Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δοντάκια και πυρετός


Recommended Posts

Μανούλες θέλω να ακούσω τις εμπειρίες σας(σίγουρα υπάρχει παρόμοιο θέμα αλλά δεν αντέχω να ψάξω αγχώθηκα πολύυυ!)

Η μικρή μου μόλις μπήκε στον 6ο και σήμερα απο το πρωί έχει 38 πυρετό.Υποψιάζομαι πως βγάζει δοντακια γιατί τρέχουν σάλια,τρώει τα χέρια της κ χτυπιέται.Ο γιατρός απέκλεισε την πιθανότητα ίωσης κ τώρα περιμένω τα αποτελέσματα της ουροκαλλιέργειας για να δούμε μήπως και τυχόν έχει ουρολοίμωξη:(

Θέλω να ρωτήσω είναι φυσιολογικό να έχει τόσο πυρετό απο τα δοντάκια?Πως να την ανακουφίσω?κλαίει ολη μέρα,δεν τρώει,δεν κοιμάται και έκανε κ τρεις φορές κακα ενώ ειναι δυσκοίλια κ κάνει συνήθως μερα παρα μέρα με το ζόρι.

Παρόμοιες εμπειρίες?:-(

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τωρα δεν θα σε ηρεμησω και πολυ αλλα ο δικος μου γιατρος δεν δεχεται τοσο μεγαλο πυρετο απο δοντια. Και ο γιος μου η αληθεια ειναι δεν εκανε ποτε πυρετο με δοντι.

 

Περιμενε τα αποτελεσματα για να σιγουρευτεις.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν θα σε ηρεμησω και πολυ αλλα ο δικος μου γιατρος δεν δεχεται τοσο μεγαλο πυρετο απο δοντια. Και ο γιος μου η αληθεια ειναι δεν εκανε ποτε πυρετο με δοντι.

 

Περιμενε τα αποτελεσματα για να σιγουρευτεις.

και εμεις μια απο τα ιδια για την δικη μας γιατρο!ουτε η δικη μου μπεμπα μου εχει κανει κατι τετοιο που γενικα τα βγαζει δυσκολα..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια κι εμείς στην ίδια νομίζω ηλικία....

Πυρετός χαμηλότερα, αν θυμάμαι καλά 37.5 περίπου. Διάρροια ή τελοσπάντων ρευστά κακά ενώ δεν είχαμε θέμα. 3 και 4 φορές τη μέρα ενώ κανονικά έκανε κάθε δύο και τρεις μέρες, σάλια, γκρίνια, ανησυχία...

Εμείς θηλάζουμε και είμασταν και είμαστε συνεχώς..."συνδεδεμένοι"...

Αγκαλίτσα κι αγκαλίτσα κι αγκαλίτσα...

Τώρα βγαίνει το 6ο δόντι (το πρώτο βγήκε στον 6-7ο μήνα). Αυτά όλα τα παραπάνω συνέβησαν μόνο στην αρχή, δηλαδή, πριν βγει το πρώτο δόντι. Στα επόμενα δεν έγιναν (εννοώ τον πυρετό και τα συχνά ρευστά κακά - εκτός απ' την γκρίνια, την ανησυχία και τα σάλια...τα έχουμε κάθε φορά που ετοιμάζεται να βγει δόντι).

 

Αυτό που διάβασα σχετικά (βλέπε λίνκ κάτω) είναι ότι τα δόντια προκαλούν πυρετό κανονικά εώς και 38.3. Όμως όλοι οι γιατροί είναι επιφυλακτικοί γενικώς γιατί αυτό που μπορεί να συμβεί είναι ότι λόγω του στρες που βιώνει το μωρό λόγω της ενόχλησης, πόνου κλπ απ' τα δόντια, εξασθενεί το ανοσοποιητικό σε συνδυασμό με μία εποχή που βάζει τα πάντα στο στόμα, είναι πιθανό και ευκολότερο να κολλήσει κάτι και τελικά ο πυρετός να μην είναι άμεσα οφειλόμενος στα δόντια αλλά έμμεσα....

 

Φυσικά, για να ξέρεις τι γίνεται καλά κάνεις και κάνεις όλες τις εξετάσεις κλπ. Εμείς δεν κάναμε.

 

Αν θέλεις να δεις σχετικά μπορείς να διαβάσεις αυτό:

http://www.askdrsears.com/html/10/T106500.asp

Link to comment
Share on other sites

O δικός μας γιατρός υποστηρίζει πως ο πυρετός μέχρι 38 μπορεί να οφείλεται στα δόντια. Ο γιος μου είχε 20 μέρες διάρροια πριν σκάσουν τα δύο πάνω δοντάκια... Με το που εμφανίστηκαν, τέρμα η διάρροια! Πυρετό δεν έκανε καθόλου. Ας μην ξεχνάμε όμως πως κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Όλα αυτά που αναφέρεις πάντως δείχνουν πως την ταλαιπωρούν τα δοντάκια της... Υπομονή και καλά αποτελέσματα με τις εξετάσεις σας!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Stap πολυ ενδιαφέρον το σαιτ που μου έδωσες,ευχαριστω.

Ευχαριστώ και όλες σας για τις απαντήσεις.Το κακό είναι οτι τη νύχτα νομίζω εβηχε λίγο κ δεν ξέρω αν έβηχε απο τα σάλια της ή αν έχει αρρωστήσει...

Τωρα το πρωι ευτυχώς πυρετό δεν έχει αλλά γκρινιάζει:(

Επεξεργάστηκαν by revythaki
συμπλήρωση

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω και κάτι.Το σιρόπι το ντεπον μπορώ να το βάλω μεσα στο γάλα της?Γιατί χθες που προσπάθησα να της δώσω λίγο το έφτυνε...

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν θα σε ηρεμησω και πολυ αλλα ο δικος μου γιατρος δεν δεχεται τοσο μεγαλο πυρετο απο δοντια. Και ο γιος μου η αληθεια ειναι δεν εκανε ποτε πυρετο με δοντι.

 

Περιμενε τα αποτελεσματα για να σιγουρευτεις.

 

και ο δικος μας γιατρος το ιδιο, οταν τον ειχα ρωτησει μου ειχαε πει οτι απο τα δοντια το παιδι δεν ανεβαζει πυρετο, ομως πιστευω πως εξαρταται κιολας απο το παιδι!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας έχει κάνει και 38,2 από δόντια. Ο βήχας είναι φυσιολογικός από τα σάλια... πολύ ορό πριν τον ύπνο ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς μας έχει κάνει και 38,2 από δόντια. Ο βήχας είναι φυσιολογικός από τα σάλια... πολύ ορό πριν τον ύπνο ;)

τον ορο πώς να της τον δώσω?:oops:δεν κατάλαβα...

Πάντως ευτυχώς ουρολοίμωξη δεν είναι,βγήκαν τα αποτελέσματα.και σήμερα πυρετο πανω από 37,4 δεν έκανε

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δινουν ντεπον σε τοσο μικρο απαπα sorry κιολας αλλα η δικια μας παιδιατρος με υποθετα κατευθειαν και τελειωσε το θεμα,δεν μπορω να καταλαβω γιατι το ντεπον,τα υποθετα ειναι αποτελεσματικα και πστευω αν το παιδι δεν εχει κατι σοβαρο με υποθετο περναει κατευθειαν και μην ανησυχεις γιατι ειχα μια γνωστη που και τα τρια της παιδια ειχαν 38.5 πυρετο απο τα δοντακια,ευχομαι ναμην ταλαιπωρηθει το λουλουδι σου:):)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μαρία μου.Ντεπονάκι δίνω το παιδικό το σιροπάκι,το συστήνουν οι γιατροί και σε περίπτωση που ενα βρεφάκι παρουσιάσει πυρετό μετά απο εμβόλιο.

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να της το δωσεις με συριγγα?χωρις τη βελονα,εννοειται!!!!!!τη βαζεις στο στομα και σιγα σιγα αυτο θα το καταπινει.κι εγω ετσι του το δινω.

Link to comment
Share on other sites

Τον ορό (τους μαλακούς συσκευασμένους otrisalin για παράδειγμα) της τον βάζεις στη μύτη. Μισό μπουκαλάκι στο ένα ρουθούνι και μισό στο άλλο με προσοχή να μην τραυματίσεις την μυτούλα... Εννοείται ότι θα γκρινιάξει και δεν θα της αρέσει αλλά θα βοηθήσει τη μύτη να ρευστοποιήσει και να απαλλαγεί από βλέννες που δεν μπορεί να φυσήξει για να αποβάλει ;) Έτσι θα αναπνέει καλύτερα το βράδυ και δεν θα πνίγεται.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου φαίνετε πρέπει να σκίσουν τα πτυχία τους μερικοί γιατροι... Και εμάς ο δικός μας παιδίατρος απορίπτει τη σχέση δοντιών με πυρετό ή διάρροια. Κι όμως εμένα η μικρή έφτασε για μία μόνο μέρα 38,5 και την άλλη μέρα έσκασε μυτη το δοντάκι ! Μετά όταν είχε αρχίσει πάλι τις γκρίνιες και τα σάλια, είχε διάρροια για μία εβδομάδα, δέκατα και έσκασε πάλι μια μυτούλα απο δοντάκι. Τυχαίο???? Δεν νομίζω....

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

martini μου το δοκιμασα και έτσι όπως λες!(χωρίς τη βελόνα χαχα!είπαμε είμαι άσχετη μάνα αλλά όχι και τόσο:))το φτύνει αμέσως...

aeriko ετσι της έβαζα ορο οταν ήταν λεχουδάκι για να ανοίξει η μυτούλα,δεν το σκέφτηκα και για τώρα,ευχαριστώ!

anga με καθησυχάζει πολύ να ξ'ερω οτι τα πέρασαν κ άλλες γιατί πραγματικά τρόμαξα!Αντε να δούμε το δοντάκι επιτέλους!!!

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

να σας πω κι εγω την εμπειρια μου στο θεμα...

Γενικα ουτε η δικη μας παιδιατρος δεν παραδεχεται επισημα οτι τα δοντια μπορει και να κανουν πυρετο, βεβαια δεν το αποκλειει.

Η μπουμπου μου εχει κανει μια φορα πυρετο 39,5 παρακαλω για καποιες ωρες ενα βραδυ.Την επομενη μερα ηταν περδικι εχοντας πεταξει τα 2 πρωτα τις δοντακια μπροστα.Αρα στο μονο συμπερασμα που εχω καταληξει ειναι οτι ηταν απο τα δοντια

Link to comment
Share on other sites

Οσο το ψαχνω,διαπιστώνω οτι στις περισσότερες περιπτώσεις μετά τον πυρετό εμφανίστηκε δοντάκι.Εγώ δεν είδα κάτι ακόμη,λετε να ανησυχώ???

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανησυχείς :) Εμείς κάναμε τον πυρετό και το δόντι το είδαμε από μια εβδομάδα ;) Επίσης αν είναι πολύ σκληρά τα ούλα μπορεί να μην κατάφερε να βγει και να ξαναπροσπαθήσει ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωσε γλυκια μου και θα δεις οΤΙ θα σκασει μυτη το μικρο και κοφτερο δοντακι μετα θα τρεχεις:D:D:Dγια να μηνσε δαγκωσει:D:Dρε κοριτσια πολυ κοφτερα ομως απαπα:D:D:D,περιμενουμε με ανυπομονισια.....:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς την προηγούμενη Παρασκευή είχαμε τα ίδια συμπτώματα. Πυρετούλη μια φορά 38,1, τον οποίο καταπολεμήσαμε με ντεπόν σιροπάκι, γκρίνια, σάλια, ανορεξία (την οποία έχουμε ακόμα), διάρροια αλλά δοντάκι τίποτα!!!!!!

Η γιατρός μου λέει ότι μπορεί να είναι ίωση...... τι να πω.... θα δείξει!!!!!

RaZAp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ας επαναφερω το θεματακι

εχουμε 2 δοντακια στα οποια συμπτωμα κανενα μεχρι να σκασουν

εχει περασει ενας μηνα απο τοτε

εχθες εκανε 2 φορες διαρρια και το πρωι πυρετο 37,7 πηρε ντεπον και ευτυχως επεσε ο πυρετος μεχρι στιγμης

υπαρχει περιπτωση να βγαζει δοντι?

στα προηγουμενα δεν ειχε συμπτωματα

η παιδιατρος μου ειπε αν βγαζει δοντι πρεπει να σκασει μυτη διαφορετικα αν ανεβασει πυρετο παραπανω να τον παμε να τον δει

δεν εχουμε βηχα η μιξα οπως δεν ειναι κανενας μας αρρωστος

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι, το 37,7 στα βρέφη δεν είναι πυρετός, είναι δέκατα.

επίσης, εμείς ντεπόν δίναμε από 38,5 και πάνω (συμβουλή παιδιάτρου, εννοείται, δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου)

άσε να περάσουν 3 μέρες κ βλέπεις.

φαντάζομαι είναι το πρ'ώτο σου παιδάκι?

 

μην ανησυχείς, λογικά είναι από τα δοντάκια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...