Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγκαλια το νήπιο στη θέση του οδηγού.


gioli

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας. Εχω έναν προβληματισμό και θα ήθελα βοήθεια. Πηγαίνω το μεσημερι και παίρνω τη μικρή απο το παιδικό. Εχω δει λοιπόν ένα ζευγάρι παππού και γιαγιά 2 παιδιών που είναι μαζί με τη κόρη μου στο παιδικό να βάζουν τα παιδάκια το ένα ο παππούς στα γόνατα στη θεση του οδηγού και η γιαγια στα δικά της στη θέση του συνοδηγού. Και δε μιλάμε για απόσταση ενος τεραγώνου. Μιλάμε οτι βγαίνουν έτσι σε πολύ κεντρικούς δρόμους. Δεν γνωρίζω όμως τους παππούδες, ούτε για δε λέμε. Αλλά και να τους γνώριζα, τι να έλεγα; Πως προτείνετε να το χειριστώ, γιατι το θεωρώ πολύ επικυνδινο. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για παππούδες λες? Έμένα το κάνει αυτό μία γνωστή μου, της το έχω πει και μου έχει απαντήσει ότι το παιδί πίσω ... ζαλίζεται. Τί να πω? Ελπίζω κάποιος αστυνομικός να τους σταματήσει στο δρόμο και να τους τρομάξει επαρκώς.

Μήπως να το έλεγες στη δασκάλα το παιδικού να το μεταφέρει στους γονείς? Αλλά νομίζω ότι θα το ξέρουν ήδη και δεν θα τους πειράζει!

Link to comment
Share on other sites

Χριστε μου!!!Μπορει να τους σταματησει η αστυνομια να τους παρει το διπλωμα,για να μην πω και το αυτοκινητο μαζι.Ορισμενοι ανθρωποι ειναι εγκληματιες παει τελειωσε.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις. Είμαι πρόεδρος των γονέων και κηδεμόνων για τους τύπους βέβαια γιατι δε μας δίνουν καμια αρμοδιότητα. Αυτό που θέλω να πω είναι πως μπορώ να μάθω το τηλέφωνο των γονέων αλλά φοβάμαι να κάνω μια τέτοια κίνηση. Αν το γνωρίζουν μπορεί να μου πουν, και τι σε κόφτει εσένα κυρά μου. Το αστείο είναι πως ο παιδικός σταθμός είναι ένα στενό πίσω απο το αστυνομικό τμήμα της περιοχής και παρόλα αυτά δεν πτοούνται με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

χριστε μου!!!

ποσοι τετοιοι οχι παπουδες αλλα και γονεις κυκλοφορουν εκει εξω:confused::confused::confused::confused:

Θα σου προτεινα να συνεννοηθεις με την νηπιαγωγο και να ενημερωσετε για τους κινδυνους τους παππουδες και τους γονεις...

κι αν σας πουν τι σας κοφτει...

εκει ειναι που πρεπει να επιμεινετε περισσοτερο!!

Μιλαμε για ζωες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κάνουν μηνιαίες συναντήσεις στον παιδικό για γονείς?

Μπορείς να ενημερώσεις την νηπιαγωγό ή την διευθύντρια και να αναφερθεί σε μια από τις συναντήσεις, με κάποιο τρόπο.

Αλλά και επώνυμα να το έλεγες και εκείνοι να σου έλεγαν "εσένα τι σε νοιάζει?" εσύ θα έχεις την συνείδηση σου ήσυχη. Επίσης, παίζει και ρόλο ο τρόπος που θα μιλήσεις στους γονείς (αν αποφασίσεις να το κάνεις)! Πάντα με ευγένεια... Του στυλ: "έχω δει κάτι που με έχει ανησυχήσει και προβληματίσει, και για να είμαι καλά με την συνείδηση μου θα ήθελα να σας πω,... μπλα, μπλα, μπλα... και η διάθεση μου είναι πάνω απ' όλα φιλική... "

Αν τώρα και οι γονείς είναι της ίδιας νοοτροπίας με τους παππούδες... Τι να πω?

Σκέψου και αυτό: αν στη γειτονιά σου υπήρχε περιστατικό κακοποίησης δεν θα το ανέφερες?

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

τους το λες. Ετσι απλά το λες, εινια εγκληματική συμπεριφορά. Αν γίνει μια στραβή δε θα αισθανεσαι συνενοχή? Αν τους το πεις και δε συμμορφωθούν καλεις την τροχαια ( με ενα γερο προστιμο και οτι αλλο νομιζω θα συνελθει ο παπους).

Οι γονεις το ξερουν άραγε?

Link to comment
Share on other sites

και εγω θα το έλεγα στους γονεις και αν μου απαντουσαν και σενα τι σε νοιαζει, θα τους έλεγα κατι του στυλ: εκθετουν τα παιδια σε θανασιμο κινδυνο και ηθελα να ημουν σιγουρη οτι το γνωρίζετε.Επιπλέον ειναι και παράνομο και αν τυχει να το ξαναδω θα καλέσω την αστυνομια!ωμα και λιτα και ας γίνω η κακιά της ιστορίας!τουλάχιστον θα εχω ησυχη την συνειδηση μου οτι εκανα οτι περνούσε απο το χερι μου!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

τους το λες .

και ειμαι σχεδον σιγουρη οτι οι γονεις το ξερουν.

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το αυτοκίνητό τους δεν έχει αερόσακους και βρήκαν φτηνή και οικονομική μέθοδο να τους αντικαταστήσουν:confused:

Και εγώ θα ενημέρωνα τους γονείς και θα προσπαθούσα να τους πείσω πόσο επικίνδυνο είναι αυτό για τα μικρά τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω θα το έλεγα στους γονεις και αν μου απαντουσαν και σενα τι σε νοιαζει, θα τους έλεγα κατι του στυλ: εκθετουν τα παιδια σε θανασιμο κινδυνο και ηθελα να ημουν σιγουρη οτι το γνωρίζετε.Επιπλέον ειναι και παράνομο και αν τυχει να το ξαναδω θα καλέσω την αστυνομια!ωμα και λιτα και ας γίνω η κακιά της ιστορίας!τουλάχιστον θα εχω ησυχη την συνειδηση μου οτι εκανα οτι περνούσε απο το χερι μου!

 

έτσι ακριβώς!!!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο είναι ότι υπάρχουν κάποιοι-κυρίως μπαμπάδες- που θεωρούν μαγκιά να έχουν το δίχρονο αγκαλιά στη θέση του οδηγού.¨Όπως γενικά θεωρούν μαγκιά να ξέρει να οδηγεί το παιδί από τα 10 του.Θυμάμαι πριν από χρόνια σε επαρχιακό σχολείο που δούλευα έρχεται μαμά να ρωτήσει για την πρόοδο του γιου της. Το παιδάκι δεν είχε καμιά επαφή με τα μαθήματα. το λέμε με τρόπο βέβαια στη μαμά και αυτή απαντά το ανεκδίηγητο:" ξέρετε όμως πως το πάει το αυτοκίνητο του πατέρα του; σίφουνας" .Σημειωτεόν! το παιδάκι πήγαινε α΄γυμνασίου.

Link to comment
Share on other sites

είναι ορισμένα παιδιά τα οποία έχουν συνεχώς (κάθε λεπτό που κυκλοφορούν με το αυτοκινητο του γονέα η του παππού) ένα φύλακα άγγελο που τους φυλάει από τις ανοησίες των μεγάλων.

Link to comment
Share on other sites

:shock:

Το χειρότερο είναι ότι υπάρχουν κάποιοι-κυρίως μπαμπάδες- που θεωρούν μαγκιά να έχουν το δίχρονο αγκαλιά στη θέση του οδηγού.¨Όπως γενικά θεωρούν μαγκιά να ξέρει να οδηγεί το παιδί από τα 10 του.Θυμάμαι πριν από χρόνια σε επαρχιακό σχολείο που δούλευα έρχεται μαμά να ρωτήσει για την πρόοδο του γιου της. Το παιδάκι δεν είχε καμιά επαφή με τα μαθήματα. το λέμε με τρόπο βέβαια στη μαμά και αυτή απαντά το ανεκδίηγητο:" ξέρετε όμως πως το πάει το αυτοκίνητο του πατέρα του; σίφουνας" .Σημειωτεόν! το παιδάκι πήγαινε α΄γυμνασίου.

:shock::shock::shock::shock::shock:

απιστευτο......

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Μου ανεβαίνει η πίεση..... Προσωπικά θα καλούσα την τροχαία... Αλλά πρέπει να τους πιάσει επ'αυτοφόρο και ίσως να είναι κομματάκι δύσκολο... Ίσως το να τους το πείς χύμα όπως προτείνουν τα κορίτσια να είναι καλλίτερο. Στο κάτω κάτω δεν έχεις κανένα λόγο να ντραπείς, αυτοί θα έπρεπε να ντρέπονται που εκθέτουν 2 παιδάκια σε τέτοιο κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω θα το έλεγα στους γονεις και αν μου απαντουσαν και σενα τι σε νοιαζει, θα τους έλεγα κατι του στυλ: εκθετουν τα παιδια σε θανασιμο κινδυνο και ηθελα να ημουν σιγουρη οτι το γνωρίζετε.

 

Αυτό!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ανεβαινει η πιεση καθε φορα που παιρνω τα παιδια μου απ'τον παιδικο, γιατι βλεπω παπουδες και γονεις αδιακριτως να τα βαζουν στο πισω καθισμα, λες και ειναι πιο ασφαλες απ'το μπροστα, και να ξεκινανε με τη συνειδηση τους ησυχη. Για να μη μιλησω για τους αλλους που τα βαζουνε στο καθισματακια αλλα δεν τα δενουνε γιατι "ελα μωρε, εδω παρακατω θα παμε, 500μετρα αποσταση, παω παααρα πολυ σιγα", και ειναι ησυχοι οτι εκαναν το καθηκον τους :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil: Αστοιχειοτοι! Πως ειναι δυνατον να μην εχουν την ελαχιστη γνωση για αυτα τα θεματα;;; Να μη μιλησω για τα παιδακια που χοροπηδουν μεσα στο αυτοκινητο επειδη"ε, μεσα στην πολη ειμαστε"..

 

Και δε φτανει αυτο, μου τη λενε γιατι εμεις δε βαζουμε καν μπρος τη μηχανη αν δεν ειναι τα παιδια μας δεμενα στα καθισματακια τους. :evil::evil::evil:

 

Εγω στη θεση σου θα το'φερνα απ'εξω-εξω στους γονεις. Κι αν γινεται με τις ευλογιες τους, στην τροχαια

Link to comment
Share on other sites

Τους το λες γιατί δεν εκθέτουν μόνο τα δικά τους παιδιά σε κίνδυνο! Εκθέτουν σε κίνδυνο και όσους κυκλοφορούν γύρω τους. Μια μαμακία να κάνει το παιδάκι που κάθεται αγκαλιά στον παππού (με τα μειωμένα αντανακλαστικά λόγω ηλικίας) θα την πληρώσει και κανένας αθώος περαστικός με ή χωρίς αυτοκίνητο! Ο λόγος που τα παιδιά δεν πρέπει να είναι "ελεύθερα" μπροστά δεν είναι μόνο η δική τους προστασία αλλά και η απρόσκοπτη προσοχή στο δρόμο του οδηγού!

 

Και με αυτή τη λογική θα μιλήσεις στους γονείς των παιδιών.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Τους το λες γιατί δεν εκθέτουν μόνο τα δικά τους παιδιά σε κίνδυνο! Εκθέτουν σε κίνδυνο και όσους κυκλοφορούν γύρω τους. Μια μαμακία να κάνει το παιδάκι που κάθεται αγκαλιά στον παππού (με τα μειωμένα αντανακλαστικά λόγω ηλικίας) θα την πληρώσει και κανένας αθώος περαστικός με ή χωρίς αυτοκίνητο! Ο λόγος που τα παιδιά δεν πρέπει να είναι "ελεύθερα" μπροστά δεν είναι μόνο η δική τους προστασία αλλά και η απρόσκοπτη προσοχή στο δρόμο του οδηγού!

 

Και με αυτή τη

λογική θα μιλήσεις στους γονείς των παιδιών.[/QUOT

 

ετσι ακριβως..

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω νέα. Σήμερα πήγα στο παιδικό και μιλήσα με τη διευθύντρια και της είπα όλο το σκηνικό. Μου είπε λοιπόν οτι αυτό γίνετε απο πέρυσι και εχουν ενημερώσει και τους γονείς. Οπότε τι άλλο να κάνω. Απλά μου έρχετε αν τους δω ξανά να το κάνουν να τους πω, ξέρετε τι κακό κάνετε;. Ψαράκι δεν κάνουμε καθόλου συναντίσεις. Δεν μας αφήνουν καμία αρμοδιότητα πέρα απο τη γιορτή των χριστουγέννων που μαγειρέψαμε κάποιες μαμάδες και τους κάναμε ενα μπουφέ. Τίποτε άλλο. Βρε κορίτσια, αν πάρω τον αριθμό κυκλοφορίας και μιλήσω με την αστυνομία λέτε να γίνει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα πρότεινα να μιλήσεις με την αστυνομία για το τι μπορείς να κάνεις! Σοβαρά τώρα! Κινδυνεύουν και τα παιδιά και άλλοι άνθρωποι... μην το αφήσεις!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το αυτοκίνητό τους δεν έχει αερόσακους και βρήκαν φτηνή και οικονομική μέθοδο να τους αντικαταστήσουν:confused:

Και εγώ θα ενημέρωνα τους γονείς και θα προσπαθούσα να τους πείσω πόσο επικίνδυνο είναι αυτό για τα μικρά τους.

αυτο ακριβως ειπα σε μια κοπελα που την ειδα να εχει το μωρακι της αγκαλια στην θεση του συνοδηγου και με κοιταξε με μια απορια...

δεν μου απαντησε αλλα πιστευω πως καταλαβε το λαθος..

Πραγματικα οι παπουδε κανουν εγκλημα και ευτυχως που δεν τους εχει συμβει κατι κακο..

 

Κορίτσια έχω νέα. Σήμερα πήγα στο παιδικό και μιλήσα με τη διευθύντρια και της είπα όλο το σκηνικό. Μου είπε λοιπόν οτι αυτό γίνετε απο πέρυσι και εχουν ενημερώσει και τους γονείς. Οπότε τι άλλο να κάνω. Απλά μου έρχετε αν τους δω ξανά να το κάνουν να τους πω, ξέρετε τι κακό κάνετε;.

Τίποτε άλλο. Βρε κορίτσια, αν πάρω τον αριθμό κυκλοφορίας και μιλήσω με την αστυνομία λέτε να γίνει κάτι;

καλα εκανες και μιλησες στην διευθυντρια και να το πεις και στην αστυνομια..

αλλα αν το ξερουν και οι γονεις και δεν κανουν τιποτα, τι περιμενεις;;;

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, αν πάρω τον αριθμό κυκλοφορίας και μιλήσω με την αστυνομία λέτε να γίνει κάτι;

 

Αυτό δεν το ξέρω, ίσως. Αλλά και πάλι, για να τους γίνει σύσταση κάπως δεν πρέπει να αποδείξεις αυτό που θα τους πείς; Δεν ξέρω πραγματικά, ρώτα να δεις τι θα σου πουν.

 

Το λυπηρό είναι ότι το γνωρίζουν οι γονείς και δεν κάνουν κάτι... Βέβαια δεν είναι απίθανο να τους έχουν κατσαδιάσει κι οι παππούδες να συνεχίζουν το βιολί τους.... Λίγα έχουμε δει...; :?

Link to comment
Share on other sites

Η αστυνομια δεν μπορει να κανει κατι το ιδιαιτερο. Μια κληση μπορει να δωσει αλλα ουτε παιρνει το διπλωμα ουτε τιποτα. Το ξερω γιατι τους ειχα ρωτησει για κατι αντιστοιχο, λιγο καιρο πριν

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και άλλα νέα. Πήρα τηλέφωνο στο αστυνομικό τμήμα που είναι παραπλεύρος του σταθμού. Τους είπα το θέμα και μου είπαν μόνο με επώνυμη καταγγελία. Βρε κορίτσια δεν ξέρω αλλά κολάω να κάνω επώνυμη καταγγελία, δε ξέρω τι είδους άνθρωποι μπορεί να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...