Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες και όλους!

Είμαι νέα στην παρέα σας. Θα εκτιμούσα πάρα πολύ αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει γιατί είμαι απελπιστικά αγχωμένη!

Λοιπόν, είμαι καθηγήτρια αγγλικών σε φροντιστήριο. Προσλαμβάνομαι 15 Σεπτέμβρη, και τώρα στις 31 Μάη απολύθηκα. Έχω ΠΗΤ 23/9. Δικαιούμαι το επίδομα κυοφορίας και λοχείας? Και πώς το παίρνω? Γιατί στο ΙΚΑ μου είπανε να υπολογίσω 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ και να πάω εκεί με χαρτί γυναικολόγου του ΙΚΑ το οποίο θα έχει και τη σφραγίδα του εργοδότη μου για παύση της εργασίας. Αλλά, πώς θα γίνει αυτό από τη στιγμή που έχω απολυθεί από τις 31/5??? Ο εργοδότης μου θα με επαναπροσλάβει από την επόμενη σχολική χρονιά. Επίσης, δικαιούμαι το επίδομα ανεργίας του ΟΑΕΔ που παίρνω το καλοκαίρι μέχρι να επαναπροσληφθώ? Και κάτι ακόμα... δικαιούμαι το 6άμηνο μητρότητας από τον ΟΑΕΔ, από τη στιγμή που θα έχω πάρει τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας, αλλά θα έχω επαναπροσληφθεί?

Θα χαρώ πάρα πολύ αν μπορέσει να με διαφωτίσει κάποιος ή κάποια γιατί πραγματικά δεν βγάζω άκρη!

Σας ευχαριστώ!

:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 951
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

SOS! Έτυχε καμιά κοπέλα να έχει βρεθεί στη θέση μου? Αν ναι, ας με ενημερώσει!!! 31 Μάη απολύθηκα από το κέντρο ξένων γλωσσών που δουλεύω. Έχω ΠΗΤ 23/9. 56 μέρες πριν θα πάω στο ΙΚΑ να πάρω το επίδομα κυοφορίας και 62 μέρες μετά θα πάρω το επίδομα λοχείας. Σήμερα μπήκα στο ταμείο ανεργίας του ΟΑΕΔ για να παίρνω το βοήθημα. Όταν θα πληρωθώ από ΙΚΑ, πρέπει να κόψω το βοήθημα του ΟΑΕΔ??? Επίσης, μετά την άδεια λοχείας, θα επαναπροσληφθώ στο φροντιστήριο που δούλευα... Δικαιούμαι το εξάμηνο μητρότητας από ΟΑΕΔ? Ρώτησα στον ΟΑΕΔ και μία υπάλληλος μου είπε όχι, ενώ μία άλλη μου είπε ναι. Σας παρακαλώ, όποια μπορεί να με διαφωτίσει!!!

Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα.

1. Από ότι καταλάβα όσο θα κάνω χρήση του εξαμήνου του ΟΑΕΔ δεν θα είμαι καλυμμένη απο το ΙΚΑ για ιατρική περίθαλψη παρά μόνο ότι τα ένσημα μου θα μετράνε στα συντάξιμα. Είναι η μόνη περίοδος που δεν θα είμαι καλυμμένη για ιατρική περίθαλψη από το ΙΚΑ? Δηλαδή κατά την άδεια κυοφορίας, λοχείας, ισόχρονης και κανονικής (πριν πάρω δηλαδή το εξάμηνο του ΟΑΕΔ) θα είμαι ΟΚ από ιατρική κάλυψη. Σωστά;

Και αν χτύπα ξύλο πάθει κάτι το παιδί μέσα σε αυτό το 6μηνο δεν θα μπορώ να το πάω σε δημόσιο νοσοκομείο προφανώς γιατί δεν θα είναι καλυμμένο. Σωστά;

2. Τελικά για να υπολογίσω σε ποια ασφαλιστική κλάση ανήκω διαιρώ τα μεικτά μου με 25 η τα καθαρά μου?

3. Τι γίνεται με το Δώρο Πάσχα και Χριστουγέννων όταν βρίσκεσαι εκείνες τις μέρες σε άδεια κυοφορίας ή λοχείας;Ποιος σου το πληρώνει; Ο εργοδότης ή το ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω το εφάπαξ βοήθημα τοκετού, που δίνεται μετά τη γέννα όταν πας να εισπράξεις το επίδομα λοχείας. Είναι το ημερομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη όπως αυτό έχει διαμορφωθεί τη στιγμή εκείνη βάση της ΕΓΣΣΕ επί 30.

Επίσης οι μανούλες για χρονικό διάστημα 12 μήνες μετά την λήξη της άδειας λοχείας θα πληρώνουν 50% λιγέτερες εισφορές υπέρ του κλάδου σύνταξης. Δηλ. θα τους γίνονται 3.34% κρατήσεις λιγότερες απ΄ότι συνήθως. Το ποσοστό αυτό ειναι για όσες ασφαλίζονται το κλάδο κύριας σύνταξης του ΙΚΑ. Αλλα ταμεία έχουν και αυτά 50% εκπτώσεις για τον κλάδο κύριας σύνταξης για ένα χρόνο.

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ LINK ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ 12 ΜΗΝΕΣ???ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΙΛΟΥΣΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ!!!!

ΔΙΟΤΙ ΕΑΝ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ,ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ,ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ...ΣΩΣΤΑ?

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα.

1. Από ότι καταλάβα όσο θα κάνω χρήση του εξαμήνου του ΟΑΕΔ δεν θα είμαι καλυμμένη απο το ΙΚΑ για ιατρική περίθαλψη παρά μόνο ότι τα ένσημα μου θα μετράνε στα συντάξιμα. Είναι η μόνη περίοδος που δεν θα είμαι καλυμμένη για ιατρική περίθαλψη από το ΙΚΑ? Δηλαδή κατά την άδεια κυοφορίας, λοχείας, ισόχρονης και κανονικής (πριν πάρω δηλαδή το εξάμηνο του ΟΑΕΔ) θα είμαι ΟΚ από ιατρική κάλυψη. Σωστά;

Και αν χτύπα ξύλο πάθει κάτι το παιδί μέσα σε αυτό το 6μηνο δεν θα μπορώ να το πάω σε δημόσιο νοσοκομείο προφανώς γιατί δεν θα είναι καλυμμένο. Σωστά;

2. Τελικά για να υπολογίσω σε ποια ασφαλιστική κλάση ανήκω διαιρώ τα μεικτά μου με 25 η τα καθαρά μου?

3. Τι γίνεται με το Δώρο Πάσχα και Χριστουγέννων όταν βρίσκεσαι εκείνες τις μέρες σε άδεια κυοφορίας ή λοχείας;Ποιος σου το πληρώνει; Ο εργοδότης ή το ΙΚΑ;

 

 

Norila γεια σου. Μπορω να σου απαντήσω εκ πειρας στο τρίτο μόνο ερώτημα σου. Οι 119 μερες αδειας που είχα από το ΙΚΑ επεφταν μεσα στην περιοδο του Πάσχα.Επεστρεψα στη δουλεια στις 27 Απρίλη. Το δώρο του Πάσχα μου το κατέβαλε ο εργοδότης μου. :)

1BaDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατατοπιστικότατο το post σου!Από την στιγμή που θα καταθέσω τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ -απ'όσο ξέρω είναι η πρώτη μέρα που βγαίνω επίσημα στην άδεια κυοφορίας,56 μέρες πριν την π.η.τ- σε πόσες μέρες θα γίνει η πληρωμή μου από το ΙΚΑ?και επίσης, θα πάρω χρήματα και από τον εργοδότη μου?(κάπου διάβασα πως εαν δεν έχω καμία αναρρωτική άδεια πριν την άδεια κυοφορίας θα πρέπει ο εργοδότης μου να μου δώσει παραπάνω χρήματα!:confused::confused::confused:)

 

Evgenia γεια σου.Εγω δεν είχα πάρει καμια μέρα αναρρωτικής άδεια πριν την εγκυμοσύνη ουτε κατα τη διάρκεια. Ο λογιστής της εταιρειας μου είχε πει οτι ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος από το νόμο να μου δώσει τα χρήματα που υπολείπονται ώστε να συμπληρωθεί ο μισθός ενός μήνα αθροιστικά με αυτά που είχα πάρει απο το ΙΚΑ για τις 56 μερες. Με αριθμους για να καταλάβεις. Είχα πάρει απο ΙΚΑ για τις 56 μερες 1808 ευρω. Ο μισθός μου ήταν 1200 ευρω το μηνα. Ο εργοδοτης μου εδωσε 300 ευρω.

1BaDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δουλεύω στον ίδιο εργοδότη σχεδόν 1,5 χρόνο τώρα..Δυστυχώς η εγκυμοσύνη μου δεν πάει τόσο καλά και βγήκα σε αναρρωτική άδεια τώρα που είμαι στα 2,5 μηνών σχεδόν...Άδεια τοκετού παίρνω αργότερα, περίπου τέλη Δεκέμβρη..Νομικά , δικαιούμαι αναρρωτική δυο μήνες ..απο οτι μου είπε ο γιατρός ίσως χρειαστεί να πάρω και άλλη άδεια ..Αν εξαντλήσω την αναρρωτική μου , μετά τι γίνεται ?Παίρνω και άλλη άδεια ?(είμαι σε ιδιωτικό τομέα)

Επίσης , επειδή λιγάκι μπερδεύτηκα ήθελα να διευκρινήσω...τα επιδόματα κύησης - λοχείας και ίσως τοκετού γιατί δεν είναι σίγουρο το που θα γεννήσω(μάλλον ιδιωτικό) τα δικαιούμαι κανονικά απ'οτι διάβασα..Απο τον εργοδότη μου μου όμως , δεν δικαιούμαι τίποτα , σωστά ?Αφού πήρα αναρρωτική και ίσως χρειαστεί να ξαναπάρω..Μόνο απο τον εργοδότη όμως , όλα τα υπόλοιπα κανονικά ?

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για την ταλαιπωρία....

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη γέννα, και εφ'όσον πρώτα φροντίσεις να βάλεις προστατευόμενο μέλλος το μωράκι σου στο βιβλιάριο σου, αυτό θα προσαυξηθεί με 10%.

 

εγω παντως αυτο το 10% οχι μονο δε το πηρα αλλα πηρα και λιγοτερα απο τη 1η μου γεννα.... δηλαδη ενω το 2009 το ημερομισθιο με το οποιο εγιναν οι υπολογισμοι ηταν 22.03 ευρω τωρα το εβγαλαν...20.42!!!!!!!! κ εχω κ το παιδι.... τι να πω..... δυστυχως αυτα δε μπορουμε να τα πολυελεγξουμε κ ελπιζουμε να κανει σωστα τη δουλεια του ο υπαλληλος του ικα..........

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

τελικα τωρα που τα γραφω καταλαβα τι εγινε.... μειωσαν οι απιστευτοι το τεκμαρτο εισοδημα.... ηταν 44 ευρω το 2009 κ εγινε 37... οποτε ακομα κ με την αυξηση 10% παλι δεν εφτασα τα ΤΟΤΕ λεφτα........

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

τελικα τωρα που τα γραφω καταλαβα τι εγινε.... μειωσαν οι απιστευτοι το τεκμαρτο εισοδημα.... ηταν 44 ευρω το 2009 κ εγινε 37... οποτε ακομα κ με την αυξηση 10% παλι δεν εφτασα τα ΤΟΤΕ λεφτα........

 

 

 

Ειχες τον ιδιο μισθο το 2009(ουσιαστικα το 2008,τον τελευταιο μισθο του προηγουμενου ετους της γεννας κοιτανε)και τον ιδιο τωρα??γιατι το τεκμαρτο ημερομισθιο βγαινει βαση μισθου απο οτι ξερω....

 

Εγω παντως πληρωθηκα με το ιδιο ημερομισθιο που πληρωθηκα το 2009 την αδεια λοχειας (αφου πρωτα ειχα βαλει το παιδι στο ονομα μου).

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχες τον ιδιο μισθο το 2009(ουσιαστικα το 2008,τον τελευταιο μισθο του προηγουμενου ετους της γεννας κοιτανε)και τον ιδιο τωρα??γιατι το τεκμαρτο ημερομισθιο βγαινει βαση μισθου απο οτι ξερω....

 

Εγω παντως πληρωθηκα με το ιδιο ημερομισθιο που πληρωθηκα το 2009 την αδεια λοχειας (αφου πρωτα ειχα βαλει το παιδι στο ονομα μου).

 

σοφακι δηλαδη τεκμαρτο ημερομισθιο σου λεει το ιδιο? εγω ειμαι στην ιδια δουλεια με ιδιο μισθο κ ολα ιδια τελος παντων και εβαλαν αυτα που εγραψα παραπανω... το μειωσαν δηλαδη το ημερ/θιο....

 

κ εσυ επρεπε να πληρωθεις οχι με το μισο ημερομισθιο αλλα μισο +10% για το παιδι....... αρα μηπως κ σενα αλλαξαν το ημερομισθιο?

 

εγω το ειδα απο το χαρτι της αποφασης που λεει ποσα θα πληρωθω...

στο 2009 ελεγε 44 και πηρα 22

τωρα ελεγε 37 και πηρα 37 δια 2 συν 10% ποσο πηγε.... 20 ευρω.......

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

σοφακι δηλαδη τεκμαρτο ημερομισθιο σου λεει το ιδιο? εγω ειμαι στην ιδια δουλεια με ιδιο μισθο κ ολα ιδια τελος παντων και εβαλαν αυτα που εγραψα παραπανω... το μειωσαν δηλαδη το ημερ/θιο....

 

κ εσυ επρεπε να πληρωθεις οχι με το μισο ημερομισθιο αλλα μισο +10% για το παιδι....... αρα μηπως κ σενα αλλαξαν το ημερομισθιο?

 

εγω το ειδα απο το χαρτι της αποφασης που λεει ποσα θα πληρωθω...

στο 2009 ελεγε 44 και πηρα 22

τωρα ελεγε 37 και πηρα 37 δια 2 συν 10% ποσο πηγε.... 20 ευρω.......

 

 

Και το 2009 και τωρα ειχα τεκμαρτο 51,11 ευρω.Το επιδομα κυοφοριας το πηρα με τεκμαρτο 28 ευρω λογω προστατευομενου μελους και το επιδομα λοχειας με 30,67 επειδη εβαλα και το δευτερο παιδι στο βιβλιαριο μου.Δεν εχω δηλαδη καποια διαφορα στο τεκμαρτο απο το 2009.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

τοτε βρε σοφακι να παω να κανω ενσταση? τι να κανω? κριμα να τα χασω....

μαλιστα πληρωθηκα κ ολας το κυοφοριας!!!!! ειναι κ γρηγοροι τρομαρα τους.....

θα παρω κανα τηλεφωνο αθηνα μου φαινεται γιατι να παω απο κει δυσκολο πια... γενναω την αλλη βδομαδα πρωτα ο θεος!

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

τοτε βρε σοφακι να παω να κανω ενσταση? τι να κανω? κριμα να τα χασω....

μαλιστα πληρωθηκα κ ολας το κυοφοριας!!!!! ειναι κ γρηγοροι τρομαρα τους.....

θα παρω κανα τηλεφωνο αθηνα μου φαινεται γιατι να παω απο κει δυσκολο πια... γενναω την αλλη βδομαδα πρωτα ο θεος!

 

 

Ειναι λιγο δυσκολο να εχει γινει λαθος γιατι απο οτι ξερω τους βγαζει το συστημα τους αυτοματα το ποσο του ημερομισθιου.Αλλα δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις :wink::wink:

 

Με το καλο το δευτερο μωρακι!!:-P

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα, θα χρειάστώ κι εγώ τα φώτα σας.... Πάω για το δεύτερο και αν δε μετρήσουμε τα ενσημα του εξαμήνου δε μου βγαίνουν τα 200 για να πάρω και αυτή τη φορά τα επιδόματα... ξέρετε τίποτα? μετράνε τα ένσημα του εξαμήνου ή όχι?

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα χρειάστώ κι εγώ τα φώτα σας.... Πάω για το δεύτερο και αν δε μετρήσουμε τα ενσημα του εξαμήνου δε μου βγαίνουν τα 200 για να πάρω και αυτή τη φορά τα επιδόματα... ξέρετε τίποτα? μετράνε τα ένσημα του εξαμήνου ή όχι?

 

 

 

Απ'οσο ξερω οχι,ειναι μονο συνταξιμα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΒΓΑΛΑΜΕ ΞΑΝΑ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ?ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΜΑΣ ΔΩΣΑΝΕ ΚΑΠΟΥ 1500 ΕΥΡΩ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ......ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΓΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ ΕΝΝΟΩ ΑΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.....ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΤΕ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ?ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! χρειάζομαι μεγάλη βοήθεια. Είμαι νέα μέλλουσα μαμά και δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα. Έχω 102 ένσημα από πέρυσι και θα έχω άλλα 100 φέτος. Η σύμβαση μου λίγη 28 Νοέμβρη. Πιθανή ημερομηνία τοκετού έχω 30 Γενάρη. Τι δικαιολογητικά πρέπει να προσκομίσω αφού δεν θα έχω εργοδότη; Δικαιούμαι ταμείο ανεργίας από τον οαεδ αλλά παίρνω και κάποιο επίδομα που θα γίνω μαμά; Από το ΙΚΑ τι χρήματα πρόκειται να πάρω και πότε; Να προσθέσω ότι το παιδί θα μπει στο δικό μου ταμείο ως προστατευόμενο μέλος. Συγνώμη αν σας κούρασα ή αν έχω ρωτήσει κάτι που ήδη έχει απαντηθεί.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!είμαι έγκυος 10 εβδομάδων και πριν την περίπου 20 μέρες πριν την ΠΙΤ συμπληρώνω τα έσνημα που απαιτούνται για να παρω τα επιδόματα μητροτητας.

Δεν θα τα έχω συμπληρώσει όμως 56 ημέρες πριν την έναρξη άδειας κυοφορίας. Και κάπου διάβασα στο forum ότι αυτό είναι πρόβλημα και δεν θα παρω τιποτα. Υπευθυνα κάποιος παραλακαλώ μπορεί να με διαφωτίσει? είναι 200 πριν την ΠΙΤ? ή την έναρξη αδειας κυοφορίας δηλαδή 56 μέρες πριν την ΠΙΤ. ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!είμαι έγκυος 10 εβδομάδων και πριν την περίπου 20 μέρες πριν την ΠΙΤ συμπληρώνω τα έσνημα που απαιτούνται για να παρω τα επιδόματα μητροτητας.

Δεν θα τα έχω συμπληρώσει όμως 56 ημέρες πριν την έναρξη άδειας κυοφορίας. Και κάπου διάβασα στο forum ότι αυτό είναι πρόβλημα και δεν θα παρω τιποτα. Υπευθυνα κάποιος παραλακαλώ μπορεί να με διαφωτίσει? είναι 200 πριν την ΠΙΤ? ή την έναρξη αδειας κυοφορίας δηλαδή 56 μέρες πριν την ΠΙΤ. ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

 

Ειναι 200 ενσημα μεχρι την εναρξη της αδειας κυοφοριας.

 

 

Για πιο υπευθυνη απαντηση μπες στο σαιτ του ΙΚΑ και στειλε τους μειλ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΒΓΑΛΑΜΕ ΞΑΝΑ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ?ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΜΑΣ ΔΩΣΑΝΕ ΚΑΠΟΥ 1500 ΕΥΡΩ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ......ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΓΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ ΕΝΝΟΩ ΑΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.....ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΤΕ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ?ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

 

ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...