Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φιλία


EleThess

Recommended Posts

ετσι ακριβως αυτο εννοουσαμε!γιατι δε μπορει απο τη μια να σου μιλαω μισο λεπτο στο τηλ γιατι δεν εχω ΚΑΘΟΛΟΥ χρονο κ εχω ενα σωρο δουλειες κ το μωρο κλαιει κ δε προλαβαινω τιποτα κ απο την αλλη να μιλαω σε ενα φορουμ!που θελει πιο πολυ χρονο να γραψεις να περιμενεις να σου απαντησουν κ να ξανααπαντησεις!στο κατω καατω η ζετα μπορει να μην εχει παιδι αλλα αυτο δεν την καθιστα αχρηστη στο να της πει καποιο προβλημα της η να ζητησει καποια συμβουλη!δε σημαινει οτι οσες δεν εκαναν παιδια εχουν μαυρα μεσανυχτα κ αρα δε τις μιλαμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 266
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ετσι ακριβως αυτο εννοουσαμε!γιατι δε μπορει απο τη μια να σου μιλαω μισο λεπτο στο τηλ γιατι δεν εχω ΚΑΘΟΛΟΥ χρονο κ εχω ενα σωρο δουλειες κ το μωρο κλαιει κ δε προλαβαινω τιποτα κ απο την αλλη να μιλαω σε ενα φορουμ!που θελει πιο πολυ χρονο να γραψεις να περιμενεις να σου απαντησουν κ να ξανααπαντησεις!στο κατω καατω η ζετα μπορει να μην εχει παιδι αλλα αυτο δεν την καθιστα αχρηστη στο να της πει καποιο προβλημα της η να ζητησει καποια συμβουλη!δε σημαινει οτι οσες δεν εκαναν παιδια εχουν μαυρα μεσανυχτα κ αρα δε τις μιλαμε!!!

Πάλι το αλλο ακρο πιασατε κοριτσια....δεν συννενοουμαστε!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως θα μπει στο φορουμ να ψαξει εμπειριες κ συμβουλες αλλα γιατι να μη διαθεσει 10 λεπτα στο τηλ για τη ζετα κ να μπει 10 λεπτα λιγοτερα στο φορουμ?αυτο θελω να πω:wink:

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα εννοειται οτι και η συμπεριφορά της φίλης της ειναι λάθος.Ναι προφανως εχει χρονο για ενα τηλεφωνημα ..αλλα μάλλον οτι εχει πεσει τοσο με τα μουτρα στην οικογενεια της που το αμελει.Όπως κανουν όλες οι νεες μανουλες νομιζω.Ειμαι σιγουρη πως ουτε καν εχει καταλαβει οτι η Ζετα ενοχλειται.Αυτο που θεωρω υπερβολικο ειναι το ξεσπασμα και το θυμο της επειδη ανακαλυψε οτι μπαινει στο forum.Δεν ειναι αυτος λογος να χαλας μια φιλια.Δλδ αν σου ελεγα να παμε για coffee αλλα δεν μπορουσες και μετα μαθαινα οτι πηγες τα πιτσιρικακια σου παιδικη χαρα πως θα σου φαινοταν να σου κραταγα μουτρα?Λιγο παραλογο δεν θα ηταν?Λες και ανταγωνιζομουνα τη σχεση σου με τα παιδια σου?

 

Ζετακι μιλα στη φιλεναδα σου και κανε και λιγο υπομονη να προσαρμοστει κι αυτη στους νεους της ρολους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ευχαριστω που προσπαθειτε να με βοηθησετε....

ο θυμος μου περασε, την απογοητευση την διατηρω και σημερα...

Καθε μερα διαβαζω αρθρα στο φορουμ ωστε αν χρειαστει κατι να εχω μια ιδεα πως μπορω να την βοηθησω, τοσο διαβασμα ουτε για μενα δεν θα εκανα πιστευω...

πηγα να την δω πριν 2 βδομαδες, δεν με ενοχλησε καθολου που συνεχεια ανοιγαμε ενα θεμα και στην τριτη λεξη το ειχαμε παρατησει γιατι κατι εκανε το μωρο...εκατσα 4 ωρες και ισως μιλησαμε σε συνολο ενα τεταρτο αλλα δεν πειραζει, γιατι το προσωπο της ελαμπε, γιατι ολο το σπιτι ειχε μια απιστευτη μωρουδιακη μυρωδια, γιατι καθε κινηση του μωρου με χαζευε και εμενα.... απο εκεινη τη μερα την εχω παρει τηλ καποιες φορες και δεν εχει απαντησει αλλα το προσπερασα γιατι σκεφτηκα πως κατι θα εκανε,θα κοιμοταν κλπ και θα με παρει οταν προλαβει κλπ αλλα πραγματικα με πειραζει να διαπιστωνω πως καθημερινα μιλαει στο φορουμ οσες φορες μπορει την μερα και οχι απλα για να λυσει αποριες -που θα ηταν απολυτα κατανοητο, δεν ειμαι τοσο παραλογη- αλλα για να τα πει με αλλες κοπελες που καταλαβαινω οτι αναπτυσετε ενα δεσιμο αλλα ειναι αραγε τοσο δυνατο ωστε να εχεις μεγαλυτερη αναγκη να τα πεις με γνωστες-αγνωστες παρα να παρει ενα τηλ εστω και τηλεγραφημα για να μιλησει σε ενα ατομο που ξερει οτι την αγαπαει και σε καθε καλεσμα ειμαι εκει με οποιο τροπο χρειαστει? υπομονη κανω πεντε μηνες τωρα, αλλα ενιωσα οτι μου τελειωσε χτες...

δεν ζητησα ποτε τιποτα, δεν ψαχνω ανταλλαγματα σε μια φιλια αλλα οταν νιωθω οτι εχω φαει πορτα χωρις να κανω το παραμικρο με απογοητευει...

οι προτεραιρεοτητες σαφως αλλαζουν αλλα οταν μπανεις σε ενα καινουργιο κοσμο τον διακοσμεις με τετοιο τροπο ωστε να χωρεσουν και τα αγαπημενα σου πραγματα μεσα σε αυτον, δεν τα πετας ολα στα σκουπιδια, εκτος αν δεν εχεις αγαπημενα τελικα...

 

να μην σχολιασω ποσο Κατινα νιωθω πραγματικα, που τρυπωσα εν αγνοια της στις σκεψεις της και στον κοσμο της...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και το χειροτερο -εκτος απο την Κατινια μου- ειναι στο μοναδικο σημειο που με αναφερει χρησιμοποιει την φραση "μια συναδελφος" αυτο ειμαι μονο......αυτο ηταν το πρωτο χαραχτηριστικο που βρηκε για να αναφερθει σε μενα, οχι μια φιλη, μια γνωστη, καποια, αλλα απλα "μια συναδελφος"

Link to comment
Share on other sites

και το χειροτερο -εκτος απο την Κατινια μου- ειναι στο μοναδικο σημειο που με αναφερει χρησιμοποιει την φραση "μια συναδελφος" αυτο ειμαι μονο......αυτο ηταν το πρωτο χαραχτηριστικο που βρηκε για να αναφερθει σε μενα, οχι μια φιλη, μια γνωστη, καποια, αλλα απλα "μια συναδελφος"

 

zetaki,καταλαβαίνω την απογοήτευση και τον πόνο που σου προκάλεσε όλο αυτό.

Δε θα σε βοηθήσει ίσως να νιώσεις καλύτερα αυτό που θα πώ αλλά προφανώς ενώ εσύ είχες σα δεδομένο της σχέσης σας τη φιλία και ανάλογα λειτούργησες, η κοπέλα δεν την είδε (τη σχέση ) σαν κάτι άλλο απο μια συναδελφική σχέση.

Με βάση αυτό καταλαβαίνεις ότι δε θα μπορούσε να της περάσει απ'το μυαλό ότι η στάση της θα σε πληγώσει γιατί στους γνωστους μας δε δικαιολογούμαστε για τις κινήσεις μας ,ουτε μοιραζόμαστε τις στιγμές μας μαζί τους.

Αν και όταν μπορέσεις ,δες το και σύ σαν μια γνωριμία και προχώρα παρακάτω.

Αν αντέχεις και πιστευεις ότι θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα αυτό κάποια στιγμή ζήτησέ της να μιλήσετε γι'αυτό.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ρε Ζετάκι για να αντιστρέψουμε λίγο τα πράγματα...

εάν εσένα σε έπαιρνε κπ τλφ και δεν απαντούσες, παρά μόνο όταν δεν μπορούσες να κάνεις αλλιώς, ερχόταν σπίτι σου και στις 4 ώρες της αφιέρωνες μόνο 15 λεπτά, της απευθυνόσουν σαν "συνάδελφο" κ όχι σαν φίλη, αλλά αυτή συνέχιζε να σε παίρνει συνεχώς τλφ, να έρχεται σπίτι σου, να προσπαθεί να εισβάλλει στη ζωή σου, και ανακάλυπτες κάποια στιγμή ότι σε "κατασκοπεύει" ακόμα και στο ιντερνετ...πώς θα ένιωθες...;

Εγώ πάντως θα ένιωθα ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ...μπρρρρρρρ

η φιλία είναι ελευθερία... πρέπει να θέλεις τον άλλο και να σε αποζητεί κ ο άλλος... αν είναι μονόπλευρα τα πράγματα δεν είναι φιλία, είναι κατά συνθήκη γνωριμία...

λυπάμαι αν σε στεναχωρώ αλλά προχώρα....

Link to comment
Share on other sites

Ρε Ζετάκι για να αντιστρέψουμε λίγο τα πράγματα...

εάν εσένα σε έπαιρνε κπ τλφ και δεν απαντούσες, παρά μόνο όταν δεν μπορούσες να κάνεις αλλιώς, ερχόταν σπίτι σου και στις 4 ώρες της αφιέρωνες μόνο 15 λεπτά, της απευθυνόσουν σαν "συνάδελφο" κ όχι σαν φίλη, αλλά αυτή συνέχιζε να σε παίρνει συνεχώς τλφ, να έρχεται σπίτι σου, να προσπαθεί να εισβάλλει στη ζωή σου, και ανακάλυπτες κάποια στιγμή ότι σε "κατασκοπεύει" ακόμα και στο ιντερνετ...πώς θα ένιωθες...;

Εγώ πάντως θα ένιωθα ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ...μπρρρρρρρ

η φιλία είναι ελευθερία... πρέπει να θέλεις τον άλλο και να σε αποζητεί κ ο άλλος... αν είναι μονόπλευρα τα πράγματα δεν είναι φιλία, είναι κατά συνθήκη γνωριμία...

λυπάμαι αν σε στεναχωρώ αλλά προχώρα....

 

ή ακομα αν ειναι μονοπλευρα τα πραγματα, ειναι καταπιεση απο την οποια δεν μπορεις να ξεφυγεις για τυπικους λογους ή λογους ευγενειας, ή ακομα και εμμονες του αλλου σε μια "φαντασιωτικη" σχεση....:roll:

 

(απλα δινω μια προεκταση στο θεμα του μονοπλευρου, δεν σχολιαζω ακριβως οσα θιγει η Ζετακι....)

 

κ εγω λεω προχωρα!δεν ειναι παντα 'κακος' ο αλλος αλλα ενδεχομενως ανειλικρινης για χ ψ λογους....:roll:

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα τις επιλογές μου, βαρέθηκα τους συμβιβασμούς μου βαρέθηκα τα ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!!!!!!!

Μεγάλωσα σε μια οικογένεια με αγάπη, με πολύ αγάπη!!!!!! Έμαθα να ακούω πως με αγαπούν και να το λέω όταν πραγματικά το νιώθω, έμαθα να ακούω, να δίνω χωρίς να περιμένω ανταλλάγματα, να κάνω τα πάντα για να βλέπω στο πρόσωπο που αγαπώ ή νοιάζομαι την ευτυχία και το χαμόγελο και να μου αρκεί…

Μεγάλωσα, έφαγα αρκετά χαστούκια μέχρι που συνειδητοποίησα ότι η δοτικότητα σήμερα είναι συνώνυμο της εκμετάλλευσης, πως όσο δίνεις ο άλλος δεν προσπαθεί να το καταλάβει και να το εκτιμήσει αλλά προσπαθεί να απορροφήσει ότι του δίνεις και να την κάνει… αλλά πλέον βαρέθηκα….. έχω και εγώ ανάγκες και συναισθήματα και «θέλω» και πλέον όταν δίνω θέλω να πάρω κάτι όχι για να επιβεβαιώσω τον εγωισμό μου αλλά για να νιώσω πως υπάρχω γιατί αξίζει πως δεν είναι «κατά συνθήκη γνωριμία» και πάμε παρακάτω…

Βαρέθηκα να είμαι το «σκαλοπάτι» στις ζωές των άλλων για να περάσουν σε άλλη φάση της ζωής τους και όταν αναρωτηθώ τι έγινε να πάρω την απάντηση «άλλαξαν οι προτεραιότητες» «τρέχω» μεγαλώσαμε»…σκασιλα μου… ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!!!! Αφήνω τον κάθε άσχετο να με κάνει να νιώθω ρηχή και ασήμαντη, γιατί??? Ποιος είναι σε τελική???

Βαρέθηκα, θέλω επιτέλους όποιος είναι διπλά μου να υπάρχει λόγος να είναι επιλογή διάρκειας γιατί είμαι εδώ και υπάρχω και έχω ανάγκες και βαρέθηκα να αναρωτιέμαι κάθε φορά τι έκανα λάθος… Όποιος είναι δίπλα μου από εδώ και πέρα θα μου το δείχνει καθημερινά, θα μου το δείχνει γιατί το έχω ανάγκη, γιατί το χρειάζομαι και θέλω επιτέλους να το καταλάβει γιατί υπάρχω και θέλω το οξυγόνο μου, που για μένα είναι η αγάπη… όποιος δεν μπορεί-θέλει να το σεβαστεί ΠΛΕΟΝ δεν χωράει στην ζωή μου, δεν έχω χρόνοοοοο….. «πιο καλή η μοναξιά από σένα που δεν φτάνω, μια σε βρίσκω μια σε χάνω, πιο καλή η μοναξιά!!!!!»

ΤΕΛΟΣ!!!!!!!

Κ Ο Υ Ρ Α Σ Τ Η Κ Α

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φεύγω χωρίς τον ουρανό

που είχα κάποτε στα μάτια,

τώρα στο δρόμο μου μετρώ

της μοναξιάς μου τα κομμάτια.

Φίλοι κι αγάπες δεν υπάρχουνε για μένα

μες στην καρδιά μου

μες στην καρδιά μου είναι όλα ραγισμένα.

 

Δεν θέλω άνθρωπο να δω και να πιστέψω

κανένα

δεν θέλω όνειρα ζωής να καταστρέψω

για μένα

ήρθ' ο καιρός για να σου πω

πως τώρα θέλω ν' αγαπώ

εμένα.

 

Φεύγω χωρίς να θυμηθώ

τα όσα έζησα με σένα,

τώρα ν' αλλάξω προσπαθώ

τα βήματά μου τα χαμένα.

Φίλοι κι αγάπες δεν υπάρχουνε για μένα

μες στην καρδιά μου

μες στην καρδιά μου είναι όλα ραγισμένα.

Link to comment
Share on other sites

...οι προτεραιρεοτητες σαφως αλλαζουν αλλα οταν μπανεις σε ενα καινουργιο κοσμο τον διακοσμεις με τετοιο τροπο ωστε να χωρεσουν και τα αγαπημενα σου πραγματα μεσα σε αυτον, δεν τα πετας ολα στα σκουπιδια, εκτος αν δεν εχεις αγαπημενα τελικα...

 

 

 

 

Δεν θελησε καμια κοπέλα -εκτος απο την Δήμητρα- να σχολιάσει την κρίση-εκρηξη μου, φανταζομαι γιατι με θεωρειται πολυ υπερβολικη, αδικη, παράλογη... ισως και να ειμαι αλλα πραγματικα ειναι θλιβερο να διαπιστωνεις απο συμπτωση ποσο αδιαφορος εως ανεπιθυμητος εισαι στην ζωη του αλλου που ηταν κομματι της ζωης σου.Θεωρουσα πως ειχα την δυνατοτητα να ξεχωριζω μια φιλια απο μια "κατα συνθηκη γνωριμια..."

Προφανως για να ασχολουμε ακομα και να βασανιζομαι, μου λειπει,με στεναχωρει... αλλα εγκαταλειπω... μεχρι να επιστρεψει στην δουλεια και να τα λεμε "συναδελφικα" πια...

οσο για μενα, πιστευω πως αν ποτε γινω μανουλα θα θυμαμαι ποσο αδικο ειναι να διαγραφεις ενα κοσμο για να χτισεις ενα καινουριο,γυαλινο και αποστειρωμενο...

Link to comment
Share on other sites

οσο για μενα, πιστευω πως αν ποτε γινω μανουλα θα θυμαμαι ποσο αδικο ειναι να διαγραφεις ενα κοσμο για να χτισεις ενα καινουριο,γυαλινο και αποστειρωμενο...

Πραγματικα με κανεις και εχω τυψεις μην τυχον άφησα κανεναν έξω από τη ζωη μου επειδη έμεινα εγκυος.. δε νομιζω όμως. Καποτε και εγω λυπηθηκα που έχασα καλους φιλους. Για εμενα ήταν οικογενεια και για εκεινους ήμουν φιλη λόγω αναγκης, έτσι αποδειχτηκε. Ακομη δεν το έχω ξεπερασει. Τους βλεπω καμια φορα στον υπνο μου και δε θελω να ξυπνησω!!

Παρ΄ όλα αυτα προχωραω... πιο επιφυλακτικη, δυσκολη, και ρελιστρια. Το ιδιο να κανεις και εσυ!;)

Link to comment
Share on other sites

ζετακι μου οταν με το καλο επιστρεψει στη δουλεια το καλυτερο που μπορεις να κανεις για τον εαυτο σου ειναι να μην παρασυρθεις να επιδιωξεις την ιδια σχεση που ειχατε.θα φανεις η αδυναμη κ αυτη που εχει αναγκη.οχι δε θα το κανεις.θα εχετε μια απλη τυπικη επαγγελματικη σχεση.σου ειπα την δικιολογω ως ενα σημειο αλλα οχι κ ετσι...πραγματικα σε εβαλε στο περιθωριο.καλη δυναμη σου ευχομαι κ ειμαι σιγουρη πως θα το ξεπερασεις με μια νεα φιλια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζετάκι, μη στενοχωριέσαι κούκλα μου, πολλοί άνθρωποι συμπεριφέρονται έτσι. Δεν είναι απαραίτητα κακοί, απλώς εμείς είμαστε πιο ευαίσθητοι.

Θωρακίσου και μην αφήνεις κανέναν και τίποτε να πληγώνει την ψυχή σου. Δεν αξίζει να στενοχωριέσαι.

Έχω χάσει άπειρες φίλες, γιατί θεώρησαν ότι δεν χωράω στη ζωή τους.

Προχώρησα όμως μπροστά και βρήκα κι άλλους φίλους. Και ξανά το ίδιο. Και ακόμη και τώρα σ' αυτή την ηλικία γνωρίζω καινούρια άτομα και χαίρομαι.

Τι να σου πρωτοεξιστορήσω?

Για τη φίλη που μόλις παντρεύτηκε δεν με ξαναπήρε ούτε τηλέφωνο και με θυμήθηκε σε μια φάση της ζωής της που είχε ανάγκη από φίλους?

Για τη φίλη που όσο είχε προβλήματα με έπαιρνε όλη μέρα τηλέφωνο και μόλις λύθηκαν τα προβλήματά της, αραίωσε σιγά σιγά?

Για τη φίλη που μόλις μεγάλωσαν λίγο τα παιδιά της με έγραψε στα παλιά της τα παπούτσια με την αιτιολογία ότι δεν έχει χρόνο αλλά ωστόσο βρίσκει χρόνο για τις νέες φίλες της που έχουν κοινά ενδιαφέροντα?

Θα σου πω όμως για τη φίλη που έκανε παιδί και μέρα νύχτα συζητάει μόνο για το παιδί και τίποτε άλλο, που όμως επιδιώκει να κάνουμε παρέα, απλώς εγώ την έχω γειώσει τώρα τελευταία, γιατί έχω κουραστεί να ακούω συνεχώς τα ίδια πράγματα και να μην ενδιαφέρεται για μένα καθόλου. Αυτή η κοπέλα μπορεί να πει ότι άλλαξε η ζωή της και εξαφανίστηκα εγώ. Και σίγουρα η κοπέλα έχει δίκιο. Όμως δίκιο έχω κι εγώ, να θέλω να πω και πέντε διαφορετικά πράγματα πέρα από το πόσο όμορφο, καλό και έξυπνο είναι το παιδί της. Και αισθάνομαι τύψεις που την έχω γειώσει.

Θα σου πω για τη φίλη μου που γέννησε και μεγαλώνει το παιδί της και είμαστε σαν αδελφές, παρόλο που μας χωρίζουν χιλιόμετρα και επιδιώκουμε και οι δύο να κάνουμε παρέα και περνάμε τέλεια, όταν βρισκόμαστε.

Θα σου πω για τη φίλη μου που γέννησε και επιδιώκει κι αυτή να κάνουμε παρέα και να βρισκόμαστε και κάθε φορά που μιλάμε ή βρισκόμαστε περνάμε απολαυστικά!

Θα σου πω για νέες φίλες που γνώρισα και πραγματικά χαίρομαι πολύ γι' αυτό.

Δεν είναι όλα άσπρο - μαύρο. Κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις. Το ίδιο και η φιλία.

Άλλες φιλίες αντέχουν στο χρόνο ενώ άλλες είναι μόνο για λίγο καιρό.

Κι αν μια φιλία χαθεί, θα έρθει μια καινούργια.

Μην το παίρνεις κατάκαρδα.

Προχώρα μπροστά και κάπου στη γωνία σε περιμένει η επόμενη φίλη.:wink:

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα με κανεις και εχω τυψεις μην τυχον άφησα κανεναν έξω από τη ζωη μου επειδη έμεινα εγκυος.. δε νομιζω όμως. Καποτε και εγω λυπηθηκα που έχασα καλους φιλους. Για εμενα ήταν οικογενεια και για εκεινους ήμουν φιλη λόγω αναγκης, έτσι αποδειχτηκε. Ακομη δεν το έχω ξεπερασει. Τους βλεπω καμια φορα στον υπνο μου και δε θελω να ξυπνησω!!

Παρ΄ όλα αυτα προχωραω... πιο επιφυλακτικη, δυσκολη, και ρελιστρια. Το ιδιο να κανεις και εσυ!;)

 

Διαβάζοντας αυτό το topic, κι εγώ τα ίδια συναισθήματα έχω. Μήπως και στεναχώρησα εν αγνοία μου και άθελά μου κάποιον που μέχρι να γεννήσω τα παιδιά μου με θεωρούσε φίλη και τώρα διαχωρίζει το δικό του/της κοσμο με τον δικό μου, χαρακτηρίζοντάς τον γυάλινο και αποστειρωμένο. Και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πόσο πολύ πραγματικά μπορεί να πονάει αυτή η κοπέλα μέσα της. Λυπάμαι, Ζετάκι, ειλικρινά λυπάμαι που βρίσκεσαι σ'αυτή τη θέση. Έχω βρεθεί κι εγώ, γνωρίζω τη λύπη και το αίσθημα του κενού όταν χάνεται μία σχέση που εσύ θεωρούσες φιλία και προφανώς ο άλλος θεωρούσε "συνεργασία".

 

Μιλάω από την απέναντι πλευρά, από την πλευρά που έκανε παιδιά και ξαφνικά συνειδητοποιεί ότι μένει μόνη. Γιατί οι φίλες που έχουν παιδιά είναι πολύ απασχολημένες και απομονωμένες (βλέπε γρίπες και όλα αυτά), οι δε φιλες που δεν έχουν παιδιά προφανώς το θεωρούν πολύ βαρετό να πάνε επίσκεψη σε μια φίλη τους που κάθε τρεις και λίγο θα διακόπτει τη συζήτηση γιατί ένα απ'τα μωρά χτύπησε ή πείνασε ή έκλαψε ή πρέπει να αλλάξει πάνες. Όχι ότι τους αδικώ. Απλά σκέφτομαι πόσο πολύ θα εκτιμούσα μία φίλη σαν το Ζετάκι, που θα ήταν έτοιμη να μπει στον νέο μου αυτό κόσμο και να μ'αφήσει να τον μοιραστώ μαζί της, κι εγώ να της δίνω το χέρι παρηγορητικά όταν εκείνη θα μου εξηγεί γιατί το πρώτο ραντεβού της προηγούμενης εβδομάδας δεν πήγε καλά και πόσο χάλια ήταν ο τύπος.

 

Δυσκολες οι σχέσεις. Δύσκολες. Και πολύ ενδιαφέρουσες.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι η αντιδραση σου ειναι υπερβολικη ή παραλογη ή οτιδηποτε τετοιο. Καλυτερα που τα λες καπου και ξεσπας παρα να τα κρατας μεσα σου και να αναρωτιεσαι γιατι εγινε αυτο. Πιστεψε με μεχρι να γραψω και εγω την δικη μου ιστορια με την κολλητη μου αναρωτιομουν γιατι (και υπαρχουν μερες που ακομα το κανω). Ενα εχω να πω η ζωη ειναι ροδα που γυριζει. Θα αναφερω για μια φιλια δυο γυναικων που κρατουσε απο το γυμνασιο σχεδον και μετα απο 15 χρονια μαλωσαν και δεν μιλουσαν για 3 ολοκληρα χρονια και ξαφνικα η μια πηρε τηλ την αλλη να της ευχηθει στη γιορτη της και μετα απο 1 βδομαδα να της πει να βγουνε για καφε (η οποια την αλλη την κοπελα την σνομπαρε συνεχεια και για ποσο καιρο την εφτυνε μεχρι που μαλωσαν). Καποια στιγμη θα δεις που θα σε θυμηθει. (εγω απο την δικια μου δεν το βλεπω βεβαια......)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πραγματικά τα έχω πααααααρρρρεεεεειιιιιιιι!!!!!!!!!!!!

Ειμαι εδώ και μήνες μονη μου στην δουλεια και θα ειμαι ακομα περισσοτερους μονη μου, για ηθικους λογους και φιλιας δεν ζητησα ποτε αντικαταστατη και ας τρεχω και ας μην προλαβαινω και ας εχω χασει την μπαλα............ προσπαθω να καταλαβω την φιλη μου οτι χρειαζεται τον χρονο της για να βρει τους ρυθμους της παλι, να βρει λιγο χρονο για εκεινη, για εμενα που ακομα δεν εχει βρει και ακομα αντιμετωπιζω με κατανοηση τα τηλεφωνηματα=τηλεγραφημα κλπ ωσπου με μεγαλη θλιψη και απογοητευση σημερα διαπιστωσα πως υπαρχει στο forum και πως καθημερινα βρισκει χρονο να μπει, να διαβασει, να μιλησει..... προφανως εχει μεγαλυτερη αξια αυτο......

απογοητευση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Καλη μου μηπως ειδες τις ωρες που γραφει? Εμενα πχ θα με δεις μεταμεσονυκτια που δεν νομιζω οτι τετοια ωρα θα μπορουσα να ενοχλησω καποια κολητη μου κι ας τις λατρευω.

Επισης μπορει να εψαχνε καποια πληροφορια και να βρεθηκε εδω.

Τελος μηπως νοιωθει και εκεινη το ιδιο? Πχ δεν θελει να σε ενοχλειή να σε κλεινει σε ενα σπιτι μιας και δεν μπορει να βγει ευκολα (ειδικα αν και εσυ δεν εχεις κανει την πρωτη κινηση ή δεν δειχνεις να εχεις διαθεση?)

 

Οι καλες φιλιες δεν χαλανε. Γιατι απλουστατα οταν κατι μας ενοχλησει το λεμε. Μπορει να ειναι τοσο απλη η απαντηση που θα μας εκπληξει :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως αυτο εννοουσαμε!γιατι δε μπορει απο τη μια να σου μιλαω μισο λεπτο στο τηλ γιατι δεν εχω ΚΑΘΟΛΟΥ χρονο κ εχω ενα σωρο δουλειες κ το μωρο κλαιει κ δε προλαβαινω τιποτα κ απο την αλλη να μιλαω σε ενα φορουμ!που θελει πιο πολυ χρονο να γραψεις να περιμενεις να σου απαντησουν κ να ξανααπαντησεις!στο κατω καατω η ζετα μπορει να μην εχει παιδι αλλα αυτο δεν την καθιστα αχρηστη στο να της πει καποιο προβλημα της η να ζητησει καποια συμβουλη!δε σημαινει οτι οσες δεν εκαναν παιδια εχουν μαυρα μεσανυχτα κ αρα δε τις μιλαμε!!!

 

Κανεις λαθος.

Σαν μανα ξερεις οτι μπορει να κοιμηθει για 10 λεπτα να γραψεις μια λεξη αναμεσα σε πλυντηρια, αν ξυπνησει πας παλι κλπ

Πχ το να μιλησω στο τηλεφωνο ηταν αδιανοητο (ξυπνουσε με τον παραμικρο ηχο) . Το να γραψω ηταν αθορυβο ομως :mrgreen: Επισης κανεις δεν θα με εψαχνε αν πηγαινα για 5 λεπτα να τον αλλαξω πανα , να δωσω γαλα ή οτιδηποτε.

Δεν θελει πολυ χρονο αν γραφεις ενα ποστ τωρα και ενα μετα απο ποση ωρα.

 

Επισης χωρις να θελω να πω κατι και να μειωσω την κοπελα εγω πχ δεν μπορουσα να λαβω απο καμια φιλη μου (η δεν ημουν θεση να απαντησω σε καμια πριν γεννησω) για:

κολικους

γιατι εχει διαρροη η πανα και τι κανω

γιατι εχει δυσκοιλιοτητα

γιατι κανει το ενα ή το αλλο.

Δεν αντικατεστησα καμια μα καμια φιλη μου με το να γραφω απλα εδω.

Ειναι ολες πολυτιμες για μενα και το ξερουν.

Απλα μαθαινω ...και για να μαθω αντι να ανοιξω εγκυκλοπαιδεια ανοιγω το Forum. :-D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος.

Σαν μανα ξερεις οτι μπορει να κοιμηθει για 10 λεπτα να γραψεις μια λεξη αναμεσα σε πλυντηρια, αν ξυπνησει πας παλι κλπ

Πχ το να μιλησω στο τηλεφωνο ηταν αδιανοητο (ξυπνουσε με τον παραμικρο ηχο) . Το να γραψω ηταν αθορυβο ομως :mrgreen: Επισης κανεις δεν θα με εψαχνε αν πηγαινα για 5 λεπτα να τον αλλαξω πανα , να δωσω γαλα ή οτιδηποτε.

Δεν θελει πολυ χρονο αν γραφεις ενα ποστ τωρα και ενα μετα απο ποση ωρα.

 

Επισης χωρις να θελω να πω κατι και να μειωσω την κοπελα εγω πχ δεν μπορουσα να λαβω απο καμια φιλη μου (η δεν ημουν θεση να απαντησω σε καμια πριν γεννησω) για:

κολικους

γιατι εχει διαρροη η πανα και τι κανω

γιατι εχει δυσκοιλιοτητα

γιατι κανει το ενα ή το αλλο.

Δεν αντικατεστησα καμια μα καμια φιλη μου με το να γραφω απλα εδω.

Ειναι ολες πολυτιμες για μενα και το ξερουν.

Απλα μαθαινω ...και για να μαθω αντι να ανοιξω εγκυκλοπαιδεια ανοιγω το Forum. :-D

 

 

 

Συγνώμη για την καθυστέρηση…

Τουλάχιστον για την δική μου περίπτωση, η φίλη μου γνωρίζει πως έχω ένα 3χρονο βαφτιστήρι που έχω κρατήσει άπειρες φόρες από βρέφος, όχι από υποχρέωση αλλά από αγάπη και διάθεση να βοηθήσω, οπότε έχω μια μικρή «γνώση» για μικρά πραγματάκια και μεγάλη διάθεση να μάθω ακόμα περισσότερα…

Μια μικρή αντίρρηση: κατά την άποψη μου –μπορεί να κάνω λάθος-δεν είναι πολύ καλό να μεγαλώνει «αθόρυβα» ένα παιδί γιατί νομίζω πως αποκτά φοβίες και ευαισθησία σε ήχους χωρίς να χρειάζεται και έχω ακούσει αρκετούς παιδιάτρους να λένε πως το βρέφος πρέπει να μεγαλώνει σε φυσικό περιβάλλον, και είναι κάτι που έχω παρατηρήσει και στο βαφτιστήρι μου, που μεγάλωσε σε καθημερινό περιβάλλον και κοιμάται ήρεμα και γαλήνια, ενώ το αδελφάκι του που όταν κοιμόταν είχε αποφασιστεί να επικρατεί νεκρική σιγή, κοιμάται και στην καρφίτσα που πέφτει τινάζεται, ξυπνά, κλαίει και είναι απίστευτα δύσκολο να κάνεις το παραμικρό… μου φαίνεται φυσικό αφού για εννέα μήνες άκουγε ήχους, φασαρία, μουσική κλπ να έχει συνηθίσει και να μην ενοχλείται και όταν έρθει στον κόσμο-δεν μιλάω για τύμπανα και καμπάνες-οπότε γιατί ξαφνικά να αλλάξεις τόσο απελπιστικά την ζωή σου…

Άρα και ένα τηλεφωνάκι σε ένα αγαπημένο σου πρόσωπο δεν είναι παρανοϊκό να το κάνεις, γιατί μπορεί να έγινες μανούλα αλλά λογικά θα θυμάσαι πως οι σχέσεις για να κρατηθούν θέλουν μια προσπάθεια και ενδιαφέρον, όταν είναι απελπιστικά μονόπλευρο ίσως ο άλλος κουραστεί, πάρει λάθος μηνύματα, νιώσει πως δεν χωράει πια κλπ όλα αυτά βέβαια για να τα σκεφτείς πρέπει να σε νοιάζει γιατί όπως έχει προαναφέρει η maan

« η φιλία είναι ελευθερία... πρέπει να θέλεις τον άλλο και να σε αποζητεί κ ο άλλος... αν είναι μονόπλευρα τα πράγματα δεν είναι φιλία, είναι κατά συνθήκη γνωριμία...» και της έχω δώσει αρκετό χρόνο, μήνες ολόκληρους….

Σχετικά με καθημερινές απορίες που δεν μπορούσες να απευθύνεις σε φίλες σου, δεν είμαι ειδικός, δεν ξέρω αν ισχύουν αλλά αναφορικά:

  • Κολικούς: μπορείς να του κάνεις ένα ζεστό μπάνιο που συνήθως τα χαλαρώνει και κοιμούνται ή να το κρατήσεις για λίγη ώρα όρθιο το παιδί στην αγκαλιά ή ζεστά επιθέματα για μερικά λεπτά στην κοιλιά του βρέφους ή να κάνεις ελαφρές κυκλικές μαλακτικές κινήσεις στην κοιλιά του βρέφους από δεξιά προς στα αριστερά που χαλαρώνει τα εντεράκια του και κατ’ επέκταση νομίζω βοηθάει λίγο και στην δυσκοιλιότητα αφού σε ένα βρέφος που τρέφεται με το μητρικό γάλα και γενικότερα, δεν μπορείς να δώσεις φάρμακα, και αργότερα να προσθέσεις στην διατροφή του λίγο χαμομήλι,

  • γιατί έχει διαρροή η πάνα και τι κάνω: ίσως δεν εφαρμόζει καλά και είναι χαμηλής απορροφητικότητας, θέλει προσοχή στα κιλά που αναγράφονται, οι ταινίες που ανοίγουν και κλείνουν με ευκολία βοηθούν να σφίξεις ή να χαλαρώσεις την εφαρμογή της πάνας και αλλαγή εταιρίας μέχρι να βρεις μια σωστή πάνα για το δικό σου μωράκι με καλή εφαρμογή γύρω από τα ποδαράκια και τη μέση τους,
  • γιατί κάνει το ένα ή το άλλο: είμαι εδώ για να απαντήσω αν ξέρω, να ψάξω αν δεν προλαβαίνει….

Δεν προσπαθώ να αποδείξω κάτι για τις γνώσεις που ίσως έχω ή για την άγνοια μου σε αρκετά πράγματα, προσπαθώ να πω ότι είμαι εδώ για να σταθώ δίπλα της, είμαι εδώ για να μοιραστώ τις φοβίες, ανασφάλειες, χαρές και ότι άλλο θέλει και θα το κάνω με αγάπη και ενδιαφέρον…

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ζετακι μου διαβαζω συνεχως αυτα που γραφεις και πραγματικα με προβληματιζεις.Δε θεωρω οτι εχεις αδικο...εχεις απολυτο δικιο σε καποια πραγματα αλλα βρε κοριτσακι μου τα διεκδικεις με λαθος τροπο.Πως να το πω...νιωθω σα να εχεις παθει μια εμμονη.Το τι ακριβως συμβαινει δεν μπορω να το ξερωΠιστευω ομως οτι δεν εχει παρει χαμπαρι η φιλη σου για τη δικη σου στεναχωρια/θυμο και εχει δημιουργηθει ολο αυτο απο αμελεια την φιλης σου...και γιάυτο σου λεω μιλα της.Μονο με κουβεντουλα λυνονται οι παρεξηγησεις.Ναι δυστυχως ερχονται στιγμες που ολοι μας μπαινουμε στην κοσμαρα μας και χρειαζομαστε ενα σκουντηγματακι απο καποιον για να ξυπνησουμε και να σκεφτουμε και τους γυρω μας.

 

Απο την αλλη θελω να σου πω κατι για σενα..ασχετο με το θεμα και με το τι θα γινει με τη φιλη σου.Μαθε να πατας στα ποδια σου γερα και πανω απ'ολα μαθε να δεχεσαι την απορριψη.Σ'αυτη τη ζωη ...δε γινεται ολοι να μας συμπαθουν και να μας αγαπανε (δεν εννοω τη φιλη σου-γενικα το λεω).Καποιοι μας αντιπαθουν η τους ειμαστε και εντελως αδιαφοροι.Μαθε αυτη την απορριψη να τη διαχειριζεσαι.

 

Τέλος νιωθω οτι απαιτεις καποια πραγματα... σωστα εφοσον η δικη σου συμπεριφορα ηταν σωστη...αλλα κοριτσακι μου τη φιλια δεν την απαιτουμε.Δεν υπαρχει τροπος να απαιτεις απο τον αλλο να σε βαλει στη ζωη του.Προσωπικα θα με επνιγε κατι τετοιο.

 

Πραγματικα στα λεω με ενδιαφερον ολα αυτα...γιατι καταλαβαινω οτι εχεις πικραθει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος.

Σαν μανα ξερεις οτι μπορει να κοιμηθει για 10 λεπτα να γραψεις μια λεξη αναμεσα σε πλυντηρια, αν ξυπνησει πας παλι κλπ

Πχ το να μιλησω στο τηλεφωνο ηταν αδιανοητο (ξυπνουσε με τον παραμικρο ηχο) . Το να γραψω ηταν αθορυβο ομως :mrgreen: Επισης κανεις δεν θα με εψαχνε αν πηγαινα για 5 λεπτα να τον αλλαξω πανα , να δωσω γαλα ή οτιδηποτε.

Δεν θελει πολυ χρονο αν γραφεις ενα ποστ τωρα και ενα μετα απο ποση ωρα.

 

Επισης χωρις να θελω να πω κατι και να μειωσω την κοπελα εγω πχ δεν μπορουσα να λαβω απο καμια φιλη μου (η δεν ημουν θεση να απαντησω σε καμια πριν γεννησω) για:

κολικους

γιατι εχει διαρροη η πανα και τι κανω

γιατι εχει δυσκοιλιοτητα

γιατι κανει το ενα ή το αλλο.

Δεν αντικατεστησα καμια μα καμια φιλη μου με το να γραφω απλα εδω.

Ειναι ολες πολυτιμες για μενα και το ξερουν.

Απλα μαθαινω ...και για να μαθω αντι να ανοιξω εγκυκλοπαιδεια ανοιγω το Forum. :-D

 

 

ναι αλλα ξεχασες πως η ζετα ειπε πως η κατα τα αλλα κολλητη κ αδερφικη φιλη την ανεφερε στο φορουμ ως απλη συναδελφο.αν θες να πεις κατι για την καλυτερη σου φιλη τι θα πεις?η κολλητη μου?η μια συναδελφος???

ασχετο με το τι κανεις εσυ κ μπραβο σου που δεν αντικατεστησες καμια φιλη με το φορουμ αλλα δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι.κ επιδη η ζετα δεν εχει παιδια δε σημαινει οτι δε θα της μιλαει (γιατι απο οτι ειπε αυτο κανει)δηλαδη εγω εκανα λαθος οταν μιλουσα με τη γυναικα του αδερφου μου η οποια δεν ειχε παιδι τοτε κ της ελεγα τα παραπονα μου οτι το μωρο κλαιει ολη μερα κ δε κανει κακα κλπ κλπ?κ μονο που το μοιραζομουν μαζι της εφτανε.συμβουλες επαιρνα απο αλλες μανες αλλα δε θα εκοβα επαφες με την κοπελα επειδη δε μπορουσε να με βοηθησει!!δε κανουμε παρεα με καποιον μονο κ μονο επειδη περιμενουμε ανταλλαγμα

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη θελω να σου πω κατι για σενα..ασχετο με το θεμα και με το τι θα γινει με τη φιλη σου.Μαθε να πατας στα ποδια σου γερα και πανω απ'ολα μαθε να δεχεσαι την απορριψη.Σ'αυτη τη ζωη ...δε γινεται ολοι να μας συμπαθουν και να μας αγαπανε (δεν εννοω τη φιλη σου-γενικα το λεω).Καποιοι μας αντιπαθουν η τους ειμαστε και εντελως αδιαφοροι.Μαθε αυτη την απορριψη να τη διαχειριζεσαι.

 

Τέλος νιωθω οτι απαιτεις καποια πραγματα... σωστα εφοσον η δικη σου συμπεριφορα ηταν σωστη...αλλα κοριτσακι μου τη φιλια δεν την απαιτουμε.Δεν υπαρχει τροπος να απαιτεις απο τον αλλο να σε βαλει στη ζωη του.Προσωπικα θα με επνιγε κατι τετοιο.

 

Πραγματικα στα λεω με ενδιαφερον ολα αυτα...γιατι καταλαβαινω οτι εχεις πικραθει πολυ.

 

 

σαυτο συμφωνω 100%% δε θα παρακαλαμε κιολας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...