Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάω για αποθηλασμό?


Recommended Posts

Υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα που λένε ότι δεν πρέπει να συνεχίζετε ο θηλασμός πέρα από χρόνο;:?

Και δηλαδή εμείς τι κάνουμε; Απλά επιλέγουμε πάνω σε ποια θα βασιστούμε με βάση αυτό που μας συμφέρει;

To αντίθετο, υπάρχουν επιστημονικά δεδεμένα για τη συνέχιση του θηλασμού.

 

Έτσι όπως το έγραψες, κατάλαβα ότι δεν υπάρχουν στοιχεία που να υποστηρίζουν το θηλασμό μετά το έτος.

 

Συγνώμη για το μπέρδεμα!

 

Η γνώση είναι δύναμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

To αντίθετο, υπάρχουν επιστημονικά δεδεμένα για τη συνέχιση του θηλασμού.

 

Έτσι όπως το έγραψες, κατάλαβα ότι δεν υπάρχουν στοιχεία που να υποστηρίζουν το θηλασμό μετά το έτος.

 

Συγνώμη για το μπέρδεμα!

 

Η γνώση είναι δύναμη

ααααααα είπα και εγώ...:lol::lol::lol:

 

Το ξέρω ότι η γνώση είναι δύναμη και μάλλον για αυτό, διαβάζοντας αυτό το forum νιώθω πιο δυνατή;)

 

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Να μαι κι εγω σε καινουριο θεμα.....Θελω βοηθεια γιατι θα με πιασει καταθλιψη....Τελευταια ο μικρος δε θελαι να θηλασει,ακομη κ στον υπνο που προσπαθω να τον θηλασω μισοκοιμησμενο,αν το καταλαβει πεταγετε επανω κ θελει να τον ακουμπησω στο κρεβατι του.Δοκιμασα να τον παρω στο δικο μου κ το καταλαβε κ ξυπνησε κ χτυπαγε τα ποδια κ γκρινιαζε.

 

Ας τα παρω απο την αρχη...ειναι 8 μηνων παρα μια εβδομαδα,τρωει τα παντα εδω κ 2 βδομαδες,αρχισε να μου κοιμαται πολλες ωρες εκει που δε κοιμοτανε καθολου...κ παρ ολου που δε τρωει ποσοτητες αρνειται να κατσει πανω απο λιγα δευτερα στο στηθος,σαν να βαριεται ενα πραγμα...παρ ολου που μεχρι πριν ενα μηνα δεν κοιμοτανε χωρις να θηλασει,ειτε μεσημερι ητανε ειτε βραδυ η οτι ωρα να ναι,τωρα αν νυσταζει,γκρινιαζει κ τον βαλω να θηλασει τσατιζεται σηκωνεται επανω κ χτυπιεται μεχρι να τον βαλω στο κρεβατι του.Δοκιμασα πολλες ωρες να τον βαλω να θηλασει δε θελει σηκωνεται επανω κ κανει να φυγει...

 

Εχθες ηθελα να δω τι θα κανει και το πρωι τον θηαλασα μισοκοιμησμενο βεβαια και οταν ξυπνησε του εδωσα μονο φρουτοκρεμα,το μεσημερι του προσφερθηκα να θηλασει,εκανε δυο πιπιλιες κ σηκωθηκε κ δεν τον ταισα μεχρι το απογευμα οπου κ τον εβαλα να θηλασει στις 7 κ ηπιε λιγο κανενα λεπτο κ σταματησε.Τον λυπηθηκα τοσες ωρες νηστικο κ δοκιμασα να του δωσω γιαουρτακι και το εφαγε ολο με μανια σα νηστικος:shock::shock::shock:Το βραδυ εκανε δυο πιπιλιες,μετα σηκωθηκε κ ηθελε να ξαπλωσει στο κρεβατι του.

 

Δε καταλαβαινω τι αρνηση ειναι αυτη?Δεν εχω αλλαξει τιποτα σε προγραμμα διατροφη ποσοτητες κ.λ.π. απλα του προσθεσα παραπανω γευσεις,μοσχαρι,πατατα,γιαουρτι κ.λ.π.

 

Δοντια εχει ηδη 2 απο τις 19 Μαρτιου το πρωτο,χωρις ιδιαιτερη ανησυχια

 

Δεν θελω να αποθηλασει....Πλεον δε ξυπναει κ τη νυχτα να θελει να θηλασει.Η 1,2 φορες που ξυπνησε ηθελε μονο τη πιπιλα του.Μου κανει κατι σε σταδιακο αποθηλασμο....:cry:Τι να κανω...δε θελω να αποθηλασω απο τον 8ο....

 

Μα πριν ενα μηνα δε κοιμοτανε αν δεν θηλαζε εστω και λιγο και τωρα νευριαζει που οταν θελει υπνο τον ακουμπαω επανω μου.Η οταν κλαιει τον βαζω στο στηθος κ δε θελει να παρηγορηθει εκει κ σηκωνεται ορθιος,ενω πριν το αποζητουσε?

 

Τι φρικη ειναι αυτη που ζω...Με χει στρεσαρει το θεμα αυτο ωσπου μεχρι πριν λιγες μερες,μπλοκαρα το αντανακλαστηκο κ καταλαβαινα οτι δε τραβαγε καθολου γαλα.

 

Μα και μειωση να ειχα δεν επρεπε να ειναι κολλημενος επανω μο να μου αυξησει τη παραγωγη?Κι εχθες να μη φαει τοσες ωρες κ μολις του εδωσα τη γιαουρτι να κανει σα νηστικο,αλλα νωριτερα να θηλαζει μονο 1 λεπτο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.Ειμαι λιγο χαλια με το θεμα αυτο......:cry::cry::cry::cry:Δε θελω να αποθηλασω απο τωρα,ειμαι ολη μερα μαζι του κ θα ειμαι,αλλιως φανταζομουν τα πραγματα...να θηλασω μεχρι να γινει κ 2 χρονων δεν εχω προβλημα αλλα δε θελει(?)

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Επισης οταν θηλαζει μια στο τοσο...θελει να παιζει με κατι στο λαιμο κ μολις το βαρεθει σηκωνεται.καθε μερα αλλαζω τα κοσμηματα:? για να βρισκει ενδιαφερον αλλα δυσκολα ασχολειται αρκετα.

 

Κι ακομη προσπαθησα να βρω μια συμβουλο θηλασμου,αλλα η μονη που υπαρχει,ειναι σε αποσταση μιαμισης ωρας με αμαξι-που δεν εχουμε-κι αυτη ανηκει στο συνδεσμο,δε κανει επισκεψεις κ θα πρεπει να τη βρω σε συναντηση αλλα μου ειναι αδυνατον να ταξιδεψω με ταξι 1,5 ωρα με το παιδι αγκαλια να τη βρω σε συναντηση που θα ναι απογευμα κ να γυρισω σπιτι το βραδυ με το μωρο μετα απο αλη 1,5 ωρα δρομου,να το σερνω δεξια κι αριστερα μιση μερα.

 

Ποσο τυχαιρες ειστε καποιες που ζειτε σε μεγαλες πολεις κι εχετε επιλογες....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Να μαι κι εγω σε καινουριο θεμα.....Θελω βοηθεια γιατι θα με πιασει καταθλιψη....Τελευταια ο μικρος δε θελαι να θηλασει,ακομη κ στον υπνο που προσπαθω να τον θηλασω μισοκοιμησμενο,αν το καταλαβει πεταγετε επανω κ θελει να τον ακουμπησω στο κρεβατι του.Δοκιμασα να τον παρω στο δικο μου κ το καταλαβε κ ξυπνησε κ χτυπαγε τα ποδια κ γκρινιαζε.

 

Ας τα παρω απο την αρχη...ειναι 8 μηνων παρα μια εβδομαδα,τρωει τα παντα εδω κ 2 βδομαδες,αρχισε να μου κοιμαται πολλες ωρες εκει που δε κοιμοτανε καθολου...κ παρ ολου που δε τρωει ποσοτητες αρνειται να κατσει πανω απο λιγα δευτερα στο στηθος,σαν να βαριεται ενα πραγμα...παρ ολου που μεχρι πριν ενα μηνα δεν κοιμοτανε χωρις να θηλασει,ειτε μεσημερι ητανε ειτε βραδυ η οτι ωρα να ναι,τωρα αν νυσταζει,γκρινιαζει κ τον βαλω να θηλασει τσατιζεται σηκωνεται επανω κ χτυπιεται μεχρι να τον βαλω στο κρεβατι του.Δοκιμασα πολλες ωρες να τον βαλω να θηλασει δε θελει σηκωνεται επανω κ κανει να φυγει...

 

Εχθες ηθελα να δω τι θα κανει και το πρωι τον θηαλασα μισοκοιμησμενο βεβαια και οταν ξυπνησε του εδωσα μονο φρουτοκρεμα,το μεσημερι του προσφερθηκα να θηλασει,εκανε δυο πιπιλιες κ σηκωθηκε κ δεν τον ταισα μεχρι το απογευμα οπου κ τον εβαλα να θηλασει στις 7 κ ηπιε λιγο κανενα λεπτο κ σταματησε.Τον λυπηθηκα τοσες ωρες νηστικο κ δοκιμασα να του δωσω γιαουρτακι και το εφαγε ολο με μανια σα νηστικος:shock::shock::shock:Το βραδυ εκανε δυο πιπιλιες,μετα σηκωθηκε κ ηθελε να ξαπλωσει στο κρεβατι του.

 

Δε καταλαβαινω τι αρνηση ειναι αυτη?Δεν εχω αλλαξει τιποτα σε προγραμμα διατροφη ποσοτητες κ.λ.π. απλα του προσθεσα παραπανω γευσεις,μοσχαρι,πατατα,γιαουρτι κ.λ.π.

 

Δοντια εχει ηδη 2 απο τις 19 Μαρτιου το πρωτο,χωρις ιδιαιτερη ανησυχια

 

Δεν θελω να αποθηλασει....Πλεον δε ξυπναει κ τη νυχτα να θελει να θηλασει.Η 1,2 φορες που ξυπνησε ηθελε μονο τη πιπιλα του.Μου κανει κατι σε σταδιακο αποθηλασμο....:cry:Τι να κανω...δε θελω να αποθηλασω απο τον 8ο....

 

Μα πριν ενα μηνα δε κοιμοτανε αν δεν θηλαζε εστω και λιγο και τωρα νευριαζει που οταν θελει υπνο τον ακουμπαω επανω μου.Η οταν κλαιει τον βαζω στο στηθος κ δε θελει να παρηγορηθει εκει κ σηκωνεται ορθιος,ενω πριν το αποζητουσε?

 

Τι φρικη ειναι αυτη που ζω...Με χει στρεσαρει το θεμα αυτο ωσπου μεχρι πριν λιγες μερες,μπλοκαρα το αντανακλαστηκο κ καταλαβαινα οτι δε τραβαγε καθολου γαλα.

 

Μα και μειωση να ειχα δεν επρεπε να ειναι κολλημενος επανω μο να μου αυξησει τη παραγωγη?Κι εχθες να μη φαει τοσες ωρες κ μολις του εδωσα τη γιαουρτι να κανει σα νηστικο,αλλα νωριτερα να θηλαζει μονο 1 λεπτο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.Ειμαι λιγο χαλια με το θεμα αυτο......:cry::cry::cry::cry:Δε θελω να αποθηλασω απο τωρα,ειμαι ολη μερα μαζι του κ θα ειμαι,αλλιως φανταζομουν τα πραγματα...να θηλασω μεχρι να γινει κ 2 χρονων δεν εχω προβλημα αλλα δε θελει(?)

 

Από τις περιγραφές εγώ καταλαβαίνω 2 πράγματα:

1. Είτε ότι έδωσες -άθελά- σου πολλή βάση στις στερεές

 

2. Είτε ότι πρόκειται για απεργία θηλασμού - η απεργία θηλασμού είναι άρνηση του μωρού να θηλάσει και συνήθως οφείλεται σε κάποια "παρεξήγηση" με τη μαμά: το μωρό νιώθει ότι η μαμά το αρνήθηκε για κάποιο λόγο και δεν θέλει να θηλάσει. Ψάξε αν θέλεις το θέμα στο forum (δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή για να το κάνω εγώ, λυπάμαι).

 

Εν ολίγοις, σκέψου τι μπορεί να συνέβη τις μέρες που ξεκίνησε όλο αυτό - με τι μπορεί να συνέπεσε (π.χ. μήπως αρνήθηκες θηλασμούς και πρόσφερες κουτάλι; ). Προσπάθησε να είσαι ήρεμη, να θηλάζεις όταν το μωρό μισοκοιμάται, να αυξήσεις τη δερματική επαφή και να προσφέρεις το στήθος αντί της πιπίλας, τις στιγμές που τη ζητά. Εννοείται ότι δεν πρέπει να πιέσεις το μωρό να δεχτεί το στήθος (π.χ. αν αρνηθεί, θα δώσεις τελικά την πιπίλα αν δεν ηρεμεί αλλιώς) σε καμμία φάση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το εψαξα αλλα χαθηκα κι απαντησεις δε πηρα...Προς θεου...θα συνεχισω μονη το ψαξιμο...

 

Δεν του εχω αρνηθει ποτε θηλασμο,αντιθετως εδω κ κανενα διμηνο τουλαχιστον του προσφερομαι εγω παντα γιατι ηξερα στο περιπου ποτε ηθελε,γενικα δεν τον εχω αφησει ποτε να κλαψει για να ζητησει να θηλασει,ποτε ομως....δε ξερω τι θα πει να κλαιει γιατι πειναει...Φοβαμαι οτι επειδη ειμαι παντα κ ολη μερα μαζι του μηπως με θεωρει...δεδομενη.Γενικα αισθανομαι οτι του εχω δωσει τοσο πολυ το αισθημα της ασφαλειας κ τον νιωθω πολυ ανεξαρτητο τελευταια....

 

Δεν εχει μεινει μακρια μου ουτε ωρα απο την ωρα που γενηθηκε ως σημερα και σκεφτομαι μηπως εχει επελθει κορεσμος...Σιγουρα δεν τον εχω δει ποτε να νιωθει ανασφαλεια η να δυσανασχετησει σε οτιδηποτε,ξερει οτι κ να μη με βλεπει οτι ειμαι εκει γυρω κ θα τρεξω,το ξερω οτι το νιωθει αυτο.

 

Παει στον καθενα αγκαλια,γενικα ειναι πολυ ανεξαρτητος κ πιστευω οτι ισως το οτι δε νιωθει κ λιγο φοβο αποχωρισμου να το πω οτι δεν ειναι καθολου κολλημενος επανω μου,οτι παιζει το ρολο του...ουτε καν αγκαλια για χαδια δε καθετε σ εμενα.

 

Με θεωρει δεδομενη σιγουρα...κι ισως βαρεθηκε το θηλασμο,η μαλλον τον χορτασε!Αυτο φοβαμαι.....Ολα τα αλλα δε θα με φοβηζανε....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το μωρό απλώς δε θέλει πλέον να θηλάσει γίατί βρήκε κάτι πιο ενδιαφέρον γιαυτό να τρωει, γιατί δεν το σκέφτεσαι Λένα μου;;; To ότι μπορεί πλέον να μη χορταίνει με το θηλασμό, γιατί δεν υπαρχει σαν ενδεχόμενο; Το ότι μπορεί να του φαίνεται κουραστικό, επίσης γιατι να μη συμβαίνει;; Και τέλος... εσύ θέλεις να θηλάσεις, εκείνο ομως;;;;

 

Και φυσικά, καλά εκανες και έδωσες βάση στις στερεές τροφές γιατί το μωρο σου πλέον δεν μπορεί να τρεφεται αποκλειστικά με γάλα! Είτε δικό σου είτε ξένο! Θεωρώ ότι όσο το πιέζεις τοσο περισσότερη αντίδραση θα έχεις από αυτό... Το μωράκι σου θα αποφασίσει αν θέλει να συνεχιζει να θηλάζει ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Ισως εχεις δικιο....δεν τον πιεζω...απλα εχω δυσκολευτει πολυ να καταφερω να θηλασω αποκλειστικα τον μικρο κ ηλπιζα οτι θα τα καταφερω για αρκετο καιρο,ομως δε πιστευα ποτε οτι περασανε τα δυσκολα κι οτι τοσο γρηγορα θα αρνιοτανε την ολη κατασταση.Δε ξερω αν με καταλαβαινεις...;)

 

Εχω βιωσει πολυ στρες τελευταια με κατι ασχημα γεγονοτα που συνεβησαν ασχετα με το μωρο κ στην αρχη νομιζα οτι ισως το καταλαβαινε κ οτι δεν ηθελε να θηλαζει γι αυτο,φανταζομουν διαφορα,ομως σιγα σιγα οι αρνησεις γινοτανε ολο κ περισσοτερες.

Ισως να φταιει το οτι σταματησε να ξυπναει τη νυχτα ξαφνικα ,εκει που μεχρι πριν ενα μηνα ξυπναγε 10-15 φορες κ τωρα στις 8 το πρωι...

 

Του δινω τα παντα αλλα δε ξερω τι να κανω...να τον αφηνω αυτο το λιγο που θελει να θηλαζει?Να του το κοψω τελειως?(ειναι σωστο?δε το θελω βεβαια)και τι να του δωσω αν θα πρεπει ν το κοψω?

 

Παραδεχομαι οτι δε θελω να σταματησω το θηλασμο,οτι δε περιμενα πως θα τελειωσει τοσο νωρις κ οτι με στεναχωρει ολο αυτο κ ναι...ξεροσταλιαζω κ παρακαλαω μεσα μου,προσφεροντας,διακριτικα κ αν θελει,θηλαζει.Ειναι ξεχωριστο κομματι αυτο στη ζωη μας οπως και να χει:cry:

 

Ισως ο φοβος μου πηγαζει κ υποσυνειδητα γιατι μεσα απο αυτη τη καινουρια διαδικασια αντιλαμβανομαι οτι οτι μου φευγει απο την αγκαλια...Ο απογαλακτισμος οσο να ναι ποναει τη καθε μανα:rolleyes:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Άστον να θηλάζει όποτε θέλει και όσο θέλει.... απλο είναι... Αλήθεια, νερό πώς του δίνεις;;; αν του δινεις από μπουκάλι, μήπως να δοκίμαζες να του δώσεις και το γάλα σου ετσι;;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρος για ποτηρι...νερο του δινω μετα απο πολυ κοπο...μπουκαλι της nuk με το νουμερο 1 ομως,μονο αυτο δεχτηκε,ισως το βρηκε ανατομικα παραπλησιο με το στηθος μου,αλλα ψιλο πνηγεται ακομα γιατι μαλλον τραβαει με δυναμη οπως στο στηθος.Θα πρεπει να αντλω αλλα τελευταια δε μπορω ουτε σταγονα...μεχρι πριν 2 βδομαδες τον θηαζα κανονικα,αντλουσα κ γαλα για την επομενη μερα 120,150 γρ. για να του φτιαχνω την απογευματινη του κρεμα.Τις προηγουμενες μερες που δε θηλαζε το εβγαζα ολο κ του το εδινα σε κρεμα περιπου 120,150 για να ειμαι σιγουρη οτι εχει παρει εστω κι αυτη τη ποσοτητα σε γαλα

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για ποτήρι το ξερω ότι είναι μικρός... έλεγα μήπωε του δίνεις με το κουτάλι, εμένα μόνο έτσι πίνει νερο! Χαλάρωσε, βάζε τον στο στήθος όποτε θεωρείς ότι θέλει και όλα θα γίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Ισως εχεις δικιο....δεν τον πιεζω...απλα εχω δυσκολευτει πολυ να καταφερω να θηλασω αποκλειστικα τον μικρο κ ηλπιζα οτι θα τα καταφερω για αρκετο καιρο,ομως δε πιστευα ποτε οτι περασανε τα δυσκολα κι οτι τοσο γρηγορα θα αρνιοτανε την ολη κατασταση.Δε ξερω αν με καταλαβαινεις...;)

 

Εχω βιωσει πολυ στρες τελευταια με κατι ασχημα γεγονοτα που συνεβησαν ασχετα με το μωρο κ στην αρχη νομιζα οτι ισως το καταλαβαινε κ οτι δεν ηθελε να θηλαζει γι αυτο,φανταζομουν διαφορα,ομως σιγα σιγα οι αρνησεις γινοτανε ολο κ περισσοτερες.

Ισως να φταιει το οτι σταματησε να ξυπναει τη νυχτα ξαφνικα ,εκει που μεχρι πριν ενα μηνα ξυπναγε 10-15 φορες κ τωρα στις 8 το πρωι...

 

Του δινω τα παντα αλλα δε ξερω τι να κανω...να τον αφηνω αυτο το λιγο που θελει να θηλαζει?Να του το κοψω τελειως?(ειναι σωστο?δε το θελω βεβαια)και τι να του δωσω αν θα πρεπει ν το κοψω?

 

Παραδεχομαι οτι δε θελω να σταματησω το θηλασμο,οτι δε περιμενα πως θα τελειωσει τοσο νωρις κ οτι με στεναχωρει ολο αυτο κ ναι...ξεροσταλιαζω κ παρακαλαω μεσα μου,προσφεροντας,διακριτικα κ αν θελει,θηλαζει.Ειναι ξεχωριστο κομματι αυτο στη ζωη μας οπως και να χει:cry:

 

Ισως ο φοβος μου πηγαζει κ υποσυνειδητα γιατι μεσα απο αυτη τη καινουρια διαδικασια αντιλαμβανομαι οτι οτι μου φευγει απο την αγκαλια...Ο απογαλακτισμος οσο να ναι ποναει τη καθε μανα:rolleyes:

 

Θα βρεις πολλές πληροφορίες και συμβουλές εδώ...

http://www.kellymom.com/bf/weaning/babyselfwean.html

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου Κριστινα ,που για ακομη μια φορα σε συναντω σε προβλημα μου κ μου απαντας....δε γνωριζω καλα αγγλικα...Δεν υπαρχει ισως κ κατι στα ελληνικα να μπορω να το διαβασω.Εψαξα εδω μεσα κατι αντιστοιχο κ βρηκα μονο ενα θεμα,το οποιο δεν εχει κ πολλα....

 

Τη νυχτα ξυπνησε κατα τις 5-παραξενο-και του προσφερθηκα,οπως παντα οταν ξυπναει ωρα που δεν ειναι να ξυπνησει κανονικα-κ θηλασε ελαχιστα,μπορει καν να μην ετρωγε και κοιμηθηκε στο λεπτο.Αυτο που καταλαβα τις 2 αυτες μερες ειναι οτι μαλλον ειμαι,καποιες στιγμες,μονον,οτι νανουριζεται κ συνεχιζει τον υπνο του στο στηθος,καποιες φορες που δεχετε,τις αλλες αν το καταλαβαι σηκωνεται ορθιος με κοιταει κ κανει,δηθεν οτι θελει να φυγει η ξαπλωνει πισω κ ανοιγει τα χερια που σημαινει θελω το κρεβατι μου....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Ισως εχεις δικιο....δεν τον πιεζω...απλα εχω δυσκολευτει πολυ να καταφερω να θηλασω αποκλειστικα τον μικρο κ ηλπιζα οτι θα τα καταφερω για αρκετο καιρο,ομως δε πιστευα ποτε οτι περασανε τα δυσκολα κι οτι τοσο γρηγορα θα αρνιοτανε την ολη κατασταση.Δε ξερω αν με καταλαβαινεις...;)

ρε λενακι δεν ειναι αρκετος καιρος 8 μηνες?:shock:

τους 6 πρωτους μηνες εχει την απολυτη αναγκη το μωρο για θηλασμο (οχι πως μετα δεν χρειαζεται). αφου καταβερες οταν τρεφονταν αποκλειστικα με γαλα να το θηλασεις με επιτυχια μην σκας κιολας τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου Κριστινα ,που για ακομη μια φορα σε συναντω σε προβλημα μου κ μου απαντας....δε γνωριζω καλα αγγλικα...Δεν υπαρχει ισως κ κατι στα ελληνικα να μπορω να το διαβασω.Εψαξα εδω μεσα κατι αντιστοιχο κ βρηκα μονο ενα θεμα,το οποιο δεν εχει κ πολλα....

 

Τη νυχτα ξυπνησε κατα τις 5-παραξενο-και του προσφερθηκα,οπως παντα οταν ξυπναει ωρα που δεν ειναι να ξυπνησει κανονικα-κ θηλασε ελαχιστα,μπορει καν να μην ετρωγε και κοιμηθηκε στο λεπτο.Αυτο που καταλαβα τις 2 αυτες μερες ειναι οτι μαλλον ειμαι,καποιες στιγμες,μονον,οτι νανουριζεται κ συνεχιζει τον υπνο του στο στηθος,καποιες φορες που δεχετε,τις αλλες αν το καταλαβαι σηκωνεται ορθιος με κοιταει κ κανει,δηθεν οτι θελει να φυγει η ξαπλωνει πισω κ ανοιγει τα χερια που σημαινει θελω το κρεβατι μου....

 

Λένα χωρίς να είμαι σίγουρη έχω την αίσθηση ότι τρωει μεγάλη ποσότητα από στέρεες δεν ξυπνάει τη νύχτα δεν θηλάζει πολυ την ημέρα (π.χ θήλασε λίγο το πρωί και μετά ξανά απόγευμα για λίγο)...........οπότε και η παραγωγή ακολουθεί πτωτική πορεία.

αν δεν σου κάνει κόπο στήριξε λίγο την παραγωγή σου συμπληρώνοντας το ερέθισμα στο στήθος με θήλαστρο και fenugreek.

δηλ. να προσφέρεις στήθος πιο συχνά κατά τη διάρκεια της ημέρας σε μέρος ήσυχο χωρίς πολλά ερεθίσματα. μετά βάζε το θήλαστρο για 10-15 λεπτά. Αυξάνοντας λίγο την παραγωγή θα του δώσεις την ευκαιρεία να επιστρέψει ξανά στο στήθος γιατί η μειωμένη παραγωγή μπορεί να τον κάνει να μην κάθεται στο στήθος και να σε οδηγεί σε ακόμα μεαγλύτερη μείωση. δοκίμασε για μια εβδομάδα να δεις τι γίνεται με πρώτο στόχο το παιδί περισσότερο στο στήθος και αν το παιδί δεν θέλει επικουρικά θήλαστρο......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λένα χωρίς να είμαι σίγουρη έχω την αίσθηση ότι τρωει μεγάλη ποσότητα από στέρεες δεν ξυπνάει τη νύχτα δεν θηλάζει πολυ την ημέρα (π.χ θήλασε λίγο το πρωί και μετά ξανά απόγευμα για λίγο)...........οπότε και η παραγωγή ακολουθεί πτωτική πορεία.

αν δεν σου κάνει κόπο στήριξε λίγο την παραγωγή σου συμπληρώνοντας το ερέθισμα στο στήθος με θήλαστρο και fenugreek.

δηλ. να προσφέρεις στήθος πιο συχνά κατά τη διάρκεια της ημέρας σε μέρος ήσυχο χωρίς πολλά ερεθίσματα. μετά βάζε το θήλαστρο για 10-15 λεπτά. Αυξάνοντας λίγο την παραγωγή θα του δώσεις την ευκαιρεία να επιστρέψει ξανά στο στήθος γιατί η μειωμένη παραγωγή μπορεί να τον κάνει να μην κάθεται στο στήθος και να σε οδηγεί σε ακόμα μεαγλύτερη μείωση. δοκίμασε για μια εβδομάδα να δεις τι γίνεται με πρώτο στόχο το παιδί περισσότερο στο στήθος και αν το παιδί δεν θέλει επικουρικά θήλαστρο......

 

Τοσο καιρο ετσι τα καταφερνα...αλλα πλεον ειπηδη αρχισε να σηκωνεται να περπατησει,θελει ολη μερα να τον κραταω ορθιο κ ειμαι συνεχεια απο πανω του,ουτε να μαγειρεψω μπορω ουτε τιποτα...Περναει κ φαση αναπτυξης κ εντονης αναζητησης το καταλαβαινω γιατι εχω σπουδασει παιδαγωγος.οτιδηποτε βλεπει σε οποιαδηποτε στιγμη το θελει κ ολη την ωρα ψαχνετε...κ λεω μηπως γι αυτο δε μπορει να συγκεντρωθει στο στηθος πανω απο λιγα δευτερα?οσο για τη παραγωγη,μειωση εχω δει πολυ σημαντικη κ προσπαθησα να ξεκινησω εντατικα αντλησεις αλλα δε με αφηνει...με διακοπτει ολη την ωρα....ουτε να φαω δε μπορω παλι πια..Πολυ ανησυχο παιδι...Πηγα σε φαρμακειο κ ζητησα πριν βδομαδα fenugreek αλλα εκτος της ειρωνιας της φαρμακοποιου εφαγα κ αποριψη,δεν εχουνε λεει...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

δυο βδομαδες,αλλα προσεξε...αρχισε σταδιακα....Τι εννοω...ενω παντα πριν κοιμηθει ζητουσε στηθος,αρχισε ας πουμε τη μια φορα της 1ης μερας να μη θελει,οπου τον ξαπλωσα κ κοιμηθηκε αμεσως,μετα μερα με τη μερα δεν ηθελε κ τους ενδιαμεσους,του προσφερομουν σε καθε μια ωρα αλλα δεν ηθελε κοιτουσε τα παιχνιδια του η οτι αλλο ασχετο...ακομη κ σε δωματιο αδειο σηκωνοτανε κ παλευε να πιασει το φωτιστηκο:rolleyes:Δε συγκεντρωνεται με τιποτα,δεν ηρεμει...αλλα ποτε δεν ητανε το παιδι που αποζητουσε την αγκαλια μου,να λουφαξει κ ετσι να βρω ευκαιρια να του προσφερω σε φαση ηρεμιας....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Τοσο καιρο ετσι τα καταφερνα...αλλα πλεον ειπηδη αρχισε να σηκωνεται να περπατησει,θελει ολη μερα να τον κραταω ορθιο κ ειμαι συνεχεια απο πανω του,ουτε να μαγειρεψω μπορω ουτε τιποτα...Περναει κ φαση αναπτυξης κ εντονης αναζητησης το καταλαβαινω γιατι εχω σπουδασει παιδαγωγος.οτιδηποτε βλεπει σε οποιαδηποτε στιγμη το θελει κ ολη την ωρα ψαχνετε...κ λεω μηπως γι αυτο δε μπορει να συγκεντρωθει στο στηθος πανω απο λιγα δευτερα?οσο για τη παραγωγη,μειωση εχω δει πολυ σημαντικη κ προσπαθησα να ξεκινησω εντατικα αντλησεις αλλα δε με αφηνει...με διακοπτει ολη την ωρα....ουτε να φαω δε μπορω παλι πια..Πολυ ανησυχο παιδι...Πηγα σε φαρμακειο κ ζητησα πριν βδομαδα fenugreek αλλα εκτος της ειρωνιας της φαρμακοποιου εφαγα κ αποριψη,δεν εχουνε λεει...

 

υπάρχουν πάντα τα ηλεκτρονικά φαρμακεία αν δεν μπορεί να παραγγείλει εκείνη από τη solgar μπορείς εσύ......:wink::-)

θα τις βρεις τις ισορροπίες....αφού έχεις καταλάβει τι τον απασχολεί δούλεψέ το..

ειδικά το βράδυ αφού κοιμηθεί μεταξύ 12-6 η άντληση θα είναι καλή γιατί ανεβάζει τα επίπεδα προλακτίνης

εκμεταλεύσου επίσης τις ώρες του μεσημεριανού ύπνου για να κάνεις αυτό.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1948288&highlight=pumping#post1948288

Link to comment
Share on other sites

οταν νυσταζει αρκετα δεν ειναι καλυτερα τα πραγματα? Πως κοιμαται?

ποσες φορες μεσα στην ημερα?

η ωρα που ειναι κουρασμενος, μισοκοιμισμενος ειναι η ευκαιρια να προσφερεις στηθος με καλυτερα αποτελεσματα.

Νομιζω απο αυτα που λες οτι περναει μια φαση εξερευνησης - ενθουσιασμου και γι αυτο δεν καθεται.

Δοκιμασες να τον βαλεις στο στηθος και να περπατησεις λιγο ;

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πάντα τα ηλεκτρονικά φαρμακεία αν δεν μπορεί να παραγγείλει εκείνη από τη solgar μπορείς εσύ......:wink::-)

θα τις βρεις τις ισορροπίες....αφού έχεις καταλάβει τι τον απασχολεί δούλεψέ το..

ειδικά το βράδυ αφού κοιμηθεί μεταξύ 12-6 η άντληση θα είναι καλή γιατί ανεβάζει τα επίπεδα προλακτίνης

εκμεταλεύσου επίσης τις ώρες του μεσημεριανού ύπνου για να κάνεις αυτό.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1948288&highlight=pumping#post1948288

 

 

Δηλαδη αυτο το βρησκεις σε φαρμακεια κ οχι σε καταστημα με βιολογικα ας πουμε...:confused:Αυτο θα το κανω...θα παλεψω να κανω αντλησεις το βραδυ,,που δε κοιμαμαι κ νωρις.θα αρχισω να του περιοριζω κι αλλο τις ποσοτητες των στερεων,εννοω θα του δινω ακομα πιο λιγο αλλα απο ολα...Γενικα,δε τρωει πολυ σα παιδακια,σε σχεση με τις ποσοτητες που ακουω σε μικροτερα κ ειναι κ 10 κιλα....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

οταν νυσταζει αρκετα δεν ειναι καλυτερα τα πραγματα? Πως κοιμαται?

ποσες φορες μεσα στην ημερα?

η ωρα που ειναι κουρασμενος, μισοκοιμισμενος ειναι η ευκαιρια να προσφερεις στηθος με καλυτερα αποτελεσματα.

Νομιζω απο αυτα που λες οτι περναει μια φαση εξερευνησης - ενθουσιασμου και γι αυτο δεν καθεται.

Δοκιμασες να τον βαλεις στο στηθος και να περπατησεις λιγο ;

 

 

Το δικο σου θεμα ειχα διαβασει:rolleyes:Τα εχω δοκιμασει ολα αλλαδεν καθετε καν στην αγκαλια μου σα να εχει σκουλικακι..(?)Τι να πω...τοσο πολυ τον απορροφα ο γυρω κοσμος...αληθεια...εχω παθει πλακα...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτο το βρησκεις σε φαρμακεια κ οχι σε καταστημα με βιολογικα ας πουμε...:confused:Αυτο θα το κανω...θα παλεψω να κανω αντλησεις το βραδυ,,που δε κοιμαμαι κ νωρις.θα αρχισω να του περιοριζω κι αλλο τις ποσοτητες των στερεων,εννοω θα του δινω ακομα πιο λιγο αλλα απο ολα...Γενικα,δε τρωει πολυ σα παιδακια,σε σχεση με τις ποσοτητες που ακουω σε μικροτερα κ ειναι κ 10 κιλα....

 

Το λινκ που σου έβαλα λεει .....(είδα ότι είναι στα αγγλικά)

αντλείς για 10-20 λεπτά, σταματάς για 10 λεπτά, ξανά αντλείς για 10 λεπτά, ξανά σταματάς για 10 λεπτά ........περίπου για μια ώρα....

κάντο το μεσημέρι που κοιμάται...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτο το βρησκεις σε φαρμακεια κ οχι σε καταστημα με βιολογικα ας πουμε...:confused:Αυτο θα το κανω...θα παλεψω να κανω αντλησεις το βραδυ,,που δε κοιμαμαι κ νωρις.θα αρχισω να του περιοριζω κι αλλο τις ποσοτητες των στερεων,εννοω θα του δινω ακομα πιο λιγο αλλα απο ολα...Γενικα,δε τρωει πολυ σα παιδακια,σε σχεση με τις ποσοτητες που ακουω σε μικροτερα κ ειναι κ 10 κιλα....

 

αν θέλεις τριγωνέλλα σε σπόρους μπορείς να βρείς και σε καταστήματα με μπαχαρικά (είναι το βασικό μπαχαρικό που μπαίνει στον παστουρμά) fenugreek χαπια στο φαρμακειο (solgar)

Link to comment
Share on other sites

Το δικο σου θεμα ειχα διαβασει:rolleyes:Τα εχω δοκιμασει ολα αλλαδεν καθετε καν στην αγκαλια μου σα να εχει σκουλικακι..(?)Τι να πω...τοσο πολυ τον απορροφα ο γυρω κοσμος...αληθεια...εχω παθει πλακα...

 

τελικα πως κοιμαται ομως? δεν καταλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...