Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Babysitter & περίοδος προσαρμογής μαζί της


Recommended Posts

Just now, marakiz said:

Κοίτα και σε καταστήματα  (που δεν ξέρω αν θεωρείται ιδιωτικός ή δημόσιος χωρος) εινσι υποχρεωτικο αλλά και σε εισόδους σε σπίτια ή πολυκατοικιες αναγράφεται η ύπαρξη κάμερας αν υπάρχει.  Τώρα για μέσα μέσα στο σπίτι δεν ξέρω,  πάντως σίγουρα είναι παράνομη η βιντεοσκόπηση καποιου χωρίς να είναι ενημερος, μπορεί να κάνει μήνυση.  Και λογικό,  όλοι κάνουμε πράγματα κάποια στιγμή κάτι που δεν θέλουμε να μας δούνε,  πχ να βγάλουμε το βρακι από τον πωπό μας. :mrgreen: 

 

Οφείλουμε να ενημερώνουμε,  σκοπός είναι να προστατεύσουμε το παιδί μας,  όχι ντε και καλά να πιάσουμε τον άλλον στα πράσα.  

Δεν διαφωνώ. Η ένσταση μου ήταν καθαρά "νομικιστικη" και δεν ξέρω καν αν ισχύει αυτό που λέω, απλώς το υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Με συγχωρείτε που παρεμβαίνω και πάλι αλλά ένα εργόσημο δεν βλάπτει :) και η κάμερα είναι απαραίτητη :) @Έσπερος συγνώμη αν προσβληθείς, αλλά στου καιρούς που διανύουμε είναι λίγο «αφελές» να λες ότι δεν κανεις κάτι επειδή «δεν εισαι συνέχεια συνδεδεμένη». Υπάρχει η δυνατότητα να λαμβάνεις ειδοποιήσεις από την κάμερα σε Α) απότομη κίνηση Β) υπερβολικό ήχο. 

Στις κλειστές κοινωνίες γίνονται καμία φορά τα χειρότερα ! Μην επαναπαύεσαι ! Δεν στο λέω για κακό , απλά γενικά «μην βάζεις νερό στο κρασί σου» σε τέτοια θέματα !

Oι περισσότερες babysitter δε δέχονται το εργόσημο. Σχεδόν όλες βασικά.

Γιατί το καταπληκτικό μας σύστημα ωθεί πολύ κόσμο στο να δουλεύει μαύρα, γιατί είναι φοιτήτριες και δε θέλουν να χάσουν την ασφάλιση των γονιών, έχουν και άλλη δουλειά και δεν τους συμφέρει να φάινεται και άλλο εισόδημα, είναι χήρες ή χαμηλοσυνταξιούχοι και θα χάσουν τη σύνταξη κλπ. Ελάχιστες γυναίκες δέχονται το εργόσημο, σχεδόν καμία Ελληνίδα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε, είναι δύσκολο και από τις δυο πλευρές. Οι περισσότερες μητέρες που έχουν νταντά δίνουν σχεδόν όλο το μισθό τους, μια από αυτές κι εγώ. Δηλαδή όχι πια. Τώρα δεν έχω νταντά γιατί δεν έχω και δουλειά και δεν έχω ούτε λεφτά και ησύχασα!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Με αγχώνει πολύ η σκέψη πως το παιδί μου θα μένει αρκετές ώρες μέσα στην ημέρα με έναν ξένο άνθρωπο..δεν ξέρω ίσως εγώ να το βλέπω λάθος.

 Επέλεξα την λύση του παιδικού για αυτόν τον λόγο, φέτος συνεχίζει προνήπιο στον παιδικό που ήταν όμως του χρόνου θα πάει πλέον στο νήπιο του δημοτικού που θα φοιτήσει, όμως από τώρα με αγχώνει για το ποιος θα το πηγαίνει και θα τον παίρνει από το σχολείο, ποιος θα τον προσέχει μέχρι να επιστρέψω από την δουλειά μου, ποιος θα το κάνει αυτό αφού δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν? Πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα όταν εργάζονται και οι δύο γονείς!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι πηγή αγχους αυτο. Ομως σκεψου οτι και στον παιδικο δεν υπαρχουν εγγυήσεις για την απολυτα σωστη συμπεριφορα. Δηλαδη τον βαθμο στον οποιο θα υπαρξει ενδιαφερον για το ποσο προσαρμόστηκε ενα παιδακι, το αν εχει θέματα με το φαγητο, τις διαφορες με τα αλλα παιδακια.... αυτα δεν σου εγγυαται κανεις οτι γινονται οπως πρεπει, απλως νιωθεις πιο ησυχος γιατι ειναι ενας πιο ελεγχόμενος χωρος κ γιατι δεν βαζεις καποιον αγνωστο σπίτι σου. Βεβαια αν ο γονιος νιωθει μεγαλη ανασφαλεια νε την παρουσια νταντάς, καλυτερα παιδικος. λογικα θα φαινετσι αυτο στην προσεγγιση του θεματος κ το αντιλαμβάνεται κ το παιδι κ το προσωπο που το φροντιζει κ μαλλον δεν βοηθαει. αντιστοιχα με τον σταθμο, αν ο γονιος ειναι αρνητικός ολο κ κατι θα μεταδωσει στο παιδι. Εγω δλδ που για φετος δεν το θελω, δεν πιστευω οτι θα ημουν ψύχραιμη αν καταλήγαμε σε αυτο τελικα. Δεν θα εβγαζα ηρεμια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η διαφορά είναι πως ο παιδικός είναι μία επίσημη δομή που φιλοξενεί το παιδί σου η οποία υποχρεούται να ακολουθεί κάποιους κανόνες και τηρεί την νομοθεσία, ενώ η νταντά όχι, από αυτή την έννοια και μόνο νιώθεις λίγο πιο ασφαλής.

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά για μέχρι 3 χρονών είναι καλύτερα για το παιδί να μένει με νταντά, για φροντίδα 1 προς 1 κι όχι με έναν άνθρωπο που κοιτάζει από 20-40 παιδιά. 
Αν βέβαια δεν στην έχουν συστήσει, δεν υπάρχει κάμερα και δεν υπάρχει κάποιος να την τσεκάρει, πχ να μένουν πεθερικά από κάτω και ανεβαίνουν "αιφνιδιαστικά", τότε υπάρχει πάντα  ένα κάποιο ρίσκο όπως και να το κάνεις. Στον παιδικό σταθμό μπορεί κάποια παιδαγωγός να μην συμπεριφέρεται σωστά, με τον ίδιο τρόπο που έχεις διαλέξει ως γονιός τη διαπαιδαγώγηση του. Ελαχιστοποιείται όμως κατά πολύ το ρίσκο της βιαιοπραγίας σε αντίθεση με κάποιον άγνωστο μέσα στο σπίτι. Γιατί αυτό θα με άγχωνε, η άσκηση βίας, να το προλάβω πριν γίνει. Γιατί αν μιλάμε για το ότι δεν περνάει καλά ή του φωνάζει, είναι κάτι που θα φανεί αμέσως στη συμπεριφορά του παιδιού, θα το ψάξεις και θα προλάβεις το κακό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Η διαφορά είναι πως ο παιδικός είναι μία επίσημη δομή που φιλοξενεί το παιδί σου η οποία υποχρεούται να ακολουθεί κάποιους κανόνες και τηρεί την νομοθεσία, ενώ η νταντά όχι, από αυτή την έννοια και μόνο νιώθεις λίγο πιο ασφαλής.

 

Για να πω τον αντιλογο, προσωπικά στην ευρύτερη γειτονιά έχει συμβεί (σε βάθος δεκαεπενταετίας, όχι όλα μαζί) από όσο γνωρίζω, ένας θάνατος βρέφους από αμέλεια και 2 περιστατικά διερεύνησης για σεξουαλική παρενόχληση νηπίων . Και τα 3 σε παιδικούς σταθμούς. 

Δε σημαίνει κάτι φυσικά γιατί είναι πολύ μικρό το δείγμα. 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει απόλυτα ήσυχος όταν αφήνεις το παιδί σου δεν νομίζω ότι είσαι. ούτε και με τους παππούδες. από και κ πέρα είναι κ το θέμα του τι αντεχει περισσοτερο ο καθενας μας. ο ξενος μεσα στο σπίτι ειναι ενα ζορι οπως κ να το κανουμε.  Αλλος πιέζεται με αλλα πραγματα. Σε βάθος χρόνου από όλες τις επιλογές κάτι θα αποκομίσει το παιδί κ κάτι θα χάσει. Και σιγουρα δεν ξερεις εκ των προτερων πώς θα σου βγει η καθε επιλογη. λογικο ειναι να διαλέξεις κ κατι που σου παρέχει μια ηρεμια καθαρα υποκείμενικη. 

 

Στο θεμα μας, εμεις με την πρωτη βδομαδα ειχαμε απιστευτη προσαρμογη και πολλη ηρεμια. Μια χαρά παίζουν κ το προγράμμα του διατήρησε κ τα κέφια του κ όλα. δεν το περίμενα κ ειμαι πολυ χαρουμενη. 

 

Την πρωτη μερα έκατσαν δυο ωρες με ενας στο σπθτι αλλα βγηκαμε κ λιγο στα πέριξ, τη δευτερη δυο ωρες κ βγηκαμε κανονικα με το αυτοκινητο για καμια ωρα, δυο μερες μια ωρα μαζι κ δυο έλειψα κ μετα κοιμήθηκε, αλλες δυο μερες εχουν μεινει ενα τριωρο συν καμια ωρα ολοι μαζι, μεθαυριο παμε στο φουλ ωραριο με άμεση αποχώρηση μας μόλις έρχεται η κοπέλα. Χαιρετάμε κανονικα κ φευγουμε, αν εχει ηδη αρχισει παιχνιδι δεν δίνει σημασία, αν είναι σε φάση που μας θελει παρεαψιλογκρινιαζει λιγο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...