Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα 'ναι. Μετά το Πάσχα θα πάμε να τον δει ο παιδοχειρούργος μας.

 

μακαρι να μην χρειαστει τιποτα αλλα και αυτο να ειναι μη σας αγχωνει καθολου τιποτα δεν ειναι, μονο που θα ποναει για μια δυο μερες αλλα οχι ιδιαιτερα. καλη επιτυχια σε ολους!

 

δεν θυμαμαι αν το ειχα ξαναγραψει και πιο πανω αλλα εμεις την καναμε στο ελενα στον κ Τζιωτη, εμεινα παρα παρα πολυ ευχαριστημενη και απο τον γιατρο μας αλλα και απο το νοσοκομειο, τα παιδακια που νοσιλευονται για μερες τα βαζουν μονα τους σε θαλαμο, ειχαμε κρεβατια και κοιμομοσταν ανετα και δικο μας μπανιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαίρετε σε όλους

 

Το θέμα της ορμόνης μας απασχολούσε και εμάς αρκετά. Εμείς ρωτήσαμε την παιδίατρο μας που έχει μεγάλη εμπειρία σε θέμα ενδοκρινολογικά και μας καθυσήχασε πάρα πολύ. Πρώτον δεν είναι σίγουρο ότι το παιδί θα πάρει σίγουρα ορμόνη και αν πάρει και περιορισμένες ενέσεις το παιδί δεν παθαίνει κάτι. Το πρόβλημα με την ορμόνη είναι στην επαναλαμβανόμενη χρήση της, μπορεί να προκαλέσει μείωση του σκελετικού ύψους.

 

Καλό είναι όλοι μας να ρωτάμε τους γιατρούς και να κάνουμε έρευνα για να έχουμε την καλύτερη δυνατή ενημέρωση για τα αγγελούδια μας.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα της χορηγησης τεστοστερονης εχει συζητηθει σε προηγουμενες σελιδες στο ιδιο topic. Εχω καταφερει και εχω βρει καποιες παλιοτερες επιστημονικες μελετες δημοσιευμενες σε ιατρικα περιοδικα σχετικα με την επιδραση της ορμονης στην οστικη ωριμανση, οταν χορηγουνται σε μικρες δοσεις σε τοσο μικρες ηλικιες. Μιλουν για ενα μικρο ποσοστο επιδρασης... Δεν εχω βρει ΚΑΜΙΑ που να μιλαει για μηδενικη επιδραση. Το θεμα ειναι οτι καποιοι χειρουργοι χορηγουν ορμονες για να επιτυχουν αυξηση του μεγεθους του πεους και "πιο ευκολο" χειρουργειο γι αυτους-πολυ σχετικο αυτο. Ομως η νεα τεχνολογια-ειδικα μικροσκοπια χειρουργειου- και η εμπειρια καποιως γιατρων στο θεμα του υποσπαδια δεν δικαιολογει σε καμια περιπτωση τη χορηγηση τεστοστερονης σε καθε βαρυτητας υποσπαδια. Και για ποιο λογο να εκθεσετε να παιδια σας απο τοσο νωρις σε μια ορμονη, τη στιγμη που υπαρχει η εναλλακτικη της εγχειρησης ανευ ορμονων?

Μανουλες, πριν αποφασισετε σε ποιον γιατρο θα χειρουργηθειτε τελικα, καλο θα ηταν να παρετε και 2η, ισως και 3η γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

συμφωνώ και εγώ με την Κατερίνα. Από την έρευνα που κάναμε και εμείες πριν εγχειριστεί ο μικρός μας, καταλήξαμε οτι θα ήταν καλύτερο για το παιδί να προχωρήσουμε χωρίς ορμόνη. Ακόμα και σε νοσοκομεία του εξωτερικού εάν χρειστεί να γίνει ορμόνη στα παιδιά (βαριές περιπτώσεις) προτιμούν να χρησιμοποιούν ειδικές κρέμες και πιο σπάνια ενέσιμα. Εφόσον η ορμόνη δεν χορηγείται για να προσφέρει κάτι καλό στα παιδιά (ακόμα και εάν υποθετικά δεν κάνει κακό) τότε γιατί να την κάνουμε, εφόσον υπάρχουν γιατροί που χειρουργούνν χωρίς αυτή και από πολύ μικρές ηλικίες (πχ 5 μηνών), όπως αυτός που χειρούργησε το παιδάκι μας. Πάρτε όσες περισσότερες γνώμες γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα!!ο μικρουλης μου ειναι 6 μηνων κ εχει πεικο υποσπαδια.εχουμε παει σε αρκετους γιατρουσ στη θεσσαλονικη αλλα μπερδευτικαμε πολυ.ο καθενας εχει την δικη του τεχνικη και σου την παρουσιαζει φυσικα σα να ειναι η πιο σωστη.μηπως εχει παει κανεις στον ΑΥΤΖΟΓΛΟΥ??γνωριζετε αυτον το γιατρο?εαν ναι ειλικρινα θα ειναι πολυτιμη η βοηθεια σας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους. Είχα ξαναγράψει την ιστορία μου για τον γιο μου που είχε κάτω πεϊκό υποσπαδία και το πρώτο χειρουργείο το είχα κάνει τον Ιούλιο στη Γερμανία με τον Hadidi. Στις 16 Ιανουαρίου που ο γιος μου ήταν 14 μηνών πήγαμε πάλι Γερμανία για το δεύτερο χειρουργείο και μείναμε εκεί 5 ημέρες. Στις 17 χειρουργηθήκαμε, το χειρουργείο κράτησε 40 λεπτά και επειδή έκρινε ότι ήταν σε καλή κατάσταση δεν του έβαλε καθετήρα.Του διόρθωσε την ακροπροσθία και τη μικρή κάμψη που είχε παραμείνει από το πρώτο χειρουργείο.Έχουν περάσει 3 εβδομάδες τώρα και φαίνεται αρκετά ξεπρισμένο για να μπορέσω να πω ότι είναι σε καλή κατάσταση και καλό στην εμφάνισή του. Όσον αφορά το οικονομικό γιατί ίσως υπάρχουν και γονείς που να αναρωτιούνται, το δεύτερο χειρουργείο στοιχίζει 2000 ευρώ η κλινική και 1000 ο γιατρός, και 255 ευρώ το ξενοδοχείο του συζύγου. Εύχομαι σε όλους τους γονείς να ξεμπερδέψουν σύντομα με τα χειρουργεία και υγεία στα μωράκια μας!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!ο μικρουλης μου ειναι 6 μηνων κ εχει πεικο υποσπαδια.εχουμε παει σε αρκετους γιατρουσ στη θεσσαλονικη αλλα μπερδευτικαμε πολυ.ο καθενας εχει την δικη του τεχνικη και σου την παρουσιαζει φυσικα σα να ειναι η πιο σωστη.μηπως εχει παει κανεις στον ΑΥΤΖΟΓΛΟΥ??γνωριζετε αυτον το γιατρο?εαν ναι ειλικρινα θα ειναι πολυτιμη η βοηθεια σας..

 

τον είδα κι εγώ για τον μικρό μου καθώς και άλλους.Όλοι τον σύστησαν σαν ένα από τους καλύτερους.Τα καλύτερα όμως από γονείς τα άκουσα για τον Λαππα στην Γενική και η αλήθεια είναι πως κι εμένα μου έκανε την καλύτερη εντύπωση..Δεν ξέρω εαν τον είδατε και εαν δεν τον ειδατε να τον δείτε.Εμάς δεν μας πήρε χρήματα για την επίσκεψη.Εμείς τον χειρουργήσαμε τελικά στον Ηadidi στην Γερμανία αλλά ο Λάππας ήταν η δεύτερη επιλογή μου γιατί γνώρισα πολλούς γονείς που είχαν χειρουργήσει τα παιδιά τους σε αυτόν με απόλυτη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ που μου απαντησες..ειμαι τρομερα ανχωμενη κ μπερδεμενη:-(.φανταζομαι οτι θα πηγες κ στον κ μαρινοπουλο.πως σου φανηκε?η αληθεια ειναι οτι μου ενεπνευσε εμπιστοσυνη περισσοτερο απο ολουσ τουσ αλλους γιατρους.η δικη σας η επεμβασουλα πως πηγε?ο μπεμπακος ειναι καλα?ο k.hadidi ποια τεχνικη χρησιμοποιει??σε ρωταω πολλα..συγνωμη:oops:εαν θελεις μου απαντας..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!ο μικρουλης μου ειναι 6 μηνων κ εχει πεικο υποσπαδια.εχουμε παει σε αρκετους γιατρουσ στη θεσσαλονικη αλλα μπερδευτικαμε πολυ.ο καθενας εχει την δικη του τεχνικη και σου την παρουσιαζει φυσικα σα να ειναι η πιο σωστη.μηπως εχει παει κανεις στον ΑΥΤΖΟΓΛΟΥ??γνωριζετε αυτον το γιατρο?εαν ναι ειλικρινα θα ειναι πολυτιμη η βοηθεια σας..

 

Τον Πατουλιά στο Γεννηματάς τον είδες; Τον δικό μου αυτός τον χειρούργησε και είναι καλός γιατρός και καλός άνθρωπος.

Εάν θέλεις σου δίνω κινητό.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε για τυπικη εξεταση στον γιατρο μας τον Παπανδρεου ολα καλα μαλον σε ενα χρονο θα φτιάξουμε λιγο το πετσάκι γιατι του ειχε αφηση για ασφαλεια λιγο δεν ειναι τιποτα το κανουμε και φευγουμε εμεινα απολυτα πολύ ευχαριστημενη οποια κοπελα ενδιαφέρεται μπορει να μου στείλη πμ να της δωσω τηλεφωνο.

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σε ολους σας.ειναι πολυ κατατοπιστικα ολα οσα γραφετε.αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι εαν τα ταμεια καλυπτουν την επεμβαση του υποσπαδια.στη δικη μου περιπτωση ΤΕΒΕ.

ευχαριστω!!!

zHrbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μονο οι ιδιωτικες ασφαλειες ΔΕΝ καλυπτουν την επεμβαση. Ολες οι δημοσιες την καλυπτουν

Σ' ευχαριστώ πολύ Κατερίνα.

Mήπως γνωρίζεις τι ποσοστό καλύπτουν?

zHrbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Κατερίνα.

Mήπως γνωρίζεις τι ποσοστό καλύπτουν?

 

 

Δεν εχω ιεδεα, εξαρταται απο το ταμειο. Επικοινωνησε με το ΤΕΒΕ για λεπτομερειες

Link to comment
Share on other sites

Δρρατομαι της ευκαιριας! (ελπιζω να το εγραψα σωστα! χιχιιχι)

Μια που μιλατε για μεθοδους- και ετσι για να σας βαλω ενα καλο μικροβιο- ξερετε οτι υπαρχει μεθοδος αποκαταστασης υποσπαδια και συγγεκριμενα χορδης , που μικραινει το πεος του παιδιου σε φαρδος τουλαχιστον κατα ενα εκατοστο ε?? ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ!!!! οπως κι οτι αυτη η μεθοδος , η τεχνικη δηλαδη μπορει να αποφευχθει αν ο χειρουργος γνωριζει και εφαρμοζει μια αλλη με τα ιδια αποτελεσματα! Ε?? Το ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ??? ελπιζω ναι! εμενα μου το ειπε πολυ γνωστος και σε ολες μας γιατρος!!!!!!!!!!!!!

μαλιστα δεν το θεωρησε σημαντικο να μικραινει ενα εκατοστο............

Λοιπον δεν εχει μονο σημασια ποιος ειναι ο μαγκας που θα το κανει και τι πειρα εχει, αλλα και ΠΟΙΑ τεχνικη θα ακολουθησει............

σας φιλω και παντα σας σκεφτομαι να το ξερετε..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυριο κανουμε την επεμβαση...το ανχος μας δε περιγραφεται..μακαρι να μας πανε ολα καλα και να πουμε σε ολους τους γονεις οτι τελικα δεν ηταν τιποτα...ευχαριστω ολες τσ μανουλες που μας βοηθησαν...καλη επιτυχια σε ολα τα αγγελουδια που μπαινουν στο χειρουργιο..

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρι μου είναι μια χαρά και επίσημα πλέον!!!!!!:lol::lol::lol::lol: Πήγα στην Αθήνα με μισή καρδιά και ήμουνα σίγουρη ότι θα κάναμε κι άλλη επέμβαση. Ο γιατρός όμως με διαβεβαίωσε ότι ο μικρός είναι μια χαρά κι η χαρά μου δεν περιγράφεται. Για αυτούς που δεν θυμούνται, ο μικρός μου είχε βαριά μορφή οσχεοπεικου υποσπαδία κι εγχειρίστηκε στην Γερμανία 2 φορές από τον Hadidi.Για τον Ηadidi σαν άνθρωπο και σαν χαρακτήρα μπορεί να έχω ακόμη κάποιες επιφυλάξεις αλλά σαν γιατρό του βγάζω το καπέλο. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους τους γονείς που δεν θέλουν τα παιδιά τους να ταλαιπωρούνται με πολλαπλές κι άσκοπες επεμβάσεις. Μέχρι στιγμής όλα τα παιδιά που έχει εγχειρίσει αναρρώνουν θαυμάσια και κανένα δεν χρειάστηκαν άλλη επέμβαση πέραν των συμφωνημένων.

Θέλω να ευχαριστήσω δημόσια την Αγάπη που με την ενεργή της συμμετοχή στο forum με βοήθησε να πάρω την καλύτερη δυνατή απόφαση για το παιδί μου.

Όποιος γονιός επιθυμεί να τον ενημερώσω για την εμπειρία μου με τον Hadidi και την επέμβαση στην Γερμανία ας μου στείλει πμ. Yπόσχομαι να του απαντήσω και να τον ενημερώσω άμεσα. Ζητώ συγγνώμη που δεν απάντησα σε κάποιους και υπόσχομαι ότι δεν θα ξανασυμβεί .

Εύχομαι όλα τα παιδάκια ανεξάρτητα από ποιόν χειρουργούνται να έχουν την ίδια ευτυχή κατάληξη που είχε κι ο γιός μου.

Καλή επιτυχία σε όλους.:lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα !!

Πήγαμε και εμείς την Τετάρτη για το ξέκολλημα στο πετσάκι ,που όπως μας είπε ο γιάτρος είναι πόλυ σημαντικό για το χειρουργείο για να αρχίσει να παίρνει σχήμα η βάλανος .Εχει και αύτο πρέπει να ομολογήσω την ταλαίπωρια του ,εκείνη την στιγμή δεν καταλαβαίνει κάτι το παιδάκι αλλά μετά θέλει για δέκα μέρες συχνό πλύσιμο με σαπούνι και χαμομήλι εχεί και λίγο αιματάκι αλλα τι να κάνουμε;Σκέυτομαι ότι αν κάνω τώρα ετσι μέτα το χειρουργείο τι θα κάνω;;Θα μας ξαναδεί σε ένα μήνα και αν δεν εχει ξανακολλήσει 1-15 Μαιου πάμε για χειρουργείο......άντε να έρθει και η σείρα μας έχω τοση αγωνία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τις μαμάδες αγοριών με υποσπαδία που με απασχολεί πολύ καιρό...

Υπάρχουν πολλές από εσάς που ως έγκυοι εργαζόσασταν σε περιβάλλον με υψηλά ποσά ακτινοβολίας;

Ρωτάω γιατί ακριβώς έξω από τη δουλειά μου υπάρχει πηγή ισχυρής ακτινοβολίας. Βέβαια οι ανώτεροι και παλαιότεροι μας διαβεβαιώνουν ότι στο εσωτερικό του κτιρίου όπου εργαζόμαστε έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα και η ακτινοβολία έχει μετρηθεί ότι βρίσκεται σε χαμηλά επίπεδα αλλά να τους πιστέψω άραγε; Και μήπως σχετίζεται κι αυτό με τη δημιουργία του υποσπαδία;

Δεν περιμένω να μου απαντήσετε σ' αυτό φυσικά, αλλά θέλω να δω αν στατιστικά οδηγούμαστε σε τέτοιο συμπέρασμα.

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τις μαμάδες αγοριών με υποσπαδία που με απασχολεί πολύ καιρό...

Υπάρχουν πολλές από εσάς που ως έγκυοι εργαζόσασταν σε περιβάλλον με υψηλά ποσά ακτινοβολίας;

Ρωτάω γιατί ακριβώς έξω από τη δουλειά μου υπάρχει πηγή ισχυρής ακτινοβολίας. Βέβαια οι ανώτεροι και παλαιότεροι μας διαβεβαιώνουν ότι στο εσωτερικό του κτιρίου όπου εργαζόμαστε έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα και η ακτινοβολία έχει μετρηθεί ότι βρίσκεται σε χαμηλά επίπεδα αλλά να τους πιστέψω άραγε; Και μήπως σχετίζεται κι αυτό με τη δημιουργία του υποσπαδία;

Δεν περιμένω να μου απαντήσετε σ' αυτό φυσικά, αλλά θέλω να δω αν στατιστικά οδηγούμαστε σε τέτοιο συμπέρασμα.

Καλό βράδυ

απ οτι ξερω η ακτινοβολιες γενικα ευθυνονται για τερατογεννησεις. αν δεν απατομαι...

τωρα οσον αφορα τον υποσπαδια -αν δεν υπαρχει κληρονομικοτητα- παιζει μεγαλο ρολο η μολυνση της περιοχης. εγω συγκεκριμενα ειχα εκτεθει σε γεωργιακ φαρμακα-εντομοκτονα- απο τα πιο ισχυρα που χρησιμοποιουν σε καπνοχωραφα. το σπιτι μου ειναι σε 50 μετρα αποσταση απο χωραφια. η χημικη συσταση του εντομοκτονου ειναι η ιδια με τη χημικη συσταση των οιστρογονων που κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ειναι σε μεγαλα επιπεδα στο αιμα. ως εκ τουτου το αιμα εγκυου και βρεφους ειναι κοινο. και δηλητηριαζεται η εγκυος. και επειραζεται μονο αν το εμβρυο ειναι αγορι. ολα αυτα τα ειδα σε αμερικανικο ντοκυμαντερ του 50 η του 60 στην τηλεοραση 3 χρονια πριν.

συγχωρεστε με αν κατι δεν το θυμαμαι επ ακριβως αλλα αυτη ειναι η μαυρη αληθεια για μενα. :-(

Link to comment
Share on other sites

επισης γνωριζω πολυ καλα οτι η ακτινοβολια επειρεαζει πολυ τα παιδια ηληκιας κατω των 5 ετων -αν δεν απατομαι- και ευθυνεται για μορφη καρκινου. δηλαδη παιδια που ζουν κοντα σε τετοια πηγη ενεργειας, πχ πυλωνες της δεη.......ειναι επικυνδυνη!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως από γκάλοπ που έκανα σε άλλες μητέρες που τα παιδιά τους παρουσίασαν υποσπαδία, διαπίστωσα ότι το 95% είχε πάρει ορμόνες κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είτε γιατί κάνανε εξωσωματική είτε για άλλους ιατρικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματιικά κι εμένα με απασχολεί η αιτία του υποσπαδία.

Ορμόνες δεν έπαιρνα κατα τις εγκυμοσύνες ούτε πριν ούτε γενικά ποτέ ειχα θέμα με τις ορμόνες μου.

Για κληρονομικότητα δεν γνωριζω, δεν μας εχει πει καποιος οτι ειχε, αλλα

και παλαιοτερα που δεν υπήρχε χειρουργική αποκατασταση ευκκολα υπήρχε και ταμπού,δεν νομίζω οτι το ελεγαν.

Εμένα εχει ο γιος μου 2 ετών, χειρουργήθηκε.

Γένησα πριν 45 μέρες γιο και έχει και αυτος!!!

Από ότι ειχα διαβάσει στο ιντερνετ ειναι αρκετα σπάνιο να εχουν και τα δυο παιδια.

Ο αντρας μου πριν 3 χρονια εκει που δουλευε ειχε κεραία νομίζω κινητης τηλεφωνιας.

Για την τωρινη του δουλεια θα τον ρωτησω απο περιεργεια.

Εχει καμια σας δυο γιους με υποσπαδια??

 

Όσο σκέφτομαι οτι και αυτος πρεπει να ταλαπωρηθει...

as1cF540g410000MDAwMDI4N2R8MDAwMDQ1ZGJ8R2VvcmdlIGlzIA.gif

 

 

as1cM8J0g410000MDAwMDI4N2R8MDAwMTIzNWR8TWFya29zIGlzIA.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μας περιπτωση παντως θα ελεγα οτι ειναι κληρονομικό γιατι και ο μπαμπας μας εχει μια μικρη θα ελεγα υποσπαδία αρα καποιος αλλος θα το ειχε που δεν το γνωριζαμε ευτυχώς εμενα ο δευτερος γεννηθηκε καλα αφου ειχα τετοιο αγχος που με τον που τον εβγαλε ο γιατρος η ερωτηση μου ηταν εχει υποσπαδία???

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματιικά κι εμένα με απασχολεί η αιτία του υποσπαδία.

Ορμόνες δεν έπαιρνα κατα τις εγκυμοσύνες ούτε πριν ούτε γενικά ποτέ ειχα θέμα με τις ορμόνες μου.

Για κληρονομικότητα δεν γνωριζω, δεν μας εχει πει καποιος οτι ειχε, αλλα

και παλαιοτερα που δεν υπήρχε χειρουργική αποκατασταση ευκκολα υπήρχε και ταμπού,δεν νομίζω οτι το ελεγαν.

Εμένα εχει ο γιος μου 2 ετών, χειρουργήθηκε.

Γένησα πριν 45 μέρες γιο και έχει και αυτος!!!

 

Silvi μου λυπαμαι που και ο δευτερος σου εχει και αυτος υποσπαδία αλλα να σου πω κατι που σκεφτηκα οταν μπηκαμε για το πρωτο χειρουργιο μας στο παιδων οταν ειδα τι υπηρχε εκει ευχαριστησα τον θεο που μας εδωσε κατι που στα παιδια μας διορθώνετε, καταλαβαινεις τι εννοώ ετσι???

Οσο και αν ταλαιπωρηθήκαμε τουλαχιστον παει περασε.....:wink:

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...