Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαζύγιο- Η επόμενη μέρα


Sophia

Recommended Posts

Όχι δεν είναι έτσι...πολλά ζευγάρια δεν τα βρίσκουν για την διατροφή και τις επισκέψεις οπότε το δικαστήριο αποφασίζει γι' αυτά:(

 

Τα έκτακτα ασφαλιστικά δικάζονται πάρα πολύ γρήγορα οπότε αν τα κάνεις θα εξασφαλίσεις την διατροφή γρήγορα.

Υπολόγισε περίπου 250-300 ευρώ μηνιαίως ανάλογα το εισόδημα του συζύγου σου για το παιδί.

Δεν είναι καθόλου πολλά αλλά τουλάχιστον θα μπορέσεις να προσφέρεις στο παιδάκι τουλάχιστον τα βασικά:(

 

Μην ξεχάσεις να διεκδικήσεις και την επιμέλεια του παιδιού...το πιο βασικό απ' όλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

E, τόσα ζήτησα. Συν το ποσό του αναλογεί από το στεγαστικό που έχει το 50% του σπιτιού αλλά ΚΑΙ του χρέους!

Έχει πολύ καλό μισθό, αλλά έχει φουλάρει στα χρέη ο κύριος. Από πριν δλδ. Οπότε με τον γάμο, αυτά εκτοξεύτηκαν.

Τώρα για να καταλάβεις είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ! Καλαμπουράκι κάνει, κάτι μου λέει, σχολιάζει τις ειδήσεις. Σαν να μην τρέχει τπτ...

Υποτίθεται κάνω την πάπια για να λήξει όλο αυτό σύντομα κ με τα λιγότερα διαδικαστικά (εξώδικα, ασφαλιστικά κλπ)

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

διαβασα κλελια ολη την ιστορια και τι να πω βρε παιδι μου απορω που καθεστε στον ιδιο χωρο και δε του χεις σπασει τα μουτρα... παντως για την ιστορια να σημειωσω κατι σε αυτο που λεγατε πριν για τις φωτογραφιες. Αν νομιζω σωστα, αν τις τραβηξεις και μετα τις στειλεις email στον εαυτο σου η πχ στη δικηγορο σου τουλαχιστον κατοχυρωνεις την ημερομηνια που το σπιτι ηταν στη κατασταση αυτη ;). Κατι παρομοιο κανουν καποιο συναδελφοι για να κατοχυρωσουν την ημερομηνια υπογραφης συμφωνητικου. Παλιοτερα εβαζες τα εγγραφα σε ενα φακελο και το ταχυδρομουσες στον εαυτο σου . ετσι με ημερομηνια ταχυδρομειου εβγαινε η ακρη της ημερομηνιας.( Δε ξερω τελικα αν τα δικαστηρια το δεχονται ως πειστηριο δεν εχει φτασει καμια υποθεση ως τα αυτια μου για να μαθω αλλα δε μου φαινεται καθολου παραλογο.)

 

Καλα ξεμπερδεματα μεσα απο την καρδια μου, παλι καλα που το παιδακι ειναι σχετικα μικρο και δε θα τα θυμαται ολα αυτα!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

v & a σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου!

Μακάρι αγαπούλα να μην θυμάται τπτ. Αλλά κ πάλι όταν ουρλιάζει ο κύριος κ το μικρό σκατό μου κοιτάει απορημένη κ φωνάζει "ααααααα" (μας μαλώνει, αναρωτιέται τι γίνεται) σκάω, δεν το μπορώ. Έκανα πολλά κ θα κάνω τα πάντα για αυτό το μπεμπέ, δεν το μπορώ να το σκάμε έτσι. Ακούει στριγγλιές από την κοιλιά μέσα κ γινόταν μπάλα κ δεν κουνιόταν κ νόμισα ότι το σκότωσα. Δεν μπορεί να ηρεμήσει ούτε από έμβρυο γμτ!

Αν σου πω ότι αυτό που συμβούλευσες, ήδη το έκανα? Νωρίτερα έστειλα τις φώτος σε μια φίλη μου με την παράκληση να μην πειράξει το e-mail. Ούτε να τις σώσει, τπτ να μην κάνει. Οπότε τις έχω κ στα εξερχόμενά μου.

Ρωτάς πώς αντέχω, εδώ άντεξα κ χειρότερα για να γεννήσω ένα υγιές μωρό, τώρα που το έχω μια χαρά ουουουου δεν με σταματάει τπτ! Η φίλη που της έστειλα το e-mail πάντως αναρωτιέται με το μεγαλείο μου: του μαγειρεύω σπέσιαλ φαγητό για να τρώει ΧΩΡΙΣ να το φτύνω :D (εγώ κ το μπεμπέ τρώμε στους γονείς μου), του έχω ένα σπίτι στην εντέλεια (όσο μπορώ, αφού το έχουμε κάνει παιδότοπο), κ ενδιαφέρομαι να ρυθμίσει τα χρέη του κλπ. Τι να κάνω, ας όψεται η ανάγκη μου να κανονιστεί τελικά η διατροφή που είχαμε συμφωνήσει, γι' αυτό τον έχω από κοντά.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαβαζω διαβαζω διαβαζω μπας και δω τι με περιμενει και βλεπω ενα χαμο. Οσο καλες προθεσεις και αν εχεις δλδ ειναι δεδομενο οτι θα γινει το θεμα μπαχαλο στο τελος;..... γιατι ειναι το τελευταιο που θελω....ειλικρινα.

 

Στην δικια μας περιπτωση ειναι λιγο πιο απλα τα πραγματα ισως απο αποψη υλικων γιατι ο κυριος εχει δικο του σπιτι οποτε θα παει να μεινει εκει, και αυτο που μενω εγω ηταν δικο μου απο πριν τον γαμο οποτε δεν τιθεται θεμα ποιος θα μεινει που. Ειπα οτι δεν εχω θεμα να παρει ΟΤΙ θελει απο μεσα απο το σπιτι μιας και ενα μεγαλο ποσο το αγορασαμε μαζι, πλην καποιων μεγαλων ακριβων αγορων που τις ειχα κανει μονη μου πριν τον γνωρισω ή το δωρο γαμου των δικων μου συγγενων. Απο εκει και περα δεν με νοιαζει τπτ αλλο. Το αμαξι επισης δικο μου αγορασμενο απο πριν τον γαμο στο ονομα μου, οποτε ουτε εκει θεμα. Επισης ΔΕΝ θα του ζητησω διατροφη γιατι ειμαι το δευτερο διαζυγιο του και δινει διατροφη στο πρωτο ηδη.....δεν θελω να τον ξεπουπουλιασω και λογω του οτι εχω εισοδηματα και σπιτια δεν με ενδιαφερει κιολας. Θελω να τον αφησω να δινει οτι νομιζει εκεινος για το παιδι του. Ολα στην πραξη θα φανουν........αλλα διαβαζοντας ολα τα παραπανω εχω φρικαρει ειλικρινα......:(

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβαζω διαβαζω διαβαζω μπας και δω τι με περιμενει και βλεπω ενα χαμο. Οσο καλες προθεσεις και αν εχεις δλδ ειναι δεδομενο οτι θα γινει το θεμα μπαχαλο στο τελος;..... γιατι ειναι το τελευταιο που θελω....ειλικρινα.

Στο χέρι σου είναι να μην είναι έτσι.

Και επειδή είναι όλα αρκετά ξεκάθαρα στο διαχωρισμό των περιουσιακών στοιχείων, σίγουρα θα είναι πιο εύκολο.

Εκεί που θελει μία προσοχή, είναι στο πόσο και πότε θα βλεπει το παιδί. Είναι κρίμα να τα χαλάσετε εκει.

Περιττό να σου πω πόσο με στεναχώρησες...:(

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρουσα και εγω εδω στο θεμα....και με την σειρα θα παρω και εγω διαζυγιο.Να τα πω περιλυπτικα για να με βοηθησετε αν μπορειτε.Μενουμε στο σπιτι του αντρα μου και εχουμε παιδι 2,5 μηνων.Και σκεφτομαι αυριο να παρω την μαμα και να μαζεψω τα πραγματα μας γιατι ειλικρινα αρρωσταινω εδω μεσα...Αλλα εχω ενα προβλημα.Η μαμα μου εχει μεγαλο διαμερισμα αλλα επειδη της χαλασε η σομπα εχει μεταφερθει σε ενα μικρο δωματιο και το ζεσταινει με πετρελαιο και λιγο με την ηλεκτρικη οταν εχει κρυο.Και μας ειναι δυσκολο να βαλουμε πετρελαιο για ολο το σπιτι.Και ξερω οτι θα ζοριστει το παιδι και εμεις βεβαια αλλα δεν με νοιαζει.Ασε και που να μεταφερεις τοοοοσα πραγματα μεσα σε μια μερα!Αλλα δεν εχω αλλο υπομονη να περιμενω 3 μηνες μεχρι να ζεσταθει ο καιρος.Η μαμα μου δεν θελει να φυγουμε γι'αυτο το λογο και επειδη τα λεφτα για τα καλοριφερ και τα ξυλα αυτη τα εδωσε για το σπιτι μας για το παιδι και αυτη τωρα ζοριζεται οικονομικα.Ξερω οτι θα γινει πολεμος μεχρι να βγει το δικαστηριο δεν υπαρχει περιπτωσει να το αφησει ετσι ευκολα ο αντρας μου.Αλλα με ζοριζει το τωρα τι να κανω!Aπο τη μια εχω το παιδι αλλα απο την αλλη δεν αντεχω,ειμαι ετοιμη να παω στο ψυχιατρο να μου δωσει τπτ μπας και ηρεμησω...

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

angel τι ακριβώς έχει γίνει? Απειλείται η σωματική σου ακεραιότητα, σου ασκεί ψυχολογική βία κ θέλεις να φύγεις άμεσα από το σπίτι??

Συμβουλεύσου κάποιον δικηγόρο! Κ δικό του να είναι το σπίτι, έχεις το δικαίωμα να μείνεις για χ χρονικό διάστημα μέχρι να βρεις κάπου αλλού να μείνεις. Πήγαινε ρώτα κάποιον δικηγόρο να σου πει.

 

Ψυχραιμία πάνω από όλα!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι γω καποια πραγματα?

Την επιμελει βασει νομου δεν την παιρνει η μαμα 100% (μιλαω σε νορμαλ καταστασεις).Υπαρχει τροπος να βγει κοινη επιμελεια απο τη στιγμη που η μαμα δεν το επιθυμει?

 

Επισης αν ο συζυγος εχει ξεκινησει να χτιζει σιτι προ γαμου το οποιο φυσικ ειναι στο ονομα του...αλλα το σπιτι ολοκληρωθει μετα το γμο...τοτε σε περιπτωση διαζυγιου μπορω να διεκδικησω να μεινω στο σπιτι εγω με τα παιδια ή υποχρεωτικα πρεπει να φυγω?

 

Υπαρχει περιπτωση να ισχυριστει συζυγος οτι η μαμα δεν μπορει οικονομικα να μεγαλωσει τα παιδια και για το λογο αυτο να καταφερει αυτος να παρει τα παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Νίκη δεν είμαι δικηγόρος, ό,τι ξέρω εμπειρικά και μόνο κ επειδή τα έχω ρωτήσει, οπότε μέχρι να σου απαντήσει κάποια που γνωρίζει θα σου πω τα εξής:

Άμα η μαμά συμφωνήσει, μπορεί να δώσει την επιμέλεια στον μπαμπά, ή να την ασκούν από κοινού. Άμα δεν συμφωνήσει τότε πολύ δύσκολα μπορούν να της πάρουν την επιμέλεια. Μιλάμε πρέπει να υπάρχουν τραγικές καταστάσεις που να αποδεικνύονται κιόλας!

Νομίζω πως ανεξάρτητα πότε ολοκληρώθηκε το σπίτι, αφού ανήκε στον σύζυγο πριν τον γάμο, εκεί θα παραμείνει, στον σύζυγο δλδ. Εκτός κ άμα μετά τον γάμο πήρε δάνειο μόνος του ή από κοινού για την αποπεράτωσή του. Υποθέσεις κάνω...

Όχι δεν υπάρχει περίπτωση εξαιτίας οικονομικών δυσχερειών της μαμάς να της πάρει τα παιδιά! Η μαμά θα πρέπει να βρει δουλειά, ή να μείνει με τους γονείς της, ή δεν ξέρω κ εγώ τι! Δεν παίρνει κανείς τα παιδιά από τη μαμά άμα είναι άνεργη! Για να της πάρει τα παιδιά θα πρέπει: η μαμά να έχει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα που δεν αντιμετωπίζονται με φαρμακευτική αγωγή, να έχει προβλήματα αλκοολισμού-ναρκωτικών κ να αποδεικνύεται αυτό με πραγματογνώμονα, να παραμελεί τα παιδιά - δλδ να φεύγει κ να τα αφήνει μόνα τους!

Κ για να σε προλάβω επειδή το έχω ακούσει και αυτό: η μαμά επιτρέπεται να έχει όσους γκόμενους θέλει! Κ να τους φέρνει στο σπίτι, δεν απαγορεύεται από κανένα δικαστήριο! Αυτό που απαγορεύει το δικαστήριο είναι να κάνει σεξ μπροστά στα παιδιά κ βέβαια να αποδειχτεί με κάποιο τρόπο! Το να κοιμάται με διαφορετικούς γκόμενους κάθε εβδομάδα δεν είναι λόγος να της πάρουν τα παιδιά (το ότι απαγορεύεται ηθικά κ για την ψυχολογία των παιδιών αυτό είναι άλλο θέμα. Απλά έγραψα τα παραπάνω που είναι ακραία για να γίνει περισσότερο κατανοητό πώς αντιμετωπίζει το δικαστήριο τις αιτίες για να πάρουν την επιμέλεια από την μαμά)

 

 

Νίκη, πραγματικά ελπίζω να ρωτάς για φιλικό σου πρόσωπο... :(

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοειται το σπιτι παραμενει στο ονομα του συζυγου...απλα ειχα διαβασει καπου οτι εχει δικαιωμα η μαμα να μεινει εκει αυτη με τα παιδια εφοσον τα παιδια ειναι μικρα...αυτο με νοιαζει....Υπαρχει αυτο το δικαιωμα ή παιρνω τα μπογαλακια μου, τα μωρα και φευγω.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται το σπιτι παραμενει στο ονομα του συζυγου...απλα ειχα διαβασει καπου οτι εχει δικαιωμα η μαμα να μεινει εκει αυτη με τα παιδια εφοσον τα παιδια ειναι μικρα...αυτο με νοιαζει....Υπαρχει αυτο το δικαιωμα ή παιρνω τα μπογαλακια μου, τα μωρα και φευγω.

Αποσο γνωριζω, και αποτι μου ειπε ο δικηγορος μου, εαν ο συζυγος ειχε σπιτι στο ονομα του και χωριζουμε, τοτε εχω διακιωμα να μεινω εγω, εφοσον εχω ανηλικο παιδι. Για ποσο διαστημα δεν ξερω. Για την επιμελεια ισχυει οτι ειπε η Κλελια.

Ειμαι και γω σε φαση διαζυγιου και τα ψαχνω. (απλα εμενα ειναι λιγο περιπλοκο, μιας και θα φυγω απο την Αθηνα με το παιδι.)

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νίκη θα σου πω περίπτωση προ 7ετίας: το σπίτι ανήκε στον σύζυγο από πριν τον γάμο. Όταν χώρισαν, το δικαστήριο έδωσε στην μαμά το δικαίωμα να μείνει για 1 έτος μαζί με το ανήλικο στο σπίτι του πατέρα, μέχρι να βρει δικό της σπίτι, με την ησυχία της. Μετά που έφυγε μαμά κ παιδί επέστρεψε ο πατέρας στο σπίτι του. Δεν γνωρίζω αν αυτό το διάστημα του 1 έτους έγινε συγκεκριμένα για αυτή την περίπτωση ή έτσι ορίζει ο νόμος. Ποτέ πάντως δεν αναγκάζουν την μαμά να φύγει άμεσα ακόμα κ να μην της ανήκει το σπίτι. Της δίνουν περιθώριο.

 

Για να καταλάβεις: άμα το σπίτι θεωρείται οικογενειακή περιουσία, τότε ανήκει στο παιδί και σε αυτόν που έχει την επιμέλεια. Μπορεί το σπίτι να είναι γραμμένο στο όνομα του μπαμπά, αλλά άμα είναι οικογενειακή περιουσία θα μείνει η μαμά με το παιδί, παρόλο που θα εξακολουθήσει να είναι γραμμένο στο όνομα του μπαμπά. Για να θεωρηθεί οικογενειακή περιουσία το σπίτι θα πρέπει είτε να έχει αποκτηθεί μετά τον γάμο (ανεξάρτητα αν έχει ποσοστό ιδιοκτησίας η μαμά) ή να έχει αποκτηθεί κ πριν τον γάμο με την μαμά να έχει ποσοστό ιδιοκτησίας.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται το σπιτι παραμενει στο ονομα του συζυγου...απλα ειχα διαβασει καπου οτι εχει δικαιωμα η μαμα να μεινει εκει αυτη με τα παιδια εφοσον τα παιδια ειναι μικρα...αυτο με νοιαζει....Υπαρχει αυτο το δικαιωμα ή παιρνω τα μπογαλακια μου, τα μωρα και φευγω.

 

ΕΣΥ εισαι η τελευταια που περιμενα να δω εδω μεσα.....δεν νομιζω να ειναι για σενα η ερωτηση ε?.....

 

Να σας ρωτησω κατι κορες? Η μικρη οταν βλεπει τον πατερα της του λεει 'παρε τις βαλιτσες και πηγαινε σπιτι σου'. Δεν της εχω πει ΠΟΤΕ αυτα τα λογια το ορκιζομαι. Οταν με ρωτησε τι ειναι οι βαλιτσες ειπα οτι ειναι τα ρουχα του μπαμπα που πρεπει να τα παει στο αλλο σπιτι. Τπτ αλλο...στην ΖΩΗ ΜΟΥ. Εντωμεταξυ αυτος τωρα με εχει στην μπουκα οτι λεω λογια στο παιδι. Πως το αντιμετωπιζεις αυτο? Και γιατι το παιδι ειναι τοσο αποτομο ενω εγω ΔΕΝ μιλησα ετσι?........χελπ

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ΕΣΥ εισαι η τελευταια που περιμενα να δω εδω μεσα.....δεν νομιζω να ειναι για σενα η ερωτηση ε?.....

 

Να σας ρωτησω κατι κορες? Η μικρη οταν βλεπει τον πατερα της του λεει 'παρε τις βαλιτσες και πηγαινε σπιτι σου'. Δεν της εχω πει ΠΟΤΕ αυτα τα λογια το ορκιζομαι. Οταν με ρωτησε τι ειναι οι βαλιτσες ειπα οτι ειναι τα ρουχα του μπαμπα που πρεπει να τα παει στο αλλο σπιτι. Τπτ αλλο...στην ΖΩΗ ΜΟΥ. Εντωμεταξυ αυτος τωρα με εχει στην μπουκα οτι λεω λογια στο παιδι. Πως το αντιμετωπιζεις αυτο? Και γιατι το παιδι ειναι τοσο αποτομο ενω εγω ΔΕΝ μιλησα ετσι?........χελπ

 

 

Το παλευουμε...πολυ...να βρουμε τις ισοροπιες μας.Δυστυχως καποιε φορες...αλλα θελουμε...αλλα αλλιως ερχονται τα πραγματα.Ελπιζω οτι στο τελος θα τα καταφερουμε...αλλα δε με παιρνει να μενω στα ονειρα.Με ενα μωρο στα χερια κι αλλο ενα στην κοιλια θελω να ειμαι προετοιμασμενη.

 

Τωρα γι'ατο που ρωτας...τα παιδια καλως ή κακως κατλαβαινουν πολλα...οσο καλα και να μιλας εσυ για το μπαμπα...το παιδι σχηματιζει και τις δικες του εικονες.Δεν ειναι ευκολο να φευγει ο μπαμπας απο το σπιτι.Ποσο ειναι τωρα το παιδι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παλευουμε...πολυ...να βρουμε τις ισοροπιες μας.Δυστυχως καποιε φορες...αλλα θελουμε...αλλα αλλιως ερχονται τα πραγματα.Ελπιζω οτι στο τελος θα τα καταφερουμε...αλλα δε με παιρνει να μενω στα ονειρα.Με ενα μωρο στα χερια κι αλλο ενα στην κοιλια θελω να ειμαι προετοιμασμενη.

 

Τωρα γι'ατο που ρωτας...τα παιδια καλως ή κακως κατλαβαινουν πολλα...οσο καλα και να μιλας εσυ για το μπαμπα...το παιδι σχηματιζει και τις δικες του εικονες.Δεν ειναι ευκολο να φευγει ο μπαμπας απο το σπιτι.Ποσο ειναι τωρα το παιδι?

 

Καταλαβα.....ελπιζω το καλυτερο για σας και να το ξεπερασετε.....

 

Η μικρη ειναι 3 και κατι τωρα. Ελπιζω οχι πολυ μεγαλη για να υπαρξουν ασχημες συναισθηματικες εκρηξεις. Ειναι μικρουλα ακομα και δεν θα της ερθει οσο ασχημα θα της ερχοταν αν ηταν πανω απο 5.......καλυτερα τωρα που ειναι μικρη να γινουν ολα.......Επισης δεν ειναι και ΤΟΣΟ μικρη ωστε να μην γνωριζει/αγαπαει τον πατερα της, οποτε οταν θα πρεπει να παει μαζι του δεν θα εχουμε δραματα. Θα ξερει σε ποιον πηγαινει.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα.....ελπιζω το καλυτερο για σας και να το ξεπερασετε.....

 

Η μικρη ειναι 3 και κατι τωρα. Ελπιζω οχι πολυ μεγαλη για να υπαρξουν ασχημες συναισθηματικες εκρηξεις. Ειναι μικρουλα ακομα και δεν θα της ερθει οσο ασχημα θα της ερχοταν αν ηταν πανω απο 5.......καλυτερα τωρα που ειναι μικρη να γινουν ολα.......Επισης δεν ειναι και ΤΟΣΟ μικρη ωστε να μην γνωριζει/αγαπαει τον πατερα της, οποτε οταν θα πρεπει να παει μαζι του δεν θα εχουμε δραματα. Θα ξερει σε ποιον πηγαινει.

 

Αχ, εσύ... να σου πω ότι δεν στεναχωρήθηκα ψέματα θα είναι, αλλά όλα για καλό γίνονται, κι εσύ θα βρεις το δρόμο σου και το παιδί θα είναι καλύτερα σε ένα πιο ήρεμο περιβάλλον... σίγουρα θα της μείνουν κάποια θεματάκια άλυτα στο κεφαλάκι της, αλλά όπως ξέρεις αυτά τα παιδιά ίσως τελικά καταλήγουν και πολύ πιο ώριμα από άλλα συνομήλικα. Δεν είναι κάτι τραγικό δλδ για τον ψυχισμό της. Αυτή τη στιγμή είναι λογικό να μιλάει έτσι, γιατί καθρεφτίζει τη δική σου ένταση και στο μυαλουδάκι της αντιλαμβάνεται τον πατέρα της σαν "εχθρό", αφού καταλαβαίνει ότι είναι απέναντί σας κι όχι μαζί σας.

 

Θα σου έλεγα να αποφεύγεις ανούσιες συζητήσεις τύπου "βάζεις λόγια στο παιδί". Μην μπαίνεις σε αυτό το τριπάκι γιατί θα ξεκινήσουν μετά χαζοφασαρίες για ψύλλου πήδημα. Ούτως ή άλλως ό,τι και να πεις δεν πρόκειται να πείσεις τον άλλον ότι λες αλήθεια. Οπότε εξήγησε απλά και τυπικά τη θέση σου και κόψε τις περιττές συζητήσεις από εκεί και πέρα.

 

Και κάτι άλλο. Το ότι είσαι οικονομικά αυτάρκης είναι τεράστια υπόθεση και το γεγονός ότι δεν θες διατροφή δείχνει πόσο μεγάλη ψυχή είσαι :P Όμως, για το καλό του παιδιού σου, συμφωνήστε σε ένα μικροποσό που θα δίνει. Έστω και 50-100 ευρώ το μήνα για αυτόν δεν είναι τραγικά, αλλά όταν το παιδί θα τα βρει μαζεμένα σε ένα λογαριασμό μετά από χρόνια, θα είναι ένα σεβαστό ποσό. Μπορεί να είναι μια διάνοια και να θέλει να σπουδάσει στο ΜΙΤ, γιατί να μην έχει 5 φράγκα μαζεμένα στην άκρη; :) Σκέψου μακροπρόθεσμα. Εσύ μπορεί να μην τον πιέσεις ποτέ να δώσει χρήματα, κι αυτός αν θέλει μπορεί να δίνει και παραπάνω, αλλά ένα ελάχιστο ποσό πρέπει να οριοθετηθεί.

 

Άσε που είναι το τελευταίο πράγμα που σκέφτεσαι τώρα, αλλά πες ότι σε μερικά χρόνια ξανακάνεις οικογένεια. Εκεί ίσως να μην είναι τόσο εύκολο να καλύψεις μόνη σου όλες τις οικονομικές ανάγκες και του πρώτου παιδιού και των επόμενων. Εξασφάλισε ένα ποσό για το παιδί από τώρα.

 

Κατά τα άλλα, καλουπατζή άνθρωπο με ειδίκευση στη βαριοπούλα, δεν σε φοβάμαι, μια χαρά θα τα καταφέρεις...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κατι κορες? Η μικρη οταν βλεπει τον πατερα της του λεει 'παρε τις βαλιτσες και πηγαινε σπιτι σου'. Δεν της εχω πει ΠΟΤΕ αυτα τα λογια το ορκιζομαι. Οταν με ρωτησε τι ειναι οι βαλιτσες ειπα οτι ειναι τα ρουχα του μπαμπα που πρεπει να τα παει στο αλλο σπιτι. Τπτ αλλο...στην ΖΩΗ ΜΟΥ. Εντωμεταξυ αυτος τωρα με εχει στην μπουκα οτι λεω λογια στο παιδι. Πως το αντιμετωπιζεις αυτο? Και γιατι το παιδι ειναι τοσο αποτομο ενω εγω ΔΕΝ μιλησα ετσι?........χελπ

Τα παιδιά δυστυχώς για μας, καταλαβαίνουν τα πάντα, και κυρίως αυτά που δεν λέμε αλλά κάνουμε.

Ενα διαζύγιο συνήθως δεν έρχετε έτσι απότομα. Περνάει καιρός μέχρι να παρθει η απόφαση και σε αυτό το διάστημα, να είσαι σίγουρη ότι το παιδί καταλαβαίνει πολύ περισσότερα από αυτά που του λέμε ή δεν του λέμε.

Αρα, τώρα που η απόφαση πάρθηκε και ξέρει ότι ο μπαμπάς φεύγει, έκανε τους συνδυασμούς της και..βουαλά η εξήγηση για την συμπεριφορά της. Αφου αυτός φεύγει, αυτός φταίει.:wink:

Εσύ, απλά προσπάθησε να της δώσεις να καταλάβει ότι ο μπαμπάς της θα είναι πάντα μπαμπάς της, έστω και αν δεν είναι άντρας σου..

 

Και ψιτ, μπορεί να είσαι δυνατή, αλλά δεν πειράζει να κλάψεις, να φωνάξεις, να πονέσεις...

Αν δεν το θρηνήσεις, δεν θα το αφήσεις πίσω σου.... Εγώ εδώ είμαι ότι θες...:wink:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Elle μήπως αυτός είναι ο τρόπος της για να του δείξει ότι έχει θυμώσει μαζί του που φεύγει?

 

Δεν ξέρω τι να σου πω για τα υπόλοιπα.Ευχομαι ολόψυχα να βρεις την ηρεμία που χρειάζεσαι το συντομότερο δυνατό.Και ειλικρινά πιστεύω πως όλα γίνονται για κάποιο σκοπό...ολα να σου πάνε τέλεια από δω και πέρα

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται το σπιτι παραμενει στο ονομα του συζυγου...απλα ειχα διαβασει καπου οτι εχει δικαιωμα η μαμα να μεινει εκει αυτη με τα παιδια εφοσον τα παιδια ειναι μικρα...αυτο με νοιαζει....Υπαρχει αυτο το δικαιωμα ή παιρνω τα μπογαλακια μου, τα μωρα και φευγω.

 

Niki μου θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία καθώς κάτι αντίστοιχο συνέβη με τους γονείς μου... Η μαμά μου παρέμεινε στο σπίτι παρόλο που ήταν στο όνομα του πατέρα μου. Βέβαια ο πατέρας μου είχε και άλλο σπίτι και δεν ξέρω αν αυτό έπαιξε κάποιο ρόλο...! Σου εύχομαι το καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο. Το ότι είσαι οικονομικά αυτάρκης είναι τεράστια υπόθεση και το γεγονός ότι δεν θες διατροφή δείχνει πόσο μεγάλη ψυχή είσαι :P Όμως, για το καλό του παιδιού σου, συμφωνήστε σε ένα μικροποσό που θα δίνει. Έστω και 50-100 ευρώ το μήνα για αυτόν δεν είναι τραγικά, αλλά όταν το παιδί θα τα βρει μαζεμένα σε ένα λογαριασμό μετά από χρόνια, θα είναι ένα σεβαστό ποσό. Μπορεί να είναι μια διάνοια και να θέλει να σπουδάσει στο ΜΙΤ, γιατί να μην έχει 5 φράγκα μαζεμένα στην άκρη; :) Σκέψου μακροπρόθεσμα. Εσύ μπορεί να μην τον πιέσεις ποτέ να δώσει χρήματα, κι αυτός αν θέλει μπορεί να δίνει και παραπάνω, αλλά ένα ελάχιστο ποσό πρέπει να οριοθετηθεί.

 

Άσε που είναι το τελευταίο πράγμα που σκέφτεσαι τώρα, αλλά πες ότι σε μερικά χρόνια ξανακάνεις οικογένεια. Εκεί ίσως να μην είναι τόσο εύκολο να καλύψεις μόνη σου όλες τις οικονομικές ανάγκες και του πρώτου παιδιού και των επόμενων. Εξασφάλισε ένα ποσό για το παιδί από τώρα.

 

 

Αυτο το πιστευω κι εγω...ειναι λαθος να μην οριστει καθολου διατροφη.Εχω εμπειρι γνωστης μου που δε ζητησε για δικους της λογους.Ο μπαμπας κατεληξε στο τελος να μη δνει τπτ...αυτο τα παιδια ομως τα εχει τσακισει γιατι το εκλαμβανουν ως αδιαφορια του μπαμπα...και πολυ καλα κανουν θα μου πεις.Καλτερα λοιπον ενας μπαμπας που δινει ακομα κι αν το κανει επειδη ειναι αναγκασμενος παρα ενας μπαμπας που δε δινει.

 

Δε λεω πως ο μπαμπας σας θα αδιαφορησει..αλλα ρε συ...ποτε δε ξερεις πως ερχονται οι καταστασεις...μη κρινεις μονο απο το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Elle για οποιοδήποτε λόγο είπε κατι το παιδί δεν σημαίνει ότι πρέπει αναγκαστικά να έχει άλλες προεκτάσεις, απάντησε στον πατέρα της ήρεμα ότι έτσι ήρθε του παιδιού και δεν έχεις πει εσύ τπτ που να θέτει καταρχήν την δική της ηρεμία σε κίνδυνο και προέτρεψε τον να έχετε αδιάφορη και οι δύο σταση σε τέτοιες αντιδράσεις του στυλ "Καλα καρδουλα μου που θες να με νοικοκυρέψεις θα το κανονισουμε με την μαμα για τα ρουχα, παίξε εσύ με τα παιχνιδάκια σου" και τέλος! Προσωπική εμπειρία έχω απο ξεκάθαρα λόγια που ειπώθηκαν στον μικρό μου απο την οικογένεια του πρώην αλλά αν και μέσα μου καιγόμουν απαντούσα υποβαθμίζοντας το γεγονός με την χροια της φωνής μου αλλα παντα λέγοντας την αλήθεια και πιάνει πίστεψεμε.....

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κανω κατι αλλο κορες. Να ορισω στο συμφωνητικο ενα λογαριασμο στο ονομα της μικρης καταθετικο (τπτ παραπανω), στον οποιο θα οριστει ενα ποσο βασικο ας πουμε 50 ευρω, και θα μπαινει και απο εμενα και απο εκεινον καθε μηνα. Και αν μπορουμε και παραπανω.....νομιζω ειναι πιο δικαιο........τι λετε? Γιατι τα λειτουργικα εξοδα του παιδιου τα καλυπτω με μεγαλη ανεση, και πιστευω αν χρειαστει θα τσονταρει και εκεινος σε περιπτωσεις ΠΧ νοσοκομειου. Για τα αλλα δεν εχω προβλημα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ελλακι φιλικη συμβουλη διεκιδικησε κατι για το παιδι μεθαυριο μπορει να θελησεις να δουλεψεις και το παιδι θα πηγαινει σχολειο θα αρρωσταινει θα πρεπει καποιος να μενει μαζι της μπορει να χρειαστεις γυναικα οτιδηποτε φροντιστηρια μην κοιτας το τωρα.

Ενα ποσο τιμιο που ανηκει στην κορη σου και οχι σε σενα. Με αγαπη στο λεω.

Link to comment
Share on other sites

Ellempriem αυτό που έγραψε η Marcopolo και άλλες κοπέλες: μην βλέπεις που τώρα τα πράγματα είναι μια χαρά κ το παιδί σου είναι εξασφαλισμένο οικονομικά. Φρόντισε να πάρεις μία τυπική διατροφή για το παιδί, την ελάχιστη που ορίζει το δικαστήριο, κ κάντην ό,τι θες: θες να την βάλεις σε τράπεζα, σε επενδυτικό πρόγραμμα, σε ο,τιδήποτε... Μην επαναπαύεσαι στο μίνιμουμ των 50 ευρώ/μήνα. Κατοχύρωσε το παιδί σου, δεν ξέρεις τι μας ξημερώνει.

Κ να έχεις υπόψη ότι οι άντρες αλλάζουν χαρακτήρα όταν βλέπουν να αλλάζει η ζωή μας, όταν πχ. βρούμε καινούριο σύντροφο ή καινούρια δουλειά ή άμα στραβώσουν με κάτι. Στα λόγια όλα πολιτισμένα είναι, στην πράξη βγαίνουν καφριλίκια

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...