Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γλάσο?


ΒΙΚΥ

Recommended Posts

Βρέ κορίτσια εσείς που ξέρετε από γλάσσο, (αυτό με την ζάχαρη άχνη και το νερό) τώρα με την ζέστη κρατάει? η λιώνει? δεν έχω δοκιμάσει να φτιάξω ποτέ και σκέφτομαι να φτιάξω για τα γενέθλια μικρά κεκάκια και να γλασάρω. Να το κάνω? τι προτείνεται?

 

Ευχαριστώ. :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βικυ να τα φτιάξεις !!!

 

Το γλάσο σίγουρα δεν παθαίνει τίποτα μπορείς να βάλεις λίγο χυμό λεμονιού επίσης εκτός από γεύση κρατάει το γλάσο μαλακό ! :)

(και απο επάνω κουφετάκια σοκολατένια πολύχρωμα... ) με το ασπρό γλάσο θα είναι πραγματικά σαν ζωγραφιά πιστεύω ! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή ιδέα :idea: Βίκυ οι φόρμες αρκουδάκια... !!!!! :D

θα σου γινουν τελειά σίγουρα !

(και τωρα μου ηρθέ κατι αλλο ... θα μπορούσες με το γλάσο (αν το βάλεις σε κορνέ) να φτιάξεις στα αρκουδάκια , μαλλιά, μάτια , μυτες , κουμπιά στην κοιλιά ...κ.α) :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην ζύμη του κείκ ; ....δεν το έχω δοκιμάσει ...αλλά δεν έχω και καλό ενστικτό για όλο αυτό... δοκιμασε το όμως σε μερικά αρκουδάκια να μας πείς ! :?:wink:

 

μπορείς να βάλεις όμως σκουλικάκια κουβερτούρας χρωματιστά ( αυτο το έχω δοκιμάσει... :lol: )

μπορείς να χρωματίσεις το γλάσο ....

 

Καλή επιτυχία Βικάκι , σιγουρα όπως και να τα φτιάξεις θα γίνουν υπέροχα και τα παιδιά θα ξετρελαθούν ! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=176171&highlight=#176171

 

Βίκυ !!! κοίτα τι ωραίο που είναι το χρωματιστό γλάσο που έφτιαξε η mariab !!!

(πολύ μου αρέσουν :D , πλάκα έπαθα :shock: !!!!!!!!)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρήκα ό,τι έψαχνα και το βάζω για να το έχετε και να το δούν και τα υπόλοιπα κοριτσάκια που ενδιαφέρονται. Νομίζω οτι είναι φοβερά εντυπωσιακό και εύκολο! Ακόμα και για βάφτιση, είναι τέλειο!

 

 

http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=246

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε το γλάσο μου.

 

DSCN4097.jpg

 

Είναι γλάσο βανίλια, συνταγή της Βέφας. Εμείς το φτιάχνουμε ταχτικά γιατί είναι πολύ εύκολο, πιο νόστιμο από το σκέτο γλάσο της ζάχαρης και κρατάει πολλές μέρες γιατί είναι πιο υγρό.

Θέλεις: 1 βάζο βανίλια υποβρύχιο (περίπου 800 γρ.), 1 ασπράδι και λίγο λεμόνι. Σε πολύ χαμηλή φωτιά βάζουμε τη βανίλια να μαλακώσει. Εχουμε χτυπήσει το ασπράδι σε σφιχτή μαρέγκα με 1/2 κουταλάκι του γλυκού λεμόνι. Ρίχνεις τη μαρέγκα στη βανίλια και ανακατεύεις.

Για το χρώμα ρίξαμε κανονικό χρώμα ζαχαροπλαστικής.

 

Είναι πάρα πολύ εύκολο. Πρέπει μόνο να πειραματιστείς λίγο για το πόσο σφιχτό το θέλεις το γλάσο. Το καλό είναι ότι δεν πετρώνει και μπορείς να το φάς μέρες αργότερα. Εμεις για τη βάφτιση φτιάξαμε τα κεικ Παρασκευή και τα κεράσαμε Κυριακή. Ηταν άψογα. Βέβαια ήταν και η συνταγή του κεικ υγρή, οπότε είχε περιθώριο.

Link to comment
Share on other sites

mariab μου αρεσε και μενα το γλασο που εκανες αλλα επειδη εγω σκεφτομαι να φτιαξω μπισκοτα και μετα να τα κλεισω σε σακουλακια θα χαλασει το γλασο?Ειναι πολυ υγρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βγάζεις τη βανίλια απο τη φωτιά και ρίχνεις τα ασπράδια ή οσο ειναι ακόμα στη φωτιά?????

 

Οσο είναι ακόμη στη φωτιά και ανακατεύεις για λίγο ακόμη για να ψηθεί και το ασπράδι και να μην είναι νωπό.

 

mariab μου αρεσε και μενα το γλασο που εκανες αλλα επειδη εγω σκεφτομαι να φτιαξω μπισκοτα και μετα να τα κλεισω σε σακουλακια θα χαλασει το γλασο?Ειναι πολυ υγρο??

 

Εάν τα σακουλάκια ακουμπάν στο γλάσο θα στο χαλάσουν. Θα στο "θαμπώσουν". Δεν είναι υγρό αλλά δεν είναι και μασίφ. Στα μπισκότα εγώ βάζω το γλάσο με τη γλυκόζη. Βάφεται εξίσου καλά και στεγνώνει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ό,τι έψαχνα και το βάζω για να το έχετε και να το δούν και τα υπόλοιπα κοριτσάκια που ενδιαφέρονται. Νομίζω οτι είναι φοβερά εντυπωσιακό και εύκολο! Ακόμα και για βάφτιση, είναι τέλειο!

 

 

http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=246

Βικυ πάρα πάρα πάρα πολύ όμορφά !!!! :D:D:D

Κάτι μου λέει πως θα τα δοκιμάσω και εγω...πλησιάζουν και τα δικά μας γενέθλια ! :wink:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

mariab σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου! Τέλεια τα γλυκάκια σου και οι μπομπονιέρες και όλα! Να σου ζήσει (κι απο δω) η κούκλα σου

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

mariab σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου! Τέλεια τα γλυκάκια σου και οι μπομπονιέρες και όλα! Να σου ζήσει (κι απο δω) η κούκλα σου

 

αυτο που μ'αρεσει σε σενα ειναι που ακομη και σε αυτη την ηλικια ρωτας για να μαθεις........... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ε! ψίτ ! κοπελίες ! πηγαίντε αλλού .... μακρυά να χαλάτε πόστ ! Οχι στα μαγειρέματα ! :lol::lol::lol:

1.000.000!!!!!!!!!!!! θέματα έχει ...Εδώ βρήκατε ;

ε;

ε;

ε;

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Που θα βρω μαρέγκα σε σκόνη???????????????

 

Δοκίμασα το γλάσο με ζάχαρη και νερό και λίγο κρεμόριο και βγήκε μπλίαχ!

 

 

Για πείτε αυτό με την γλυκόζη, δεν το ξέρω! :roll:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε αυτό με την γλυκόζη, δεν το ξέρω! :roll:

 

 

Βίκυ εγω το φτιάχνω ως εξής (για ενα κέικ σε παραλληλόγραμμη φόρμα )

20 γρ. χυμός λεμονιού

450 γρ. άχνη ζάχαρη

150 γρ. γλυκόζη

 

 

Ανακατεύω όλα τα υλικά μαζί : την άχνη ζάχαρη, τη γλυκόζη και το χυμό λεμονιού και γλασσάρω όταν το κέικ εχει κρυώσει καλά !

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...