Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μοντεσσοριανα σχολεια & σχολεία Steiner, Waldorf


Recommended Posts

Παρένθεση για τα παρακάτω μηνύματα. Η εκπαίδευση ενός παιδιού δεν περιορίζεται μόνο στη δουλειά που γίνεται στο σχολείο, αλλά συνδυάζεται με αυτήν στο σπίτι. Αν υπάρχουν τεράστιες διαφορές, είναι λογικό το παιδί να "μπερδεύεται". Στις πρακτικές, μία κοπελιά που είχε φοιτήσει σε μοντεσσοριανά, το πρώτο της σχόλιο ήταν "Εκεί επικρατούσε ησυχία, αλλά δε μας το επέβελε κανείς".

Αν λοιπόν το παιδί πρέπει να "καταπιεστεί" τις ώρες που είναι εκεί, γιατί στο σπίτι έχει μάθει σε ένα πιο... "έντονο" περιβάλλον, τότε δε νομίζω ότι θα μπορέσει να ενταχθεί πολύ εύκολα σε αυτό το χώρο.

Ωστόσο, για άτομα σαν την innerchild, που έχει επιλέξει αυτήν την παιδαγωγική για όλη την εκπαίδευση του παιδιού, θα ήταν μία απόλυτη συνέχεια της οργανωμένης σπιτικής ατμόσφαιρας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Christina87 , πολύ χαίρομαι που βρήκα ανθρώπους με παρόμοιες αναζητήσεις!

 

Η υπογραφή σου ... είναι το μόνο μότο που έχω , στο σχολείο (είμαι καθηγήτρια σε δημόσιο σχολείο) , στη ζωή, και στην ιστοσελίδα μου με τα πειράματα!

 

"Μου το είπαν και το ξέχασα.

Το είδα και το πίστεψα.

Το έκανα και το έμαθα. "

Κομφούκιος

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύω πραγματικά! Η διαδραστική μάθηση, πέρα από πιο ευχάριστη, παρέχει στα νέα μυαλά γνώσεις που ριζώνουν μέσα τους.

Λίγη δημιουργηκότητα θα μας έκανε καλό. Εξάλλου και φαντασία να μην έχεις (που είναι άστοχη η διατύπωσή μου, γιατί όλοι έχουμε), αν είσαι λίγο πιο ανοιχτόμυαλος με τα παιδάκια -πόσο μάλλον τα μικρούλικα-, τότε σίγουρα θα μάθεις πολλά περισσότερα.

Πειράματα ακούω! Τι διδάσκεις; Αν θες στείλε μου τη σελίδα σου σε pm. Πάντα είναι ωραίο να βλέπεις ότι ένας άνθρωπος αγαπάει αυτό που κάνει!

 

Με τα μοντεσσοριανά τι σκέφτεσαι να κάνεις; Έχεις μπόλικο χρόνο να κάνεις την έρευνά σου, αλλά γενικώς πώς το βλέπεις το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Τα μοντεσοριανά σχολεία ταιριάζουν γάντι σε κάποια παιδιά και είναι απολύτως ακατάλληλα για άλλα. Καρατσεκαρισμένο αυτό σε συζητήσεις με αρκετούς ψυχολόγους και ειδικούς παιδαγωγούς. Καλό θα ήταν να μιλήσεις με κάποιον ειδικό που μπορεί να εκτιμήσει τις κλίσεις και τις ανάγκες του παιδιού σου πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε κίνηση.

 

Ξέρω παιδί που πήγε σε μοντεσοριανό και είναι αστέρι και άλλο παιδί που πήγε στο ίδιο σχολείο, οι γονείς του τελικά αναγκάστηκαν να του αλλάξουν σχολείο και ακόμα παλέυουν να του θέσουν κάποια όρια στην καθημερινή του συμπεριφορά.

 

Συμφωνώ. Έχω φίλη που έφυγε από σχολείο μοντεσσόρι λόγω οικονομικών προβλημάτων και στο νέο σχολείο (δημόσιο) διαπίστωσε απίστευτα κενά του γιου της σε όλα τα μαθήματα. Επίσης, άκουσα ότι έχει γίνει καταγγελία από γονείς εναντίον μοντεσσοριανού σχολείου στη Βόρεια Ελλάδα για ελλειπή κάλυψη της διδακτέας ύλης. Πολύ ελκυστικό το μοντεσσόρι, άραγε όμως εφαρμόζεται σωστά στην Ελλάδα ή αποδίδει μόνο σε μία μειοψηφία παιδιών?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

 

Εσείς τι αποφασίσατε τελικά, antreas9 ;

τελικά, κυρίως λόγω του ότι το παιδί στο μέλλον, θα πρέπει να προσαρμοστεί σε ενα αλλο εκπαιδευτικό περιβάλλον, αποφασίσαμε να πάει, παιδικό σε ιδιωιτικό παιδ.σταθμό, σχολείο δημοτικό σε δημόσιο, και γυμνασιο/λυκειο σε ιδιωτικό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Επειδη σας γραφω απο εξωτερικο...και ειχα ασχοληθει με το πρωτο μου παιδι για το αν θα επιλεξουμε μοντεσσοριανο...εχω να πω τα εξης επι του θεματος>

Εδω σχεδον σε ολα τους παιδικους σταθμους και στα δημοτικα σχολεια εχουν ενσωματωσει οι εκπαιδευτικοι πολλες μεθοδους διδασκαλιας και διαπαιδαγωγησης απτην μεθοδο μοντεσσορι.

Αυτο σημαινει πχ στην καθημερινοτητα οτι τα παιδια μαθαινουν την αλφαβητο αναγνωση αριθμητικη κτλ με παιχνιδακια. Πχ θα πλασουν με πυλο τα γραμματα θα μαθουν την εννοια του βαρους με σακκιδια με αμμο, θα πηδηξουν σε σχοινακι. Επισης το ιδιο αφορα και την διαμορφωση εσωτερικου χωρου στην ταξη μεσα. Πχ τα θρανια δεν ειναι ολα στραμμενα προς την εδρα αλλα σχηματιζουν κυκλο ή ειναι ανα 2 ή 3 θρανια με αντιστοιχα 4 ή εξι παιδακια σε γκρουπακια σαν νησακια μεσα στην ταξη. Για να ασχοληθουν με ενα θεμα παιρνει καθε παιδι ενα φυλλαδιο και περναει μετα απο διαφορους <σταθμους> οπου συνεργαζεται με τα αλλα παιδακια σε γκρουπακια και ως γκρουπ παρουσιαζουν την εργασια τους. Καθε πρωι συζητανε για το με τι θα ασχοληθουν την σημερινη μερα. Παιρνουν μπονους οταν καθονται ως γκρουπ φρονιμα και επισης καποιο δωρακι απτην δασκαλα. Πολλα τραγουδια, κινηση, ζωγραφιες και χειροτεχνιες και ετσι επεξεργαζονται την υλη.

Στα δημοσια και ιδιωτικα σχολεια εδω δουλευουν ετσι τουλαχιστον στα δημοτικα, χωρις ομως να ειναι ανοιχτες οι εννοιες οπως χρονος. Πχ ως την Πεμπτη θα πρεπει να εχετε τελειωσει αυτην την εννοια ή αυτο το θεμα.

Στο μοντεσσοριανο η διαφορα ειναι πως δεν υπαρχουν σχεδον καθολου θρανια και ειναι ο χωρος ετσι διαμορφωμενος ωστε να υπαρχουν νησακια εκμαθησης μιας εννοιας. Οι δασκαλες ή δασκαλοι θεωρουνται συνοδηγοι του παιδιου στην εκμαθηση και οχι καθοδηγητες.

Απο κει και περα, αν εξαιρεσουμε το οικονομικο θεμα (τουλαχιστον εδω που ζω εγω τα μοντεσσοριανα σχολεια ειναι ακριβουτσικα) ειναι και ζητημα χαρακτηρα του παιδιου. Υπαρχουν παιδια που θα επεξεργαστουν τα παντα χωρις καθοδηγηση υπαρχουν και αλλα που θα εκμεταλευτουν αυτη την ελευθερια για να παιξουν περισσοτερο.

Και στα δημοσια τους δινεται αυτη η καποια ελευθερια αλλα υπαρχουν ορια, πχ της σχολικης χρονιας, ενω στο μοντεσσοριανο δεν περιοριζεται το παιδι στο να μαθει την γραφη και την αναγνωση ως το τελος της Α ταξης.

Τωρα αναλογως για το καθε παιδι αν χρειαζεται οριοθετηση και κατα ποσο μπορει να αισθανεται ανετα χωρις να βρεθει σε καποιο χαος ελευθεριας μπορει ο καθε γονιος να κρινει για το παιδι του το τι του αρμοζει περισσοτερο.

Εκανα τοσες συζητησεις με δασκαλες του μοντεσσοριανου, και μου ειχαν πει πως στην ουσια στα πρωτα χρονια τα αφηνουν χαλαρα και στις μεγαλυτερες ταξεις απο Γυμνασιο και περα, χωρις να τα πιεζουν αυτοι , πιεζονται τα παιδια μονα τους για να βγαλουν την υλη για προετοιμασια για εξετασεις ετσι ωστε να εχουν αντιστοιχο απολυτηριο με αποτελεσμα ολο το αγχος να συσσωρευεται στα τελευταια ετη. Ασφαλως και το παιδι τοτε ειναι μεγαλυτερο και αναλαμβανει μονο του την ευθυνη παρολα αυτα δεν διανεμεται ο χρονος σωστα και οσο και χαλαρο να ειναι ενα παιδι θα αγχωθει αν εχει να βγαλει υλη περισσοτερων ετων (παντα αναλογως πως εχει δουλεψει τα σχολ. ετη πριν).

Εμεις σαν οικογ. αποφασισαμε για τα παιδια ενα δημοτ. σχολειο που εφαρμοζουν πολλα στοιχεια της μοντεσσοριανης παιδαγωγικης.

Τωρα απο συγγενεις γνωριζω πως στην Ελλαδα τα δημοτ. δεν δουλευουν ετσι επομενως αν ζουσα Ελλαδα και ειχα την οικονομ. δυνατοτητα ναι θα το εστελνα ή σε ιδιωτικο με στοιχεια μοντ. παιδαγ. ή σε καθαρα μοντεσσοριανο...με προοπτικη ομως να το στειλω εξωτερικο αργοτερα. Γιατι καθοτι εχω ακολουθησει και εγω ως παιδι τοτε το ελλ. δημοσιο σχολειο μου φανταζει πολυ δυσκολο ενα παιδι απο μοντεσσοριανο να μπορει να ανταγωνισθει παιδι δημ. σχολειου στις πανελλ.εξετασεις

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σας γραφω απο εξωτερικο...και ειχα ασχοληθει με το πρωτο μου παιδι για το αν θα επιλεξουμε μοντεσσοριανο...εχω να πω τα εξης επι του θεματος>

Εδω σχεδον σε ολα τους παιδικους σταθμους και στα δημοτικα σχολεια εχουν ενσωματωσει οι εκπαιδευτικοι πολλες μεθοδους διδασκαλιας και διαπαιδαγωγησης απτην μεθοδο μοντεσσορι.

Αυτο σημαινει πχ στην καθημερινοτητα οτι τα παιδια μαθαινουν την αλφαβητο αναγνωση αριθμητικη κτλ με παιχνιδακια. Πχ θα πλασουν με πυλο τα γραμματα θα μαθουν την εννοια του βαρους με σακκιδια με αμμο, θα πηδηξουν σε σχοινακι. Επισης το ιδιο αφορα και την διαμορφωση εσωτερικου χωρου στην ταξη μεσα. Πχ τα θρανια δεν ειναι ολα στραμμενα προς την εδρα αλλα σχηματιζουν κυκλο ή ειναι ανα 2 ή 3 θρανια με αντιστοιχα 4 ή εξι παιδακια σε γκρουπακια σαν νησακια μεσα στην ταξη. Για να ασχοληθουν με ενα θεμα παιρνει καθε παιδι ενα φυλλαδιο και περναει μετα απο διαφορους <σταθμους> οπου συνεργαζεται με τα αλλα παιδακια σε γκρουπακια και ως γκρουπ παρουσιαζουν την εργασια τους. Καθε πρωι συζητανε για το με τι θα ασχοληθουν την σημερινη μερα. Παιρνουν μπονους οταν καθονται ως γκρουπ φρονιμα και επισης καποιο δωρακι απτην δασκαλα. Πολλα τραγουδια, κινηση, ζωγραφιες και χειροτεχνιες και ετσι επεξεργαζονται την υλη.

Στα δημοσια και ιδιωτικα σχολεια εδω δουλευουν ετσι τουλαχιστον στα δημοτικα, χωρις ομως να ειναι ανοιχτες οι εννοιες οπως χρονος. Πχ ως την Πεμπτη θα πρεπει να εχετε τελειωσει αυτην την εννοια ή αυτο το θεμα.

Στο μοντεσσοριανο η διαφορα ειναι πως δεν υπαρχουν σχεδον καθολου θρανια και ειναι ο χωρος ετσι διαμορφωμενος ωστε να υπαρχουν νησακια εκμαθησης μιας εννοιας. Οι δασκαλες ή δασκαλοι θεωρουνται συνοδηγοι του παιδιου στην εκμαθηση και οχι καθοδηγητες.

Απο κει και περα, αν εξαιρεσουμε το οικονομικο θεμα (τουλαχιστον εδω που ζω εγω τα μοντεσσοριανα σχολεια ειναι ακριβουτσικα) ειναι και ζητημα χαρακτηρα του παιδιου. Υπαρχουν παιδια που θα επεξεργαστουν τα παντα χωρις καθοδηγηση υπαρχουν και αλλα που θα εκμεταλευτουν αυτη την ελευθερια για να παιξουν περισσοτερο.

Και στα δημοσια τους δινεται αυτη η καποια ελευθερια αλλα υπαρχουν ορια, πχ της σχολικης χρονιας, ενω στο μοντεσσοριανο δεν περιοριζεται το παιδι στο να μαθει την γραφη και την αναγνωση ως το τελος της Α ταξης.

Τωρα αναλογως για το καθε παιδι αν χρειαζεται οριοθετηση και κατα ποσο μπορει να αισθανεται ανετα χωρις να βρεθει σε καποιο χαος ελευθεριας μπορει ο καθε γονιος να κρινει για το παιδι του το τι του αρμοζει περισσοτερο.

Εκανα τοσες συζητησεις με δασκαλες του μοντεσσοριανου, και μου ειχαν πει πως στην ουσια στα πρωτα χρονια τα αφηνουν χαλαρα και στις μεγαλυτερες ταξεις απο Γυμνασιο και περα, χωρις να τα πιεζουν αυτοι , πιεζονται τα παιδια μονα τους για να βγαλουν την υλη για προετοιμασια για εξετασεις ετσι ωστε να εχουν αντιστοιχο απολυτηριο με αποτελεσμα ολο το αγχος να συσσωρευεται στα τελευταια ετη. Ασφαλως και το παιδι τοτε ειναι μεγαλυτερο και αναλαμβανει μονο του την ευθυνη παρολα αυτα δεν διανεμεται ο χρονος σωστα και οσο και χαλαρο να ειναι ενα παιδι θα αγχωθει αν εχει να βγαλει υλη περισσοτερων ετων (παντα αναλογως πως εχει δουλεψει τα σχολ. ετη πριν).

Εμεις σαν οικογ. αποφασισαμε για τα παιδια ενα δημοτ. σχολειο που εφαρμοζουν πολλα στοιχεια της μοντεσσοριανης παιδαγωγικης.

Τωρα απο συγγενεις γνωριζω πως στην Ελλαδα τα δημοτ. δεν δουλευουν ετσι επομενως αν ζουσα Ελλαδα και ειχα την οικονομ. δυνατοτητα ναι θα το εστελνα ή σε ιδιωτικο με στοιχεια μοντ. παιδαγ. ή σε καθαρα μοντεσσοριανο...με προοπτικη ομως να το στειλω εξωτερικο αργοτερα. Γιατι καθοτι εχω ακολουθησει και εγω ως παιδι τοτε το ελλ. δημοσιο σχολειο μου φανταζει πολυ δυσκολο ενα παιδι απο μοντεσσοριανο να μπορει να ανταγωνισθει παιδι δημ. σχολειου στις πανελλ.εξετασεις

 

 

Είσαι πολύ κατατοπιστική!

Link to comment
Share on other sites

Christina87 , πολύ χαίρομαι που βρήκα ανθρώπους με παρόμοιες αναζητήσεις!

 

Η υπογραφή σου ... είναι το μόνο μότο που έχω , στο σχολείο (είμαι καθηγήτρια σε δημόσιο σχολείο) , στη ζωή, και στην ιστοσελίδα μου με τα πειράματα!

 

"Μου το είπαν και το ξέχασα.

Το είδα και το πίστεψα.

Το έκανα και το έμαθα. "

Κομφούκιος

 

 

Καλησπέρα! Οι προσεγγίσεις σας με ενδιφέρουν πολύ! Θα μπορούσες να μου στείλεις κι εμένα την ιστιοσελίδα σε πμ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Christina87 , πολύ χαίρομαι που βρήκα ανθρώπους με παρόμοιες αναζητήσεις!

 

Η υπογραφή σου ... είναι το μόνο μότο που έχω , στο σχολείο (είμαι καθηγήτρια σε δημόσιο σχολείο) , στη ζωή, και στην ιστοσελίδα μου με τα πειράματα!

 

"Μου το είπαν και το ξέχασα.

Το είδα και το πίστεψα.

Το έκανα και το έμαθα. "

Κομφούκιος

 

Και εμένα με ενδιαφέρει πολύ η ιστοσελίδα με τα πειράματα! Αν δεν σου κάνει κόπο μου τη στέλνεις κι εμένα σε π.μ. ;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

sweetkoraso έχεις πολύ δίκιο στο συμπέρασμά σου. Δεν υπάρχει μοντεσσοριανό γυμνάσιο-λύκειο στην Ελλάδα και το παιδί θα δυσκολευτεί ήδη στο πέρασμα από το ένα σύστημα στο άλλο (όχι ότι τα κλασικά σχολεία έχουν πιο "απαιτητικό" σύστημα, γιατί πιστέψτε με, στο μοντεσσοριανό νηπιαγωγείο/δημοτικό που έχω παρακολουθήσει στη χώρα μας, τα παιδιά μαζεύουν πολλές περισσότερες και πιο ουσιαστικές γνώσεις).

Από την άλλη, η ΣΤ' Δημοτικού στα μοντεσσοριανά στην Ελλάδα, προετοιμάζει τα παιδιά για την εισαγωγή τους στο σύστημα του κλασικού γυμνασίου, οπότε είναι μία τάξη, στην οποία δεν εφαρμόζεται πλήρως η μοντεσσοριανή εκπαίδευση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Το Πανεπιστήμιο Αθηνών και συγκεκριμένα η σχολή μου (Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Αγωγή) διοργανώνει ένα διήμερο συνέδριο με διεθνείς συμμετοχές με θέμα "Το Μοντεσσοριανό Σύστημα Εκπαίδευσης Σήμερα και Αύριο: Προβληματισμοί και Προοπτικές", στις 20 και 21 Δεκεμβρίου, στο Αμφιθέατρο Ιωάννης Δρακόπουλος, στο Κτίριο Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30).

 

Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερες πληροφορίες για τη Μοντεσσοριανή εκπαίδευση στη χώρα μας και όχι μόνο, μπορεί να παρακολουθήσει το συνέδριο αυτό (είναι δωρεάν) και μπορεί να δει το πρόγραμμα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα

 

θα μπορούσε κάποιος να μοιραστεί μαζί μας εμπειρίες, εντυπώσεις, και κάποια "άτυπη" αξιολόγηση παιδικών σταθμών Μοντεσσόρι στην Θεσσαλονίκη, έχουμε δυο αγόρια και ενδιαφέρομαι να τα γράψω σε παιδικό σταθμό στην Θεσσαλονίκη αλλά είναι σαν μια επιλογή στα τυφλά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, ψάχνω απεγνωσμένα έναν παιδικό σταθμό-νηπιαγωγείο όπου θα βασίζεται στην μοντεσσοριανη μέθοδο ή στην μέθοδο gordons στην περιοχή της δυτικής αττικής. Σας παρακαλώ όποιος έχει την παραμικρή υποψία για κάποιο νηπιαγωγείο, ακόμα και αν δεν το πλασάρουν ως <<μοντεσσοριανο νηπιαγωγείο>>, αλλά δουλεύουν με τις παραπάνω μεθόδους να μου δώσει πληροφορίες, ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 11 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία η γνώση για τα εναλλακτικά συστήματα διαπαιδαγώγησης ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ, όπως Regio, Montessori, Waldorf Steiner.

 

Πιο συγκεκριμένα, τι είδους μαθητών αποφοιτούν από αυτά. Δηλαδή αν δίνεται έμφαση στην τεχνολογία , την τέχνη. Στο μάθημα η το παιχνίδι. 

 

Επισης τι υπάρχει στην Αθήνα που να θεωρείτε καλό και αν κάποιοι έχουν εμπειρία από αυτά θα το εκτιμούσα πολύ.

 

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2021 at 4:36 PM, James02 said:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία η γνώση για τα εναλλακτικά συστήματα διαπαιδαγώγησης ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ, όπως Regio, Montessori, Waldorf Steiner.

 

Πιο συγκεκριμένα, τι είδους μαθητών αποφοιτούν από αυτά. Δηλαδή αν δίνεται έμφαση στην τεχνολογία , την τέχνη. Στο μάθημα η το παιχνίδι. 

 

Επισης τι υπάρχει στην Αθήνα που να θεωρείτε καλό και αν κάποιοι έχουν εμπειρία από αυτά θα το εκτιμούσα πολύ.

 

ευχαριστώ!!

Από ότι γνωρίζω δυστυχώς δεν υπάρχουν δημοτικά σχολεία που να βασίζονται στην παιδαγωγική προσέγγιση Waldorf Steiner στην Ελλάδα. Για τα Μοντεσσορι σε ένα άλλο θέμα που τρέχει παράλληλα αυτή την εποχή υπάρχουν συζητήσεις και απόψεις :)

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε εδώ ότι πέρα από τις προσωπικές προτιμήσεις της κάθε οικογένειας, είναι σημαντικό να αντιλαμβανόμαστε και τις εκπαιδευτικές -μοναδικές- ανάγκες (με ή χωρίς ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες) του παιδιού μας, να μελετάμε σχετικά με το κάθε σύστημα και να ενημερωνόμαστε πλήρως για το πως αυτό εφαρμόζεται στο εκάστοτε σχολείο (πιστοποιημένα, αναπροσαρμοσμένο, μερικώς, inspired, κλπ) και κατόπιν να επιλέγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Από ότι γνωρίζω δυστυχώς δεν υπάρχουν δημοτικά σχολεία που να βασίζονται στην παιδαγωγική προσέγγιση Waldorf Steiner στην Ελλάδα. Για τα Μοντεσσορι σε ένα άλλο θέμα που τρέχει παράλληλα αυτή την εποχή υπάρχουν συζητήσεις και απόψεις :)

Υπάρχει πλέον, το Τριανέμι στο Μαρούσι.

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2021 at 5:36 ΜΜ, James02 είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία η γνώση για τα εναλλακτικά συστήματα διαπαιδαγώγησης ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ, όπως Regio, Montessori, Waldorf Steiner.

 

Πιο συγκεκριμένα, τι είδους μαθητών αποφοιτούν από αυτά. Δηλαδή αν δίνεται έμφαση στην τεχνολογία , την τέχνη. Στο μάθημα η το παιχνίδι. 

 

Επισης τι υπάρχει στην Αθήνα που να θεωρείτε καλό και αν κάποιοι έχουν εμπειρία από αυτά θα το εκτιμούσα πολύ.

 

ευχαριστώ!!

 

Στο Τριανέμι πηγαίνει ή πήγαινε παιδί γνωστών μου, οι οποίοι (και λόγω φιλοσοφίας Waldorf ) συμμετείχαν ενεργά στη δημιουργία του. Σαφώς ήταν πολύ ευχαριστημένοι καθώς αυτή τη προσέγγιση ήθελαν για το παιδί τους. Παλαιότερα θυμάμαι έφτανε μέχρι τρίτη δημοτικού, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι και ολοκληρώνεται το Δημοτικό εκεί. Από τη στιγμή που έχει άδεια, το παιδί καλύπτει την ύλη που έχει θέσει το υπουργείο Παιδείας οπότε θεωρητικά στο Γυμνάσιο δεν έχει κενά. Ωστόσο η διαδικασία μάθησης είναι εντελώς διαφορετική, τα παιδιά είναι σε άμεση επαφή με τη φύση και χειρωνακτικές εργασίες και πιστεύω ότι θα του λείψει αυτό ενός παιδιού που θα πάει σε ένα συμβατικό γυμνάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Υπάρχει πλέον, το Τριανέμι στο Μαρούσι.

Αλήθεια; το είχα κοιτάξει 2 χρόνια πριν νομίζω και δεν είχα βρει κάτι.

 

Σ αυτή την περίπτωση, μπορώ να σου πω @James02 μερικά πράγματα που γνωρίζω για τα Steiner σχολεία. Ο άντρας μου είναι απόφοιτος και σκεφτόμαστε να στείλουμε τα παιδιά μας, είναι ήδη στην λίστα αναμονής, αλλά δεν ξέρω εάν θα βρουν θέση, προς το παρόν θα τα στείλουμε σε ένα άλλο, και αν τα πάρουν αργότερα, θα πάνε στο Steiner. Δεν ζούμε στην Ελλάδα, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται με το σχολείο που ανέφερε η Deena. Γενικά, δεν χρησιμοποιούν τεχνολογία, δεν χρησιμοποιούν οθόνες δηλαδή. Επίσης, γενικά τα σχολεία αυτής της προσέγγισης βασίζονται πολύ στην χρήση της τεχνης και της χειροτεχνίας. Δεν γνωρίζω πως ακριβώς λειτουργούν στην Ελλάδα που υπάρχει μια πιο πιεστική καθημερινότητα στα σχολεία και έχουν μεγαλύτερη ύλη να καλύψουν, αλλά τα steiner σχολεία συνήθως έχουν πιο "χαλαρούς" ρυθμούς, δεν φορτώνουν τα παιδιά με ασκήσεις και φυλλάδια. Τέλος, η φύση έχει κεντρικό ρόλο, περνούν πολύ χρόνο έξω. Αν θελήσεις να μάθεις κάτι άλλο, πες μου. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2021 at 5:36 ΜΜ, James02 είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία η γνώση για τα εναλλακτικά συστήματα διαπαιδαγώγησης ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ, όπως Regio, Montessori, Waldorf Steiner.

 

Πιο συγκεκριμένα, τι είδους μαθητών αποφοιτούν από αυτά. Δηλαδή αν δίνεται έμφαση στην τεχνολογία , την τέχνη. Στο μάθημα η το παιχνίδι. 

 

Επισης τι υπάρχει στην Αθήνα που να θεωρείτε καλό και αν κάποιοι έχουν εμπειρία από αυτά θα το εκτιμούσα πολύ.

 

ευχαριστώ!!

Η κόρη μου είναι τριών και πηγαίνει σε μοντεσσορι.Για δημοτικο δεν εχω εμπειρία.Οπου μπορώ να βοηθήσω πολυ ευχαρίστως.Ειμαι πολυ υπέρ του συστήματος και βλεπω ήδη τεραστια και ουσιαστική διαφορά στο παιδι.Για δημοτικό ομως στην Ελλάδα πολυ δυσκολα θα το αποφάσιζα.Αφενος ειναι μακριά μας και αφετέρου σκεφτομαι οτο αν συμβεί κάτι και είτε κλείσει το σχολειο,είτε δεν μπορώ να το πληρώσω ποκυ δυσκολα θα μπορέσει να προσαρμοστεί το παιδι.οι τάξεις πανε ανα δυο και πιάνουν βιβλιο στην έκτη δημοτικου.Επισης που εχουν εκπαιδευτεί αυτοί οι δάσκαλοι?Στην Ελλάδα το κέντρο εκπαίδευσης εκπαιδεύει έως τα έξι.Το σχολειο μας έχει και το κέντρο εκπαίδευσης και επίτηδες τα μοντεσσοριανα στην Ελλάδα.Εαν θέλεις μπορώ να ρωτήσω. 

Just now, Chrysoum είπε:

Αλήθεια; το είχα κοιτάξει 2 χρόνια πριν νομίζω και δεν είχα βρει κάτι.

 

Σ αυτή την περίπτωση, μπορώ να σου πω @James02 μερικά πράγματα που γνωρίζω για τα Steiner σχολεία. Ο άντρας μου είναι απόφοιτος και σκεφτόμαστε να στείλουμε τα παιδιά μας, είναι ήδη στην λίστα αναμονής, αλλά δεν ξέρω εάν θα βρουν θέση, προς το παρόν θα τα στείλουμε σε ένα άλλο, και αν τα πάρουν αργότερα, θα πάνε στο Steiner. Δεν ζούμε στην Ελλάδα, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται με το σχολείο που ανέφερε η Deena. Γενικά, δεν χρησιμοποιούν τεχνολογία, δεν χρησιμοποιούν οθόνες δηλαδή. Επίσης, γενικά τα σχολεία αυτής της προσέγγισης βασίζονται πολύ στην χρήση της τεχνης και της χειροτεχνίας. Δεν γνωρίζω πως ακριβώς λειτουργούν στην Ελλάδα που υπάρχει μια πιο πιεστική καθημερινότητα στα σχολεία και έχουν μεγαλύτερη ύλη να καλύψουν, αλλά τα steiner σχολεία συνήθως έχουν πιο "χαλαρούς" ρυθμούς, δεν φορτώνουν τα παιδιά με ασκήσεις και φυλλάδια. Τέλος, η φύση έχει κεντρικό ρόλο, περνούν πολύ χρόνο έξω. Αν θελήσεις να μάθεις κάτι άλλο, πες μου. 

Και αυτό θα με ενδιέφερε παρα πολυ αλλά στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

 

Και αυτό θα με ενδιέφερε παρα πολυ αλλά στην Ελλάδα...

 

Αυτό λέμε, ότι το Τριανέμι είναι αυτής της κατεύθυνσης και είναι εδώ Αθήνα. Και όντως αυτή είναι η φιλοσοφία του, το τηρούν απόλυτα αυτό και εδώ. Τα παιδιά είναι καθημερινά στη φύση, μαθαίνουν να χρησιμοποιούν εργαλεία, οι τέχνες παίζουν σπουδαίο ρόλο, η αφήγηση επίσης, δεν έχουν καθόλου επαφή με τεχνολογία. Επίσης απαιτείται ενεργή συμμετοχή των γονέων (το οποίο θεωρώ πολύ σωστό). Στα αρνητικά είναι ότι δεν έχει σχολικό και βολεύει περιοχές γύρω από το Μαρούσι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...