Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαραίτητες αγορές: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εμεις πηραμε της Peg-Perego το Pliko P3 το οποιο ειναι 3 σε 1!Ειχε το πορτ-μπεμπε το οποιο ενσωματωνοταν πανω στο καροτσι και το καθισματακι του αυτοκινητου!Τωρα του πηραμε για πιο πολλα κιλα της Volkswagen το οποιο εφαρμοζει και στο αμαξι μας,οποτε το πρωτο πορτ-μπεμπε παει στο δευτερο παιδι... :)

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, θα σου πω μια άποψη...δεν είναι αυτό που έκανα εγώ, αλλά εγώ τα είχα όλα από την ανηψιά μου ήδη (εκτός από πορτ-μπεμπε που δεν αγόρασα).

Λοιπόν, αν πιστεύεις ότι τον πρώτο καιρό θα σου είναι βολικό, λόγω έλλειψης χώρου κλπ. να κοιμίζεις το μικρό σου σε πόρτ-μπεμπε, γιατί δε χωράει το κανονικό κρεβάτι στο δικό σας δωμάτιο και φυσικά θες στην άρχη τουλάχιστον να το έχεις δίπλα σου για λόγους ασφάλειας και πρακτικότητας, μπορείς να αγοράσεις ένα πορτ-μπεμπέ από αυτά που προσαρμόζονται στο αυτοκίνητο και είναι ασφαλείας (φαντάζομαι και η chicco και η peg-perego και άλλες εταιρίες έχουν τέτοια), στο οποίο θα κοιμίζεις το μικρούλι σου και θα το μεταφέρεις και όπου θες με το αυτοκίνητο. Και όταν με το καλό μεγαλώσει λίγο και δε χωράει στο πορτ-μπεμπέ, αγοράζεις ένα καρεκλάκι κανονικό για το αυτοκίνητο και μεταφέρεις το παιδάκι σου στο κανονικό του κρεβατάκι.

Μια άλλη ιδέα είναι να αγοράσεις καλαθούνα για τον ύπνο και καρεκλάκι αυτοκινήτου για τις βόλτες σας. Δεν ξέρω και τιμές για να σου πω τι από τα δύο σε συμφέρει περισσότερο... :?

Αν όμως υπάρχει περίπτωση να χωράει άνετα το κανονικό κρεβατάκι στο δωμάτιο σας για τον πρώτο καιρό, νομίζω ότι είναι περιττό να αγοράσεις και καλαθούνα ή πορτ-μπεμπε. Αγόρασε μόνο ένα καρεκλάκι αυτοκινήτου.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο και να μη σε μπέρδεψα χειρότερα.... :?

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχει όντως δίκιο η karfori's baby. Εννοείται ότι πρόκειται για θέμα ασφάλειας κατά τη μεταφορά των μωρών!!! 'Οπως δεν νοείται να μην φοράμε ζώνη ασφαλείας έτσι και τα μωρά δεν μπορούν να τοποθετούναστι χύμα στο αυτοκίνητο.

Τώρα αν δεν το πάρεις από την 1. μέρα για τη μεταφορά από την κλινική στο σπίτι, γιατι μπορείι να σε μεταφέρει ταξί, πεθερικά ή για άλλο λόγο, σίγουρα όμως πρέπει να φροντίσεις να το έχεις στις επόμενες μεταφορές. ΕΙΝΑΙ απαραίτητο.

Για να δούμε τα πράγματα απλά: Το μωρό από την 1. μέρα χρειάζεται να κοιμηθεί κάπου, να πλυθεί καπου και να ντυθεί , να έχει δηλαδη κάποια ρουχαλάκια.

Ως προς το θέμα "'ύπνος", δηλ πού θα κοιμηθεί το μωρό , αν θα πάρεις λίκνο ή καλαθούνα ή πορτ μπεμπέ ή κούνια είναι καθαρά θέμα προσωπικό.

Αν θες΄να κοιμάται δίπλα σου και δεν χωραέι στο υπνοδωμάτιο κούνια, παίρνεις λίκνο ή καλαθούνα. Εγώ π.χ. πήρα καλαθούνα γιατί δεν θα χωρούσε ούτε λίκνο στο υπνοδωμάτιό μας.

Πάμε στο θέμα "μπάνιο". Μέχρι να πέσει ο αφαλός, το μωρό πλένεται κάτω από τρεχούμενο νερό . Δεν μουλιάζει δηλ. μέσα. σε νερό. Άλλους θα βολέψει η βρύση (εμένα όχι γιατί είναι χαμηλή και δεν θα χωράει μωρο από κάτω), άλλους λεκανίτσα. Εγώ πήρα μπανάκι - αλλαξιέρα,με ροδάκια κάτω, ώστε να μεταφέται . Δεν ήθελα να το αλλάζω πάνω στο κρεβάτι, νυχτιάτικα (θα ξυπνάει και ο άτνρα μου έτσι) ούτε και να πάρω ειδικό έπιπλο.

Ελπίζω λιγάκι να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

karfori's baby, εχεις απόλυτο δίκιο!!!

Και να συμπληρωσω οτι, ακόμα κι αν το μωρό μετακινείται με το αυτοκίνητο μια στο τόσο, πρεπει οπωσδηποτε να καθεται στο ειδικό καθισματακι. Ο,τιδηποτε άλλο ειναι εγκληματικό!

 

Και γω συμφωνώ για το καθισματάκι αυτοκινήτου, ό,τι κι αν είναι αυτό είτε τα μικρά που πωλούνται στα 3 σε 1 καρότσια είτε μόνα τους είναι άκρως απαραίτητα. Αν και δε νομίζω πια στις μέρες μας να υπάρχουν γονείς που να μην χρησιμοποιούν καθισματάκι.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν υπήρχαν Λία μου, δε θα το συζητάγαμε αυτή τη στιγμή!!! :twisted: απο κει και πέρα τώρα θα συμφωνήσω με τις προλαλλήσασες ως προς το πόσο σημαντικό είναι το καρεκλάκι. Προσωπικά θεωρώ εγκληματικό ακόμα και τη μεταφορά με πορτ-μπεμπέ με το αμάξι, για έναν απλό λόγο: αν το έχω μέσα στο πορτ, το οποίο μπορεί να δένει στο αμάξι,και φρενάρει λίγο πιο απότομα ο οδηγός, τί συγκρατεί το βρέφος απο το να πάει πέρα δώθε μέσα στο πορτ-μπεμπέ και να κοπανήσει στα τοιχώματα;;;;;; Επίσης ακόμα κι αν πρόκειται να σε μεταφέρει άλλος, καθισματάκι ΠΡΕΠΕΙ να έχεις μαζί. Ακόμα και στα ταξί υπάρχουν ζώνες για να ασφαλίσει επαρκώς!! ΟΥΤΕ 5 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ. Δε φαντάζεστε πόσες βρεφικές/παιδικές ζωούλες θα γλιτώσουν απο τον κύριο με τα μαύρα αν κάποια στιγμή μας γίνει συνείδηση αυτό....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Το πορτ-μπεμπε της Perego έχει ασφάλεια που δένει το μωρό ξαπλωμένο μέσα σ' αυτό ώστε να μη χτυπήσει στα τοιχώματα σε περίπτωση φρεναρίσματος. Είχα παραγγείλει τη ζώνη από το mothercare αλλά δε μου τη φέρανε ποτέ. Κι εμένα το καθισματάκι αυτοκινήτου μου φαινόταν πολύ άβολο για το μωρό στην αρχή γιατί απ' ότι ξέρω δεν πρέπει να κάθονται τόσο μικρά αλλά αναγκαστικά το χρησιμοποίησα, με πολλές στάσεις σε ένα ταξίδι που χρειάστηκε να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός λέει ρε κοριτσάκια οτί δεν κάνει να κάθονται (σε καθισματάκι πάντα);;;; Είναι το ίδιο με ένα ρηλάξ και η δικιά μου τουλάχιστον σε αυτό ήταν πολύ ευτυχισμένη και δεν παραπονιόταν στο ελλάχιστο!! Απο όσο την έβλεπα συμπέρανα οτί μάλλον η στάση αυτή τα κάνει να νιώθουν καλά γιατί μοιάζει με την εμβρυική και τους 'ερχεται φυσικά....

Πάντως σήμερα πάλι είδα τον γονιό τον Ελληνάρα με τη λιμουζίνα, το χέρι με το τσιγάρο έξω απο το ανοιχτό παράθυρο, και τον 3χρονο πιτσιρικά να χοροπηδάει στο πίσω κάθισμα ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ :twisted::twisted::twisted: Ακόμα αναρρωτιέμαι πως κρατήθηκα και δεν τον έβρισα τον μ@@$$%%6! Με τα νεύρα που έχω τελευταία ο επόμενος αμφιβάλω αν θα είναι εξίσου τυχερός....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το καρεκλάκι αυτοκινητου και εμένα μου είπανε πως είναι πολύ σημαντικό να μπει το παιδι από την αρχή! και εμείς μόλις βγήκαμε από το νοσοκομείο το μεταφέραμε με το καρεκλάκι αυτοκινήτου.

Τωρα σχετικά με το να κοιμάται το παιδί στο πορτ-μπεμπε όλο το βράδυ από ότι ξέρω δεν είναι καλό.

Αν θυμάμαι καλά στις οδηγίες που συνοδεύουν τα καρεκλάκια αυτά γράφει ότι καλό είναι να μην κάθεται το παιδί στο καρεκλάκι παραπάνω από 2-3 συνεχόμενα και σίγουρα να μην κοιμόνται όλο το βράδυ εκεί.

Και εμένα δεν χώραγε το κρεβατάκι της στο δωματιό μας και πήραμε λίκνο. Ξέρω είναι περιττά τα λεφτά αλλά.....

Πάντως νομίζω ότι βολεύει καλύτερα το λίκνο από την καλαθούνα μια και στο λίκνο με τα καγκελάκια βλέπεις το μωρό πιο άνετα και χώνεις το χέρι σου για το χαιδέψεις ώστε να το ησυχάσεις. Ενώ στην καλαθούνα λόγω της πλέξης του καλαθιού πρέπει να σηκωθείς αρκετά από το κρεβάτι (πράγμα άβολο το βράδυ) και είναι δύσκολο να βάλεις το χέρι σου για να χαιδεύεις τον θησαυρό σου.

Πάντως η αλήθεια είναι πως

1) ακούγονται τα πάντα και σε τρελαίνουν ...ειδικά όταν είναι το 1ο σου και δεν γνωρίζεις!!!!

2) στην τελική κάνεις αυτό που σε βολεύει...είναι ήδη πολύ δύσκολα στην αρχή όλα για να τα κανουμε δυσκολότερα.

Φιλια σε όλες/όλους

Πριγκίπισσα θα σε αγαπώ ότι και να γίνει!!!!

Mamaccita Madness

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καροτσάκι που διαλέξαμε εμείς είναι της maclaren (αρκετά ελαφρύ, μόλις έξι κιλά και κάτι) και, προς το παρόν, τουλάχιστον, είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Αν και όποτε θέλω να πάω για κάποια δουλειά κοντά στο σπίτι μου και χρειάζεται να πάρω και την μπέμπα μαζί μου, χρησιμοποιώ τον μάρσιππο, έστω και αν η μέση μου δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και η μπουμπού έχει φτάσει τα έξι κιλά. Πάντως, είναι πιο βολικός, για εμένα, από το καρότσι, που, στο κέντρο ουσιαστικά της Αθήνας που μένω, χρειάζεται πολλούς ελιγμούς και... εξαιρετικές ικανότητες οδήγησης για να ξεπεράσουμε όλα τα εμπόδια που συναντάμαι στο δρόμο μας.

Καρεκλάκι αυτοκινήτου χρησιμοποιούμε πάντα όταν είναι μαζί η μπέμπα, με το ειδικό εξάρτημα που υπάρχει (σαν ένα μικρό στρωματάκι, που στηρίζει το κεφάλι) για πολύ μωρά.

Οσον αφορά στο υπόλοιπα χρήσιμα ή άχρηστα πράγματα (όλα είναι σχετικά για τον καθένα)...

Είχαμε την τύχη να πάρουμε τα περισσότερα από γνωστούς, σχεδόν καινούργια.

Το πορτ μπεμπέ μας βόλεψε τους πρώτους μήνες (έχει πολύ σύντομη... ημερομηνία λήξης) για να έχουμε την μπέμπα όταν κοιμόταν κατά τη διάρκεια της ημέρας, μαζί μας στο σαλόνι.

Το βράδυ κοιμόταν δίπλα μας σε λίκνο (μικρή κούνια), το οποίο επίσης μας το έδωσαν, μας βόλεψε πολύ, αλλά δεν νομίζω πως αν ήταν να το αγοράσω θα το έκανα, διότι είναι αρκετά τσουχτερές οι τιμές τους.

Οι πιπίλες μας βγήκαν άχρηστες διότι δεν τις ήθελε ποτέ.

Το ριλάξ μας έχει βολέψει, καθώς κάθεται αρκετές ώρες της ημέρας. Και αυτό μας το έκαναν δώρο, έχει διάφορα να κρέμονται από πάνω και της αρέσει να παίζει. Είχαμε άλλο ένα ριλάξ (μας το είχαν δώσει και αυτό) και το έχουμε στο σπίτι της γιαγιάς.

Το "γυμναστήριο" είναι, για εμάς, επίσης πολύ χρήσιμο, διότι της αρέσει να κάθεται και να παίζει εκεί με τις ώρες.

Αποστειρωτή δεν αγοράσαμε, μας τον έδωσαν και αυτόν και πάλι καλά, διότι θα ήταν πεταμένα λεφτά. Η μπεμπούλα θήλαζε αποκλειστικά και τώρα που χρειάζεται να παίρνει ένα, δύο γεύματα το πολύ με ξένο, θα κόψουμε την αποστείρωση (μετά από τη συμβουλή του γιατρού). Ετσι και αλλιώς, αν είναι για λίγο, μπορείς να αποστειρώνεις μπιμπερό, πιπίλες με βράσιμο σε ανοξείδωτη κατσαρόλα (ρώτα τον γιατρό).

Αχρηστες ήταν οι πιπίλες, διότι δεν τις δέχθηκε ποτέ.

Οσον αφορά στα φορμάκια, είχα πολύ λίγα (τρία για τον ύπνο, δύο εξωτερικά) στο πολύ μικρό μέγεθος, που τα φόρεσε τους πρώτους τρεις μήνες περίπου, διότι είχε γεννηθεί μικρό το μωρό (2.400).

Υπνόσακο εγώ χρησιμοποιώ (έναν από τα lapin, χωρίς μακριά μανίκια, αλλά με... τιράντα, διότι ξεσκεπάζεται συνέχεια και δεν υπάρχει περίπτωση, όταν ξυπνήσει, να την βρω με κουβέρτα). Τον πήρα αλλάζοντας μία κουβερτούλα που μου είχαν φέρει δώρο, καθώς είχα ήδη αρκετές.

Χρειάζονται αρκετά κοντομάνικα εσωτερικά φορμάκια (την αλλάζω κάθε μέρα, ίσως είμαι λίγο υπερβολική), τα οποία ήταν στο νούμερο 1 και κάποια της κάνουν ακόμη (έχει κλείσει τους τέσσερις μήνες).

Εξωτερικά φορμάκια θα φέρουν (αν κρίνω από τη δική μου εμπειρία) αρκετά όταν γεννηθεί, τα οποία, αν δεν σε βολεύει το νούμερο ή δεν σου αρέσουν μπορείς να τα αλλάξεις. Είχα αγοράσει και εγώ 2,3 απλά γιατί μου άρεσαν και ήθελα να τα πάρω.

Χρήσιμα είναι τα σελτεδάκια (εγώ έχω τέσσερα που χρησιμοποιώ και απέφυγα να πάρω περισσότερα διότι τα πλένω άμεσα όταν λερωθούν).

Λόγω του ότι έχουμε συχνά γουλίτσες, τα πανάκια ήταν πολύ χρήσιμα και για εμάς (αν δεν θέλει κάποιος να δώσει αρκετά χρήματα, υπάρχουν στο τζάμπο πολύ φτηνά).

Μπανιερίτσα έχουμε μία από τα τζάμπο, που τώρα που... ψηλώσαμε μας μίκρυνε και θα χρησιμοποιήσουμε τη "μεγάλη" που μας είχαν δώσει δώρο.

Εμείς χρησιμοποιήσαμε πολύ και τις πάνες αγκαλιάς, είτε για να κρατά κάποιος το μωράκι, είτε ως πανωσέντονο στο πορτ μπεμπέ ή και στο λίκνο, κάτω από την κουβερτούλα της.

Οι σαλιάρες, κατά τη διάρκεια του θηλασμού, ήταν άχρηστες, αλλά μάλλον θα χρησιμοποιηθούν στη συνέχεια. Αν και, βλέποντας μία φίλη μου, όταν αρχίζει να τρώει κρέμες και τα συναφή, χρειάζονται πολύ οι τεράστιες σαλιάρες - ποδιές, διότι το παιδί λερώνεται ολόκληρο και λερώνει ό,τι βρίσκεται γύρω του.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το μωράκι αρχίσει να τρώει κανονικά φαγητά (λιωμένα εννοειται) πολύ χρήσιμες είναι οι πλαστικές σαλιάρες και μάλιστα αυτές που γυρνάνε στο κάτω μέρος ώστε τα φαγητά να μην "τρέχουν" στα ρούχα του παιδιου. Ειδικά οι φρουτόκρεμες "βάφουν" τα ρούχα και δεν καθαρίζουν καλά και είναι άσχημες οι σαλιάρες με στάμπες. εκτός και αν προτιμήσετε ολόλευκες και μόλις τελειώσει το παιδί το φαί του τις βάλετε κατευθείαν σε χλωρίνη (και μετά εννοείται πλύσιμο με απαλό απορρυπαντικό για να καθαρίσει από την χλωρίνη).

Ο μάρσιπος είναι πολύ χρήσιμος ...και εμένα με βόλεψε ...αλλά το καλοκαίρι το μωρό ζεσταίνεται πολύ εκεί μέσα (τουλάχιστον σε αυτόν που είχα της Chicco) και υδρώνει οπότε δεν βολεύεται.

Με τις Maclaren το καρότσι μία φίλη μου που το έχει εντώπισε το εξής : όταν το παιδάκι μεγαλώσει λίγο (από τον 6ο μήνα και πάνω) που θέλει να πιάνεται , το καροτσάκι της maclaren δεν έχει μπροστα την κλασική μπάρα από το οποίο πιάνονται τα παιδάκια και σηκώνονται. Η δικιά μου όλη την ώρα στην βόλτα από εκεί κρατιότανε και τισ άρεσε πολύ!!!

Τυχεροι αυτοί που μπορέσανε και βρήκανε τα απαραίτητα από γνωστούς γιατί πραγματικά είναι πολλά τα λεφτά και τα περισσότερα σε διάστημα 6 μηνών πάνε στην αποθήκη!!!

Πριγκίπισσα θα σε αγαπώ ότι και να γίνει!!!!

Mamaccita Madness

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η Lia ειπε την πιο σοφη μουβεντα.. Οτι ολα εξαρτουνται απο τη ζωη που κανουν οι γονεις..

Ενας ανθρωπος που ειναι σπιτογατος, δεν θα παρει το νεογεννητο του να τρεχεισ τους δρομους, οποτε δεν θα χρειαστει ουτε καροτσι γι αρχη (οποτε αν γεννησει καποια χειμωνα, μπορει να περιμενει μεχρι την ανοιξη που θα εχει ξεπεταχτει το παιδακι να παρει κατευθειαν μπαστουνι.. Ενα παιδακι 6 μηνων καθεται ανετα εκει..

Ουτε θα χρειαστει πολλα ρουχαλακια μπουφαν και τετοια..

Εγω για παραδειγμα, που απο 40 ημερων τον εβγαζα με τις ωρες εξω, χρειαστηκα και καριτσι και απειρα ρουχαλακια (γιατι ο γιος ειναι μαγκας και φορουσε παντελονια, οχι φορμακια που ειναι για μωρα.. :P )..

Το ιδιο ισχυει και για το καρεκλακι αυτοκινητου.. Αν δεν εχετε σκοπο να μετακινηται συχνα το μωρακι, δεν υπαρχει λογος να παρετε αυτο που ειναι απο 0 εως 9 κιλα, αλλα μπορειτε να παρεται κατευθειαν αυτο που ειναι απο 0 εως 18 κιλα.. (το οποιο η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο αβολα για νεογεννητα)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλό μηνα!!!

 

Εχω μια ερωτηση (πάλι :oops: ):

Λοιπον, δεδομένου οτι θα γεννησω σε δημόσιο νοσοκομείο και πρέπει να φροντίσω απο μόνη μου για τα πάντα οσον αφορά το μωρό - δηλαδή θα πρέπει αφενος να έχω πάρει τα πάντα που θα χρειαστούν για τις ημέρες μεσα στο Νοσοκομείο αλλά και αφετερου εγω θα αλλάζω και θα περιποιούμαι το μωρό (μόνη μου απο οτι λένε) - μου συνέστησαν να αγοράσω αντί για φορμάκια κατι σουρωτά νυχτικάκια τα οποία λέει είναι πιο βολικά και ευχρηστα και απλά να παρω 1-2 φορμάκια μήπως χρειαστούν κυρίως για την εξοδο απο το μαιευτήριο.

Εχει καμία μανούλα άποψη επι του θέματος???

Και αν ναι ποσα θα χρειαστώ?

Θα βοηθούσε γιατι λεω τωρα που έχει και εκπτώσεις να κανω τα βασικά ψωνια ωστε να ετοιμάζω τη βαλίτσα σιγά-σιγά.

Ουφ σας κούρασα ε? :oops:

:D:D:D

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι προσωπικό το θέμα, εμένα τα σουρωτά φορμάκια δε με βοήθησαν γιατί έβγαιναν τα πόδια από κάτω. Προτίμησα τα φορμάκια αλλά φρόντισε να κλείνουν μπροστά γιατί αυτά που κλείνουν πίσω δε βολεύουν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και είναι προσωπικό το θέμα, εμένα τα σουρωτά φορμάκια δε με βοήθησαν γιατί έβγαιναν τα πόδια από κάτω. Προτίμησα τα φορμάκια αλλά φρόντισε να κλείνουν μπροστά γιατί αυτά που κλείνουν πίσω δε βολεύουν καθόλου.

 

 

Μάλλον θα πάρω τελικα 2-3 σουρωτα και 2-3 φορμάκια ωστε να είμαι καλυμμένη :wink:

Καλημέρα και ευχαριστώ για την βοήθεια!!! :D:D:D

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να αποφύγεις τα σουρωτά, νομίζω ότι τα μωράκια πρέπει να είναι ζεστά ειδικά τα νεογέννητα που ο 'θερμοστάτης' τους δεν λειτουργεί ακόμα σωστά. Σου το λέω εκ πείρας επειδή στο Ιασώ που γέννησα τα είχαν με αυτά τα σουρωτά νυχτικάκια και όποτε έπιανα τα πατουσάκια της μου φαινόταν κρύα και ας είχαν θερμοκρασίες κόλασης μέσα στο μαιευτήριο.

Θα σου προτεινα και εγώ να αγοράσεις τα κορμάκια που κουμπώνουν μπροστά για ευκολία, τα άλλα είναι πιο δύσκολα και τις πρώτες μέρες θα σε ζορίζουν χωρίς λόγο.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα και γω σου προτεινω να παρει φορμακια που κουμπωνουν μπροστα.

 

Γενικα εφοδιασου με οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις.. Πετσετες, σεντονακια, πανες, σελτεδακια κλπ.. οτι δηλαδη θα ειχες και στο σπιτι σου.. Δεν εχουν τιποτα τα δημοσια και αυτα που εχουν καλυτερα να μην τα χρησιμοποιεις..

Γαλατακι φερνουν στα μωρα (σε καποια δημοσια πχ στο Τζανειο που γεννησα εγω πρεπει να το φτιαξεις μονη σου, οποτε αν δεν θες να θηλασεις αποκλειστικα εφοδιασου και με βραστηρες, αποστηρωτες, μπιμπερο κλπ κλπ) Γενικα παρε ολο σου το σπιτι.. χρησιμο θα σου φανει. :P

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας. :lol::lol::lol:

Πρέπει να έχω τα πάντα μαζί μου δηλαδή ε?

Αρα εγω δεν θα φτιαξω βαλίτσα, μετακόμιση θα κάνω... :D:D:D

 

Θεωρείτε οτι είναι καλύτερο να πάρω φανελένια φορμάκια?

Εγω έτσι πιστεύω γιατι αφ' ενός εχω ΠΗΤ 19-20/4/08 και αφετέρου στα μαιευτήρια κάνει ζέστη ε? εσείς τι λέτε?

 

:idea: Φαντάζομαι οτι για το μπάνιο και την περιποίηση του μωρού σε βοηθάνε οι μαίες ακόμα και στα δημόσια, δεν πιστεύω να με αφήσουν ολομόναχη :? Ξέρετε κατι επι του θέματος? (ουπς :oops: ξεφεύγω απο το τοπικ) :D:D

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω ρωτησει απο κοπελες που εχουν γεννησει στο νοσοκομειο που γενναμε εμεις ,σου δειχνουν οι μαιες τα παντα δεν σε παρατανε με το νεογεννητο μονη σου να τα βγαλεις περα ...

 

Αθηνα μου συμμεριζομαι το αγχος σου... :?

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα, εκ πειρας να σου πω να παρεις βαμβακερα φορμακια για αρχη... Αναλογα με το μωρο, μπορει να μην δεχτει τα φανελενια, τα χνουδωτα, το ενα ή το αλλο...

Καλυτερα παρε βαμβακερα. Δεν θυμαμαι που μενεις, αλλα αν μου επιτρεπεται να το πω, παρε mothercare βαμβακερα !!! Θα σωθεις !!! Τα καλυτερα κατα την αποψη μου παντα !

 

Όσο για το θεμα οτυ Δημοσιου, εξαρταται απο τις μαιες που θα πετυχεις...

Link to comment
Share on other sites

:idea: Φαντάζομαι οτι για το μπάνιο και την περιποίηση του μωρού σε βοηθάνε οι μαίες ακόμα και στα δημόσια, δεν πιστεύω να με αφήσουν ολομόναχη :? Ξέρετε κατι επι του θέματος? (ουπς :oops: ξεφεύγω απο το τοπικ) :D:D

 

εγω που ειχα γεννησει σε δημοσιο μπανιο στο κανουν αυτες και βοηθουσαν

παρα πολυ.. :wink:

Link to comment
Share on other sites

και εγω σε δημόσιο γέννησα. Μπάνιο τα κάνανε οι μαίες κάθε απόγευμα. Επισης είχε ενα δωμάτιο όπου είχε αποστειρωτες βραστήρες γάλα. εσυ το μόνο που έπρεπε να έχεις είναι μπιμπερό. Ρούχα είχα πάρει μαζί μου μόνο για το μωρό και για μένα. α για το μωρό ρίχαμε πάρει και σεντόνια- κουβερτούλα κλπ αλλα μόνο και μόνο για την φιγούρα των γιαγιαδων! Τα σεντόνια τ α αλλάζανε κάθε μέρα και καθαρίζανε κάθε μέρα.

.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω γέννησα και τα δυο μου παιδιά σε δημόσιο νοσοκομείο.

το νοσοκομείο ειχε ένα τσικάλι οπου έβραζε 24 ωρεσ το 24ωρο νερό για να αποστειρώνουν οι γονείσ τα μπουκάλια. (ήταν σε άθλια κατάσταση) γαλα σου δίνουν απο το νοσοκομείο.

 

για το μωρό θα πρεπει να κρατας:

1) σεντονάκια + κουβερτούλα για το κρεβατάκι του

2) φανελάκια βαμβακερα, το λιγότερο ένα για κάθε μέρα που θα είσαι στο

νοσοκομείο

3) φορμάκια , το λιγότερο ένα για κάθε μέρα που θα εισαι στο νοσοκομείο.

4) μπιμπερό + πιπιλες (να τα έχεισ αποστειρώσει)

5) πάνα (τυλίζεισ το παιδί και έτσι κρατιέται ευκολότερα και δεν κρυώνει)

6) οινόπνευμα

7) αποστειρωμένεσ γάζες

8) πετσέτα μπάνιου

9) αφρόλουτρο+ λαδάκι

10) χτενάκι (σε περίπτωση που εχει μαλλια)

11) αποστειρωτή

12) μαλακά τετράγωνα πανάκια, για να σκουπίζεισ το μωρό ή να τα βάζεισ στον ωμο σου όταν κρατάσ το μωρό για να ρευτεί. (η κόρη μου έκανε αναγωγέσ και μου ήταν πολύ χρήσιμα. έπειτα ειναι μαλακά και τα χρησιμοποιείς αργότερα για την μυτούλα της)

 

για εσένα θα χρειαστείσ :

1) αφρολουτρο

2) πετσέτα

3)παντόφλες

4) νυχτικά, ένα για κάθε μέρα

5) εσωρουχα

6) πάνες ακράτιας (γιατί χάνεις πολύ αίμα μετά την γέννα)

7)οδοντόκρεμα +οδοντόβουρτσα

8)ταυτότητα

 

 

Οσο για βοήθεια οτι ώρα και να θεσ ειναι μαιαες εκεί και σε βοηθάνε.

 

αυτά θυμάμαι για αρχή.

Αντε και με έναν πόνο!!!!!!! :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις αμεσες απαντήσεις σας :):):)

Με βοηθήσατε πολύ και με βγάλατε απο την άγνοια που είχα σχετικά με το καθεστος στα δημόσια.

Να είστε καλά και να χαίρεστε τις οικογένειές σας. :D:D:D

 

 

Όντως joita εχει αρχίσει το άγχος όσον αφορα το πως θα τα βγάλω πέρα και τι θα γίνει ... :?

 

Βεβαια ειμαι θετικος ανθρωπος και κατα κύριο λόγο αγχώνομαι να πανε όλα καλά για το μωράκι. :):):)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...