Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλός γιατρός για περιτομή???


elena26

Recommended Posts

Αλήθεια μπορεί να γίνει περιτομή σε ενήλικο άτομο;

 

Αρκετοί έφηβοι και νεαροί άνδρες υπάγονται στην κατηγορία της παθολογικής φίμωσης και έχουν απόλυτη ένδειξη ιατρικά δικαιολογημένη για περιτομή.

Πρόγραμμα μαζικής περιτομής προσφέρθηκε επίσης στον ανδρικό πληθυσμό της υποσαχάριας Αφρικής μετά από μια συγκλονιστική μελέτη του 2010 που απέδειξε χωρίς καμμία αμφιβολία ότι η περιτομή προστατεύει από τη μετάδοση του ιού HIV υπεύθυνου για τη νόσο του AIDS. Μπορείτε να διαβάσετε ολόκληρο το άρθρο στο http://www.box.net/shared/sq4lljjgv6

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αρκετοί έφηβοι και νεαροί άνδρες υπάγονται στην κατηγορία της παθολογικής φίμωσης και έχουν απόλυτη ένδειξη ιατρικά δικαιολογημένη για περιτομή.

Πρόγραμμα μαζικής περιτομής προσφέρθηκε επίσης στον ανδρικό πληθυσμό της υποσαχάριας Αφρικής μετά από μια συγκλονιστική μελέτη του 2010 που απέδειξε χωρίς καμμία αμφιβολία ότι η περιτομή προστατεύει από τη μετάδοση του ιού HIV υπεύθυνου για τη νόσο του AIDS. Μπορείτε να διαβάσετε ολόκληρο το άρθρο στο http://www.box.net/shared/sq4lljjgv6

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

 

Φοβερο!!! Δεν το γνωριζα. Ο αντρας μου εχει φαγωθει να κανουμε περιτομη στον μικρο οχι για θρησκευτικους λογους αλλα γιατι θεωρει οτι ειναι καλυτερο για το παιδι μιας και το πετσακι δεν κατεβαινει καλα και ο παιδιατρος μου ειπε να του βαζουμε μια αλοιφη για αρκετες ημερες κατι που δεν καταφερνω να το κανω γιατι ο Μαριος ουρλιαζει. Και ο αντρας μου μου λεει να του κανουμε περιτομη να τελειωνει μια για παντα με αυτο το θεμα.

 

Εμενα μου φαινεται καπως ολο αυτο αλλα ο μπαμπας μας σαν αντρας λεει οτι ειναι καλυτερα να γινει περιτομη. Η φιμωση και η περιτομη ειναι το ιδιο πραγμα????

Link to comment
Share on other sites

Η φιμωση και η περιτομη ειναι το ιδιο πραγμα????

 

 

Διάβασε εδώ να δεις την διαφορά φίμωσης και περιτομής. Είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα. Αν υπάρχει φίμωση, τότε συνήθως προχωράμε σε περιτομή. :D (και όχι μόνο τότε φυσικά)

 

http://xeiroyrgikh.capitalblogs.gr/showArticle.asp?id=19600&blid=249

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Φοβερο!!! Δεν το γνωριζα. Ο αντρας μου εχει φαγωθει να κανουμε περιτομη στον μικρο οχι για θρησκευτικους λογους αλλα γιατι θεωρει οτι ειναι καλυτερο για το παιδι μιας και το πετσακι δεν κατεβαινει καλα και ο παιδιατρος μου ειπε να του βαζουμε μια αλοιφη για αρκετες ημερες κατι που δεν καταφερνω να το κανω γιατι ο Μαριος ουρλιαζει. Και ο αντρας μου μου λεει να του κανουμε περιτομη να τελειωνει μια για παντα με αυτο το θεμα.

 

Εμενα μου φαινεται καπως ολο αυτο αλλα ο μπαμπας μας σαν αντρας λεει οτι ειναι καλυτερα να γινει περιτομη. Η φιμωση και η περιτομη ειναι το ιδιο πραγμα????

 

Κάντε τη!!!Θα σας ευγνωμονούν οι κοπέλες του στο μέλλον!!!:lol::lol::lol:

(αστειεύομαι,μην παρεξηγηθώ!!!)

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς κάναμε στο γιο μας το καλοκαίρι περιτομή λόγω φίμωσης.Δεν ξέρω πως γίνεται γενικά η επέμβαση, αλλά το παιδάκι μας υπέφερε μετά από τη γάζα και δε δεχόταν να ουρήσει με τίποτα (2,5 ετών και δε φορούσε πάνα)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ αυτα φοβαμαι και εγω, δεν θα την γλυτωσουμε την περιτομη λογω της φιμωσης φοβαμαι. Και το αγριμακι μου δεν αντεχει καθολου τον πονο προβλεπω να σταματησει να κατουραει για μερες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ιδιο μου λεει και ο πατερας του!!!!!!! Ειναι και ομορφο θα μου τον ξαζουμισουν οι λυσσαρες!!!!!!!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Απ'το να ταλαιπωρειται το παιδι συνεχεια με την φιμωση,ειναι προτιμοτερο να κανεις τη καρδια σου πετρα και να κανετε τη περιτομη.Υπομονη λιγες μερες μεχρι να επουλωθει και μετα θα απαλλαχθειτε μια και καλη!

Δεν νομιζω οτι τωρα να υποφερει λιγοτερο το παιδακι και κατ'επεκταση και 'σεις μαζι του.

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας μανούλες είχα αρκετές μέρες να μπω γιατί ο μικρός άρχισε το μπουσούλιμα και όλη μέρα τρέχω!!!!Ασε που σηκώνεται και τρωει συνέχεια τούμπες το αγοράκι μου:(

Κάτσαμε και συζητήσαμε με τον άντρα μου και καταλήξαμε να κάνουμε την περιτομή του Δημητράκη το καλοκαίρι στο Πάιδων(συμφώνησε και αυτός να μην μπέξουμε ιμάμιδες και πρεσβίες)

 

 

 

 

 

 

 

__________________

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ αυτα φοβαμαι και εγω, δεν θα την γλυτωσουμε την περιτομη λογω της φιμωσης φοβαμαι. Και το αγριμακι μου δεν αντεχει καθολου τον πονο προβλεπω να σταματησει να κατουραει για μερες.

 

Βρε κοριτσάκι και με το λέιζερ που λένε θα πονάει μετά;;; Εγώ λέω καλύτερα να το κάνετε με λέιζερ...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...
On ‎25‎/‎2‎/‎2011 at 6:26 ΜΜ, ismeni είπε:

 

στο παιδων πεντελης

θα βρεις τον χαλιλ ερικατ (αλέξανδρος)

ΚΟΡΥΦΗ!!!!!!!!!!!!!

καλησπέρα σας

 

Και εμείς ψάχνουμε παιδοχειρούργο για περιτομή του γιου μας. Μένουμε Αθήνα. Μας ενδιαφέρει και το κόστος φυσικά τις εποχές που ζούμε.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, angie+takis είπε:

καλησπέρα σας

 

Και εμείς ψάχνουμε παιδοχειρούργο για περιτομή του γιου μας. Μένουμε Αθήνα. Μας ενδιαφέρει και το κόστος φυσικά τις εποχές που ζούμε.

 

 

Αν είσαι Αθήνα, κλείνεις ραντεβού σε ένα οποιοδήποτε παιδιατρικό νοσοκομείο, στο χειρουργικό. Ειναι επέμβαση ρουτίνας. Πολύ καλή φήμη έχει το Παίδων Πεντέλης σε αυτότο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω μια ερωτηση;; τι αναρρωση εχουν τα παιδια μετα απο την περιτομη..;;;; εννοω αν πονανε και για ποσες μερες η αν εχουν τσουξημο..θα  κανουμε και εμεις περιτομη στον μικρο την εβδομαδα που μας ερχετε με λειζερ κ θα ηθελα να ξερω..

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αν είσαι Αθήνα, κλείνεις ραντεβού σε ένα οποιοδήποτε παιδιατρικό νοσοκομείο, στο χειρουργικό. Ειναι επέμβαση ρουτίνας. Πολύ καλή φήμη έχει το Παίδων Πεντέλης σε αυτότο θέμα.

Σε ευχαριστώ.ξέρεις κάνα γιατρό;

1 ώρα πρίν, xaroumenh mama είπε:

να κανω και εγω μια ερωτηση;; τι αναρρωση εχουν τα παιδια μετα απο την περιτομη..;;;; εννοω αν πονανε και για ποσες μερες η αν εχουν τσουξημο..θα  κανουμε και εμεις περιτομη στον μικρο την εβδομαδα που μας ερχετε με λειζερ κ θα ηθελα να ξερω..

Αν επιτρέπετε με ποιον γιατρό;

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2018 at 8:07 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Αν είσαι Αθήνα, κλείνεις ραντεβού σε ένα οποιοδήποτε παιδιατρικό νοσοκομείο, στο χειρουργικό. Ειναι επέμβαση ρουτίνας. Πολύ καλή φήμη έχει το Παίδων Πεντέλης σε αυτότο θέμα.

Οταν με το καλό πάτε αν θέλεις μου λες πως πήγε για την ανάρρωσή και αν πονάει κτλ

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2018 at 4:57 ΜΜ, xaroumenh mama είπε:

να κανω και εγω μια ερωτηση;; τι αναρρωση εχουν τα παιδια μετα απο την περιτομη..;;;; εννοω αν πονανε και για ποσες μερες η αν εχουν τσουξημο..θα  κανουμε και εμεις περιτομη στον μικρο την εβδομαδα που μας ερχετε με λειζερ κ θα ηθελα να ξερω..

Οταν με το καλό πάτε αν θέλεις μου λες πως πήγε αν έγινε ολική νάρκωση αν πονάει κτλ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...