Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Babysitter & περίοδος προσαρμογής μαζί της


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Τον άλλο μήνα επιστρέφω δουλειά και αναγκαστικά θα πρέπει να αφήνω τη μικρή μου σε babysitter από τις 08:00 έως τις 15:00 τουλάχιστον. Η μπέμπα θα έχει κλείσει τον 6ο μήνα.

Γενικά μέχρι τώρα δεν την έχω αφήσει πάνω από 4ωρο σε τρίτο πρόσωπο και τρέμω για τις αντιδράσεις της. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ βολικό μωρό και δε λέει όχι σε αγκαλίτσες ακόμη και ατόμων που δε γνωρίζει. Ωστόσο, δεν παύει να εκδηλώνει τον εκνευρισμό της όταν με χάνει για μεγάλα διαστήματα.

Έχουμε ήδη δει αρκετές κυρίες και το ερώτημα μου είναι το εξής:

Για πόσο χρονικό διάστημα πριν την αφήσω μόνη μαζί με τη μικρή μου θα πρέπει να βρίσκομαι και γω στο σπίτι? Με ποιους τρόπους θα βοηθήσω και το μωρό μου να εμπιστευτεί τη babysitter? Help :(:(:(

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μακάρι να είχα αυτή τη δυνατότητα. Δυστυχώς τα πεθερικά μου δουλεύουν και οι δικοί μου μένουν σε άλλη πόλη πολύ μακριά μας. Το μωρό πως αντιδρούσε τον πρώτο καιρό?

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εμεινα μαζι της μια βδομαδα. Μετα για κανα 2 μηνες, πηγαινε η μαμα μου στο σπιτι σε ανειποπτο χρονο για να δει τι γινεται. Και εγω στην ηλικια που ειναι η μικρη σου τον αφησα με την baby sitter. Ειναι μικρουλια ακομα και συνηθιζουν ευκολα, νομιζω σε νεο κοσμο. Και επισης, στην επιλογη της δικιας μας επαιξε πολυ μεγαλο ρολο ο μικρος και πως αντεδρασε. Αλλες που ερχοντουσαν στο σπιτι δεν ηθελε ουτε καν να τον αγγιξουν. Στην συγκεκριμενη, απο την πρωτη στιγμη που την ειδε ηταν πολυ ηρεμος μαζι της. Ειχα καταληξει σε 3 γυναικες και η τελικη επιλογη ηταν του μικρου. Να το λαβεις σοβαρα υπ οψη σου, πως την "δεχεται" και ο διος την baby sitter. Και την περιοδο της προσαρμογης, να εισαι εσυ μαζι τους αλλα μην πολυασχολεισαι. Αστην μονη της να τον φροντιζει-ταιζει κλπ αλλα εσυ απλα να επιβλεπεις.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχα αυτή τη δυνατότητα. Δυστυχώς τα πεθερικά μου δουλεύουν και οι δικοί μου μένουν σε άλλη πόλη πολύ μακριά μας. Το μωρό πως αντιδρούσε τον πρώτο καιρό?

ηταν συνεργασιμο, δεν ειχε καποιο προβλημα.....αλλα ειπαμε....ηταν πολυ μωρο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εμεινα μαζι της μια βδομαδα. Μετα για κανα 2 μηνες, πηγαινε η μαμα μου στο σπιτι σε ανειποπτο χρονο για να δει τι γινεται. Και εγω στην ηλικια που ειναι η μικρη σου τον αφησα με την baby sitter. Ειναι μικρουλια ακομα και συνηθιζουν ευκολα, νομιζω σε νεο κοσμο. Και επισης, στην επιλογη της δικιας μας επαιξε πολυ μεγαλο ρολο ο μικρος και πως αντεδρασε. Αλλες που ερχοντουσαν στο σπιτι δεν ηθελε ουτε καν να τον αγγιξουν. Στην συγκεκριμενη, απο την πρωτη στιγμη που την ειδε ηταν πολυ ηρεμος μαζι της. Ειχα καταληξει σε 3 γυναικες και η τελικη επιλογη ηταν του μικρου. Να το λαβεις σοβαρα υπ οψη σου, πως την "δεχεται" και ο διος την baby sitter. Και την περιοδο της προσαρμογης, να εισαι εσυ μαζι τους αλλα μην πολυασχολεισαι. Αστην μονη της να τον φροντιζει-ταιζει κλπ αλλα εσυ απλα να επιβλεπεις.

 

Αυτήν που "συμπάθησε" η μικρή μου δυστυχώς δεν έχει ξαναδουλέψει ως babysitter. Η έμπειρία της περιορίζεται στο δικό της παιδί μόνο :|. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν την έχω απορρίψει ακόμη για το λόγο ακριβώς που ανέφερες.

 

αν ενδιαφερεστε εχω δουλεψει και ως babysitting και ως οικιακη βοηθος.εχω πολυ καλες συστασεις και μενω θεσσαλονικη.αν ενδιαφερεστε καλεστε.2392400787

 

Δε μένω πλέον Θεσσαλονίκη. Σε ευχαριστώ πάντως.

 

ηταν συνεργασιμο, δεν ειχε καποιο προβλημα.....αλλα ειπαμε....ηταν πολυ μωρο....

 

Και γω νομίζω ότι όσο πιο μικρό είναι τόσο πιο εύκολα προσαρμόζεται. Η δική μου άρχισε ήδη να διαμορφώνει άποψη. Γι'αυτό αγχώνομαι τόσο.

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Σε εναν μηνα περιπου επιστρέφω στη δουλεια. Ο γιος μου ειναι θα 20 μηνων. μεχρι τωρα ειχα δουλεψει καποια διαστηματα και ειχαμε μια κοπελα περιστασιακά η οποια ομως μας ενημερωσε οτι ειχε μια πιο συμφέρουσα προταση για αλλη εργασια και δεν θα συνεχισει μαζι μας. Δεν το περιμεναμε αν και γνωρίζαμε οτι ψαχνει, ουτε εκεινη το οεριμενε κι έτσι δεν είχαμε κάνει κινήσεις για άλλο άτομο. Ειναι πιθανο εως το τελος της εβδομαδας να εχουμε βρει. Θα ηθελα εμπειριες κ συμβουλες για την προσαρμογη με το παιδι. Με δεδομενο οτι ειναι μεγαλο το παιδι κ εχει μεινει λιγο χωρις εμενα (το πρωτο διαστημα που δούλεψα ηταν 4-5 μηνων κ αμφιβαλλω αν εχει αναμνηση)  φοβάμαι ότι θα είναι πολύ δύσκολο ειδικά αν αντιληφθεί τη μονιμότητα της καταστασης.

 

Γενικα ποσες μερες κρίνετε αναγκαιο να μεινουν μονοι τους πριν φυγω; Σιγουρα μολις την κλεισουμε θα αρχισουν οι συναντήσεις, αρχικα να μας βλεπει στον χωρο κ να εξοικειωθεί εκεινη με τα παιχνιδια κ το παιδι με την παρουσια της, μετα θα δουμε ταισμα (απλα δλδ να του κοβει τα φρουτα) κ υπνο κ βολτα με τα ποδια μονοι τους. Γενικα ειναι καλο να ειναι πολλες οι μερες που θα ειμαστε ολοι μαζι ή καλυτερα να δειξω εμπιστοσυνη κ να τους αφηνω μονους εστω κ μιση ωρα απο νωρις; 

 

το παιδί πώς θα το προετοιμάσω; πριν τη γνωρίσει ή αφου τη δει κ την παρει με καλο ματι (ελπιζω); γενικα επειδη δεν μιλαει δεν ξερω τι καταλαβαινει και δεν ξερω τι να του πω, πώς να εξηγησω τη μονιμοτητα, τη διαρκεια, τη διαφορα καθημερινής απο σ/κ. 

 

 

Θα ήθελα επισης γενικα συμβουλες για το τι οδηγιες να δωσω, λαμβάνοντας υποψη οτι ειναι μεγαλο παιδι με ηδη διαμορφωμένες συνηθειες ως προς τη δικη του συμπεριφορα αλλα κ ως προς το τι περιμενει. 

 

Τελος γενικα θα ηθελα να ξερω αν θα πρεπει να περιμενω αρνητικές αντιδρασεις απο το παιδι ειτε προς εμας (ιδιως εμενα) ή αλλαγη προγραμματος, δυσκολιες υπνου κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σε εναν μηνα περιπου επιστρέφω στη δουλεια. Ο γιος μου ειναι θα 20 μηνων. μεχρι τωρα ειχα δουλεψει καποια διαστηματα και ειχαμε μια κοπελα περιστασιακά η οποια ομως μας ενημερωσε οτι ειχε μια πιο συμφέρουσα προταση για αλλη εργασια και δεν θα συνεχισει μαζι μας. Δεν το περιμεναμε αν και γνωρίζαμε οτι ψαχνει, ουτε εκεινη το οεριμενε κι έτσι δεν είχαμε κάνει κινήσεις για άλλο άτομο. Ειναι πιθανο εως το τελος της εβδομαδας να εχουμε βρει. Θα ηθελα εμπειριες κ συμβουλες για την προσαρμογη με το παιδι. Με δεδομενο οτι ειναι μεγαλο το παιδι κ εχει μεινει λιγο χωρις εμενα (το πρωτο διαστημα που δούλεψα ηταν 4-5 μηνων κ αμφιβαλλω αν εχει αναμνηση)  φοβάμαι ότι θα είναι πολύ δύσκολο ειδικά αν αντιληφθεί τη μονιμότητα της καταστασης.

 

Γενικα ποσες μερες κρίνετε αναγκαιο να μεινουν μονοι τους πριν φυγω; Σιγουρα μολις την κλεισουμε θα αρχισουν οι συναντήσεις, αρχικα να μας βλεπει στον χωρο κ να εξοικειωθεί εκεινη με τα παιχνιδια κ το παιδι με την παρουσια της, μετα θα δουμε ταισμα (απλα δλδ να του κοβει τα φρουτα) κ υπνο κ βολτα με τα ποδια μονοι τους. Γενικα ειναι καλο να ειναι πολλες οι μερες που θα ειμαστε ολοι μαζι ή καλυτερα να δειξω εμπιστοσυνη κ να τους αφηνω μονους εστω κ μιση ωρα απο νωρις; 

 

το παιδί πώς θα το προετοιμάσω; πριν τη γνωρίσει ή αφου τη δει κ την παρει με καλο ματι (ελπιζω); γενικα επειδη δεν μιλαει δεν ξερω τι καταλαβαινει και δεν ξερω τι να του πω, πώς να εξηγησω τη μονιμοτητα, τη διαρκεια, τη διαφορα καθημερινής απο σ/κ. 

 

 

Θα ήθελα επισης γενικα συμβουλες για το τι οδηγιες να δωσω, λαμβάνοντας υποψη οτι ειναι μεγαλο παιδι με ηδη διαμορφωμένες συνηθειες ως προς τη δικη του συμπεριφορα αλλα κ ως προς το τι περιμενει. 

 

Τελος γενικα θα ηθελα να ξερω αν θα πρεπει να περιμενω αρνητικές αντιδρασεις απο το παιδι ειτε προς εμας (ιδιως εμενα) ή αλλαγη προγραμματος, δυσκολιες υπνου κλπ. 

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί εμεις δεν είχαμε κοπέλα. Αυτό που θα σου έλεγα όμως είναι ότι ακόμη κ αν δε μιλάει σίγουρα καταλαβαίνει τα πάντα οπότε να του μιλάς κ να του εξηγείς τι συμβαινει ή τι πρόκειται να συμβεί, ότι η μαμά θα πρέπει να πάει στη δουλειά, τι θα κάνεις εκεί, ότι αυτός θα είναι με μια κοπέλα που θα παιζουνε, θα πάνε βόλτες κλπ μέχρι να γυρισει η μαμά κ ο μπαμπάς από τη δουλειά, να κάνεις συζήτηση σαν να σου απαντούσε δλδ. Ως προς τις συνήθειες, αυτό που έχω ακούσει είναι ότι τα παιδιά αναπτύσσουν διαφορετικο τρόπο προσαρμογής ανάλογα με το φροντιστή, το ίδιο συμβαίνει κ με το σχολείο. Εμάς ας πούμε, στο σπίτι δεν κοιμάται μόνη της, στο σχολείο συχνά όταν νυστάζει ξαπλώνει μόνη της στα καναπεδακια κ την παίρνει κ ύπνος. Εσύ θα πεις στην κοπέλα τις συνήθειες του παιδιού κ αυτή θα βρει το δικό της τρόπο να τον χειρίζεται με βάση αυτές. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγχωθεί παρά πολύ και μου ήρθε απότομο όλο αυτό- το αγχος εννοω. Με πιάνει κ στενοχώρια κιολας. Δεν το περιμενα. τον βλεπω τοσο χαρουμενο τωρα που ειμαστε σε προγραμμα διακοπων και σκεφτομαι οτι σε ενα μηνα μπορει να ειναι στενοχωρημένος. 

 

Να του το πω απο τωρα ή θα τον αγχώσω; να περιμενω να δει την κοπελα πρωτα σε πιο χαλαρη φαση και μετα;  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γενικα ποσες μερες κρίνετε αναγκαιο να μεινουν μονοι τους πριν φυγω; Σιγουρα μολις την κλεισουμε θα αρχισουν οι συναντήσεις, αρχικα να μας βλεπει στον χωρο κ να εξοικειωθεί εκεινη με τα παιχνιδια κ το παιδι με την παρουσια της, μετα θα δουμε ταισμα (απλα δλδ να του κοβει τα φρουτα) κ υπνο κ βολτα με τα ποδια μονοι τους. Γενικα ειναι καλο να ειναι πολλες οι μερες που θα ειμαστε ολοι μαζι ή καλυτερα να δειξω εμπιστοσυνη κ να τους αφηνω μονους εστω κ μιση ωρα απο νωρις; 

Αυτο θα το δεις οταν γνωριστουνε και ποση χημεια υπαρχει. Μπορει να χρειαστει να την δει αρκετες μερες για να νιωσει οικεια να ειναι μονοι τους μπορει και μονο 3-4. Γνωριζοντας το παιδι σου καλυτερα απο τον καθενα και το πως θα αντιδρουσε σε μια καινουρια γνωριμια, μπορεις να της πεις πως να τον προσεγγισει ωστε να την παρει με καλο ματι. Εμενα πχ ο μεγαλος οταν γνωριζε καποιον, ο οποιος επεφτε κατ'ευθειαν απο πανω του κατεβαζε στορια και ηθελε χρονο να ανοιχτει. Ενω οταν καποιος αγνωστος για αυτον απλα καθοταν, μιλουσαμε μεταξυ μας, του εσκαγε κανα χαμογελο στο ενδιαμεσο, σιγα-σιγα εκανε παιχνιδι κλπ τοτε δεχοταν να κανουνε παρεα απο εκεινη κιολας την μερα. Βεβαια, χρειαζεται και χρονο για να χτιστει μια σχεση εμπιστοσυνης γι'αυτο ξεκινηστε τις συναντησεις γιατι δεν ξερεις ποσο καιρο θα χρειαστει για να προσαρμοστει. Εγω παντως, αν εβλεπα καλη χημεια θα συνεχιζα τις συναντησεις μας ολοι μαζι τουλαχιστον για μια εβδομαδα και μετα θα δοκιμαζα να φυγω για 5', την επομενη για 10', την επομενη για 20' κοκ. Βλεποντας τις αντιδρασεις του θα καταλαβεις ποσες μερες χρειαζεται για να προσαρμοστει και αν η συγκεκριμενη κυρια εμπνευσει εμπιστοσυνη στο γιο σου.

 

πρίν από 56 λεπτά , Έσπερος είπε:

Θα ήθελα επισης γενικα συμβουλες για το τι οδηγιες να δωσω, λαμβάνοντας υποψη οτι ειναι μεγαλο παιδι με ηδη διαμορφωμένες συνηθειες ως προς τη δικη του συμπεριφορα αλλα κ ως προς το τι περιμενει. 

Θα δωσεις καποιες κατευθυντηριες γραμμες οσον αφορα τον τροπο που θελεις να συμπεριφερεται, τι αξιες ακολουθειτε στο μεγαλωμα του παιδιου κλπ, ισως καποιο συγκεκριμενο τροπο διαχειρισης καποιας καταστασης που ισως προκαλει αντιδραση απο τον μικρο ή καποια αναστατωση ωστε να ελαχιστοποιησετε τις πιθανοτητες "ρηξης" της σχεσης τους, τις συνηθειες του, την καθημερινοτητα του, τι του αρεσει να παιζει, οτιδηποτε πιστευεις οτι θα βοηθησει να χτιστει γρηγορα μια σχεση εμπιστοσυνης. 

Just now, Έσπερος είπε:

Έχω αγχωθεί παρά πολύ και μου ήρθε απότομο όλο αυτό- το αγχος εννοω. Με πιάνει κ στενοχώρια κιολας. Δεν το περιμενα. τον βλεπω τοσο χαρουμενο τωρα που ειμαστε σε προγραμμα διακοπων και σκεφτομαι οτι σε ενα μηνα μπορει να ειναι στενοχωρημένος. 

 

Να του το πω απο τωρα ή θα τον αγχώσω; να περιμενω να δει την κοπελα πρωτα σε πιο χαλαρη φαση και μετα;  

Εφ'οσον ειναι σιγουρο οτι σε ενα μηνα ξεκινας τοτε πεσ του το. Μην περιμενεις την κοπελα, προετοιμασε τον για αυτην πριν ερθει η ωρα να τη γνωρισει. Σε χαλαρη φαση, καποια στιγμη που θα παιζει πηγαινε κοντα του και πες αυτα που εγραψε η  @Lenia16. Ξεκαθαρες απαντησεις, αληθειες, απλες εξηγησεις χωρις να δειχνεις στεναχωρημενη ή αναστατωμενη. Ειδικα στο σημειο που θα πεις για την κοπελα μιλα με ενθουσιασμο για το τι θα κανουνε μαζι. Και την ημερα που θα ερθει για πρωτη φορα, εννοειται οτι θα του εχεις μιλησει απο την προηγουμενη και θα το υπενθυμισεις ξανα μολις ξυπνησει, γενικως σε καθε ευκαιρια ανεφερε το ωστε να το "χωνεψει". Μετα ολα εχουν να κανουν με τη εμπιστοσυνη που θα του βγαλει η κοπελα. Μην συμβιβαστεις, μπορεις να δοκιμασεις με 2-3 κοπελες και να δεις διαφορα στον τροπο που θα αντιδρασει ο μικρος σου.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Σε εναν μηνα περιπου επιστρέφω στη δουλεια. Ο γιος μου ειναι θα 20 μηνων. μεχρι τωρα ειχα δουλεψει καποια διαστηματα και ειχαμε μια κοπελα περιστασιακά η οποια ομως μας ενημερωσε οτι ειχε μια πιο συμφέρουσα προταση για αλλη εργασια και δεν θα συνεχισει μαζι μας. Δεν το περιμεναμε αν και γνωρίζαμε οτι ψαχνει, ουτε εκεινη το οεριμενε κι έτσι δεν είχαμε κάνει κινήσεις για άλλο άτομο. Ειναι πιθανο εως το τελος της εβδομαδας να εχουμε βρει. Θα ηθελα εμπειριες κ συμβουλες για την προσαρμογη με το παιδι. Με δεδομενο οτι ειναι μεγαλο το παιδι κ εχει μεινει λιγο χωρις εμενα (το πρωτο διαστημα που δούλεψα ηταν 4-5 μηνων κ αμφιβαλλω αν εχει αναμνηση)  φοβάμαι ότι θα είναι πολύ δύσκολο ειδικά αν αντιληφθεί τη μονιμότητα της καταστασης.

 

Γενικα ποσες μερες κρίνετε αναγκαιο να μεινουν μονοι τους πριν φυγω; Σιγουρα μολις την κλεισουμε θα αρχισουν οι συναντήσεις, αρχικα να μας βλεπει στον χωρο κ να εξοικειωθεί εκεινη με τα παιχνιδια κ το παιδι με την παρουσια της, μετα θα δουμε ταισμα (απλα δλδ να του κοβει τα φρουτα) κ υπνο κ βολτα με τα ποδια μονοι τους. Γενικα ειναι καλο να ειναι πολλες οι μερες που θα ειμαστε ολοι μαζι ή καλυτερα να δειξω εμπιστοσυνη κ να τους αφηνω μονους εστω κ μιση ωρα απο νωρις; 

 

το παιδί πώς θα το προετοιμάσω; πριν τη γνωρίσει ή αφου τη δει κ την παρει με καλο ματι (ελπιζω); γενικα επειδη δεν μιλαει δεν ξερω τι καταλαβαινει και δεν ξερω τι να του πω, πώς να εξηγησω τη μονιμοτητα, τη διαρκεια, τη διαφορα καθημερινής απο σ/κ. 

 

 

Θα ήθελα επισης γενικα συμβουλες για το τι οδηγιες να δωσω, λαμβάνοντας υποψη οτι ειναι μεγαλο παιδι με ηδη διαμορφωμένες συνηθειες ως προς τη δικη του συμπεριφορα αλλα κ ως προς το τι περιμενει. 

 

Τελος γενικα θα ηθελα να ξερω αν θα πρεπει να περιμενω αρνητικές αντιδρασεις απο το παιδι ειτε προς εμας (ιδιως εμενα) ή αλλαγη προγραμματος, δυσκολιες υπνου κλπ. 

Αρχικά αγόρασε μια κάμερα που να συνδέεται με το κινητό - βρίσκεις με 50€. 

Επισης αγόρασε 1 φθηνό κινητό απλό με μια κάρτα καινούργια για να το δώσεις στην κοπέλα ώστε να μην έχει μαζί το δικό της τηλέφωνο. 

Κανεις προσαρμογή αντίστοιχη με παιδικού σταθμού , δηλαδή :

1η ημέρα : έρχεται η κοπέλα και παίζετε όλοι μαζί για 2 ώρες 

2η ημέρα: όλοι μαζί για 4 ωρες 

3η ημέρα: εξάωρο και φεύγεις για δέκα λεπτά 

4η ημέρα: εξάωρο και φεύγεις για  μισή ώρα κλπ κλπ 

προφανως ΔΕΝ φεύγεις, αλλά μένεις έξω από την εξώπορτα να ακούς το γίνεται μέσα. 

Θες 15 ημερες για να το αφήσεις τελείως μόνο του . 

Προσοχή: οι νταντάδες κατά κανόνα είναι καταπληκτικές στην αρχή και μετά στο δίμηνο φαίνονται αν όντως είναι καλές. 

Η δίκη μου εμπειρία είναι ότι όλες κολλάνε μετά στο κινητό τους ;) 

δηλαδη προσωπικα θα έστελνα το παιδί σε παιδικό σταθμό . 

Οπως και να έχει : δινεις κατευθυντήριες γραμμές για φαγητό , ψυχαγωγία κλπ . 

Ενημερωνεις για κόκκινες γραμμές Κλπ. 

Τα παιδιά προσαρμόζονται εύκολα , όποτε δεν θα αγχωνόμουν για αυτό. 

Αυτο που προσωπικα με αγχώνει είναι η χαζομάρα που δέρνει τον κόσμο και το κόλλημα με τα κινητά 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Αρχικά αγόρασε μια κάμερα που να συνδέεται με το κινητό - βρίσκεις με 50€. 

Επισης αγόρασε 1 φθηνό κινητό απλό με μια κάρτα καινούργια για να το δώσεις στην κοπέλα ώστε να μην έχει μαζί το δικό της τηλέφωνο. 

Κανεις προσαρμογή αντίστοιχη με παιδικού σταθμού , δηλαδή :

1η ημέρα : έρχεται η κοπέλα και παίζετε όλοι μαζί για 2 ώρες 

2η ημέρα: όλοι μαζί για 4 ωρες 

3η ημέρα: εξάωρο και φεύγεις για δέκα λεπτά 

4η ημέρα: εξάωρο και φεύγεις για  μισή ώρα κλπ κλπ 

προφανως ΔΕΝ φεύγεις, αλλά μένεις έξω από την εξώπορτα να ακούς το γίνεται μέσα. 

Θες 15 ημερες για να το αφήσεις τελείως μόνο του . 

Προσοχή: οι νταντάδες κατά κανόνα είναι καταπληκτικές στην αρχή και μετά στο δίμηνο φαίνονται αν όντως είναι καλές. 

Η δίκη μου εμπειρία είναι ότι όλες κολλάνε μετά στο κινητό τους ;) 

δηλαδη προσωπικα θα έστελνα το παιδί σε παιδικό σταθμό . 

Οπως και να έχει : δινεις κατευθυντήριες γραμμές για φαγητό , ψυχαγωγία κλπ . 

Ενημερωνεις για κόκκινες γραμμές Κλπ. 

Τα παιδιά προσαρμόζονται εύκολα , όποτε δεν θα αγχωνόμουν για αυτό. 

Αυτο που προσωπικα με αγχώνει είναι η χαζομάρα που δέρνει τον κόσμο και το κόλλημα με τα κινητά 

 

 

Τις δυο πρώτες προτάσεις με την κάμερα και το κινητό θα τις χαρακτήριζα εργασιακό μεσαίωνα. Στην δουλειά σου θα το δεχόσουν αυτο να στο κανει το αφεντικό σου;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Αρχικά αγόρασε μια κάμερα που να συνδέεται με το κινητό - βρίσκεις με 50€. 

Επισης αγόρασε 1 φθηνό κινητό απλό με μια κάρτα καινούργια για να το δώσεις στην κοπέλα ώστε να μην έχει μαζί το δικό της τηλέφωνο. 

 

Το πρώτο ξέρω ότι συνηθίζεται, το δευτερο δεν το ειχα ακουσει ποτε αλλα και δεν καταλαβαινω πώς θα μοορουσε να λειτουργήσει. Δηλαδή της κανει σωματικό ελεγχο ο γονιος αν εχει το κινητο μαζι; Εν παση περιπτώσει εδω ειμαστε στενός κύκλος, ετσι και καναμε κατι τετοιο θα γελουσε ολο το νησι και δεν θα μας πλησίαζε κοπέλα μετά. Σίγουρα τον πρώτο καιρό  θα στέλνω τον άντρα μου σπίτι στο κενο του να ρίχνει μια μάτια, εκτός αν αυτό αναστατώνει το παιδί. 

 

Στην προηγουμενη είχαμε δώσει κ τον κωδικό του wifi για να επικοινωνούμε με iMessage γιατι σπίτι δεν εχουμε καλο σημα. είχα στο νου μου να κάνω το ίδιο αλλά με συηκρατησες καπως. 

 

Δεν θα λείπουμε πολλες ωρες, το πολυ 6ωρο αλλα αν καταφερει να τον κοιμιζει στην ωρα του θα είναι ουσιαστικά 4 οι ώρες απασχόλησης, οπου μεσα ειναι ενα γευμα αρα θα περναει ετσι καμποση ωρα κ καμια ωρα εκτος σπιτιου ελπιζω- αν κ εχω μια αγωνια κ με αυτο, οποτε δεν μενουν πολλες ωρες στο σπίτι. καλά κ αυτες που ειναι με τα κινητά τα παιδια πώς τα απασχολουν; απλως τα αφηνουν να παίζουν μόνα τους;  με το σημα που εχουμε εδω αν δεν μπαινει στο ασύρματο δεν θα μπορει να κανει κ πολλα μεσω 3G, ακομα και οι κλήσεις ειναι δυσκολες. 

 

γενικά πώς μπορώ να καταλάβω αν κάνει πράγματα με το παιδί; να της ζητάω να του μαθαίνει κάτι για να δω αν θα έχει πρόοδο; ειναι μικρος ακομα για τετοιες δραστηριοτητες, εννοω χειροτεχνίες ζωγραφικη που θα μπορούσα να βλέπω ενα αποτελεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι είπε:

Τις δυο πρώτες προτάσεις με την κάμερα και το κινητό θα τις χαρακτήριζα εργασιακό μεσαίωνα. Στην δουλειά σου θα το δεχόσουν αυτο να στο κανει το αφεντικό σου;

Χαρακτήρισε τες όπως επιθυμείς :) ο εργαζόμενος το γνωρίζει και το δέχεται εξαρχής . @Έσπερος αν βλέπεις εξέλιξη στο παιδί , αν βλέπεις ότι χαίρεται που τη βλέπει το πρωί και λυπάται όταν φεύγει , είσαι σε καλό δρόμο . Όσο για το πως τα απασχολούν όταν αυτές παίζουν στο κινητό ; Τηλεόραση και αν υπάρχει tablet στο σπίτι, το χρησιμοποιούν . Ένα παιδί είναι οπως το μάθεις. Εάν ξέρει ότι δεν θα απασχοληθεί κάποιος μαζί του, θα κάτσει μόνο του να παίξει. 

Ειδικα αν γίνει εκπαίδευση ότι πχ η Νταντα δεν παίζει , μονο ταΐζει κλπ. Επίσης δεν παίζει ρόλο αν είστε μικρή κοινωνία, ούτε σου εξασφαλίζει ότι ο άνθρωπος που θα έρθει θα είναι και σωστός στην εργασία του. 

WiFi δεν δινεις ποτέ σε κανέναν . 

Οσον αφορά για κινητό , εγώ δεν δέχομαι σε κανέναν να μπει με οτιδήποτε έχει κάμερα μέσα στο σπίτι μου. Είναι ιδιωτικός χώρος όποτε θέτω τους κανόνες αντίστοιχα. Ας γελάσει οποίος θέλει- δεν με ενδιαφέρει , δεν ασχολούμαι. Έχω το πεπόνι έχω και το μαχαίρι, τόσο απλά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το πρώτο ξέρω ότι συνηθίζεται, το δευτερο δεν το ειχα ακουσει ποτε αλλα και δεν καταλαβαινω πώς θα μοορουσε να λειτουργήσει. Δηλαδή της κανει σωματικό ελεγχο ο γονιος αν εχει το κινητο μαζι; Εν παση περιπτώσει εδω ειμαστε στενός κύκλος, ετσι και καναμε κατι τετοιο θα γελουσε ολο το νησι και δεν θα μας πλησίαζε κοπέλα μετά. Σίγουρα τον πρώτο καιρό  θα στέλνω τον άντρα μου σπίτι στο κενο του να ρίχνει μια μάτια, εκτός αν αυτό αναστατώνει το παιδί. 

 

Στην προηγουμενη είχαμε δώσει κ τον κωδικό του wifi για να επικοινωνούμε με iMessage γιατι σπίτι δεν εχουμε καλο σημα. είχα στο νου μου να κάνω το ίδιο αλλά με συηκρατησες καπως. 

 

Δεν θα λείπουμε πολλες ωρες, το πολυ 6ωρο αλλα αν καταφερει να τον κοιμιζει στην ωρα του θα είναι ουσιαστικά 4 οι ώρες απασχόλησης, οπου μεσα ειναι ενα γευμα αρα θα περναει ετσι καμποση ωρα κ καμια ωρα εκτος σπιτιου ελπιζω- αν κ εχω μια αγωνια κ με αυτο, οποτε δεν μενουν πολλες ωρες στο σπίτι. καλά κ αυτες που ειναι με τα κινητά τα παιδια πώς τα απασχολουν; απλως τα αφηνουν να παίζουν μόνα τους;  με το σημα που εχουμε εδω αν δεν μπαινει στο ασύρματο δεν θα μπορει να κανει κ πολλα μεσω 3G, ακομα και οι κλήσεις ειναι δυσκολες. 

 

γενικά πώς μπορώ να καταλάβω αν κάνει πράγματα με το παιδί; να της ζητάω να του μαθαίνει κάτι για να δω αν θα έχει πρόοδο; ειναι μικρος ακομα για τετοιες δραστηριοτητες, εννοω χειροτεχνίες ζωγραφικη που θα μπορούσα να βλέπω ενα αποτελεσμα. 

Αν δεν ειναι παιδαγωγός μπορείς να της ζητήσεις να παίζει μαζι του με συγκεκριμένα παιχνίδια, πχ με τα αυτοκινητάκια του, να λένε τραγουδάκια, κρυφτό ισως ή να κανουν οτι μαγειρεύουν, θα την καθοδηγήσει και το παιδί τι θα ηθελε, ακομα κι αν δεν μιλάει δείχνει προτίμηση.

Μπορείς να της πεις οτι δεν θα ήθελες να ανοίγει τηλεόραση.

Just now, Macgyver είπε:

Χαρακτήρισε τες όπως επιθυμείς :) ο εργαζόμενος το γνωρίζει και το δέχεται εξαρχής . @Έσπερος αν βλέπεις εξέλιξη στο παιδί , αν βλέπεις ότι χαίρεται που τη βλέπει το πρωί και λυπάται όταν φεύγει , είσαι σε καλό δρόμο . Όσο για το πως τα απασχολούν όταν αυτές παίζουν στο κινητό ; Τηλεόραση και αν υπάρχει tablet στο σπίτι, το χρησιμοποιούν . Ένα παιδί είναι οπως το μάθεις. Εάν ξέρει ότι δεν θα απασχοληθεί κάποιος μαζί του, θα κάτσει μόνο του να παίξει. 

Ειδικα αν γίνει εκπαίδευση ότι πχ η Νταντα δεν παίζει , μονο ταΐζει κλπ. Επίσης δεν παίζει ρόλο αν είστε μικρή κοινωνία, ούτε σου εξασφαλίζει ότι ο άνθρωπος που θα έρθει θα είναι και σωστός στην εργασία του. 

WiFi δεν δινεις ποτέ σε κανέναν . 

Οσον αφορά για κινητό , εγώ δεν δέχομαι σε κανέναν να μπει με οτιδήποτε έχει κάμερα μέσα στο σπίτι μου. Είναι ιδιωτικός χώρος όποτε θέτω τους κανόνες αντίστοιχα. Ας γελάσει οποίος θέλει- δεν με ενδιαφέρει , δεν ασχολούμαι. Έχω το πεπόνι έχω και το μαχαίρι, τόσο απλά. 

Να την ενημερώσει λοιπόν οτι ο χώρος βιντεοσκοπείται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Macgyver said:

Αρχικά αγόρασε μια κάμερα που να συνδέεται με το κινητό - βρίσκεις με 50€. 

Επισης αγόρασε 1 φθηνό κινητό απλό με μια κάρτα καινούργια για να το δώσεις στην κοπέλα ώστε να μην έχει μαζί το δικό της τηλέφωνο. 

Κανεις προσαρμογή αντίστοιχη με παιδικού σταθμού , δηλαδή :

1η ημέρα : έρχεται η κοπέλα και παίζετε όλοι μαζί για 2 ώρες 

2η ημέρα: όλοι μαζί για 4 ωρες 

3η ημέρα: εξάωρο και φεύγεις για δέκα λεπτά 

4η ημέρα: εξάωρο και φεύγεις για  μισή ώρα κλπ κλπ 

προφανως ΔΕΝ φεύγεις, αλλά μένεις έξω από την εξώπορτα να ακούς το γίνεται μέσα. 

Θες 15 ημερες για να το αφήσεις τελείως μόνο του . 

Προσοχή: οι νταντάδες κατά κανόνα είναι καταπληκτικές στην αρχή και μετά στο δίμηνο φαίνονται αν όντως είναι καλές. 

Η δίκη μου εμπειρία είναι ότι όλες κολλάνε μετά στο κινητό τους ;) 

δηλαδη προσωπικα θα έστελνα το παιδί σε παιδικό σταθμό . 

Οπως και να έχει : δινεις κατευθυντήριες γραμμές για φαγητό , ψυχαγωγία κλπ . 

Ενημερωνεις για κόκκινες γραμμές Κλπ. 

Τα παιδιά προσαρμόζονται εύκολα , όποτε δεν θα αγχωνόμουν για αυτό. 

Αυτο που προσωπικα με αγχώνει είναι η χαζομάρα που δέρνει τον κόσμο και το κόλλημα με τα κινητά 

 

 

Αυτό με το κινητό πώς γίνεται? Πώς μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δεν έχει φέρει το δικό της?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Αυτό με το κινητό πώς γίνεται? Πώς μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δεν έχει φέρει το δικό της?

Μα αυτήν την απορία έχω κι εγώ. της ελέγχεις τα πραγματα; 

 

Τηλεόραση δεν θα ανοίγει, κρύβω κ τα τηλεκοντρόλ στην ανάγκη για να είμαι σίγουρη. Ταμπλετ δεν υπάρχει, για τον τπολογιστη δεν ξερω γιατι ο μικρος εχει μαθει να ζηταει βιντεοκλίπ αλλα εγω το ελέγχω, δεν τον αφηνω, δεν μπορω ομως να εχω εμπιστοσυνη οτι αυτη θα επιμεινει να τον σταματησει μετα απο 2-3. Απο τη μια ελεγα να της αφήσω έτοιμη playlist από την αλλη το φοβαμαι. 

4 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

. Επίσης δεν παίζει ρόλο αν είστε μικρή κοινωνία, ούτε σου εξασφαλίζει ότι ο άνθρωπος που θα έρθει θα είναι και σωστός στην εργασία του. 

το μικρη κοινωνια το είπα απο θεμα ασφαλειας, οτι δεν θα κακοποιεί το παιδι ή θα κλέψει το σπίτι. προφανως δεν ειναι ειναι εγγύηση οτι θα το απασχολει ποιοτικά. Αλλα αυτο ειναι ξατι που το αποδέχεσαι σαν ρισκο απο τη στιγμη που εσυ φευγεις, ειτε το αφηνεις με τη γιαγιά που τουλάχιστον ξέρεις ότι θα του δείχνει στοργή, είτε με νταντά, ειτε στον παιδικο. 

 

Καμερα εγώ δεν μπορώ να βάλω γιατί πρώτα πρώτα δεν μπορώ να παρακολουθώ από τη δουλειά. 

 

Για βόλτα να την εμπιστευτώ; με το καρότσι δεν έχει πολλά μέρη να πας εδώ γύρω, για μεγάλο παιδί εννοώ, θα το κρατήσει πίσω αν το κανει αυτο. Περπατημα θελω, οι δρόμοι εδώ τον χειμώνα είναι άδειοι, στην αρχή μόνο θα έχει κάποια κίνηση από τα ξενοδοχεία που μειώνεται. Γενικά θέλω να εχει σωματικη δραστηριότητα για να κουράζεται κ να κοιμάται στην ώρα του, 

 

Link to comment
Share on other sites

ειμαι υπερ του παιδικου και οχι της νταντας...οσον αφορα τα ερωτηματα σου, οπως ο μικρος αποδεχτηκε και την προυγουμενη κοπελα που ειχατε,ετσι θα αποδεχτει και οποια επιλεξετε και τωρα...αν δειξεις εσυ αγχωμενη και σε "τσακωσει" ο μικρος, τοτε η συνεργασια θα ειναι δυσκολη...μιλησε του, εξηγησε του οτι η μαμα θα παει στην δουλεια της και οτι η ταδε θα τον φροντιζει για τις ωρες που θα λειπεις,οτι θα παιζουν μαζι κτλ...προσωπικα θα απεφευγα τις εξωτερικες βολτες με νταντα...τα παιδια προσαρμοζονται ευκολα,οποτε αν και η κοπελα ειναι γλυκια,τοτε δεν θα εχετε προβλημα...αλλα δεν μπορεις σε κανεναν να μην επιτρεπεις κινητο και αυτο ειναι επισης κατι το οποιο δεν θα μπορεις να ελεξεις...και η κοπελα που θα επιλεξεις, εχει την δικη της ζωη,ενδεχομενως και τα δικα της παιδια,πως θα της πεις εσυ να μην εχει επικοινωνια μαζι τους??μπορεις να θεσεις τους κανονες σου, πχ οχι τηλεοραση ο μικρος,οχι ταμπλετ,τοσο φαγητο,οχι γλυκα  κτλ, αλλα να ξερεις οτι και η καθε νταντα θετει και εκεινη τα ορια της με το παιδι και ετσι πρεπει,διαφορετικα θα χαθει η μπαλα...συνεργασια χρειαζεται για να αναπτυχθει εμπιστοσυνη μεταξυ σας και να μπορεις να εισαι ησυχη στην δουλεια σου, οχι απαγορευσεις...διαφορετικα, επιλεγεις εναν παιδικο σταθμο, τον οποιο προσωπικα προτιμω απο την καλυτερη νταντα του κοσμου...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τηλεόραση δεν θα ανοίγει, κρύβω κ τα τηλεκοντρόλ στην ανάγκη για να είμαι σίγουρη. Ταμπλετ δεν υπάρχει, για τον τπολογιστη δεν ξερω γιατι ο μικρος εχει μαθει να ζηταει βιντεοκλίπ αλλα εγω το ελέγχω, δεν τον αφηνω, δεν μπορω ομως να εχω εμπιστοσυνη οτι αυτη θα επιμεινει να τον σταματησει μετα απο 2-3. Απο τη μια ελεγα να της αφήσω έτοιμη playlist από την αλλη το φοβαμαι. 

Eγω δεν θα επελεγα να του βαζει παιδικα, μπορει να τον απασχολησει διαφορετικα, να παιζουν παιχνιδια μαζι ωστε να περναει καλα ο μικρος και να μην τον στεναχωρει πολυ η απουσια σου. Ενημερωτικα, πισω απο το κουτι του η/υ εκει που ειναι ολα τα καλωδια εχει συνηθως ενα διακοπτη που κλεινει την παροχη ρευματος του υπολογιστη οποτε δεν θα ανοιγει ουτε απο μπροστα. Μπορεις να κλεινεις και εκεινο εκτος του να κρυβεις τα τηλεκοντρολ :wink:

Just now, Έσπερος είπε:

Για βόλτα να την εμπιστευτώ; με το καρότσι δεν έχει πολλά μέρη να πας εδώ γύρω, για μεγάλο παιδί εννοώ, θα το κρατήσει πίσω αν το κανει αυτο. Περπατημα θελω, οι δρόμοι εδώ τον χειμώνα είναι άδειοι, στην αρχή μόνο θα έχει κάποια κίνηση από τα ξενοδοχεία που μειώνεται. Γενικά θέλω να εχει σωματικη δραστηριότητα για να κουράζεται κ να κοιμάται στην ώρα του, 

Φυσικα και μπορει να τον βγαζει καμια γυρα εκει κοντα στο σπιτι, αλλα ακομη και στην αυλη μπορουν να παιζουν παιχνιδια που απαιτουν σωματικη δραστηριοτητα, μπαλα, κυνηγητο, κρυφτο κα

 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Αυτό με το κινητό πώς γίνεται? Πώς μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δεν έχει φέρει το δικό της?

Την ελέγχεις από την κάμερα - αρκεί να σου πει ψέματα μια φορά για να ξέρεις ότι δεν κάνει για τη φύλαξη ενός μικρού παιδιού ;) 

5 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Αν δεν ειναι παιδαγωγός μπορείς να της ζητήσεις να παίζει μαζι του με συγκεκριμένα παιχνίδια, πχ με τα αυτοκινητάκια του, να λένε τραγουδάκια, κρυφτό ισως ή να κανουν οτι μαγειρεύουν, θα την καθοδηγήσει και το παιδί τι θα ηθελε, ακομα κι αν δεν μιλάει δείχνει προτίμηση.

Μπορείς να της πεις οτι δεν θα ήθελες να ανοίγει τηλεόραση.

Να την ενημερώσει λοιπόν οτι ο χώρος βιντεοσκοπείται.

Μα εξαπακουεται ότι ενημερωνεις τον άλλον ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Φυσικα και μπορει να τον βγαζει καμια γυρα εκει κοντα στο σπιτι, αλλα ακομη και στην αυλη μπορουν να παιζουν παιχνιδια που απαιτουν σωματικη δραστηριοτητα, μπαλα, κυνηγητο, κρυφτο κα

Ο κήπος μας είναι μικρός, ίσα ίσα περπατάς αναμεσα στα φυτά και δεν μπορεις να τρέξεις. εχει κ καποια που τσιμπάνε οποτε δεν μπορεις ακομα να εμπιστευτείς παιδακι να κινειται πολυ ελευθερα. Αν ηταν ο κήπος άνετος δεν θα το συζητούσα για βόλτα. Και η βεραντα εχει πλακάκια που γλιστράνε, ούτε εκεί τον αφήνω για πολύ παιχνίδι. Θεωρητικά δηλαδη πιο πιθανο ειναι να χτυπησει στον κηπο ή τη βεραντα παρα να γινει κατι εξω, απλως εξω ειναι πιο σοβαρο. Η αληθεια ειναι οτι αυτα δεν τα εχουμε συζητησει ουτε με τον αντρα μου ακομα γιατι ειχαμε στο μυαλο μας την αλλη κοπελα που ειχε μαθει την περιοχη κ γενικα ειχαμε αλλη εμπιστοσυνη. 

 

Just now, magdoulini είπε:

ειμαι υπερ του παιδικου και οχι της νταντας...οσον αφορα τα ερωτηματα σου, οπως ο μικρος αποδεχτηκε και την προυγουμενη κοπελα που ειχατε,ετσι θα αποδεχτει και οποια επιλεξετε και τωρα...αν δειξεις εσυ αγχωμενη και σε "τσακωσει" ο μικρος, τοτε η συνεργασια θα ειναι δυσκολη...μιλησε του, εξηγησε του οτι η μαμα θα παει στην δουλεια της και οτι η ταδε θα τον φροντιζει για τις ωρες που θα λειπεις,οτι θα παιζουν μαζι κτλ...προσωπικα θα απεφευγα τις εξωτερικες βολτες με νταντα...τα παιδια προσαρμοζονται ευκολα,οποτε αν και η κοπελα ειναι γλυκια,τοτε δεν θα εχετε προβλημα...αλλα δεν μπορεις σε κανεναν να μην επιτρεπεις κινητο και αυτο ειναι επισης κατι το οποιο δεν θα μπορεις να ελεξεις...και η κοπελα που θα επιλεξεις, εχει την δικη της ζωη,ενδεχομενως και τα δικα της παιδια,πως θα της πεις εσυ να μην εχει επικοινωνια μαζι τους??μπορεις να θεσεις τους κανονες σου, πχ οχι τηλεοραση ο μικρος,οχι ταμπλετ,τοσο φαγητο,οχι γλυκα  κτλ, αλλα να ξερεις οτι και η καθε νταντα θετει και εκεινη τα ορια της με το παιδι και ετσι πρεπει,διαφορετικα θα χαθει η μπαλα...συνεργασια χρειαζεται για να αναπτυχθει εμπιστοσυνη μεταξυ σας και να μπορεις να εισαι ησυχη στην δουλεια σου, οχι απαγορευσεις...διαφορετικα, επιλεγεις εναν παιδικο σταθμο, τον οποιο προσωπικα προτιμω απο την καλυτερη νταντα του κοσμου...

Το διλημμα νταντά ή παιδικός εινα μεγαλη υποθεση. θεωρητικα πιστευω οτι υπερτερεί η απασχοληση ενας προς ενα αν κ ειμαι πιο πολυ υπερ των γιαγιάδων.  απο τη θεωρια στην πραξη βεβαια, μπαινουν οι προϋποθεσεις, οι δυσκολιες να βρεις καταλληλο ατομο, οποτε λογικο αν καποιος τελικα προτιμήσει την ασφαλεια του παιδικού. σ αυτη τη φαση ομως δεν το συζηταμε. πρωτα σπ ολα οταν το παιδι αρρωσταίνει δεν υπαρχει εναλλακτικη να τον προσεχει καποιος. αν ειναι τον μισο χρονο να ειναι σπίτι οπως συμβαινει σε πολλα παιδακια, θα εχουμε θεμα. Και γενικα για το συγκεκριμενο παιδι ο σταθμός σε συνδυασμο με την πρωτη φορα απουσια μου θα ειναι too much. Δεν εχει μαθει ουτε με αλλα παιδακια να παιζει ουτε μιλαει ουτε εχει μεινει με αλλους φροντιστές γενικα, σπίτι είναι πολύ ελεύθερος, ξυπόλητος με την πάνα αυτόν τον καιρό κι όποτε βαριέται ανοίγουμε την πορτα και βγαινουμε. Θα ειναι πολυ απότομη μεταβαση κ με δεδομενο οτι εγω λειπω λιγες ωρες πιστευω οτι στις δικες μας συνθηκες ο παιδικός λιγοτερα θα του προσφερει φετος. Του χρονου θα τον στειλουμε για την κοινωνικοποίηση. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Κάντι said:

Τις δυο πρώτες προτάσεις με την κάμερα και το κινητό θα τις χαρακτήριζα εργασιακό μεσαίωνα. Στην δουλειά σου θα το δεχόσουν αυτο να στο κανει το αφεντικό σου;

Στα 9 από τα 10 σπίτια που μπαίνει μία νταντα έχουν κάμερες, το θεωρώ βασικό να υπάρχει ειλικρινά, οι γονείς αυτοί τους εμπιστεύονται τα παιδιά τους φυσικά και πρέπει να βλέπουν ανά πάσα ώρα και στιγμή τι συμβαίνει με το παιδί τους.  Εγώ τώρα όσον αφορά το κινητό θα ζητούσα να ασχολείται με αυτό μόνο τις ώρες που το παιδί κοιμάται, όπως ακριβώς κάνω και εγώ.

@Έσπερος καλό είναι να ξεκινήσεις σιγά σιγά να του μιλάς και να τον προετοιμάζεις για το τι θα έρθει.

Με την νταντά να είσαι ξεκάθαρη από την αρχή για το τι θες και τι όχι. Θα σε συμβούλευα να μην δώσεις καθόλου την εναλλακτικής της τηλεόρασης ή του you tube, στην τελική δεν προσφέρουν τίποτα σε ένα μωρό 20 μηνών. Σε αυτή την ηλικία υπάρχουν χίλια δυο πράγματα που θα μπορούν να κάνουν μαζί.

Εγώ θα επιμείνω και στην κάμερα, καλό είναι να υπάρχει, και φυσικά η ίδια θα γνωρίζει ότι ελέγχεται.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , kotsifikos είπε:

Στα 9 από τα 10 σπίτια που μπαίνει μία νταντα έχουν κάμερες, το θεωρώ βασικό να υπάρχει ειλικρινά, οι γονείς αυτοί τους εμπιστεύονται τα παιδιά τους φυσικά και πρέπει να βλέπουν ανά πάσα ώρα και στιγμή τι συμβαίνει με το παιδί τους.  Εγώ τώρα όσον αφορά το κινητό θα ζητούσα να ασχολείται με αυτό μόνο τις ώρες που το παιδί κοιμάται, όπως ακριβώς κάνω και εγώ.

@Έσπερος καλό είναι να ξεκινήσεις σιγά σιγά να του μιλάς και να τον προετοιμάζεις για το τι θα έρθει.

Με την νταντά να είσαι ξεκάθαρη από την αρχή για το τι θες και τι όχι. Θα σε συμβούλευα να μην δώσεις καθόλου την εναλλακτικής της τηλεόρασης ή του you tube, στην τελική δεν προσφέρουν τίποτα σε ένα μωρό 20 μηνών. Σε αυτή την ηλικία υπάρχουν χίλια δυο πράγματα που θα μπορούν να κάνουν μαζί.

Εγώ θα επιμείνω και στην κάμερα, καλό είναι να υπάρχει, και φυσικά η ίδια θα γνωρίζει ότι ελέγχεται.

 

Δεν το έχουμε σκεφτεί το ενδεχόμενο κάμερας. Ξέρω ότι συνηθίζεται και αν ήμασταν σε πόλη σίγουρα θα βάζαμε, εκτός αν υπήρχε η εναλλακτική να κάθονται οι γιαγιάδες μαζί με την νταντά που το θεωρώ και ασφαλέστερο. 

 

Το youtube όντως δεν προσφέρει και κακώς έμαθε τη συνήθεια και ο δικός μου, αν κ είχε ξεκινήσει απλά από το να ακούει. Τέλος πάντων εμείς το ελέγχουμε, όντως σε εκέινην δεν θα ήθελα να δώσω αυτήν την εναλλακτική εκτός αν είναι απλώς να πάιζει μουσική στο βάθος, αλλά τότε δεν μου εγγυάται κανείς ότι δεν θα μείνει μια φορά ανοιχτή η οθόνη έστω και από αβλεψία, για να παγιωθεί η συνήθεια. Πράγματι δεν θα της το αναφέρω καν, θα πω ότι αν ζητάει θα του λέει ότι είναι κλειστό και θα προτείνει κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

On 7 Αυγούστου 2019 at 12:31 ΜΜ, kotsifikos είπε:

Στα 9 από τα 10 σπίτια που μπαίνει μία νταντα έχουν κάμερες, το θεωρώ βασικό να υπάρχει ειλικρινά, οι γονείς αυτοί τους εμπιστεύονται τα παιδιά τους φυσικά και πρέπει να βλέπουν ανά πάσα ώρα και στιγμή τι συμβαίνει με το παιδί τους.  Εγώ τώρα όσον αφορά το κινητό θα ζητούσα να ασχολείται με αυτό μόνο τις ώρες που το παιδί κοιμάται, όπως ακριβώς κάνω και εγώ.

@Έσπερος καλό είναι να ξεκινήσεις σιγά σιγά να του μιλάς και να τον προετοιμάζεις για το τι θα έρθει.

Με την νταντά να είσαι ξεκάθαρη από την αρχή για το τι θες και τι όχι. Θα σε συμβούλευα να μην δώσεις καθόλου την εναλλακτικής της τηλεόρασης ή του you tube, στην τελική δεν προσφέρουν τίποτα σε ένα μωρό 20 μηνών. Σε αυτή την ηλικία υπάρχουν χίλια δυο πράγματα που θα μπορούν να κάνουν μαζί.

Εγώ θα επιμείνω και στην κάμερα, καλό είναι να υπάρχει, και φυσικά η ίδια θα γνωρίζει ότι ελέγχεται.

 

Για να ειμαι ειλικρινής αυτο για την κάμερα το θεώρησα εντελώς παρατραβηγμένο, καθως εως το 2009 εκανα δημιουργική απασχόληση σε παιδακια και φυσικα δεν υπήρχε αυτη η πιθανότητα, να με βιντεοςκοπει κάμερα.Τα σπίτια στα οποία πήγαινα είχαν υψηλό οικονομικό και νοητικό επίπεδο ηταν γιατροι οι γονείς και οι συστάσεις μου ηταν μεταξυ τους.

Το συζήτησα τωρα με μια φιλη που εχει παιδακι και με ενημέρωσε οτι ολες τις οι φίλες που εχουν νταντά εχουν και κάμερα. Προφανώς ειναι σημάδι των καιρών και εχω μείνει πίσω....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι said:

Για να ειμαι ειλικρινής αυτο για την κάμερα το θεώρησα εντελώς παρατραβηγμένο, καθως εως το 2009 εκανα δημιουργική απασχόληση σε παιδακια και φυσικα δεν υπήρχε αυτη η πιθανότητα, να με βιντεοςκοπει κάμερα.Τα σπίτια στα οποία πήγαινα είχαν υψηλό οικονομικό και νοητικό επίπεδο ηταν γιατροι οι γονείς και οι συστάσεις μου ηταν μεταξυ τους.

Το συζήτησα τωρα με μια φιλη που εχει παιδακι και με ενημέρωσε οτι ολες τις οι φίλες που εχουν νταντά εχουν και κάμερα. Προφανώς ειναι σημάδι των καιρών και εχω μείνει πίσω....

Ακούς και βλέπεις τόσα κάθε μέρα που στο τέλος δεν εμπιστεύεσαι κανέναν...ένας από τους λόγους που διάλεξα παιδικό ήταν αυτός, αλλά και πάλι ποτέ δεν είσαι ήρεμος. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...