Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , love kids είπε:

Σίγουρα δεν αρέσει στα ίδια παιδιά. Και, ναι, το μπαλέτο είναι καλλιτεχνικό αλλά και βέβαια είναι αθλητικό. Μια χαρά γυμνάζεται το σώμα. Θα έλεγα ότι όταν γίνεται σωστά είναι εξαιρετική γυμναστική.

Το ξέρω ότι είναι γυμναστική, αλλά γενικά δεν γράφονται τα κοριτσάκια στο μπαλετο για τη γυμναστική όπως δεν γράφονται στο καράτε για την αυτοσυγκέντρωση. Άσε κ πόσες σχολές μπαλέτου περνούν ένα πολύ κακό πρότυπο θηλυκότητας με αυτά τα έντονα μακιγιάζ που κάνουν τα παιδάκια μικρομέγαλα... 

Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εννοώ ότι είναι άλλο πλαίσιο. Το μπαλέτο έχει το πιάνο, την κλασική μουσική, τις υποκλίσεις, τα ροζ, το μακιγιάζ, γενικα το να είσαι χαριτωμένη κ βασικά είναι καλλιτεχνικό, όχι αθλητικό. Δεν νομίζω ότι αρέσει στα ίδια παιδιά. 

H κόρη μου στο Δημοτικό κυκλοφορούσε ντυμένη σαν κουφέτο και έκανε πιάνο με δική της επιμονή. Επίσης με δική της πρωτοβουλία έκανε ταε κβο ντο.

Ο μεγάλος μου γιος είναι ένα εξαιρετικά ήσυχο παιδί, το "φυτό" της τάξης, με βασικό χόμπυ την κλασική μουσική και τις κατασκευές. Παίζει πόλο και δεν μπορώ να σκεφτώ πιο βίαιο άθλημα, ίσως το ράγκμπι μόνο.

Ο μικρός μου γιος είναι εξαιρετικά άτακτος και υπερκινητικός, είναι μονίμως μπλεγμένος στο σχολείο, παίζει πιάνο αλλά ακούει μόνο heavy metal, περνάει άπειρες ώρες τη βδομάδα ζωγραφίζοντας, φοράει κυρίως μαύρα ρούχα κατά προτίμηση με νεκροκεφαλές και έχει γραφτεί στην ενόργανη ενώ σε κάποια φάση σκεφτόταν και το μπαλέτο. 

Για πες...

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 1

πρίν από 23 λεπτά , Έσπερος είπε:

απλώς ο κάθε τρόπος ανατροφής έχει κ κάποιες κατευθύνσεις. Εμάς πχ μας έστρεψαν προς τα καλλιτεχνικά κ πνευματικά ενδιαφέροντα κ κυρίως ήμασταν ησυχα παιδιά χωρίς ιδιαίτερη σωματική δραστηριότητα, μετά την αποτυχία του μπαλέτου

ενταξει οπως εχει μεγαλωσει ο καθενας και με οτι του εχουν περασει οι γονεις του σωστο η λαθος. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...

Εγω βλεπω οτι εχεις καποια πραγματα στο μυαλο σου ετσι οπως τα εχεις και πολλα αυτα ειναι μια εποχης "κλισε"

Δηλαδη επειδη σας εστρεψαν στα καλλιτεχνικα και πνευματικα ησασταν ησυχα παιδια? ασχολιαστο...

Ολα μπορουν αν συνδιαστουν και το ενα προφανως δεν αποκλειει το αλλο (οταν οι γονεις δεν εχουν προκαταληψεις)

πρίν από 3 λεπτά , Fenia27 είπε:

ηλαδη επειδη σας εστρεψαν στα καλλιτεχνικα και πνευματικα ησασταν ησυχα παιδια? ασχολιαστο...

ήσυχα δεν εννοώ πειθαρχημένα, εννοώ παιδιά ησυχίων δραστηριοτήτων. δεν ήμασταν τα παιδθα που έχουν ανάγκη την κίνηση για να εκτονωθούν. κ δεν είμαστε ακόμα δλδ. δεν υπήρχε ενδθαφερον για να βγούμε έξω να κινηθούμε, πώς να το πω αλλιώς; 

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ενταξει δεν κάνουν τα ίδια με το μπαλέτο πάντως! άσχετο που οι μπαλαρίνες έχουν πόδι γυμνασμένο σαν ποδοσφαιριστή :D

ο ανηψιος μου παντως εμαθε να μετραει στα κορεατικα,κ μερικους δασκαλους:razz:

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γιατί κλισέ; Δεν είπε ότι το θεωρώ κακό, απλώς ο κάθε τρόπος ανατροφής έχει κ κάποιες κατευθύνσεις. Εμάς πχ μας έστρεψαν προς τα καλλιτεχνικά κ πνευματικά ενδιαφέροντα κ κυρίως ήμασταν ησυχα παιδιά χωρίς ιδιαίτερη σωματική δραστηριότητα, μετά την αποτυχία του μπαλέτου. Ενταξει υπήρχε κ μια ακρότητα ότι ο αθλητισμός δεν είναι για τους καλούς μαθητες κ βασικά όχι για τα κορίτσια έτσι κι αλλιώς, αλλά τέλος πάντων. Και γενικα όμως στους χώρους που κινούμουν, δεν υπήρχαν τετοια ενδιαφέροντα. Κανένας συμφοιτητής μου πχ στη σχολή δεν έκανε αθλητισμό. Όλοι έκαναν γλώσσες κ μουσική. Και φυσικά καμία στμφοιτητρια μιυ δεν έκανε αθλητισμό. Βασικά δεν ήξερα κανέναν που να έκανε αθλητισμό τώρα που το σκέφτομαι μέχρι που πήγα στην Αγγλία κ συνειδητοποίησα ότι έκαναν όλοι ασχέτως κλάδου σπουδών!!! 

Εντωμεταξύ πήγα να αποδείξω ότι δεν έχω στερεότυπα κ τελικά έγραψα κάτι γεμάτο στερεότυπα κ αναρωτιέμαι πού ήθελα να καταλήξω. 

Παρατηρωνταρ πάντως τα δικά μας παιδιά στο σχολείο, είναι προφανείς οι διάφορες στα ενδθαφεροντα κ τις κλίσεις κ αυτό θέλω να πω. Πχ τα αγόρια που είναι πιο ώριμα κ ψαγμένα (όχι απαραίτητα καλοί μαθητες) είναι πιο σπάνιο να παίζουν ποδόσφαιρο στο διάλειμμα ή τη γυμναστική (μπάσκετ παίζουν σχεδον όλα τα αγόρια κ όλα τα κορίτσια). Τα πιο ησυχα κ ντροπαλά παιδιά, αγόρια ή κορίτσια, σπάνια έως ποτέ δεν αθλούνται, μπορεί να κάνουν μουσική όμως. 

πιο κλισε πεθαινεις...:-P

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εννοώ ότι είναι άλλο πλαίσιο. Το μπαλέτο έχει το πιάνο, την κλασική μουσική, τις υποκλίσεις, τα ροζ, το μακιγιάζ, γενικα το να είσαι χαριτωμένη κ βασικά είναι καλλιτεχνικό, όχι αθλητικό. Δεν νομίζω ότι αρέσει στα ίδια παιδιά. 

την πρωτη χρονια που ηταν σαν μουσικοκινητικη παντως χορευαν με τραγουδια απο τεμπελη δρακο:-Dροζ τι εννοεις;τα κορμακια;βγαινουν κ σε αλλα χρωματα:Pμακιγιαζ δ παιζει,απαγορευεται στις παραστασεις

η δευτερη παρασταση μας ηταν του ζορμπα

ξερω αρκετα κοριτσια που τους αρεσει κ το μπαλετο-χορος κ οι πολεμικες

δ ειναι ολα τοσο χαριτωμενα.ειδικα σε πιο μεγαλες ταξεις καταλαβαινουν ποσο κουραση ειναι.κ ουτε γενικα ακουνε κλασικη αν δ χορευουν

η κορη μου εκανε κ συγχρονο που της αρεσε ακομη περισσοτερο

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γιατί κλισέ; Δεν είπε ότι το θεωρώ κακό, απλώς ο κάθε τρόπος ανατροφής έχει κ κάποιες κατευθύνσεις. Εμάς πχ μας έστρεψαν προς τα καλλιτεχνικά κ πνευματικά ενδιαφέροντα κ κυρίως ήμασταν ησυχα παιδιά χωρίς ιδιαίτερη σωματική δραστηριότητα, μετά την αποτυχία του μπαλέτου. Ενταξει υπήρχε κ μια ακρότητα ότι ο αθλητισμός δεν είναι για τους καλούς μαθητες κ βασικά όχι για τα κορίτσια έτσι κι αλλιώς, αλλά τέλος πάντων.

Λοιπόν, κάθησε να μην πάθεις τίποτα και πρόσεξε:

Προφανώς με κάποια χρονοκάψουλα έχεις μεταφερθεί από το 1890 στο παρόν. Λοιπόν, οι γυναίκες πια εργαζονται και μάλιστα όχι μόνο ως γκουβερνάντες ή νοσοκόμες, επιτρέπεται όχι μόνο να δείξουν τον αστράγαλό τους αλλά και να βάλουν σορτς και να αθληθούν, κάνουν μπάνιο στην παραλία, μπορούν αντί για γαλλικά και πιάνο να επιλέξουν ισπανικά και ντραμς και ψηφίζουν! Α και υπάρχουν αγόρια με μακρύ μαλλί, σκουλαρίκια και ενίοτε και eye liner, χωρίς αυτό να επηρεάζει τους βαθμούς ή την καριέρα τους. 

• Χαχαχα 2

πρίν από 56 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα δεν εννοώ ότι όσοι πάνε εκεί είναι νταήδες. Ούτε ότι όποιου  του αρέσει αυτό είναι βίαιος.Τέλος πάντων δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς. Απλώς είχα στο μυαλό μου ότι άλλου στιλ άτομα πηγαίνουν σε τετοια κ απόρησα που το είδα να παρουσιάζεται σαν κάτι τόσο αυτονόητο κ αναγκαίο. 

μην κολλας στους ενηλικες.δ μπορεις να ψυχολογησεις ενα παιδι απο την δραστηριοτητα που κανει

ισα ισα,πολλοι γονεις παιδιων πιο μαζεμενων κ με λιγοτερη αυτοπεποιθηση σκεφτονται πλεον τις πολεμικες για να παρει τα πανω του το παιδι

εγω δ μπορω να σκεφτω οτι υπαρχουν στυλ γονιων που πανε τα παιδια τους σε αναλλογες δραστηριοτητες.προσωπικα δ ηθελα με τπτ να πανε αυτα που επελεξαν,γτ δ ταιριαζουν σε μενα.αλλα μονα τους επελεξαν,κ το στηριζουν

απο την αλλη δ ειναι ουτε αυτονοητο ουτε αναγκαιο να παει.αυτοαμυνα αν θελει μπορει να μαθει οποιαδηποτε στιγμη καποια βασικα.ειναι απλα κτ συνηθες

ο ανηψιος μου παντως παει ταε κβο ντο κ παραδοσιακους

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το ξέρω ότι είναι γυμναστική, αλλά γενικά δεν γράφονται τα κοριτσάκια στο μπαλετο για τη γυμναστική όπως δεν γράφονται στο καράτε για την αυτοσυγκέντρωση. Άσε κ πόσες σχολές μπαλέτου περνούν ένα πολύ κακό πρότυπο θηλυκότητας με αυτά τα έντονα μακιγιάζ που κάνουν τα παιδάκια μικρομέγαλα... 

Στη δική μας σχολή τα κορίτσια βάφονται μόνο για τις παραστάσεις άντε και τις εξετάσεις και δίχως υπερβολή. Ούτε έχω δει σε κάποια σχολή από όσες ξέρω να μακιγιάρονται οι μαθήτριες στα μαθήματα. 

Έγραψα την κόρη μου μπαλέτο και γιατί το ήθελε αλλά και για την εκγύμναση που προσφέρει. Αντίστοιχα φίλη μου έγραψε το κοριτσάκι και το αγοράκι της καράτε και για την αυτοσυγκέντρωση. Σε τόσο μικρές ηλικίες δεν επιλέγουν απόλυτα τα παιδιά αλλά οι γονείς είναι σε θέση να τα κατευθύνουν. 

• Μου αρέσει 1

Με την ευκαιρία, να θέσω κι εγώ κάποια ερώτηματα εδώ.

α) Θεωρώ τις πολεμικές τέχνες ευγενή κατηγορία αθλημάτων. Ίσως την ευγενέστερη ΕΑΝ διδάσκεται σωστά. Ακριβώς επειδή τα αθλήματα είναι επαφής, είναι η τέλεια ευκαιρία να διδάξεις όλα αυτές τις αξίες (σεβασμός στον εαυτό, στον συνάνθρωπο, στα ανθρώπινα όρια, ανοχή, υπομονή, σοφία, κλπ) που στα λοιπά αθλήματα, όχι δεν μπορείς να διδάξεις, αλλά συγκεκριμένα στις πολεμικές τέχνες ευνοεί η φύση τους για κάτι τέτοιο.

β) Έχοντας σπουδές στα παιδαγωγικά και παρελθόν στην εκπαίδευση, θεωρώ πως ΟΛΕΣ οι ειδικότητες που έχουν να κάνουν με παιδιά, ΠΡΕΠΕΙ να έχουν σχετική κατάρτιση. Πρέπει να αποτελεί μέρος των σπουδών, της εξειδίκευσης τους, οι αρχές της παιδαγωγικής, η ψυχολογία και ψυχολογική υποστήριξη ανηλίκων, η διαχείριση κρίσεων, κλπ.

Ερώτημα 1: Συμβαίνει πάντα το α); Όχι. Συμβαίνει πάντα το β); Σίγουρα όχι!

Συμβάν 1ο

Τα έφερε έτσι η τύχη και πιάνω κουβέντα με προπονητή πολεμικών τεχνών. Εγώ όλο όρεξη και ενθουσιασμό του λέω: "Ενδιαφέρομαι για την κόρη μου (προνήπιο). Δεν με νοιάζει τόσο το αθλητικό κομμάτι σε αυτή την φάση. Με νοιάζει να είναι σωστός άνθρωπος ο δάσκαλος. Να μεταδίδει σωστές αξίες. Να ασκεί σώμα και ψυχή. Να διδάσκει τον σεβασμό στον εαυτό-άνθρωπο. Να ενδυναμώνει τα παιδιά. Να αποτρέπει την αλόγιστη βία και να προωθεί την σωστή διαχείρηση των κρίσεων. Αν της αρέσει έχει όλο το μέλλον όσο μεγαλώνει να ασχοληθεί με το αθλητικό κομμάτι"... λοιπόν το λογίδριο μου παραήταν περίπλοκο για αυτόν. Κι επιπλέον το κερασάκι στην τούρτα ήταν η οπτική του περι bullying στα σχολεία όπου η αιτία βρίσκεται κάπου εκεί στην διαφορετική κουλτούρα-καταγωγή των bullies, όπου εκεί με αποτελείωσε, έκανα γαργάρα τον ενθουσιασμό μου και σίγησα μια και καλή.

Συμβάν 2ο

Συζητώντας με μητέρα που το παιδί της (νήπιο) πάει χρόνια πολεμικές τέχνες (!). Μου έκανε ξεκάθαρο οριζοντίως και καθέτως ότι στο μάθημα ασχολούνται ΜΟΝΟ με το προπονητικό κομμάτι και ΔΕΝ είναι δουλειά του προπονητή να ασχολείται-να συζητά τέτοια θέματα με τα παιδιά. Είναι δουλειά του σχολείου αυτό. Όπου ψέλλισα ένα "Εμμμ... διαφωνώ" κι έκανα επίσης γαργάρα τις ψευδαισθήσεις μου.

Ερώτημα 2: Υπάρχει περίπτωση μετά από ψάξιμο να βρω κάτι αντίστοιχο των προσδοκιών μου για το παιδί μου, ή είμαι βαθιά νυχτωμένη κι ας το αφήσω καλύτερα μέχρι να μεγαλώσει λίγο όπου ελπίζω ότι όταν/αν ακούει κάτι ακραίο θα μπορεί να το κατατάσει μόνη της εκεί που πρέπει;

Τι λέτε εσείς γονείς που τα παιδιά σας πάνε πολεμικές τέχνες; Είμαι άσχετη και η άποψη-εμπειρία σας είναι σημαντική.

πρίν από 20 λεπτά , samsympan είπε:

Με την ευκαιρία, να θέσω κι εγώ κάποια ερώτηματα εδώ.

α) Θεωρώ τις πολεμικές τέχνες ευγενή κατηγορία αθλημάτων. Ίσως την ευγενέστερη ΕΑΝ διδάσκεται σωστά. Ακριβώς επειδή τα αθλήματα είναι επαφής, είναι η τέλεια ευκαιρία να διδάξεις όλα αυτές τις αξίες (σεβασμός στον εαυτό, στον συνάνθρωπο, στα ανθρώπινα όρια, ανοχή, υπομονή, σοφία, κλπ) που στα λοιπά αθλήματα, όχι δεν μπορείς να διδάξεις, αλλά συγκεκριμένα στις πολεμικές τέχνες ευνοεί η φύση τους για κάτι τέτοιο.

β) Έχοντας σπουδές στα παιδαγωγικά και παρελθόν στην εκπαίδευση, θεωρώ πως ΟΛΕΣ οι ειδικότητες που έχουν να κάνουν με παιδιά, ΠΡΕΠΕΙ να έχουν σχετική κατάρτιση. Πρέπει να αποτελεί μέρος των σπουδών, της εξειδίκευσης τους, οι αρχές της παιδαγωγικής, η ψυχολογία και ψυχολογική υποστήριξη ανηλίκων, η διαχείριση κρίσεων, κλπ.

Ερώτημα 1: Συμβαίνει πάντα το α); Όχι. Συμβαίνει πάντα το β); Σίγουρα όχι!

Συμβάν 1ο

Τα έφερε έτσι η τύχη και πιάνω κουβέντα με προπονητή πολεμικών τεχνών. Εγώ όλο όρεξη και ενθουσιασμό του λέω: "Ενδιαφέρομαι για την κόρη μου (προνήπιο). Δεν με νοιάζει τόσο το αθλητικό κομμάτι σε αυτή την φάση. Με νοιάζει να είναι σωστός άνθρωπος ο δάσκαλος. Να μεταδίδει σωστές αξίες. Να ασκεί σώμα και ψυχή. Να διδάσκει τον σεβασμό στον εαυτό-άνθρωπο. Να ενδυναμώνει τα παιδιά. Να αποτρέπει την αλόγιστη βία και να προωθεί την σωστή διαχείρηση των κρίσεων. Αν της αρέσει έχει όλο το μέλλον όσο μεγαλώνει να ασχοληθεί με το αθλητικό κομμάτι"... λοιπόν το λογίδριο μου παραήταν περίπλοκο για αυτόν. Κι επιπλέον το κερασάκι στην τούρτα ήταν η οπτική του περι bullying στα σχολεία όπου η αιτία βρίσκεται κάπου εκεί στην διαφορετική κουλτούρα-καταγωγή των bullies, όπου εκεί με αποτελείωσε, έκανα γαργάρα τον ενθουσιασμό μου και σίγησα μια και καλή.

Συμβάν 2ο

Συζητώντας με μητέρα που το παιδί της (νήπιο) πάει χρόνια πολεμικές τέχνες (!). Μου έκανε ξεκάθαρο οριζοντίως και καθέτως ότι στο μάθημα ασχολούνται ΜΟΝΟ με το προπονητικό κομμάτι και ΔΕΝ είναι δουλειά του προπονητή να ασχολείται-να συζητά τέτοια θέματα με τα παιδιά. Είναι δουλειά του σχολείου αυτό. Όπου ψέλλισα ένα "Εμμμ... διαφωνώ" κι έκανα επίσης γαργάρα τις ψευδαισθήσεις μου.

Ερώτημα 2: Υπάρχει περίπτωση μετά από ψάξιμο να βρω κάτι αντίστοιχο των προσδοκιών μου για το παιδί μου, ή είμαι βαθειά νυχτωμένη κι ας το αφήσω καλύτερα μέχρι να μεγαλώσει λίγο όπου ελπίζω ότι όταν/αν ακούει κάτι ακραίο θα μπορεί να το κατατάσει μόνη της εκεί που πρέπει;

Τι λέτε εσείς γονείς που τα παιδιά σας πάνε πολεμικές τέχνες; Είμαι άσχετη και η άποψη-εμπειρία σας είναι σημαντική.

Στις πολεμικές τέχνες από όσο έχω δει, υπάρχει πειθαρχία και βασικός κανόνας ότι άλλο άμυνα άλλο επίθεση. Το τονίζουν δηλαδή ότι δεν κάνουμε βλακείες και δεν πουλάμε τσαμπουκά. Μέχρι εδώ αυτό είναι ο κανόνας πιστεύω, και από όσα έχω δει εγώ και όσα μου έχουν πει. Υπάρχει έμφαση στο σεβασμό στον αντίπαλο, στο να έχουμε ελεγχόμενη κίνηση κλπ.

Από εκεί και πέρα στην προπόνηση πηγαίνουμε για να γυμναστούμε και να μάθουμε το άθλημα. Οι περισσότεροι προπονητές συγκεκριμένων αθλημάτων είναι πρώην αθλητές (πχ πολεμικές τέχνες, που αποκτάς το δικαίωμα διδασκαλίας με τη ζώνη ουσιαστικά) ή απόφοιτοι ειδικών σχολών μη πανεπιστημιακών (πχ σχολές χορού), σε κάποια είναι απόφοιτοι γυμναστικής ακαδημίας (συνήθως πχ στην κολύμβηση). Δεν είναι παιδαγωγοί και δεν είναι αυτός ο ρόλος τους, μπορεί να έχουν να κάνουν με παιδιά αλλά τους απασχολεί το σωματικό κομμάτι και η ψυχολογία του αθλητή όχι τα υπόλοιπα. Και μην το αγνοείς, ένας μη καταρτισμένος προπνητής (πχ φοιτητής ΙΕΚ που βγάζει χαρτζηλίκι, ο ξάδερφος του ιδιοκτήτη κλπ) μπορεί να αφήσει μόνιμα κουσούρια σε αθλούμενους.

Αν δεν ξέρουν καν πώς να χειριστούν ένα μικρό παιδί, που είναι σύνηθες, για εμένα είναι πρόβλημα και θέλει ψάξιμο. Αλλά, τις προσωπικές τους απόψεις για θέματα που δεν άπτονται του αθλητισμού δεν νομίζω ότι κανείς γονιός θέλει να τις ακούσει, ούτε ο ίδιος ούτε το παιδί του. Οι γονείς που θέλουμε τα παιδιά μας να αθληθούν δε θέλουμε να ακούσουν τη γνώμη του προπονητή για τις διαπροσωπικές σχέσεις, τη συμπεριφορά τους κλπ. Οι περισσότεροι το σέβονται αυτό, και πέραν από κάτι γενικά που προκύπτουν στην νορμάλ κουβέντα δε νομίζω ότι κάνουν κήρυγμα ούτε συζητούν προσωπικές απόψεις. Αν κάπου συμβαίνει, κάτι δεν πάει καλά.

Από εκεί και πέρα, καλή επιτυχία να βρεις το δάσκαλο μέσα στο ίδιο το σχολείο που να θέλει να περάσει αξίες :)

Διαφημίσεις

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Λοιπόν, κάθησε να μην πάθεις τίποτα και πρόσεξε:

Προφανώς με κάποια χρονοκάψουλα έχεις μεταφερθεί από το 1890 στο παρόν. Λοιπόν, οι γυναίκες πια εργαζονται και μάλιστα όχι μόνο ως γκουβερνάντες ή νοσοκόμες, επιτρέπεται όχι μόνο να δείξουν τον αστράγαλό τους αλλά και να βάλουν σορτς και να αθληθούν, κάνουν μπάνιο στην παραλία, μπορούν αντί για γαλλικά και πιάνο να επιλέξουν ισπανικά και ντραμς και ψηφίζουν! Α και υπάρχουν αγόρια με μακρύ μαλλί, σκουλαρίκια και ενίοτε και eye liner, χωρίς αυτό να επηρεάζει τους βαθμούς ή την καριέρα τους. 

Ε τώρα με αδικείς γιατί ξέρεις ποσο υπέρ της γυναικείας χειραφέτησης είμαι. δεν νομίζω ότι είμαι η μόνη αυτής της γενιάς που μεγάλωσε με γαλλικά κ πιάνο ούτε οι γονείς μου οι μόνοι που δεν ήθελαν αθλήματα. καμία φίλη μου επισησ δεν έκανε γυμναστική ή άθλημα. 

Οσες φωτο έχω δει από κοριτσάκια στο μπαλετο σε εκδηλώσεις έχω δει απαράδεκτο μακιγιαζ που προφανώς δεν είναι από το σπίτι, όχι σε έφηβες, σε παιδάκια νηπίου κ δημοτικού. είχα την εντύπωση ότι ήταν ο κανόνας. 

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε τώρα με αδικείς γιατί ξέρεις ποσο υπέρ της γυναικείας χειραφέτησης είμαι. δεν νομίζω ότι είμαι η μόνη αυτής της γενιάς που μεγάλωσε με γαλλικά κ πιάνο ούτε οι γονείς μου οι μόνοι που δεν ήθελαν αθλήματα. καμία φίλη μου επισησ δεν έκανε γυμναστική ή άθλημα. 

Οσες φωτο έχω δει από κοριτσάκια στο μπαλετο σε εκδηλώσεις έχω δει απαράδεκτο μακιγιαζ που προφανώς δεν είναι από το σπίτι, όχι σε έφηβες, σε παιδάκια νηπίου κ δημοτικού. είχα την εντύπωση ότι ήταν ο κανόνας. 

Νομίζω ότι γενικά πολλά παιδιά τότε έπαιζαν περισσότερο ελεύθερα, δεν ήταν τόσο συνηθισμένα 30 ή και 20 χρόνια πριν το να ασχολείσαι με οργανωμένο αθλητισμό από παιδί. Αλλά και πάλι, δεν ήταν σπάνιο. 40 χρόνια πριν, σίγουρα δεν το έκαναν όλοι οι συμμαθητές μου, αλλά ένα 30-50%; Και μάλλον πιο πολύ κορίτσια.

Το μπαλέτο όντως στις παραστάσεις έχει μακιγιάζ, αλλά πολύ περισσότερο η ρυθμική. Η ρυθμική όντως με εκνευρίζει όλα τα 8χρονα είναι σαν κλόουν και έχω παρακολουθήσει αρκετούς αγώνες.

πρίν από 1 λεπτό , ΑΡΓΚ είπε:

Νομίζω ότι γενικά πολλά παιδιά τότε έπαιζαν περισσότερο ελεύθερα, δεν ήταν τόσο συνηθισμένα 30 ή και 20 χρόνια πριν το να ασχολείσαι με οργανωμένο αθλητισμό από παιδί. Αλλά και πάλι, δεν ήταν σπάνιο. 40 χρόνια πριν, σίγουρα δεν το έκαναν όλοι οι συμμαθητές μου, αλλά ένα 30-50%; Και μάλλον πιο πολύ κορίτσια.

αλήθεια; ειλικρινα ποτέ δεν γνώρισα κοπέλα που να της αρέσει όχι άθλημα, ούτε καν τρέξιμο. μόνο στο γυμναστήριο. στο σχολείο, στο πανεπιστήμιο, στο ωδείο, πουθενά. ούτε να παρακολουθούν ούτε να ασχολούνται. εγω παρακολουθώ όμως, ποδόσφαιρο κ στίβο κατά καιρούς πολύ φανατικά κ μικρή έβλεπα κ μπάσκετ. ο άντρας μου που είναι μεγαλύτερος έκανε δυο αθλήματα. εγω δεν θυμάμαι συμμαθητές μου, εκτός αν μου είχαν πει ότι είναι αλήτες κ έπρεπε να μην τους μιλάω! :-D Η πλάκα είναι ότι η μάνα μου κατέληξε με δυο γαμπρούς αθλητικούς, αλλά δόξα το θεω δεν διέφθειραν τις κόρες της σ αυτόν τον τομέα, εμείς παρέμειναμε του καθισιού!!!! 

• Χαχαχα 2

Δηλαδή @ΑΡΓΚ κλίνεις περισσότερο προς:

α) να το ψάξω πιο πολύ, γιατί αφού ακόμη κι εδώ σ'εμένα την άγνωστη εξέφρασε τέτοιες απόψεις, κάτι τρέχει.

β) μην το ψειρίζεις τόσο γιατί ακόμη κι ακροδεξιός να είναι, στην προπόνηση δεν θα διαφανεί κάτι τέτοιο, κοίτα να είναι καλός-καταρτισμένος στο αθλητικό κομμάτι.

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

αλήθεια; ειλικρινα ποτέ δεν γνώρισα κοπέλα που να της αρέσει όχι άθλημα, ούτε καν τρέξιμο. μόνο στο γυμναστήριο. στο σχολείο, στο πανεπιστήμιο, στο ωδείο, πουθενά. ούτε να παρακολουθούν ούτε να ασχολούνται. εγω παρακολουθώ όμως, ποδόσφαιρο κ στίβο κατά καιρούς πολύ φανατικά κ μικρή έβλεπα κ μπάσκετ. ο άντρας μου που είναι μεγαλύτερος έκανε δυο αθλήματα. εγω δεν θυμάμαι συμμαθητές μου, εκτός αν μου είχαν πει ότι είναι αλήτες κ έπρεπε να μην τους μιλάω! :-D Η πλάκα είναι ότι η μάνα μου κατέληξε με δυο γαμπρούς αθλητικούς, αλλά δόξα το θεω δεν διέφθειραν τις κόρες της σ αυτόν τον τομέα, εμείς παρέμειναμε του καθισιού!!!! 

Ποτέ δε γνώρισες κοπέλα να αθλείται; Δεν είχες συμμαθήτριες, συμφοιτήτριες, γειτόνισσες που να παίζουν μπάσκετ, τέννις, πινγκ πονγκ, να χορεύουν, να κολυμπάνε, να τρέχουν; Μα ζεις σε κάποια περίεργη φούσκα; Όταν βλέπατε άνθρωπο με φόρμα αλλάζετε πεζοδρόμιο και δεν κοιτάζατε;;;;

πρίν από 13 λεπτά , samsympan είπε:

Δηλαδή @ΑΡΓΚ κλίνεις περισσότερο προς:

α) να το ψάξω πιο πολύ, γιατί αφού ακόμη κι εδώ σ'εμένα την άγνωστη εξέφρασε τέτοιες απόψεις, κάτι τρέχει.

β) μην το ψειρίζεις τόσο γιατί ακόμη κι ακροδεξιός να είναι, στην προπόνηση δεν θα διαφανεί κάτι τέτοιο, κοίτα να είναι καλός-καταρτισμένος στο αθλητικό κομμάτι.

Κοίτα, ο προπονητής ταε κβο ντο της κόρης μου ήταν ακροδεξιός, το οποίο το έμαθα εκ των υστέρων από τα social media, που είδα κάποια σχόλια του σε σελίδα κοινού γνωστού. Αλλά δεν το έδειχνε ούτε έλεγε τίποτα. Προφανώς αν το ήξερα, θα είχα προτιμήσει άλλο σύλλογο. Οπότε αν σου είπε περίεργα πράγματα με το καλημέρα, επέλεξε άλλη σχολή ;)

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Ποτέ δε γνώρισες κοπέλα να αθλείται; Δεν είχες συμμαθήτριες, συμφοιτήτριες, γειτόνισσες που να παίζουν μπάσκετ, τέννις, πινγκ πονγκ, να χορεύουν, να κολυμπάνε, να τρέχουν; Μα ζεις σε κάποια περίεργη φούσκα; Όταν βλέπατε άνθρωπο με φόρμα αλλάζετε πεζοδρόμιο και δεν κοιτάζατε;;;;

στο σχολείο κ το πανεπιστήμιο ποτέ. τένις έκανε μια συμφοιτγτρια μου από ιδιωτικό που εμενε στην Πολιτεία, οπότε δεν το μετρούσα σαν άθλημα. Κατά τ αλλά όχι. Χορό έκανε κ η αδερφή μου (παραδοσιακό), επίσης δεν το μετράω. Είχαμε μόνο μια συμμαθήτρια πολίστρια στο γυμνάσιο που ήταν άλλη κατηγορία πήγαινε για επαγγελματικά κ νομίζω δεν την έβαζε κανεις στην κατηγορία των κοριτσιών... Έισης στο λύκειο είχαμε πονγκ πονγκ κ έπαιζαν κάποιοι κ κάποιες. Αλλά τίποτα άλλο. Όσοι ήξερα έκαναν δυο γλώσσες κ μουσική. Κ τώρα στο σχολείο οι άντρες παίζουν όλοι, ακόμα κ οι φιλόλογοι, ακόμα κ ο σεβάσμιος θεολόγος μας παίζει ποδόσφαιρο, οι γυναίκες όμως όχι όσο κ αν ζητούν οι μαθήτριες να κάνουμε αγώνα μαζί. Καμία αναπληρώτρια πιο μικρή πού κ πού παίζει βόλεϊ. και καποιεσ πάνε γυμναστήριο για γιόγκα ή πιλάτες, αλλά καμία δεν κάνει άθλημα. Γυναίκες που να αθλούνται συστηματικά εκτός από το γυμναστήριο (που πήγαινα σε συνοικιακό μόνο γυναικείο με κυρίως μεσήλικες κύριες) γνώρισα μόνο στην Αγγλία. 

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Έισης στο λύκειο είχαμε πονγκ πονγκ κ έπαιζαν κάποιοι κ κάποιες.

Για κάποιον λόγο κόντεψα να πνιγώ με την μπουκιά μου :D. Δεν ξέρω γιατί, αλλά έκανα εικόνα 2 τύπους στο τραπέζι να στέλνουν μια χνουδωτή μπάλα πέρα δώθε και μαζί με τα υπόλοιπα που γράφεις έγινε φοβερή μίξη στον εγκέφαλο μου.

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

στο σχολείο κ το πανεπιστήμιο ποτέ. τένις έκανε μια συμφοιτγτρια μου από ιδιωτικό που εμενε στην Πολιτεία, οπότε δεν το μετρούσα σαν άθλημα. Κατά τ αλλά όχι. Χορό έκανε κ η αδερφή μου (παραδοσιακό), επίσης δεν το μετράω. Είχαμε μόνο μια συμμαθήτρια πολίστρια στο γυμνάσιο που ήταν άλλη κατηγορία πήγαινε για επαγγελματικά κ νομίζω δεν την έβαζε κανεις στην κατηγορία των κοριτσιών... Έισης στο λύκειο είχαμε πονγκ πονγκ κ έπαιζαν κάποιοι κ κάποιες. Αλλά τίποτα άλλο. Όσοι ήξερα έκαναν δυο γλώσσες κ μουσική. Κ τώρα στο σχολείο οι άντρες παίζουν όλοι, ακόμα κ οι φιλόλογοι, ακόμα κ ο σεβάσμιος θεολόγος μας παίζει ποδόσφαιρο, οι γυναίκες όμως όχι όσο κ αν ζητούν οι μαθήτριες να κάνουμε αγώνα μαζί. Καμία αναπληρώτρια πιο μικρή πού κ πού παίζει βόλεϊ. και καποιεσ πάνε γυμναστήριο για γιόγκα ή πιλάτες, αλλά καμία δεν κάνει άθλημα. Γυναίκες που να αθλούνται συστηματικά εκτός από το γυμναστήριο (που πήγαινα σε συνοικιακό μόνο γυναικείο με κυρίως μεσήλικες κύριες) γνώρισα μόνο στην Αγγλία. 

Εγω θελω να μαθω αντιδραση σε λιγα χρονια αν τυχον μαθεις οτι ο γιος σου απεχθανεται το πιανο! Ειδικα το πιανο! Γιατι καπου ανεφερες οτι πολεμικες τεχνες φανταζοσουν οτι δεν κανουν οσοι ειναι πιο ησυχοι και τους αρεσει το πιανο! (Ειναι το λεγομενο «μεγαλωσα με γαλλικα και πιανο»)

• Χαχαχα 3

1 ώρα πρίν, irin είπε:

Εγω θελω να μαθω αντιδραση σε λιγα χρονια αν τυχον μαθεις οτι ο γιος σου απεχθανεται το πιανο! Ειδικα το πιανο! Γιατι καπου ανεφερες οτι πολεμικες τεχνες φανταζοσουν οτι δεν κανουν οσοι ειναι πιο ησυχοι και τους αρεσει το πιανο! (Ειναι το λεγομενο «μεγαλωσα με γαλλικα και πιανο»)

α έχω κ το χειρότερο στο νου μου, να θέλει βιολί που συνηθίζεται εδώ, αλλά συνηθίζεται καθαρα για τα νησιώτικα κ όχι για άλλη μουσική!!! το αρμόνιο πάντως που έχουμε το λατρεύει προς το παρόν! 

• Χαχαχα 2
    • Μπερδεμένη/-ος 1

Ας αφήσουμε τα παιδιά να επιλέξουν τι θέλουν δίνοντάς τους επιλογές και ερεθίσματα ώστε να δουν τι τους αρέσει. Πολλοί από μας έχουμε στο μυαλό μας ένα σενάριο του τύπου "το παιδί μου θα μάθει άπταιστα Αγγλικά, Γαλλικά, ρυθμική και πιάνο" αλλά αν δεν του αρέσουν τα Γαλλικά και θέλει π.χ. Ισπανικά; Κι αν δε θέλει ρυθμική αλλά στίβο ή καράτε; Θεωρώ τα Αγγλικά απαραίτητα και μια τουλάχιστον ακόμη γλώσσα, γιατί είναι απαραίτητα εφόδια για το μέλλον. Επίσης ένα άθλημα για λόγους υγείας. Από κει και πέρα ας επιλέξουν τα ίδια. Αν πια θέλουμε τόσο πολύ μια συγκεκριμένη γλώσσα, δραστηριότητα κλπ., ας την κάνουμε δικό μας χόμπι.

• Μου αρέσει 2

2 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Για κάποιον λόγο κόντεψα να πνιγώ με την μπουκιά μου :D. Δεν ξέρω γιατί, αλλά έκανα εικόνα 2 τύπους στο τραπέζι να στέλνουν μια χνουδωτή μπάλα πέρα δώθε και μαζί με τα υπόλοιπα που γράφεις έγινε φοβερή μίξη στον εγκέφαλο μου.

δεν ξέρω τι σκέφτηκε ο εγκέφαλος μου, εμένα με το δυο τύπους κ μια χνουδωτή μπάκα σκέφτηκε κάτι χμμμ απερίγραπτο...:oops:

• Χαχαχα 2

πρίν από 14 λεπτά , samsympan είπε:

:lol:

εντωξετσξυ μπάλα ήθελα να γράψω όχι μπάκα αλλά το έκανα ακόμα πιο γραφικό! 

• Χαχαχα 2

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μήπως δε μιλούσες με κανέναν μη εγκεκριμμένο ως παιδί (άρα γαλλικά και πιάνο) και μόνο στην Αγγλία μπόρεσες να συναναστραφείς υπόκοσμο που αθλούταν;

Καλά τώρα ως ενήλικες, γυναίκες και άντρες, όσοι δεν υπήρξαμε πρωταθλητές δεν ασχολούμαστε με αθλήματα αλλά γενική γυμναστική. Και να θες να πας σε ομάδα ως σαραντάρης, τι ομάδα θα είναι αυτή;

Η απαράδεκτη γενικά ( απίστευτα υπερσυντηρητική σε βαθμό υστερίας, τη μισή μέρα προσεύχεται και την άλλη μισή μιλάει για δαίμονες και πειρασμούς)  πενηνταπεντάρα-εξηντάρα θεολόγος του Γυμνασίου εδώ, κάνει πολεμικές τέχνες και ούτε καν κάτι συμβατικό, είναι γραμμένη σε ένα γυμναστήριο που ειδικεύεται σε μια παραλλαγή krav maga, μαζί με μια συνομήλική της φιλόλογο του Λυκείου. Και η αλήθεια είναι ότι από μυικό σύστημα, αν και μικροκαμωμένες και οι δύο, τις συγχαίρω, δε θα ήθελα να τσακωθώ μαζί τους.

1 hour ago, Έσπερος είπε:

α έχω κ το χειρότερο στο νου μου, να θέλει βιολί που συνηθίζεται εδώ, αλλά συνηθίζεται καθαρα για τα νησιώτικα κ όχι για άλλη μουσική!!! το αρμόνιο πάντως που έχουμε το λατρεύει προς το παρόν! 

Κράτα τον γενικά μακριά από έγχορδα, είναι κακή επιρροή. Γιατί αν τυχόν καταφέρει και παίξει καλά οτιδήποτε, από κλασική κιθάρα, μέχρι βιολί και τσέλο, μία συνηθισμένη πορεία για όσους θέλουν να κάνουν επίδειξη τεχνικής είναι το heavy metal, και λογικά αν δείτε το παιδί να βάζει μαύρα και να κάνει headbanging , το εγκεφαλικό είναι εγγυημένο. Μη σου πω ότι παίζει να κάνει και piercing (ανεξαρτήτως μουσικών γούστων) ! 

• Χαχαχα 4

Εγώ πολύ θα ήθελα να ξεκινήσω πολεμικές τέχνες ακόμη και τώρα που πλησιάζω σε μερικά χρονάκια :mrgreen: τα δεύτερα άντα. Μάλλον θα γελάσετε αλλά αν έβρισκα κοντά μου σχολή ή δάσκαλο που να κάνει μαθήματα σε αρχάριους ενήλικες, θα πήγαινα. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα