελεγχο θρομβοφιλιας?? Αν ξερει καποια κοπελα ας μου απαντησει . Ευχαριστω. :roll::roll:

 

Οι εξετάσεις ελέγχου για την θρομβοφιλία είναι ολόκληρο πακέτο. Σου παίρνουν βέβαια μια φορά αίμα αλλά η συνταγή συνήθως είναι ολόκληρο κατεβατό. Εγώ τις έκανα πριν 2 εβδομάδες περίπου και θα πάρω τα αποτελέσματα την Πέμπτη από το Αρεταίιο όπου υπάρχει ολόκληρη ομάδα που εξειδικεύεται πάνω στην θρομβοφιλία και επιπλέον σου παίρνουν ιστορικό και το κόστος των εξετάσεων κυμαίνεται από 150€-500€ ανάλογα με το πόσο πολύ πρέπει να εμβαθύνουν στην περίπτωση σου (ανάλογα με το ιστορικό σου). Στο Αρεταίιο γίνεται επίσης και γνωμάτευση από τον υπεύθυνο καθηγητή όπως και συστήνεται αγωγή που τυχόν θα χρειαστεί ο/η ασθενής. Για την θρομβοφιλία οι θεραπείες μπορεί να είναι πολλές πάντως ανάλογα πάντα με την περίπτωση. Από ένα απλό χαπάκι εως ενέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα η γιατρος μου, μου εδωσε εναν απλο ελεγχο πηκτικοτητας. ο οποιος ηταν καλος. Δεν εχω κανει για θρομβοφιλια, γιατι δεν μου την εχει δωσει, αλλα πιστευω οτι κατι θα φαινοτανε και στον απλο ελεγχο.Ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...