Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΤΕ ΥΓΙΗ ΜΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΘΑΝΑΤΟ..


pinakiiii

Recommended Posts

εγώ είμαι 26. έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες 'ηδη. μακάρι να μείνω πολύ γρήγορα. πόσο κοστίζουν τα εμβόλια? θα τα ξανακ'ανεις?

σου ευχομαι να μεινησ πολυ γρηγορα μακαρι να εισαι κιολασ κ να το μαθεισ πολυ συντομα....τα εμβολια κοστιζουν το ενα 275ευρω κ αν σκεφτεισ οτι θα χρειαστω 7-8 εμβολια....θα τα ξανακανω γιατι απο τισ 6 φορεσ που εμεινα εγκυοσ τισ 2 που εκανα τα εμβολια ηταν οι 2 εγκυμοσυνεσ μου που προχορησαν μεχρι τελοσ.ασχετο(εχω προαισθημα οτι θα ειναι δυδιμα την επομενη φορα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

rudita σορρυ που επεμβαινω ετσι αλλα στα αντιπατρικα αναφερεσαι?????

εγω εκανα μονο ενα μολις αποφασισα να ξαναμεινω εγκυος.και μετα απο 2 εβδομαδες εστειλα στον αιματολογο δειγμα αιματος μου για να ελεγξει εαν επιασε το εμβολιο.πληρωσα 500 ευρω.εαν ενδιαφερεσαι θα σου βρω το τηλ του.

εχω ξαναδιαβασει για κοπελες που κανουν 2 και 3 εμβολια.δεν ξερω το γιατι

πολλοι γυναικολογοι δεν τα αποδεχονται αλλα εαν δεν σου βρισκουν και κατι αλλο κανεις και αυτο για να πεις οτι τα εκανες ολα απο μερια σου.......

σκοπος του ειναι να σε προφυλαξει στο πρωτο τριμηνο.....τωρα στην περιπτωση που δεν εμενα εγκυος εγκαιρα μαλλον θα ξαναεκανα.

τωρα ειμαι εγκυος και εχω περασει το Α τριμηνο.εαν ειναι χαρη στο εμβολιο ή οχι... ευχομαι να σου πανε ολα καλα και με το καλο να ερθει το μωρακι σου.τα εμβολια τα κανω σαν προετημασια 2-3 πριν μεινω και μετα μεχρι τον 5ο μηνα.εσυ αθηνα μενεισ?εγω ειμαι θεσσαλονικη.500ευρο το ενα κοστιζει?αυτο που λεσ για το αιμα που σου ειπε ο γιατροσ σου δεν υσχει,γιατι οταν βγαινη η εξεταση π.χ σε μενα ηταν 12% απνιτηκο κ θεωρειτε θετικο απο25% οταν κανεισ τα εμβολια πρεπει να παραμεινη αρνητικο το αποτελεσμα δεν γεινετε να θετικοπειηθη επειδη εχεισ κανει τα αντιπατρικα.(το ειχα διαβαση κιολασ αυτο σε μια σελιδα που εξηγουσε καποιοσ γιατροσ για τα αντιπατρικα)

Link to comment
Share on other sites

 

 

δεν ξερω ....

το μονο που μου ειχε πει τοτε ο αιματολογος ηταν οτι δεν εχω αντισωματα να κρατησουν μια επομενη εγκυμοσυνη.με τα λεμφοκυτταρα τυ συζυγου(το εμβολιο)θα αποκτουσα αντισωματα ωστε ο οργανισμος μου να μην αποβαλλει το εμβρυο.και οτι κανοντας το εμβολιο θα ειχα αντισωματα για 6 μηνες ετσι ωστε να ειμαι καλλυμενη κατα το πρωτο τριμηνο.....αυτα

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο κανω και εγω αυτο ενωουσα....πιο πανω που εγραψα για τον γιατρο σου οτι δεν υσχηει αναφερομουν στο οτι ειπεσ οτι ο γιατροσ σου ηθελε μετα αιμα για να δει αν επιασε το εμβολιο.δεν απαντησεσ σ'αυτα που ρωτησα.......:D:wink:

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο κανω και εγω αυτο ενωουσα....πιο πανω που εγραψα για τον γιατρο σου οτι δεν υσχηει αναφερομουν στο οτι ειπεσ οτι ο γιατροσ σου ηθελε μετα αιμα για να δει αν επιασε το εμβολιο.δεν απαντησεσ σ'αυτα που ρωτησα.......:D:wink:

 

 

κι εμενα το αποτελεσμα ηταν 15% αρνητικο.

η επανεξεταση δεν εγινε για να δει εαν τ ποσοστο εγινε θετικο......

εξετασε το αιμα μου για να δει εαν υπηρχαν λεμφοκυτταρα απο τον συζυγο-δεν ξαναεκανα τον ελεγχο(για αποβολες) απο την αρχη δηλαδη

 

αυτο με τα ποσοστα που λες μου τα ειχε εξηγησει στην αρχη οτι δεν επανερχονται.εγω εχω ηδη μια κορη και αυτη ειναι η 5η εγκυμοσυνη μου.μου ειπε οτι ισως το ποσοστο να ηταν χαμηλο απο την αρχη(οριακο) και με καθε νεα εγκυμοσυνη αυτο επεφτε κι αλλο....μεχρι που εφτασε στο 15%

 

εγω δεν μενω αθηνα ειμαι απο επαρχια αλλα ο γιατρος ειναι απο αθηνα-ερχεται μια φορα το μηνα\

 

ελπιζω να απαντησα τωρα:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλιστα τωρα καταλαβα....θυμαμαι που μου ειχε πει αλλα το γραφει και κατω απο την εξεταση οτι μπορει να βγει θετικο σε επανεξεταση π.χ. απο τισ εγκυμοσηνεσ και καποια αλλα συμβαντα.πολυ θα με βολεβε αλλα που τετοια τυχη....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας κοριτσια!!Ηθελα κ γω με τη σειρα μου να μοιραστω μαζί σας την ιστορια μου..Τον Δεκεμβριο του 09 γεννησα τον γιο μου 3510 γραμμαρια και γενικα ειχα μια ηρεμη εγκυμοσυνη.Μετα απο λιγους μηνες εμεινα εγκυος στον 2ο μου γιο τον οποιο και εχασα στην 22η εβδομαδα ετσι ξαφνικα σταματησε η καρδια του και μετα απο εξετασεις διαπιστωσαμε οτι ειχα ηπια μορφη θρομβοφιλίας...Για αρκετο καιρο ημουν χαλια ψυχολογικα και τιποτα δεν ηταν οπως πριν στην ψυχη μου,,,Επιπλεον να σημειωσω οτι 11/12/09 γεννησα τον 1ο μου γιο και τον δευτερο τον εχασα εκεινη την μερα(σταματησε η καρδια του) και το διαπιστωσε ο γιατρος στις 16/12/10 που πηγα για την β' επιπεδου,,δεν ειχα κανενα συμπτωμα οτι κατι δεν παει καλα εκτος απο το ενστικτο μου που μου ελεγε οτι αυτη η εγκυμοσυνη δεν θα ειχε αισια εκβαση οπως και εγινε..μετα απο αυτο το τραγικο γεγονος στη ζωη μου δεν σκεφτομουν για αλλη εγκυμοσυνη αμεσα αλλα ο καλος Θεουλης ειχε αλλα σχεδια για εμας...τον Μάιο του 11 εμεινα εγκυος σε διδυμα κοριτσακια!!Ο φοβος μου οταν εμαθα για την διδυμη κύηση και μαλιστα στον ιδιο σακο δηλαδη επικινδυνη αρκετα ηταν τεραστιος αλλα μεσα μου εκανα κουραγιο και ελεγα στον εαυτο μου οτι πρεπει να τα καταφερω αυτη τη φορα...Αυτη τη στιγμη εχω διπλα μου τα διδυμα κοριτσακια μου τα οποια γεννησα 31/12/11 και στο αλλο δωματιο τον διχρονο γιο μου,,,νιωθω πολυ τυχερη και ευτυχισμενη..βεβαια δεν ξεχνω ουτε μερα το μωρο που εχασα..σκεφτομαι οτι αν ηξερα το θεμα με την θρομβοφιλια θα το ειχα και αυτο μαζι μου αλλα ισως να ισχυει αυτο που λενε οτι ό τι γινεται συμβαινει για κάποιο λόγο..Ο πονος θα υπαρχει παντα στην ψυχη μου αν και ο Θεος μου πηρε ενα αλλα μου εδωσε δυο αλλα θα σκεφτομαι παντα οτι το μωρο αυτο που εχασα ειναι αγγελος στον ουρανο και μας προσεχει απο ψηλα.....

labc81

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!Ηθελα κ γω με τη σειρα μου να μοιραστω μαζί σας την ιστορια μου..Τον Δεκεμβριο του 09 γεννησα τον γιο μου 3510 γραμμαρια και γενικα ειχα μια ηρεμη εγκυμοσυνη.Μετα απο λιγους μηνες εμεινα εγκυος στον 2ο μου γιο τον οποιο και εχασα στην 22η εβδομαδα ετσι ξαφνικα σταματησε η καρδια του και μετα απο εξετασεις διαπιστωσαμε οτι ειχα ηπια μορφη θρομβοφιλίας...Για αρκετο καιρο ημουν χαλια ψυχολογικα και τιποτα δεν ηταν οπως πριν στην ψυχη μου,,,Επιπλεον να σημειωσω οτι 11/12/09 γεννησα τον 1ο μου γιο και τον δευτερο τον εχασα εκεινη την μερα(σταματησε η καρδια του) και το διαπιστωσε ο γιατρος στις 16/12/10 που πηγα για την β' επιπεδου,,δεν ειχα κανενα συμπτωμα οτι κατι δεν παει καλα εκτος απο το ενστικτο μου που μου ελεγε οτι αυτη η εγκυμοσυνη δεν θα ειχε αισια εκβαση οπως και εγινε..μετα απο αυτο το τραγικο γεγονος στη ζωη μου δεν σκεφτομουν για αλλη εγκυμοσυνη αμεσα αλλα ο καλος Θεουλης ειχε αλλα σχεδια για εμας...τον Μάιο του 11 εμεινα εγκυος σε διδυμα κοριτσακια!!Ο φοβος μου οταν εμαθα για την διδυμη κύηση και μαλιστα στον ιδιο σακο δηλαδη επικινδυνη αρκετα ηταν τεραστιος αλλα μεσα μου εκανα κουραγιο και ελεγα στον εαυτο μου οτι πρεπει να τα καταφερω αυτη τη φορα...Αυτη τη στιγμη εχω διπλα μου τα διδυμα κοριτσακια μου τα οποια γεννησα 31/12/11 και στο αλλο δωματιο τον διχρονο γιο μου,,,νιωθω πολυ τυχερη και ευτυχισμενη..βεβαια δεν ξεχνω ουτε μερα το μωρο που εχασα..σκεφτομαι οτι αν ηξερα το θεμα με την θρομβοφιλια θα το ειχα και αυτο μαζι μου αλλα ισως να ισχυει αυτο που λενε οτι ό τι γινεται συμβαινει για κάποιο λόγο..Ο πονος θα υπαρχει παντα στην ψυχη μου αν και ο Θεος μου πηρε ενα αλλα μου εδωσε δυο αλλα θα σκεφτομαι παντα οτι το μωρο αυτο που εχασα ειναι αγγελος στον ουρανο και μας προσεχει απο ψηλα.....

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου... Να σου κάνω μια ερώτηση;; Μετα απο παλλινδρομη έκανες ενέσεις;;σε παρακολουθούσε ο γιατρός πιο στενά;; Ρωτάω Γιατί κ Εγω μετα απο 1 μωρο είχα μια Παλλινδρομη κ τώρα επειδή είμαστε σε προσπάθεια πάλι έχω άγχος..

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια,δεν ήξερα καν Ότι μπορει να κανείς παιδι κ μετα να ανακαλύψεις θρομβοφυλια.θα κάνω κ Εγω εξετάσεις αίματος να δω, μην μας πιάσει απροετοιμαστους..

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!Ηθελα κ γω με τη σειρα μου να μοιραστω μαζί σας την ιστορια μου..Τον Δεκεμβριο του 09 γεννησα τον γιο μου 3510 γραμμαρια και γενικα ειχα μια ηρεμη εγκυμοσυνη.Μετα απο λιγους μηνες εμεινα εγκυος στον 2ο μου γιο τον οποιο και εχασα στην 22η εβδομαδα ετσι ξαφνικα σταματησε η καρδια του και μετα απο εξετασεις διαπιστωσαμε οτι ειχα ηπια μορφη θρομβοφιλίας...Για αρκετο καιρο ημουν χαλια ψυχολογικα και τιποτα δεν ηταν οπως πριν στην ψυχη μου,,,Επιπλεον να σημειωσω οτι 11/12/09 γεννησα τον 1ο μου γιο και τον δευτερο τον εχασα εκεινη την μερα(σταματησε η καρδια του) και το διαπιστωσε ο γιατρος στις 16/12/10 που πηγα για την β' επιπεδου,,δεν ειχα κανενα συμπτωμα οτι κατι δεν παει καλα εκτος απο το ενστικτο μου που μου ελεγε οτι αυτη η εγκυμοσυνη δεν θα ειχε αισια εκβαση οπως και εγινε..μετα απο αυτο το τραγικο γεγονος στη ζωη μου δεν σκεφτομουν για αλλη εγκυμοσυνη αμεσα αλλα ο καλος Θεουλης ειχε αλλα σχεδια για εμας...τον Μάιο του 11 εμεινα εγκυος σε διδυμα κοριτσακια!!Ο φοβος μου οταν εμαθα για την διδυμη κύηση και μαλιστα στον ιδιο σακο δηλαδη επικινδυνη αρκετα ηταν τεραστιος αλλα μεσα μου εκανα κουραγιο και ελεγα στον εαυτο μου οτι πρεπει να τα καταφερω αυτη τη φορα...Αυτη τη στιγμη εχω διπλα μου τα διδυμα κοριτσακια μου τα οποια γεννησα 31/12/11 και στο αλλο δωματιο τον διχρονο γιο μου,,,νιωθω πολυ τυχερη και ευτυχισμενη..βεβαια δεν ξεχνω ουτε μερα το μωρο που εχασα..σκεφτομαι οτι αν ηξερα το θεμα με την θρομβοφιλια θα το ειχα και αυτο μαζι μου αλλα ισως να ισχυει αυτο που λενε οτι ό τι γινεται συμβαινει για κάποιο λόγο..Ο πονος θα υπαρχει παντα στην ψυχη μου αν και ο Θεος μου πηρε ενα αλλα μου εδωσε δυο αλλα θα σκεφτομαι παντα οτι το μωρο αυτο που εχασα ειναι αγγελος στον ουρανο και μας προσεχει απο ψηλα.....

 

εμενα μου εκανε εντύπωση που όλα συνέβησαν Δεκέμβριο... ειναι σημαδιακός ο μήνας αυτος για σένα... τρεις συνεχόμενοι Δεκεμβριοι!!! βεβεια ο δέυτερος εδειξε την άσχημη πλευρά του αλλα εμεις ας εστιάσουμε στα καλα που σου έφερε.... λες ο φετινός να επιφυλασσει κιαλλη ευχάριστη έκπληξη? παντως θα γιορτάζεις γεννέθλια τρειών παιδιών μαζι!!! τέλειο αυτο!!

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να πω την αλήθεια,δεν ήξερα καν Ότι μπορει να κανείς παιδι κ μετα να ανακαλύψεις θρομβοφυλια.θα κάνω κ Εγω εξετάσεις αίματος να δω, μην μας πιάσει απροετοιμαστους..

 

μετά από 1 παιδί, όπου όλα είχαν πάει τέλεια, είχα κι εγώ παλλίνδρομη. έκανα εξετάσεις, μάλλον θρομβοφιλία είπε ο γιατρός. έκανα θεραπεία αλλά και η επόμενη εγκυμοσύνη παλλινδρόμησε. τότε άλλαξα γιατρό, πήγα σε ειδικό σε καθ'έξιν αποβολές σε δημόσιο νοσοκομείο, έκανα πολλές εξετάσεις. μου είπε ότι έφταιγαν τα αντιπατρικά αντισώματα. έκανα τη θεραπεία κι ευτυχώς όλα πήγαν καλά κι απέκτησα κι άλλο παιδάκι!! να ψάξεις καλά, τίποτα δεν είναι τυχαίο (εκτός από τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου... Να σου κάνω μια ερώτηση;; Μετα απο παλλινδρομη έκανες ενέσεις;;σε παρακολουθούσε ο γιατρός πιο στενά;; Ρωτάω Γιατί κ Εγω μετα απο 1 μωρο είχα μια Παλλινδρομη κ τώρα επειδή είμαστε σε προσπάθεια πάλι έχω άγχος..

 

Ειχα κανει εξετασεις και ανακαλυψα την θρομβοφιλια και ναι εκανα ενεσεις κλεξαν και ακομα κανω μεχρι να σαραντησω!Μην εχεις αγχος,,,οι ενεσεις αυτες ειναι σωτηριες,,αν το ηξερα νωριτερα οτι ειχα θρομβοφιλια θα ειχα και το αλλο μου το αγορακι στην αγκαλια μου τωρα,,,:(

labc81

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εκανε εντύπωση που όλα συνέβησαν Δεκέμβριο... ειναι σημαδιακός ο μήνας αυτος για σένα... τρεις συνεχόμενοι Δεκεμβριοι!!! βεβεια ο δέυτερος εδειξε την άσχημη πλευρά του αλλα εμεις ας εστιάσουμε στα καλα που σου έφερε.... λες ο φετινός να επιφυλασσει κιαλλη ευχάριστη έκπληξη? παντως θα γιορτάζεις γεννέθλια τρειών παιδιών μαζι!!! τέλειο αυτο!!

 

Ναι ειδες??ειναι πολυ περίεργο όντως,,αφου οταν μπηκε ο Δεκεμβρης δεν εβγαινα σχεδον καθολου απο το σπιτι για να μην συμβει κατι,,,ευτυχως γεννησα 31 του μηνα εστω κ δεν βγηκαν πολυ προωρα οι μπεμπες μου!

labc81

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο Γενάρη φεύγοντας για το μαιευτήριο, είχαμε αφήσει ένα σπίτι πεντακάθαρο και ένα παιδικό δωμάτιο στολισμένο να μας περιμένει, κι΄εμείς ξεκινήσαμε με τη πεποίθηση ότι τη πόρτα του σπιτιού μας ποτέ δεν θα τη περάσουμε πλέον δύο, αλλά τρεις. Φτάνοντας στο μαιευτήριο διαπιστώνουμε ότι το μωράκι μας στις 38 εβδομάδες που ήταν δεν είχε χτύπο στη καρδούλα του.....................το τι ακολούθησε δεν περιγράφεται ούτε τώρα (5 χρόνια μετά), ακόμα θυμάμαι το πόσο άδεια αισθανόμουν την αγκαλιά μου, να θέλω να αρπάξω ένα ξένο μωράκι για να νοιώσω πως είναι.

Μετά από 5 μήνες μένω έγκυος πάλι αλλά με συγκρατημένη αισιοδοξία, όντως ούτε αυτή τη φορά ήμασταν τυχεροί, παλλίνδρομη στην 10η εβδομάδα, αυτή τη φορά δεν ακούσαμε ποτέ τη καρδούλα του.

 

Τώρα μετά από 5 χρόνια το δωμάτιο ξαναστόλίστηκε με δύο κρεβατάκια, έχω στο σπίτι τους δύο μεγαλύτερους έρωτες της ζωής μου, αλλά σίγουρα δεν θα ξεχάσω ποτέ το πρώτο μωρό μου, όσο για τη παλλίνδρομη και έχοντας ζήσει και τις δύο απώλειες δε νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση.

 

ΜΗ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΑΙΨΕΤΕ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΩΝ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΑΝΘΟΣΠΑΡΜΕΝΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
πριν μερικα χρονια νοσησα με καρκινο λεμφαδενων,εκανα 12 χημειοθεραπειες με ολα τα παρεπομενα,ακτινοβολιες και οταν ρωτουσα αν θα κανω παιδια οι γιατροι ελεγαν να ρωταω για μενα κι οχι για κατι τοσο μακρινο!μονο ενας τολμησε να μου πει,με δανεικο ωαριο και βλεπουμε....

ειπαμε με τον αντρα μου να υιοθετησουμε,να βρουμε αλλο ωαριο αλλα στο ταξιδι μετα το γαμο εμεινα εγκυος!φυσικα δεν ηθελα να κανω τεστ εγκυμοσυνης αφου δεν υπηρχαν ωαρια!κι ομως υπηρχε εγκυμοσυνη που παλινδρομησε!ελεγα ποσο τυχερες ειναι οι γυφτισες που εχουν πολλα παιδια!!!!!!!!!!!περασαν κακες σκεψεις!ξαναμεινα εγκυοσ.παλινδρομησε κι αυτη!εκανα εναν γιο το 2004 και μετα απο αλλες 2 παλινδρομες κυησεις μια κορη το 2010 που θα βαπτιστει τον Απριλιο!

οταν γεννησα τον Ιουνιο η μαια μου ειπε οταν πηρε το ιστορικο μου, με το ιστορικο που εχετε ειστε πολυ ανευθυνη που κανατε παιδια!ισως!εκλεγα ωρες γι αυτο που μου ειπε!εκλαψα πολυ στη ζωη μου για την ασθενεια ,για το οτι δεν θα κανα παιδια,για τις παλινδρομες.......

κι ομως οταν θελεις κατι πολυ το συμπαν συνομωτει για να το καταφερεις!ετσι δεν λενε?

καλο κουραγιο σε ολες τις μελλουσες μανουλες κ στις ηδη μανουλες!

συγνωμη για τν πολυλογια!

 

Εχει περασει καιρος απο τοτε που εγραψες το μηνυμα αλλα πραγματικα μου εδωσες πολυ κουραγιο και ηθελα να το γραψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...