Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

 

Καλησπέρα, είμαι νέα μαμά και το αγοράκι μου έχει υποσπαδια. Ήθελα να μάθω τις εμπειρίες σας, ξέρω έχουν περάσει χρόνια κι είναι και ευαίσθητο θέμα, αλλά ανησυχώ θέλω να κάνω το καλυτερο για τον μικρό μου, έχω στεναχωρεθει πολύ. Έχω υπόψιν μου τους κύριο Χαντίντι και κύριο Προκοπάκη. Επισης διχάζομαι μεταξύ περιτομης και διατηρησης της ακροπροσθίας, τι είναι καλύτερο τεχνικά, τι αισθητικά πιο όμορφο για την ψυχολογία του παιδιού. Οποία έχει εμπειριες και θέλει να τις μοιραστεί από αυτούς τους γιατρούς, ή και γενικά, οποιαδήποτε πληροφορία ειναι ευπρόσδεκτη, έχω ήδη επικοινωνήσει με μερικές μανούλες, κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη κι όποια θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου σχετικά θα το εκτιμούσα πολύ. 
 

Σας ευχαριστώ πολύ, κάθε και σε όλα τα παιδάκια ευχομαι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 6/6/2019 at 7:37 ΜΜ, Thalia! είπε:

Καλησπέρα σε ολες τις μανουλες. Το μικρό μου αγοράκι έχει βαλανικο υποσπανδια την πιο ελαφριά μορφή.  Έχουμε πάει σε 3 γιατρους έναν παιδοχειρουργο ουρολογο και σε δύο παιδοχειρουργους. Οι δύο τοπ γιατροί που μας τους σύστησαν διάφοροι. Συμφώνησαν και οι δύο ότι είναι καθαρά αισθητικό το θέμα και μην έχει κακή ψυχολογία λόγω αυτού μεγαλώνοντας. Έχω διαβάσει σε παλιότερα ποστ ότι ο βαλανικος υποσπανδιας κανει επιπλοκες μετά την εγχείρηση με αποτέλεσμα να χρειαστεί το παιδί και αλλά χειρουργεία. Θέλω να βρω τον καλύτερο γιατρό για το παιδάκι μου να μην έχουμε κανένα θέμα από εκεί που δεν έχει κανένα (τουλάχιστον λειτουργικό). Θέλω να ρωτήσω μαμάδες που το έχουν περάσει όλο αυτό. Ποιος γιατρός είναι ο καλύτερος γι αυτό το θέμα? Δημόσιο η ιδιωτικό νοσοκομείο? Αν επιτρέπεται να ρωτήσω συγκεκριμένα ονόματα γιατρών. Ευχαριστώ πολυ 

Καλησπέρα 

το αγοράκι μου έχει υποσπανδια και είμαι στην αναζητηση γιατρού 

εχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον κ.Κουσιδη γνωρίζει κάποια μανούλα κάτι για τον συγκεκριμένο γιατρο  ; 
ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

🤗 Ενδιαφέρομαι να μάθω για εμπειρίες που έχουν γονείς που αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα με το 11 ημερών αγοράκι μου, ώστε να καταφέρω να του προσφέρω ότι καλύτερο στο μέλλον για την αντιμετώπιση αυτού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα .ο μικροσ μασ γεννηθηκε με βαλανικο υποσπαδια στη βαση τησ βαλανου.εχει μια τρυπουλα κατω απο το πεοσ και ουρει απο εκει μονο.ψαχνουμε γιατρο ο οποιοσ να εξιδικευεται σε δυσκολεσ μορφεσ υποσπαδια.μεχρι ωρασ εχουμε παει στο κ ζουπανο ο οποιοσ κανει ενα χειρουργειο κ αν χρειαστει καποια διορθωση απο επιπλοκη παει σε 2.πηγαμε κ στο βερβεριδη στο αγλαια κυριακου.αλλα θελουμε κ αλλεσ αποψεισ.ειμαστε σε διλλημα. Ο ιδιωτησ μασ ειπε οτι το μωρο θα μεινει στη κλινικη 6 ημερεσ ενω στο δημοσιο 14 .δν θελουμε να ταλαιπωρηθει το μωρο. Επισησ ο δημοσιοσ γιατροσ μασ ειπε οτι μπορει να κανει ενα η 2 χειρουργεια απλα μασ ειπε οτι αυτο θα το δει εκεινη τη στιγμη του χειρουργειου.και το θεμα ειναι οτι ραντεβου βρισκουμε μετα απο 6 μηνεσ.και μετα η 2 φαση ακομη ενα χρονο επιπλεον.   

Link to comment
Share on other sites

γειά σου! από φιλικό ζευγάρι που μου είχαν περιγράψει κάποια πράγματα από την δική τους εμπειρία στην οικογένεια (από ανηψάκι  της οικογένειας) θυμάμαι ότι υπάρχουν γιατροί με τεράστια εμπειρία μόνο σε αυτό, όπου το παιδί πάει μετά την πρώτη μέρα,  σπίτι του. 

Κανονικά δεν είναι απαραίτητη η παραμονή κάν 6 μέρες, αλλά απλά μετά το χειρουργείο  την επόμενη ημέρα η επίσκεψη στο ιατρείο του γιατρού. 

Εδώ το κάνουν από έλλειψη εμπειρίας ή γνώσεων.  Οι γιατροί που το κάνουν δεκαετία + και κάνουν μόνο αυτά τα χειρουργεία διαρκώς, ξέρουν ακριβώς τι και πως.

Αν είχα παιδάκι με αυτό το θέμα δεν υπάρχει περίπτωση να το αναλάμβανε γιατρός που δεν κάνει μόνο αυτό το χειρουργείο συνέχεια

Σε όποιον πάτε ζητήστε στατιστικές, (πόσα τέτοια χειρουργεία κάνει ανά έτος, για πόσα χρόνια, από ποιον έμαθε κλπ) αν δεν έχει σημαίνει δεν το κάνει συχνά. Νομίζω είναι απλά θέμα εξειδίκευσης, και όταν είναι κάποιος ειδικός, μπορούν όλα να πάνε εύκολα, πολύ καλά, ήρεμα για το μωρό.  

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...