Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς να μετρήσω τα ένσημά μου?


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Δουλεύω από το 1993 συνέχεια και θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να μετρήσω ακριβώς τα ένσημά μου. Θέλω να ξέρω αν έχω κατοχυρώσει σύνταξη στα πενήντα με ανήλικο παιδί. Αν βέβαια ισχύει τότε. Το μπέρδεμα είναι οτι τα τελευταία 6 χρόνια δουλεύω με δύο ημιαποασχολήσεις, δηλαδή 2 τετράωρα την ημέρα. Μου κολλάνε από 22 ένσημα το μήνα. Στην κατάσταση που έβγαλα από το ΙΚΑ δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Βγαίνουν εννοείται πολύ παραπάνω από 300 ένσημα το χρόνο. Που μπορώ να απευθυνώ για να ρωτήσω? Υπάρχει κάποιος αρμόδιος που θα τα μετρήσει και θα μου πει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βασιλική καλησπέρα,

αν δουλευεις σε 2 δουλειές το ανωτατο οριο για συνταξη ειναι 300 ενσημα το χρονο (τα υπολοιπα δεν υπολογιζονται).

Γνωμη μου ειναι να πας στο ΙΚΑ για να εχεις μια εγκυρη καταμετρηση, οταν πας να τους πεις πως θελεις μια βεβαιωση για δάνειο από τον ΟΕΚ την οποια ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν και αναγραφει το συνολικο αριθμο των ενσημων σου.

Στο λω αυτο γιατι αν πας και τους πεις οτι θελεις καταμετρηση θα σου πουν οτι το ΙΚΑ δεν μετραει ενσημα.

 

Επειδη κι εμενα με ενδιαφερει να ξερεις πως μπορεις και να εξαγορασεις ενσημα, δες καλυτερα εδω:

Γ. Πλασματικός χρόνος

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΙΣΧΥΕΙ από την 1/1/2011 για θεμελίωση ή προσαύξηση της σύνταξης

•Γονική άδεια

•Επιδότηση ασθένειας ή ανεργίας μέχρι 1 έτος (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ)

•Εκπαιδευτική άδεια άνευ αποδοχών μέχρι 2 χρόνια.

•Χρόνος σπουδών πριν την ασφάλιση (ανώτερες – ανώτατες – μέσες – επαγγελματικές)

•Χρόνος ανεργίας μετά την υπαγωγή στην ασφάλιση

•Κύηση και Λοχεία (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ)

•Απεργίες

•Χρόνος παιδιών του άρθρου 141 του Ν. 3655/08 ανεξαρτήτως της ηλικίας των παιδιών (δεν ισχύει για τη θεμελίωση των μητέρων με ανήλικο παιδί).

1 έτος για το πρώτο παιδί, 2 έτη για το δεύτερο και 2 έτη για το τρίτο παιδί (μέχρι 3 παιδιά).

Με αποποίηση της μητέρας δικαιούται ο πατέρας.

 

Άνευ καταβολής εισφορών.

•Ο χρόνος μαθητείας μέχρι 1 έτος.

•Ο χρόνος σύνταξης αναπηρίας μόνο για τη θεμελίωση λόγω γήρατος.

 

Όσοι θεμελιώνουν δικαίωμα:

•Από 1/1/2011 εξαγοράζουν – αναγνωρίζουν μέχρι 4 χρόνια

•Από 1/1/2012 εξαγοράζουν – αναγνωρίζουν μέχρι 5 χρόνια

•Από 1/1/2013 εξαγοράζουν – αναγνωρίζουν μέχρι 6 χρόνια

•Από 1/1/2014 και μετά εξαγοράζουν – αναγνωρίζουν μέχρι 7 χρόνια

•Όσοι θεμελιώνουν σύνταξη μέχρι 31/12/2010, έχουν δικαίωμα εξαγοράς μόνον εκείνων των πλαστικών χρόνων που προβλέπει το άρθρο 40 του ν.2084/92, με δικαίωμα αίτησης από σήμερα μέχρι και 31/12/2013.

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ηλεκτρονικος τροπος να μπορεσει να μαθει καποιος μονος του μεσω διαδικτυου τα ενσημα του??Ξερει καποιος?

ευχαριστω!

 

 

http://www.ermis.gov.gr/

Θα μπεις σε αυτό το site. Θα κάνεις εγγραφή για να έχεις χρήστη και κωδικό.

Αφού λάβεις το μειλ εγγραφής, πρεπει να πας σε ένα κεπ με την ταυτότητα και το βιβλιάριο του ικα. Μετά το κεπ θα μπορείς να κάνεις διάφορες δουλειες on line, μεταξύ αυτών και να εκτυπώνεις τα ενσημά σου.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ermis.gov.gr/

Θα μπεις σε αυτό το site. Θα κάνεις εγγραφή για να έχεις χρήστη και κωδικό.

Αφού λάβεις το μειλ εγγραφής, πρεπει να πας σε ένα κεπ με την ταυτότητα και το βιβλιάριο του ικα. Μετά το κεπ θα μπορείς να κάνεις διάφορες δουλειες on line, μεταξύ αυτών και να εκτυπώνεις τα ενσημά σου.

 

αυτο βεβαια ισχυει για τα ενσημα που ειναι μηχανογραφημενα (νομιζω για μετα το 2000) και οχι για αυτα που ειναι κολλημενα σε καρτελες

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πάς με την ταυτότητα και τι βιβλιάριο ικα για να κάνεις ταυτοποίηση τα στοιχεία σου. Θα τους πεις ότι γράφτηκες on line στο ermis. Εκείνοι ξέρουν.

Και αυτό που λέει η Ηλέκτρα είναι σωστό. Με το σύστημα αυτό βλέπεις τα ένσημα που είναι μηχανογραφημένα δηλ, μετά το 2002.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το κάνεις stellaTD ενημέρωσε μας να ξέρουμε και εμείς...

 

ευχαριστούμε clio_s που μας ανοίξες τα μάτια επίτ του θέματος..

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, επαναφέρω το θεμα γιατί θα ηθελα να μετρήσω τα ένσυμα που εχω και ειναι κολλημένα σε παλιές καρτελες (σαν γραμματόσημα). Μπορείτε να με βοηθησετε για τη διαδικασία? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καπου δεξια σ ενα κουτακι γραφει το ποσα ενσημα εχεις καθε μηνα πχ 25 - 10- 17 κ.α.

των Χριστουγεννων ειναι 25 του πασχα και της αδειας καλοκαιριου ειναι 12,5 μερες.

απο το 2002 και μετα τα παιρνεις απο το ικα κανονικα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημερα,

εγω να κανω μια ερωτηση γιατι βεβαια εριξα μια γρηγορη ματια στις αναρτησεις αλλα δεν βρηκα απαντηση (μαλλον την απαντηση που ψαχνω)

πως μπορω να δικαιολογησω τα ενσημα που ελειπα απο τη δουλεια για τις δυο εγκυμοσυνες μου; θελω να κατοχυρωσω δικαιωμα συνταξης και μου λειπουν αυτοι οι μηνες για να συμπληρωσω. πρεπει να παω στον οαεδ; πρεπει να παω στο ικα; και τι δικαιολογητικα χρειαζονται;

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

εγω να κανω μια ερωτηση γιατι βεβαια εριξα μια γρηγορη ματια στις αναρτησεις αλλα δεν βρηκα απαντηση (μαλλον την απαντηση που ψαχνω)

πως μπορω να δικαιολογησω τα ενσημα που ελειπα απο τη δουλεια για τις δυο εγκυμοσυνες μου; θελω να κατοχυρωσω δικαιωμα συνταξης και μου λειπουν αυτοι οι μηνες για να συμπληρωσω. πρεπει να παω στον οαεδ; πρεπει να παω στο ικα; και τι δικαιολογητικα χρειαζονται;

σας ευχαριστω πολυ

οι μηνες των 6μηνων θα πας στον ΟΑΕδ να τα παρεις σε βεβαιωση....και στο ικα για την κυοφορια και λοχεια

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...