Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κολυμβητήριο και προβληματισμός


Recommended Posts

Καλημερα σας,

Πριν 2 βδομαδες αρχισε η κορη μου κολυμβητηριο. Το θεωρησα καλη ευκαιρια γιατι το καλοκαιρι ειμαστε συνεχεια στην θαλασσα και το παιδι πρεπει να μαθει να κολυμπαει σωστα και οχι απο μενα γιατι εγω ισα ισα που επιπλεον αντε κανω και κανενα μακροβουτι :lol::lol: Ετσι ξεκινησε η κορη μου ηλικιας 6 χρονων με πολυ χαρα να παει κολυμβητηριο. Το τμημα φυσικα που την βαλανε ειναι το μικροτερο και το 1ο σταδιο εκμαθησης που τα παιδακια ειναι ηλικιας απο 4 χρονων και πανω. Η πισινα ειναι ρηχη και τα παιδια πατανε μεσα για παραδειγμα της κορης μου το νερο της φτανει σε πολλα σημεια λιγο πιο πανω απο τις μασχαλες της. Οι προπονητες αλλαζουν συνεχεια και δεν ειναι ο ιδιος καθε φορα που παμε. Τα τμηματα φυσικα ειναι πολλα και το μαθημα κραταει 45 λεπτα.

 

Αυτες τις δυο βδομαδες που παω παρατηρουσα το μαθημα που γινεται απο μακρια φυσικα γιατι στο χωρο της πισινας απογορευται να παμε.

Μου εκανε εντυπωση το εξης και θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας.

 

Ο προπονητης /τρια αφηνει τα παιδακια μεσα στην πισινα μονα τους τα τελευταια 15 λεπτα για να παιξουν. Τις περισσοτερες φορες εκεινη την ωρα που τα αφηνει να παιξουν αυτην παει και κανει ντουζ. Δηλαδη τα παιδια 15 λεπτα ειναι μονα τους μεσα στην πισινα με διαφορα παιχνιδια που τους εχει πεταξει οπως κρικους κορινες μπαλες κλπ. Ο προπονητης βγαινει απο το νερο και παει να κανει ντουζ ενω στο χωρο υπαρχουν και αλλοι προπονητες που κανουν προπονηση τα αλλα μεγαλα τμηματα και ειναι απο την αλλη μερια της πισινας. Το ερωτημα μου ειναι τα παιδια αυτα που μολις τωρα ξεκινανε να μαθαινουν κολυμπι ειναι σωστο να ειναι μονα τους μεσα στην πισινα??????????? :confused::confused: Το κακο δεν αργει να γινει. Εκεινη την ωρα που μενουν μονα τους σφιγγεται η καρδια μου γιατι πρωτον οτι και να γινει απο εκει δεν μπορω να επεμβω και γιατι τα παιδια σε αυτες τις ηλικιες ειναι πανω στην τρελα τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απαράδεκτο. Να το αναφερεις αμέσως! δεν παιζουμε με αυτά τα πραγματα. Στο δικο μας κολυμβητήριο τα πολύ μικρά (γυρω στα 4 χρ.) το τελευταιο τέταρτο παιζουν κοντα στα σκαλακια και ο προπονητης ειναι μεσα στην πισινα και αν καποιο παει να ξεμακραινει ( και ας πατάει) το επαναφέρει.

Βέβαια και τα υπόλοιπα παιδια της μικρης πισισνας δεν γνωρίζουν μπανιο και τ εχουν χυμα να παιζουν αλλά οι προπονητες ειναι μέσα, αλλα κοιτάνε αλλου.:rolleyes:

θέλω να πιστευω οτι αν συμβει κατι θα προλαβουν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτως μαζι σου. Και ο γιος μου πηγαινει κολυμβητηριο, και φυσικα δε συμβαινει κατι τετοιο. Ειναι επικινδυνο και πρεπει να επεμβεις και εσυ και οι υπολοιποι γονεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και νομιζα τελικα πως ημουν εγω η παραλογη και αγχωτικη μανα.

 

Λοιπον πηραμε το εφορο της ομαδας τηλεφωνο (γιατι στην γραμματεια αυτον εδωσαν για υπευθυνο) και αρχισε να λεει και κυρια μου εσεις θα μας πειτε πως θα γινει το μαθημα και τοσο χρονια δεν εγινε κανενα ατυχημα και ο παοκ βγαζει πρωταθλητες και πολλα αλλα κουφα.

 

Που μπορουμε αλλου να απευθυνθουμε ξερετε???? Αλλα μου κανει εντυπωση πως οι γονεις που πανε τα παιδια τους και βλεπουν αυτην την κατασταση δεν αντιδρουνε???

Link to comment
Share on other sites

Και νομιζα τελικα πως ημουν εγω η παραλογη και αγχωτικη μανα.

 

Λοιπον πηραμε το εφορο της ομαδας τηλεφωνο (γιατι στην γραμματεια αυτον εδωσαν για υπευθυνο) και αρχισε να λεει και κυρια μου εσεις θα μας πειτε πως θα γινει το μαθημα και τοσο χρονια δεν εγινε κανενα ατυχημα και ο παοκ βγαζει πρωταθλητες και πολλα αλλα κουφα.

 

Που μπορουμε αλλου να απευθυνθουμε ξερετε???? Αλλα μου κανει εντυπωση πως οι γονεις που πανε τα παιδια τους και βλεπουν αυτην την κατασταση δεν αντιδρουνε???

προσπαθησε να προσεγγυσεις και αλλους γονεις για να διαμαρτυρηθειτε ομαδικα και απειλιστε οτι θα τα ξεγραψετε αν δεν αλλαξουν τακτικη. ισως αν το κουβεντιαζατε καθε φορα με τον προπονητη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι προπονητες καθε φορα αλλαζουν και δεν μας αφηνουν να εχουμε επαφες μαζι τους.

Ο χωρος της πισινας ειναι κλειστος και πανε μονο τα παιδια και οι προπονητες.

Μα εντυπωση μου κανει η αδιαφορια των γονιων. Τοσο καιρο γινεται αυτην η κατασταση και κανενας δεν αγανακτησε ??? μα κανενας??? Και οταν εγινε το σκηνικο στην γραμματεια που τους ρωτησαμε σε ποιον υπευθυνο μπορουμε να μιλησουμε για αυτο γιατι η κοπελα στην γραμματεια ηταν στο κοσμο της κανενας γονιος δεν μιλησε.....

Link to comment
Share on other sites

Το προηγουμενο σαββατο η προπονητρια δεν μπηκε καν στην πισινα την 1 ωρα που ειχαν μαθημα ( το σαββατο το μαθημα γινεται μια ωρα) και ηταν με φορμες......

Link to comment
Share on other sites

αυτο παλι το να μην μας αφηνουν να πλησιασουμε ποτε δεν το καταλαβα. Απο τη μια ξεκινησαμε μαζι αγκαλια απο μωρο και ξαφνικα πρεπει να κολυμπαει μονη της και εγω να ειμαι τοσο μακρια ωστε να μην μπορει ουτε να με βλεπει. Ουτε παλε καταλαβαινω το 15λεπτο παιχνιδι. Η δικια μου δεν καθετε ποτε στο παιχνιδι. Μολις τελειωσει τι μαθημα και τους πει να παιξουνε αμεσως βγαινει απο την πισινα.

Επισης εγω εχω θεμα οτι στο μαθημα ειναι πολλα παιδια με ενα εκπαιδευτη και ετσι αναγκαζονται να περιμενουν αρκετη ωρα μεχρι να ερθει η σειρα τους να κολυμπησουν καθως θα πρεπει να τα ελεγχει αν κολυμπανε σωστα.

Τι να πω , ενω ως βρεφη ημασταν ευχαριστημενοι , τωρα που μεγαλωνουν και αλλαζουν τμημα αρχιζω και αγχωνομαι.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

Nantia μου,

τα παιδιά που είναι στο 1ο στάδιο, δεν μπορεί να είναι μόνα τους,

πρέπει και ο προπονητής να είναι μέσα,

στο επόμενο στάδιο, βλέπω ότι τα αφήνουν μέσα και οι προπονητές είναι έξω και τα δίνουν οδηγίες από έξω,

τώρα να τα αφήνει τελείως μόνα για να κάνει ντους, τι να πω;

όπως είπε η MY TREASURE, μαζί με άλλους γονείς πείτε το στον προπονητή την επόμενη φορά, και δεν είσαι καθόλου παράλογη, ότι μας ενοχλεί, πρέπει να το λέμε,

(και η δική μου πριν 2 εβδομάδες ξεκίνησε-τυχαίο;)

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

αυτο παλι το να μην μας αφηνουν να πλησιασουμε ποτε δεν το καταλαβα. Απο τη μια ξεκινησαμε μαζι αγκαλια απο μωρο και ξαφνικα πρεπει να κολυμπαει μονη της και εγω να ειμαι τοσο μακρια ωστε να μην μπορει ουτε να με βλεπει. Ουτε παλε καταλαβαινω το 15λεπτο παιχνιδι. Η δικια μου δεν καθετε ποτε στο παιχνιδι. Μολις τελειωσει τι μαθημα και τους πει να παιξουνε αμεσως βγαινει απο την πισινα.

Επισης εγω εχω θεμα οτι στο μαθημα ειναι πολλα παιδια με ενα εκπαιδευτη και ετσι αναγκαζονται να περιμενουν αρκετη ωρα μεχρι να ερθει η σειρα τους να κολυμπησουν καθως θα πρεπει να τα ελεγχει αν κολυμπανε σωστα.

Τι να πω , ενω ως βρεφη ημασταν ευχαριστημενοι , τωρα που μεγαλωνουν και αλλαζουν τμημα αρχιζω και αγχωνομαι.

 

Στο ιδιο παμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nantia μου,

τα παιδιά που είναι στο 1ο στάδιο, δεν μπορεί να είναι μόνα τους,

πρέπει και ο προπονητής να είναι μέσα,

στο επόμενο στάδιο, βλέπω ότι τα αφήνουν μέσα και οι προπονητές είναι έξω και τα δίνουν οδηγίες από έξω,

τώρα να τα αφήνει τελείως μόνα για να κάνει ντους, τι να πω;

όπως είπε η MY TREASURE, μαζί με άλλους γονείς πείτε το στον προπονητή την επόμενη φορά, και δεν είσαι καθόλου παράλογη, ότι μας ενοχλεί, πρέπει να το λέμε,

(και η δική μου πριν 2 εβδομάδες ξεκίνησε-τυχαίο;)

 

Σημερα εχει παλι προπονηση αν ξαναγινει αυτο θα γινει πανικος...

 

Σερμπα στο καινουργιο τα πας???:P

Link to comment
Share on other sites

Nantia, μόνο η κόρη μου πάει,

στο μεγάλο στην παραλία;)

ήρεμα, Nantia, όχι πανικός:shock:

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δε γινονται παντου τα ιδια. Ο γιος μου κανει μιση ωρα μαθημα, ειναι μονο 5 παιδακια και η εκπαιδευτρια ειναι μαζι με τα παιδια απο την αρχη ως το τελος. Δεν υπηρχε περιπτωση να τον αφησω σε κολυμβητηριο που γινοντουσαν τετοια σκηνικα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας,

Λοιπον χθες πηγαμε κολυμβητηριο λογω του κρυου ειχε λιγα παιδακια στην πισινα. Μου εκανε εντυπωση η προπονητρια δεν βγηκε ουτε ενα λεπτο εξω απο την πισινα. ΤΟυς εκανε προπονηση επαιζε με τα παιδια και ολα ηταν πολυ χαρουμενα..

 

Τελικα το οτι μιλησαμε και ειπαμε το παραπονο μας μου φαινεται οτι καταφεραμε κατι. Ισως της εκανε συσταση ο εφορος. Μακαρι να συνεχιστει ετσι μεχρι το τελος της χρονιας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα σας,

Λοιπον χθες πηγαμε κολυμβητηριο λογω του κρυου ειχε λιγα παιδακια στην πισινα. Μου εκανε εντυπωση η προπονητρια δεν βγηκε ουτε ενα λεπτο εξω απο την πισινα. ΤΟυς εκανε προπονηση επαιζε με τα παιδια και ολα ηταν πολυ χαρουμενα..

 

Τελικα το οτι μιλησαμε και ειπαμε το παραπονο μας μου φαινεται οτι καταφεραμε κατι. Ισως της εκανε συσταση ο εφορος. Μακαρι να συνεχιστει ετσι μεχρι το τελος της χρονιας.

 

μπράβο:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα, ειμαι και γω προπονητρια κολυμβησης στη θεσσαλονικη, προφανως μιλας για την πισινα του ποσειδωνειου... δεν λειτουργουν ολεσ οι ομαδες το ιδιο.. και τα 15 λεπτα παιχνιδιου που αναφερεις μου ακουγονται πολλα.. συνήθως.. 5 λεπτα ειναι βουτιες και 5 παιχνιδι... να προσεχετε πολυ την επιλογη ομαδας..

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω τις γνώμες σας σχετικά με το να πάω τα μωρα κολυμβητήριο από τον Μάιο που θα φτιάξει λίγο ο καιρός ( αν όλα πάνε καλά και ανοίξουν) να θυμίσω ο μεγάλος μου είναι 22 μηνών , ο μικρός 5 μηνών. Όποτε τότε θα είναι ο μεγάλος 2 χρόνων κ ο μικρός 7 μηνών. Ήθελα να τους πάω μαζί και ρώτησα για ένα κάπως κοντά στην περιοχή μας και μου είπαν ότι μπορεί να μπαίνει και ο γονιός μαζί με τα μωρα και τον καθηγητή μέσα στο νερό. Νταξει στην ουσία περισσότερο σαν παιχνίδι σκέφτομαι ότι θα το δει και ο μεγάλος μου γιος που είναι τολμηρός. Έλεγα ότι θα ήταν μια καλή ιδέα. Εσείς τι λέτε ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω τις γνώμες σας σχετικά με το να πάω τα μωρα κολυμβητήριο από τον Μάιο που θα φτιάξει λίγο ο καιρός ( αν όλα πάνε καλά και ανοίξουν) να θυμίσω ο μεγάλος μου είναι 22 μηνών , ο μικρός 5 μηνών. Όποτε τότε θα είναι ο μεγάλος 2 χρόνων κ ο μικρός 7 μηνών. Ήθελα να τους πάω μαζί και ρώτησα για ένα κάπως κοντά στην περιοχή μας και μου είπαν ότι μπορεί να μπαίνει και ο γονιός μαζί με τα μωρα και τον καθηγητή μέσα στο νερό. Νταξει στην ουσία περισσότερο σαν παιχνίδι σκέφτομαι ότι θα το δει και ο μεγάλος μου γιος που είναι τολμηρός. Έλεγα ότι θα ήταν μια καλή ιδέα. Εσείς τι λέτε ; 

Γενικά είμαι πολύ υπέρ! Ειδικά..λόγω κορονοϊού δ εν ξέρω τις συνθήκες. και 2) παίζουν ρόλο και οι εγκαταστάσεις του κολυμβητηρίου. Παλιά που είχα πάει σε ένα κοντά μας ήταν χάλια, δεν μπορούσα να ντύσω το μωρό και να ντυθώ κι εγώ, έπρεπε να υπάρχει κι άλλος μαζί μου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω τις γνώμες σας σχετικά με το να πάω τα μωρα κολυμβητήριο από τον Μάιο που θα φτιάξει λίγο ο καιρός ( αν όλα πάνε καλά και ανοίξουν) να θυμίσω ο μεγάλος μου είναι 22 μηνών , ο μικρός 5 μηνών. Όποτε τότε θα είναι ο μεγάλος 2 χρόνων κ ο μικρός 7 μηνών. Ήθελα να τους πάω μαζί και ρώτησα για ένα κάπως κοντά στην περιοχή μας και μου είπαν ότι μπορεί να μπαίνει και ο γονιός μαζί με τα μωρα και τον καθηγητή μέσα στο νερό. Νταξει στην ουσία περισσότερο σαν παιχνίδι σκέφτομαι ότι θα το δει και ο μεγάλος μου γιος που είναι τολμηρός. Έλεγα ότι θα ήταν μια καλή ιδέα. Εσείς τι λέτε ; 

 

Μετά τα 2,5 - 3 ξεκινάν κανονικά μαθήματα αν σε ενδιαφέρει να μάθουν κολύμβηση, μέχρι τότε είναι παιχνίδι και με το γονιό υποχρεωτικά μέσα.

Το θέμα με τις baby πισίνες είναι ότι είναι συνήθως μικρές και κλειστές. Για τον κορονοϊό το λέω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα με τον ιό. Οι πισίνες για το baby swimming είναι, όπως αναφέρθηκε, μικρές και κλειστές συνήθως. Αν εξαιρέσουμε τον τωρινό κίνδυνο, το θεωρώ εξαιρετική δραστηριότητα. Είχαμε ξεκινήσει κολύμπι κάπου 4 μηνών και είχα εντυπωσιαστεί με τις ικανότητες των μωρών. Θα έλεγα ότι ιδανικά χρειάζονται 2 ενήλικες ώστε να κάνεις άνετα ντους, να ντυθείτε κλπ. Βέβαια, αυτό εξαρτάται κι από το πόσο αυτόνομη είσαι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα με τον ιό. Οι πισίνες για το baby swimming είναι, όπως αναφέρθηκε, μικρές και κλειστές συνήθως. Αν εξαιρέσουμε τον τωρινό κίνδυνο, το θεωρώ εξαιρετική δραστηριότητα. Είχαμε ξεκινήσει κολύμπι κάπου 4 μηνών και είχα εντυπωσιαστεί με τις ικανότητες των μωρών. Θα έλεγα ότι ιδανικά χρειάζονται 2 ενήλικες ώστε να κάνεις άνετα ντους, να ντυθείτε κλπ. Βέβαια, αυτό εξαρτάται κι από το πόσο αυτόνομη είσαι. 

Ειναι και θεμα εγκαταστασεων. Ειχα παει σε ενα κολυμβητηριο στα βορεια προαστεια και ηταν τελειο,με αλλαξιερες,ραφια,χωρο για καροτσια κλπ. Σε αυτο που εχω κοντα μου δεν ειχε τιποτα απολυτως

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Ειναι και θεμα εγκαταστασεων. Ειχα παει σε ενα κολυμβητηριο στα βορεια προαστεια και ηταν τελειο,με αλλαξιερες,ραφια,χωρο για καροτσια κλπ. Σε αυτο που εχω κοντα μου δεν ειχε τιποτα απολυτως

 

Κάτσε να δεις και ποιοι θα είναι οι νέοι κανόνες, αν ανοίξουν ξανά. Εκεί που πήγαινα, ουσιαστικά είχαν απαγορευτεί πολλά πράγματα από πέρσυ, και ίσα που μπορούσες να ντυθείς και να φύγεις, δεν επιτρεπόταν αναμονη σε αποδυτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Κάτσε να δεις και ποιοι θα είναι οι νέοι κανόνες, αν ανοίξουν ξανά. Εκεί που πήγαινα, ουσιαστικά είχαν απαγορευτεί πολλά πράγματα από πέρσυ, και ίσα που μπορούσες να ντυθείς και να φύγεις, δεν επιτρεπόταν αναμονη σε αποδυτήρια.

Ναι, γενικά στις αθλητικές δραστηριότητες είχαν αλλάξει πολλά πράγματα. Το ίδιο είχε γίνει και εκεί που πήγαινε η κόρη μου. Έτοιμα τα παιδιά από το σπίτι ώστε να μη γίνεται χρήση των αποδυτηρίων. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, love kids είπε:

Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα με τον ιό. Οι πισίνες για το baby swimming είναι, όπως αναφέρθηκε, μικρές και κλειστές συνήθως. Αν εξαιρέσουμε τον τωρινό κίνδυνο, το θεωρώ εξαιρετική δραστηριότητα. Είχαμε ξεκινήσει κολύμπι κάπου 4 μηνών και είχα εντυπωσιαστεί με τις ικανότητες των μωρών. Θα έλεγα ότι ιδανικά χρειάζονται 2 ενήλικες ώστε να κάνεις άνετα ντους, να ντυθείτε κλπ. Βέβαια, αυτό εξαρτάται κι από το πόσο αυτόνομη είσαι. 

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση! Θεωρώ ότι θα καταφέρω να το κανονίσω κάποιες φορές να είναι και ο άντρας μου μαζί για να βοηθάει και εκείνος. Λίγο δύσκολο με την δουλειά του αλλά πιστεύω κάποιες φορές θα καταφέρνει να έρχεται κ αυτός. Τώρα τις υπόλοιπες να σου πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Μόνη με δυο μωρα .... χμμμμ λίγο δύσκολο ακούγεται δεν ξέρω 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...