Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Λοιπόν ακου τώρα να δεις πως έχει η κατάσταση....

Τον Αύγουστο πήρα όντως τα μισά συν το επίδομα άδεια του καλοκαιριού.

Τώρα μετά από αυτά που πήρα από το ΙΚΑ μου είπε ο λογιστής ότι θα πάρω την διαφορά από το ποσό που προκύπτει από το ΙΚΑ.Δηλαδή γύρω στα 140 euro...Μετράει το διάστημα 16/8 έως 15/9 ημερολογιακά και όχι εργάσιμες.

Είναι λογικό?

Όχι δεν είναι λογικό, εμένα μου έδωσε το υπόλοιπο της μισθοδοσίας. Ο νόμος είναι κάθετος, έναν μηνιαίο μισθό. Τώρα οι λογιστές υπάλληλοι των εργοδοτών είναι, κοιτάνε να εξυπηρετήσουν τα αφεντικά τους, να τους γλυτώσουν στην ουσία χρήματα....

 

Μ'ηπως ξέρεις που μπορώ να βρω αυτο τον νόμο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 951
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

MAMMYBLUE ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ, ΣΕ ΕΧΟΥΜΕ ΖΑΛΙΣΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ.ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΕΙΝΑΙ 540 ΕΥΡΩ ΕΝΩ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΦΕΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ 4 ΜΗΝΕΣ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ; :?:

θα γίνω μανούλα

Link to comment
Share on other sites

MAMMYBLUE ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ, ΣΕ ΕΧΟΥΜΕ ΖΑΛΙΣΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ.ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΕΙΝΑΙ 540 ΕΥΡΩ ΕΝΩ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΦΕΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ 4 ΜΗΝΕΣ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ; :?:

 

Πρώτον θα έπρεπε να καταγγείλεις τον εργοδότη που σου δίνει λιγότερο απο οτι γράφει η συλλογική σύμβαση, δεύτερον θα πάρεις απο το ικα 119 χ την ασφαλιστική κλάση στην οποία ανήκεις βάσει της μισθοδοσίας που είναι γραπτή και οχι αυτή που παίρνεις και από τον εργοδότη έναν μισθό ο οποίος πρέπει να είναι ο νόμιμος

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα θα ρωτήσω για την νύφη μου γιατί έχω μπερδευτεί. έχει ΠΗΤ 2/01/2009 το 2007 έχει 8-9 μήνες ένσημα το 2008 έχει 2-3 μήνες ένσημα άλλα τώρα δεν βρίσκεται σε σχέση εργασίας. Ρωτάω: θα πάρει επιδόματα επειδή έχει 200 ένσημα τα 2 τελ. χρόνια? θα μπορεί να πάρει και από τον ΟΑΕΔ εαν βρει κάποιον να τις κάνει έστω εικονική πρόσληψη για ένα μήνα ή μέχρι την ΠΗΤ ? Μην την βάλω να πληρώσει τσάμπα τα ένσημα γιατί θα με φάει. ευχαριστώ !!!!
.

 

Η νύφη σου θα πάρει μόνο το βοήθημα τοκετού διότι δεν βρίσκεται σε ενεργή σχέση εργασίας.[/quote

 

Νομίζω οτι μπορεί να προσληφθεί αλλά μην περιμένετε το διάστημα που θα είναι - υποτίθεται- σε άδεια κυοφορείας γιατί τότε δεν μετράνε για τον ΟΑΕΔ. Θα πρέπει να γίνει σύντομα η πρόσληψη, και θα πληρώνει γύρω στα 300 ευρώ το μήνα.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα πηγα στο ικα κ πληρωθηκα το επιδομα μητροτητας οταν εφερα τα χαρτια στη δουλεια για να μου πληρώσει τα υπόλοιπα ο εργοδότης μου είπε ότι μου δώσαν αρκετα στο ικα και αυτοι θα μου δώσουν περιπου 100 ευρώ . το τεκμαρτο ημερομισθιο μου είναι 43,2 οποτε το ημερησιο επιδομα ειναι 21,6 πληρωτεο ποσο απο το ικα πήρα 1230 ευρώ. ΟΠΟΙΟΣ μπορει ας μου απαντήσει !!!!!!!!!!!!!!!!!! πως υπολογιζω ποσα πρεπει ναμου δόσει ο εργοδότης ( καθαρό μισθό δηλώνομαι 850 και μικτα 1014

bunbunard20081111_0_My+princes+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα. αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει και εμένα γιατί αν είναι τελικά να πάρω πίσω τα χρήματα της γέννας δεν θα χρειαστεί να αλλάξω γιατρό για να γεννησω σε δημόσιο.η ημερομηνία που έχει δώσει ο γυναικολόγος είναι 20-25 μαίου.αυτή τη στιγμή ο εργοδότης μου με έχει δηλωμένη για 1100 ?.εργάζομαι εκεί ένα χρόνο.πόσα χρήματα είναι να πάρω γενικά απο ικα και οαεδ και απο τον εργοδότη? και αυτά τα παίρνω πρίν η μετά τη γέννα? πόσα χρήματα και απο ποιοόν θα πάρω τουσ μήνες που θα κάθομαι πρίν και μετά τη γέννα?

σας ζάλισα το ξέρω αλλά για να πέρνω τηλ και να ρωτάω μέχρι να το πώ στην δουλειά για την εγκυμοσύνη δεν παίζει.

ευχαριστώ πολύ όσες μπουν στον κόπο να μου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. λοιπον παιρνεις 3 επιδοματα απο το ικα , το επιδομα μητροτητας, το επιδομα λοχειας και το επιδομα τοκετου το οποιο εινι 910 ευρω .τα αλλα δυο ειναι αναλογα τα χρηματα που δηλωνεσαι, δηλαδη ειναι σαν να εισαι αρρωστη και να πληρωνεσαι απο το ικα. ο εργοδότης όταν σταματήσεις από τη δουλεια πρέπει να σε πληρώσει σαν να σταματας για αδεια ασθενειας. σημαντικο βεβαια είναι να έχεις 200 ενσημα του προηγουμενου χρονου για να μπορεις να λαβεις όλα τα παρανπανω. μην αγχώνεσαι και αν εισαι ευχαριστημενη με το γιατρό σου μην τον αλλαξεις μονο και μονο για να γεννησεις σε δημοσιο. και εγω έτσι ήμουν στη αρχή. όλα θα γίνουν κοιτα να είσαι καλά και όλα λύνονται. εμεις αναγκαστικά θαπάρουμε δάνειο αλλα΄δε στεναχωριέμαι είμαι σίγουρη ότι ο θεός δε θα μας αφήσει

bunbunard20081111_0_My+princes+is.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Διαβάζω όλα όσα γράφεται για το ΙΚΑ και μάλλον μπερδεύτηκα και αγχώθηκα.

 

Αν είναι εύκολο Mammyblue να με βοηθήσεις! Εγώ μπήκα στο ΙΚΑ τον Οκτώβριο του 2007, πριν ήμουν για 3 χρόνια στο ΤΕΒΕ, και έχω εξαρτημένη σχέση εργασίας. Πιθανή ημερομηνία έχω 4 Δεκεμβρίου 2008. Όλα αυτά τα επιδόματα που αναφέρεις απο το ΙΚΑ τα δικαιούμαι; γιατί κάτι αναφέρεται για το 2007 ότι πρέπει να ισχύει και μπερδεύτηκα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

 

Να σας ζήσουν τα ζουζούνια σας!!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. λοιπον παιρνεις 3 επιδοματα απο το ικα , το επιδομα μητροτητας, το επιδομα λοχειας και το επιδομα τοκετου το οποιο εινι 910 ευρω .τα αλλα δυο ειναι αναλογα τα χρηματα που δηλωνεσαι, δηλαδη ειναι σαν να εισαι αρρωστη και να πληρωνεσαι απο το ικα. ο εργοδότης όταν σταματήσεις από τη δουλεια πρέπει να σε πληρώσει σαν να σταματας για αδεια ασθενειας. σημαντικο βεβαια είναι να έχεις 200 ενσημα του προηγουμενου χρονου για να μπορεις να λαβεις όλα τα παρανπανω. μην αγχώνεσαι και αν εισαι ευχαριστημενη με το γιατρό σου μην τον αλλαξεις μονο και μονο για να γεννησεις σε δημοσιο. και εγω έτσι ήμουν στη αρχή. όλα θα γίνουν κοιτα να είσαι καλά και όλα λύνονται. εμεις αναγκαστικά θαπάρουμε δάνειο αλλα΄δε στεναχωριέμαι είμαι σίγουρη ότι ο θεός δε θα μας αφήσει

 

σε ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά λόγω της πίεσης φοβάμαι κιόλας μήπως χρειαστεί να νοσηλευτώ ώσπου να γεννήσω.εκεί λοιπόν σίγουρα θα ξεπουληθούμε και δεν το θέλω.ήδη έχουμε δόση 1100 για το σπίτι μας.φαντάσου άγχος και ακόμα να μην μπορώ να πάρω μια απόφαση.

μπορείς μήπως να μου βγάλεις στο σύνολο πόσα θα πόσα περίπου θα πάρω?τα καθαρά μου είναι 1100.και δουλεύω πάνω απο 10 συνεχόμενα χρόνια.απο τον οαεδ δεν παίρνουμε κανένα επίδομα?

σε ευχαριστώ και πάλι κοριτσάκι.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω κατι? στα δικαιολογητικα για τον ΟΑΕΔ γραφετε οτι θελει και βεβαιωση απο τον εργοδοτη, η οποια παρεχεται στον ΟΑΕΔ.

 

Θα πρεπει να παω και στη δουλεια μου για να μου το υπογραψει και μετα να ξαναπαω στον ΟΑΕΔ ή θα πληρωθω την ιδια μερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παίρνεις την βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ, την δίνεις στον εργοδότη να την υπογράψει και την πας στον ΟΑΕΔ ξανά. Εγώ κατέθεσα τα δικαιολογητικά μου στον ΟΑΕΔ τέλη Σεπτεμβρίου και μου είπαν ότι θα πάρω τα χρήματα στις 9 Νοεμβρίου.....

YVGlp2.png,

holPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

 

Πλησιάζει και μενα η μέρα που θα πάρω άδεια απο τη δουλειά και πήγα σήμερα στο ΙΚΑ για να πάρω τη βεβαίωση εγκυμοσύνης και να ρωτήσω τα επιδόματα. Όλα καλά όπως τα γράφετε στο forum, εκτός από αυτό το επίδομα που αφορά στον εργοδότη αν δεν έχεις πάρει αναρρωτική άδεια. Μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Μπορεί να μην κατάλαβα και εγώ καλά.

Ισχύει λοιπόν ότι πρέπει να πάρω 25 μέρες x το ημερομίσθιο από τον εργοδότη και αν ναι υπάρχει καποια εγκύκλιος, νόμος που το αναφέρει;

 

Θα εκτιμούσα αν με βοηθούσε κάποια που γνωρίζει.

 

Ευχαριστώ

 

Να σας ζήσουν τα ζουζούνια σας!

.png
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις την βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ, την δίνεις στον εργοδότη να την υπογράψει και την πας στον ΟΑΕΔ ξανά. Εγώ κατέθεσα τα δικαιολογητικά μου στον ΟΑΕΔ τέλη Σεπτεμβρίου και μου είπαν ότι θα πάρω τα χρήματα στις 9 Νοεμβρίου.....

 

eyxaristo poly !! i talaiporia sto maximum kai i grafeiokratia diladi,eleos...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω και εγώ κάτι που έχει ξανααναφερθεί αλλά δεν το βρίσκω :oops:

Από τις 119 μέρες (4 μήνες) πληρώνεσαι τον έναν από τον εργοδότη και τα υπόλοιπα από το ΙΚΑ?

Εγώ προχτές πήρα το επίδομα κυοφορίας 1.132 ευρώ, αυτά είναι που δικαιούμαι από ΙΚΑ (+ το επίδομα τοκετού)?

Ευχαριστώ και συγνώμη που ρωτάω τα ίδια και τα ίδια :oops:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

katerina auta poy pires einai peripou oi misthoi ton 2 minon apo ti stigmi poy tha stamatiseis me adeia mexri poy tha genniseis. Den einai akrivos to poso me to mistho sou vevaia einai ligotera.

 

Molis gennisseis tha pareis to epidoma toketou kai peripoy 2 misthous sou kai oti sou analogei apo ton OAED. A kai to epidoma kaisarikis an kaneis.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ..ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ

 

ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝΕΡΓΗ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΙΚΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ...ΤΟ ΙΚΑ ΣΤΗΝ ΚΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ...

 

:roll:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα σας.Εγω ειμαι πωλητρια σε καταστημα οικιακων ειδων στην Αθηνα αυτη τη στιγμη ειμαι στις 30 εβδομαδες και περιμενω το πρωτο μου παιδακι.Επιασα δουλεια στις 14/12/02 και ειμαι ακομα στο ιδιο μαγαζι.Φετος σταματησα αναγκαστικα απο τη δουλεια μου λογω προωρων συσπασεων στη μητρα μου,στον εκτο μηνα 11/9/08 και απο τοτε ο γιατρος του ικα μου γραφει αδειες μεχρι να αρχησει η αδεια κυησεως.Π.Η.Τ. εχω 04/01/09.Στις αρχες Αυγουστου,μου ειχε πει οτι δεν δικαιουμαι αδεια καλοκαιρινη για το 2008,αλλα οτι δικαιουμαι μονο την αδεια κυησεως και απο τους 2 μηνες που ειναι η αδεια κυησεως,απο αυτον δικαιουμαι ενα μηνα πληρωμενο απο αυτον.Ο μισθος μου ειναι 800.Δεν γνωριζω ποσα με εχει δηλωμενη.Πως μπορω να το μαθω;Πως μπορω να βγαλω ποσα θα παρω απο το ικα και ποσα απο τον εργοδοτη μου;Την εξαμηνη αδεια απο τον οαεδ τη δικαιουμαι;Την φετινη καλοκαιρινη μου αδεια ποτε πρεπει να τη παρω;Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!ΠΑΡΑΚΑΛΩ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ,ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕΣΑ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΚΑΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΕΛΗ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΑΝΕΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ,ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 4 ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ?ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 6 ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα σας.Εγω ειμαι πωλητρια σε καταστημα οικιακων ειδων στην Αθηνα αυτη τη στιγμη ειμαι στις 30 εβδομαδες και περιμενω το πρωτο μου παιδακι.Επιασα δουλεια στις 14/12/02 και ειμαι ακομα στο ιδιο μαγαζι.Φετος σταματησα αναγκαστικα απο τη δουλεια μου λογω προωρων συσπασεων στη μητρα μου,στον εκτο μηνα 11/9/08 και απο τοτε ο γιατρος του ικα μου γραφει αδειες μεχρι να αρχησει η αδεια κυησεως.Π.Η.Τ. εχω 04/01/09.Στις αρχες Αυγουστου,μου ειχε πει οτι δεν δικαιουμαι αδεια καλοκαιρινη για το 2008,αλλα οτι δικαιουμαι μονο την αδεια κυησεως και απο τους 2 μηνες που ειναι η αδεια κυησεως,απο αυτον δικαιουμαι ενα μηνα πληρωμενο απο αυτον.Ο μισθος μου ειναι 800.Δεν γνωριζω ποσα με εχει δηλωμενη.Πως μπορω να το μαθω;Πως μπορω να βγαλω ποσα θα παρω απο το ικα και ποσα απο τον εργοδοτη μου;Την εξαμηνη αδεια απο τον οαεδ τη δικαιουμαι;Την φετινη καλοκαιρινη μου αδεια ποτε πρεπει να τη παρω;Ευχαριστω πολυ

 

καταρχην γιατι δεν δικαιουσαι κανονικη αδεια????την δικαιουσαι κανονικα

δεν πηρες καθολου μεσα στο 2008?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ,ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΚΔΟΧΕΣ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ,ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕΣΑ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΚΑΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΕΛΗ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΑΝΕΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ,ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 4 ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ?ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 6 ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ,ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΚΔΟΧΕΣ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ,ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕΣΑ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΚΑΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΕΛΗ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΑΝΕΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ,ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 4 ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ?ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 6 ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ!!

 

 

πιστευω για το 4 μηνο θα δικαιουσαι μεχρι την ληξη της συμβασεως

 

δεν δικαιουσαι το εξαμηνο μιας κ πρεπει να εισαι σε ενεργη εργασιακη σχεση(και εσυ δεν θα εισαι) κατα την ληξη αδειας τοκετου

Link to comment
Share on other sites

Δανάη δικαιούσαι από το ΙΚΑ βοήθημα τοκετού (είναι εφ’ άπαξ το ποσό 910€) άδεια κυοφορίας 56 πριν τον τοκετό και επίδομα λοχείας 63 αφού γεννήσεις. Με την προϋπόθεση ότι έχεις 200 ένσημα τα προηγούμενα 2 χρόνια. Για να πάρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ θα πρέπει να έχεις ενεργή σχέση με τον εργοδότη σου. Που σημαίνει ότι εάν δεν σου την ανανεώσει δεν το δικαιούσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μαριαπαβ μάλλον μπερδεμένα σου τα λέει. Έχουμε και λέμε δικαιούσαι την άδεια του 2008 εάν έχεις δουλέψει μέσα σε αυτόν τον χρόνο. Η άδεια που δικαιούσαι από το ΙΚΑ είναι βοήθεια τοκετού (είναι εφ’ άπαξ το ποσό 910€)

Μετά δικαιούσαι άδεια κυοφορίας 56 πριν τον τοκετό και επίδομα λοχείας 63 αφού γεννήσεις πληρωμένα από το ΙΚΑ. (Αυτούς τους μήνες δεν παίρνεις κάτι από τον εργοδότη). Δεν παίρνεις όμως το 100% του μισθού σου από το ΙΚΑ. Την διαφορά που προκύπτει αυτούς τους 4 μήνες σου την δίνει ο ΟΑΕΔ. (Συμπληρωματική Παροχή Μητρότητας) και δεν έχει καμία σχέση με το 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας.Μεσα στο 2008(που ειχα δουλεψει κανονικα ολο το χρονο)γνωριζω οτι κανονικα δικαιουμαι 4 εβδομαδες καλοκαιρινη αδεια.Φετος που εμεινα εγκυος,αφου μου ειπε οτι δεν δικαιουμαι τιποτε αλλο απο τον ενα μηνα πληρωμενο απο αυτον και ενα μηνα απο το ικα(δηλαδη την αδεια κυησεως)εκανα το εξης.Με ρωτησε εαν θα ηθελα να σπασω την αδεια κυησεως που κανονικα ξεκινουσε ερχες Νοεμβριου.δηλαδη να παρω 2 βδομαδες τον Αυγουστο και να φυγω για αδεια κυησεως στις 2 τελευταιες βδομαδες του Νοεμβριου.Πραγμα που το εκανα!Ειχα σκεφτει ομως στα τελη Οκτωμβριου να πηγαινα στην Επιθ.Εργ. για να ρωτησω εαν ειναι νομιμο αυτο.Αλλα τωρα ετσι πως μου τα λετε εγω τον Αυγουστο που ειχα παρει την αδεια ηταν η καλοκαιρινη μου ετσι;Και μου χρωσταει και αλλες 2 βδομαδες:Βρε το καραγκιοζη!!!!Στην 6μηνη αδεια απο τον ΟΑΕΔ πρεπει να συμφωνησει και ο εργοδοτης μου;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...