Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγκαλια το νήπιο στη θέση του οδηγού.


gioli

Recommended Posts

Η αστυνομια δεν μπορει να κανει κατι το ιδιαιτερο. Μια κληση μπορει να δωσει αλλα ουτε παιρνει το διπλωμα ουτε τιποτα. Το ξερω γιατι τους ειχα ρωτησει για κατι αντιστοιχο, λιγο καιρο πριν

 

Αλήθεια, ξέρεις αν πρέπει να τους πιάσει επ'αυτοφόρο να το κάνουν ή μπορούν να τους κόψουν κλήση και μετά από καταγγελία; Το δεύτερο μου φαίνεται λίγο χλωμό βέβαια... Το πολύ να τους κάνουν καμιά σύσταση έτσι...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Gioli θα πρότεινα μια προσέγγιση από σένα προς τους γονείς... έστω και γραπτή... που θα εκθέσεις τους κινδύνους όχι μόνο για τα δικά τους παιδιά αλλά και για τα άλλα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και άλλα νέα. Πήρα τηλέφωνο στο αστυνομικό τμήμα που είναι παραπλεύρος του σταθμού. Τους είπα το θέμα και μου είπαν μόνο με επώνυμη καταγγελία. Βρε κορίτσια δεν ξέρω αλλά κολάω να κάνω επώνυμη καταγγελία, δε ξέρω τι είδους άνθρωποι μπορεί να είναι.

 

Λογική σε βρίσκω... Σε συννενόηση με την διευθύντρια του σχολείου; Μήπως να το συζητήσεις μαζί της;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καποιον αλλο να κανει επωνυμη καταγγελεια να μην φανει το ονομα σου!Βρες κανα φιλο-γνωστο που δεν "μασαει" απο τετοια!Δεν το λεω υποτιμιτικα κι εγω αυτο θα εκανα!ΠΟι ανθρωποι ειναι κινδυνος -θανατος!

Link to comment
Share on other sites

Λογική σε βρίσκω... Σε συννενόηση με την διευθύντρια του σχολείου; Μήπως να το συζητήσεις μαζί της;

Μίλησα σήμερα με τη διευθύντρια και μου είπε οτι απο πέρυσι το γνωρίζουν οι γονείς και της είπαν τότε οτι είναι προσωπικό τους θέμα. Οπότε τι άλλη προσέγγιση. Νομίζω πως αν ξαναδώ του παππούδες θα τους κράξω πολύ άγρια, γιατι μάλλον με το καλό δε παίρνουν χαμπάρι. Εν ανάγκη θα τους απείλήσω με καταγγελία. Το χαμόγελο του παιδιού έχει σχέση με τέτοια θέματα άραγε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα δεν είναι προσωπικό τους θέμα! Εκεί είναι το point!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

τωρα βεβαια, παρ'ολο που κι εγω συνεστησα την τροχαια, σκεφτομαι το εξης:

 

ΣΥΝΕΧΩΣ βλεπου με παιδακια εκτος καθισματων, ειτε στο μποστα καθισμα ειτε στο πισω, μωρα νεογεννητα σε καλαθουνες ή στην αγκαλια καποιου, και η αστυνομια σιγουρα τα βλεπει και δεν κανει τιποτα, γιατι να ενδιαφερθουν τωρα; Δεν ξερω αν υπαρχει κατι που μπορεις να κανεις...

Link to comment
Share on other sites

τωρα βεβαια, παρ'ολο που κι εγω συνεστησα την τροχαια, σκεφτομαι το εξης:

 

ΣΥΝΕΧΩΣ βλεπου με παιδακια εκτος καθισματων, ειτε στο μποστα καθισμα ειτε στο πισω, μωρα νεογεννητα σε καλαθουνες ή στην αγκαλια καποιου, και η αστυνομια σιγουρα τα βλεπει και δεν κανει τιποτα, γιατι να ενδιαφερθουν τωρα; Δεν ξερω αν υπαρχει κατι που μπορεις να κανεις...

 

το θεμα οσο κ να το συζητησουμε δεν λυνεται γτ δεν υπαρχει η παιδεια.οταν η σουηδοι εχουν αναποδα καθισματα εδω κ 30 χρονια κ μεις ακομα εδω κοιταμε πιο ειναι πιο φθηνο καθισματακι κ οχι τι τεστ εχιυν γινει μπορειτε να καταλαβετε που βρισκομαστε.

τωρα απο ιστοριες εχω ακουσει διαφορα.απο το οτι βαζουν την καλαθουνα κ την στερεωνουν με το καθισμα του συνοδηγου για να μην πεσει η καλαθουνα!!!!!!!! κ οτι σιγα μην το βαζεις το μωρο στο καθισματακι 50 μετρα θα παμε. εχω δει κ σε τζιπ να βαζουν το καροτσι ανοιχτο μαζι με το μωρο στο πορτ παγκαζ:shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα δει μαμα με το 4 μηνων βρεφος της να βαζει τα ψωνια στο πισω καθισμα και να περνει το μωρο αγκαλια στη θεση του οδηγου.και λεω δε μπορει μαλλον κατι θα θελει να παρει απο μπροστα.μεχρι μου εβαλε μπρος τη μηχανη.σοκ επαθα!!!και ουτε χωνη ουτε τιποτα!τουλαχιστον αυτοι οι παππουδες φορανε ζωνες?οχι οτι σωζεται η κατασταση αλλα λεμε τωρα....

ηθελα να ξερα αυτοι οι γονεις ποσο ανευθυνοι μπορει να ειναι που εχουν γνωση του τι συμβαινει και δε τους νοιαζει.τι να πω!εμεις οχι το παιδι να ειναι δεμενο στο πισω καθισμα πανω σε καθισματακι,αλλα ουτε αν δεν εχει μπει η ασφαλεια στις πορτες δε ξεκιναμε!ποσο μαλλον να το εχουμε μπροστα.μονο μια φορα το ειχα αγκαλια στο πισω καθισμα και ειμασταν δεμενοι και οι δυο με τη ζωνη,επρεπε να παω καπου και δεν ειχα κλειδια να παρω το καρεκλακι,και τον κρατουσα σφιχτα κοντεψα να το σκασω το παιδι,ημουν με τη ψυχη στο στομα μη γινει τιποτα!ανευθυνοι ανθρωποι!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια, ξέρεις αν πρέπει να τους πιάσει επ'αυτοφόρο να το κάνουν ή μπορούν να τους κόψουν κλήση και μετά από καταγγελία; Το δεύτερο μου φαίνεται λίγο χλωμό βέβαια... Το πολύ να τους κάνουν καμιά σύσταση έτσι...!

 

οχι με τιποτα ετσι. και αποδεικτικο στοιχειο φωτογραφια στο δικαστηριο να πας, δεν γινεται κατι.

Μονο απ αυτοφωρο κ σ εκεινη τη περιπτωση ειναι στη δικαιοδοσια του αστυνομικου αν θα κανει μια απλη συσταση ή αν θα κοψει μια απλη κληση.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη προσοχή στο κάθισμα του παιδιού στο αυτοκίνητο πάρα πολλά δεν δένονται σωστά και έχουν τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα ..Ποτέ το παιδί στο μπροστά κάθισμα ποτέ..

Η άποψη ότι ο αερόσακος είναι το απόλυτο όπλο παθητικής ασφάλειας, είναι λανθασμένη. Προκείμενου να καταφέρει να αναδείξει όλο το εύρος των δυνατοτήτων του, θα πρέπει να τηρούνται ορισμένοι συμπληρωματικοί κανόνες ασφαλείας, όπως η χρήση της ζώνης ασφαλείας, η διατήρηση ασφαλούς απόστασης από τον αερόσακο, η βεβαίωση για την ύπαρξη του, εάν πρόκειται για μεταχειρισμένο όχημα, η σωστή συντήρηση του, η τήρηση των οδηγιών του κατασκευαστή, η εκτίμηση των ιδιαιτεροτήτων των επιβατών, η τήρηση των κανόνων ενεργητικής ασφάλειας και η σωστή μεταχείριση του αερόσακου.

aerosakoi-autokiniton-300x200.jpg

Οκτώ κανόνες…

Η άποψη ότι οι αερόσακοι μπορούν να προσφέρουν τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια και να σώσουν από οποιοδήποτε ατύχημα τους επιβάτες ενός αυτοκινήτου δεν είναι σωστή. Όπως κάθε επίτευγμα της τεχνολογίας έτσι και οι αερόσακοι, μόνο εάν τηρηθούν κάποια μέτρα ασφαλείας και χρησιμοποιηθούν σωστά από τους κατόχους τους, μπορούν να επιφέρουν τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Για τη δυσάρεστη περίπτωση που θα χρειαστεί να ανοίξει ο δικός αερόσακος, υπάρχουν 8 κανόνες-συμβουλές που θα πρέπει να τηρείτε, έτσι ώστε όλα να έχουν αίσιο τέλος.

1. Η ζώνη ασφαλείας είναι το καλύτερο σύστημα παθητικής ασφάλειας και η χρησιμοποίηση της είναι κάτι παραπάνω από αναγκαία. Εκτός του ότι προστατεύει από συγκρούσεις που ο αερόσακος δεν προσφέρει ασφάλεια, π.χ ανατροπές, τοποθετεί το σώμα στην καλύτερη δυνατή θέση τη στιγμή που θα έρθει σε επαφή με τον αερόσακο.

2. Μην τοποθετείται αντικείμενα στο χώρο που καταλαμβάνει ο αερόσακος όταν ενεργοποιείται, γιατί θα εκτοξευθούν προς το σώμα σας με ταχύτητα περίπου 300 χλμ/ ώρα.

3. Ειδικές κατηγορίες ατόμων όπως έγκυες, παιδιά, ηλικιωμένοι, άτομα χαμηλού αναστήματος και άτομα με ειδικές ανάγκες πρέπει να κάθονται στα πίσω καθίσματα.

4. Κρατάτε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απόσταση από τον αερόσακο έτσι ώστε να έχετε ομαλότερη επαφή σε περίπτωση ενεργοποίησης του.

5. Ενημερωθείτε από το manual book του αυτοκινήτου σας για τις προφυλάξεις που πρέπει να πάρετε για τυχόν ιδιαιτερότητες του αερόσακου του δικού σας αυτοκινήτου.

6. Μην παραμελείτε τη συντήρηση του αερόσακου, ενώ πρέπει ναδίνεται και η πρέπουσα προσοχή στην ενδεικτική λυχνία λειτουργίας του, που βρίσκεται συνήθως στο ταμπλό του αυτοκινήτου, ειδικά αν αυτή ανάψει.

7. Εάν έχετε αγοράσει το αυτοκίνητο σας από δεύτερο χέρι και στον εξοπλισμό του περιλαμβάνεται αερόσακος, βεβαιωθείτε ότι όντως υπάρχει. Πρόκειται για ένα σύστημα ασφαλείας μιας χρήσης, που πολλές φορές δεν αντικαθίσταται με καινούργιο μετά από ατύχημα.

8. Σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να θεωρήσετε τον αερόσακο σαν το απόλυτο σύστημα παθητικής ασφάλειας. Για να έχετε μια ολοκληρωμένη προστασία πρέπει να τηρείτε όλους τους παραπάνω κανόνες και να μη ξεχνάτε ότι… η παθητική ασφάλεια ξεκινάει εκεί που τελειώνει η ενεργητική.

Οδηγείτε λοιπόν μέσα στα όρια που σας επιτρέπουν οι δυνατότητες σας και οι δυνατότητες του αυτοκινήτου σας, για να μην ανοίξει ποτέ ο αερόσακος.

 

Καλό μήνα.....

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα δει μαμα με το 4 μηνων βρεφος της να βαζει τα ψωνια στο πισω καθισμα και να περνει το μωρο αγκαλια στη θεση του οδηγου.και λεω δε μπορει μαλλον κατι θα θελει να παρει απο μπροστα.μεχρι μου εβαλε μπρος τη μηχανη.σοκ επαθα!!!και ουτε χωνη ουτε τιποτα!τουλαχιστον αυτοι οι παππουδες φορανε ζωνες?οχι οτι σωζεται η κατασταση αλλα λεμε τωρα....

ηθελα να ξερα αυτοι οι γονεις ποσο ανευθυνοι μπορει να ειναι που εχουν γνωση του τι συμβαινει και δε τους νοιαζει.τι να πω!εμεις οχι το παιδι να ειναι δεμενο στο πισω καθισμα πανω σε καθισματακι,αλλα ουτε αν δεν εχει μπει η ασφαλεια στις πορτες δε ξεκιναμε!ποσο μαλλον να το εχουμε μπροστα.μονο μια φορα το ειχα αγκαλια στο πισω καθισμα και ειμασταν δεμενοι και οι δυο με τη ζωνη,επρεπε να παω καπου και δεν ειχα κλειδια να παρω το καρεκλακι,και τον κρατουσα σφιχτα κοντεψα να το σκασω το παιδι,ημουν με τη ψυχη στο στομα μη γινει τιποτα!ανευθυνοι ανθρωποι!!

 

στο μελλον αν παραστει αναγκη να κανεις το ιδιο ΠΟΤΕ μη δενεστε και οι δυο με τη ζωνη, το παιδι γινεται ετσι αεροσακος για σενα και μπορει να το συνθλιψεις. Το πιο ασφαλες (αν μπορεις να το πεις ετσι) ειναι να δεθεις εσυ με τη ζωνη και να κρατας το παιδι αγκαλια και να πηγαινετε πολυ σιγα. Αν εχεις κατι τυπου ring sling δεσε το παιδι πανω σου μ'αυτο και τη ζωνη παντα μονο σε σενα.

Link to comment
Share on other sites

Συνοδηγός, γυναίκα παιδίατρος είχε το 2 ετών παιδί της να κοιμάται αγκαλία της σε ταξείδι!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ??

Συμφωνώ ότι πρέπει να μιλήσεις στους γονείς με φιλική διάθεση και να τους εξηγήσεις ότι αυτό που γίνεται είναι επικίνδυνο για τα παιδία τους αλλά και για τους γύρω, είναι παράνομο γιατί τρώς κλήση και λάθος για την κυκλοφοριακή αγωγή των παιδιών !! Να τους ενημερώσεις ότι δεν είναι προσωπικό τους θέμα αλλά κοινωνικό και ότι θα κάνεις καταγγελία στην αστυνομία αν δεν σταματήσουν. Πιστεύω θα καταλάβουν !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θεμα οσο κ να το συζητησουμε δεν λυνεται γτ δεν υπαρχει η παιδεια.οταν η σουηδοι εχουν αναποδα καθισματα εδω κ 30 χρονια κ μεις ακομα εδω κοιταμε πιο ειναι πιο φθηνο καθισματακι κ οχι τι τεστ εχιυν γινει μπορειτε να καταλαβετε που βρισκομαστε.

τωρα απο ιστοριες εχω ακουσει διαφορα.απο το οτι βαζουν την καλαθουνα κ την στερεωνουν με το καθισμα του συνοδηγου για να μην πεσει η καλαθουνα!!!!!!!! κ οτι σιγα μην το βαζεις το μωρο στο καθισματακι 50 μετρα θα παμε. εχω δει κ σε τζιπ να βαζουν το καροτσι ανοιχτο μαζι με το μωρο στο πορτ παγκαζ:shock::shock::shock::shock:

 

μη μου τα λες κι εκνευριζομαι... Η ιδεα παλι οτι το παιδι ειναι ασφαλες γιαιτ βρισκεταισ το πισω καθισμα :evil:

Α, και το αγαπημενο μου: " οχι, δε βαζουμε το μωρο στο καθισματακι, ειναι πολυ μικρο ακομα και δεν κανει/μπορει να κανει κακο στην σπονδυλικη του στηλη"

Ενω αν το εχεις αγκαλια/σε καλαθουνα και με ενα απλο αποτομο φρεναρισμα αποκοληθει ο αυχενας απο την σπονδυλικη στηλη, τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα, ετσι;... Ο θεος να μας φυλαγει!

Link to comment
Share on other sites

Καλά από τέτοια κουφά... Η κουνιάδα μου έβαζαν την μικρή, ούτε 3 μηνών δεν ήταν, πάνω στο καρεκλάκι της χωρίς να την δένουν... Την είδε κάποια στιγμή ο άντρας μου και την ρωτάει:"Το παιδί δεν το δένεις;" και λαμβάνει την απάντηση... "Γιατί να το δέσω; Αφού δεν μπορεί να σηκωθεί μόνο του ακόμα;". Αφού λοιπόν της εξήγησε με περισσή υπομονή ότι αν φρενάρει το αυτοκίνητο το παιδί θα φύγει από το κάθισμα του και θα εκτοξευτεί με αποτέλεσμα πολύ σοβαρό τραυματισμό του, τι του απαντάει; "Καλά, άμα είναι να φρενάρει τόοοοσο απότομα το αυτοκίνητο, θα φύγει και το καρεκλάκι από τη θέση του...!". Ναι, καλά καταλάβατε, ούτε το καρεκλάκι είχε δεμένο.... Εννοείτε ότι ήταν γυρισμένο προς τα μπρός... Όχι, τις οδηγίες τοποθέτησης δεν τις διαβάζουμε... Σιγά μην ξέρουν τι γράφουν μωρέ...! Αφού ανάποδα θα ζαλίζονται τα μωρά... Πως είπατε;

Link to comment
Share on other sites

Καλά από τέτοια κουφά... Η κουνιάδα μου έβαζαν την μικρή, ούτε 3 μηνών δεν ήταν, πάνω στο καρεκλάκι της χωρίς να την δένουν... Την είδε κάποια στιγμή ο άντρας μου και την ρωτάει:"Το παιδί δεν το δένεις;" και λαμβάνει την απάντηση... "Γιατί να το δέσω; Αφού δεν μπορεί να σηκωθεί μόνο του ακόμα;". Αφού λοιπόν της εξήγησε με περισσή υπομονή ότι αν φρενάρει το αυτοκίνητο το παιδί θα φύγει από το κάθισμα του και θα εκτοξευτεί με αποτέλεσμα πολύ σοβαρό τραυματισμό του, τι του απαντάει; "Καλά, άμα είναι να φρενάρει τόοοοσο απότομα το αυτοκίνητο, θα φύγει και το καρεκλάκι από τη θέση του...!". Ναι, καλά καταλάβατε, ούτε το καρεκλάκι είχε δεμένο.... Εννοείτε ότι ήταν γυρισμένο προς τα μπρός... Όχι, τις οδηγίες τοποθέτησης δεν τις διαβάζουμε... Σιγά μην ξέρουν τι γράφουν μωρέ...! Αφού ανάποδα θα ζαλίζονται τα μωρά... Πως είπατε;

 

λοιπον, εγω ξερω ανθρωπο που ειχε το μωρο διπλα του στο καθισματακι αλλα οχι δεμενο, και σε καποια φαση ανακαστηκε να φρεναρει και με το ενα χερι κρατουσε το παιδι να μη φυγει (ματαια βεβαιως). Ευτυχως το μωρο τη γλυτωσε με δυο ραμματακια, αλλα κι αυτος και η γυναικα του ηταν εξαλλοι με τον ασυνειδητο οδηγο που πεταχτηκε μπροστα του και τον αναγκασε να φρεναρει ακι να θεσει τη ζωη του παιδιου του σε κινδυνο. :confused::confused::confused:

 

Το χειροτερο ειναι οτι δεν εμαθαν τιποτα :(

Τωρα, με τρια πλεον παιδια μεταξυ 2 και 6 ετων, τα πετανε χυμα στο πισω καθισμα γιατι "ε, δε θα βγουμε και στην εθνικη" :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

το θεμα οσο κ να το συζητησουμε δεν λυνεται γτ δεν υπαρχει η παιδεια.οταν η σουηδοι εχουν αναποδα καθισματα εδω κ 30 χρονια κ μεις ακομα εδω κοιταμε πιο ειναι πιο φθηνο καθισματακι κ οχι τι τεστ εχιυν γινει μπορειτε να καταλαβετε που βρισκομαστε.

τωρα απο ιστοριες εχω ακουσει διαφορα.απο το οτι βαζουν την καλαθουνα κ την στερεωνουν με το καθισμα του συνοδηγου για να μην πεσει η καλαθουνα!!!!!!!! κ οτι σιγα μην το βαζεις το μωρο στο καθισματακι 50 μετρα θα παμε. εχω δει κ σε τζιπ να βαζουν το καροτσι ανοιχτο μαζι με το μωρο στο πορτ παγκαζ:shock::shock::shock::shock:

To bold στο κείμενό σου τα λέει όλα...

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

Εξοργιστικό....

gioli μου εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις κάτι...ΔΥΣΤΥΧΩΣ...

απλά ανήκει στη γνωστή λογική...έλα μωρέ τι έγινε ή τι θα γίνει μέχρι το σπίτι ??

ας έρθουν να τους πω εγώ όμως...τι θα...

1. γυρνούσα από τη δουλειά στον περιφερειακό ήμουν με 120χλμ και έφυγε η ρόδα του αυτοκινητου,,,( είχε πάθει φουιτ το πρωί, δεν πήρα χαμπάρι και σιγά σιγά ξεφούσκωνε )... ο άνθρωπος της οδικής μου είπε άγιο είχες κοπέλα μου και σε βοήθησε ότι είχες μεγάλο αμάξι...αλλιώς...

2. πριν κανα δυο βδομάδες με τον μικρό στο αμάξι δεμένος κανονικά στο κάθισμα του, ο μπροστινός πάτησε αδικαιολόγητα φρένο, ήμουν λίγο αφηρημένη, στουκάραμε..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ παιδια αρρωσταινω με κατι τετοια , δεν αντεχω ουτε στη σκεψη . Δηλωνει ποσο υποαναπτικτοι ειναι πολλοι σε αυτοι τη χωρα . Καλα ειναι δυνατον ρε γμτ ? οχι απλα δεν τα δενουνε στα καθησματακια τους , αλλα τα θετουνε και σε ακομα μεγαλυτερο κυνδινο βαζοντας τα μπροστα μπροστα . Η πανεξυπνη πεθερα μου δεν φοραει ζωνη στο χωριο , τρακαρανε και εσπασε με το κεφαλι της το παρμπριζ , τωρα τι μπορει να παθει ενα μωρο παιδι δεν θελω καν να το φανταζομαι .

Το εκαναν και σε μας μια φορα αυτο , πηγανε βολτα τον μεγαλο και τον βαλανε στη θεση του οδηγου με τον παππου , το ειδαμε , τους πηρε ο διαολος απο το χεσιμο μετα τον πηρανε βολτα παλι αγκαλια εστω και σε πολυ κοντινη αποσταση παλι τους βρισαμε απο τοτε δεν 3αναεγινε , γενικως τους απαγορεψαμε να βγαζουνε με το αυτοκινητο τα παιδια βολτα δεν τους εμπιστευομαι ,για ενα διαστημα ειχαμε σταματησει να τα αφηνουμε εστω και τις 3 ωρες καθε 2ο σκ που βγαιναμε για καφε .

Κοπελα μου μηπως να τους εκανες καποια καταγγελια στην αστυνομια ? μηπως να ενημερωνες τους γονεις γιατι οντως μπορει να να μην γνωριζουνε . Ακομα και να σου πουνε τι σε κοφτει , πες οτι νο0μιζες οτι δεν γνωριζουνε και τονισε ποσο επικυνδινο ειναι αυτο που κανουνε .

Στο ε3ωτερικο γμτ μεχρι και στα τα3ι τους εχουνε περιορισμο , περναμε παντα τα3ι van i station Vagon και τα παιδια παντα προσδενονταν σε καθησματακια , και εδω ελλαδα δεν χρησιμοποιω καν τα3ι ποτε μου με τα παιδια .Τα παιδια παντα πρεπει να ταξιδευουνε και να κυκλοφορουνε προσδεμενα στα ειδικα καθησματα αναλογα της ηλικιας τους ακομα και στο διπλα τετραγωνο να πηγαινεις .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με όλα όσα λέτε.....

κι εγώ φροντίζω πάντα τα παιδιά να είναι στα καθισματάκια τους..... και δεμένα....

αλλά...........

ρε γμτ ο μικρός μου ειδικά τώρα που βγάζει δόντια όλο τρώει.... και πολλες φορές όταν πάμε κάπου με το αυτοκίνητο όλοι μαζί και κλαίει τον παίρνω μπροστά.... δε χωράω να κάτσω πίσω..... μλκ.........

και ντρέπομαι γι αυτό... και ξέρω πόσο επικίνδυνο είναι......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...