Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμπύλη σακχάρου: απαραίτητη εξέταση μετά από παλίνδρομη κύηση!!!


christy28

Recommended Posts

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Μονο λιγα απο τα αρθρα που συνδεουν το συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων (που μια απο τις διαταραχες που παρουσιαζει το συγκεκριμενο συνδρομο ειναι η αντιδραστικη υπογλυκαιμια) με τις αποβολες (αυτοματες ή παλινδρομες) και γενικα με τις επιπλολες στην εγκυμοσυνη. Τα περισσοτερα ειναι ελευθερα προσβασιμα.

 

 

http://humrep.oxfordjournals.org/content/23/8/1830.long]

 

http://jcem.endojournals.org/content/89/2/833.long

 

http://humrep.oxfordjournals.org/content/24/5/1176.long

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2885401/?tool=pubmed

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21374548

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21530058

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για οποιες κοπελες δεν τα πηγαινουν καλα με τα αγγλικα παραθετω μια περιληψη απο ενα αρθρο μεταφρασμενο πολυ γρηγορα στο μεταφραστικο του google (δυστυχως δεν προλαβαινω να το μεταφρασω καλυτερα).

 

 

"Το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών (PCOS) σχετίζεται με αυξημένο ποσοστό της πρόωρης αποβολής (EPL). Υπερινσουλιναιμία είναι ένας ανεξάρτητος παράγοντας κινδύνου για EPL και έχει βρεθεί ότι μειώνει τα επίπεδα της glycodelin και σύνδεση με τις πρωτεΐνες IGF-1 (IGFBP-1), δύο σημαντικές πρωτεΐνες του ενδομητρίου. Υποθέσαμε ότι ορό glycodelin IGFBP-1 στον ορό θα μειωθεί σε γυναίκες με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου της εγκυμοσύνης.

 

Η ινσουλίνη νηστείας, glycodelin, και IGFBP-1 μετρήθηκαν, και την προφορική δοκιμασία ανοχής γλυκόζης έγιναν σε 72 γυναίκες με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και 62 γυναίκες με φυσιολογικό. Κάθε γυναίκα που είχε δει μια φορά και να ανατίθενται σε μία από τις τρεις ομάδες της κύησης: wk 3-5, 6-8 και 9-11.

 

Ο δείκτης ευαισθησίας στην ινσουλίνη κατά τη διάρκεια της από του στόματος δοκιμασία ανοχής στη γλυκόζη ήταν χαμηλότερο στις γυναίκες με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών σε σύγκριση με τις κανονικές γυναίκες σε όλο το πρώτο τρίμηνο (P <0,0001). Τόσο στον ορό glycodelin καθώς και IGFBP-1 ήταν σημαντικά μικρότερη στις γυναίκες με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών (για glycodelin: wk 3-5, P <0,0001? Wk 6-8, P = 0.03? Εβδομάδα 9-11, P = 0.19? Καθώς και για IGFBP-1 : wk 3-5 και 6-8, P <0,0001? εβδομάδα 9-11, P = 0,0003). Συγκρίνοντας τις γυναίκες με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών που εμφάνισαν EPL με εκείνους που δεν έκανε, στον ορό glycodelin ήταν σημαντικά χαμηλότερες κατά εβδομάδα 3-8 (P <0,02) και στον ορό IGFBP-1 κατά τη διάρκεια εβδομάδα 9-11 (P = 0,003).

 

Κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου, ο ορός glycodelin και IGFBP-1 στον ορό είναι σημαντικά μειωμένη σε σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, του ενδομητρίου εμπλέκουν επιθηλιακά και στρωματικά δυσλειτουργία κατά τη διάρκεια periimplantation και πρώιμα στάδια της κύησης ως πιθανός μηχανισμός για EPL στο σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών. Οι μειώσεις αυτές είναι πιθανόν να είναι δευτερεύουσα σε υπερινσουλιναιμία και μειωμένη ευαισθησία στην ινσουλίνη.

 

Σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών (PCOS) χαρακτηρίζεται από χρόνια ανωορρηξία και υπερανδρογονισμό, και είναι η πιο κοινή αιτία της υπογονιμότητας ωορρηξία στις Ηνωμένες Πολιτείες (1). Που επηρεάζουν τις γυναίκες σήμερα όχι μόνο με τη στειρότητα, αλλά και πάσχουν από υψηλό ποσοστό πρόωρης αποβολής (EPL), που ορίζεται ως αποβολή, κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου. Το σύνδρομο σχετίζεται με ένα ποσοστό 30-50% των πρόωρη απώλεια των κλινικά αναγνωρισμένων κυήσεων μετά είτε αυθόρμητη ή υποβοηθούμενη αναπαραγωγή (2, 3, 4, 5, 6), ένα ποσοστό 3 φορές υψηλότερη από αυτή που αναφέρθηκε για τις κανονικές γυναίκες (7 , :cool:. Στις περισσότερες περιπτώσεις, χωρίς προφανή αιτία EPL μπορεί να προσδιοριστεί (9), αλλά, εκτός από ελαττώματα στο αναπτυσσόμενο έμβρυο, δυσμενείς μεταβολές στο ενδομήτριο λειτουργία παίζουν πιθανό ρόλο.

 

Glycodelin και σύνδεση με τις πρωτεΐνες IGF-1 (IGFBP-1) είναι σημαντικά ενδομητρίου πρωτεΐνες εκκριτική που μπορεί να παίζουν σημαντικό ρόλο στη δεκτικότητα του ενδομητρίου κατά τη διάρκεια της περιόδου εμφύτευση και στη διατήρηση της εγκυμοσύνης (10, 11). Glycodelin είναι μία γλυκοπρωτεΐνη που παράγεται από εκκριτική / decidualized αδένων του ενδομητρίου κατά τη διάρκεια της ωχρινικής φάσης, και διευκολύνει την εμφύτευση, αναστέλλοντας την ανοσολογική απάντηση του ενδομητρίου για το έμβρυο (10, 11, 12, 13, 14). Οι μειωμένες συγκεντρώσεις του glycodelin που συνδέονται με την καθυστερημένη ενδομητρική ανάπτυξη, ΕΠΛ, και επαναλαμβανόμενες αποβολές (15, 16). IGFBP-1 είναι μια πρωτεΐνη που διευκολύνει τις διαδικασίες πρόσφυση στο feto-μητέρας διεπαφή κατά τη διάρκεια της περιόδου periimplantation (17, 18). Σε μη έγκυα γυναίκες, IGFBP-1 παράγεται κυρίως από το ήπαρ και είναι αρνητικά ρυθμίζεται από την ινσουλίνη (19, 20). Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, IGFBP-1 παράγεται από το ενδομήτριο, καθώς και (21).

 

Ένα βασικό χαρακτηριστικό του συνδρόμου είναι η αντίσταση στην ινσουλίνη με υπερινσουλιναιμία αντισταθμιστικές (22, 23, 24, 25, 26), και hyperinsulinemic αντίσταση στην ινσουλίνη έχει εμπλακεί τόσο στην ανωορρηξία και υπερανδρογονισμού της διαταραχής (27, 28, 29, 30). Αξίζει να σημειωθεί ότι, υπερινσουλιναιμία, επίσης, έχει αναγνωριστεί ως ανεξάρτητο παράγοντα κινδύνου για EPL στο σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών (27). Αυτό είναι σύμφωνο με δύο μελέτες που ανέφερε σημαντική μείωση των ποσοστών του πρώτου τριμήνου αποβολών σε γυναίκες με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών που έλαβαν θεραπεία με την ινσουλίνη-ευαισθητοποίηση μετφορμίνη ναρκωτικών σε όλη την εγκυμοσύνη (28, 29).

 

Ο μηχανισμός με τον οποίο hyperinsulinemic αντίσταση στην ινσουλίνη συμβάλλει στην αποβολή είναι άγνωστη, αλλά μπορεί να περιλαμβάνει την καταστολή του ενδομητρίου glycodelin και IGFBP-1 παραγωγή, με αποτέλεσμα σε ένα αφιλόξενο περιβάλλον του ενδομητρίου. Προς υποστήριξη αυτής της ιδέας, τη μείωση της ινσουλίνης με τη μετφορμίνη για μη έγκυα γυναίκες με PCOS οδήγησε σε 3-φορές αύξηση στην ωχρινική φάση συγκεντρώσεις ορού glycodelin και μια 4-πλάσια αύξηση στον ορό IGFBP-1 στον ορό (30). Ωστόσο, είναι άγνωστο αν ορού glycodelin ή IGFBP-1 επίπεδα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης έχουν μεταβληθεί σε σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών.

 

Υποθέσαμε ότι η hyperinsulinemic αντίσταση στην ινσουλίνη του PCOS θα μειωθεί κυκλοφορούν συγκεντρώσεις glycodelin και IGFBP-1 κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σε γυναίκες με PCOS. Ως επιστέγασμα, πρέπει επίσης υπέθεσαν ότι οι συγκεντρώσεις στον ορό του glycodelin και IGFBP-1 κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου της εγκυμοσύνης θα συσχετίζονται με την ευαισθησία στην ινσουλίνη. Για να ελέγξουν τις υποθέσεις μας, πραγματοποιήσαμε μια συγχρονική μελέτη των εγκύων γυναικών με και χωρίς σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου της εγκυμοσύνης, και αξιολογείται εβδομαδιαία ορού glycodelin, IGFBP-1, ινσουλίνη, και την ευαισθησία στην ινσουλίνη."

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

christy28 να σε ρωτήσω κάτι?? Δηλαδή εσύ με το που είχες θετικό τέστ,, πήγες και έκανες καμπύλη σακχάρου????

 

Kαλό θα ήταν να κάνουμε καμπύλη ζαχάρου και αντίστασης στην ινσουλίνη από πριν, όταν έχουμε ιστορικό αποβολών ή παλίνδρομων ή υπογονιμότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σας.. μολις γυρισα απο καμπυλη σακχαρου.. αυριο θα σας γραψω τα αποτελεσματα και ελπιζω καποια κοπελα να με διαφωτισει μεχρι να τα παω στο γιατρο.. πεσαμε και σε Χριστουγεννα.. εκανα την τριωρη με 75 γρ γλυκοζη.. μου πηραν αιμα καθε μιση ωρα.. ειμαι λιγο ζαλισμενη ακομα αλλα ευχομαι πραγματικα να ειναι αυτη η αιτια των δυο αποβολων μου μετα απο εξωσωματικη και οχι το σπερμα οπως μας λενε... σας ευχαριστω εκ των προτερων..

Κρατώ το θαυματάκι μου αγκαλιά, και χάνομαι στα μάτια του τα γαλανά..

Αγία μου Ειρήνη σε ευχαριστώ.. Παναγιά μου, Άγιε Ευφραιμ..

Link to comment
Share on other sites

christy28 να σε ρωτήσω κάτι?? Δηλαδή εσύ με το που είχες θετικό τέστ,, πήγες και έκανες καμπύλη σακχάρου????

Ειχα κανει απο πριν και βγηκε υπογλυκαιμικη. οταν εμεινα εγκυος εκανα μετρησεις με το μηχανακι και το σακχαρο εκτοξευτηκε αμεσως!

 

Kαλό θα ήταν να κάνουμε καμπύλη ζαχάρου και αντίστασης στην ινσουλίνη από πριν, όταν έχουμε ιστορικό αποβολών ή παλίνδρομων ή υπογονιμότητα.

Συμφωνω!!!!!

 

καλημερα σας.. μολις γυρισα απο καμπυλη σακχαρου.. αυριο θα σας γραψω τα αποτελεσματα και ελπιζω καποια κοπελα να με διαφωτισει μεχρι να τα παω στο γιατρο.. πεσαμε και σε Χριστουγεννα.. εκανα την τριωρη με 75 γρ γλυκοζη.. μου πηραν αιμα καθε μιση ωρα.. ειμαι λιγο ζαλισμενη ακομα αλλα ευχομαι πραγματικα να ειναι αυτη η αιτια των δυο αποβολων μου μετα απο εξωσωματικη και οχι το σπερμα οπως μας λενε... σας ευχαριστω εκ των προτερων..

Περιμενουμε αποτελεσματα με αγωνια! Κι εγω θα προτιμουσα να ειχα προβλημα με το σακχαρο (που εχω και οχι με το σπερμα). Στην πραξη το θεμα του σακχαρου λυνεται πιο ευκολα!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!

ειχα μια παλλίδρομη τον Σεπ του 09 με ευκολη συλληψη!!! Απο τοτε δεν μπορεσα να μεινω εγκυος για 2 χρονια!! Εκανα αρκετες εξετασεις αλλα δεν βρηκαμε τπτ!!! Οσες φορες ρωτουσα να κανω εξεταση ζαχαρου μου λεγανε οτι δεν χρειαζετε!!! Τελικα πριν απο 1 μηνα μενω εγκυος και ξανα παλλιδρομη παλι στην 7 εβδομαδα!!!! Παλι εξετασεις και οταν ρωτουσα και ενδροκρινολογο - διαβητολογο και την γυναικολογο για εξεταση ζακχαρου ηταν αρνητικες!!!!

ΜΟΝΗ μου παω κανω καμπυλη με αυτα τα αποτελεσματα

 

νηστειας: 96

30 λεπτα:208

60 λ:217

90 λ:199

120λ:214

 

και η αντισταση στην ινσουλινη

 

ο λεπτα 16.2 με φτ 6-24

1 ωρα 170.3 με φ.τ. 42-230

2 ωρες 211 με φτ 14-130

 

Παιρνω τηλ την διαβητολογο και μου λεει ειναι παθολογικη αλλα δεν ευθυνετε το ζαχαρο για αποβολες...... την πνιγεις ή δεν την πνιγεις..... να κανω διαιτα (50 κιλα ανθρωπος)!!!

 

Ειμαι μες τα νευρα.... ψαχνω καλο ενδοκρινολογο- διαβητολογο στην Θεσ/νικη!!!!! Οποια μπορει ας με βοηθησει.....

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Magda,,

 

Μάλλον πρέπει να σε δει οπωσδήποτε ενδοκρινολόγος - διαβητολόγος...

 

Μου κάνει πολύ εντύπωση που στις 2 ώρες (όπως και στην 1 ώρα ) εκκρίνεις τόσο πολύ ινσουλίνη 214 :shock: , αλλά ταυτόχρονα έχεις και αυξημένο σάκχαρο αίματος 214 :shock:. Έτσι όπως το βλέπω εγώ : Ο οργανισμός σου παράγει τόσο πολύ ινσουλίνη, αλλά δεν ξέρει τι να την κάνει (κανονικά να ρίξει το σάκχαρο) ..... Σύμφωνα με τον ενδοκρινολόγο μου , αυτή η περίσσια ινσουλίνης κάνει μεγάλη ζημιά και στην ποιότητα των ωαρίων !!!!!!!!!!!!! Γι'αυτό μπορεί να μην έμενες έγκυος 2 χρόνια... και γι'αυτό μάλλον οι 2 παλλίνδρομες...

 

 

ο προηγούμενος γυναικολόγος και μια διαβητολόγος που είχα πάει , ισχυριζόντουσαν ότι δεν ευθύνεται για παλλίνδρομες οποιαδήποτε διαταραχή σακχάρου... :confused::mad:

 

Ο τωρινός γυναικολόγος και διαβητολόγος λένε ότι ευθύνεται ,,,, :o

Δεν ξέρω γιατί διίστανται τόσο πολύ οι απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα :shock:

 

Πάντως 2 γυναικολόγοι που είχα πάει και ισχυριζόντουσαν ότι δεν φταίει, ήταν ας πούμε της "παλιάς" σχολής.... Συνέχισε να μένεις έγκυος και κάποια στιγμή θα το πετύχεις :?: Αν είναι δυνατόν....

 

Ο τωρινός είναι λίγο πιο νέος .... Ίσως είναι και πιο ενημερωμένος....

 

Σίγουρα θα τα πας καλά την επόμενη φορά , γιατί είναι κάτι αντιμετωπίσιμο...

Δεν χρειάζεται δίαιτα, απλά πολύ σωστή διατροφή....με πολλά φρούτα και λαχανικά

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και απο εμενα, τα φωτα σας παρακαλω.. ειμαι 65 κιλα και 1.67 αλλα δεν με λες χοντρη.. εκανα την τριωρη με 75 γρ. γλυκοζης

ΣΑΚΧΑΡΟ

νηστειας 1.07

30' 1.09

60' 0.75

90' 0.70

120' 0.69

150' 0.67

180' 0.64

 

ολα σουπερ με το σακχαρο και τωρα ινσουλινης με φυσιολογικες τιμες γραφει 4-25

0' 7

30' 64

60' 25

90' 23

120' 16

150' 5

180' 2

θα εκτιμουσα αν μπορουσε να απαντησει καποια κοπελα μεχρι να τις παω στο γιατρο...

ειχα δυο αποβολες και χαλια σπερμα...

Κρατώ το θαυματάκι μου αγκαλιά, και χάνομαι στα μάτια του τα γαλανά..

Αγία μου Ειρήνη σε ευχαριστώ.. Παναγιά μου, Άγιε Ευφραιμ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!Μετα απο 2παλινδρομες εχω μπει στο τριπακη των εξετασεων,σημερα εκανα την καμπυλη ζαχαρου ο γιατρος δεν μου ειπε τιποτα για την ινσουλινη.Θα ηθελα να σας ρωτησω για την ινσουλινη ειναι διαφορετικη εξεταση?Και αν ναι πως γινετε πρεπει να πιεις παλι αυτο το υγρο και να σε τρυπησουν τοσες φορες?

ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα, τα φωτα σας παρακαλω.. ειμαι 65 κιλα και 1.67 αλλα δεν με λες χοντρη.. εκανα την τριωρη με 75 γρ. γλυκοζης

ΣΑΚΧΑΡΟ

νηστειας 1.07

30' 1.09

60' 0.75

90' 0.70

120' 0.69

150' 0.67

180' 0.64

 

ολα σουπερ με το σακχαρο και τωρα ινσουλινης με φυσιολογικες τιμες γραφει 4-25

0' 7

30' 64

60' 25

90' 23

120' 16

150' 5

180' 2

θα εκτιμουσα αν μπορουσε να απαντησει καποια κοπελα μεχρι να τις παω στο γιατρο...

ειχα δυο αποβολες και χαλια σπερμα...

 

Καλησπέρα donatela,

 

Το σάκχαρο νηστείας σου είναι 107 και μετά από 1 ώρα αφού έχεις πιει την γλυκόζη είναι 75 δεν σε παραξανεύει αυτό?? Κανονικά η καμπύλη πρέπει να ξεκινάει από το νηστείας να αυξάνει ομοιόμορφα και μετά να κατεβαίνει στις 3 ώρες,,,, Εσένα μετά την γλυκόζη που ήπιες δεν ανέβηκε καθόλου!!!!!!!!!:shock:

 

 

Δεν ξέρω αν τις είδε ο γιατρός σου... Πες μας τι σου είπε....

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!Μετα απο 2παλινδρομες εχω μπει στο τριπακη των εξετασεων,σημερα εκανα την καμπυλη ζαχαρου ο γιατρος δεν μου ειπε τιποτα για την ινσουλινη.Θα ηθελα να σας ρωτησω για την ινσουλινη ειναι διαφορετικη εξεταση?Και αν ναι πως γινετε πρεπει να πιεις παλι αυτο το υγρο και να σε τρυπησουν τοσες φορες?

 

Για την ινσουλίνη είναι η ίδια εξέταση... Το αίμα που σου παίρνουν για την καμπύλη σακχάρου μετράνε και την ινσουλίνη στις αντίστοιχες ώρες.... Κανονικά έπρεπε να στις γράψει και τις 2 να τις κάνεις......

 

Πάντως για να μην αγχώνεσαι, ο γιατρός νομίζω μπορεί να βγάλει ένα ασφαλές συμπέρασμα και μόνο από την καμπύλη σακχάρου;)

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!

ειχα μια παλλίδρομη τον Σεπ του 09 με ευκολη συλληψη!!! Απο τοτε δεν μπορεσα να μεινω εγκυος για 2 χρονια!! Εκανα αρκετες εξετασεις αλλα δεν βρηκαμε τπτ!!! Οσες φορες ρωτουσα να κανω εξεταση ζαχαρου μου λεγανε οτι δεν χρειαζετε!!! Τελικα πριν απο 1 μηνα μενω εγκυος και ξανα παλλιδρομη παλι στην 7 εβδομαδα!!!! Παλι εξετασεις και οταν ρωτουσα και ενδροκρινολογο - διαβητολογο και την γυναικολογο για εξεταση ζακχαρου ηταν αρνητικες!!!!

ΜΟΝΗ μου παω κανω καμπυλη με αυτα τα αποτελεσματα

 

νηστειας: 96

30 λεπτα:208

60 λ:217

90 λ:199

120λ:214

 

και η αντισταση στην ινσουλινη

 

ο λεπτα 16.2 με φτ 6-24

1 ωρα 170.3 με φ.τ. 42-230

2 ωρες 211 με φτ 14-130

 

Παιρνω τηλ την διαβητολογο και μου λεει ειναι παθολογικη αλλα δεν ευθυνετε το ζαχαρο για αποβολες...... την πνιγεις ή δεν την πνιγεις..... να κανω διαιτα (50 κιλα ανθρωπος)!!!

 

Ειμαι μες τα νευρα.... ψαχνω καλο ενδοκρινολογο- διαβητολογο στην Θεσ/νικη!!!!! Οποια μπορει ας με βοηθησει.....

 

 

Την πνιγεις ή μου λες την διευθυνση της και την πνιγω εγω!!! Αν δεν ξερουν τι μιλουν ρε γα@^)$%*^*? Εχω κουραστει με τους Ελληνες γιατρους, δεν ενημερωνονται και το παιζουν και αυθεντιες... Ελεος!!!! φταιμε κι εμεις που δεν τους αμφισβητουμε αλλα και αυτοι δεν πανε πισω, πηραν ενα πτυχιο πριν πεντακοσια χρονια και επαναπαύτηκαν!!! Η Ιατρικη εξελισεεται με απιστευτους ρυθμους καθημερινα και αυτοι κολλημενοι σε αυτα που διδαχτηκαν πριν απο 10 χρονια! Ενημερωση ουτε καν πανω στο αντικειμενο τους!!!! Κι εγω ειχα παει σε 3 ενδοκρινολογους και με ελεγαν υπερβολικη και να ρυθμίσω τον ψυχολογικο παραγοντα πρωτα, το σακχαρο μου ηταν μια χαρα!

 

 

Δυστυχως δεν ξερω καποιον γιατρο στην Θεσσαλονικη να σου συστησω, ισως μπορει να βοηθησει καποια κοπελα απο τα μερη σου. Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι βρηκες την αιτια των αποβολων σου!!!!

 

 

ΥΓ Το σακχαρο κυησης πηγαινει χερακι χερακι με την θρομβοφιλια (χωρις να το εχω ψαξει επιστημονικα, το βλεπω ομως στατιστικα, με οσες κοπελες εχω μιλησει εχουν κι απο τα δυο.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και απο εμενα, τα φωτα σας παρακαλω.. ειμαι 65 κιλα και 1.67 αλλα δεν με λες χοντρη.. εκανα την τριωρη με 75 γρ. γλυκοζης

ΣΑΚΧΑΡΟ

νηστειας 1.07

30' 1.09

60' 0.75

90' 0.70

120' 0.69

150' 0.67

180' 0.64

 

ολα σουπερ με το σακχαρο και τωρα ινσουλινης με φυσιολογικες τιμες γραφει 4-25

0' 7

30' 64

60' 25

90' 23

120' 16

150' 5

180' 2

θα εκτιμουσα αν μπορουσε να απαντησει καποια κοπελα μεχρι να τις παω στο γιατρο...

ειχα δυο αποβολες και χαλια σπερμα...

Καλησπερα κοριτσια.. katrindm εχεις δικιο με παραξενεψε το γεγονος οτι δεν ανεβηκε πολυ το σακχαρο σε σχεση με τη γλυκοζη και οι τιμες μου φανηκαν χαμηλες δεδομενου του ιστορικου μου.. και οταν λεω το ιστορικο εννοω διαβητικη μητερα με ενεσεις ινσουλινης και εγω με καταναλωση μεγάλων ποσοτητων γλυκών καθημερινα.. νιώθω χωρις αυτα ότι δεν ζω ειναι το ναρκωτικο μου.. δεν περιμενα λοιπον να ειναι τοσο χαμηλες οι τιμές.. το θεμα μου ειναι οτι θα αργησω να παω στο γιατρο.. και δεν ξερω αν αυτες οι τιμες σχετιζονται με τις απβολες μου! βλεπω και τις τιμες της magdas και παρατηρω απιστευτες αποκλισεις!!! δεν ξερω τι να υποθεσω

Κρατώ το θαυματάκι μου αγκαλιά, και χάνομαι στα μάτια του τα γαλανά..

Αγία μου Ειρήνη σε ευχαριστώ.. Παναγιά μου, Άγιε Ευφραιμ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!Μετα απο 2παλινδρομες εχω μπει στο τριπακη των εξετασεων,σημερα εκανα την καμπυλη ζαχαρου ο γιατρος δεν μου ειπε τιποτα για την ινσουλινη.Θα ηθελα να σας ρωτησω για την ινσουλινη ειναι διαφορετικη εξεταση?Και αν ναι πως γινετε πρεπει να πιεις παλι αυτο το υγρο και να σε τρυπησουν τοσες φορες?

Καλο θα ηταν να κανεις και την καμπυλη ινσολινης συγχρονως, σε περιπτωση που βγει παθολογικη η κμπυλη σακχαρου να μην χρειαστει υποβληθεις σε αυτη τη διαδιακασια. Και απο την καμπυλη σακχαρου καταλαβαινεις πανω κατω τι γινεται. Περιμενουμε να μας πεις πως ηταν τα αποτελεσματα!!!!

 

Καλημερα και απο εμενα, τα φωτα σας παρακαλω.. ειμαι 65 κιλα και 1.67 αλλα δεν με λες χοντρη.. εκανα την τριωρη με 75 γρ. γλυκοζης

ΣΑΚΧΑΡΟ

νηστειας 1.07

30' 1.09

60' 0.75

90' 0.70

120' 0.69

150' 0.67

180' 0.64

 

ολα σουπερ με το σακχαρο και τωρα ινσουλινης με φυσιολογικες τιμες γραφει 4-25

0' 7

30' 64

60' 25

90' 23

120' 16

150' 5

180' 2

θα εκτιμουσα αν μπορουσε να απαντησει καποια κοπελα μεχρι να τις παω στο γιατρο...

ειχα δυο αποβολες και χαλια σπερμα...

 

Εχεις αντιδραστικη υπογλυκαιμια, δηλαδη εχεις πολλες πιθανοτητες να εμφανισεις σακχαρο στην κυηση. Επισης εισαι υποψια για διαβητη τυπου 2 οταν σε παρουν τα χρονια. Η διαταρχη στην παραγωγη της ινσουλινης που παρουσιαζεις σχετιζεται αμεσα με τις αποβολες σου. ΠΡΟΣΟΧΗ ομως σε πιο γιατρο θα πας γιατι οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι με το θεμα και δεν το παραδεχονται! Εμενα με πηραν στο λαιμο τους και εχασα 3 εμβρυα τσαμπα κι αδικα ενω τους το ελεγα απο την πρωτη στιγμη....

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Magda,,

 

Μάλλον πρέπει να σε δει οπωσδήποτε ενδοκρινολόγος - διαβητολόγος...

 

Μου κάνει πολύ εντύπωση που στις 2 ώρες (όπως και στην 1 ώρα ) εκκρίνεις τόσο πολύ ινσουλίνη 214 :shock: , αλλά ταυτόχρονα έχεις και αυξημένο σάκχαρο αίματος 214 :shock:. Έτσι όπως το βλέπω εγώ : Ο οργανισμός σου παράγει τόσο πολύ ινσουλίνη, αλλά δεν ξέρει τι να την κάνει (κανονικά να ρίξει το σάκχαρο) ..... Σύμφωνα με τον ενδοκρινολόγο μου , αυτή η περίσσια ινσουλίνης κάνει μεγάλη ζημιά και στην ποιότητα των ωαρίων !!!!!!!!!!!!! Γι'αυτό μπορεί να μην έμενες έγκυος 2 χρόνια... και γι'αυτό μάλλον οι 2 παλλίνδρομες...

 

 

ο προηγούμενος γυναικολόγος και μια διαβητολόγος που είχα πάει , ισχυριζόντουσαν ότι δεν ευθύνεται για παλλίνδρομες οποιαδήποτε διαταραχή σακχάρου... :confused::mad:

 

Ο τωρινός γυναικολόγος και διαβητολόγος λένε ότι ευθύνεται ,,,, :o

Δεν ξέρω γιατί διίστανται τόσο πολύ οι απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα :shock:

 

Πάντως 2 γυναικολόγοι που είχα πάει και ισχυριζόντουσαν ότι δεν φταίει, ήταν ας πούμε της "παλιάς" σχολής.... Συνέχισε να μένεις έγκυος και κάποια στιγμή θα το πετύχεις :?: Αν είναι δυνατόν....

 

Ο τωρινός είναι λίγο πιο νέος .... Ίσως είναι και πιο ενημερωμένος....

 

Σίγουρα θα τα πας καλά την επόμενη φορά , γιατί είναι κάτι αντιμετωπίσιμο...

Δεν χρειάζεται δίαιτα, απλά πολύ σωστή διατροφή....με πολλά φρούτα και λαχανικά

Ειμαι περιεργη να μαθω ποιοι ειναι τωρινοι σου γιατροι που παραδεχονται οτι το σακχαρο ειναι παραγοντας που επηρεαζει τις αποβολες. Εαν δεν μπορεις να πεις τα ονοματα δημοσια, στειλε μου ενα πμ.... Τα καλα πρεπει να λεγονται!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι περιεργη να μαθω ποιοι ειναι τωρινοι σου γιατροι που παραδεχονται οτι το σακχαρο ειναι παραγοντας που επηρεαζει τις αποβολες. Εαν δεν μπορεις να πεις τα ονοματα δημοσια, στειλε μου ενα πμ.... Τα καλα πρεπει να λεγονται!!!

 

Στον πρώτο μου γυναικολόγο, του έλεγα να κάνω καμπύλη σακχάρου (το είχα διαβάσει στο forum) και χτυπιόταν ότι δεν χρειάζεται... αφού σχεδόν τσακωθήκαμε .... αποτέλεσμα 2η παλλίνδρομη..... Του το ξαναλέω και μου λέει πήγαινε κάνε την μόνη σου , εμένα τι με θές?? :?: Δεν είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο μου έλεγε....

 

Άλλαξα γιατρό, αφού δεν μπορούσε να με βοηθήσει και πήγα στον τωρινό μου.... Με το που του λέω το ιστορικό μου, μου γράφει σε ένα χαρτί έλεγχο θρομβοφιλίας, πηκτικότητας, καμπύλη σακχάρου - ινσουλίνης, θυρεοειδή, και καρυότυπο....( ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ) ..... με το που τα βλέπω λέω αυτός είναι.... και με έστειλε και σε δικό του ενδοκρινολόγο..... Σου στέλνω με πμ τα ονόματα....

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.. katrindm εχεις δικιο με παραξενεψε το γεγονος οτι δεν ανεβηκε πολυ το σακχαρο σε σχεση με τη γλυκοζη και οι τιμες μου φανηκαν χαμηλες δεδομενου του ιστορικου μου.. και οταν λεω το ιστορικο εννοω διαβητικη μητερα με ενεσεις ινσουλινης και εγω με καταναλωση μεγάλων ποσοτητων γλυκών καθημερινα.. νιώθω χωρις αυτα ότι δεν ζω ειναι το ναρκωτικο μου.. δεν περιμενα λοιπον να ειναι τοσο χαμηλες οι τιμές.. το θεμα μου ειναι οτι θα αργησω να παω στο γιατρο.. και δεν ξερω αν αυτες οι τιμες σχετιζονται με τις απβολες μου! βλεπω και τις τιμες της magdas και παρατηρω απιστευτες αποκλισεις!!! δεν ξερω τι να υποθεσω

 

Αυτό είναι φαύλος κύκλος..... εκκρίνεις πολύ ινσουλίνη, σου πέφτει το σάκχαρο, τρως γλυκά ξαναπαράγεται μεγάλη ποσότητα ινσουλίνηςς,,, ξαναπέφτει το σάκχαρο και ούτω καθ'εξίς ... κάποια στιγμή σταματάει να πάραγεται ινσουλίνη.... γι'αυτό εμείς δεν πρέπει να τρώμε καθόλου γλυκά και να κάνουμε ισορροπημένη διατροφή

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Στον πρώτο μου γυναικολόγο, του έλεγα να κάνω καμπύλη σακχάρου (το είχα διαβάσει στο forum) και χτυπιόταν ότι δεν χρειάζεται... αφού σχεδόν τσακωθήκαμε .... αποτέλεσμα 2η παλλίνδρομη..... Του το ξαναλέω και μου λέει πήγαινε κάνε την μόνη σου , εμένα τι με θές?? :?: Δεν είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο μου έλεγε....

 

Άλλαξα γιατρό, αφού δεν μπορούσε να με βοηθήσει και πήγα στον τωρινό μου.... Με το που του λέω το ιστορικό μου, μου γράφει σε ένα χαρτί έλεγχο θρομβοφιλίας, πηκτικότητας, καμπύλη σακχάρου - ινσουλίνης, θυρεοειδή, και καρυότυπο....( ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ) ..... με το που τα βλέπω λέω αυτός είναι.... και με έστειλε και σε δικό του ενδοκρινολόγο..... Σου στέλνω με πμ τα ονόματα....

Δεν εχω λαβει τιποτα ακομη

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι φαύλος κύκλος..... εκκρίνεις πολύ ινσουλίνη, σου πέφτει το σάκχαρο, τρως γλυκά ξαναπαράγεται μεγάλη ποσότητα ινσουλίνηςς,,, ξαναπέφτει το σάκχαρο και ούτω καθ'εξίς ... κάποια στιγμή σταματάει να πάραγεται ινσουλίνη.... γι'αυτό εμείς δεν πρέπει να τρώμε καθόλου γλυκά και να κάνουμε ισορροπημένη διατροφή

Διατροφη διαβητικου σιγουρα και μπορει και κανενα φαρμακακι τυπου glucophage, o γιατρος σου θα αποφασισει και μπορει να σε βοηθησει και στην υπογονιμοτητα!!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι φαύλος κύκλος..... εκκρίνεις πολύ ινσουλίνη, σου πέφτει το σάκχαρο, τρως γλυκά ξαναπαράγεται μεγάλη ποσότητα ινσουλίνηςς,,, ξαναπέφτει το σάκχαρο και ούτω καθ'εξίς ... κάποια στιγμή σταματάει να πάραγεται ινσουλίνη.... γι'αυτό εμείς δεν πρέπει να τρώμε καθόλου γλυκά και να κάνουμε ισορροπημένη διατροφή

α ισσοροπημένη διατροφή ακουω!! και εγω χάρηκα με τις τιμές ότι ουτε κατα διάνοια έχω προδιαθεση για σάκχαρο.. βαθιά νυχτωμενη.. μπορει άραγε όμως να ευθυνεται για αποβολες σε πολύ πρώιμο στάδιο?? δηλαδη θετικη χοριακή και 3-4 μέρες μετα να αρχίσει να κατεβαινει... απο την άλλη πραγματικά ευχομαι να ευθυνεται το σάκχαρο για της αποβολες μας και όχι το σπέρμα που είναι ουτως η αλλως αρκετα προβληματικό αφου ειναι απο βιοψία όρχεων... αν θελετε στειλτε μου και εμενα στοιχεια για ενδοκρινολογο...

Κρατώ το θαυματάκι μου αγκαλιά, και χάνομαι στα μάτια του τα γαλανά..

Αγία μου Ειρήνη σε ευχαριστώ.. Παναγιά μου, Άγιε Ευφραιμ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...