Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απο ποτε τρωνε μονα τους???


Recommended Posts

Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας! Η κορη μου ειναι 2.5 χρονων και ακομα την ταιζω εγω εκτος απο λιγα γευματα που ξεκιναει μονη της αλλα μετα από 2 -3 κουταλιες βαριεται και αναλαμβανω εγω. Γενικα παντως το τελευταιο που εχει στο νου της ειναι το φαι...Ποτε πρεπει να τρωνε εξ ολοκληρου μονα τους???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομιζω οτι το ποτε θα φανε μονα τους εξαρταται απο εμας. Δηλαδη ποτε θα σταμτησουμε να τα ταιζουμε. Εμεις πχ (κυριως γιαγια και μπαμπας) ταιζουμε ακομη τον μεγαλο που ειναι τρισιμιση..

Ποτε πρεπει? Οταν βρεθουν σε ενα περιβαλλον που θα πρεπει να φανε χωρις να τα ταισει καποιος... Πχ σε δημοσιο παιδικο σταθμο..

Link to comment
Share on other sites

Και στον ιδιωτικό δεν τα ταίζουν.....τουλαχιστον στο δικο μας, τα εχουν κανει μαθημα κιολας στο πως πρεπει να τρωνε, κρατανε τα κουταλομαχαιροπηρουνα κτλπ

Εμενα εστρωσε με το που πηγε στον ιδιωτικό παιδικο σταθμο

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι, νομίζω ότι είναι στο παιδί, μη σε αγχώνει.

 

Αν είναι και κακόφαγο, τότε μην το σκέφτεσαι καν!

 

καλαμαράκι μου γλυκό, και ο δικός μου άρχισε να τρώει αποκλειστικά μόνος του στον ιδιωτικό παιδικό. Βάζει χαρτοπετσέτα, από πανω το πιάτο του και δίπλα το ποτηράκι με το νερό.

Τρώει, πίνει νερό, σκουπίζεται, παέι στην κουζίνα, αδειαζει τα υπολλείματα στα σκουπίδια και πετάει το πιάτο στο νεροχύτη (δεν φτάνει χαχαχα)

 

απολαυστικός λέμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μικρή μου τώρα έκλεισε τα 2, και ξεκινάμε δειλά δειλά να φάει μόνη της. κάτι καταφέρνει,αλλά κάνει και 1 ώρα να φάει,ενώ πρώτα σε 10 λεπτά την είχα ταίσει...

σιγά σιγά...

άσε που πέφτει στο τραπεζάκι από το καρεκλάκι της το φαγητό ή πάνω στη στη σαλιάρα και μου φωνάζει να τα μαζέψω αλλιώς δεν τρώει...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου προσπαθούσε και κατάφερνε να τρώει μόνη της από πολύ μικρή! Μόλις πήγε στο σταθμό, επειδή εκεί την έπιανε η λογοδιάροια την ώρα του φαγητού, η δασκάλα της, για να μη μείνει νηστική την τάιζε! Τώρα αρνείται να φάει και στο σπίτι, αν δεν την ταϊσουμε! Έτσι και γίνεται! Σκοπεύω να συνεχίσω το "παιχνιδάκι" μέχρι το καλοκαίρι, οπότε θα είναι 3,5 και κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο δικός μου ενώ ξέρει να φάει, μάλλον βαριέται και τις περισσότερες φορες θέλει να τον ταίσω. Εχθές πχ έφαγε μόνος τους 4-5 πιρουνιές και μετά μου λέει "εσύ να με ταίσεις".!

Στην γιαγιά του δεν είμαι σίγουρη τι κάνει, γιατί ενώ την ρωτάω και μου λέει πως τρώει μόνος του, δεν την πολυπιστεύω...γιατί γενικά μου τα ωραιοποιεί τα πράγματα σε διάφοαρα (την έχω πιάσει δηλ).

Καταλαβαίνω πως το κάνουν γιατί θέλουν την φροντίδα μας, αλλά εμενα δεν μου αρέσει γιατί θεωρώ πως είναι αρκετά μεγέλος ώστε να τρώει μόνος του (οκ, δεν λέμε για σούπες...αλλά τις στερεές τροφές). Πάντως εγώ επειδή είμαι ήδη έγκυος, σε 1-2 μήνες θα σταματήσω μαχαίρι να τον ταίζω και ας τρώει όσο θέλει, πρέπει κάποια στιγμή να γίνει κι αυτό!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

απο 2 χρονων μπορουν να παλεψουν να φανε μονα τους στερεα φαγητα,ισως και καποια με ζουμακι...καλο ειναι να τα αφηνουμε να παλεψουν αρκετη ωρα μονα τους και στο τελος μονον να τα βοηθαμε ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι δεν εμεινε νηστικο και κλεισει σταδιακα το στομαχακι του...Πολλες φορες κανουν ναζια-απολυτως φυσιολογικο-αλλα δε πρεπει παντα να υποκειπτουμε μονο αν υπαρχει ιδιαιτερος λογος.Δεν υπαρχουν κανονες σε αυτα τα πραγματα και ο καθενας πραττει οπως μπορει....θελουν και το χαηδεμα,θελουν και την ανεξαρτησια...ολα τα θελουν...Απλα καποιος που μπορει...θα το μαθει να τρωει κι απο τα 2 μονο του.Αν και τα περισσοτερα το ζητανε μονα τους σε αυτη τη φαση...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου παντως απο 12 μηνων τρωει μονος του. μην σας περιγραφω πως στην αρχη....επαιρνε τις φακες με τη χουφτα και τις εχωνε στο στομα!!!! ειχε πολυ πλακα αλλα μετα ηθελε ολη η κουζινα καθαρισμα..η κορη μου και τωρα πολλες φορες θελει να την ταιζω, ειναι παραχαιδεμενη! νομιζω οτι απλα βαριουνται και τα θελουν ολα ετοιμα.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ αυτό σκέφτομαι το καθάρισμα,γι'αυτό δεν την άφηνα τόσο καιρό,τώρα όμως είναι προσεχτική,και μόλις ξεκίνησε,της έχω πάρει σαλιάρα μπλούζα με μανίκι από ικέα και κάνω την δουλειά μου!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι, νομίζω ότι είναι στο παιδί, μη σε αγχώνει.

 

Αν είναι και κακόφαγο, τότε μην το σκέφτεσαι καν!

 

καλαμαράκι μου γλυκό, και ο δικός μου άρχισε να τρώει αποκλειστικά μόνος του στον ιδιωτικό παιδικό. Βάζει χαρτοπετσέτα, από πανω το πιάτο του και δίπλα το ποτηράκι με το νερό.

Τρώει, πίνει νερό, σκουπίζεται, παέι στην κουζίνα, αδειαζει τα υπολλείματα στα σκουπίδια και πετάει το πιάτο στο νεροχύτη (δεν φτάνει χαχαχα)

 

απολαυστικός λέμε!

 

και εμεις καπως ετσι ειμαστε,βεβαια εκανα την υπερβαση και εγω και τον αφηνα να τρωει μονος του απο πολυ νωρις περιπου 18μηνων με κοστος βεβαια μετα να θελει γενικη η κουζινα και ο ιδιος απολυμανση:lol:

νομιζω οτι ειναι θεμα δικο μας ποτε θα ειμαστε σε φαση να τα μαθουμε να τρωνε μονα τους.;)

Link to comment
Share on other sites

Η Μαρια τρωει μονη της αρκετα συχνα! Χειριζεται πολυ ευκολα το πηρουνι (ειδικα στα κομμενα φρουτα που τα τσιμπαει), τα χερια της (φυσικα και λερωνεται και γινεται μουργος) και το κουταλι μονο που δυσκολευεται με το τελευταιο.

Παντως οταν βιαζομαστε να παμε καπου ή οταν εχουμε βγει εκτος προγραμματος, την ταϊζω εγω παρολο που ξερω πως μπορει και μονη της. Απλα κανει κι εκεινη τα ζωα μου αργα :lol: και γι' αυτο.. :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμας που ειναι 3και κατι η μεγαλη τρωει πολυ συχνα μονη της αλλα κανει 10 χρονια και τον τοπο χαλια. αλλα ετσι ειναι...αν ομως δε της αρεσει το φαι πρπεει να την ταισεις.. ξεκινησαμε σγα σιγα να της γεμιζουμε το κουταλακι οταν ηταν περιπου 2 και συντονισε κινησεις και το φτανε στο στομα. τωρα η μικρη μου ειναι 16 μηνων και της δινω το πιρουνακι με καρφωμενο πχ αρακα και το φερνει στο στομα, αλλα αν της δωσεις να κανει κατι μονη της παιζει.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

καλημερα εμενα η κορη μου απο πολυ μικρη νομιζω 15 μηνων, ήθελε να τρωει μονη της εκει πεισματαρα! εκανε τον τοπο χαλια αλλα τι να έκανα? την αφηνα να φαει μονη της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα εμενα η κορη μου απο πολυ μικρη νομιζω 15 μηνων, ήθελε να τρωει μονη της εκει πεισματαρα! εκανε τον τοπο χαλια αλλα τι να έκανα? την αφηνα να φαει μονη της

 

Ακριβως τα ίδια και ο μικρός μου. Αφου απο τις πρώτες λέξεις που έμαθε να λέει ήταν το "μονο μουυυυυυυυυυ" :rolleyes: Επίσης δεν ήθελε με τίποτα σαλιάρες. Το αποτέλεσμα ήταν πως απλά είχα 2-3 βαμβακερά μπλουζάκια που μου τα είχε δώσει η νυφη μου (ήταν των ανηψιών μου) και του ήταν μεγάλα οπότε κάλυπταν τα πάντα, και του φόραγα όταν τρώγαμε. Επλενα αυτά λοιπόν και τέλος.

Πάλι καλα έμαθε γρήγορα να χειριζεται καλα το κουτάλι και μετά το πιρούνι, με αποτέλεσμα τα πασαλίματα να περιοριστούν γρήγορα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Πλέον την αφήνω να ξεκινήσει μόνη της και στα μισά αναλαμβάνω εγώ γιατί έχει βαρεθεί και αρχίζει να παίζει...από 15- 16 μηνών ήθελε μόνη της να προσπαθεί και την αφηνα λίγο αλλα γινόταν εντελώς χάλια!

Τώρα το πρώτο γιαούρτι το τρώει μόνη της, το δεύτερο της το δίνω εγώ και όσο φάει. Το φαγητό μισό αυτή και μισό εγώ. Τα φρουτάκι μόνη της με το χέρι.

Δεν μπορώ να πω ότι γίνεται τρομερα χάλια η ίδια ή η κουζίνα. Ή εκείνη έχει βελτιωθεί ή εγώ έχω πια συνηθίσει τον κακό χαμό...;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω την ξεκινησα απο 10 μηνων περιπου

εσενα επειδη εχει μαθει οτι θα το ταισετε βαριεται μονο του

μαλλον η λυση θα βρεθει οταν παει παιδικο οπως σου ανεφεραν παραπανω

εσυ συνεχισε ομως τις προσπαθειες κ που ξερεις?:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

νομιζω οτι ειναι θεμα δικο μας ποτε θα ειμαστε σε φαση να τα μαθουμε να τρωνε μονα τους.;)

Τιγράκι θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου (με εξαίρεση ίσως τα πολύ κακόφαγα παιδιά, για τα οποία δεν μπορώ να έχω άποψη).

 

Από πριν γεννήσω ακόμα είχα ακούσει για την μέθοδο Baby-led weaning, η φυλοσοφία της οποίας είναι, κατα την μετάβαση στις στερεές τροφές το παιδί να έχει τον άμεσο έλεγχο της τροφής. Δλδ με απλά λόγια δίνεις την δυνατότητα στο παιδί να τραφεί μόνο του από πολύ μικρό. Πολύ μικρές μπουκίτσες φαγητού τις οποίες τρώει με τα χεράκια του.

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει ξεχωριστό θέμα που αναλύει πολύ καλά όλα τα οφέλη της μεθόδου. Θα προσπαθήσω να το εντοπίσω.

 

Για να μην κακρηγορώ, τα αποτελέσματα σε μας ήταν και είναι άκρως εντυπωσιακά! Από 12 μηνών είχαμε κατακτήσει πλήρως το πιρούνι και σχεδόν ένα μήνα τώρα (περίπου στους 18 μήνες) κατακτήσαμε και το κουτάλι!

Χαλάλι όλο το χάλι που έπρεπε να συμαζεύω μετά, χαλάλι και οι ατέλειωτες ώρες μέχρι να τελειώσουμε το φαγητό. Έβλεπα τον μικρό να το ευχαριστιέται τόσο πολύ και δεν με αποσχολούσε τίποτα. Και η καλύτερη επιβράβευση έρχεται όταν βλέπεις πόσο μεγάλους προόδους σημειώνει μέρα παρα μέρα.

 

Οπότε μανούλες μην φοβάστε να εμπιστευτείτε τα παιδάκια σας. Θα σας καταπλήξουν πραγματικά! Απλά δώστε τους την ευκαιρία... Όλοι ξέρουμε πόσο τους αρέσει να μας μιμούνται και να φέρονται σας εμάς, ενώ η αίσθηση ελευθερίας και ανερξαρτητοποίησης που νιώθουν, τα κάνουν να φουσκώνουν από υπερφηφάνια! ;)

vVzsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τον τάιζα μέχρι τα 2,5 που πήγε παιδικό. Έκτοτε θέλει να τρώει από μόνος του και επιμένει!:lol:Βέβαια, από πολύ νωρίς του έδινα να κρατάει ένα κουταλάκι κατά τη διάρκεια του φαγητού με το οποίο το ανακάτευε...δεν ξέρω αν αυτό έπαιξε ρόλο.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την weirdTales! Όλα ξεκινάνε πότε εμείς θα ξεκινήσουμε να τους αφήσουμε να τρώνε μόνα τους...δε θυμάμαι πότε ξεκινήσαμε εμείς τις προσπάθειες αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά στις διακοπές μας το καλοκαίρι που ήταν 20 μηνών περίπου να κάθεται στη καρέκλα της και να τρώει μόνη της το φαί της. Τώρα όχι πια τρώει μόνη της τα πάντα αλλά δε λερώνεται κιόλας!Ακόμα και στα όσπρια είναι πολύ προσεχτική...

Αν δε ξεκινήσεις λοιπόν δε θα ξέρεις το πότε πρέπει να τρώνε εξολοκλήρου μόνα τους!

Link to comment
Share on other sites

επειδή προσπαθώ κ εγώ τώρα να της μάθω να τρώει μόνη της βοηθήστε με ..

της βάζω μικρές μπουκίτσες στο πιάτο κ της δίνω πιρούνι...το κουτάλι ούτε κατά διάνοια μπορεί να το χρησιμοποιήσει μόνη της...

τα φρούτα της ας πούμε τα τρώει όλα επειδή της αρέσουν...

το μεσημεριανό τρώει καμιά 10αριά πιρουνιιές κ μετά σταματάει... αν την ταίσω εγώ τρώει άλλες τόσες ας πούμε... το ίδιο κ το απογευματινό...

δηλαδή πρέπει να την αφήσω να φάει 10 πιρουνιές κ να μην της δώσω άλλο; ή να την ταίζω μετά που τελειώνει μόνη της..; πώς να την καθοδηγήσω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δε τη πιέζω να φάει άλλο...τρώει όσο θέλει και μου λέει χότασα μανούλα και τελειώσαμε!Αλλά δεν έχουμε πρόβλημα βάρους...είναι κανονική σε βάρος...αν είχαμε πρόβλημα με βάρος και φαί δε ξέρω πως θα το χειριζόμουν...

Γιατί δε κάνεις ένα πείραμα;Άστην μία μέρα να φάει όσο θέλει για να δεις πως θα πάει το υπόλοιπο της ημέρας.Νομίζω βέβαια πως το κάθε παιδί λειτουργεί διαφορετικά και μόνο με πειράματα θα δεις τι ταιριάζει στο δικό σου!

Link to comment
Share on other sites

εμεις εδω και ενα μηνα αρχισαμε να τρωμε με πλαστικα πιρουνακια και θελουμε να τρωμε μονες μας το κουταλι δεν ειναι το ατου μας αλλα ενα γιαουρτακι μπορουμε να το καταφερουμε!!!ειμαστε 20 μηνων

Link to comment
Share on other sites

μαριτα αυτό έκανα σήμερα... είχαμε κοτόπουλο με πατατούλες κ καροτάκια...

έφαγε όλα τα καρότα με τη μία (αυτά της αρέσουν πιο πολύ), 2 πατάτες - κομματάκια, κ 2 μπουκιές κοτόπουλο... μετά τέρμα...δεν την τάισα παραπάνω - ποτέ μα ποτέ δεν την έχω πιέσει για φαγητό..όσο θέλει, απλά αν της δώσω εγώ τρώει...την άφησα έπαιξε... ξέρω ότι αν την τάιζα θα έτρωγε σίγουρα άλλο τόσο...:(

άντε να δούμε πώς θα πάει το απόγευμα...

θέμα βάρους δεν έχουμε..11,5 κιλά είναι δεν την λες βέβαια βαριά, αλλά μια χαρά είναι...θα το κάνω το πείραμα καμμιά βδομαδούλα.. κ ελπίζω να έχουμε βελτίωση...

 

αν έχει καμμία κανένα άλλο τρικ ας μου πει...πολύ με απασχολεί το θέμα, θέλω μέχρι σεπτέμβρη που θα τη στείλω στον παιδικό να ξέρει να τρώει μόνη της για να μη μένει νηστική...:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...