Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι Βιταμίνες & Συμπληρώματα παίρνετε?


Recommended Posts

Γειά σε όλους,

 

Διανύω την 9η εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου, με πολλούς εμετούς και εξάντληση, και έτσι άρχισα από τώρα τις βιταμίνες παρότι συνήθως δεν προλαβαίνω να τις πάρω και τρέχω στη λεκάνη.

 

Παίρνω πολυβιταμίνες Cal-C-Vita, σίδηρο/φολικό Ferofolic και ασβέστιο Calcioral. Τα δύο τελευταία τα έπαιρνα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, αλλά οι πολυβιταμίνες είναι καινούριες και δεν είμαι σίγουρη ότι τις "σηκώνει" το στομάχι μου.

 

Εσείς ποιά συμπληρώματα παίρνετε και από ποιά εβδομάδα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Κατερίνα!Κι εγώ ένα πολυβιταμινούχο σκεύασμα παίρνω, prenatal nutritients λέγεται και τα έχει όλα μέσα. Μου είπε ο γιατρός να το παίρνω σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μπορεί να το συνεχίσω και στο θηλασμό (δεν είμαι σίγουρη βεβαια αν κανει τοσο πολυ καιρό αλλα μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα). Επίσης, ξεκινησα και ομεγα3, με την προτροπή της μαίας μου (αυτά τα δίνουν πολύ εδω διοτι έχουμε ελλειψη ήλιου). Καλη εγκυμοσυνη να εχες!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, από την αρχή της εγκυμοσύνης μου παίρνω το Pregnacare PLUS για φιλλικό και όχι μόνο (είναι πολυβιταμίνη με Ω και τέτοια), σε λίγες εβδομάδες ξεκίνησα σίδηρο (Tardiferon) και λίγο αργότερα -μετά τις 20 εβδομάδες- μου έδωσε και το μαγνήσιο (Solumag), το οποίο και σταμάτησα τώρα που μπήκα στην 35η εβδομάδα. Το Pregnacare προαιρετικά συνεχίζεται και στο θυλασμό, όχι το PLUS, το απλό...

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια ! ΕΓω παίρνω σιδηρο (Hemafer fol), ασβεστιο ( Body Calcin) και Μαγνησιο (Trofocard). Τωρα με την έξαρση των ιωσεων μου έδωσε και Pregnacare Plus απλά για να ενισχύσουμε λίγο το ανοσοποιητικό... Να έχετε όλες μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Το τζιτζικάκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω πότε αρχίσατε τα συμπληρώματα της εγκυμοσύνης (διάφορες βιταμίνες, σίδηρο, φυλικό οξύ, ασβέστιο κ.λπ.) και αν τα παίρνετε πριν ή μετά το φαγητό.

Είμαι στην 6η μόλις εβδομάδα (αύριο μπαίνω στην 7η), ο γιατρός δεν μου έχει γράψει ακόμη ούτε εξετάσεις αλλά ούτε και μου έχει δώσει κάποιο συμπλήρωμα. Είναι πολύ νωρίς?

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ΔημητραΚ εγω βεβαια ειμαι τωρα στον 8ο μηνα απο τον 3ο μηνα παιρνω σιδηρο και φυλλικο οξυ οπως και τον ιδιο μηνα εκανα τις απαραιτητες εξετασεις που πρεπει να γινουν τωρα απο τον 6ο μηνα και μετα παιρνω ασβεστιο αυτα θα τα παιρνω ωσπου να γεννησω...μην αγχωνεσαι ειναι νωρις ακομα να σου δωσουν κατι κοριτσι μου ο γιατρος σου βεβαια ξερει καλυτερα σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χριστίνα για την άμεση απάντηση.

Είναι το 2ο παιδάκι μου αλλά η πρώτη εγκυμοσύνη 11 χρόνια πριν.... πού να θυμάμαι τώρα?????

Καλή σου μέρα.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δήμητρα!Εμένα από την αρχή μου είπε να παίρνω τις βιταμίνες που προανέφερα, δηλαδή από την 6η-7η εβδομάδα διότι τότε πήγα στο γιατρό. Φυλλικό μου είπε ότι έχει πιο πολύ νόημα να πάρεις πριν μείνεις έγκυος αλλά συνήθως δίνουν σε όλο το πρώτο τρίμηνο. Πιστεύω όμως ότι και τίποτα να μην πάρεις σε όλη την εγκυμοσύνη, ό,τι είναι να πάρει το μωράκι σου θα το πάρει... Δε συμφωνώ με τα πολλά χαπακώματα, κι ο άντρας μου είναι γιατρός και δε με "κυνηγάει" καθόλου να παίρνω τις βιταμίνες μου, είμαστε γενικά χαλαροί!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια ! ΕΓω παίρνω σιδηρο (Hemafer fol), ασβεστιο ( Body Calcin) και Μαγνησιο (Trofocard). Τωρα με την έξαρση των ιωσεων μου έδωσε και Pregnacare Plus απλά για να ενισχύσουμε λίγο το ανοσοποιητικό... Να έχετε όλες μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσύνη!

 

kai egw auta pairnw alla epeidi exw xamilo aimatokriti mou egrapse o giatros mou kai sidiro dialuma Legofer.na rwthsw kati einai twra kati meres pou ta pairnw kai merika mou teleiwnouna stis 15 hmeres egw exw xana radevou me to giatro se ena mina alla dn to rwthsa auta prepei molis teleiwsoun na xanaparw?sugnwmi gia th xazh erwtisi.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kai egw auta pairnw alla epeidi exw xamilo aimatokriti mou egrapse o giatros mou kai sidiro dialuma Legofer.na rwthsw kati einai twra kati meres pou ta pairnw kai merika mou teleiwnouna stis 15 hmeres egw exw xana radevou me to giatro se ena mina alla dn to rwthsa auta prepei molis teleiwsoun na xanaparw?sugnwmi gia th xazh erwtisi.....

 

Κοριτσι μου αν θα πρεπει να συνεχισεις να τα παιρνεις ο μονος που θα σου πει ειναι ο γιατρος σου η γνωμη μου ειναι να τον παρεις ενα τηλ να τον ρωτησεις και αν σου πει οτι πρεπει να συνεχισεις πεσ του πως σε τελειωνουν και αν μπορεις απο βδομαδα να πας μονο για να σου τα γραψει που μενεις θεσσαλονίκη ή αθηνα? παρε στο 184 και κλεισε ραντεβου στο κεντρο μανας και παιδιου σε γυναικολογο εγω εδω στην θεσσαλονικη εκει παω και τα γραφω αλλα αναλογως την περιοχη που μενεις σου γραφουν να εχεις για εναν ολοκληρο μηνα και στα lefofer που τυχαινεινα παιρνω τα ιδια δεν πληρωνεις καθολου συμμετοχη

Link to comment
Share on other sites

εμενα απο την αρχη μου εδινε φυλλικο οξυ(folidex),σιδηρο(fusiofer),ασβεστιο(calciofix)και μαγνησιο(mag 2)για καποιες προωρες συσπασεις το οποιο ομως μου το εκοψε τωρα.τα ιδια εκτος του μαγνησιου μου τα ειχε δωσει και στην πρωτη εγκυμοσυνη και τα ειχα συνεχισει και κατα την περιοδο του θηλασμου.και με την επιβεβαιωση της εγκυμοσυνης εγινε και ολο το πακετο των εξετασεων.

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγω εμετών δεν τις πήρα συστηματικά και τώρα που μπήκα στη 10η εβδομάδα και αισθάνομαι κάπως καλύτερα είπα να τις αρχίσω. Έχω πάρει μέχρι στιγμής 3 φορές cal-c-vita και σήμερα το πρωί πριν την πάρω λέω για να δω τι έχουν μέσα πιο προσεκτικά και βλέπω να φιγουράρει ΨΕΥΔΑΡΓΥΡΟΣ, ΣΗΔ 100%. Τον παίρνω τηλέφωνο και του το λέω. Απάντηση: "ε, καλά, πάρε centrum"... Χμμμ...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!!!είμαι στην εντέκατη εβδομάδα και πάιρνω από την πρώτη στιγμή που μάθαμε για την εγκυμοσύνη φολικό οξύ και μαγνήσιο. η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ρωτήσει μάχρι πότε θα τα παίρνω...(να θυμηθώ να το κάνω στην επόμενη επίσκεψη μου). σε μιάμισυ βδομάδα πάω για την αυχενική....(αγχος......)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήρα φυλλικό οξύ από την αρχή, σίδηρο ασβέστιο και μαγνήσιο από τον τέταρτο μήνα. Αν θυμάμαι καλά, σίδηρο και ασβέστιο συνέχισα και μετά τη γέννα μέχρι που σαράντισα. Τώρα είμαι στην 6η εβδομάδα και περιμένω εκ νέου οδηγίες από τη γιατρό μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη επίσκεψη στον γιατρό ξεκίνησα φυλικό οξύ και λιγο πιο μετά και σίδηρο. Με αυτά μόνο συνέχισα μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης και 40 μέρες μετά. Το ασβέστιο το κάλυπτα μέσα από τη διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη επίσκεψη στον γιατρό ξεκίνησα φυλικό οξύ και λιγο πιο μετά και σίδηρο. Με αυτά μόνο συνέχισα μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης και 40 μέρες μετά. Το ασβέστιο το κάλυπτα μέσα από τη διατροφή.

 

Πόσο, κάθε πόσο κ τι είδους τροφές έτρωγες για να καλυφθείς σε ασβέστιο; Σε ρωτάω γιατί κ εγώ μέχρι στιγμής παίρνω μόνο σίδηρο κ φολικό οξύ. Και αναρωτιέμαι τι να γίνεται με το ασβέστιο...Τρώω γαλακτοκομικά αλλά δεν ξέρω αν επαρκούν.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ μενα φολυκο οξυ μου δινει.ειμαι στιν αρχη τισ εγκυμοσυνησ ομως περιπου 4 εβδομ.με το ασβεστιο τι γινεται?μασ καλυπτει?εγω μονο τυρι τρωω κ σπανια γιαουρτι κ αυτο με φρουτα λευκο δεν μπορω με τιποτα κ το γαλα το σιχαινομαι αλλα που κ που πινω οταν με ζοριζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο οργανισμός της κάθε μιας μας έχει άλλες ανάγκες ανάλογα και με τις διατροφικές μας συνήθιες. Σε γενικές γραμμές, όλοι οι γυναικολόγοι δείνουν φολικό τουλάχιστον για το πρώτο τρίμηνο αν όχι και για το δεύτερο. Το δεύτερο που δείνουν συνήθως ειναι το σίδηρο αλλά και πάλι αυτό εξαρτάται απο τις εξετάσεις αίματος. Το μαγνήσιο είναι για την καταστολή των πρόωρων συσπάσεων οπότε χορηγείται κατα περίπτωση. Το ίδιο και το ασβέστιο.

Εγω και στην πρωτη και τωρα στη δευτερη εγκυμοσύνη μου δεν πήρα καθόλου μαγνήσιο ούτε ασβέστιο καθότι δεν ειχα συσπάσεις απο νωρις και παίρνω ασβέστιο απο τη διατροφή μου. Το σίδηρο όμως δεν μπορούσα και δεν μπορώ να μην το πάρω γιατί ο αιματοκρίτης έχει πιάσει πάτο (31 απο την 25η εβδομάδα και τωρα χειρότερα). Επίσης και στο θηλασμό έπερνα σήδιρο γιατι ο αιματοκρίτης εξακολουθούσε να είναι χαμηλός (33 μέχρι που έγινε 6 μηνων ο μικρός).

Οσο για τις πολυβιταμίνες δεν ξέρω... ειμαι περισσοτερο υπερ του να προσπαθούμε να τις προσλαμβάνουμε μέσω τις διατροφής γιατί απορροφούνται και καλύτερα. Το ιδιο ισχύει βέβαια και για το σίδηρο και το φολικό.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σχετικά με το ασβέστιο, παρόλο που έπαιρνα από τον τέταρτο μήνα της εγκυμοσύνης μέχρι και που σαράντισα, μετά τη γέννα χρειάστηκα δυο απονευρώσεις σε γερά δόντια που δεν είχαν ούτε σφράγισμα. Η οδοντίατρος μου είπε πως σαφώς και σχετίζεται με την εγκυμοσύνη αυτό. Το μωρό ό,τι ασβέστιο χρειάζεται το παίρνει από το δικό μας οργανισμό. Τα συμπληρώματα είναι για να ενισχύσουν εμάς. Σκεφτείτε πως είμαι άνθρωπος που πίνει μισό λίτρο γάλα την ημέρα, επίσης τρώω μπόλικη φέτα, γιαουρτάκια, παρόλα αυτά είχα τα προβλήματά μου με τα δόντια. Αυτό βέβαια μπορεί και να είνα θέμα οργανισμού, απλά καταθέτω τη δική μου εμπειρία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο, κάθε πόσο κ τι είδους τροφές έτρωγες για να καλυφθείς σε ασβέστιο; Σε ρωτάω γιατί κ εγώ μέχρι στιγμής παίρνω μόνο σίδηρο κ φολικό οξύ. Και αναρωτιέμαι τι να γίνεται με το ασβέστιο...Τρώω γαλακτοκομικά αλλά δεν ξέρω αν επαρκούν.

 

Επινα καθημερινά 2 ποτήρια γαλα και έτρωγα και τυρί, συνήθως 5-6 φέτες κασέρι και ένα κομμάτι φέτα. Αρκετά συχνά, κάθε 2 μέρες περίπου έτρωγα και κανένα γιαουρτάκι. Ο γιατρός μου όταν τον ρώτησα για συμπλήρωμα, μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Μου έδωσε όμως και παίρνω τώρα που θηλάζω.

Link to comment
Share on other sites

Επινα καθημερινά 2 ποτήρια γαλα και έτρωγα και τυρί, συνήθως 5-6 φέτες κασέρι και ένα κομμάτι φέτα. Αρκετά συχνά, κάθε 2 μέρες περίπου έτρωγα και κανένα γιαουρτάκι. Ο γιατρός μου όταν τον ρώτησα για συμπλήρωμα, μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Μου έδωσε όμως και παίρνω τώρα που θηλάζω.

 

Σ' ευχαριστώ.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

koritsia emena o aimatokritis mou htane sti 12 vdomada sto 32 twra eimai sth 15 + 5hm. kai pairnw opws eipa kai prohgoumenos pairnw kai legofer kai hemafer fol alla re koritsia exw axwthei arketa m auto to thema kai tha thela na rwthsw poies trofes na protimisw gia na voithisw kai egw sto anevasma tou aimatokriti :)?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...