Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρη μητέρα με δότη σπέρματος


Γιώτα Κ

Recommended Posts

ΓΙΩΤΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΑ 38 ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΑΜΕΣΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΝΙΑΡΗ. ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΔΟΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.

ΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kάνε αυτό που σου λέει η ψυχή σου και μη μασάς. Σε δέκα ή είκοσι χρόνια που θα είσαι 50 και 60 ετών και μόνη σου, θα περιμένεις να χτυπήσει το τηλέφωνο και θα σε τρώει η μοναξιά και κανείς από όσους σε αντιμετωπίζουν με κριτική διάθεση δεν θα ενδιαφερθεί. Αν όμως έχεις ένα παληκαράκι ή μια κοπέλα 20 ετών όλα θα είναι αλλιώς, κι αλλιώς θα έχεις γεμίσει μεγαλώνοντάς το...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Γιώτα,με συνεπήρε το θέμα σου

και διάβασα μονορούφι όλα όσα έγραψες.

Τα κορίτσια του φόρουμ σου έστειλαν απαντήσεις με πολλούς προβληματισμούς, το θέμα 'αλλωστε έχει πολλές όψεις,

αλλά όλα έχουν γραφτεί με αγάπη.Τουλάχιστον έτσι μου βγαίνει εμένα.

Κι εσύ φαίνεσαι άνθρωπος κατασταλαγμένος, που ξέρεις τι θέλεις.

 

Το θέμα σου είναι πρώτα ο χρόνος.Δεν έχεις καιρό για χάσιμο.

Όλα τα μεγάλα κέντρα εξωσωματικής θα μπορούσαν να σε κατευθύνουν στην αναζήτησή σου.Ονόματα θα βρεις πολλά μέσα στο φόρουμ.Μίλησε με δύο ή και τρεις διαφορετικούς γιατρούς.

Το άλλο θέμα σου είναι η στήριξη και η βοήθεια.Η μητέρα σου ή κάποια άλλη κυρία ή ένας βρεφονηπιακός σταθμός ή και τα τρία μαζί.'Ανθρωπος είσαι,θα θέλεις κάποια στιγμή να πάρεις μια ανάσα ή να διεκπεραιώσεις κάποια δουλειά.Θα θέλεις να μιλήσεις.

Και μην ξεχνάς: είσαι μια νέα γυναίκα.Δεν μπορείς ακόμα να απαρνηθείς την συντροφιά ενός άντρα.Άλλες χαρές από το παιδί,άλλες από έναν σύντροφο.Μην το παραμερίσεις.

 

Σου εύχομαι ολόψυχα να βρεις το δρόμο προς την επιθυμία σου, καλούς ανθρώπους να σε στηρίξουν και σύντομα να έχεις το μωρακι σου αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites

Δε το θεωρώ καθόλου εγωιστικό!

Θες να ζήσεις τη μητρότητα, την εγκυμοσύνη και ΚΑΝΕΝΑΣ δε μπορεί να σου στερήσει αυτό το δικαίωμα! Το ότι ίσως μέχρι τώρα στα προσωπικά σου δεν έχεις σταθεί τύχερή, αυτό δεν είναι αλληλένδετο με τη δημιουργία οικογένειας. Στο κάτω-κάτω πόσες ανύπατρες μητέρες υπάρχουν;;;;

Η επιστήμη προχωρά, η κοινωνία το ίδιο. Δε χρειάζονται ταμπού σε αυτά τα ζητήματα.

Εάν νιώθεις σίγουρη για αυτό που θες, go for it!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το να φερεις ενα παιδι στον κοσμο ειναι ουτως ή αλλως εγωιστικο , υποκυπτουμε στο ενστικτο της διαιωνησης του ειδους μας Εγω τουλαχιστον αυτο λεω οταν μας ρωτουν τι το θελαμε το παιδι χωρις σταθερη δουλεια και εισοδηματα...σ εναν κοσμο που καταστρεφεται και αλλα τετοια που θα εχεις ακουσει κι εσυ..

Απο την αλλη ομως η μητροτητα διωχνει καθε ιχνος εγωισμου απο μεσα μας

Και αυτη η εμπειρια ειναι υπεροχη!

Καποτε με τον ιδιο σκεπτικισμο αντιμετωπιζοταν η εξωσωματικη

Ο κοσμος μας αλλαζει και τα στερεοτυπα καταρρεουν!!

Ολα αυτα ειναι υπερ σου!!! Με το καλο να μεινεις εγκυος!!!!!!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιώτα,με συνεπήρε το θέμα σου

και διάβασα μονορούφι όλα όσα έγραψες.

Τα κορίτσια του φόρουμ σου έστειλαν απαντήσεις με πολλούς προβληματισμούς, το θέμα 'αλλωστε έχει πολλές όψεις,

αλλά όλα έχουν γραφτεί με αγάπη.Τουλάχιστον έτσι μου βγαίνει εμένα.

Κι εσύ φαίνεσαι άνθρωπος κατασταλαγμένος, που ξέρεις τι θέλεις.

 

Το θέμα σου είναι πρώτα ο χρόνος.Δεν έχεις καιρό για χάσιμο.

Όλα τα μεγάλα κέντρα εξωσωματικής θα μπορούσαν να σε κατευθύνουν στην αναζήτησή σου.Ονόματα θα βρεις πολλά μέσα στο φόρουμ.Μίλησε με δύο ή και τρεις διαφορετικούς γιατρούς.

Το άλλο θέμα σου είναι η στήριξη και η βοήθεια.Η μητέρα σου ή κάποια άλλη κυρία ή ένας βρεφονηπιακός σταθμός ή και τα τρία μαζί.'Ανθρωπος είσαι,θα θέλεις κάποια στιγμή να πάρεις μια ανάσα ή να διεκπεραιώσεις κάποια δουλειά.Θα θέλεις να μιλήσεις.

Και μην ξεχνάς: είσαι μια νέα γυναίκα.Δεν μπορείς ακόμα να απαρνηθείς την συντροφιά ενός άντρα.Άλλες χαρές από το παιδί,άλλες από έναν σύντροφο.Μην το παραμερίσεις.

 

Σου εύχομαι ολόψυχα να βρεις το δρόμο προς την επιθυμία σου, καλούς ανθρώπους να σε στηρίξουν και σύντομα να έχεις το μωρακι σου αγκαλιά.

Ρηνούλα, σε ευχαριστώ....:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

απο οτι εχω ακουσει τωρα στην γερμανια/αγγλια το παιδι μετα τα 18 μπορει να κανει αιτηση και να παρει και τα στοιχεια ταυτοτητας του δοτη!

Αρα ισως μια κλινικη σε αυτες της χωρες θα ηταν καλυτερα κατα τη γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Ο συντηρητισμός ποικίλει από χώρα σε χώρα. Για παράδειγμα στη Γεωργία η πλειοψηφία του πληθυσμού θεωρεί πως οι γυναίκες δεν πρέπει να έχουν προγαμιαίες σχέσεις: https://eurasianet.org/the-virginity-institute-sex-and-the-georgian-woman και στην Υποσαχάρια Αφρική (η οποία έχει 63% χριστιανική πλειοψηφία: https://www.pewforum.org/2015/04/02/sub-saharan-africa/ τα πράγματα είναι χειρότερα).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...