Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμπύλη σακχάρου: απαραίτητη εξέταση μετά από παλίνδρομη κύηση!!!


christy28

Recommended Posts

Geia saw koritsia! sygnomi gia ta greeklish alla exw techniko problhma. Stella h kampyli soy mou fainetai ypoglykaimiki. Tha prepei na pas opwsdipote se ena kalo kai sxetiko diavitologo mallon tha eisai ki esy "glykia" stin eggymosini!!!

 

H deyteri kampyli (h alli kopela poy den thymamai to nickname tis sorry)den moy fainetai pathologiki alla den exeis na xaseis tipota na kaneis enan elegxo sakxaroy kai kata tin diarkeia tis egymosinis. Exeis psaxei ta ypoloipa? thromvofilia, mikrovia ktl?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κρίστι έχεις πμ!!!!!!!

Κορίτσια να την ακούτε τη Κρίστυ!!!Και γω με σακχαρο νηστειας γυρω στο 80 βρεθηκα ξαφνικα με 5 αποβολές και τελικα στις εγκυμοσύνες μου κανω κανονικότατα ινσουλίνη!!!Κανενας γιατρος δε με παρεπεμπε νωρίτερα να κανω καμπύλη και να ψαχτώ !!!Το καθετι παιζει ρολο ακομα και μια τιμη στη καμπύλη περιεργη αν συνοδευεται και απο πολυκυστικες θελει προσοχη!!Επίσης και οι υπογλυκαιμίες ειναι υποπτες πολυ μην ακουτε δε πειραζει ειναι καλο και βλακειες!!Δε παυει να ναι διαταραχη και στην εγκυμοσυνη με τις τρελες ορμονες γυρναει πολυ ευκολα σε διαβητη κυησης!!!Οτι και να ναι το ψαχνετε!!!

3va2l7h3rc6e4gdx.png
Link to comment
Share on other sites

Geia saw koritsia! sygnomi gia ta greeklish alla exw techniko problhma. Stella h kampyli soy mou fainetai ypoglykaimiki. Tha prepei na pas opwsdipote se ena kalo kai sxetiko diavitologo mallon tha eisai ki esy "glykia" stin eggymosini!!!

 

H deyteri kampyli (h alli kopela poy den thymamai to nickname tis sorry)den moy fainetai pathologiki alla den exeis na xaseis tipota na kaneis enan elegxo sakxaroy kai kata tin diarkeia tis egymosinis. Exeis psaxei ta ypoloipa? thromvofilia, mikrovia ktl?[/QUOT

 

CHRISTY sthn egkymosyni mou mou eixan dosei ena mixanaki kai metriomouna se ola ta oria ta anotata pou mou eixan pei eixa panta 10-20monades kato diladi mesimeri mou eixan eos120 kai eixa 91 proi eixa 76-82 ...mporeis na mou peis to onoma tou dikou sou giatrou;;;

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κ απο μένα. Κ γω μετά απο μια ανεμβυικη κύηση που οδήγησε σε απόξεση κ σε άλλο γιατρό βρέθηκα να έχω πρόβλημα στην ινσουλίνη (οι τιμές ειναι υψηλές). Ετσι λοιπόν σήμερα επισκέφθηκα διαιτολόγο κ ξεκινάω διατροφή (πρέπει να χάσω κ 4kgr) για να το ρυθμίσω χωρίς να χρειαστεί να πάρω τίποτα φάρμακα. Αυτή ήταν δλδ η γνώμη του παθολόγου κ του γυναικολόγο μου, αύριο όμως θα πάω κ στην ενδοκρινολόγο μου για να είμαι σίγουρη.

Εδω να πω πως η διαιτολόγος μου έιπε πως αν δεν κάνω κάτι με το αγχος (το έχω μπόλικο) η ινσουλίνη δύσκολα θα διορθωθεί :-(

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας κ απο μένα. Κ γω μετά απο μια ανεμβυικη κύηση που οδήγησε σε απόξεση κ σε άλλο γιατρό βρέθηκα να έχω πρόβλημα στην ινσουλίνη (οι τιμές ειναι υψηλές). Ετσι λοιπόν σήμερα επισκέφθηκα διαιτολόγο κ ξεκινάω διατροφή (πρέπει να χάσω κ 4kgr) για να το ρυθμίσω χωρίς να χρειαστεί να πάρω τίποτα φάρμακα. Αυτή ήταν δλδ η γνώμη του παθολόγου κ του γυναικολόγο μου, αύριο όμως θα πάω κ στην ενδοκρινολόγο μου για να είμαι σίγουρη.

Εδω να πω πως η διαιτολόγος μου έιπε πως αν δεν κάνω κάτι με το αγχος (το έχω μπόλικο) η ινσουλίνη δύσκολα θα διορθωθεί :-(

sygxaritiria stoys giatrous soy!!!!

glucophage tha pareis???

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

sygxaritiria stoys giatrous soy!!!!

glucophage tha pareis???

Προς το παρον δεν θα πάρω glucophase, θα προσπαθήσω να το διορθώσω με διατροφή. Η ενδοκρινολόγος μου μου έδωσε ενα μήνα προθεσμία, οπου κ θα επαναλάβω την εξέταση.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

θα κανω αυριο καμπυλη ζακχαρου και θα ηθελα να μου πειτε πως ακριβως γινετε? η εξεταση ξερω ειναι αιματος,

αλλα με πιο τροπο γινετε?

αν δεν κανω λαθος ειναι πεντε μετρησεις? και σε ποσες μερες βγαινουν τα αποτελεσματα

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, αν κάνεις τη μικρή που έκανα εγώ σου κάνουν μια μέτρηση νηστική, πίνεις ένα γεμάτο ποτήρι γλυκόζη, κάνεις μία μέτρηση στη μία ώρα και άλλη μία στις δύο ώρες..είναι λίγο αηδια αυτό που πίνεις..και εγώ στο πρώτο εικοσάλεπτο είχα ψιλοζαλάδα, δλδ ήθελα κάποιον διπλα μου..καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα, αν κάνεις τη μικρή που έκανα εγώ σου κάνουν μια μέτρηση νηστική, πίνεις ένα γεμάτο ποτήρι γλυκόζη, κάνεις μία μέτρηση στη μία ώρα και άλλη μία στις δύο ώρες..είναι λίγο αηδια αυτό που πίνεις..και εγώ στο πρώτο εικοσάλεπτο είχα ψιλοζαλάδα, δλδ ήθελα κάποιον διπλα μου..καλά αποτελέσματα.

 

 

τι εννοεις τη μικρη? υπαρχουν διαφορα ειδη καμπυλη ζακχαρου? απ'οτι βλεπω στο χαρτι που μου εγραψε ο γιατρος γραφει 75gr γλυκοζη νηστικη μετα απο μιση ωρα-μια ωρα-δυο ωρες-τρεις ωρες. τη γλυκοζη που πινεις υπαρχει στο μικροβιολογικο ή πρεπει να το αγορασο?

συγνωμη που ρωταω πολλα, αλλα πρωτη φορα θα κανω την εξεταση και εχω λιγο αγχος. ευχαριστω

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας σημερα το πρωι πηγα για καμπυλη, τρειωρη μετρηση με 75 γραμ. γλυκ. ετυχε οταν το ειπιατε να εχετε συχνουρια σε εμενα συναιβ σημαινη κατι αυτο?

Εγω όταν την έκανα είχα τρομερη υπνηλία κ ένιωθα κομμάτια.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

πηρα τα αποτελεσματα απο την καμπυλη ζακχαρου ειναι τα εξης

ληψη 75 γραμ. γλυκοζη

σακχαρο νηστειας - 97

σακχαρο σε 60' - 161

σακχαρο σε 120' - 100

σακχαρο σε 180' - 72

 

πριν 4 μηνες ειχα κανει την απλη εξεταση για ζαχαρο και ηταν το αποτελεσμα 119 με φ.τ 120

και τωρα εφτασε στο 97. ενα μηνα περιπου εχω σταματιση τελειος τα γλυκακαι, τωρα που εκανα και την καμπυλη ζακχαρου μου το επιβεβαιωσε και η μικροβιολογος να μην τρωω καθολου επειδη υπαρχει κληρονομηκοτητα. γλυκα ετρωγα αρκετα και ζαχαρι φουλ στο καφε μεχρι και 4 κουταλιες εβαζα και απο χθες ξεκινησα με μια κουταλιτσα.

το σεπτεβριο ξανα ξεκινα εξωσωματικη σε περιπτωση που πετυχη(μακαρ!) υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα? σας εχει τυχη?

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηρα τα αποτελεσματα απο την καμπυλη ζακχαρου ειναι τα εξης

ληψη 75 γραμ. γλυκοζη

σακχαρο νηστειας - 97

σακχαρο σε 60' - 161

σακχαρο σε 120' - 100

σακχαρο σε 180' - 72

 

πριν 4 μηνες ειχα κανει την απλη εξεταση για ζαχαρο και ηταν το αποτελεσμα 119 με φ.τ 120

και τωρα εφτασε στο 97. ενα μηνα περιπου εχω σταματιση τελειος τα γλυκακαι, τωρα που εκανα και την καμπυλη ζακχαρου μου το επιβεβαιωσε και η μικροβιολογος να μην τρωω καθολου επειδη υπαρχει κληρονομηκοτητα. γλυκα ετρωγα αρκετα και ζαχαρι φουλ στο καφε μεχρι και 4 κουταλιες εβαζα και απο χθες ξεκινησα με μια κουταλιτσα.

το σεπτεβριο ξανα ξεκινα εξωσωματικη σε περιπτωση που πετυχη(μακαρ!) υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα? σας εχει τυχη?

οι τιμές σου είναι τσιμπημένες. πρέπει να σε δει ενδοκρινολόγος. δεν πρέπει να αποφεύγεις μόνο τα γλυκά, αλλά και τις αμυλούχες τροφές (μακαρόνια, όσπρια, πατάτες, ψωμί).

Link to comment
Share on other sites

οι τιμές σου είναι τσιμπημένες. πρέπει να σε δει ενδοκρινολόγος. δεν πρέπει να αποφεύγεις μόνο τα γλυκά, αλλά και τις αμυλούχες τροφές (μακαρόνια, όσπρια, πατάτες, ψωμί).

 

 

με τη γλυκοζη που ηπια δεν ειναι φυσιολογικο να ειναι αυξημενες οι τιμες? δεν ξερω, γιατι στα δικα μου αποτελεσματα δεν υπηρχε μεχρι ποσο ειναι το οριο δηλ. τη τιμες που δινει το μικροβιολογικο.

εχω κανει υπερηχο θυροειδη(δεν υπηρχε προβλημα)

αγχωθηκα φοβαμαι μην επιρεαση την προσπαθεια μου για εξωσωματικη

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

με τη γλυκοζη που ηπια δεν ειναι φυσιολογικο να ειναι αυξημενες οι τιμες? δεν ξερω, γιατι στα δικα μου αποτελεσματα δεν υπηρχε μεχρι ποσο ειναι το οριο δηλ. τη τιμες που δινει το μικροβιολογικο.

εχω κανει υπερηχο θυροειδη(δεν υπηρχε προβλημα)

αγχωθηκα φοβαμαι μην επιρεαση την προσπαθεια μου για εξωσωματικη

ίσα-ίσα που δεν ήπιες και πολύ γλυκόζη. εγώ είχα πιει 100ml. ακριβώς για να μη διακινδυνεύεις, καλύτερα να πας σε έναν ενδοκρινολόγο να σου κάνει έναν έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα! Η καμπύλη ζαχάρου/ινσουλίνης ειναι απαραίτητη εξέταση μετά απο παλλίνδομη!!! Σ'εμένα έδειξε υπερινσουλιναιμία κ ξεκίνησα glucophase. Όπως με ενημέρωσε ο γιατρός μου η υπερινσουλιναιμία σκληραίνει τα ωάρια, άρα δεν ειναι καλή η ποιότητά τους κ ειναι σαν να μην κάνεις ωορρηξία. Ειναι άχρηστα δλδ.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα

 

Επαναφέρω το θέμα!!!

 

Μετά από 2 παλλίνδρομες, έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις + καμπύλη σακχάρου!!

Εκτός εγκυμοσύνης η καμπύλη ήταν παρα πολύ καλή , σχεδόν υπογλυκαιμική!! \

 

Με το που έμεινα έγκυος, η καμπύλη ήτταν παθολογική!!! ΑΠό την 4η εβδομάδα κύησης είχα σάκχαρο!!! Με πολύ αυστηρή διατροφή και την παρακολούθηση ενδοκρινολόγου, γέννησα την μπεμπούλα μου!!!

 

Έπαιρνα κ εγώ γλουκοφαζ , από πριν μείνω έγκυος!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα

 

Επαναφέρω το θέμα!!!

 

Μετά από 2 παλλίνδρομες, έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις + καμπύλη σακχάρου!!

Εκτός εγκυμοσύνης η καμπύλη ήταν παρα πολύ καλή , σχεδόν υπογλυκαιμική!! \

 

Με το που έμεινα έγκυος, η καμπύλη ήτταν παθολογική!!! ΑΠό την 4η εβδομάδα κύησης είχα σάκχαρο!!! Με πολύ αυστηρή διατροφή και την παρακολούθηση ενδοκρινολόγου, γέννησα την μπεμπούλα μου!!!

 

Έπαιρνα κ εγώ γλουκοφαζ , από πριν μείνω έγκυος!!

Καλη χρονια γλυκια μου!

 

Επιβεβαιωνεις την θεωρια μου!!! Εκανες πολυ καλα που μας εγραψες την εμπειρεια σου γιατι ετσι θα πειστουν ολο και περισσοτερες κοπελες! Μπορει να θεωρουν την περιπτωση μου, μεμονωμένη!

 

Να σου ζησει η μπεμπουλα σου!

 

ΥΓ. Παιρνεις και μετα την εγκυμοσυνη glucophage? Εγω που ετρεξα τοσο πολυ για το σακχαρο πριν και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, απο την ημερα που πηρα την κορη μου αγκαλια ειμαι απαραδεκτα αμελης! Μπορεις να μου δωσεις πήροφοριες για τις οδηγιες που εχεις μετα την γεννα. Ψαχνω ενα οικονομικο γιατρο να απευθυνθω γιατι μου εχουν μεινει πολλα κιλα(15) και πρεπει να τα χασω και να μπαινω σε σειρα αν θελω να ξαναμεινω εγκυος. Ο δικος μου γιατρος ειναι απλεισιαστος με τα σημερινα οικονομικα δεδομενα!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου κρίστυ μου,

 

εμένα με βοήθησε πάρα πολύ το θέμα σου!!!Αν δεν το είχα διαβάσει ακόμα θα ψαχνόμουν!!! Βέβαια και οι γιατροί που βρήκα μετά τις 2 παλλίνδρομές , επιβεβαιώνουν ότι το σάκχαρο προκαλέι αποβολές!

Σχετικά με το γλουκοφα;ζ το έπαιρνα μέχρι το 1ο τριμηνο και γενικά δεν είχα πάρει πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη μόνο 12!!Και τα έχασα με τον θηλασμό τρώγοντας τα πάντα και όσα δεν είχα φάει χρόνια τώρα!!Μου έχει μείνει μόνο 1!!!

 

Ο ενδο μου είπε να κάνω εξετάσεις , σάκχαρο , γλυκοζυλιωμένη και καμπύλη!!!¨εκανα σάκχαρο & γλυκοζυλιωμένη ,, καμπύλη θα κάνω μετά τον θηλασμό, γιατί θα είναι επηρεασμένη!!Απο διατροφή τρώω τα πάντα , δεν μου εχει πει κάτι διαφορετικό!!!

 

Ο δικός μου παίρνει 70 ευρώ επίσκεψη, αλλά έχει και διαιτολόγο μέσα στο ιατρείο του!!! (Βέβαια από την διαιτολόγο του δεν είχα μείνει και 100% ευχαριστημένη , αλλά από τον γιατρό είμαι 200% ευχαριστημένη) Σκέψου ότι το παλέψαμε και δεν έκανα καθόλου ινσουλίνη, μόνο με διατροφή και η καμπύλη την 5η εβδομάδα είχε φτάσει πάνω από 200( με 75 γρ. γλυκόζης)

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...