Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μοντεσσοριανα σχολεια & σχολεία Steiner, Waldorf


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ ενδιαφέροντα τα άρθρα που πρότεινες asopos. Ιδιαίτερα το 4ο κλειδί του μέλλοντος είναι εξαιρετική ιδέα για να θωρακίσουμε τα παιδιά μας απέναντι στη χειραγώγηση των ΜΜΕ.

Το παιδί μου πάει σε ιδιωτικό μοντεσσοριανό σχολείο και θα συζητήσω με τη δασκάλα του το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Πολύ ενδιαφέροντα τα άρθρα που πρότεινες asopos. Ιδιαίτερα το 4ο κλειδί του μέλλοντος είναι εξαιρετική ιδέα για να θωρακίσουμε τα παιδιά μας απέναντι στη χειραγώγηση των ΜΜΕ.

Το παιδί μου πάει σε ιδιωτικό μοντεσσοριανό σχολείο και θα συζητήσω με τη δασκάλα του το θέμα.

 

Eδω υπαρχουν λεπτομερειες του προγραμματος ερηαστηριων κινουμενης εικονα για παιδια. για περισσοτερες πληροφοριες επικοινωνηστε μαζι μου. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Εχω δουλεψει σε μοντεσορι τμημα νηπιων ετων και ανω και οφειλω να ομλογησω πως ητανε της ταξης και της ηθικης το τμημα αυτο.Ομως το συστημα μοντεσορι εει πολλα κενα-μειονεκτηματα και απο πρακτηκης και απο θεωρητικης αποψης,πραγμα που δε μπορω να ξηγησω καθως χρειαζομαι παρα πολλα posts

 

Mε λιγα λογια λοιπον θα πω πως το καλυτερο συστημα εκπαιδευσης ειναι αυτο που τα συνδιαζει ολα τα συστηματα μαζι,περνοντας τα θετικα απο το καθενα και συνδιαζοντας τα.

 

Ετσι δε συνηστω αμεροληπτα ενα τετοιο συστημα καθω εχει πολλες ελειψεις και κενα,καθως ανοικει σε μια αλλη εποχη οπου τα standar ητανε εντελως διαφορετικα.Καλο ειναι να χρησιμοποιουνται κομματια του μοντεσοριανου συστηματος αλλα οχι εξολοκληρου...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στο ελληνικό σύστημα εκπαίδευσης υπάρχουν ελάχιστες επιρροές από τη μοντεσσοριανή ή όποια άλλη "διαφορετική" εκπαίδευση. Εσύ ποιο θεωρείς ότι είναι το βασικό μειονέκτημα της μεθόδου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα ανοίξει θέμα πιο παλιά σχετικά με κάτι που είχα γίνει μάρτυρας και σας παραθέτω ξανά το πόστ μου, που είχα γράψει στις 9-12-2010.

 

Δε ξέρω εάν κάποιες μανούλες στέλνετε τα παιδάκια σας εκεί ή σκοπεύετε να το κάνετε, αλλά αυτό που είδα σήμερα με έβγαλε ''έξω από τα ρούχα μου''.Πρόκειται για ένα πρότυπο σχολείο...αλλά μάλλον αναθεωρώ...

Σήμερα, μιας κι ο άντρας μου έχει άδεια κι είχε καλή μέρα, αποφασίσαμε να πάμε βόλτα στο μουσείο της Ακρόπολης. Εκεί ήταν κι αυτό το σχολείο. Ανεβαίνοντας, στο πάνω επίπεδο του μουσείου ήταν μια τάξη με καμιά 20αρία παιδάκια 1ης-2ας δημοτικού, όπου ένα παιδάκι ώς φυσκό, είχε κουραστεί και είχε κάτσει κάτω....ώσπου η ''δασκάλα'' (ο Θεός να τη κάνει), το είδε και με υστερία φώναξε ''Σήκω πάνω παιδί μου!!!!!'' και το πιάνει το παιδάκι από το πουλόβερ και το σήκωσε με τα δυο της χέρια!!!!!!!:shock::shock::shock:

Εγώ είχα μείνει κάγκελο, αλλά ο άντρας μου έκανε ολόκληρη φασαρία επί τόπου, μέχρι και οι υπεύθυνοι μαζεύτηκανε.

Δε μπορώ να διανοηθώ να στείλω το παιδί μου σχολείο και να τού φερθούν με αυτό το τρόπο. Και πόσο μάλλον σε ιδιωτικό, που υποτίθεται η αντιμετώπιση είναι διαφοτερική!

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=77327

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα ανοίξει θέμα πιο παλιά σχετικά με κάτι που είχα γίνει μάρτυρας και σας παραθέτω ξανά το πόστ μου, που είχα γράψει στις 9-12-2010.

 

Δε ξέρω εάν κάποιες μανούλες στέλνετε τα παιδάκια σας εκεί ή σκοπεύετε να το κάνετε, αλλά αυτό που είδα σήμερα με έβγαλε ''έξω από τα ρούχα μου''.Πρόκειται για ένα πρότυπο σχολείο...αλλά μάλλον αναθεωρώ...

Σήμερα, μιας κι ο άντρας μου έχει άδεια κι είχε καλή μέρα, αποφασίσαμε να πάμε βόλτα στο μουσείο της Ακρόπολης. Εκεί ήταν κι αυτό το σχολείο. Ανεβαίνοντας, στο πάνω επίπεδο του μουσείου ήταν μια τάξη με καμιά 20αρία παιδάκια 1ης-2ας δημοτικού, όπου ένα παιδάκι ώς φυσκό, είχε κουραστεί και είχε κάτσει κάτω....ώσπου η ''δασκάλα'' (ο Θεός να τη κάνει), το είδε και με υστερία φώναξε ''Σήκω πάνω παιδί μου!!!!!'' και το πιάνει το παιδάκι από το πουλόβερ και το σήκωσε με τα δυο της χέρια!!!!!!!:shock::shock::shock:

Εγώ είχα μείνει κάγκελο, αλλά ο άντρας μου έκανε ολόκληρη φασαρία επί τόπου, μέχρι και οι υπεύθυνοι μαζεύτηκανε.

Δε μπορώ να διανοηθώ να στείλω το παιδί μου σχολείο και να τού φερθούν με αυτό το τρόπο. Και πόσο μάλλον σε ιδιωτικό, που υποτίθεται η αντιμετώπιση είναι διαφοτερική!

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=77327

 

αυτό δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό σύστημα, αλλά με τη συγκεκριμένη δασκάλα. Τέτοιες δλδ υπάρχουν σε όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα, δεν λέει κάτι για την ίδια τη μέθοδο μοντεσόρι

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ.....αλλά το εκπαιδευτήριο απαρτίζεται από το πιο σημαντικό πράγμα που ενδιαφέρει καθε γονιό και είναι οι παιδαγωγοι!!!!! Δεν είναι κατι ανεξάρτητο....τι και αν λένε οτι ειναι το καλύτερο (οπως λέτε) , εμένα η συγκεκριμένη συμπεριφορά σε εξωτερικό κιόλας χωρο ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ !!!!Τι γίνεται μέσα δηλαδή ? Τελοσπάντων , δεν το ξέρω το σχολειο αλλά μου εκανε ασχημη εντυπωση αυτό .Επρεπε ο αντρας σου να την καταγγείλει στο σχολειο .....και αυτό είναι σημαντικό , να μαθευτεί!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Εχω δουλεψει σε μοντεσορι τμημα νηπιων ετων και ανω και οφειλω να ομλογησω πως ητανε της ταξης και της ηθικης το τμημα αυτο.Ομως το συστημα μοντεσορι εει πολλα κενα-μειονεκτηματα και απο πρακτηκης και απο θεωρητικης αποψης,πραγμα που δε μπορω να ξηγησω καθως χρειαζομαι παρα πολλα posts

 

Mε λιγα λογια λοιπον θα πω πως το καλυτερο συστημα εκπαιδευσης ειναι αυτο που τα συνδιαζει ολα τα συστηματα μαζι,περνοντας τα θετικα απο το καθενα και συνδιαζοντας τα.

 

Ετσι δε συνηστω αμεροληπτα ενα τετοιο συστημα καθω εχει πολλες ελειψεις και κενα,καθως ανοικει σε μια αλλη εποχη οπου τα standar ητανε εντελως διαφορετικα.Καλο ειναι να χρησιμοποιουνται κομματια του μοντεσοριανου συστηματος αλλα οχι εξολοκληρου...

 

Παντως θα ηταν ενδιαφερον να μαθαιναμε τα μειονεκτηματα ετσι οπως τα αναγνωριζει μια παιδαγωγος και ισως η δημιουργια ενος ξεχωριστου ποστ για το θεμα αυτο θα ηταν καλη ευκαιρια για εποικοδομητικο διαλογο. Ακομα και σε αυτο εδω το ποστ νομιζω πως μπορει να γινει εκετενης κριτικη για το συστημα μοντεσσορι. Ασχετο βεβαια με το περιστατικο που αναφερθηκε που σιγουρα δεν εχει ουδεμια σχεση με μοντεσσοριανη φιλοσοφια και αν προκειται για το εκπαιδευτηριο που υποθετω τοτε δεν εχει καμια ισχυ, λογω της ακυρης εφαρμογης του τιτλου μοντεσσοριανο. Δλδ με λιγα λογια δεν ειναι μοντεσσοριανο το συγκεκεριμενο εκπαιδευτηριο με τη συγκεκριμενη αναρμοστης συμπεριφορας παιδαγωγο. Ο τιτλος και μονο δεν του δινει αξια. Υπαρχει μεγαλο κενο στη χωραμας οσον αφορα την πιστοποιηση σχολειων και ειδικα αυτων που ισχυσριζονται οτι ακολουθουν το αλφα ή το βητα συστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Για όσους πιθανόν δεν γνωρίζουν, η συγκεκριμένη παιδαγωγική μέθοδος που γεννήθηκε από τη Μαρία Μοντεσσόρι, έχει ως βάση την μη "κατευθυνόμενη" παιδεία, αλλά την ανάπτυξη των ικανοτήτων/ερεθισμάτων κάθε παιδιού μεμονωμένα.

Είναι μία φιλοσοφία που με βρίσκει σύμφωνη σε πολλά σημεία, με ένα βασικό μειονέκτημα/προβληματισμό.

Τι γίνεται όταν το παιδί μάθει σε τέτοια συνθήκη, και στη συνέχεια κληθεί να ακολουθήσει το πνεύμα ενός δημόσιου ή άλλου ιδιωτικού σχολείου;

Και αυτό γιατί ασχέτως οικονομικών, δεν υπάρχει μοντεσσοριανό σχολείο με δευτεροβάθμια εκπαίδευση, παρά παιδικός-νήπια-δημοτικό.

Θα ήθελα όσες έχουν άποψη, ή εμπειρίες από φίλες να μου πουν την γνώμη τους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά διάβασα ένα άρθρο πρόσφατα, στο οποίο περιέγραφε τί γίνεται για μεγαλύτερα παιδιά.

 

Από ότι έγραφε , όπως κι εσύ λες το παιδί σε μεγαλύτερες τάξεις θα πρέπει να ακολουθήσει το πρόγραμμα των γενικών σχολείων για να ετοιμαστεί για τις εξετάσεις.

 

Παρόλα αυτά όμως, σύμφωνα με το άρθρο πάντα, το παιδί δεν θα έχει ιδιαίτερες δυσκολίες στην προσαρμογή στα νέα δεδομένα ακριβώς επειδή θα έχει μάθει μέσα από τις διαδικασίες της μοντεσσοριανής εκπαίδευσης να "αυτοοργανώνεται" και να μελετά αποτελεσματικά, γνώσεις που θα χρησιμοποιήσει και στη "συμβατική" εκπαίδευση.

 

Χώρια που οι γνώσεις που αποκομίζει το παιδί μέσα από την εκπαιδευτική μέθοδο Μοντεσσόρι είναι οι αντίστοιχες και μάλιστα πιο ολοκληρωμένες από αυτές της γενικής εκπαίδευσης- από πλευράς "ύλης" θεωρητικά δηλαδή δεν τίθεται θέμα κενών.

 

Προσωπικά έχω πάντως τις αμφιβολίες μου για το αν ένα παιδί στο δικό μας εκπαιδευτικό σύστημα μπορεί εύκολα να προσαρμοστεί στο γυμνάσιο αν έχει προηγηθεί μια περίοδος 6-7 ετών σε τόσο διαφορετικό περιβάλλον. Κυρίως η συναισθηματική προσαρμογή φαντάζομαι πως θα είναι αρκετά δύσκολη.

 

Μήπως αν πηγαίνατε μόνο στις πολύ μικρές ηλικίες (νήπια) και μεταπηδούσατε σε συμβατικό σχολείο μετά, αν δεν μπορείτε για διάφορους λόγους να το στείλετε όλα τα χρόνια στο ίδιο σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να απευθύνεις το ερώτημά σου (και ) στο συγκεκριμένο σχολείο που έχεις στο νου σου. Εγώ νομίζω ότι κάθε επιτυχημένο εκπαιδευτικό σύστημα, προετοιμάζει τα παιδιά για όλα τα περιβάλλοντα. Ένα σχολείο- σύστημα που το προσαρμόζει στα δικά του δεδομένα δεν είναι επιτυχημένο. Και επειδή το Μοντεσσοριανό σύστημα θεωρείται εξαιρετικά επιτυχημένο, νομίζω ότι θα έχει προβλεφθεί η ομαλή μετάβαση στην κλασσική εκπαίδευση. Δεν νομίζω να μορφώνουν τα παιδιά με την προοπτική να ζήσουν σε έναν 'μοντεσσοριανό' κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους πιθανόν δεν γνωρίζουν, η συγκεκριμένη παιδαγωγική μέθοδος που γεννήθηκε από τη Μαρία Μοντεσσόρι, έχει ως βάση την μη "κατευθυνόμενη" παιδεία, αλλά την ανάπτυξη των ικανοτήτων/ερεθισμάτων κάθε παιδιού μεμονωμένα.

Είναι μία φιλοσοφία που με βρίσκει σύμφωνη σε πολλά σημεία, με ένα βασικό μειονέκτημα/προβληματισμό.

Τι γίνεται όταν το παιδί μάθει σε τέτοια συνθήκη, και στη συνέχεια κληθεί να ακολουθήσει το πνεύμα ενός δημόσιου ή άλλου ιδιωτικού σχολείου;

Και αυτό γιατί ασχέτως οικονομικών, δεν υπάρχει μοντεσσοριανό σχολείο με δευτεροβάθμια εκπαίδευση, παρά παιδικός-νήπια-δημοτικό.

Θα ήθελα όσες έχουν άποψη, ή εμπειρίες από φίλες να μου πουν την γνώμη τους...

θα ειναι πολυ πιο αποτελεσματικο στην δευτεροβαθμια, αν θες την γνωμη μου,,,εξαλλου οι σωστες βασεις μπαινουν σε μικρη ηλικια,,,δηλαδη τι θα παθει στο γυμνασιο δεν θα μπορει να αποστηθισει????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά το επέλεξα για το γιο μου. Θα ξεκινήσει από Σεπτέμβριο προ-προνήπιο. Πιστεύω ότι ειδικά σε αυτές τις ηλικίες (3-6ετών) το όφελος είναι πολύ μεγάλο γιατί μπαίνουν οι σωστές βάσεις. Για τις μεγαλύτερες βαθμίδες δεν είμαι σίγουρη ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν αξιόλογα εκπαιδευτήρια, τουλάχιστον στην περιοχή της Αττικής. Με τα σημερινά δεδομένα πιθανότατα θα επέλεγα ιδιωτικό ή δημόσιο σχολείο κλασσικής εκπαίδευσης.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, πάνω-κάτω έχουμε ίδιο τρόπο σκέψης, αλλά παραμένει ένα 'ρίσκο'. Το παιδί σαν οντότητα δεν ξέρουμε πως θα ανταποκριθεί, στο σχολείο που πήγα και ρώτησα και μίλησα αρκετά με την υπεύθυνη υπήρχαν πολλά καλά στοιχεία αλλά και κάποια 'αντιφατικά' να τα πω;..

 

Τελικά δεν το επέλεξα.. όχι τόσο από ανησυχία του τι θα γίνει στο Γυμνάσιο.. αλλά για λόγους που υπάρχουν και στα δικά σας κείμενα.

Για την αλλαγή (στη δευτεροβάθμια) το παιδί υποτίθεται πως έχει μεγάλη αυτοεκτίμηση, όπως και ικανότητες οργάνωσης και φυσικά είναι πιο "μπροστά" σε ύλη από τα παιδιά του δημοσίου, με έναν τελείως όμως διαφορετικό τρόπο (βλέπε μαθηματικά).

 

Το θέμα είναι ότι οι βάσεις και το 'ζουμί' της υπόθεσης είναι σε ηλικίες 0-6, μέχρι τα νήπια ας πούμε. Η μικρή μου θα προλάβαινε να πάει προνήπια και νήπια εκεί. Και η ιδιοκτήτρια μου το είπε έμμεσα "αν την είχαμε έστω 3 χρόνια μαζί μας θα γινόταν ακόμα καλύτερη δουλειά, αν την φέρνατε μόνο για τα νήπια θα σας έλεγα πως καλύτερα όχι", άρα είμαστε στο μεταίχμιο.

 

Ο προβληματισμός όμως είναι ότι η πρωτοβάθμια στη Θεσσαλονίκη (σε μοντεσσοριανά) υποστηρίζεται από ένα και μόνο σχολείο που δεν ξέρω αν θα το επέλεγα ή αν θα μπορούσα και να το πληρώσω.

 

Γενικότερα είναι κάτι που το ασπάζομαι πάντως, ως μέθοδο διδασκαλίας, το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον, δώρο σε παιδί για να ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ πραγματικά, και εύχομαι να υπάρξει μεγαλύτερη υποδομή στην πόλη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παιδί σαν οντότητα δεν ξέρουμε πως θα ανταποκριθεί,

 

Συμφωνώ πως αυτό είναι το βασικό πρόβλημα στη μετάβαση από ένα σχολικό περιβάλλον σε άλλο.

Δυστυχώς το παραδοσιακό εκπαιδευτικό σύστημα είναι πιο ανελαστικό και σε ένα βαθμό ισοπεδωτικό και δε γνωρίζω σε ποιο βαθμό ένα παιδί μικρής ηλικίας θα μπορέσει να προσαρμοστεί σε αυτό, όταν έχει κάνει γνωριμία με ένα περιβάλλον μάθησης σαν το μοντεσσοριανό.

 

Δυστυχώς οι "εναλλακτικές" μέθοδοι εκπαίδευσης είναι δύσκολο να εφαρμοστούν καθόλη τη διάρκεια της σχολικής ζωής ενός παιδιού στη χώρα μας και εξίσου δύσκολο να ζυγίσει κανείς τα οφέλη και τις δυσκολίες που θα προέκυπταν για το παιδί από εναλλαγή περιβάλλοντος μάθησης.

 

Μάλλον οι γονείς κάθε παιδιού συγκεκριμένα, βασιζόμενοι όχι μόνο στην ενημέρωση αλλά και στο ένστικτο, είναι σε θέση να αποφασίσουν τί είναι το καλύτερο για το παιδί τους.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι γονείς κάθε παιδιού συγκεκριμένα, βασιζόμενοι όχι μόνο στην ενημέρωση αλλά και στο ένστικτο, είναι σε θέση να αποφασίσουν τί είναι το καλύτερο για το παιδί τους.

 

 

Bingo αγαπητή momo.... Αυτό με το ένστικτο/διαίσθηση είναι τελείως ΕΓΩ. χε χε

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποια αν υπάρχει μοντεσσοριανός παιδικός σταθμός κοντά στο Ζωγράφου? Νομίζω ότι υπάρχει κάποιος στον Βύρωνα αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι στο ίντερνετ. Βρίσκω έναν στην Βαρυμπόμπη και νομίζω ότι είδα και Μελίσια. Γνωρίζετε μήπως κάποιο λινκ με την λίστα από αυτούς τους παιδικούς που υπάρχουν στην Αθήνα?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καποτε, ειχα ξετρελαθει με το συστημα αυτο, ιδιεταιρα βλεποντας μια φιλη στην ΝΥ που το ακολουθουσε πιστα και ποσο ενθουσιασμενη εδειχνε...

Στην πορεια ομως, δεν της "βγηκε"

Το παιδι αντιδρουσε πολυ, εκεινη εκανε αλλα 2 παιδια, που χρονος?

Παρ'ολα αυτα, δεν το εβαλε κατω!

Βρηκε ενε αλλο παρομοιο συστημα και το ακολουθουσε και αυτο τυφλα και πιστα.

Δεν εννοω μονο στο σχολειο. Εννοω και στο σπιτι, παντου.

Το αποτελεσμα?

Τα παιδια της, διαφερουν τοσο πολυ απο αλλα της ηλικιας τους!

Αντιμετωπιζει προβλημα, διοτι σε ενα κοσμο ζουμε και οταν τα παιδια αυτα κλινονται να επικοινωνησουν με αλλα δεν υπαρχει διοδος επικοινωνιας.

Ειναι σαν να ζουν σε αλλο κοσμο.

Οι γονεις, αντιμετωπιζουν και αυτοι τα προβληματα τους, διοτι και αυτοι σε ενα κοσμο ζουνε με αλλους ανθρωπους και πρεπει να τηρουν το προγραμμα τους παντα...

Δεν ξερω εαν καταλαβαινεις καλα τι εννοω...

Γενικα, απο τοτε ειμαι τελειως κςτς σε ολα αυτα τα αναχρονιστικα και δυσκολα στην εφαρμογη τους συστηματα.

 

Κατι που θ σε βοηθησει, ειναι το βιβλιο "Η μεθοδος Montessori και η προσχολικη ηλικια"Εκδοσεις Συγχρονες Προοπτικες.

Εκει θα βρεις εκτως των αλλων και πολλα "λαθη"αυτης της μεθοδου...

Βεβαια, ολα αυτα, σε πολεις οπως ΝΥ...

Στην Ελλαδιτσα μας, δεν γνωριζω καν εαν το ακολουθουν κατα γραμμα, εαν το κανουν σωστα, και εαν εν'ολοιγις ειναι μια φτηνη αντιγραφη, οπως τοσα αλλα εξ'αλλου

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα,

μηπως καποιος μπορει να μου πει εντυπωσεις

για το μοντεσσοριανο παιδικο σταθμο

"το σχολειο των παιδιων" στα μελισσια;;

ο μικρουλης μου ειναι 2,5!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

οκ, εν γνώση μου ξεθάβω θέμα, το ξέρω.

Όμως, αν κάποιος γονιός έχει άποψη για τις μικρές ηλικίες, έχοντας στείλει το παιδάκι του εκεί , θα με ενδιεφερε να τις ακούσω.

Εγώ σκέφτομαι να στείλω το μικρό μου (2 ετων),με προφανή σκοπό να τον κρατήσω εκεί μέχρι και 6η δημοτικού (τεράστιο κόστος,αλλά τι να κάνουμε).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τα μοντεσοριανά σχολεία ταιριάζουν γάντι σε κάποια παιδιά και είναι απολύτως ακατάλληλα για άλλα. Καρατσεκαρισμένο αυτό σε συζητήσεις με αρκετούς ψυχολόγους και ειδικούς παιδαγωγούς. Καλό θα ήταν να μιλήσεις με κάποιον ειδικό που μπορεί να εκτιμήσει τις κλίσεις και τις ανάγκες του παιδιού σου πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε κίνηση.

 

Ξέρω παιδί που πήγε σε μοντεσοριανό και είναι αστέρι και άλλο παιδί που πήγε στο ίδιο σχολείο, οι γονείς του τελικά αναγκάστηκαν να του αλλάξουν σχολείο και ακόμα παλέυουν να του θέσουν κάποια όρια στην καθημερινή του συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
οκ, εν γνώση μου ξεθάβω θέμα, το ξέρω.

 

ωραία, ας το (ξανα) ξεθάψουμε το θέμα, γιατί έχει νόημα.

Κι εμείς έχουμε ένα παιδάκι σχεδόν 2,5 χρ τώρα.

Από όταν ήμουν έγκυος είχα ξεκινήσει να ψάχνω για τη μοντεσσοριανή νοοτροπία. Δε βρήκα σχεδόν τίποτα στην Ελλάδα.

Τα βασικά βιβλία (π.χ. "Πως να μεγαλώσετε ένα υπέροχο παιδί" του Tim Seldin) κυκλοφόρησαν μόνο για λίγο και εξαντλήθηκαν γρήγορα, για να ξεροσταλιάζουμε τύποι σαν εμένα που παρακαλάω για ένα αντίτυπο ακόμα.

 

Τελικά, κατέφυγα στα ξενόγλωσσα βιβλία και πηγές (βελτίωσα και τα αγγλικά μου).

 

Η νοοτροπία αυτή μας ταιριάζει απόλυτα και από τότε έτσι λειτουργούμε στην καθημερινή μας ζωή.

Δεν ξέρω αν θα πάει σε μοντεσσοριανό νηπιαγωγείο/ σχολείο, γιατί δε γνωρίζω αν είναι στην πράξη μοντεσσοριανό ένα σχολείο που ισχυρίζεται ότι είναι, αλλά είναι πραγματικά υπέροχο που γνώρισα αυτή την παιδαγωγική: τα αποτελέσματά της είναι φανερά. Και υπάρχουν απλοί τρόποι να ενταχθεί στη ζωή στο σπίτι.

Τα παιδιά στην ηλικία 0-6 χρ βρίσκονται σε μία χρυσή εποχή, με γοργά αναπτυσσόμενο εγκέφαλο και ακατανίκητη επιθυμία να μάθουν.

 

Εσείς τι αποφασίσατε τελικά, antreas9 ;

Link to comment
Share on other sites

Η καθηγήτρια που έκανα την τελευταία μου πρακτική στο ΤΕΑΠΗ, είχε ασχοληθεί πολύ έντονα με τα μοντεσσοριανά και είναι πραγματικά ιδανικός συνδυασμός εκπαίδευσης και μάθησης.

 

Το μόνο αρνητικό που έχουν αυτά τα σχολεία, στην Ελλάδα είναι ότι είναι για ... λίγο. Δηλαδή, διαθέτουν νηπιαγωγείο και δημοτικό, αλλά όχι μετέπειτα τάξεις, με αποτέλεσμα να μη συμβαδίζουν με το συμβατικό εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδας. Αν αποφασίσετε να στείλετε εκεί τα παιδιά σας, θα πρέπει να τα εντάσσετε κι εσείς σιγά σιγά στο κλασικό σύστημα, αν και έτσι κι αλλιώς, η τελευταία τάξη του Δημοτικού γίνεται όπως στα συμβατικά σχολεία, ώστε τα παιδιά να μην αντιμετωπίσουν δυσκολίες στο Γυμνάσιο/Λύκειο.

 

Λεπτομέριες για τη μοντεσσοριανή εκπαίδευση μπορείτε να βρείτε εδώ:

 

Μοντεσσοριανή Kοινότητα

Μοντεσσοριανά Σχολεία από την Πλευρά των Εκπαιδευτικών

 

Προσωπικά, αν αυτή τη στιγμή έπρεπε να αποφασίσω για το παιδί μου και είχα τη δυνατότητα να επιλέξω, θα επέλεγα με κλειστά τα μάτια την ουσιαστική και σε βάθος εκπαίδευση των μοντεσσοριανών συστημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...