Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαραίτητες αγορές: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ;


Recommended Posts

Εχω μπεδρευτει πααααρα πολυ στο τελικα τι πρεπει και το τι οχι να αγορασουμε στα μικρουλια μας ..

 

Φοβαμαι μην τελικα παρω ενα σωρο πραγματα που τελικα θα μου ειναι αχρηστα...

 

Στο μονο μεχρι τωρα που ειμαι σιγουρη οτι θα παρω ειναι η κουνια και το καροτσι ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς ποτέ δεν μπορούμενα ξέρουμε πόσο χρήσιμα μας είναι κάποια πράγματα παρά μόνο αν τα πάρουμε και τα χρησιμοποιήσουμε και μας βολέψουν και εμας αλλά τα δεχτεί και το μωρό μας.

Εμείς για παράδειγμα και το ρηλάξ και το πάρκο δεν τα χρησιμοποιήσαμε καθόλου. Δεν τα ήθελε με τίποτα. Ένω άλλες μαμάδες τους έσωσαν γιατί τα παιδάκια τους κάθονταν με τις ώρες εκεί.

Από την άλλη, η κουνιάδα μου μου είχε πει να μην πάρω αλλαξιέρα γιατί είναι άχρηστη (αυτή έχει 5 παιδιά) και την άκουσα και δεν αγόρασα. Νομίζω όμως ότι τελικά θα επρεπε να το είχα κάνει γιατί εμένα (που είμαι και λίγο ψηλή) δεν με βόλευε το άλλαγμα του μωρού στο κρεβάτι.

 

Αν δεν το δοκιμάσεις κάτι δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο η Λία... επίσης τωρα με το δευτερο θα πω για ακομα μια φορα, καθε παιδι ειναι διαφορετικο... άλλα βολευαν στην Αγγελιαννα, άλλα βολευουν στον μπεμπη...

Καλα ψωνια... χρησιμα και μη ! χαχα !

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΗΣΤΕΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΧΕΙ ΚΟΛΗΣΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.

 

ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΤΑΝ ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΗΞΕΙ ΣΤΟ ΡΟΖ(ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ)

Η ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΞΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΟΝΤΡΑ Η ΛΕΠΤΑ ΦΟΡΜΑΚΙΑ? ΕΣΩΡΟΥΧΑΚΙΑ ΜΕ ΚΟΝΤΟ Η ΜΑΚΡΥ

ΜΑΝΙΚΙ? ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΗΣ

ΒΑΛΙΤΣΑΣ? ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΕΝΩ ΣΤΟΝ 7 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΡΧΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΥΦΤΟΜΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! :D

 

TZOYTZA σχετικα με τα ρουχαλακια του μωρου,χθες πηγα για ψωνια και πηρα λιγα κοντομανικα και λιγα μακρυμανικα(ειναι παραξενη η εποχη που γεννω και εγω,περιπου μεσα Απριλιου).

Σε 3 μερες κλεινω τον 7ο μηνα και η βαλιτσα για το μαιευτηριο ειναι ψιλοετοιμη :D

Τι πραμα και αυτο???? :shock: Απο τη μια την κοιτω και χαιρομαι και απο την αλλη αγχωνομαι οτι περναει γρηγορα ο καιρος :shock:

 

Λοιπον και κατι αλλο.

Χθες πηρα σχεδον ολα τα πραγματακια-προικουλα-κρεββατι-καροτσι(ολα απο Mothercare) για την μπεμπα και σε γενικες γραμμες εμεινα ευχαριστημενη.

Απλα να ενημερωσω στις υποψηφιες αγοραστριες ,οτι πηρα και κουβερτουλα βαμβακερη(σελιδα 132 του καταλογου το νουμερο 1),την ανοιξα σπιτι και ενω καταλαθος την ακουμπησα πανω μου,γεμισα κομματακια της,ξεφτισε :?

Δεν ειναι ακριβη,αλλα γιατι να αγοραζουμε πραγματα που μονο που τα κοιταμε διαλυονται??? :twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΝΤΩΣ ΑΝ ΤΟ ΣΚΕΥΦΤΕΙΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ Ο ΚΑΙΡΟΣ.

 

ΠΟΤΕ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΗΓΕ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.

 

ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΟΝ 7 ΜΗΝΑ?ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΗΤ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΗ.

 

ΜΗΠΩΣ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ????? ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ΖΕΣΤΕΣ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Rosangel!!!! :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Α!!!!!!!!!!!!!!!!! ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΝΥΧΤΙΚΑ, ΜΟΥ

ΤΗΝ ΠΕΖΟΥΝ. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΠΗΡΑΤΕ???

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΕΣΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ,ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΥΤΖΑΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΟΙΩΘΩ ΣΑΝ ΓΡΙΑ :shock:

Link to comment
Share on other sites

 

ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΟΝ 7 ΜΗΝΑ?ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΗΤ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΗ.

 

ΜΗΠΩΣ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ????? ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ΖΕΣΤΕΣ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Rosangel!!!! :wink::wink:

 

Εχουμε 4 μερες διαφορα νομιζω.

Κλεινω τον 7ο την Κυριακη(28 εβδομαδες γεματες).

Ξερω γω πως τα μετρανε?εχω μπορδουκλωθει και εγω :lol::shock::lol::shock::lol:

 

Οσο για το θεμα πιτζαμα-νυχτικο δεν ξερω ,θα παρω και απο τα δυο :P

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ακομη...

 

 

Καροτσι λεμε να παρουμε ενα της chicco που ειναι 3 σε 1 ,ξερετε ειναι καλο?

 

για την κουβερτουλα ευχαριστουμε rosangel για να ξερω να μην την παρω!!

 

αληθεια μια βοηθεια απο τις παλαιοτερες εγω γενναω προς τα τελη απριλη , τι πρεπει να παρω στον μικρουλη?

 

Χειμωνιατικα ή καλοκαιρινα?και νουμερο 0?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ακομη...

 

 

Καροτσι λεμε να παρουμε ενα της chicco που ειναι 3 σε 1 ,ξερετε ειναι καλο?

 

για την κουβερτουλα ευχαριστουμε rosangel για να ξερω να μην την παρω!!

 

αληθεια μια βοηθεια απο τις παλαιοτερες εγω γενναω προς τα τελη απριλη , τι πρεπει να παρω στον μικρουλη?

 

Χειμωνιατικα ή καλοκαιρινα?και νουμερο 0?

 

Εμείς έχουμε το καρότσι και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Μέχρι στιγμής δεν μετανιώσαμε για την αγορά το αντίθετο μάλιστα.

 

Νομίζω ότι για καλοκαιρινά ρούχα είναι λίγο νωρίς. Όσο για το νούμερο 0 εμένα μου φάνηκε εντελώς άχρηστη αγορά μιας και φορέσαμε απευθείας για 3 μηνών το 0 ήταν πολύ μικρό δεν ήθελα να πιέζεται το μωρό αλλά γένησσα και Ιούλιο μεσα στους καύσωνες οπότε ίσως εσύ να χρησιμοποιήσεις.

 

Πάντως ψωνήστε όσο λιγότερα μπορείτε για αρχή τα εντελώς βασικά και μόλις γεννήσετε βλέπετε τι πραγματικά χρειάζεστε ο άντρας σας θα είναι πάντα πρόθυμος να φέρει ότι θελήσετε για το παιδί σας και δεν θα έχετε κάνει περιττά έξοδα σε πράγματα που ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσετε ποτέ.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι ακομη...

 

 

Καροτσι λεμε να παρουμε ενα της chicco που ειναι 3 σε 1 ,ξερετε ειναι καλο?

 

για την κουβερτουλα ευχαριστουμε rosangel για να ξερω να μην την παρω!!

 

Εμεις δεν πηραμε chicco,αλλα αυτο παρακατω ,

στο οποιο ειναι ξαπλωμενο το μωρακι και θα κοιταει προς τα εμας και αργοτερα αλλαζει κατευθυνση το χερουλι και κοιταει κανονικα μπροστα το μωρακι.

59cd_1.JPG

Τα chicco δεν ειχαν αυτο το "ατου".

Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ Rosangel.

 

ΕΓΩ Η ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΕΙΜΑΙ Η ΔΕΝ ΞΕΡΩ .................

:oops: ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ

ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΕΙΧΑ

ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΥΛΑΞΑ. ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΤΡΑΒΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ

ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΓΑΛΩ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!!!!!!!

 

ΤΗ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟΥ!!!!!! ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΕΚΕΙ?ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΝΑ

ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΤΟ ΘΗΡΙΟ. :evil:

Link to comment
Share on other sites

 

ΤΗ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟΥ!!!!!! ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΕΚΕΙ?ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΝΑ

ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΤΟ ΘΗΡΙΟ. :evil:

 

Επειδη ειμαι ασχετη... :oops::P:oops:

Το καροτσι περιπατου τι ειναι?

Αυτο που πηρα εγω?Γιατι αυτο μετατρεπεται και για νεογεννητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι ακομη...

 

 

αληθεια μια βοηθεια απο τις παλαιοτερες εγω γενναω προς τα τελη απριλη , τι πρεπει να παρω στον μικρουλη?

 

Χειμωνιατικα ή καλοκαιρινα?και νουμερο 0?

 

Εγώ είχα γεννήσει 6 Απριλίου και τον πρώτο καιρό τους φοράγαμε (ήταν δίδυμα) φανελάκι κοντομάνικο και από πάνω μακρυμάνικη φορμούλα. Ο καιρός είναι ακόμα κρύος. Δεν χρειάζεται να πάρεις χειμωνιάτικα αλλά ανοιξιάτικα, φορμούλες μακρυμάνικες όχι ιδιαίτερα χοντρές. Οσο για το νούμερο είχα πάρει και 0 και 1-3. Παρότι γεννήθηκαν 2.800 και 2.900 σχετικά μικρά βολεύτικα πιο καλά τα 1-3 γιατί τα 0 είναι πολύ μικρά και τα μωράκια μεγαλώνουν πολύ γρήγορα, αν είχαν γεννηθεί πιο μεγάλα σε κιλά μπορεί και να μην τους έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλή μου επειδή γεννάς τέτοια εποχή πιθανά αρκετοί να σου φέρουν ρουχαλάκια καλοκαιρινά, κράτησε λίγα για να έχεις αν πηγαίνετε κάπου καλά (καμμία βάφτιση ή κάτι τέτοιο) και τα υπόλοιπα αλλαξέ τα και πάρε φανελάκια ή φορμούλες για το φθινόπωρο (υπολόγισε πόσο μηνών θα είναι για να πάρεις το ανάλογο νούμερο, γιατί ξαφνικά ένα βράδυ του Σεπτέμβρη θα κάνει λίγο ψύχρα και δεν θα’χεις τι να του φορέσεις, εγώ έτρεχα στην αδερφή μου βραδιάτικα να μου δώσει φορμούλες, να φανταστείς στο γιο μου ροζ φόρεσα γιατί ανηψιές έχω μόνο). Ολο το καλοκαίρι εγώ τα είχα με τα φανελάκια με αυτή τη ζέστη που έκανε. Τα ρούχα γενικώς είναι άβολα και για το άλλαγμα αλλά και το παιδί δε βολεύουν. Φανελάκια θα αλλάζεις πολύ συχνά. Επίσης μην αγοράσεις παπουτσάκια, δεν πρόκειται να του φορέσεις, οι καλτσούλες αρκούν (βέβαια επειδή είναι γλυκούλικα τα μικρά παπουτσάκια αν δεν μπορείς να αντισταθείς πάρε ένα ζευγαράκι). Αυτά καλή μου. Με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ ..

 

:D Μηπως μπορεσουμε σιγα σιγα να βγαζουμε μια ακρη με την λιστα με τα απαραιτητα του μωρου..

 

joita στην ίδια φάση είμαστε :lol:

Κι εγω σκέφτομαι οτι πρεπει να αρχισω να φτιαχνω λίστα και εχω καταμπερδευτει :?

Κυριως γιατι ακουω διαφορα απο νεους γονεις.

Αλλος μου λεει να παρω καλαθουνα αλλος πορτ μπεμπε (γιατι δεν θα παρω λικνο) αλλος να βαλω την κουνια στο δωματιό μου :?

Αστα να πανε!!!

Αλλος μου λεει παρε το 3 σε 1 της chicco αλλος οτι δεν αξιζει να παρω 3 σε 1 καροτσι αλλα να παρω καροτσι, καλαθουνα και καθισματακι ξεχωριστα (α! και για το καθισματακι ακουσα και το αλλο οτι μεχρι 3 μηνων απαγορευεται να βαλεισ το μωρο αρα ειναι αχρηστο αυτο που δινουν τα 3 σε 1 ακι καλυτερα να παρεις κατευθειαν το επομενο:?

Αλλος παρε κουνια που ειναι μεχρι 5 ετων και αλλος "δεν αξιζει μωρε να δωσεις 400 ευρω στη καλυτερη ενω μετα τα 2-3 θα παρεις κρεβατακι με αυτα τα λεφτα"

Αστα να πανε εχω φρικαρει, χαος στο μυαλο μου!!!

και δεν μιλαω για διαφωνια αποψεων οσον αφορα τα δευτερευοντα πραγματα (ρηλαξ, παρκοκρεβατο κλπ) μιλαμε για τα βασικα κουνια, καροτσι καθισμα αυτοκινητου!!!

Μου φαινεται θα παω στο Mothercare η στο Λητω (αν και ειναιλιγο ακριβο αποσο ξερω) και θα παρω τελικα οτι μου κατεβει.

Σας κουρασα αλλα εχω καταμπερδευτει!!!

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Σαν πιο "παλιά" μαμά μια και ήδη διανύουμε και τον 15ο μήνα το μόνο που μπορώ να πω είναι πως καλό είναι να ενημερώνεσαι για το τι κυκλοφορεί και για ποιες ηλικές αφορούν και γενικά τι θα ταίριαζε στον τρόπο ζωής σας. Κυκλοφορούν πολλά πράγματα τα οποία φυσικά δεν απευθύνονται όλα σε όλους. Για το λόγο αυτό και δεν μπορεί να σου πει οποιοσδήποτε το τι θα πάρεις και τι θα σε βολέψει.

π.χ.: Εμείς γενικά είμαστε σπιτόγατοι. Δεν πολυκυκλοφορούμε με το αυτοκίνητο οπότε ένα καθισματάκι ειδικά για τους πρώτους μήνες του μωρού θα μας ήταν άχρηστο.

Η καλαθούνα επίσης στην περίπτωσή μου δεν ήταν βολική γιατί είχαμε αρκετό χώρο στην κρεβατοκάμαρα και σκοπεύαμε να μείνει το μωρό μαζί μας για αρκετούς μήνες οπότε έπρεπε να έχει ένα άνετο κρεβάτι....

 

Το καρότσι 3 σε 1 εμείς δεν το είχαμε ανάγκη (αφού δεν χρειαζόμασταν τα extra που δίνει) και το μόνο που πήρα ήταν ένα απλό καρότσι που να κάνει και για νεογέννητα. Να κοιτάει δηλ. προς τα μένα όσο είναι πολύ μικρό το μωρό και αργότερα αλλάζοντας το χερούλι να κοιτάει το μωρό μπροστά.

Επίσης σε κάτι που επίσης μπορώ να βοηθήσω είναι πως ό,τι καρότσι αποφασίσεις τελικά να πάρεις ζήτα να σε αφήσουν να το "βολτάρεις" για να δεις πόσο βολικό θα σου είναι αργότερα. Εμάς το δικό μας δυστυχώς δεν είναι και τόσο εύκολο να το οδηγώ με το ένα χέρι.

 

Καλές και πετυχημένες αγορές σε όλες τις μέλλουσες μαμάδες!!!! :D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

 

ΤΗ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟΥ!!!!!! ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΕΚΕΙ?ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΝΑ

ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΤΟ ΘΗΡΙΟ. :evil:

 

Επειδη ειμαι ασχετη... :oops::P:oops:

Το καροτσι περιπατου τι ειναι?

Αυτο που πηρα εγω?Γιατι αυτο μετατρεπεται και για νεογεννητα.

 

TO ΚΑΡΟΤΣΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ.

ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΕΣΥ. ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΠΑΝΙ ΦΑΝΤΑΣΟΥ,

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλή μου επειδή γεννάς τέτοια εποχή πιθανά αρκετοί να σου φέρουν ρουχαλάκια καλοκαιρινά, κράτησε λίγα για να έχεις αν πηγαίνετε κάπου καλά (καμμία βάφτιση ή κάτι τέτοιο) και τα υπόλοιπα αλλαξέ τα και πάρε φανελάκια ή φορμούλες για το φθινόπωρο (υπολόγισε πόσο μηνών θα είναι για να πάρεις το ανάλογο νούμερο, γιατί ξαφνικά ένα βράδυ του Σεπτέμβρη θα κάνει λίγο ψύχρα και δεν θαʼχεις τι να του φορέσεις, εγώ έτρεχα στην αδερφή μου βραδιάτικα να μου δώσει φορμούλες, να φανταστείς στο γιο μου ροζ φόρεσα γιατί ανηψιές έχω μόνο). Ολο το καλοκαίρι εγώ τα είχα με τα φανελάκια με αυτή τη ζέστη που έκανε. Τα ρούχα γενικώς είναι άβολα και για το άλλαγμα αλλά και το παιδί δε βολεύουν. Φανελάκια θα αλλάζεις πολύ συχνά. Επίσης μην αγοράσεις παπουτσάκια, δεν πρόκειται να του φορέσεις, οι καλτσούλες αρκούν (βέβαια επειδή είναι γλυκούλικα τα μικρά παπουτσάκια αν δεν μπορείς να αντισταθείς πάρε ένα ζευγαράκι). Αυτά καλή μου. Με το καλό.

 

Βρίσκω πολύ ριψοκίνδυνο να πάρει για το φθινώπορο ρούχα ανάλογα του πόσο θα είναι το μωρό μιας και ηλικιακά μπορεί να μην έχουν καμμία σχέση με τα νούμερα.Εμείς είμαστε 6 μηνών και φοράμε ήδη νούμερο 80 και όχι για πολύ μάλλον. Το αναφέρω γιατί για ηλικία 6 μηνών δίνουν μικρότερο.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

η μπερδεμενη εγκυμονουσα ξαναχτυπα...

 

Οποτε ειναι καλυτερα δλδ να παρω ξεχωριστα καροτσι , πορτ μπεμπε και οταν παει 3 μηνων καθισμα αυτοκινητου?

 

Αυριο θα παμε στα μαδερκεαρ και στα λητω για να καταληγουμε σιγα σιγα..

 

Πολυ μπερδεμα... :?

Link to comment
Share on other sites

Για το καρεκλάκι αυτοκινήτου: ποιός λέει τέτοιες χαζομάρες ότι δεν κάνει μέχρι να γίνει 3 μηνών;;; Και τότε γιατί υπάρχουν ένα κάρο καρεκλάκια από ηλικία 0 και 0+, για πλάκα;; Ίσα-ίσα, το πιο επικίνδυνο πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις το παιδί από το μαιευτήριο σε καλαθούνα ή και στα χέρια! Ακόμα κι αν μιλάμε για πολύ μικρή απόσταση είναι εγκληματικό να μην τηρείς αυτούς τους κανόνες ασφαλείας! Στο εξωτερικό, τα μαιευτήρια δεν σου δίνουν εξιτήριο αν δεν εμφανιστείς με καρεκλάκι ή πόρτ-μπεμπε ειδικό, από αυτά που ασφαλίζουν στο αυτοκίνητο.

Για την καλαθούνα ή το πορτ-μπεμπε, να έχετε υπόψη σας, κορίτσια, ότι έχουν πολύ περιορισμένη διάρκεια χρήσης. Τα περισσότερα μωρά δε χωράνε εκεί μετα τον 3ο μήνα. Οπότε, ή το αγοράζετε και στο τρίμηνο μεταφέρετε το μωρό στο κανονικό κρεβάτι-κούνια (στο δικό του δωμάτιο?), ή αν υπάρχει χώρος στη δική σας κρεβατοκάμαρα, μεταφέρετε την κούνια εκεί για όσο διάστημα επιθυμείτε. Προσωπικά, έχω βάλει στο υπνοδωμάτιο μας ένα λίκνο, στο οποίο ο μικρός χωράει ακόμα, αλλά σύντομα θα τον μεταφέρω στο κρεβάτι του, όταν πάει 6 μηνών, γιατί η κατάσταση είναι οριακή πλέον. Βέβαια, να επισημάνω ότι το λίκνο μου το έδωσε η αδερφή μου, δεν το αγόρασα. Αν δεν υπήρχε...μάλλον θα το αγόραζα, γιατί, εκ των υστέρων βλέπω ότι σε σχέση με το πορτ-μπεμπε, έχω "κερδίσει" άλλους τρεις μήνες. Γιατί η μεταφορά του κρεβατιού του από το δικό του δωμάτιο θα μας δημιουργούσε σοβαρά προβλήματα χώρου.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

karfori's baby, εχεις απόλυτο δίκιο!!!

Και να συμπληρωσω οτι, ακόμα κι αν το μωρό μετακινείται με το αυτοκίνητο μια στο τόσο, πρεπει οπωσδηποτε να καθεται στο ειδικό καθισματακι. Ο,τιδηποτε άλλο ειναι εγκληματικό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...