Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμπύλη σακχάρου: απαραίτητη εξέταση μετά από παλίνδρομη κύηση!!!


christy28

Recommended Posts

Την ερασμία έχεις; η καμπύλη είναι φυσιολογική αν και το πρωινό το θέλουν κάτω από 90 και υποθετικά με μια μόνο τιμή η καμπύλη θεωρείται παθολογική. Με τις ινσουλίνες δεν έχω ιδέα...Γυκοζυλιώμενη πολύ καλή.

ευχαριστω για την ανταποκριση ναι την Ερασμια εχω και ειμαι και πολυ αδυνατη στα κιλα οπως μου πε ειμαι στο ιδανικο βαρος παρ ολα αυτα κι οταν ημουν εγκυος κι εκανα μονο ζαχαρο νηστειας στην 6η εβδομαδα παλι στο 90 ημουν..και ανησυχω..Γι αυτο και πηγα στη συγκεκριμενη συστημενη απο αλλη κοπελα βασικα απ οτι καταλαβαινω εχω και ελλειψη μεγαλη βιταμινης D εχω ηδη ξεκινησει συμπληρωμα..να σας πανε ολα καλα σε ολες τις κοπελες σε εγκυμονουσες και σε οσες προσπαθειτε με το καλο ενα παιδακι:)

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα κι απο μένα. Είμαι καινούρια στο φορουμ. Διάβασα λίγο τη συζήτηση και θέλω να σας ρωτήσω επειδη το έχετε ψάξει.. Έχω 2 παλινδρομες μέσα σε 6 μηνες και ο γιατρος μου δε μου είπε να κάνω καμπύλη ζαχαρου παρόλο που το ζαχαρο μου την 11 εβδομαδα (τη 2η φορα που παλινδρομησα) ηταν 97. Μόνο καρυοτυπο, θρομβοφιλια,μετάλλαξη και κάτι άλλες. Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

zadige μαλλον δεν εισαι σωστα ενημερωμενη ουτε εςυ ουτε οι γιατροι που γνωριζεις.κ σε μενα ο γυναικολογος μου επεμενε με το σακχαρο κ ηρθε σε αντιπαραθεςη με την ενδοκρινολογο που δεν ηξερε τι της γινοταν. οταν σου λεω οτι η αντισταση στην ινσουλινη ειναι κορυφαιο ζητημα δεν αφορα λιγες περιπτωσεις αλλα ενα ευρυ κοινο.δεν εχει να κανει παντα με τα επιπλεον κιλα.μου φαινεται οτι νιωθεις ανασφαλεια κ προσπαθεις να πεισεις για κατι που δεν γνωριζεις καλα.οι σωστοι γιατροι θα σε συμβουλεψουν ομως καλα για τη δικη σου περιπτωση κ κανενας αλλος.ετσι θα νιωσεις κ ασφαλης. το σακχαρο μπορει να προκαλεσει βλαβες σοβαρες,παλλινδρομες,βιοχημικες κ απωλειες ακομη κ σε τελειομηνα

βρεφη. εαν δεν ειναι σωστα ρυθμισμενο το μεταβολικο προφιλ της μητερας απο την εκτη εως την ενδεκατη εβδομαδα το εμβρυο δεν επιβιωνει.μετα γινεται πιο δυνατο να ανταπεξελθει.αυτα δεν ειναι λογια δικα μου.ετσι ακριβως μου τα ειπε ο ζουπας.το ιδιο υπιστηριζει κ ο σουβατζογλου αλλα κ αυτοι που πραγματικα γνωριζουν.οι γενικευσεις που κανεις ειναι επικινδυνες.δεν χρειαζεται νομιζω να το συζηταμε αλλο.ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του.

Και η Κιαπεκου τα ιδια ακριβως μου ειπε μη ρυθμισμενο ζακχαρο και θηροειδης προκαλει παλινδρομησεις σε πολλες περιπτωσεις...κι εγω ειχα ακουσει καρδια και φυσικα σταματησα να μασαω την καραμελα ''προχωρα ηταν τυχαιο΄΄ χρωμοσωματικη ανωμαλια κτλ Τι να προχωρησω?? ειμαι 36 εμεινα αμεσως εγκυος να ξαναχασω αλλα κανα δυο μεχρι τα 38 και μετα να ψαχτω...εχω ξεψαχνισει το θεμα αυτο απο το 2011 που ανοιχτηκε και εχω μεινει με το στομα ανοιχτο! να σου πανε ολα καλα κοπελια οπως τα ευχεσαι!

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κι απο μένα. Είμαι καινούρια στο φορουμ. Διάβασα λίγο τη συζήτηση και θέλω να σας ρωτήσω επειδη το έχετε ψάξει.. Έχω 2 παλινδρομες μέσα σε 6 μηνες και ο γιατρος μου δε μου είπε να κάνω καμπύλη ζαχαρου παρόλο που το ζαχαρο μου την 11 εβδομαδα (τη 2η φορα που παλινδρομησα) ηταν 97. Μόνο καρυοτυπο, θρομβοφιλια,μετάλλαξη και κάτι άλλες. Τι να κάνω;

φιλικη συμβουλη βρες εναν καλο ενδοκρινολογο-διαβητολογο να σε καθοδηγησει σε απλες εξετασεις που γραφονται στο βιβλιαριο σου και να στις ερμηνευσει εκεινος και οχι ο γυναικολογος! θα σου εστελνα αλλα ειμαι αθηνα και βλεπω εισαι Ξανθη σιγουρα εχετε και εκει καλους ενδοκρινολογους..κι εγω κακως ξεκινησα απο τα συνθετα εξετασεις πανακριβες θρομβοφιλια κτλ συνηθως η ριζα του κακου ειναι στα απλα που δεν τα πιανει το ματι σου βλεπε ζαχαρο θηροειδης και μη σωστα ρυθμισμενες ορμονες

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή blue moon θα το ψάξω και αυτό γιατι κι εγώ δεν θέλω να χάνω τα χρόνια μου και θέλω να βρεθεί γρήγορα λύση ώστε να αποκτήσουμε σύντομα μωράκι. Καλή τύχη σε όλες μας!

Κάτι ακόμα.. Τις εξετάσεις θρομβοφιλιας κτλ τις έκανες σε ιδιώτη η στο νοσοκομειο; ποσο κοστίζουν με ασφάλεια ΙΚΑ αν γνωρίζει κάποια ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή blue moon θα το ψάξω και αυτό γιατι κι εγώ δεν θέλω να χάνω τα χρόνια μου και θέλω να βρεθεί γρήγορα λύση ώστε να αποκτήσουμε σύντομα μωράκι. Καλή τύχη σε όλες μας!

Κάτι ακόμα.. Τις εξετάσεις θρομβοφιλιας κτλ τις έκανες σε ιδιώτη η στο νοσοκομειο; ποσο κοστίζουν με ασφάλεια ΙΚΑ αν γνωρίζει κάποια ας μου πει.

δυστυχως ο εοπυ τις εβγαλε αυτες τις εξετασεις εκτος απο το 2011..εγω σε ιδιωτη που συνεργαζεται με μεγαλο μικροβιολογικο στην αθηνα εκανα ολο το πακετο με 165 ευρω..και το ικα πλεον δεν νομιζω να καλυπτει σχεδον τιποτα απο το πακετο της θρομβοφιλιας..σε δημοσιο νοσοκομειο δεν δοκιμασα την τυχη μου βεβαια..θελει ψαξιμο πρωτα ρωτα στο δημοσιο και μετα προχωρα..καλη μας τυχη ...

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα ειναι ότι ρώτησα στο Γενικό Πανεπιστημιακο Νοσοκομειο Αλεξανδρουπολης και μου είπαν να τις κάνω σε ιδιώτη γιατι δεν έχουν τα κατάλληλα μέσα για κάποιες απο αυτές! Άρα δεν γλιτώνω τον ιδιωτικό.

Link to comment
Share on other sites

blue moon σε ευχαριστω για τις ευχες.κ σε σενα να ερθει ευκολα κ γρηγορα κ να πανε ολα καλα.νομιζω οτι η ινσουλινη σε 0' λεπτα δειχνει αντισταση στην ινσουλινη.οι τιμες πανω απο 10 βασικα αυτο δειχνουν.

Link to comment
Share on other sites

blue moon σε ευχαριστω για τις ευχες.κ σε σενα να ερθει ευκολα κ γρηγορα κ να πανε ολα καλα.νομιζω οτι η ινσουλινη σε 0' λεπτα δειχνει αντισταση στην ινσουλινη.οι τιμες πανω απο 10 βασικα αυτο δειχνουν.

ευχαριστω πολυ εγινε το ραντεβου βασικα ολα πολυ καλα τα βλεπει και οι ορμονολογικες ο θηροειδης λιγο οριακος για κεινη 1.9 θα τον ηθελε στο 1.5 εδωσε την ελαχιστη δοση Τ4 και λιγο glucophage και να κανω μια επανεξεταση τον ιουνιο.παντως μου ειπε οτι σιγουρα δεν ηταν θηροειδης ουτε καμπυλη ζαχαρου ουτε οι ορμονολογικες η αιτια της παλινδρομης...μαλιστα ο θηροειδης στην εκτη εβδομαδα κυησης ηταν 1.3 ...Για να σου δωσω και ακομα περισσοτερο κουραγιο διαβασα την ιστορια σου η Ξαδερφη μου στα 34 της εκανε ενα κοριτσακι ειχε θηροειδη προβλημα βαρβατο ρυθμισμενο ..μετα απο 3 χρονια οταν ξαναδοκιμασε ειχε δυο απανωτες αποβολες δεν της βρηκαν κατι..τα παραταει .το κοριτσακι αισιως εφτασε τα 10..Η ξαδερφη μου τωρα στα 44 της ειναι εγκυος στον 5ο μηνα ..και ολα βαινουν καλως..:P ευχομαι το 2016 να ειναι η μπεμπεδοχρονια για σενα ..εγω περιμενω το τρενο χα χα εχω κανει λαπαρασκοπικο χειρουργειο για μεγαλο ινομυωμα 7 εκ.το καλοκαιρι πια κι αν εχει φτιαξει η ψυχολογια μπορω να ξαναδοκιμασω

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ blue moon έκλεισα ραντεβου σε ενδοκρινολόγο-διαβητολογο όπως μου είπες για τις 5/04 να ρωτησω για καμπύλη ζαχαρου. Αυτή κανονικά δε γίνεται όταν ξαναμείνω εγκυος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ blue moon έκλεισα ραντεβου σε ενδοκρινολόγο-διαβητολογο όπως μου είπες για τις 5/04 να ρωτησω για καμπύλη ζαχαρου. Αυτή κανονικά δε γίνεται όταν ξαναμείνω εγκυος;

καμπυλη ζαχαρου και ινσουλινης μπορεις να κανεις και χωρις να εισαι εγκυος ο ενδοκρινολογος/διαβητολογος θα σε κατευθυνει για το πακετο των εξετασεων, θα σου παρει ιστορικο, συνηθως ζητανε να κανεις και ορμονολογικο ελεγχο στη δευτερη με πεμπτη μερα περιοδου και απαραιτητα σου ζητουν εξεταση θηροειδη οχι ομως μονο την tsh εχει και αλλες FT4 ANTI TG ANTI TRO ...εαν ο θηροειδης ξεπερασει η TSH ξεπερασει τις 2 μοναδες αρχιζει να λειτουργει πιο αργα..ενας γυναικολογος μεχρι και τις 4 μοναδες μπορει να σου πει αα οκ ολα τελεια ..για μενα ο ενδοκρινολογος μπορει να στα διαβασει με λεπτομερεια ..ο μη σωστα ρυθμισμενος θηροειδης ευθυνεται επισης για παλινδρομησεις..εμενα μου ειπε αν θυμαμαι καλα οτι μεχρι και τον 5ο μηνα κυησης το μωρο παιρνει απο σενα θηροειδη δεν εχει μεχρι τοτε..εαν δεν μπορει ο θηροειδης σου επειδη δεν ειναι πολυ σωστα ρυθμισμενος να ανταποκριθει καλλιστα στο γυρναει σε παλινδρομη..εσυ εισαι μικρουλα εμενα το σωμα ζοριζεται σε ολα θα λεγα..ειμαι 36 και τους δυο μηνες της εγκυμοσυνης που παλινδρομησε ζοριστηκα αρκετα και τα κιλα μου ειναι αψογα και δεν καπνιζω δεν πινω αλλα παλι..επισης μου ζητησε εξετασεις για βιταμινη D και φυλικο οξυ ..βιταμινη D εχω ανεπαρκεια μεγαλη και ηδη ξεκινησα συμπληρωμα

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Blue moon ευχαριστω που με διαφώτισες λιγάκι καθότι άσχετη εντελώς και ελαφρως τρομοκρατημενη με τις 2 παλινδρομες μέσα σε 6 μηνες. Τι να πω ευχομαι να βγάλουμε άκρη και να μπορέσουμε να ξεκολλήσουμε απο το "πρώτο τρίμηνο". Εγκάρδιες ευχές σε όλες κοπελιες μου!

Link to comment
Share on other sites

Και η Κιαπεκου τα ιδια ακριβως μου ειπε μη ρυθμισμενο ζακχαρο και θηροειδης προκαλει παλινδρομησεις σε πολλες περιπτωσεις...κι εγω ειχα ακουσει καρδια και φυσικα σταματησα να μασαω την καραμελα ''προχωρα ηταν τυχαιο΄΄ χρωμοσωματικη ανωμαλια κτλ Τι να προχωρησω?? ειμαι 36 εμεινα αμεσως εγκυος να ξαναχασω αλλα κανα δυο μεχρι τα 38 και μετα να ψαχτω...εχω ξεψαχνισει το θεμα αυτο απο το 2011 που ανοιχτηκε και εχω μεινει με το στομα ανοιχτο! να σου πανε ολα καλα κοπελια οπως τα ευχεσαι!

 

την ίδια γιατρό έχουμε Blue moon...με παρακολουθεί από την πρώτη κύηση...στην παλίνδρομή μου μου είπε οτι ήταν τυχαίο...με γλυκοζυλιωμένη 5,3 και TSH χαμηλό με χάπια...άρα δεν είναι η κάθε περίπτωση ίδια...γιατί την ίδια γιατρό έχουμε...προφανώς ένας αρρύθμιστος θυρροειδής μπορεί να κάνει παλινδρόμιση...Εγώ έμεινα έγκυος με TSH 3.8 και ξεκίνησα αγωγή στην 7 εβδομάδα..μια χαρά πήγαν όλα...το ζάχαρο το βρήκαμε στην καμπύλη στην 25 και έκανα διατροφή....τώρα μου έβαλε καμπύλη στην 14 σήμερα την έκανα...πέρα από ζάχαρο πρωινό και γλυκοζυλιωμένη δεν είχε ζητήσει κάτι η γυναίκα...και η καμπύλη είπε στην 13-14 μετά την αυχενική....τώρα αν έχεις γλυκοζυλιωμένη 6 ή μεγάλο θυροειδή...η μεγάλο πωπούλι να το πώ απλά...τότε μπορει να κοιτάνε και άλλα πράγματα....

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

την ίδια γιατρό έχουμε Blue moon...με παρακολουθεί από την πρώτη κύηση...στην παλίνδρομή μου μου είπε οτι ήταν τυχαίο...με γλυκοζυλιωμένη 5,3 και TSH χαμηλό με χάπια...άρα δεν είναι η κάθε περίπτωση ίδια...γιατί την ίδια γιατρό έχουμε...προφανώς ένας αρρύθμιστος θυρροειδής μπορεί να κάνει παλινδρόμιση...Εγώ έμεινα έγκυος με TSH 3.8 και ξεκίνησα αγωγή στην 7 εβδομάδα..μια χαρά πήγαν όλα...το ζάχαρο το βρήκαμε στην καμπύλη στην 25 και έκανα διατροφή....τώρα μου έβαλε καμπύλη στην 14 σήμερα την έκανα...πέρα από ζάχαρο πρωινό και γλυκοζυλιωμένη δεν είχε ζητήσει κάτι η γυναίκα...και η καμπύλη είπε στην 13-14 μετά την αυχενική....τώρα αν έχεις γλυκοζυλιωμένη 6 ή μεγάλο θυροειδή...η μεγάλο πωπούλι να το πώ απλά...τότε μπορει να κοιτάνε και άλλα πράγματα....

:P ειναι πολυ καλη..μου ειδε τις εξετασεις εμενα το βαρος μου ειναι σουπερ χε χε μικρος πωπος ..και οι ορμονολογικες αριστες ο θηροειδης εφτασε το 1.9 απλα μου πε να παρω μια πολυ μικρη δοση Τ4 για ενα τριμηνο να τον ξυπνησουμε λιγο..και η καμπυλη ζαχαρου πολυ καλη το ζαχαρο νηστειας δεν της πολυαρεσε και η καμπυλη ινσουλινης πολυ καλη..μου δωσε για ενα μικρο διαστημα ελαχιστη δοση glucophage..δεδομενων των αποτελεσματων μου ειπε πολυ απιθανο να παλινδρομησε λογω ζαχαρου κτλ..πολυ πιθανον ναι να ταν χρωμοσωματικη ανωμαλια..και η ιστολογικη στην αποξεση εγραφε πολλες υπονοιες χρωμοσωματικης ανωμαλιας εμβρυου...παντως εμενα με βοηθησαν αυτες οι εξετασεις να ξεκαθαρισω πεντε πραγματα..καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης Zadige με το καλο το μπεμπε σου κι ολα να σου πανε κατ ευχην;)

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Blue moon ευχαριστω που με διαφώτισες λιγάκι καθότι άσχετη εντελώς και ελαφρως τρομοκρατημενη με τις 2 παλινδρομες μέσα σε 6 μηνες. Τι να πω ευχομαι να βγάλουμε άκρη και να μπορέσουμε να ξεκολλήσουμε απο το "πρώτο τρίμηνο". Εγκάρδιες ευχές σε όλες κοπελιες μου!

εχεις ολα τα θετικα με το μερος σου!!νεαρη ηλικια, κανεις τις εξετασεις σου τιποτα δεν θα ειναι.. να μην τρομοκρατεισαι καθολου..:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καμπυλη ζαχαρου και ινσουλινης μπορεις να κανεις και χωρις να εισαι εγκυος ο ενδοκρινολογος/διαβητολογος θα σε κατευθυνει για το πακετο των εξετασεων, θα σου παρει ιστορικο, συνηθως ζητανε να κανεις και ορμονολογικο ελεγχο στη δευτερη με πεμπτη μερα περιοδου και απαραιτητα σου ζητουν εξεταση θηροειδη οχι ομως μονο την tsh εχει και αλλες FT4 ANTI TG ANTI TRO ...εαν ο θηροειδης ξεπερασει η TSH ξεπερασει τις 2 μοναδες αρχιζει να λειτουργει πιο αργα..ενας γυναικολογος μεχρι και τις 4 μοναδες μπορει να σου πει αα οκ ολα τελεια ..για μενα ο ενδοκρινολογος μπορει να στα διαβασει με λεπτομερεια ..ο μη σωστα ρυθμισμενος θηροειδης ευθυνεται επισης για παλινδρομησεις..εμενα μου ειπε αν θυμαμαι καλα οτι μεχρι και τον 5ο μηνα κυησης το μωρο παιρνει απο σενα θηροειδη δεν εχει μεχρι τοτε..εαν δεν μπορει ο θηροειδης σου επειδη δεν ειναι πολυ σωστα ρυθμισμενος να ανταποκριθει καλλιστα στο γυρναει σε παλινδρομη..εσυ εισαι μικρουλα εμενα το σωμα ζοριζεται σε ολα θα λεγα..ειμαι 36 και τους δυο μηνες της εγκυμοσυνης που παλινδρομησε ζοριστηκα αρκετα και τα κιλα μου ειναι αψογα και δεν καπνιζω δεν πινω αλλα παλι..επισης μου ζητησε εξετασεις για βιταμινη D και φυλικο οξυ ..βιταμινη D εχω ανεπαρκεια μεγαλη και ηδη ξεκινησα συμπληρωμα

 

blue moon δεν ξέρω αν έχεις ήδη τεκνοποιήσει ή και γι αυτό ψάχνεσαι γενικά...πάντως εγώ που είχα παλίνδρομητο καλοκαίρι λίγο πριν τα 36 (τώρα τα πάτησα) ο γιατρός μου είπε οτι οι παλινδρομήσεις είναι πολύ πιο συχνές μετά τα 35 γιατί τα ωάρια ειναι πιο γερασμένα και σχετικά κακής ποιόητητας...άρα μπορεί να είναι και θέμα ηλικίας...πάντως με την πρώτη παλίνδρομη δεν είναι και πολλά που μπορείς να κάνεις...έναν βασικό έλεγχο...εγώ έμεινα ξανά έγκυος 4 μήνες μετά την αποβολή και τώρα διανύω την 14 εβδομάδα...ακόμα είμαι πολύ αγχωμένη λόγω της παλίνδρομης και λόγω ηλικίας...συμβαίνει πάντως σε πολύ κόσμο...είναι πολύ συνηθισμένη η παλίνδρομη.

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

blue moon δεν ξέρω αν έχεις ήδη τεκνοποιήσει ή και γι αυτό ψάχνεσαι γενικά...πάντως εγώ που είχα παλίνδρομητο καλοκαίρι λίγο πριν τα 36 (τώρα τα πάτησα) ο γιατρός μου είπε οτι οι παλινδρομήσεις είναι πολύ πιο συχνές μετά τα 35 γιατί τα ωάρια ειναι πιο γερασμένα και σχετικά κακής ποιόητητας...άρα μπορεί να είναι και θέμα ηλικίας...πάντως με την πρώτη παλίνδρομη δεν είναι και πολλά που μπορείς να κάνεις...έναν βασικό έλεγχο...εγώ έμεινα ξανά έγκυος 4 μήνες μετά την αποβολή και τώρα διανύω την 14 εβδομάδα...ακόμα είμαι πολύ αγχωμένη λόγω της παλίνδρομης και λόγω ηλικίας...συμβαίνει πάντως σε πολύ κόσμο...είναι πολύ συνηθισμένη η παλίνδρομη.

 

Zadige σου εύχομαι εγκάρδια μια υπέροχη εγκυμοσυνη κοπέλα μου ολα θα πάνε καλά και σε λίγους μηνες θα κρατάς στην αγκαλιά σου το όμορφο μπεμπε σου!!! Ευχομαι και σε όλες εμάς που προσπαθούμε ακόμα καλή μας επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

blue moon δεν ξέρω αν έχεις ήδη τεκνοποιήσει ή και γι αυτό ψάχνεσαι γενικά...πάντως εγώ που είχα παλίνδρομητο καλοκαίρι λίγο πριν τα 36 (τώρα τα πάτησα) ο γιατρός μου είπε οτι οι παλινδρομήσεις είναι πολύ πιο συχνές μετά τα 35 γιατί τα ωάρια ειναι πιο γερασμένα και σχετικά κακής ποιόητητας...άρα μπορεί να είναι και θέμα ηλικίας...πάντως με την πρώτη παλίνδρομη δεν είναι και πολλά που μπορείς να κάνεις...έναν βασικό έλεγχο...εγώ έμεινα ξανά έγκυος 4 μήνες μετά την αποβολή και τώρα διανύω την 14 εβδομάδα...ακόμα είμαι πολύ αγχωμένη λόγω της παλίνδρομης και λόγω ηλικίας...συμβαίνει πάντως σε πολύ κόσμο...είναι πολύ συνηθισμένη η παλίνδρομη.
ναι τα γνωριζω ολα αυτα ειμαι πληρως ενημερη αν και εμεινα αμεσως εγκυος ξερω για την ηλικια μου..ειναι ομως ασχημο να κανω κανα δυο παλινδρομες ακομα και μετα να ψαχτω..αν τα ωαρια μου ειναι τοσο χαλια το δεχομαι ..δεν εχω αλλο παιδακι..ακομα κι αν οι ορμονολογικες μου ειναι αψογες οπως ειπε και η ενδοκρινολογος και η βιολογικη μου ηλικια δειχνει αρκετα μικροτερη απο τη χρονολογικη και παλι ξερω οτι εχω πολλες πιθανοτητες για χρωμοσωματικες ανωμαλιες..καθε περιπτωση ειναι οντως διαφορετικη αν και ξερω αρκετες γυναικες στα 25-28 τους που παλι ειχαν παλινδρομες.αβυσος η ψυχη της φυσης..Για οσες γυναικες ομως ειχαν τελειομηνη εγκυμοσυνη και μετα παλινδρομη ειναι πολυ παρηγορο γιατι ξερουν οτι παρολο που τους ετυχε λαχειαρα πριν ειχαν υγιη εγκυμοσυνη..:confused: Εγω σου ευχομαι με το καλο το μωρο σου και να σαι παντα καλα!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

ναι τα γνωριζω ολα αυτα ειμαι πληρως ενημερη αν και εμεινα αμεσως εγκυος ξερω για την ηλικια μου..ειναι ομως ασχημο να κανω κανα δυο παλινδρομες ακομα και μετα να ψαχτω..αν τα ωαρια μου ειναι τοσο χαλια το δεχομαι ..δεν εχω αλλο παιδακι..ακομα κι αν οι ορμονολογικες μου ειναι αψογες οπως ειπε και η ενδοκρινολογος και η βιολογικη μου ηλικια δειχνει αρκετα μικροτερη απο τη χρονολογικη και παλι ξερω οτι εχω πολλες πιθανοτητες για χρωμοσωματικες ανωμαλιες..καθε περιπτωση ειναι οντως διαφορετικη αν και ξερω αρκετες γυναικες στα 25-28 τους που παλι ειχαν παλινδρομες.αβυσος η ψυχη της φυσης..Για οσες γυναικες ομως ειχαν τελειομηνη εγκυμοσυνη και μετα παλινδρομη ειναι πολυ παρηγορο γιατι ξερουν οτι παρολο που τους ετυχε λαχειαρα πριν ειχαν υγιη εγκυμοσυνη..:confused: Εγω σου ευχομαι με το καλο το μωρο σου και να σαι παντα καλα!:)

 

Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες...έχω πολλές φίλες που είχαν παλίνδρομη στο πρώτο, ακόμα και καπάκι σε δεύτερο και άλλες που είχαν μετά από μια επιτυχή γέννα..σίγουρα το αγχος στην μια περίπτωση και στην αλλη δεν συγκρίνεται...και φυσικά αν υπάρχει και μια κάποια ηλικία τότε καλό ειναι να το ψάχνεις λιγάκι παραπάνω... ώστε να μην χαθεί χρόνος. Ξέρω πολλές ιστορίες που είχαν θέματα δύσκολα να εντοπιστουν αλλά τελικά εντοπίστηκαν και επιτύχαν εγκυμοσύνες...πλέον με την επιστήμη τα περισσότερα λύνονται οπότε αισιοδοξία και μόνο.

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες...έχω πολλές φίλες που είχαν παλίνδρομη στο πρώτο, ακόμα και καπάκι σε δεύτερο και άλλες που είχαν μετά από μια επιτυχή γέννα..σίγουρα το αγχος στην μια περίπτωση και στην αλλη δεν συγκρίνεται...και φυσικά αν υπάρχει και μια κάποια ηλικία τότε καλό ειναι να το ψάχνεις λιγάκι παραπάνω... ώστε να μην χαθεί χρόνος. Ξέρω πολλές ιστορίες που είχαν θέματα δύσκολα να εντοπιστουν αλλά τελικά εντοπίστηκαν και επιτύχαν εγκυμοσύνες...πλέον με την επιστήμη τα περισσότερα λύνονται οπότε αισιοδοξία και μόνο.

 

Ακριβως αυτο zadige γιατι κι εγω που ειμαι 28 και δεν εχω γεννήσει ακόμα, εχω ήδη δυο παλινδρομες στο ιστορικό μου και ελπίζω η τρίτη να ειναι τελειομηνη!!!! Όπως λες η επιστήμη πλέον μπορει να τους βοηθήσει όλους να αποκτήσουν μωράκι αργά η γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο zadige γιατι κι εγω που ειμαι 28 και δεν εχω γεννήσει ακόμα, εχω ήδη δυο παλινδρομες στο ιστορικό μου και ελπίζω η τρίτη να ειναι τελειομηνη!!!! Όπως λες η επιστήμη πλέον μπορει να τους βοηθήσει όλους να αποκτήσουν μωράκι αργά η γρήγορα!

 

Και μόνο η ηλικία σου θα έπρεπε να σε καθυσηχάζει..έχεις τόσο χρόνο μπροστά σου να βρει τι μπορεί να πήγε στραβά... μακάρι να είχα προσπαθήσει για παιδί στην ηλικία σου...Το πρώτο μου παιδί το έκανα στα 33

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα

Ξεκίνησα τις προσπάθειες για παιδάκι στα 28

Πρώτη παλλινδρομη στην 9

Αποφασίζω μαζί με το γιατρό μου κ κάνω τις σχετικές εξετάσεις όλα καθαρά κ καρυοτυπος εμβρύου φυσιολογικός

Ξανάμενω έγκυος 29 διακοπή κύησης σύνδρομο νταουν μάλιστα διαγνώστηκε μετά τη β επιπέδου

Καρυοτυπος ζεύγους φυσιολογικός

Η ηλικία είναι πολυ σχετική ! Εγώ τα έχω ψάξει σχεδόν όλα δεν έχω πρόβλημα λοιπον προτιμώ όμως να τα έχω κοιτάξει γενικά είμαι της πρόληψης καθότι το επάγγελμα μου σχετίζεται με υγεία .

Μακάρι να τα καταφέρουμε επίσης συμφωνώ με την blue moon τελείως διαφορετικό να έχεις ήδη μια ολοκληρωμένη εγκυμοσυνη κ ένα υγιές παιδάκι το σοκ παραμένει αλλά ψυχολογικά έχεις ήδη μια θετική εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα

Ξεκίνησα τις προσπάθειες για παιδάκι στα 28

Πρώτη παλλινδρομη στην 9

Αποφασίζω μαζί με το γιατρό μου κ κάνω τις σχετικές εξετάσεις όλα καθαρά κ καρυοτυπος εμβρύου φυσιολογικός

Ξανάμενω έγκυος 29 διακοπή κύησης σύνδρομο νταουν μάλιστα διαγνώστηκε μετά τη β επιπέδου

Καρυοτυπος ζεύγους φυσιολογικός

Η ηλικία είναι πολυ σχετική ! Εγώ τα έχω ψάξει σχεδόν όλα δεν έχω πρόβλημα λοιπον προτιμώ όμως να τα έχω κοιτάξει γενικά είμαι της πρόληψης καθότι το επάγγελμα μου σχετίζεται με υγεία .

Μακάρι να τα καταφέρουμε επίσης συμφωνώ με την blue moon τελείως διαφορετικό να έχεις ήδη μια ολοκληρωμένη εγκυμοσυνη κ ένα υγιές παιδάκι το σοκ παραμένει αλλά ψυχολογικά έχεις ήδη μια θετική εμπειρία

 

Συμφωνω! Σου ευχομαι οτι καλύτερο μέσα απ την καρδιά μου! Ξερω οτι κάποιος εκεί επάνω μας ακούει και μας βλέπει και δε θα μας αφήσει έτσι.. Γιατι θέλουμε τη βοήθεια του οτι εξετασεις και να κάνουμε κι οτι αγωγή κι αν ακολουθήσουμε. Δε σταματώ να προσευχομαι και κοιτάω μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον ήθελα να ρωτήσω το μόνο που δεν έχω κοιτάξει είναι Amh κ fsh ο γιατρος μου λέει ότι δεν έχει νόημα για μένα δηλαδή 2 γιατροί που ρώτησα

Λέτε να ρωτήσω κ τρίτο ; Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε αυτές που κάνουν κ σε εκείνες που δ κάνουν

Να σημειώσω ότι έχω κάνει όλα τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...