Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγγλοφωνος παιδικος σταθμος στα Νοτια Προάστια


Recommended Posts

Κυρίες μου καλησπέρα,

Ψάχνω αγγλόφωνο παιδ.σταθμό στις περιοχές από Σαρωνίδα έως και Βούλα Γλυφάδα Βάρη Βάρκιζα αλλά και Λεωφ. Βάρης.

Να είναι τα αγγλικά η βασική γλώσσα.

Εχω δει το Hopscotch και St. Laurence, το μεν ενα ειναι κάπως φτωχό απο εγκαταστάσεις, το δεύτερο ειναι μπρρρρρρρ πανακριβο και πολύ γκλαμουράτο για τα standards μας!

Ψάχνω ενα καλό αγγλικό, ζεστό, σπιτικό με καλη δουλιτσα στα αγγλικά και σωστη φροντιδα για το κοριτσακι μου.

Περιμένω εναγωνίως νέα !!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • 1 month later...
  • 5 εβδομάδες μετά...
  • 5 months later...
Κυρίες μου καλησπέρα,

Ψάχνω αγγλόφωνο παιδ.σταθμό στις περιοχές από Σαρωνίδα έως και Βούλα Γλυφάδα Βάρη Βάρκιζα αλλά και Λεωφ. Βάρης.

Να είναι τα αγγλικά η βασική γλώσσα.

Εχω δει το Hopscotch και St. Laurence, το μεν ενα ειναι κάπως φτωχό απο εγκαταστάσεις, το δεύτερο ειναι μπρρρρρρρ πανακριβο και πολύ γκλαμουράτο για τα standards μας!

Ψάχνω ενα καλό αγγλικό, ζεστό, σπιτικό με καλη δουλιτσα στα αγγλικά και σωστη φροντιδα για το κοριτσακι μου.

Περιμένω εναγωνίως νέα !!

 

καλησπερα!!

παω τη μικρη μου στο Hopscotch και ειμαι πολυ ευχαριστημενη, παρ'ολο που ειναι "φτωχο" σε εγλαταστασεις κανουν πολυ καλη δουλεια και εχει αυτο που ζητας "αγγλικό, ζεστό, σπιτικό" περιβαλλον και δινουν σημασια σε αυτα που πρεπει!

ο λογος που το συστηνω και σου απαντω με τοση σιγουρια ειναι γιατι εκει πανε και τα δυο μου ξαδερφια ο ενας ειναι 5 και κανει την τελευταια του χρονια εκει και η αλλη ειναι 7 τωρα και πηγε στο Hopscotch απο τα 2 ως τα 5 της...

ειναι σημαντικο το γεγονος πως τα παιδια ειναι χαρουμενα, δινουν βαση σε αυτο και στο να αισθανεται το παιδι ασφαλεια.

ρωτα οτι αλλο θες!!! :)

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!!

παω τη μικρη μου στο Hopscotch και ειμαι πολυ ευχαριστημενη, παρ'ολο που ειναι "φτωχο" σε εγλαταστασεις κανουν πολυ καλη δουλεια και εχει αυτο που ζητας "αγγλικό, ζεστό, σπιτικό" περιβαλλον και δινουν σημασια σε αυτα που πρεπει!

ο λογος που το συστηνω και σου απαντω με τοση σιγουρια ειναι γιατι εκει πανε και τα δυο μου ξαδερφια ο ενας ειναι 5 και κανει την τελευταια του χρονια εκει και η αλλη ειναι 7 τωρα και πηγε στο Hopscotch απο τα 2 ως τα 5 της...

ειναι σημαντικο το γεγονος πως τα παιδια ειναι χαρουμενα, δινουν βαση σε αυτο και στο να αισθανεται το παιδι ασφαλεια.

ρωτα οτι αλλο θες!!! :)

 

το Hopscotch εάν δεν κάνω λάθος είναι Κορωπί??????????? επειδή με ενδιαφέρει και εμένα κάποιο κοντά Βούλα-Γλυφάδα άντε και Άλιμο???

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα είναι αυτά που βλέπω! Πιστεύετε ότι ένα παιδάκι που δεν έχει μητρική γλώσσα τα αγγλικά θα μπορεί να πάει σε αγγλόφωνο παιδικό σταθμό?

 

και εσύ που το ξέρεις ότι δεν έχει μητρική γλώσσα τα αγγλικά ???:shock:

 

αποκλέιεται δηλαδή ένας απο τους δύο γονείς να μην είναι Έλληνας και το παιδάκι να μιλάει 2 γλώσσες?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πως η maria23 ειρωνευεται, οποτε θα απαντησω κανονικα ;):)

ο συγκεκριμενος σταθμος στις πρωτες ταξεις (2-3,5 χρονων περιπου) μιλαει και στις δυο γλωσσες, δηλαδη λενε: "ελατε, ειναι ωρα για φαγητο" και επαναλαμβανουν αμεσως μετα "come on, its time for launch".

στις επομενες ταξεις που πλεον τα παιδια μιλουν και καταλαβαινουν απταιστα αγγλικα ειναι αποκλειστικα αγγλοφωνος ο σταθμος.

τα περισσοτερα παιδακια εχουν ενα γονεα ξενο οποτε ξερουν αγγλικα, υπαρχουν ομως καποια που δεν εχουν κανενα και απλως το κανουν οι γονεις γιατι το θεωρουν μια καλη αρχη το παιδι τους να ερθει σε επαφη με τα αγγλικα μεσω του παιχνιδιου και του παιδικου σταθμου παρα να τα δει σαν μαθημα αργοτερα....

ο λογος που εμεις το επιλεξαμε ηταν και γιατι νομιζω οτι ειναι καλο να ερθει σε επαφη με τα αγγλικα με αυτο τον τροπο αλλα και γιατι τα ξαδερφια μου οπως ειπα πανε εκει τα οποια εχουν ενα ξενο γονεα,οποτε και η δικια μου συναναστρεφεται αρκετα με ανθρωπους που μιλανε αγγλικα, αφου στο σπιτι της θειας μου αυτη ειναι η γλωσσα που μιλαμε ωστε να καταλαβαινει και ο "θειος" μου!

παντως ξερω παιδακια που πηγαν στο σταθμο αυτο και δεν ηξεραν ουτε μια λεξη αγγλικα και μεσα σε ενα χρονο μιλουν απταιστα!!:)

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μίλησα ειρωνικά. Λυπάμαι εάν φάνηκε έτσι.

DS ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Είδα ότι στο σάιτ τους έχουν και θέρινό τμήμα. Μου φαίνεται πολύ καλή λύση για το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Υπάρχει το St.Lawrence College στη Βάρη κοντά στη σχολή Ευελπίδων όπου λειτουργεί τμήμα για παιδάκια 2,5-3 ετών αλλά σε ωράριο κανονικού σχολείου δηλαδή 8.25-15.00. Είναι εξαιρετικό σχολείο αλλά λίγο ακριβούτσικο.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

izaki σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! γνωρίζεις τι τιμές έχει το st Lawrence? πηγαίνεις το δικό σου παιδί εκεί? πως μαθαίνουν αγγλικά? πάντως και το hopscotch ειναι ακριβούτσικοοοοο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

izaki σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! γνωρίζεις τι τιμές έχει το st Lawrence? πηγαίνεις το δικό σου παιδί εκεί? πως μαθαίνουν αγγλικά? πάντως και το hopscotch ειναι ακριβούτσικοοοοο

 

 

Φέτος άνοιξε και το HAPPY FACES http://www.facebook.com/home.php#!/pages/Happy-Faces/226171160834007?fref=ts

και λένε ότι είναι πολύ καλό (Γλυφάδα, κοντά στον Αγ. Νικόλαο και στο Μουσικό Εργαστηράκι του Θεοφάνους).

 

Πάντως φίλοι μου που στέλνουν το γιο τους στο PETER PAN http://www.peterpanschool.gr/school.html

είναι πολύ ευχαριστημένοι παρόλο που είναι πολύ ακριβότερο. Λένε τα καλύτερα!

 

Για το HOPSCOTCH δεν έχω ακούσει τίποτα.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ! Όχι, το μωράκι μου είναι πολύ μικρό και δεν πάει σχολείο ;). Οι τιμές αν δεν κάνω λάθος είναι γύρω στις 8.000 το χρόνο αλλά ρώτα καλύτερα γιατί δεν είμαι σίγουρη άσε που μπορεί να τις έχουν ρίξει. Οι δασκάλες είναι οι περισσότερες αγγλίδες και μιλάνε στα παιδιά (και μεταξύ τους) μόνο αγγλικά οπότε τα παιδιά μαθαίνουν γρήγορα. Γενικά τα ενθαρρύνουν να μιλάνε και μεταξύ τους αγγλικά πχ στον κήπο ή στο ελεύθερο παιχνίδι.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

HAPPY FACES δεν εχει φαγητο,το φερνετε εσεις,και τον Ιούλιο δεν εχει κανονικο προγραμμα αλλα summer camp 9.00-15.00

Επισης αν καταλαβα σωστα εκει μιλανε αποκλειστικα αγγλικα στο μαθημα.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς τίποτα για το Prince Allen??ψάχνω για το κοριτσάκι μου είναι 3 χρονών και θέλω αγγλόφωνο μόνο. Έμαθα ότι από Σεπτέμβρη θα ανοίξει κανονικά...please help!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα,

 

Είμαι καινούργιο μέλος και ο λόγος της εγγραφής μου είναι ότι ψάχνω και εγώ αγγλόφωνο παιδικό σταθμό για την κόρη μου.

Μου είπαν και εμένα ότι θα λειτουργήσει το Prince Allen και έτσι πήρα τηλέφωνο και έκλεισα ραντεβού με την υπεύθυνη για να γνωρίσω το χώρο απο κοντά.

οι εγκαταστάσεις αλλά κυρίως η φιλικότατη υπεύθυνη που μας ξενάγησε με έπεισαν!

Δεν χάνεις τίποτα να κλείσεις ένα ραντεβού!

καλή επιτυχία

:P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, εγώ πηγαίνω το παιδί μου στο Happy Faces και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη!! Τα παιδιά είναι όντως Happy εκεί!!! Οι εγκαταστάσεις είναι πολύ προσεγμένες και τα παιδιά έχουν ένα τεράστιο κήπο για να παίζουν, το πέριβάλλουν είναι πολύ φιλικό και πολύ σπιτικό... Δεν μιλάνε ΜΟΝΟ στα αγγλικά και αγαπάνε πολύ τα παιδιά. πραγματικά σας το συστήνω.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
HAPPY FACES δεν εχει φαγητο,το φερνετε εσεις,και τον Ιούλιο δεν εχει κανονικο προγραμμα αλλα summer camp 9.00-15.00

Επισης αν καταλαβα σωστα εκει μιλανε αποκλειστικα αγγλικα στο μαθημα.

Για αγγλόφωνο δεν ψάχνετε ?αγγλικα θα μιλάνε..το θέμα είναι τι ψάχνει ο κάθε γονιός ..αν είναι ΕΛληνιδες που μιλάνε αγγλικά άστο καλύτερα!...μεγάλη αυλή αλλά μικρό μέσα, ασε που μου φάνηκε ότι οι δασκάλες μόνο happy δεν ήτανε..

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα, εάν ψάχνετε για αγγλόφωνο θα πρότεινα το Happy Faces... είναι ανοικτά 8:00-4:00...... έχω το γιο μου εκεί από πέρυσι και μιλάει ήδη πολύ καλά αγγλικά... τα παιδιά είναι πολύ χαρούμενα και οι δασκάλες πολύ καλές με τα παιδιά... Ο χώρος είναι πεντακάθαρος και δίνουν μεγάλη έμφαση στους καλούς τρόπους και στην υγιεινή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά και απο εμένα, θα ήθελα να ρωτήσω στους αγγλόφωνους παιδικούς σταθμούς εργάζοντε κοπέλες απο ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα που ξέρουν αγγλικά ή αλοδαπές που ξέρουν αγγλικά αλλά δεν έχουν πτυχίο απο ελληνικό εκπαιδευτικό ίδρυμα σε αυτή τη περίπτωση έχουν κάποια αναγνώρηση απο το ελληνικό δημόσιο ? Είναι λιγο μπέρδεμα το συγκεκριμένο θέμα και θα ήθελα την αποψη σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα εγώ μένω Ζωγράφου αλλά έγραψα τον μικρό σε αγγλόφωνο (αμερκανόφωνο) Χαλανδρίου, μεγάλο κήπο, λίγα παιδιά και λογικες τιμές. Ονομάζεται Junior Einsteins. Θα ξεκινήσουμε Σεπτέμβρη. Αν εξυπηρετεί η περιοχή και χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες στείλτε μου pm

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...