Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οπίσθια ινιακή προβολή εμβρύου


Recommended Posts

πρίν από 36 λεπτά , belleblue είπε:

αν δε κάνω λάθος υπάρχει μια τεχνική που την κάνουν έμπειροι και σωστοί γυναικολόγοι, που γυρνάνε το μωρό. 

έχει μια συγκεκριμένη ονομασία αυτή η τεχνική αλλά δε τη θυμαμαι τώρα. ελπίζω να διαβάσουν άλλα μέλη κ να γράψουν. 

Πάντως με τα χέρια του, γιατρός, γυρνάει το μωρό, από έξω, πάνω από την κοιλιά. 

αν θυμαμαι καλά , είχα διαβάσει ένα μέλος να λέει ότι ο κος Μιχαλόπουλος της έκανε αυτή τη τεχνική.... 

Μην το αφήσετε έτσι, πάρτε τηλέφωνα και ρωτήστε εάν κάποιος κάνει αυτή τη τεχνική. 

  θα έπρεπε να μπορεί, θα έπρεπε να ξέρει κ ο δικός σας.... αλλά... 

 @Sentir...natureza μήπως ξέρεις πως λέγεται αυτή η τεχνική;

 

Δυστυχώς υπάρχει αυτό το αλλά.......

το έχω δει και εγω αυτό να συμβαίνει ακόμα και από ισχιακη προβολή αλλα λίγοι οι γιατροι που μπορουνε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, belleblue είπε:

αν δε κάνω λάθος υπάρχει μια τεχνική που την κάνουν έμπειροι και σωστοί γυναικολόγοι, που γυρνάνε το μωρό. 

έχει μια συγκεκριμένη ονομασία αυτή η τεχνική αλλά δε τη θυμαμαι τώρα. ελπίζω να διαβάσουν άλλα μέλη κ να γράψουν. 

Πάντως με τα χέρια του, γιατρός, γυρνάει το μωρό, από έξω, πάνω από την κοιλιά. 

αν θυμαμαι καλά , είχα διαβάσει ένα μέλος να λέει ότι ο κος Μιχαλόπουλος της έκανε αυτή τη τεχνική.... 

Μην το αφήσετε έτσι, πάρτε τηλέφωνα και ρωτήστε εάν κάποιος κάνει αυτή τη τεχνική. 

  θα έπρεπε να μπορεί, θα έπρεπε να ξέρει κ ο δικός σας.... αλλά... 

 @Sentir...natureza μήπως ξέρεις πως λέγεται αυτή η τεχνική;

 

H τεχνικη αυτη (εξωτερικος μετασχηματισμος ισχιακου εμβρυου σε κεφαλικο ή ECV) γινεται στα μωρα με ισχιακη προβολη (που δεν εχουν γυρισει με το κεφαλι κατω). Στην οπισθια προβολη δεν γνωριζω να υπαρχει καποια τεχνικη για να γυρισει το μωρο με μανουβρες. 

 

16 ώρες πρίν, Άννα..23 είπε:

Γεια σου ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με εμένα είμαι στης 38 και 4 μέρες και ο γιατρος μου λογο οπισθιας προβολής μου προτείνει καισαρική εδω και μια βδομάδα αλλα εγώ δεν θέλω τουλάχιστον μέχρι την πητ μου....που είναι 4/5

Θα μπορούσες να μου πεις τι είδους ασκησουλες έκανες για να γυρίσει σε κανονική θέση?

Γενικως, η οπισθια προβολη δεν ειναι λογος καισαρικης αλλα μπορει να αποφασιστει κατα τη διαρκεια του τοκετου αν τη κρινει ο γιατρος απαραιτητη. Υπαρχουν τοκετοι με οπισθια προβολη πολυ ευκολοι, αλλοι δυσκολοι, αλλοι αρκετα επωδυνοι, αλλοι που το μωρο γυρναει εκεινη την ωρα, αλλοι που καταληγουν σε υποβοηθουμενο τοκετο και αλλοι σε καισαρικη. Δεν μπορεις νομιζω να προβλεψεις τι θα γινει, αλλα μπορεις να κανεις διαφορες ασκησεις αρκετα συχνα μεσα στη μερα για να βοηθησεις το μωρακι σου να γυρισει.

Σου παραθετω 3 βιντεακια, αλλα αν αναζητησεις exercises for posterior baby θα βρεις κι αλλα.

 

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μωρό μου δεν ήταν σε οπισθία θέση όπως αποδείχτηκε στο δεύτερο γιατρό που πήγα στις 38 εβδομάδες και με τον οποίο γέννησα κιόλας. Επειδή όμως ο πρώτος γυναικολόγος ήδη από τις 36 εβδομάδες μου έλεγε για οπισθία θέση, θέλοντας να προγραμματίσουμε νωρίς την καισαρική, και επειδή εκείνη την περίοδο είχα την τύχη να κάνω προετοιμασία με τις μαίες της Ευτοκίας, εκείνες τις δυο εβδομάδες μέχρι να αλλάξω γιατρό, μου έδειξαν ασκήσεις, και μου έκαναν και μια τεχνική με ένα πανί, οπού εγώ ήμουν ξαπλωμένη πάνω του, και η μαία  το κουνούσε για να αλλάξει τη θέση του. Δε μπορώ όμως να περιγράψω σωστά τις ασκήσεις, έχουν περάσει δυό χρόνια και φοβάμαι μήπως μεταφέρω κάτι λάθος. Επίσης θυμάμαι στα μαθήματα στο Έλενα που μας είχαν δείξει ασκήσεις για την οπισθία θέση. Από μόνη μου δε θα έκανα ασκήσεις, χρειάζομαι καθοδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θα ήθελα απλά να προσθέσω και τη δική μου εμπειρία στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Έσπασαν τα νερά μου στις 36 εβδομάδες και 4 μέρες, χωρίς πόνους χωρίς αίματα (λίγο ροζ) και πήγα σιγά σιγά στο μαιευτήριο. Ο γιατρός μου δεν ανέφερε καμία στιγμή αν το παιδί κατέβαινε φυσιολογικά ή όχι, θεωρούσαμε ότι όλα είναι φυσιολογικά απλά είχε πάρει θέση από πάρα πολύ νωρίς (έμεινα και 2 μήνες στο κρεββάτι για να γλιτώσω τον πρόωρο τοκετό). Όταν έφτασα στο μαιευτήριο με πήγαν κατευθείαν στην αίθουσα οδυνών καθώς είχα διαστολή στην εισαγωγή 8!! Γέννησα μετά από 5 ώρες, μετά από πάρα πολύ σπρώξιμο, ένα αγοράκι 2880γρ. Το κεφαλάκι του πιο πολύ για άλιεν έμοιαζε παρά με ανθρώπου!! την επόμενη μέρα ήταν κούκλος. Μετά το τέλος της γέννας έμαθα ότι το παιδί είχε οπίσθια θέση και ότι είχε ενημερώσει τις οικογένειες μας ότι επειδή έχουν περάσει ήδη 4,5 ώρες με σπάσιμο των νερών, δεν ήθελε να αφήσει ακόμα μεγάλο περιθώριο χρόνου, και ότι θα περίμενε ακόμα περίπου ένα μισάωρο, μέχρι να ξεκινήσει διαδικασίες για καισαρική. Να ενημερώσω ότι και εγώ και ο άντρας μου (που ήταν μαζί μου) δεν ξέραμε τίποτα, δεν είχαμε καταλάβει τίποτα και ήμασταν μέσα στην τρελή χαρά. Ο γιατρός μου κάθε φορά που έμπαινε στο δωμάτιο είχε ένα χαμόγελο μέχρι τα αφτιά!! Όταν τελικά γεννήθηκε ο γιος μου μου είπε "Να ξέρεις ότι μόνη σου γέννησες, με τη μαγκιά σου, εγώ απλά έβλεπα!!!".

Αυτό που κατάλαβα από αυτήν την εμπειρία είναι ότι όλα θέλουν το χρόνο τους, θέλουν υπομονή και επιμονή (και σωστό σπρώξιμο!!), με προϋπόθεση να μην κινδυνεύσουν ούτε η μαμά ούτε το μωρό. Να επισημάνω ότι δεν ήμουν κατά της καισαρικής, εάν κρινόταν απαραίτητο, και το είχα συζητήσει και με το γιατρό μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ηρθε και η σειρα μου να γραψω σε αυτο το θεμα...Ο μικρουλης μου ειναι σε οπισθια απ'οτι ειδαμε στον υπερηχο πριν 1,5 εβδομαδα και ακομη δεν εχει γυρισει (εχω μαθει να καταλαβαινω την σταση του μωρου μεσα στην κοιλια). Διανυω πλεον την 38η εβδομαδα και συνεχιζω τις ασκησεις. Ελπιζω να γυρισει, αλλα ακομη κι αν δεν γυρισει τουλαχιστον να εχω εναν κατα το λιγοτερο δυνατο επεμβατικο τοκετο. Η αληθεια ειναι οτι η ψυχολογια μου εχει αρκετα σκαμπανεβασματα μερα με τη μερα, την μια ειμαι αισιοδοξη, την αλλη ειμαι για τα πατωματα, την αλλη ειμαι απλα αποφασιστικη να δεχτω οτιδηποτε συμβει εκεινη την ημερα...αλλα ελπιζω για το καλυτερο! Θα ενημερωνω! Οποιαδηποτε εμπειρια ευπροσδεκτη :)

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ηρθε και η σειρα μου να γραψω σε αυτο το θεμα...Ο μικρουλης μου ειναι σε οπισθια απ'οτι ειδαμε στον υπερηχο πριν 1,5 εβδομαδα και ακομη δεν εχει γυρισει (εχω μαθει να καταλαβαινω την σταση του μωρου μεσα στην κοιλια). Διανυω πλεον την 38η εβδομαδα και συνεχιζω τις ασκησεις. Ελπιζω να γυρισει, αλλα ακομη κι αν δεν γυρισει τουλαχιστον να εχω εναν κατα το λιγοτερο δυνατο επεμβατικο τοκετο. Η αληθεια ειναι οτι η ψυχολογια μου εχει αρκετα σκαμπανεβασματα μερα με τη μερα, την μια ειμαι αισιοδοξη, την αλλη ειμαι για τα πατωματα, την αλλη ειμαι απλα αποφασιστικη να δεχτω οτιδηποτε συμβει εκεινη την ημερα...αλλα ελπιζω για το καλυτερο! Θα ενημερωνω! Οποιαδηποτε εμπειρια ευπροσδεκτη :)

Σου εύχομαι ένα υγιές μωρό κ με όποιον τρόπο κ αν γεννήσεις δεν έχει καμία σημασία μπροστά στο να ειστε καλά το μωρό σου κ εσύ. Φέρνεις έναν άνθρωπο στον κόσμο κ όλα τα άλλα είναι μηδαμινά. Μην αφήσεις τπτ να σου χαλάσει το φοβερό γεγονός κ ειδικά τον εαυτό σου! Με έναν πόνο!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ηρθε και η σειρα μου να γραψω σε αυτο το θεμα...Ο μικρουλης μου ειναι σε οπισθια απ'οτι ειδαμε στον υπερηχο πριν 1,5 εβδομαδα και ακομη δεν εχει γυρισει (εχω μαθει να καταλαβαινω την σταση του μωρου μεσα στην κοιλια). Διανυω πλεον την 38η εβδομαδα και συνεχιζω τις ασκησεις. Ελπιζω να γυρισει, αλλα ακομη κι αν δεν γυρισει τουλαχιστον να εχω εναν κατα το λιγοτερο δυνατο επεμβατικο τοκετο. Η αληθεια ειναι οτι η ψυχολογια μου εχει αρκετα σκαμπανεβασματα μερα με τη μερα, την μια ειμαι αισιοδοξη, την αλλη ειμαι για τα πατωματα, την αλλη ειμαι απλα αποφασιστικη να δεχτω οτιδηποτε συμβει εκεινη την ημερα...αλλα ελπιζω για το καλυτερο! Θα ενημερωνω! Οποιαδηποτε εμπειρια ευπροσδεκτη :)

 

Δυστυχώς και εγώ θυμάμαι από τις μαίες στο Έλενα που έλεγαν με οπισθια ινιακή προβολή, συνήθως καταλήγεις καισαρική. Ελπίζω ολόψυχα να μη χρειαστεί. Ίσως που είναι το 2ο να το κάνει ευκολότερο για φυσιολογικό τοκετό. Το κυριότερο είναι να πάνε όλα καλά, με όποιον τρόπο και αν αυτό γίνει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , vtgian είπε:

Δυστυχώς και εγώ θυμάμαι από τις μαίες στο Έλενα που έλεγαν με οπισθια ινιακή προβολή, συνήθως καταλήγεις καισαρική. Ελπίζω ολόψυχα να μη χρειαστεί. Ίσως που είναι το 2ο να το κάνει ευκολότερο για φυσιολογικό τοκετό. Το κυριότερο είναι να πάνε όλα καλά, με όποιον τρόπο και αν αυτό γίνει.

Εγω οσο εψαξα στο διαδικτυο η καισαρικη ειναι η μειοψηφια. Σιγουρα υπαρχουν πιθανοτητες να χρειαστει αν κολλησει το κεφαλι ή αν δεν εμπεδωνεται καθολου, αλλα ευελπιστω να πεσω στην πλειοψηφια που το μωρο γυρναει σε προσθια κατα το σταδιο της εξωθησης ή εστω να χρειαστει εμβρυουλκος. Σιγουρα το οτι ειναι το δευτερο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα. Δεν μπορω να κανω κατι απο το να αποδεχτω την κατασταση, οτι κι αν γινει. Δεν πιστευω οτι τιθεται θεμα να παει κατι στραβα οσον αφορα την υγεια του μικρου που ειναι ηδη τελειομηνος ή την δικη μου (εκτος αν συμβει κατι απο το χειρουργειο που απλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι).Αυτο που με απασχολει περισσοτερο νομιζω ειναι κατα ποσο θα αντεξω (περισσοτερο ψυχολογικα) ενα χειρουργειο. Ελπιζω να πανε ολα καλα και ευχαριστω για τις απαντησεις!

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Τι ακριβώς σε φοβίζει ψυχολογικά σε ένα ενδεχόμενο χειρουργείο και σε ανησυχεί αν θα το "αντέξεις"; (βοηθητικά ρωτάω :))

Με φρικαρει η ιδεα οτι σε κοβουν, βαζουν τα χερια τους μεσα και αγγιζουν τα οργανα σου. Νομιζω πως επειδη ειναι χειροιυργειο στην κοιλια το νιωθω τοσο εντονα και επειδη εχω δει πολλες καισαρικες (σε βιντεο) εχω δει πως σε τραβανε...Νιωθω οτι σε κατακρεουργουν..δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω...Νομιζω ο,τι πονους θα εχω μετα για καιρο θα σκεφτομαι τα  χερια που με "βιαζαν". Μπορει να φαινομαι υπερβολικη αλλα με τρομαζει αρκετα να το σκεφτομαι..

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπάμαι που νιώθεις έτσι :-(. Ίσως ακριβώς το ότι έχεις δει τόσα βιντεο έχει λειτουργήσει εντελώς αρνητικά. Το να χρησιμοποιείς μάλιστα αυτή τη λέξη (βιασμός) για να περιγράψεις μια φυσιολογική διαδικασία χειρουργείου (όπως τόσα άλλα) είναι όντως υπερβολικό. Καταλαβαίνεις ότι και η εγχείριση ανοικτής καρδιάς, είναι αντίστοιχα "άγρια"; Έχεις δει γενικά βίντεο με "γερές" επεμβάσεις; Η κοιλιά δεν έχει κάτι διαφορετικό. Για την ακρίβεια μπορεί να σώσει και εσένα αλλά και το μωρό σου. Σου έχουν εξηγήσει πόσο μαρτυρική έως επικίνδυνη μπορεί να γίνει μια γέννα με επιπλοκές, όχι για τη μαμά, αλλά για το μωρό κυρίως; Νομίζω ότι έχεις δαιμονοποιήσει τις καισαρικές (όχι άδικα έως ένα σημείο) με αποτέλεσμα να έχεις διογκώσει κάποια πράγματα. 

Λυπάμαι που η κατάχρηση των γιατρών στο θέμα αυτό, έχουν κάνει κάποιες γυναίκες να νιώθουν αυτή τη σωτήρια κατά τα άλλα πρακτική, ως παρεμβατική και κακοποιητική διαδικασία. 

Πρέπει να το συζητήσεις αυτό με κάποιον ειδικό, όσο ακόμα είσαι έγκυος. Φοβάμαι πολύ ότι αν δεν το αντιμετωπίσεις και τελικά χρειαστεί να γεννήσεις έτσι, είναι οι φόβοι σου τέτοιοι που μπορεί να πυροδοτήσουν επιλόχειο. Εχεις προκαταβάλει ότι θα πονάς για καιρό μετά. Γιατί; Εγώ δεν πόνεσα. Ειλικρινά, πόνο δεν ένιωσα. Και ότι τράβηγμα ένιωθα, η τομή η ίδια, το μόνο που μου θυμίζουν είναι το πρώτο βλέμμα της κόρης μου. Που ήταν ανάποδα και δε θα μπορούσε να βγει αλλιώς και ευτυχώς όλα ήρθαν καλά και για τις δυό μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , vtgian είπε:

Λυπάμαι που νιώθεις έτσι :-(. Ίσως ακριβώς το ότι έχεις δει τόσα βιντεο έχει λειτουργήσει εντελώς αρνητικά. Το να χρησιμοποιείς μάλιστα αυτή τη λέξη (βιασμός) για να περιγράψεις μια φυσιολογική διαδικασία χειρουργείου (όπως τόσα άλλα) είναι όντως υπερβολικό. Καταλαβαίνεις ότι και η εγχείριση ανοικτής καρδιάς, είναι αντίστοιχα "άγρια"; Έχεις δει γενικά βίντεο με "γερές" επεμβάσεις; Η κοιλιά δεν έχει κάτι διαφορετικό. Για την ακρίβεια μπορεί να σώσει και εσένα αλλά και το μωρό σου. Σου έχουν εξηγήσει πόσο μαρτυρική έως επικίνδυνη μπορεί να γίνει μια γέννα με επιπλοκές, όχι για τη μαμά, αλλά για το μωρό κυρίως; Νομίζω ότι έχεις δαιμονοποιήσει τις καισαρικές (όχι άδικα έως ένα σημείο) με αποτέλεσμα να έχεις διογκώσει κάποια πράγματα. 

Δεν το λεω μονο για την καισαρικη. Γενικως με φρικαρει η ιδεα του χειρουργειου σε σημεια που υπαρχουν οργανα. Για παραδειγμα ενα ορθοπεδικο χειρουργειο στο ποδι δεν με τρομαζει τοσο. Με ενοχλει η "αισθηση" να βαζει καποιος τα χερια του μεσα σου και να σε "ψαχουλευει"... Σιγουρα η καισαρικη σωζει ζωες και εχω εμπιστοσυνη στην γιατρο μου οτι δεν θα με χειρουργησει χωρις λογο. Αν γινει καισαρικη θα γινει για να μπορεσει να γεννηθει το μωρακι υγιες, φυσικα το αναγνωριζω αυτο, αλλα δεν παυω να ανατριχιαζω στην ιδεα οτι καποιος με εκοψε και "εισεβαλε" στο σωμα μου, εστω και για καλο σκοπο... 

πρίν από 41 λεπτά , vtgian είπε:

Πρέπει να το συζητήσεις αυτό με κάποιον ειδικό, όσο ακόμα είσαι έγκυος. Φοβάμαι πολύ ότι αν δεν το αντιμετωπίσεις και τελικά χρειαστεί να γεννήσεις έτσι, είναι οι φόβοι σου τέτοιοι που μπορεί να πυροδοτήσουν επιλόχειο. Εχεις προκαταβάλει ότι θα πονάς για καιρό μετά. Γιατί; Εγώ δεν πόνεσα. Ειλικρινά, πόνο δεν ένιωσα. Και ότι τράβηγμα ένιωθα, η τομή η ίδια, το μόνο που μου θυμίζουν είναι το πρώτο βλέμμα της κόρης μου. Που ήταν ανάποδα και δε θα μπορούσε να βγει αλλιώς και ευτυχώς όλα ήρθαν καλά και για τις δυό μας.

Η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να το συζητησω ακομη, γιατι νομιζω θα μου γινει εμμονη ιδεα και τελικα επειδη πιστευω πολυ στη δυναμη του μυαλου θα "κατηγορω" τον εαυτο μου αν καταληξω σε καισαρικη. Παλευω να μην σκεφτομαι οτι θα καταληξω σε καισαρικη και τις τελευταιες μερες τα παω πολυ καλυτερα. Θελω απλα να αφησω τα πραγματα να εξελιχθουν. Μπορει να σκεφτομαι πολυ αρνητικα για την καισαρικη αλλα μολις δω το μωρακι μου να νιωσω δεος και να μου φανει ασημαντο το χειρουργειο, δεν ξερω... Παρ'ολα αυτα εχω γνωστη ψυχολογο-μαια στην οποια θα απευθυνθω αν τελικα χρειαστω καισαρικη και δω οτι δεν μπορω να αντιμετωπισω την κατασταση... Ευχαριστω για το ενδιαφερον :-) 

 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..θα σου παραθέσω κι εγω την εμπειρία μου για να παρεις θάρρος..το δευτερο παιδακι μου το γέννησα φυσιολογικα και ηταν σε οπισθια θεση..μπήκα με προκληση στις 40+3 γιατι ο μπεμπης δεν το αποφασιζε και γεννησα χωρις καμια παρεμβαση του γιατρου μου..ουτε εμβρυουλοκος ουτε γυρισμα ουτε τπτ απλα βγηκε με το κεφαλι προς τα πανω..οταν πηγα ειχα ηδη διαστολη 2..μου ειπε βεβαια ο γιατρος μου οτι δεν ηταν ενας πανευκολος τοκετος αλλα χωρις πιεση και αγχος γεννησα μια χαρα.. ο τι θες στη διαθεση σου..με εναν πονο σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, lianουκα είπε:

Καλησπέρα..θα σου παραθέσω κι εγω την εμπειρία μου για να παρεις θάρρος..το δευτερο παιδακι μου το γέννησα φυσιολογικα και ηταν σε οπισθια θεση..μπήκα με προκληση στις 40+3 γιατι ο μπεμπης δεν το αποφασιζε και γεννησα χωρις καμια παρεμβαση του γιατρου μου..ουτε εμβρυουλοκος ουτε γυρισμα ουτε τπτ απλα βγηκε με το κεφαλι προς τα πανω..οταν πηγα ειχα ηδη διαστολη 2..μου ειπε βεβαια ο γιατρος μου οτι δεν ηταν ενας πανευκολος τοκετος αλλα χωρις πιεση και αγχος γεννησα μια χαρα.. ο τι θες στη διαθεση σου..με εναν πονο σου ευχομαι

Nα 'σαι καλα! Η αληθεια ειναι οτι διαβασα πολλες ιστοριες γυναικων (σε ελληνικα και ξενα σάιτ) που γεννησαν μια χαρα φυσιολογικα και η γιατρος μου ηταν επισης αισιοδοξη μιας που θα ηταν δευτερος τοκετος, απλα με αγχωνε οτι οι πιθανοτητες για επεμβατικο τοκετο αυξανονται αρκετα σε οπισθια.

 

Για να ενημερωσω, το βραδυ της Κυριακης ηταν αρκετα δυσκολο, ειχα εντονους πονους περιοδου ολη τη νυχτα και απο την επομενη μερα μεχρι και σημερα φαινοταν (απο την συχνοτητα και τα σημεια των κινησεων του μωρου) να εχει παει σε προσθια. Περασα σημερα απο την γιατρο για να το επιβεβαιωσω ωστε να μπορεσω να αρχισω ασκησεις για τον τοκετο που απεφευγα για να μην εμπεδωθει λαθος ο μικρος. Τελικα επιβεβαιωθηκε, ο μικρος γυρισε και μου εφυγε ενα μεγαλο βαρος να πω την αληθεια!

 

Αυτα που εκανα απο τοτε που το εμαθα (πριν 1,5 εβδομαδα) που ισως βοηθησαν (και τα γραφω μηπως βοηθηθουν κι αλλες γυναικες) ηταν : απεφευγα τελειως να καθομαι και να ξαπλωνω στην πλατη μου (ακομη και την καρεκλα οταν ετρωγα την γυριζα απο την αλλη και στηριζομουν στην πλατη της), οταν ηθελα να κατσω εγερνα πανω στο τραπεζι ή στα τεσσερα ή πανω στην μπαλα, καθομουν στα τεσσερα αρκετες ωρες την ημερα λικνιζοντας τα ισχια, εκανα καθετη αναποδη σταση (Forward-Leaning Inversion) καθημερινα 2-3 φορες, περπατημα, υπνος στο πλαι με ισιο το απο κατω ποδι και σε ορθη γωνια το απο πανω (ετσι δινεται χωρος στην λεκανη). Πιστευω ολα αυτα εδωσαν την ευκαιρια στο μωρο να γυρισει και παρ'ολο που ζοριστικα αρκετα γιατι εχουν πιαστει τα χερια, τα γονατα και η πλατη που δεν την ακουμπουσα καθολου δεν το μετανιωνω γιατι μαλλον δουλεψαν! Ευχαριστω για τις απαντησεις και ελπιζω να μην ξαναγυρισει :)

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...