Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Έχω μία ακόμα απορία.

Ο γιατρός μου, όταν διαπιστώσαμε την παλινδρόμηση, μου είπε ότι στην επόμενη εγκυμοσύνη θα μου δώσει από την πρώτη μέρα αντιπηκτικά για ενδεχόμενο θρομβοφιλίας. Τώρα αυτή είναι νορμάλ αντίδραση;

Όταν η κολητή μου που έχουμε τον ίδιο γιατρό τον ρώτησε γιατί να τα πάρω αν δεν έχω (περιμένοντας να ακούσει κάτι το τύπου θα κάνουμε εξετάσεις πρώτα) της είπε ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ότι η αγωγή αυτή δεν θα κάνει κακό ούτε σ' εμένα,ούτε στο παιδί.

Έχω άδικο που είμαι λίγο ανήσυχη;

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Heidi είπα ψέμματα στο νοσοκομείο όπως με συμβούλεψε ο γιατρός μου για να μου τις κάνουν. Τους είπα πως έχω 3 αποβολές ενώ έχω 1! Αλλά μου είπε η αιματολόγος πως στοιχίζουν 1200 Ευρώ. Οπότε αυτός είναι ο λόγος που δεν τις κάνουν εύκολα!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έκανα όλο τον έλεγχο θρομβοφυλίας 3 φορές!!! Σε 3 διαφορετικά νοσοκομεία. Στο ένα πλήρωσα 220€ και στα άλλα 2 δεν πλήρωσα επειδή εργάζομαι σε νοσοκομείο που είναι συμβεβλημένο για τους εργαζόμενους. Καλύπτετε όμως από όλα τα ταμεία. (Εάν πάντως με ρωτούσαν όταν ήμουν έγκυος την πρώτη φορά ότι υπάρχει ένας μικρός κίνδυνός να χάσω το παιδί από μία πάθηση που δεν συμβαίνει συχνά, θα τα έδινα και χωρίς να καλύπτει τίποτα το ταμείο.)

Τώρα για τις ενέσεις έτσι με συμβούλεψε και εμένα ο γυναικολόγος μου, να άρχιζα αμέσως και ανάλογα με τα αποτελέσματα να προχωρούσα. Ο πιο κατάλληλος να σε συμβουλεύσει είναι ένας αιματολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Heidi γιατί 3 φορές? Δεν ήταν αξιόπιστα? Δεν συμφωνούσαν οι εξετάσεις? Επειδή δύσκολα γίνονται απορώ πως εσύ κατάφερες και τις έκανες 3 φορές!! Είχες αποβολή ή προληπτικά?

Η αιματολόγος εμένα μου είπε απλά πως είναι καλές, από το τηλ. Τα ίδια μου είπαν και από την αιμοληψία. Λες να συμβαίνει κάτι διαφορετικό?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Female έκανα τον πρώτο έλεγχο 10 ημέρες αφού έχασα το παιδί. Ήμουν 8 ½ έγκυος και έτσι όλοι πέσανε επάνω μου να δουν τι έφταιγε. Ήμουν και σχετικά μικρή (25) και έτσι ο γυναικολόγος μου έδωσε να κάνω κάποιες ειδικές εξετάσεις για αυτοάνοσα, θρομβοφιλία και ειδικές παθήσεις. Αυτές βγήκαν όλες αρνητικές και επειδή όπως είπα δουλεύω σε νοσοκομείο, έπιασα την αιματολόγο του νοσοκομείου μου και της εξήγησα. Είδε τις εξετάσεις και μου είπε να τις ξανακάνω, προσθέτοντας και κάποιες πιο ειδικές στο δικό μας νοσοκομείο που έχει ειδικό τμήμα πήξης – αιμόστασης. Βγήκε και εκείνος αρνητικός και μου εξήγησε την πιθανότητα να αυξάνουν κάποιες τιμές στα πλαίσια της εγκυμοσύνης και όταν με το καλό, ξανά έμεινα έγκυος θα κάναμε μόνο τον έλεγχο πήξης, ο οποίος ενδέχεται να ανεβαίνει στην εγκυμοσύνη. Όταν έμεινα έγκυος ο γυναικολόγος μου είπε να ξανακάνω τον έλεγχο θρομβοφιλίας εκ νέου, επειδή άνοιξε ένα νέο τμήμα στο αρεταιείο από το 2008. Αυτός μου είπε ότι βγήκε θετικό. Τελικά άκρη δεν έβγαλα (για το εάν έχω θρομβοφιλία ή όχι) γιατί η αιματολόγος μου είπε πως κάποιες τιμές στην εγκυμοσύνη μεταβάλλονται και είναι φυσικό, για να μπορέσει να αναπτυχθεί το μωρό χωρίς πρόβλημα. Τελικά τώρα κάνω μόνο τον έλεγχο πήξης ο οποίος ανεβαίνει με τρελό ρυθμό, και ανάλογα με τις τιμές των αιματολογικών σε συνδυασμό με τις τιμές των ενέσεων που κάνω και το πόσο μεγάλο είναι το παιδί γίνεται η ρύθμιση της δόσης. Ελπίζω να μην σε κούρασα με το μεγάλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι καθόλου δεν με κούρασες. Πήρα τις εξετάσεις στα χέρια μου και νομίζω είναι καλές. Το θέμα είναι ότι είναι γραμμένες με το χέρι και Φ.Τ. δεν υπάρχουν δίπλα για να συγκρίνω. Έχεις ιδέα από εξετάσεις θρομβοφιλίας? Εννοώ μπορείς να τις διαβάσεις? Αν είναι να στις στείλω. Πάντως είμαι ήσυχη από εκεί γιατί η αιματολόγος είπε πως είναι άριστες.

Αυτό που με ανησυχεί μόνο είναι ότι τα αντιπυρηνικά αντισώματα βγήκαν θετικά 1/80 και τα αντιπατρικά αντισώματα ΑΡΝΗΤΙΚΑ. Έχεις ιδέα τι σημαίνουν αυτά?

Για τα αντιπατρικά άνοιξα και ειδικό "ΘΕΜΑ" για να πάρω πληροφορίες γιατί η δεύτερη γιατρός που πήγα μου είχε πει να μην κάνω καν την εξέταση εφόσον δεν ισχύει πλέον! Που να βγάλει άκρη κανείς!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γνωρίζω για τις τιμές. Μου γράφουν την δική μου τιμή και δίπλα αρνητικό και φ.τ. αρνητικό. Για τα αντιπατρικά δεν γνωρίζω να σου πω. δεν χρειάστηκε να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποια να μου πει τι φάρμακα δίνουν στην εγκυμοσύνη για θρομβοφιλία; Βγήκε η ιστολογική μετά την παλινδρόμηση και το αποτέλεσμα είναι θρομβοφιλία.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία νομίζω ενέσεις ηπαρίνης καθημερινά μέχρι και κατά την διάρκεια του θηλασμού. Αλλά αυτά θα στα πει ο γιατρός σου που γνωρίζει την περίπτωση. Σε μερικές περιπτώσεις έχω ακούσειπως δίνουν και salospir!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου είπε αντιπηκτικά φάρμακα, μου ονόμασε δύο, αλλά δεν τα θυμάμαι. Και για ενέσεις μίλησε. Την αγωγή θα την κάνω σίγουρα μέχρι την 10η εβδομάδα και μετά θα αποφασίσει ο αιματολόγος. Φοβάμαι λίγο.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να μην φοβάσαι καθόλου. Οι ενέσεις είναι λίγο δυσάρεστη διαδικασία αλλά αποδίδουν πολύ. Όσες περιπτώσεις έχω ακούσει πάνε καλά μετά από αυτή την θεραπεία. Τουλάχιστον ξέρεις τι είναι! Τι να πούμε και εμείς που ψάχνουμε ανάμεσα στις εξετάσεις και τους γιατρούς να βγάλουμε άκρη? Υπομονή και όλα θα πάνε κλά κοριτσάκι μου!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να' σαι καλά female. Θέλω να πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά. Ο γιατρός βέβαια φρόντισε να με ενημερώσει πως όσο αισιόδοξος κι αν είναι δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι υπάρχει έστω και μία μικρή πιθανότητα να ξανασυμβεί.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου γιατρός μου είπε πως οι πιθανότητες να ξανασυμβεί είναι όσες και σε μια οποιαδήποτε άλλη εγκυμοσύνη. Η μια παλίνδρομη δεν αυξάνει τις πιθανότητες να ξανασυμβεί. Πόσο μάλλον αν σου βρουν και τι έφταιξε.

Σε ποια βδομάδα σου συνέβει?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ. ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ. ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ...ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε κάνει κάποιες εξετάσεις όταν έκανα την απόξεση και αυτές βγήκαν στο όριο. Μου είπε δε ότι αν κάνω τώρα επειδή μπορεί να έφταιγε η εγκυμοσύνη που έπηξε το αίμα μου, μπορεί και να μη δείξουν τίποτα. Οι τιμές αλλάζουν στον οργανισμό από καιρό σε καιρό. Θα ξεκινήσω λέει κανονικά την αγωγή για θρομβοφιλία από την πρώτη μέρα που θα έχω θετική χοριακή και όταν περάσω την 10η εβδομάδα θα κάνω τις εξετάσεις όλο το πακέτο και θα με παρακολουθήσει και αιματολόγος.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ. ΛΕΝΕ ΟΝΤΩΣ ΟΤΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 2 ΜΗΝΕΣ & ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΞΕΤΑΣΗ.

ΟΠΟΤΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...