Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμπύλη σακχάρου: απαραίτητη εξέταση μετά από παλίνδρομη κύηση!!!


christy28

Recommended Posts

Μαρκελα σε ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις! Εχω διαβάσει για σένα και δεν εχω λογια, πραγματικά θεωρώ ότι η πρώτη περίπτωση σου ειδικα ηταν τραγική.

Ελπίζω να είσαι σύντομα αγκαλιά με το παιδάκι σου.

Η Μητέρα μου ειναι γιατρός αλλα δεν εχει σχέση με αίματολογικά και κυησεις , ειναι ακτινολογος, και πήρε τηλέφωνο συνάδελφο της απο το νοσοκομείο που δουλεύει, η οποία ειναι διαβήτολόγος και οταν τησ ειπα για καμπυλη μου είπε οκ να κανω τη καμπύλη 75g μετα απο τριήμερη φόρτιση με υδατάνθρακες και γλυκά. Αλλιώς λέει δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη. Δεν ξέρω τι να πω. Φοβάμαι την παλινδρομη πάλι η μήπως ήδη εχει δημιουργηθεί κάποια βλάβη στο εβρυο. Η αλήθεια ειναι ότι ειμαι αγχωδης αλλα ενώ αυτή τη φορά ήμουν αισιόδοξη (σκεφτηκα οτι με αντιπηκτικα και μετα απο χειρουργιο πριν 3μηνες για διαφραγμα ενδομητριου εχω πολυ καλυτερες συνθηκες) τωρα αισθάνομαι σαν να εχει ήδη παλινδρομησει το μωρό μου.

Λάθος το ξέρω αλλα τι να λέμε τώρα...

Και πάλι σε ευχαριστώ :):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τελικά έκανα μονο μέτρηση τιμής ζαχαρου νηστειας σήμερα και βγήκε 83. Δε ξέρω τι να πω. Μου είπαν να το επαναλάβω και βλέπουμε. Επίσης μου είπαν ότι οι ταινίες έχουν αποκλήση και δεν πρέπει να λαμβάνονται ιδιαίτερα υπό όψιν. Τι να πω κορίτσια .. Αυτοί οι γιατροί πια έλεος. Αντε πάλι αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα μονο μέτρηση τιμής ζαχαρου νηστειας σήμερα και βγήκε 83. Δε ξέρω τι να πω. Μου είπαν να το επαναλάβω και βλέπουμε. Επίσης μου είπαν ότι οι ταινίες έχουν αποκλήση και δεν πρέπει να λαμβάνονται ιδιαίτερα υπό όψιν. Τι να πω κορίτσια .. Αυτοί οι γιατροί πια έλεος. Αντε πάλι αύριο.

 

Ωραια!!Μια χαρα μωρε θα το παρακολουθεις ετσι , καλυτερα ειναι και μετα θα την κανεις την καμπυλη στην ωρα σου.Αμαν αυτοι οι γιατροι δεν λες τπτ!!!Τι να κανουμε ομως ετσι ειναι.Ολα καλα θα πανε απολαυσε την εγκυμοσυνη σου χχχχ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα σε ολες!

διαβαζοντας ολο το ποστ με μεγαλο ενδιαφερον, θα ηθελα να σας ρωτησω και γω τα εξης:

το 2008 απεκτησα μια κορη φυσιολογικα.η καμπυλη ζαχαρου που ειχα κανει τοτε ειναι η εξης: δειγματα αιματος τιμες

προ της ληψης 75gr 78mg%

μετα 30' 154mg%

μετα 60' 152mg%

μετα 90' 145mg%

μετα 120' 130mg%

 

ο γιατρος το μονο που ρωτησε τοτε ηταν αν ειχα στην οικογενεια ατομο με διαβητη. ναι εχω τον πατερα μου με τυπου 2,( οχι ινσουλινες, αλλα χαπια και πολυ προσοχη).Αυτο, τιποτε αλλο.

Με μενα ολα πηγαν καλα και εχω σημερα την κορη μου. απο τοτε, προσπαθουμε για δευτερο εδω και πολλα χρονια, αλλα εχουμε μετριο σπερμα(οπως βρεθηκε σε εξετασεις).μεσα σε αυτα τα 5 χρονια προσπαθειων, εμεινα εγκυος 2 φορες. η μια πριν 2 χρονια, που ηταν βιοχημικη, στην πολυ πολυ αρχη και η δευτερη τωρα. Την μ.Πεμπτη εκανα αποξεση στην 8η εβδομαδα. δωσαμε το εμβρυο για καρυοτυπο και αναμενουμε μετα τις γιορτες τα αποτελεσματα.

διαβαζοντας ολα αυτα, αναρρωτιεμαι, παιζει το ενδεχομενο να φταιει το ζαχαρο, οπως φαινεται απο την καμπυλη που ειχα κανει τοτε? (η οποια δεν ειναι και πολυ αναλυτικη).

 

ευχαριστω.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σου κρίστυ μου,

Σου έχω στείλει ένα π.μ, δεν ξέρω αν το είδες και αν μπαίνεις πια μέσα στο forum? Αν το δεις σε παρακαλώ απάντησε μου.... σου ζητάω τα στοιχεία του διαβητολόγου σου γιατι έχω και εγώ ένα θεματάκι με την αντίσταση στην ινσουλίνη και έχω και υπογλυκαιμική καμπύλη ζαχάρου και στην επαρχεία που μένω δεν βρίσκω άκρη με τον ενδοκρινολόγο/διαβητολόγο μου.

Επειδή είμαι έγκυος τώρα και έχω ήδη 3 παλλίνδρομες στο ιστορικό μου έχω αρχίσει να αγχώνομαι και θέλω όσο μπορώ να πρόσεξω και να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να πάνε αυτή τη φορά όλα καλά.

Και αν έχει και κάποια άλλη κοπέλα καποιο διαβητολόγο με ειδικότητα στην κύηση και είναι ευχαριστημένη ας μου στείλει π.μ. με τα στοιχεία του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου κρίστυ μου,

Σου έχω στείλει ένα π.μ, δεν ξέρω αν το είδες και αν μπαίνεις πια μέσα στο forum? Αν το δεις σε παρακαλώ απάντησε μου.... σου ζητάω τα στοιχεία του διαβητολόγου σου γιατι έχω και εγώ ένα θεματάκι με την αντίσταση στην ινσουλίνη και έχω και υπογλυκαιμική καμπύλη ζαχάρου και στην επαρχεία που μένω δεν βρίσκω άκρη με τον ενδοκρινολόγο/διαβητολόγο μου.

Επειδή είμαι έγκυος τώρα και έχω ήδη 3 παλλίνδρομες στο ιστορικό μου έχω αρχίσει να αγχώνομαι και θέλω όσο μπορώ να πρόσεξω και να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να πάνε αυτή τη φορά όλα καλά.

Και αν έχει και κάποια άλλη κοπέλα καποιο διαβητολόγο με ειδικότητα στην κύηση και είναι ευχαριστημένη ας μου στείλει π.μ. με τα στοιχεία του.

 

argyro, ο καλύτερος διαβητολογος της Αθήνας είναι ο ζουπας. Με έσωσε μετά από 3 παλινδρομες και έχω τα παιδιά μου. Εχω κ εγώ αντίσταση στην ινσουλινη και αυτό σε κατάσταση εγκυμοσύνης μετατρέπεται σε ζαχαρο!! Εκανα ινσουλινη από την 5 εβδομάδα αλλά τα κατάφερα!! Πήγαινε μια επίσκεψη να δεις την διάφορα!!!

Link to comment
Share on other sites

argyro, ο καλύτερος διαβητολογος της Αθήνας είναι ο ζουπας. Με έσωσε μετά από 3 παλινδρομες και έχω τα παιδιά μου. Εχω κ εγώ αντίσταση στην ινσουλινη και αυτό σε κατάσταση εγκυμοσύνης μετατρέπεται σε ζαχαρο!! Εκανα ινσουλινη από την 5 εβδομάδα αλλά τα κατάφερα!! Πήγαινε μια επίσκεψη να δεις την διάφορα!!!

 

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου elenivolos. Άμα μπορείς σε παρακαλώ μου στέλνεις σε πμ τα στοιχεία του. Σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι τώρα στην 7η εβδομάδα κύησης και λογω του ιστορικού των προηγούμενων μου αποβολών πήγα και έκανα καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης, τα αποτελέσματα δεν βγήκαν καλά και έχω αγχωθεί. Προσπαθώ να βρω και τον γιατρό μου στην επαρχεία που μένω στο τηλέφωνο και δεν το βρίσκω, για να μου πει τι να κάνω προσωρινά μέχρι να τα καταφέρω και να έρθω στην Αθήνα. Σας γράφω τα αποτελέσματα να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας, φοβάμαι μην πάθουν ζημιά τα εβρυάκια μου και τα χάσω.

 

Καμπύλη σακχάρου

Σακχάρο νηστείας 90,1 (Τ. Αναφ. 70-115 mg/dL)

Σάκχαρο σε 30΄ 179,3 (Τ. Αναφ. <170 mg/dL)

Σάκχαρο σε 60΄ 182,1 (Τ. Αναφ. <170 mg/dL)Σάκχαρο σε 90΄ 186,8 (Τ. Αναφ. <140 mg/dL)

Σάκχαρο σε 120΄ 169,5 (Τ. Αναφ. <130 mg/dL)

 

Καμπύλη ινσουλίνης

Ινσουλίνη 0΄ 14,2 (Τ. Αναφ. 50-27 mg/dL)

Ινσουλίνη σε 30΄ 53,3 (Τ. Αναφ. 41-125 mg/dL)

Ινσουλίνη σε 60΄ 174 (Τ. Αναφ. 20-120 mg/dL)Ινσουλίνη σε 90΄ 140 (Τ. Αναφ. 20-85 mg/dL)

Ινσουλίνη σε 120΄ 117 (Τ. Αναφ. 18-56 mg/dL

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια! Λοιπόν, έχω δυο βιοχημικές και ειπα να κάνω την μικρη καμπύλη, τώρα που δεν είμαι εγκυος με 50 γρ γλυκοζης και τα αποτελέσματα είναι 87 νηστείας και 154 στη μία ώρα. Είναι καλή αυτή η μέτρηση;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια είμαι τώρα στην 7η εβδομάδα κύησης και λογω του ιστορικού των προηγούμενων μου αποβολών πήγα και έκανα καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης, τα αποτελέσματα δεν βγήκαν καλά και έχω αγχωθεί. Προσπαθώ να βρω και τον γιατρό μου στην επαρχεία που μένω στο τηλέφωνο και δεν το βρίσκω, για να μου πει τι να κάνω προσωρινά μέχρι να τα καταφέρω και να έρθω στην Αθήνα. Σας γράφω τα αποτελέσματα να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας, φοβάμαι μην πάθουν ζημιά τα εβρυάκια μου και τα χάσω.

 

Καμπύλη σακχάρου

Σακχάρο νηστείας 90,1 (Τ. Αναφ. 70-115 mg/dL)

Σάκχαρο σε 30΄ 179,3 (Τ. Αναφ. <170 mg/dL)

Σάκχαρο σε 60΄ 182,1 (Τ. Αναφ. <170 mg/dL)Σάκχαρο σε 90΄ 186,8 (Τ. Αναφ. <140 mg/dL)

Σάκχαρο σε 120΄ 169,5 (Τ. Αναφ. <130 mg/dL)

 

Καμπύλη ινσουλίνης

Ινσουλίνη 0΄ 14,2 (Τ. Αναφ. 50-27 mg/dL)

Ινσουλίνη σε 30΄ 53,3 (Τ. Αναφ. 41-125 mg/dL)

Ινσουλίνη σε 60΄ 174 (Τ. Αναφ. 20-120 mg/dL)Ινσουλίνη σε 90΄ 140 (Τ. Αναφ. 20-85 mg/dL)

Ινσουλίνη σε 120΄ 117 (Τ. Αναφ. 18-56 mg/dL

Γεια σου κι απο εδω αργυρω! Η καμπυλη σου ειναι παθολογικη για εγκυμοσυνη. Το πρωϊνό πρεπει να ειναι μαξιμουμ 90 και μια ωρα μετα το γευμα 120. Επειδη ανεβασες μια δυο φορες σακχαρακι πανω απο το φυσιολογικο δεν κινδυνευουν τα εμβρυακια σου. Θα πρεπει λογικα να εχεις ξεκινησει ινσουλινη. Εγω εκανα απο την 5η εβδομαδα.

Μπορει να εχω καιρο να μπω αλλα ειδα οτι οι κοπελες σου απαντησαν για τον γιατρο, το εχω πει και δημοσια τον Ζουπα ειχα.

Ο,τι θες μην διστασεις.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια! Λοιπόν, έχω δυο βιοχημικές και ειπα να κάνω την μικρη καμπύλη, τώρα που δεν είμαι εγκυος με 50 γρ γλυκοζης και τα αποτελέσματα είναι 87 νηστείας και 154 στη μία ώρα. Είναι καλή αυτή η μέτρηση;

Παπαγαλια μου δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα με αυτη την καμπυλη. Θα πρεπει να παρεις 75γρ ή 100γρ γλυκοζης αναλογα τα κιλα σου νομιζω ειναι ( δεν ειμαι σιγουρη γι ΄αυτο) και να κανεις 3ωρη μετρηση, δηλαδη 3 ωρες μετα την ληψη της γλυκοζης.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

.... διαβαζοντας ολα αυτα, αναρρωτιεμαι, παιζει το ενδεχομενο να φταιει το ζαχαρο, οπως φαινεται απο την καμπυλη που ειχα κανει τοτε? (η οποια δεν ειναι και πολυ αναλυτικη).

 

ευχαριστω.

Καλησπερα Λιλια!

Θα πρεπει σιγουρα να επαναλαβεις την καμπυλη σαχαρου πριν ξαναμεινεις εγκυος. ΛΗψη 75 γρ γλυκοζης και μετα 3ωρη μετρηση. Αν την κανεις γραψε τα αποτελεσματα για να σου πουμε γνωμες.

Φιλια

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια όταν η μέτρηση στης καμπύλης δεν έχει διαφορά μεταξύ 1ης (123) και 2ης ώρας (121), μιλάμε για διαβήτη? 'Εχει ο άντρας μου διαβήτη τύπου 1 και αν έχω τώρα και εγώ πραγματικά θα στενοχωρηθώ πολύ.......

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια όταν η μέτρηση στης καμπύλης δεν έχει διαφορά μεταξύ 1ης (123) και 2ης ώρας (121), μιλάμε για διαβήτη? 'Εχει ο άντρας μου διαβήτη τύπου 1 και αν έχω τώρα και εγώ πραγματικά θα στενοχωρηθώ πολύ.......

 

Εαν εχεις κατω απο 140 στις 2 ωρες δεν εχεις προβλημα

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια, επαναφέρω το θέμα γιατι ειναι πολύ σημαντικό. Ρίξτε μια ματιά κι εδώ (παρακαλώ διαβαστε απο την αρχή του τοπικ), μπορεί να είναι η λυση του προβλήματος...

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κουκλες. Θα ήθελα την γνώμη σας για ενδοκρινολόγους μια και σκέφτομαι να αρχίσω να προετοιμάζομαι για νέο μπεμπε.

Πείτε μου εντυπώσεις απο Παπαδόγια και Σαβουτζόγλου , όπως επίσης και τιμές (μιας και ο κυριότερος λόγος που δεν πάω στον δικό μου ειναι το οικονομικό).

Οποια κοπελα δεν θελει δημόσια μπορει να μου στείλει πμ.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω κάνει και εγω 2 προσπάθειες με εξωσωματική. Την πρώτη φώτα ανέβηκε η χοριακη μου στο 14, η γιατρός την ονόμασε "χημική εγκυμοσύνη και την δεύτερη φορά, παρόλο που βάλαμε βλαστοκυστες, δεν έγινε τίποτα. Αν κάποια ξέρει ενδοκρινολογο- διαβητολογο και γυναικολογο που να παραδέχεται την καμπύλη σακχάρου στην Θεσσαλονίκη, ας μου στείλει πμ. Σας ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κουκλες. Θα ήθελα την γνώμη σας για ενδοκρινολόγους μια και σκέφτομαι να αρχίσω να προετοιμάζομαι για νέο μπεμπε.

Πείτε μου εντυπώσεις απο Παπαδόγια και Σαβουτζόγλου , όπως επίσης και τιμές (μιας και ο κυριότερος λόγος που δεν πάω στον δικό μου ειναι το οικονομικό).

Οποια κοπελα δεν θελει δημόσια μπορει να μου στείλει πμ.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλή μου καλό μήνα!!!

Μόνο για το Σουβατζόγλου θα σου πω, ο οποίος με παρακολουθεί περίπου ένα χρόνο. Τον Παπαδόγια δεν τον ξέρω τον άνθρωπο.

Είμαι πολύ ευχαριστημένη, μου ρύθμισε το θυρεοειδή σχετικά γρήγορα, με υποχρέωσε παρά τις έντονες αντιδράσεις μου να κάνω καμπύλη σακχάρου - ινσουλίνης, (η οποία παρεπιπτόντως βγήκε παθολογική!!). Ήταν κάθετα αντίθετος, και πολύ σωστά, στο να προβώ σε εξωσωματική πριν ρυθμιστούν σάκχαρο και θυρεοειδής και πολλά άλλα.

Είναι πολύ επικοινωνιακός, υποστηρικτικός και γλυκός άνθρωπος με πολλή κατανόηση. Σου εμπνέει πίστη και αισιοδοξία. Έχει βέβαια πάρα πολλή δουλεια..

Δέχεται, πέραν του ιατρείου του, και στο ΜΗΤΕΡΑ. (Αν θυμάμαι καλά στο ΜΗΤΕΡΑ πρώτη φορά 80 ευρώ και κάθε επόμενη 60). Πολλές φορές του έστειλα εξετάσεις με mail και με πήρε άμεσα τηλέφωνο, είτε η γραμματέας του, είτε ο ίδιος αν έπρεπε να γίνει αλλαγή στη θεραπεία, ακόμη και Μεγάλη Παρασκευή, χωρίς να απαιτήσει να με δει. Περισσότερο εγώ επέμενα να του δείχνω τις εξετάσεις από κοντα λόγω της ανασφάλειάς μου.

Ελπίζω να σε κάλυψα στα βασικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι νέα στο forum, αλλά διάβασα αρκετά αυτό το thread καθώς είναι το ζήτημα που με ενδιαφέρει και ψάχνομαι στο θέμα "γιατρός". Ο ενδοκρινολόγος μου διέγνωσε σε εμένα "αντιδραστική υπογλυκαιμία" βάσει της καμπύλης ζαχάρου που έκανα πριν από 2 χρόνια. Προσπαθώ σε αυτό το διάστημα της ζωής μου να μείνω έγκυος και θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη από κάποιον ειδικευμένο γιατρό στο πρόβλημα μου για το τι πρέπει να προσέξω και ποιά ίσως να πρέπει να είναι η αγωγή μου διότι μάλλον δυσκολεύομαι να συλλάβω. Θα ήθελα να μου προτείνετε, όσοι γνωρίζετε, ποιόν γιατρό θεωρείτε καλό σε θέματα χαμηλού ζαχάρου και γονιμότητας στην Αθήνα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

christy28 σου έχω στείλει πμ, εαν είσαι ακόμα ενεργό μέλος αν θες απάντησέ μου, χρείαζομαι την βοήθεια σου, μιας και εκτιμώ πολύ την έρευνα που έχεις κάνει πάνω στο θέμα του σάκχαρου.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας.

 

Νέα στο forum, διάβασα με πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξε η christy για τη σχέση αντιδραστικής υπογλυκαιμίας και γονιμότητας.

 

Έχω ήδη πάει σε γνωστό ενδοκρινολόγο, που μου έδωσε το glucoplus για υπογλυκαιμική καμπύλη ζαχάρου, επειδή προσπαθώ να μείνω έγκυος. Δεν έμεινα όμως ευχαριστημένη από τον τρόπο του (δεν εξηγεί ΤΙΠΟΤΑ). Γι' αυτό θα σας παρακαλούσα να μου πείτε σε ποιον ενδοκρινολόγο και γυναικολόγο πήγατε/πηγαίνετε εσείς για ρύθμιση χαμηλού ζαχάρου για λόγους γονιμότητας (χαμηλή AMH, υψηλή FSH);

 

Διάβασα για Ζούπα και Σουβατζόγλου. Γυναικολόγο σχετικό;

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!!:wink:

 

Δεν ξέρω αν η christy που άνοιξε αυτό το εξαιρετικό θέμα, είναι ακόμα μέλος, αλλά και δημόσια ένα μεγάλο ευχαριστώ! Πήρα τόσες πληροφορίες, που ούτε καν μπήκε στη διαδικασία να μου εξηγήσει ο ενδοκρινολόγος, παρά τις επίμονες ερωτήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σας.

 

Νέα στο forum, διάβασα με πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξε η christy για τη σχέση αντιδραστικής υπογλυκαιμίας και γονιμότητας.

 

Έχω ήδη πάει σε γνωστό ενδοκρινολόγο, που μου έδωσε το glucoplus για υπογλυκαιμική καμπύλη ζαχάρου, επειδή προσπαθώ να μείνω έγκυος. Δεν έμεινα όμως ευχαριστημένη από τον τρόπο του (δεν εξηγεί ΤΙΠΟΤΑ). Γι' αυτό θα σας παρακαλούσα να μου πείτε σε ποιον ενδοκρινολόγο και γυναικολόγο πήγατε/πηγαίνετε εσείς για ρύθμιση χαμηλού ζαχάρου για λόγους γονιμότητας (χαμηλή AMH, υψηλή FSH);

 

Διάβασα για Ζούπα και Σουβατζόγλου. Γυναικολόγο σχετικό;

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!!:wink:

 

Δεν ξέρω αν η christy που άνοιξε αυτό το εξαιρετικό θέμα, είναι ακόμα μέλος, αλλά και δημόσια ένα μεγάλο ευχαριστώ! Πήρα τόσες πληροφορίες, που ούτε καν μπήκε στη διαδικασία να μου εξηγήσει ο ενδοκρινολόγος, παρά τις επίμονες ερωτήσεις μου.

καλησπερα εγω θα σου συστηνα την Κιαπεκου Ερασμια αμεση φιλικη χωρις περιττα λογια σου παιρνει πολυ καλο ιστορικο και εμενα μου την συστησαν πρωτο ραντεβου και ειμαι σουπερ ευχαριστημενη κανει ιατρειο κοντα στο μεγαρο μουσικης ειναι ενδοκρινολογος διαβητολογος ;) για γυναικολογο θα σου λεγα να πας μια βολτα και απο το Θωμοπουλο Παναγιωτη εχει κανει μεταικπαιδευση στην Αγγλια γκουγκλαρε τον και διαβασε το βιογραφικο του εκανα και λαπαρασκοπικο χειρουργειο μαζι του για αφαιρεση ινομυωματος υπορρογωνιου 7 εκ..κι εγω στο club με μια παλινδρομη

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα. να σας ρωτήσω κάτι. την καμπύλη την γράφει ενδοκρινολόγος έτσι; είναι συνετό να την κάνουμε πριν προκύψει εγκυμοσύνη; τα αποτελέσματα έχουν νόημα ή με την εγκυμοσύνη όλα αλλάζουν και αν έχεις καλά απότελέσματα προ δεν είναι εγγύηση για καλά αποτελέσματα και στη διάρκεια της εγκυμοσύνης;έχει νόημα σαν εξέταση πρόληψης; είμαι στις προσπάθειες και είδα η ενδοκρινολόγος μου έγραψε σακχάρου/γλυκόζης το πρωινό,να της ζητήσω την επόμενη και μια καμπύλη; σας ευχαριστώ!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα. να σας ρωτήσω κάτι. την καμπύλη την γράφει ενδοκρινολόγος έτσι; είναι συνετό να την κάνουμε πριν προκύψει εγκυμοσύνη; τα αποτελέσματα έχουν νόημα ή με την εγκυμοσύνη όλα αλλάζουν και αν έχεις καλά απότελέσματα προ δεν είναι εγγύηση για καλά αποτελέσματα και στη διάρκεια της εγκυμοσύνης;έχει νόημα σαν εξέταση πρόληψης; είμαι στις προσπάθειες και είδα η ενδοκρινολόγος μου έγραψε σακχάρου/γλυκόζης το πρωινό,να της ζητήσω την επόμενη και μια καμπύλη; σας ευχαριστώ!

 

Εφόσον σε παρακολουθεί η ενδορκινολόγος αν κρίνει θα σου γράψει και καμπύλη, ετκός από πρωινό ζάχαρο δεν σου έγραψε και γλυκοζυλιωμένη; Αυτά ειναι μια καλή ένδειξη για αρχή.Έχεις περίεργο σωματότυπο ή είσαι υπέρβαρη?

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σε παρακολουθεί η ενδορκινολόγος αν κρίνει θα σου γράψει και καμπύλη, ετκός από πρωινό ζάχαρο δεν σου έγραψε και γλυκοζυλιωμένη; Αυτά ειναι μια καλή ένδειξη για αρχή.Έχεις περίεργο σωματότυπο ή είσαι υπέρβαρη?

ευχαριστώ για την απάντηση zadige. α έχει ναι παρακάτω,γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη hba1c. όχι από σωματότυπο έναν νορμάλ ούτε εξτρα κιλά. πήγα για ορμονολογικό και μου πρόσθεσε και αυτά γιατί έχω ρίγη τους τελευταίους μήνες. (πρόσθεσε και αιματολογικές μήπως είναι χαμηλός αιματοκρίτης) παρακολούθησα το θέμα και επειδή γενικά κάνω έναν προληπτικό έλεγχο, καθώς δε με παίρνει να σπαταλάω χρόνο,είπα να ρωτήσω αφού θεωρείται από τα σημαντικά για την επίτευξη μιας υγιούς εγκυμοσύνης!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...