Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κριστι μου το εχω ξαναπει αλλα το ξαναλέω και εδω μήπως δεν το εχεις δει

 

1) και στο ελενα γίνεται πληρης ελεγχος καθεξιν αποβολων και περιλαμβάνει και τις εξετασεις θρομβοφιλιας και το ελενα διαθέτει και την καλύτερη ανοσιοβιολογο που εχουμε στην ελλαδα την κα κοντοπουλου

 

2) το ΙΚΑ αρχικά γυρίζει πίσω μόνο το 25%, αν ομως κάνεις ενσταση τότε σου επιστρέφει ολοκληρο το ποσον, το ξερω σίγουρα γιατι 2 γνωστες μου με ασφαλιση ΙΚΑ ετσι κινήθηκαν και πήραν τα λεφτά τους, απλα δεν γνωρίζω που ακριβως την καταθέτεις την ένσταση αλλα νομιζω ότι αν πάρεις τηλ στα κεντρικά του ΙΚΑ θα σε ενημερωσουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ανδρο2, την εχουμε διαφιμισει τοσο πολυ αυτην την κυρια Κοντοπουλου,εμεις οι δυο,που σε λιγο θα μας ρωτησουνε αν παιρνουμε μιζα απο'κει!!!χα..χα..χα...

Τωρα ,σοβαρα μιλαμε,πράγματι,εκει να πατε κοριτσια!και εγω,οπως και η ανδρο2,καναμε τις εξετσεις μας,ΟΛΕΣ,στο Ελενα,χωρις να πληρωσουμε μια.Μονο με ενα παραβολο (3 ευρω).ειναι λιγακι ταλαιπορια,ολη η διαδικασια,αλλα ξεμπερδευεις μια και καλα.

αν σκεφτειτε οτι σε ιδιωτικο,κοστιζουν κοντα 600 ευρω,συμφερει ,νομιζω να ταλαιπωρηθεις μια μερα,μονο,και να περιμενεις μετα και 20 μερες να βγουν τα αποτελεσματα,.....

αν βαλεις και την σαλπιγογραφια(για οσες επιβαλεται να την κανουν),το κοστος φτανει ακομα πιο ψηλα.Σπερμοδιαγραμμα,και ενα σορο αλλες εξετασεις που εκει,τις κανεις,σε μια μερα,και με μηδεν κοστος.(τις γραφει ο ιατρος,σε βιβλιαριο,εννοειται)

και με το ΙΚΑ νομιζω,οτι εχει μικρη συμετοχη....

 

Δειτε λεπτομερειες,στο θεμα της ανδρο2 "εξετασεις,θελω γνωμες και εμπειριες..".

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχείς είμαστε πολλέςςςς με τις ενέσεις!

 

εγώ τις χτυπάω μόνη μου επειδή δεν μπορώ όμως στην κοιλιά τις κάνω κι εγώ στο μπούτι ενναλακτικά δεξία αριστερά για να μην επιβαρύνω την κατάσταση στο ένα!

μελανιές ναι κάνω αλλά φεύγουν μετά απο 2-3 μέρες

υπομονή, χαλάλι για τα μωρούλια μας :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητές φίλες μόλις μπήκα και γράφω για πρώτη φορά στο πολύ ενημερωτικό σας φόρουμ.Είμαι 40 ετών,χωρις παιδια.Τωρα εχω ξεκινησει εδω και εναν χρονο τις προσπαθειες .... Στους γιατρους που με εχουν αναλαβει (Χασιακος & Μουστακαριας )εχω μεγαλη εμπιστοσυνη.Ειδικα στον Μουστακαρια, που θα κανει την ολη προσπαθεια, ακομα μεγαλυτερη.Εκεινος εξ αρχης μου ζητησε να κανω την εξεταση της θρομβοφιλιας, στην οποια τελικα βγήκα PCR-FV-LEIDEN ετεροζυγώτης

και PCR-MTHFR ομοζυγώτης. Τις εξετασεις (τον ελεγχο )τον εκανα στο Αρεταιειο,υπευθυνος για αυτη την εξεταση ειναι ο κ.Μανωλης Οικονομου στο ορμονολογικο τμημα .Η εξεταση εχει κοστος 220ε ,σαν χρονος παραδοσης εχει 15 ημερες και σαν ραντεβου το πολυ 5....το κλεινεις μονο με αυτον.Σου δινει αποδειξη την οποια την καταθετεις μετα στο ΙΚΑ,και οπως ειπαν και οι αλλες φιλες κανεις ενστανση και παιρνεις το ποσο σου ολο περνοντας απο μια επιτροπη.Τελικα αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι ειμαι τυχερη μεσα στην ατυχια μου,γιατι ευτυχως το εμαθα εστω και στα 40 μου.Ο συγκεκριμενος συνδιασμος ειναι οτι χειροτερο μπορει να τυχει!!!!Μεχρι που τιθεται θεμα ζωης!!!Τα φαρμακα της εξωσωματικης επιβαρυνουν σε μεγαλο ποσοστο την θρομβοφιλια.Το σωστο ειναι κατα τον Οικονομου & τον Μουστακαρια να γινεται τουλαχιστον 15 ημερες πριν θεραπεια με ηπαρινη,με μετρησεις αιματος ,ωστε να μπορεσεις να δεις την ποσοτητα που χρειαζεται ο οργανισμος σου,γιατι μπορεις να κανεις την ενεσουλα αλλα να μην σε καλυπτει η συγκεκριμενη δοση.Οι αιματολογοι ,οι περισσοτεροι δεν μπορουν να βοηθησουν την συγκεκριμενη κατασταση.Μετα απο πολυ τρεξιμο και παρα πολλα ραντεβου βρηκα τελικα καποιον.Υποτιθεται οτι το μεγαλο ονομα ,με την συγκεκριμενη εμπειρια στο θεμα αυτο ,ειναι ενας στα βορεια προαστεια.Εγω κοντεψα να παθω το εγκεφαλικο στο ιατρειο του!!!!Οχι απο θεμα τιμης μονο (160 επισκεψη +150 εξεταση αιματολογικη) αλλα οταν του ζητησα αντιγραφο της εξετασεις μου ,δεν το εδινε ,το θεωρουσε προσωπικο του δεδομενο.Δεν εχω συναντησει ποιο απληστο ανθρωπο και εκμεταλλευτη απο αυτον!!!!Ελπιζω να μην εχει παει καμμια σας και ουτε να πατε!!!Δεν ηξερα τιποτα σχετικα με αυτα τα θεματα ,αλλα τωρα...εαν χρειαστειται βοηθεια ειμαι διπλα σας να το συζητησουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ?(ΔΗΛ. ΠΩΣ ΤΗΝ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ?) ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΣΥ Η' ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ? ΚΑΙ ΠΟΙΕΣΑ ΟΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Λενακι28,

ο ελεγχος θρομβοφιλιας περιλαμβανει μια σειρα απο εξετασεις, που ειναι ολες αιματολογικες. Ελεγχεται τοσο η γενετικη προδιαθεση για θρομβοφιλια, οσο και κατα ποσο αυτη η προδιαθεση εχει γινει πραγματικοτητα.

Οι εξετασεις ειναι οι εξης και τις γραφει γυναικολογος ή αιματολογος:

Γενικη Αιματος

ΑΡΤΤ

Χρονος προθρομβινης

Αντιθρομβινη ΙΙΙ

Αντιπηκτικο Λυκου

Ινωδογονο

Πρωτεϊνη S

Πρωτεϊνη C

ΑPCR

Ομοκυστεϊνη

FV-Leiden

MTHFR

 

Η θρομβοφιλια ειναι μια παθηση ή καλυτερα να πω μια προδιαθεση να κανει το ατομο θρομβωσεις, που στην καθημερινη του ζωη μπορει να μην ειναι σοβαρες/μοιραιες, αλλα σε μια ειδικη περιοδο της ζωης του, οπως η εγκυμοσυνη, οι θρομβωσεις να ειναι μοιραιες για το εμβρυο που κυοφορειται. Ειδικα στο πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης, ειναι μεγαλο το ποσοστο των κυησεων που χανονται λογω θρομβοφιλιας της μητερας που δεν εχει διαγνωστει.

 

Τελευταια, ακουγεται οτι ισως η θρομβοφιλια να εμποδιζει και την εμφυτευση του γονιμοποιημενου ωαριου στη μητρα.

 

Παντως στην Αμερικη, ο ελεγχος θρομβοφιλιας συμπεριλαμβανεται στις υποχρεωτικες εξετασεις, οταν μια γυναικα αποφασισει να μεινει εγκυος. Ενω στην Ελλαδα, οι γιατροι τη συνιστουν μετα απο 2-3 αποβολες! :evil:

 

Ακομη και να διαγνωστει καποια με θρομβοφιλια, αντιμετωπιζεται πολυ ευκολα αναλογα με την εκταση, ειτε με χορηγηση ηπαρινης χαμηλου μοριακου βαρους σε ενεσιμη μορφη καθε μερα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, ειτε με φολικο οξυ ή παιδικη ασπιρινη ή συνδυασμο των παραπανω.

 

Ελπιζω να σε κατατοπισα. :D

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως μπηκαμε στη φαση να την κανει και ο ανδρας μου,για να ειμαστε σιγουροι εφοσον ξεκιναμε κατι τετοιο.Σαν ελεγχος ξεκιναει πρωτα με την γεννετικη θρομβοφιλια και στην συνεχεια ψαχνουν για την επικτιτη.Οι πρωτη φαση ειναι 13-15 εξετασεις συνολο,που ειναι και οι ποιο βασικες ,καθως εξεταζεται το θεμα της κληρονομικοτητας.Εμενα μου τις ειπε να τις κανω ο γυναικολογος μου.Εαν εχεις σαν ασφαλιση ΙΚΑ,θα πρεπει με τα χαρτια που θα καταθεσεις να τους προσκομισεις και μια βεβαιωση απο γιατρο που να σου λεει οτι πρεπει να γινει η εξεταση αυτη λογω ιστορικου και οτι δεν εκτελειται απο το Ικα.Τα πραγματα ειναι οντως πολυ σοβαρα και ουσιαστικα εχουν αντικτιπο στο μωρο,γιατι δημιουργουνται θρομβωσεις στον πλακουντα με αποτελεσμα να μην αιματωνεται φυσιολογικα το εμβρυο και να αποβαλεται.Το αλλο που μπορει να συμβει ειναι το φαινομενο της προεκλαμψιας,και το χειροτερο αιφνιδιος θανατος του εμβρυου στη μητρα.Καταστασεις χαλια!!!Στη φαση τη δικη μου ειναι παρα πολυ δυσκολη η αποφαση μου γιατι ειμαι ηδη αρκετα ανεβασμενη σε τιμες,αβιαστα αυτη την στιγμη,παιρνοντας τα φαρμακα για την εξωσωματικη αυξανεται κατα 80% ο κινδυνος για εγκεφαλικο-εμφραγμα- πνευμονικη εμβολη η και τα τρια ταυτοχρονα.Το μονο ρισκο που μου δινεται ειναι οτι ολα αυτα ειναι ελεγχομενα.Πολυ δυσκολη αποφαση......Οι ιπαρινες απο την αλλη βοηθουν αρκετα,αλλα θα πρεπει κανεις κανοντας τις να εχει μετρησεις με ειδικη εξεταση (anti-10) ωστε να μπορεσει να οριστει η σωστη δοση.Οταν θα τις ξεκινησεις θα πρεπει να τις συνεχισεις και μετα το περας της εγγυμοσυνης ,αλλα να ξερεις οτι δεν μπορεις να τις παιρνεις για μεγαλο διαστημα γιατι δημιουργουν οστεοπορωση.Αστα λοιπον.......Ελπιζω να σε καλυψα ...Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι καλο σε ολα αυτα τα λεγομενα........

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Λενακι28,

ο ελεγχος θρομβοφιλιας περιλαμβανει μια σειρα απο εξετασεις, που ειναι ολες αιματολογικες. Ελεγχεται τοσο η γενετικη προδιαθεση για θρομβοφιλια, οσο και κατα ποσο αυτη η προδιαθεση εχει γινει πραγματικοτητα.

Οι εξετασεις ειναι οι εξης και τις γραφει γυναικολογος ή αιματολογος:

Γενικη Αιματος

ΑΡΤΤ

Χρονος προθρομβινης

Αντιθρομβινη ΙΙΙ

Αντιπηκτικο Λυκου

Ινωδογονο

Πρωτεϊνη S

Πρωτεϊνη C

ΑPCR

Ομοκυστεϊνη

FV-Leiden

MTHFR

 

Η θρομβοφιλια ειναι μια παθηση ή καλυτερα να πω μια προδιαθεση να κανει το ατομο θρομβωσεις, που στην καθημερινη του ζωη μπορει να μην ειναι σοβαρες/μοιραιες, αλλα σε μια ειδικη περιοδο της ζωης του, οπως η εγκυμοσυνη, οι θρομβωσεις να ειναι μοιραιες για το εμβρυο που κυοφορειται. Ειδικα στο πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης, ειναι μεγαλο το ποσοστο των κυησεων που χανονται λογω θρομβοφιλιας της μητερας που δεν εχει διαγνωστει.

 

Τελευταια, ακουγεται οτι ισως η θρομβοφιλια να εμποδιζει και την εμφυτευση του γονιμοποιημενου ωαριου στη μητρα.

 

Παντως στην Αμερικη, ο ελεγχος θρομβοφιλιας συμπεριλαμβανεται στις υποχρεωτικες εξετασεις, οταν μια γυναικα αποφασισει να μεινει εγκυος. Ενω στην Ελλαδα, οι γιατροι τη συνιστουν μετα απο 2-3 αποβολες! :evil:

 

Ακομη και να διαγνωστει καποια με θρομβοφιλια, αντιμετωπιζεται πολυ ευκολα αναλογα με την εκταση, ειτε με χορηγηση ηπαρινης χαμηλου μοριακου βαρους σε ενεσιμη μορφη καθε μερα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, ειτε με φολικο οξυ ή παιδικη ασπιρινη ή συνδυασμο των παραπανω.

 

Ελπιζω να σε κατατοπισα. :D

 

ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΕΓΡΑΨΕΣ ΟΙ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ:

ΠΡΩΤΕΪΝΗ S

ΠΡΩΤΕΪΝΗ C

ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΙΝΗ

ΑΝΤΙΠΥΚΤΙΚΟ ΛΥΚΟΥ

APCR

 

ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΧΩ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΕΣ ΤΙΜΕΣ.ΒΕΒΑΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ.

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΗΡΕ ΑΙΜΑ.

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΙΣΩ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

Οταν μεινεις με το καλο εγκυος, οι σημαντικοτερες εξετασεις που πρεπει να κανεις ειναι η oμοκυστεϊνη και η anti-Xa (δεν συμπεριλαμβανεται στις παραπανω). Τα αποτελεσματα ειναι αυτα που θα σου καθορισουν το ειδος και την ποσοτητα της αγωγης που θα ακολουθησεις. Το μονο που θα σε συμβουλευα ειναι να αποτανθεις σε αιματολογο που ειδικευεται σε εγκυμοσυνες, οπως και να το κανουμε αυτος ειναι ο ειδικος οχι ο γυναικολογος.

 

Δεν εχεις λογο να ανησυχεις, ολα θα πανε καλα, αφου γνωριζεις και θα εισαι προετοιμασμενη οταν ερθει η στιγμη. Η γνωση ειναι δυναμη! :D

 

υγ. τις εξετασεις θρομβοφιλιας τις κανει μονο η γυναικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πολλές μητέρες κάνουν θεραπεία με ηπαρίνη για τη θρομβοφιλία.

 

Η ηπαρίνη έχει πολύ μεγάλο μοριακό βάρος (30.000) και δεν εκκρίνεται καθόλου στο μητρικό γάλα.

 

Είναι απολυτα ασφαλής για το θηλασμό! :)

 

Συχνά οι γιατροί έχουν πλήρη άγνοια και λένε ότι τους κατέβει... το ίδιο ισχύει για τις εταιρείες που διακινούν τα φάρμακα... :?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Η ηπαρίνη είναι με υψηλό μοριακό βάρος. Η ενέσεις ηπαρίνης όμως που κάνω για την θρομβοφιλία είναι χαμηλού μοριακού βάρους (τύπου clexane, Fraxiparine κλπ. κλπ.) ισχύει γι’ αυτές το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Η ηπαρίνη είναι με υψηλό μοριακό βάρος. Η ενέσεις ηπαρίνης όμως που κάνω για την θρομβοφιλία είναι χαμηλού μοριακού βάρους (τύπου clexane, Fraxiparine κλπ. κλπ.) ισχύει γι’ αυτές το ίδιο;

Ναι! το μορικό τους βάρος είναι χαμηλό σε σχέση με άλλες ηπαρίνες αλλά παραμένει πολύ υψηλό για να μπορεί να περάσει στο μητρικό γάλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ήθελα λίγη βοήθεια.

Την ημέρα που έκανα την απόξεση μετά την παλινδρόμηση που είχα, μου έκαναν και κάποιες εξετάσεις αίματος, τις οποίες όμως μέσα στη θλίψη μου είχα σχεδόν ξεχάσει. Τους έριξα μία ματιά προ ολίγου και νομίζω ότι αφορούν τη θρομβοφιλία.

 

ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗΣ ΕΞΕΤ. (PT) : 12,0

ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗΣ INR : 1,04

ΧΡΟΝΟΣ ΜΕΡΙΚΗΣ ΘΡΟΜΒΟΠΛΑΣΤΙΝΗΣ (aPTT) : 33

ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ : 446

ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ (χ1000) : 188

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΑΥΤΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ.........;

Την Τετάρτη θα πάω στο γιατρό. Θα έχει βγει και η ιστολογική. Ο γιατρός όμως στο τηλέφωνο ακούστηκε σαν εκείνη την ημέρα που μου ανακοίνωσε για την παλινδρόμηση.

Είμαι όσο πιο αισιόδοξη μπορώ, αλλά φοβάμαι κιόλας.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία μου αυτές οι εξετάσεις αφορούν την πήξη του αίματος αλλά ένας ολοκληρωμένος έλεγχος περιλαμβάνει μεταξύ αυτών και πάρα πολλές άλλες εξετάσεις. Στην περίπτωση αυτή δεν ξέρω αν μπορούν να καθορίσουν αν υπάρχει πρόβλημα θρομβοφιλίας ή όχι. Και αυτό να συμβαίνει όμως μην ανησυχείς, υπάρχει ενδεδειγμένη θεραπεία.

Τώρα αν οι τιμές είναι καλές ή όχι δεν έχω ιδέα. Δεν αναφέρει δίπλα φυσιολογικές τιμές?

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

μαρακι μου, έχει δίκιο η female αυτές οι εξετάσεις είναι για την πήξη του αίματος και σου βγήκαν καλές, το ξέρω επειδή εργάζομαι σε ένα μικροβιολογικό (βέβαια οι φυσιολογικές τιμές διαφέρουν στα εργαστήρια).

Για την θρομβοφιλία όμως θα πρέπει να κάνεις άλλες εξετάσεις, θα σου υποδείξει ο γιατρός σου ποιες είναι.

Link to comment
Share on other sites

Mariakar Καλησπέρα. Οι εξετάσεις αυτές αφορούν παράγοντες πήξης. ΟΙ Φ.Τ. είναι:

 

ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗΣ ΕΞΕΤ. (PT) : 10 – 15

ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗΣ INR : 0,85 – 1,1

ΧΡΟΝΟΣ ΜΕΡΙΚΗΣ ΘΡΟΜΒΟΠΛΑΣΤΙΝΗΣ (aPTT) : 26 – 36

ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ : 220 – 350

ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ (χ1000) : 188 150 – 400

 

Εγώ έχω αυξημένο ιωδογόνο και με παρακολουθεί αιματολόγος καθ’ όλη την εγκυμοσύνη. Φυσικά θα πρέπει να κάνεις όλο τον έλεγχο θρομβοφυλίας που είναι αρκετές ακόμη. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου έχεις κληρονομικότητα σε κάτι τέτοιο? Εγώ πάλι ήμουν σίγουρη πως δεν έχω και όντως δεν έχω.

Αν κρίνεις όμως από αυτές τις εξετάσεις δεν λένε τίποτα. Εγώ τις είχα κάνει 2-3 φορές στο παρελθόν και παρόλαυτά ο γιατρός με έστειλε να κάνω πλήρη έλεγχο για θρομβοφιλία. Όπως μου είπε ο έλεγχος για θρομβοφιλία περιλαμβάνει πολλές άλλες εξετάσεις!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρία γιατί υποψιάζεσαι ότι έχεις θρομβοφιλία; Υπάρχει κανείς στην οικογένεια που να έχει; Πάντως αφού σου έχει μπει αυτή η ιδέα καλό είναι να κάνεις όλον τον έλεγχο.

Όσο για το ινωδογώνο είναι όντως λιγάκι αυξημένο. Εγώ δυστυχώς το ανακάλυψα το πρόβλημα, αφού έχασα ένα μωράκι 8 ½ μηνών έγκυος. Πήγα σε 5 διαφορετικούς γιατρούς και μετά από πολλές εξετάσεις και ακόμη περισσότερες απόψεις, αποφάσισα να πιστέψω και να ακολουθήσω τις ιατρικές γνώμες της αιματολόγου που με παρακολουθεί τώρα. Αυτή λοιπόν μου είπε ότι αν και δεν έχω ακριβώς θρομβοφιλία ο οργανισμός μου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης «τρελαίνετε» και αρχίζει να παράγει ινωδογώνο, παραπάνω απ’ όσο πρέπει. Έτσι ξεκίνησα στον 1 μήνα με 420 και τώρα στον 4 είμαι στο 600!!! Η θεραπεία είναι όπως η θρομβοφιλία, ( ενέσεις ηπαρίνης).

Link to comment
Share on other sites

Heidi να προσθέσω μόνο πως εκτός από κληρονομική, υπάρχει και η επίκτητη θρομβοφιλία. Τώρα πως αποκτιέται δεν το ξέρω αλλά υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύει κ αποκτιέται είτε από παράγοντες που ευνοούν την θρόμβωση όπως, ζάχαρο, Χοληστερίνη, γλυκερίδια, (ακόμη και οι αιμορροΐδες κατηγορούνται, η ηλικία, χ/ο) κ.α. που δεν τα θυμάμαι πια.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τα ξέρεις καλύτερα. Απλά πολύ πιστεύουν πως εφόσον δεν έχουν κληρονομικότητα αποκλείεται να έχουν και θρομβοφιλία. Αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Εγώ πήρα τα αποτελέσματά μου και είμαι καθαρή απο εκεί.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να μάθει κανείς εάν έχει πρόβλημα, είναι με τις εργαστηριακές εξετάσεις, όπως έκανες female. Το κρίμα στην Ελλάδα είναι ότι δεν σου τα γράφουν και δεν σου λέει κανείς γι’ αυτές τις εξετάσεις, εάν δεν γίνει πρώτα κάτι πολύ δυσάρεστο, ενώ στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες γίνονται στα πλαίσια του ελέγχου, με την πρώτη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...