Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Εγω θα γεννησω σε δημοσιο και δεν θα παρω το επιδομα τοκετου.Αρα δεν δικαιουμαι και το συμπληρωματικο επιδομα?(λοχειας-κυοφοριας το παιρνω κανονικα)

 

 

Φυσικα το δικαιουσαι.Για τα επιδοματα κυοφοριας-λοχειας-τοκετου αρκουν 200 ενσημα και δεν εχει σημασια εαν εκεινη την στιγμη δουλευεις.Ομως για το συμπληρωματικο του ΟΑΕΔ και το 6μηνο χρειαζεται ενεργη σχεση εργασιας.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 951
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,

και εγώ κατέθεσα τα χαρτιά στο Ικα πριν λίγες μέρες και μου είπαν ότι αρχές του μήνα θα μπούν τα λεφτά. Το ποσό δεν είναι standard, βγαίνει απο τις αποδοχές που είχες εδώ και 2 χρόνια (2010-2011) και εγώ περίμενα περισσότερα απότι μου είπαν διότι αυτό το χρόνο το μεροκάματό μου ήταν μεγαλύτερο απο πέρυσι αλλά απο το Ικα μου είπαν ότι κοιτάνε τα περσινά και προπέρσινα δεν τους ενδιαφέρει τα φετινά. Γενικά δεν βγάζεις άκρη όλοι άλλα και άλλα λένε και εγώ μέχρι να καταθέσω τα χαρτιά δεν ήμουν σίγουρη κάν αν θα πάρω επίδομα.

Εχουν δικιο σε αυτο που σου ειπαν.Δεν κοιτανε την φετινη μισθοδοσια για τα επιδοματα λοχειας και κυοφοριας.Μετραει ο τελευταιος μηνας του προηγουμενου ετους πριν την πητ(τουλαχιστον ετσι ειπαν σε μενα)Δηλ. εγω που εμεινα εγκυος τον οκτωβρη του 2011 και εχω πητ 6/06 θα παρω τα επιδοματα με βαση την μισθοδοσια του δεκεμβριου του 2011.Το εξαμηνο δεν εχει να κανει απο οτι ξερω με την μισθοδοσια αλλα με το αν εισαι με μερικη η πληρη απασχοληση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι συμβαση εχεις ακριβως αλλα για το 6μηνο του ΟΑΕΔ πρεπει να εχεις ενεργη σχεση εργασιας.Εαν εχεις πητ 16 Σεπτεμβριου η αδεια λοχειας σου ληγει περιπου 20 Νοεμβριου που σημαινει οτι η συμβαση σου θα εχει ληξει,δεν θα εχεις εργοδοτη να σου συμπληρωσει τα χαρτια που απαιτουνται για το 6μηνο.Για το συμπληρωματικο επιδομα δεν ξερω να σου απαντησω:?

 

sofaki1978 σε ευχαριστώ,μάλλον καλύτερα να πάω στον οαεδ για σίγουρα:-)

Link to comment
Share on other sites

θέλω να βάλω και το μωρό προστατευόμενο μέλος στο βιβλιαριο μου. Τι δικαιολογητικά χρειάζονται για αυτό? Ο αντρας μου είναι στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά το μωρο θα το βάλω εγω στο ΙΚΑ, πρέπει να μου δωσει κάποιο χαρτι ο αντρας μου ή αρκει το ότι δηλώνω ότι θελω να το ασφαλίσω εγω?

Έχω την εντύπωση ότι δε χρειάζεται τπτ απ'τον άντρα σου. Αν ήθελες να βάλεις το παιδί σε άλλο ταμείο πέρα απ'το δικό σου (πχ στο ΤΣΜΕΔΕ του άντρα σου αντί για το ΙΚΑ το δικό σου) πρέπει να υποβάλλεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι συμφωνείς να πάρει σε άλλο ταμείο το παιδί.

 

Ψάξτο λίγο και στο site του ΙΚΑ, νομίζω το γράφουν και εκεί.

Πόσο πήγε το ποσό τελικά για το 6μηνο του ΟΑΕΔ?

Νομίζω 590 αλλά δε ξέρω αν είναι καθαρά ή μεικτά

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα και από εμένα!

Εχω λίγο μπερδευτεί με τα επιδόματα......Γνωρίζω ότι πρέπει να έχω 200 ένσημα κατά τα τελευταία 2 χρόνια, τα οποία και τα έχω καθώς εργάζομαι από το 1999 συνεχόμενα!

Μπορεί κάποια να μου πει πως θα υπολογίσω τα επιδόματα τόσο του ΙΚΑ όσο και του ΟΑΕΔ?

Επίσης, του ΟΑΕΔ προκύπτει από την διαφορά μεταξύ ΙΚΑ και εργοδότη και αν ναι πως υπολογίζεις τον μισθό που θα έπαιρνες από τον εργοδότη?

Ξέρω ότι επίδομα τοκετού δεν θα πάρω καθώς θα γεννήσω στο Έλενα! Τα υπόλοιπα όμως τα παίρνω κανονικά σωστά?

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα λοιπον το ειχα γραψει και σε αλλο post..

 

 

αν ο μικτος σου μισθοσ εινα 1300/25 52/2 26*56 1378 κυυσης

1300/25 52/2 26*63 1638 λοχειας

θα ειναι λιγο παραπανω εαν δηλωση το παιδι στο δικο σου βιβλιαριο

πιστευω να βοηθησα

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα λοιπον το ειχα γραψει και σε αλλο post..

 

 

αν ο μικτος σου μισθοσ εινα 1300/25 52/2 26*56 1378 κυυσης

1300/25 52/2 26*63 1638 λοχειας

θα ειναι λιγο παραπανω εαν δηλωση το παιδι στο δικο σου βιβλιαριο

πιστευω να βοηθησα

καλημερα! μια μικρη διορθωση επειδη κι εγω καπου εκει βρισκομαι.....

1300/25 52/2 26*56=1456 κυοφοριας

26*63=1638 λοχειας 'η 1801 εαν βαλεις το παιδι στο βιβλιαριο σου!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω γιατι εχω μπερδευτει////ειναι αλλο το επιδομα τοκετου-τα 900ε που πανε κατευθειαν στο μαιευτηριο---εγω πχ γενναω στο ρεα----κ αλλα τα επιδοματα κυησης κ λοχειας που δικαιουμαστε απο τον ασφαλιστικο μας φορεα---εγω πχ απο το ικα---για τις 56 μερες πριν την πητ κ τις 63 μετα???και τα κυησης κ λοχειας βασιζονται στον μισθο μας σωστα??ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω γιατι εχω μπερδευτει////ειναι αλλο το επιδομα τοκετου-τα 900ε που πανε κατευθειαν στο μαιευτηριο---εγω πχ γενναω στο ρεα----κ αλλα τα επιδοματα κυησης κ λοχειας που δικαιουμαστε απο τον ασφαλιστικο μας φορεα---εγω πχ απο το ικα---για τις 56 μερες πριν την πητ κ τις 63 μετα???και τα κυησης κ λοχειας βασιζονται στον μισθο μας σωστα??ευχαριστω!!!

 

Ακριβώς!:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! μια μικρη διορθωση επειδη κι εγω καπου εκει βρισκομαι.....

1300/25 52/2 26*56=1456 κυοφοριας

26*63=1638 λοχειας 'η 1801 εαν βαλεις το παιδι στο βιβλιαριο σου!

 

Κατατοπιστικότατο το post σου!Από την στιγμή που θα καταθέσω τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ -απ'όσο ξέρω είναι η πρώτη μέρα που βγαίνω επίσημα στην άδεια κυοφορίας,56 μέρες πριν την π.η.τ- σε πόσες μέρες θα γίνει η πληρωμή μου από το ΙΚΑ?και επίσης, θα πάρω χρήματα και από τον εργοδότη μου?(κάπου διάβασα πως εαν δεν έχω καμία αναρρωτική άδεια πριν την άδεια κυοφορίας θα πρέπει ο εργοδότης μου να μου δώσει παραπάνω χρήματα!:confused::confused::confused:)

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα επειδη ετοιμαζω για να καταθεσει ο αντρας μου τα χαρτια για την λοχεια-τοκετου ξερετε αν χρειαζετε βεβαιωσει απο το νοσοκομειο που γεννησα? γιατι στο εξητηριο γραφει ποτε γεννησα βαρος και τα λοιπα...εχω γεννησει κοντα στην πητ.

''''ΟΙ ΚΑΡΔΟΥΛΕΣ ΜΟΥ''''

Αλεξάνδρα 10/07/2008

Μπουλίτσα 5/5/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα χρειαζομαι τη βοηθεια σας.δουλευω αυτη τη στιγμη σε μια δουλεια που ειναι εποχιακη απριλιο-σεπτεμβριο.τα 200 ενσημα τα συμπληρωνω τον αυγουστο και πιθανη ημερομηνια τοκετου μου δινουν 4-10-12.απο οτι καταλαβα δικαουμαι απο ικα τοκετου και λοχειας αλλα απο τον οαεδ δικαουμαι τιποτα?και δυστυχως αν δεν παρω απο οαεδ μητροτητας δυσκολα επιδομα ανεργιας γιατι δεν συμπληρωνω 100.Α και ο μισθος μου ειναι 500 ευρω ποσα απο ικα?ευχαριστω πολυ περιμενω απαντηση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ποσα θα παρεις δεν μπορει να στο πει καμια γιατι το ικα εχει δικο του συστημα υπολογισμου των επιδοματων εχει να κανει με την ασφαλιστικη κλαση.Για να παρεις το επιδομα μητροτητας απο τον οαεδ θα πρεπει να εχεις ενεργη εργασιακη σχεση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα επειδη ετοιμαζω για να καταθεσει ο αντρας μου τα χαρτια για την λοχεια-τοκετου ξερετε αν χρειαζετε βεβαιωσει απο το νοσοκομειο που γεννησα? γιατι στο εξητηριο γραφει ποτε γεννησα βαρος και τα λοιπα...εχω γεννησει κοντα στην πητ.

Απο οσο ξερω οχι δεν χρειαζεται καποιο χαρτι απο το νοσοκομειο μονο τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης.

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατο το post σου!Από την στιγμή που θα καταθέσω τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ -απ'όσο ξέρω είναι η πρώτη μέρα που βγαίνω επίσημα στην άδεια κυοφορίας,56 μέρες πριν την π.η.τ- σε πόσες μέρες θα γίνει η πληρωμή μου από το ΙΚΑ?και επίσης, θα πάρω χρήματα και από τον εργοδότη μου?(κάπου διάβασα πως εαν δεν έχω καμία αναρρωτική άδεια πριν την άδεια κυοφορίας θα πρέπει ο εργοδότης μου να μου δώσει παραπάνω χρήματα!:confused::confused::confused:)

Το ικα πληρωνει καθε 1 και 15 η καθε 15 και 30 δεν θυμαμαι καλα.Ναι ισχυει αυτο με τον εργοδοτη και νομιζω οτι ειναι ενας μισθος αλλα στο λεω με καθε επιφυλαξη δεν ειμαι απολυτα σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και από εμένα!

Εχω λίγο μπερδευτεί με τα επιδόματα......Γνωρίζω ότι πρέπει να έχω 200 ένσημα κατά τα τελευταία 2 χρόνια, τα οποία και τα έχω καθώς εργάζομαι από το 1999 συνεχόμενα!

Μπορεί κάποια να μου πει πως θα υπολογίσω τα επιδόματα τόσο του ΙΚΑ όσο και του ΟΑΕΔ?

Επίσης, του ΟΑΕΔ προκύπτει από την διαφορά μεταξύ ΙΚΑ και εργοδότη και αν ναι πως υπολογίζεις τον μισθό που θα έπαιρνες από τον εργοδότη?

Ξέρω ότι επίδομα τοκετού δεν θα πάρω καθώς θα γεννήσω στο Έλενα! Τα υπόλοιπα όμως τα παίρνω κανονικά σωστά?

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Λοιπον...τα επιδοματα του ικα δεν μπορεις να τα υπολογισεις γιατι το ικα εχει δικο του τροπο υπολογισμου εχει να κανει με την ασφαλιστικη κλαση.Του οαεδ το επιδομα(6μηνο) ειναι στανταρ και δεν εχει να κανει με το μισθο σου.Αν εισαι 5ωρη και πανω θα παρεις περιπου 514 αν εισαι 4ωρη τα μισα.Το συμπληρωματικο επιδομα απο τον οαεδ βγαινει ως εξης:επιδοματα κυοφοριας-λοχειας - τις ημερες που θα δουλευες.Δηλ. αν τα χρηματα που θα παρεις απο το ικα ειναι λιγοτερα σε σχεση με αυτα που θα επαιρνες αν θα δουλευες αυτη τη διαφορα θα σου την δωσει ο οαεδ.Ελπιζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

..............Δηλ. αν τα χρηματα που θα παρεις απο το ικα ειναι λιγοτερα σε σχεση με αυτα που θα επαιρνες αν θα δουλευες αυτη τη διαφορα θα σου την δωσει ο οαεδ......

 

Δηλαδή αν από το ΙΚΑ πάρεις πχ 500€/μήνα ενώ κανονικά όταν δούλευες ο εργοδότης σε πλήρωνε πχ 1.000€/ μήνα ο ΟΑΕΔ θα σου δώσει τα υπόλοιπα 500€/μήνα?

 

Αυτό είναι η "Συμπληρωματική Παροχή Μητρότητας" όπως την γράφει ο ΟΑΕΔ?

 

Ισχύει το επίδομα αυτό ή είναι στα χαρτιά? Το εισπράτει καμία να μας πει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν από το ΙΚΑ πάρεις πχ 500?/μήνα ενώ κανονικά όταν δούλευες ο εργοδότης σε πλήρωνε πχ 1.000?/ μήνα ο ΟΑΕΔ θα σου δώσει τα υπόλοιπα 500?/μήνα?

 

Αυτό είναι η "Συμπληρωματική Παροχή Μητρότητας" όπως την γράφει ο ΟΑΕΔ?

 

Ισχύει το επίδομα αυτό ή είναι στα χαρτιά? Το εισπράτει καμία να μας πει?

 

 

Ναι καπως ετσι ειναι.Εαν παρεις συνολο απο ικα για 4 μηνες (κυοφοριας-λοχειας) 3,000 ευρω ενω εσυ εαν δουλευες θα επαιρνες 4,000 ευρω ο ΟΑΕΔ θα πρεπει να σου δωσει τα υπολοιπα χιλια για να καλυφθει η διαφορα.

 

Εγω πηρα το 2010 χιλια ευρω απο ΟΑΕΔ,αυτη την φορα δεν βλεπω να προκυπτει διαφορα οποτε δεν θα παρω τιποτα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα μητρότητας από το ΙΚΑ, 56 ημέρες πρίν και 63 μετά τον τοκετό ισούτε με το 50% του τεκμαρτού ημερομισθίου που εμπίπτει ο μέσος όρος αποδοχών των τελευταίων 30 ημέρων εργασίας του ημερολογιακού έτους πριν από την πιθανή ημέρα τοκετού. Αυτό προσαυξάνεται με 10% για κάθε προστατευόμενο μέλλος.

Δηλ. Εφ'όσον βρείς το μέσο ημερομίσθιο των τελευταίων 30 ημερών πριν βγείς σε άδεια τοκετού (56 ημερες πριν την πιθανή ημερομηνία) από το site του ικα, ika.gr, μπορείς να βρείς σε τι τεκμαρτό ημερομίσθιο αντιστοιχεί. Το 50% αυτού επί τις ημέρες θα δώσει το επίδομα τοκετού. Μετά τη γέννα, και εφ'όσον πρώτα φροντίσεις να βάλεις προστατευόμενο μέλλος το μωράκι σου στο βιβλιάριο σου, αυτό θα προσαυξηθεί με 10%.

Προυπόθεση είναι να απέχει η γυναίκα από την εργασία της. Γιαυτό και ο εργοδότης και εσύ συμπληρώνετε υπεύθυνη δήλωση ότι σταμάτησες και την καταθέτεις στο ΙΚΑ.

Μετά την γέννα, και την είσπραξη του επιδόματος λοχείας, και εφ'όσον ο εργδότης δώσει πάλι βεβαίωση όπου αναγράφονται χρονικά διαστηματα και μισθοί, εισπράτεις τη διαφορά τον αποδοχών σου για αυτό το διάστημα και ταυτόχρονα ο ΟΑΕΔ σε ασφαλίζει στο κλάδο σύνταξης. Βλέπε τη σφραγίδα στα ένσημα που κατέθεσες.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω το εφάπαξ βοήθημα τοκετού, που δίνεται μετά τη γέννα όταν πας να εισπράξεις το επίδομα λοχείας. Είναι το ημερομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη όπως αυτό έχει διαμορφωθεί τη στιγμή εκείνη βάση της ΕΓΣΣΕ επί 30.

Επίσης οι μανούλες για χρονικό διάστημα 12 μήνες μετά την λήξη της άδειας λοχείας θα πληρώνουν 50% λιγέτερες εισφορές υπέρ του κλάδου σύνταξης. Δηλ. θα τους γίνονται 3.34% κρατήσεις λιγότερες απ΄ότι συνήθως. Το ποσοστό αυτό ειναι για όσες ασφαλίζονται το κλάδο κύριας σύνταξης του ΙΚΑ. Αλλα ταμεία έχουν και αυτά 50% εκπτώσεις για τον κλάδο κύριας σύνταξης για ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...