ccorpse

Άγχος για βάρος μωρού και θηλασμό

Recommended Posts

καλησπερα! καταρχας να σου ζησει το μωρακι σου ! Θα συμφωνησω κι εγω να απευθυνθεις σε συμβουλο θηλασμου. εμενα με εχει βοηθησει 2 φορες που αντιμετωπισα προβλημα και τα καταφερα. αν σε ενδιαφερει μπορω να σου στιλω π.μ. το σαιτ που μπορεις να βρεις τηλεφωνα με εθελοντικη τηλεφωνικη υποστηριξη στη περιοχη σου. Απο την δικη μου εμπειρια θεωρω οτι δεν ειναι αλλεργια στα γαλακτοκομικα γιατι θα εκανε γουλιες με το συμπληρωμα. Ισως ομως ειναι ΓΟΠ. εμεις εχουμε και τα δυο , 50 ημερων ξεκινησαμε σιροπι για τη ΓΟΠ. ετσι κι εμενα θηλαζε 2-3 λεπτα και μετα εκλαιγε εντονα, αλλαζα στηθος και παλι τα ιδια.. Δοκιμασε να θηλαζεις ενω περπατας μεσα στο σπιτι . εμενα ετσι ετρωγε περισσοτερο. στην αρχη και σε εμας ειχαν πει οτι το βαρος του δεν ειναι πολυ καλο αλλα μετα απο λιγο καιρο τα πηρε αποτομα. δεν εδωσα συμπληρωμα ουτε μια φορα.

Διαφημίσεις

Γειά σας

δείτε εδώ για επικαιροποιημένη λίστα παιδιάτρων συμβούλων θηλασμού

https://parents.org.gr/2018/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

On 16/6/2018 at 6:42 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Όσο κάθεται πχ στο δεξί τον αφήνεις, όταν χάσει ενδιαφέρον ή γκρινιάζει τον βάζεις στο αριστερό. Όταν ξαναγκρινιαξει ξανά στο δεξί κ πάει λέγοντας μέχρι να μην θέλει άλλο. Ανάμεσα προσπαθείς να τον κάνεις να ρευτει. Δεν χρειάζεται να παλεύεις ένα συνεχόμενο δεκάλεπτο στο ίδιο στήθος με ένα μωρό που κλαίει.

Αν και νομίζω πως το δεκάλεπτο είναι ενδεικτικό, δεν σημαίνει πως σε δέκα λεπτα το μωρό θα έχει πιει και το λιπαρό. Μπορεί σε πέντε μπορεί και σε είκοσι. Θεωρώ πως ο χρόνος εξαρτάται απ τις θηλαστικες κινήσεις του μωρού. Το μωρό δεν πίνει αμέσως μόλις τοποθετηθεί. Πρώτα ρουφα κάπως έντονα για να κατέβει το γάλα που είναι ψηλά στον αδένα. Μετά ρουφα ρυθμικά για να πιει κ αργότερα πιπιλα για να νανουριστει ή να  παίξει. Οποτέ καταλαβαίνεις πως ο χρόνος δεν είναι στάνταρ! 

Που έχει το μωρό το κοκκιωμα? Τον ενοχλεί στο θηλασμό?

Στον αφαλό δεν ξέρω αν τον ενοχλεί αλλά λέω μήπως γκρινιάζει γτ πονάει από αυτό...

Ευχαριστώ πολύ...όντως μίλησα με σύμβουλο θηλασμού και μάλλον μου είπε ότι έχω υπερπαραγωγή και γι αυτό το μωρό γκρινιάζει ίσως γτ μάλλον του πέφτει απότομα στο στομαχάκι του...Μου είπε να σταματήσω το θήλαστρο και να δούμε πως θα πάει 

• Μου αρέσει 2

Γεια σας ειμαι καινουργια στο furum,ειμαι νεα μαμα,γεννησα 8/6/18 ενα κοριτσακι,ζυγιζε 2540,51 ποντους και 33 περιφερεια κεφαλιου,σημερα ημηστε 2,5 μηνων και πριν 2βδομαδες περιπου ζυγιαστηκε και ηταν 4470,57 ποντοι...και σας ρωταω,το μωρο να το ξυπναω για να το θηλαζω?κανω αποκλειστικο θηλασμο,επειδη η μπουμπου μου ειναι πολυ ησυχη,φοβαμαι μην τυχον πειασει κι δεν ξυπνησει  και ετσι αναγκαστικα την ξυπναω εγω καθε 2,5 με 3 ωρες....την παιδιατρο την αλλαξαμε γιατι με αγχωνε οτι το βαρος της μικρης δεν ηταν αυτο που θα επρεπε,με την καινουργια παιδιατρο εχουμε ραντεβου την τριτη

καλησπερα!!νομιζω οτι ειναι μια χαρα το βαρος..ενταξει γεννηθηκε και 2μιση κιλα!!εμενα γεννηθηκε 3 κιλα!2,5 μηνων ηταν γυρω στα 5 αν θυμαμαι καλα..αλλα και μιας γνωστης μου που γεννηθηκε 2800 στου 2 μηνεσ ηταν 4μιση κιλα το παιδακι..τωρα αν και 3 μηνεσ μικροτερο απο τον δικο μου κοντευει να μας φτασει..μισο κιλο διαφορα πλεον!!φυσικα η παιδιατροσ γνωριζει καλυτερα και καλα κανεισ που θεσ να ακουσεις και μια δευτερη γνωμη!!ευχομαι να ειναι ολα μια  χαρα!!περιμενω νεα σου!!

7 ώρες πρίν, Γωγω1986 είπε:

Γεια σας ειμαι καινουργια στο furum,ειμαι νεα μαμα,γεννησα 8/6/18 ενα κοριτσακι,ζυγιζε 2540,51 ποντους και 33 περιφερεια κεφαλιου,σημερα ημηστε 2,5 μηνων και πριν 2βδομαδες περιπου ζυγιαστηκε και ηταν 4470,57 ποντοι...και σας ρωταω,το μωρο να το ξυπναω για να το θηλαζω?κανω αποκλειστικο θηλασμο,επειδη η μπουμπου μου ειναι πολυ ησυχη,φοβαμαι μην τυχον πειασει κι δεν ξυπνησει  και ετσι αναγκαστικα την ξυπναω εγω καθε 2,5 με 3 ωρες....την παιδιατρο την αλλαξαμε γιατι με αγχωνε οτι το βαρος της μικρης δεν ηταν αυτο που θα επρεπε,με την καινουργια παιδιατρο εχουμε ραντεβου την τριτη

να σου ζησει!

τα μωρακια τα ξυπναμε ανα 2-3ωρες οταν ειναι νεογεννητα,μπορει να εχουν ικτερο,κ μεχρι να ανακτησουν το βαρος γεννησης συν 300γρ

εσεις τα εχετε παει περιφημα αφου σε 2μηνες πηρε 2κιλα!

δινε της την ημερα ανα τριωρο.κ ας την να φτιαξει σιγα σιγα το δικο της προγραμμα υπνου.μεγαλωνε σταδιακα το κενο.ας την να δεις αν θα ξυπνησει στις 3-4ωρες,μετα 5,μετα 6

απλα να μην μειωθουν τοσο πολυ οι θηλασμοι που δ κανετε 8μεσα στο 24ωρο η μειωθουν κατα πολυ οι βρεγμενες πανες

δες κ τι θα σου πει ο νεος γιατρος

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

17 ώρες πρίν, Γωγω1986 είπε:

Περίμενε να μιλήσεις με την νέα γιατρό. Τη μέρα προσωπικά θα συνέχιζα να ξυπνάω ανά 2-2μιση ώρες αν δε ζητά μόνη της, αλλά το βράδυ για αρχή μεγάλωσε το διάστημα στο τετράωρο θα σου έλεγα.

Θελω να εκφρασω κ εγω την ανησυχια μου για το βάρος του μωρου μου,αλλά μη με παρεξηγησετε...Ο μπεμπης μου γεννηθηκε 3300 με καισαρικη λογω διαβητη κύησης,βγηκε απο το μαιευτηριο 3140 κ έκτοτε παρουσιασε ραγδαια αυξηση!Σημερα 4 μηνων ζυγιζει 8.400!!!Θηλαζουμε αποκλειστικα τους 2 τελευταιους μηνες,αλλα κ στην αρχη που εδινα συμπληρωμα ηταν λιγο.Το θεμα μου ειναι οτι φτανει την κοκκινη καμπυλη αναπτυξης κ εχω αγχωθει μη μου γινει υπερβαρος!Παιδιατρο εχουμε σε 2 μερες κ θα τον ρωτήσω για πολλοστη φορα...

1 ώρα πρίν, Polina87 είπε:

Θελω να εκφρασω κ εγω την ανησυχια μου για το βάρος του μωρου μου,αλλά μη με παρεξηγησετε...Ο μπεμπης μου γεννηθηκε 3300 με καισαρικη λογω διαβητη κύησης,βγηκε απο το μαιευτηριο 3140 κ έκτοτε παρουσιασε ραγδαια αυξηση!Σημερα 4 μηνων ζυγιζει 8.400!!!Θηλαζουμε αποκλειστικα τους 2 τελευταιους μηνες,αλλα κ στην αρχη που εδινα συμπληρωμα ηταν λιγο.Το θεμα μου ειναι οτι φτανει την κοκκινη καμπυλη αναπτυξης κ εχω αγχωθει μη μου γινει υπερβαρος!Παιδιατρο εχουμε σε 2 μερες κ θα τον ρωτήσω για πολλοστη φορα...

να μην ανησυχεις καθολου

διαιτα σε μωρο δ γινεται,ποσο μαλλον αφου θηλαζει

οπως να μην ανησυχησεις αν κανει ενα στοπ κ δ παρει πολυ εναν μηνα

• Ευχαριστώ! 1

Δεν γίνεται δίαιτα σε μωρό που θηλάζει! Αν τρώει έστω και αντλημένο από μπουκάλι, όντως μπορεί να υπάρχει θέμα, αν θηλάζει, απλά το ξεχνάς. 

Διαφημίσεις

Συμφωνώ με την Βίκυ να μην αγχώνεσαι, μπορεί να σ παίρνει πολύ τους πρώτους μήνες αλλά όταν πάει 9-10 μηνών που θα κινείται δεν θα βάζει τόσο βάρος.. να σου ζήσει!!

• Ευχαριστώ! 1

Κορίτσια βοηθεια γέννησα 14/9 με καισαρική έναν μικρούλη 3060 λογο ικτερου πέσαμε στα 2810 από το μαιευτήριο το πήρα 2890 αποκλειστικό θηλασμό από την ημέρα που γεννήθηκε ούτε πιπίλα ούτε μπιμπερό δεν τα παίρνει και ολας

24/10 4300γρ

22/11 5200 

30/11 5240 

Μέσα σε σχεδόν 8 μέρες έχει πάρει μόνο 40γρ έπαθα σοκ μίλησα με τον παιδίατρο μου είπε να βγάζω με θήλαστρο να δίνω με μπιμπερό από χτες πετάω το γάλα με το θήλαστρο από τα δύο στήθη βγάζω Σύνολο 160 με 180μλ  είχαμε θέμα με την έντονη ροή Αλλά τελευταία έστρωσε κάπως το θέμα δεν ξέρω τι να κάνω 

[sIGPIC][/sIGPIC]

πρίν από 48 λεπτά , markela88 είπε:

Κορίτσια βοηθεια γέννησα 14/9 με καισαρική έναν μικρούλη 3060 λογο ικτερου πέσαμε στα 2810 από το μαιευτήριο το πήρα 2890 αποκλειστικό θηλασμό από την ημέρα που γεννήθηκε ούτε πιπίλα ούτε μπιμπερό δεν τα παίρνει και ολας

24/10 4300γρ

22/11 5200 

30/11 5240 

Μέσα σε σχεδόν 8 μέρες έχει πάρει μόνο 40γρ έπαθα σοκ μίλησα με τον παιδίατρο μου είπε να βγάζω με θήλαστρο να δίνω με μπιμπερό από χτες πετάω το γάλα με το θήλαστρο από τα δύο στήθη βγάζω Σύνολο 160 με 180μλ  είχαμε θέμα με την έντονη ροή Αλλά τελευταία έστρωσε κάπως το θέμα δεν ξέρω τι να κάνω 

αρχικα ηρεμησε,δ υπαρχει λογος πανικου

το βαρος που ειχε χασει το μωρο στο μαιευτηριο ηταν μεσα στα νορμαλ ορια

το μωρο σου ειναι 2,5μ κ εχει παρει ως τωρα 2,180γρ τα οποια συνολικα ειναι μια χαρα.

δ υπαρχει λογος το μωρο να ζυγιζεται καθε εβδομαδα,μπορει να ετυχε αυτην να πηρε μονο 40γρ,αλλα τις υπολοιπες 3να παρει απο 200 κ ετσι συνολικα στον μηνα να παρει τα αναμενομενα

παρατηρησες κτ περιεργο στην συμπεριφορα του την τελευταια βδομαδα;πανες βρεχει;κανετε τουλ 8θηλασμους;οι ζυγισεις ειναι στην ιδια ζυγαρια;

δ νομιζω οτι υπαρχει καν λογος να μπλεκεις με θηλαστρο,το μωρο συχνα στο στηθος

• Μου αρέσει 1

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

αρχικα ηρεμησε,δ υπαρχει λογος πανικου

το βαρος που ειχε χασει το μωρο στο μαιευτηριο ηταν μεσα στα νορμαλ ορια

το μωρο σου ειναι 2,5μ κ εχει παρει ως τωρα 2,180γρ τα οποια συνολικα ειναι μια χαρα.

δ υπαρχει λογος το μωρο να ζυγιζεται καθε εβδομαδα,μπορει να ετυχε αυτην να πηρε μονο 40γρ,αλλα τις υπολοιπες 3να παρει απο 200 κ ετσι συνολικα στον μηνα να παρει τα αναμενομενα

παρατηρησες κτ περιεργο στην συμπεριφορα του την τελευταια βδομαδα;πανες βρεχει;κανετε τουλ 8θηλασμους;οι ζυγισεις ειναι στην ιδια ζυγαρια;

δ νομιζω οτι υπαρχει καν λογος να μπλεκεις με θηλαστρο,το μωρο συχνα στο στηθος

Ευχαριστώ για την απάντηση από περίπου όταν έγινε ενός μήνα είχαμε θέμα με την έντονη ροή και με συμβολές από σύμβουλο θηλασμου κάπως στρωσαμε Αλλά από τότε θηλάζει λίγο 5 λεπτά 10 σπάνια και με χίλια ζόρια αρνείται παραπάνω αλλα κουτσά στραβά πήρε 900γρ Αλλά περίπου 15 μέρες κοιμάται σερί μέχρι το πρωι και δεν ξυπνάει με τιποτα πανες κατά μέσο όρο έχουμε 6 με 7 κακα 2 έως 5 φορές την ημέρα Αλλά παρατηρώ ότι δ2ν έχουν πολλά σποράκια όπως παλιά είναι πιο νερουλα Αλλά ίδιο χρώμα μουσταρδη 

[sIGPIC][/sIGPIC]

10 ώρες πρίν, markela88 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση από περίπου όταν έγινε ενός μήνα είχαμε θέμα με την έντονη ροή και με συμβολές από σύμβουλο θηλασμου κάπως στρωσαμε Αλλά από τότε θηλάζει λίγο 5 λεπτά 10 σπάνια και με χίλια ζόρια αρνείται παραπάνω αλλα κουτσά στραβά πήρε 900γρ Αλλά περίπου 15 μέρες κοιμάται σερί μέχρι το πρωι και δεν ξυπνάει με τιποτα πανες κατά μέσο όρο έχουμε 6 με 7 κακα 2 έως 5 φορές την ημέρα Αλλά παρατηρώ ότι δ2ν έχουν πολλά σποράκια όπως παλιά είναι πιο νερουλα Αλλά ίδιο χρώμα μουσταρδη 

Ολα αυτα που γραφεις ειναι φυσιολογικα: στην ηλικια σας ειναι νορμαλ να τελειωνει στο 5-10 λεπτο, οι πανες ειναι μια χαρα, σπορακια δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχουν. Το μονο που θα με ανησυχουσε ειναι οτι κοιμαται σερι και δεν ξυπναει και με τιποτα :razz: Αυτα δεν θα τα γραφετε, ξυνετε πληγες! :D

Διαφημίσεις

@markella88 ολα οσα γραφεις ειναι νορμαλ

για το βαρος μπορει απλα να ετυχε,παρακολουθησε το κ θα δεις

αρκει να κανετε αρκετους θηλασμους

ισως να το απασχολεις λιγο παραπανω στο στηθος με κανενα κρεμαστο,να αλλαζεις στασεις θηλασμου για να αδειαζει καλα το στηθος,μαλαξεις την ωρα που θηλαζει.δινεις ενα στηθος ανα γευμα η κ τα δυο καθε φορα;

Γειά σας!!! Είμαι αρκετά προβληματισμένη γιατί ο μπέμπης μου 2,5 μηνών που τον θηλάζω αποκλειστικά τρώει μόνο 5 συνήθως ή 6 γεύματα την ημέρα. Αυτό συμβαίνει γιατί κοιμάται το βράδυ 2 μεγάλους ύπνους κ αρκετές φορές μέσα στην ημέρα κ δεν τον ξυπνάω για να φάει αλλά του δίνω να θηλάσει αμέσως μόλις ξυπνήσει. Το βράδυ ανάμεσα στα γεύματα μεσολαβούν από 5 έως 7 ώρες στον πρώτο ύπνο κ μετά από 3 έως 5 ώρες στον δεύτερο βραδινό ύπνο. Ο παιδίατρος μου είπε να μην τον ξυπνάω. Από κιλά: γεννήθηκε 3.500, 1 μήνα 4.200,  2 μηνών 4.900,   2.5 μηνών 5.300. Ο παιδίατρος μου είπε ότι αναπτύσσεται φυσιολογικά κ είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια κ κάθε μωρό είναι διαφορετικό στην διατροφή του κ όσο παίρνει βάρος από 150-200γραμμ. την εβδομάδα κ βρέχει πάνες κ κάνει κακά του πολλές φορές να μην ανησυχώ κ να μην τον ξυπνάω. Όταν είναι ξύπνιος μου γελάει κ είναι δραστήριος κ δεν γκρινιάζει ούτε κλαίει χωρίς λογο. Εσείς τι λέτε;;; Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

18 hours ago, Filio R said:

Γειά σας!!! Είμαι αρκετά προβληματισμένη γιατί ο μπέμπης μου 2,5 μηνών που τον θηλάζω αποκλειστικά τρώει μόνο 5 συνήθως ή 6 γεύματα την ημέρα. Αυτό συμβαίνει γιατί κοιμάται το βράδυ 2 μεγάλους ύπνους κ αρκετές φορές μέσα στην ημέρα κ δεν τον ξυπνάω για να φάει αλλά του δίνω να θηλάσει αμέσως μόλις ξυπνήσει. Το βράδυ ανάμεσα στα γεύματα μεσολαβούν από 5 έως 7 ώρες στον πρώτο ύπνο κ μετά από 3 έως 5 ώρες στον δεύτερο βραδινό ύπνο. Ο παιδίατρος μου είπε να μην τον ξυπνάω. Από κιλά: γεννήθηκε 3.500, 1 μήνα 4.200,  2 μηνών 4.900,   2.5 μηνών 5.300. Ο παιδίατρος μου είπε ότι αναπτύσσεται φυσιολογικά κ είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια κ κάθε μωρό είναι διαφορετικό στην διατροφή του κ όσο παίρνει βάρος από 150-200γραμμ. την εβδομάδα κ βρέχει πάνες κ κάνει κακά του πολλές φορές να μην ανησυχώ κ να μην τον ξυπνάω. Όταν είναι ξύπνιος μου γελάει κ είναι δραστήριος κ δεν γκρινιάζει ούτε κλαίει χωρίς λογο. Εσείς τι λέτε;;; Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Aφού ο παιδίατρος σου σου είπε πως αναπτύσσεται  κανονικά γιατί έχεις ανασφάλεια? Δεν του έχεις εμπιστοσύνη?

• Μου αρέσει 1

καλημερα!νομιζω οτι ειναι φυσιολογικος στα κιλα του...κοιταξα το βιβλιαριο του δικου μου και 2,5 μηνων ήταν επισης 5300!!

Αγχώνομαι μήπως τα 5 γεύματα που τρώει είναι λίγα για 2,5 μηνών μωρό κ αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να τον ξυπνάω για να τρώει περισσότερα γεύματα. Επίσης επειδή δεν έπαιρνε πολύ βάρος αλλά και για να αυξήσω την παραγωγή μου σε γάλα τις 2 τελευταίες εβδομάδες του δίνω κ από τους δυο μαστούς κ ενώ μέχρι τώρα έπινε από τον ένα κ μετά τον έπαιρνε ο ύπνος τώρα του δίνω κ από τον άλλο κ ξαναξυπνάει κ τον αδειάζει κ αυτόν χωρίς να τον πιέσω. Βέβαια έτσι βγάζει περισσότερες γουλιές κ τον κρατάω τουλάχιστον μισή ώρα για να χωνέψει. Το στήθος μου το νιώθω να γεμίζει κ να αδειάζει αλλά σπάνια έως ποτέ δεν λερώνεται με γάλα ο στηθόδεσμός μου παρόλο που δίνω κάθε φορά κ από τους δυο μαστούς. 

Ισως όλα να είναι καλά κ να αγχώνομαι χωρίς λόγο. Απλώς είναι που όλοι απορούν που τρώει μόνο 5 γεύματα κ εγώ φοβάμαι μήπως του καθυστερώ την ανάπτυξή του κ γι αυτό κοιμάται συνεχόμενες ώρες... 

Συγγνωμη αν γίνομαι κουραστική αλλά ήθελα κ την δική σας γνώμη από τις εμπειρίες σας.

Kotsifikos k sweety ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

12 hours ago, Filio R said:

Αγχώνομαι μήπως τα 5 γεύματα που τρώει είναι λίγα για 2,5 μηνών μωρό κ αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να τον ξυπνάω για να τρώει περισσότερα γεύματα. Επίσης επειδή δεν έπαιρνε πολύ βάρος αλλά και για να αυξήσω την παραγωγή μου σε γάλα τις 2 τελευταίες εβδομάδες του δίνω κ από τους δυο μαστούς κ ενώ μέχρι τώρα έπινε από τον ένα κ μετά τον έπαιρνε ο ύπνος τώρα του δίνω κ από τον άλλο κ ξαναξυπνάει κ τον αδειάζει κ αυτόν χωρίς να τον πιέσω. Βέβαια έτσι βγάζει περισσότερες γουλιές κ τον κρατάω τουλάχιστον μισή ώρα για να χωνέψει. Το στήθος μου το νιώθω να γεμίζει κ να αδειάζει αλλά σπάνια έως ποτέ δεν λερώνεται με γάλα ο στηθόδεσμός μου παρόλο που δίνω κάθε φορά κ από τους δυο μαστούς. 

Ισως όλα να είναι καλά κ να αγχώνομαι χωρίς λόγο. Απλώς είναι που όλοι απορούν που τρώει μόνο 5 γεύματα κ εγώ φοβάμαι μήπως του καθυστερώ την ανάπτυξή του κ γι αυτό κοιμάται συνεχόμενες ώρες... 

Συγγνωμη αν γίνομαι κουραστική αλλά ήθελα κ την δική σας γνώμη από τις εμπειρίες σας.

Kotsifikos k sweety ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

κουραστική δεν γίνεσαι, είσαι νέα μανούλα και είναι λογικό να έχεις τα άγχη σου. Αν πιστεύεις πως σε κάτι σε συμβουλεύει λάθος ο παιδίατρος σου δεν είναι κακό να δεις και άλλον παιδίατρο. Να θυμάσαι πάντα πως η μαμά ξέρει το παιδί της καλύτερα από τον καθένα, αν το ένστικτο σου λέει πως πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω τότε να το κάνεις.

Η αλήθεια είναι ότι 5 γεύματα μου φαινονται λίγα για τόσο μικρή ηλικία.5 γεύματα ξεκίνησα να κάνω όταν μπήκαν ολες οι στέρεες.Μεχρι τότε τάιζα συνήθως ανα 3 με 4 ώρες εκτός από βράδυ που κοιμόταν σερί το μωρό μου.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα