Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Να σε ρωτησω κατι αν θελεις μου λες.Με τι μισθο πηρες 1130?Δηλ. ποσο σου χρεωσανε την καθε ημερα?Ησουνα ημερομισθια,ωρομισθια τι?Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα θελω να υπολογισω περιπου τα δικα μου(αν και εχω περιπου 2 μηνες καιρο,στην αρχη του 7ου δεν καταθετουμε τα χαρτια μας?)

 

Νοσηλεύτρια είμαι. Στο ικα μου μέτρησαν σαν ημερομήσθιο 40,45... διλαδή τα μισά θα πάρεις, μου χρέωσαν 20,23 ευρώ για 56 ημέρες επιδότησης. Για την ακρίβεια πείρα 1132,88 ευρώ.

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 951
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επιδομα τοκετου μπορει και να μην παρεις γιατι τωρα κανουν καποιες αλλαγες πανω σ'αυτο.εαν γεννησεις σε δημοσιο νοσοκομειο δεν θα παρεις σιγουρα,σε ιδιωτικο θα μαθουμε σε 2 εβδομαδες που θα φτασει ο νομος στα ιδιωτικα.

 

παντως ειναι μετα την γεννα οι διαδικασιες,τωρα δεν κανεις τιποτα.

 

αααα μάλιστα.... τι να πω:evil::evil::evil:... σε ευχαριστώ πάντως sofaki1978:D

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, η Β επιπέδου είναι απαραίτητη για την άδεια του ΙΚΑ;

 

Στην περίπτωση που εγω θέλω να δουλέψω μέχρι τον τελευταίο μήνα και να πάρω την άδεια μετά, τι πρέπει να κάνω με τον γιατρό του ΙΚΑ;

 

Αν πάω με ένα χαρτι από τον γυναικολόγο μου που να αναγράφει την ΠΗΤ (ή ίσως μεταγενέστερη ΠΗΤ για να πάρω την άδεια αργότερα) είμαι καλυμμένη;

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, η Β επιπέδου είναι απαραίτητη για την άδεια του ΙΚΑ;

 

Στην περίπτωση που εγω θέλω να δουλέψω μέχρι τον τελευταίο μήνα και να πάρω την άδεια μετά, τι πρέπει να κάνω με τον γιατρό του ΙΚΑ;

 

Αν πάω με ένα χαρτι από τον γυναικολόγο μου που να αναγράφει την ΠΗΤ (ή ίσως μεταγενέστερη ΠΗΤ για να πάρω την άδεια αργότερα) είμαι καλυμμένη;

 

 

 

εαν δουλεψεις μεχρι τελους θα ειναι με συνεννοηση με τον εργοδοτη σου,για το ικα θα εισαι σε αδεια κυοφοριας.

 

απο εκει και περα εξαρταται απο τον γυναικολογο που θα πεσεις.μπορει να καλυφθει μονο με το χαρτι του γιατρου σου η να πεις οτι δεν εκανες προγεννητικο ελεγχο.η μεταγενεστερη πητ ειναι λιγο επιφοβη,το πολυ να σου γραψει 6-7 μερες πιο μετα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

sos!!!εχω πητ 30/06/12.στις 16/11/11ι δε θα πηρα αναρρωτικη για πρωτη φορα αφοτου προσληφθηκα για 15 μερες γιατι ειχα λιγο αιμα.αυτη την πηρα απο γιατρο του ικα χωρις να περασω επιτροπη ακριβως επειδη δεν ειχα ξαναπαρει.επειδη εργαζομαι λιγοτερο απο χρονο σε αυτον τον εργοδοτη μου κολλησε 13 ενσημα.απο εκει και περα μου ειπαν στο ικα οτι δε θα μου κολλησει αλλα.αυτα τα 13 ενσημα μετρανε στα 200 που απαιτουνται για να παρω τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας?το αρμοδιο τμημα που εκτυπωνει τα ενσημα μου ειπε ναι ενα στις παροχες μου ειπανε οχι αλλα με επιφυλαξεις....δε βγαζω ακρη.....εντωμεταξυ και ο προισταμενος οταν ειχα ρωτησει για τα συνολα μου τα ειχε μετρησει κανονικα ενω μου ειπε οτι με το νεο ημερολογιακο ετος θα μου κολλησει αλλα 13 εφοσον παρω αναρρωτικη αδεια...δεν ξερω αν θα καταφερω να δουλεψω,ο γιατρος ακομα δεν το επιτρεπει ειδικα και τα ενσημα μου βγαινουν δε βγαινουν οποτε εχω αγχωθει πολυ και απαντηση απο πουθενα!!

dina:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sos!!!εχω πητ 30/06/12.στις 16/11/11ι δε θα πηρα αναρρωτικη για πρωτη φορα αφοτου προσληφθηκα για 15 μερες γιατι ειχα λιγο αιμα.αυτη την πηρα απο γιατρο του ικα χωρις να περασω επιτροπη ακριβως επειδη δεν ειχα ξαναπαρει.επειδη εργαζομαι λιγοτερο απο χρονο σε αυτον τον εργοδοτη μου κολλησε 13 ενσημα.απο εκει και περα μου ειπαν στο ικα οτι δε θα μου κολλησει αλλα.αυτα τα 13 ενσημα μετρανε στα 200 που απαιτουνται για να παρω τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας?το αρμοδιο τμημα που εκτυπωνει τα ενσημα μου ειπε ναι ενα στις παροχες μου ειπανε οχι αλλα με επιφυλαξεις....δε βγαζω ακρη.....εντωμεταξυ και ο προισταμενος οταν ειχα ρωτησει για τα συνολα μου τα ειχε μετρησει κανονικα ενω μου ειπε οτι με το νεο ημερολογιακο ετος θα μου κολλησει αλλα 13 εφοσον παρω αναρρωτικη αδεια...δεν ξερω αν θα καταφερω να δουλεψω,ο γιατρος ακομα δεν το επιτρεπει ειδικα και τα ενσημα μου βγαινουν δε βγαινουν οποτε εχω αγχωθει πολυ και απαντηση απο πουθενα!!

 

Τα ένσημα σου μετράνει εφόσον όμως έχουνε φανεί στο σύστημα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι πολυυυυυς καιρος απο το μηνυμα μου κ προφανως πολλες δεν το ειδατε το ξαναβαζω: αυτο ειναι το χαρτι που δινει το ικα με ο,τι χρειαζεται...

 

 

 

 

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ

ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ-ΛΟΧΕΙΑΣ

 

1)200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια πριν την ΠΗΤ

2)αποχη απο την εργασια κατα το χρονο της επιδοτησης

 

Σημειωσεις:

- περιοδος κυοφοριας = 56 ημερες πριν την ΠΗΤ

- το επιδομα κυοφοριας καταβαλεται απο την ημερα εναρξης της κυοφοριας (οχι νωριτερα)

- περιοδος λοχειας = 63 μερες απο την ημερ/νια τοκετου

- το επιδομα λοχειας καταβαλεται μεχρι και 6 μηνες μετα την ημ/νια τοκετου

- αν για οποιοδηποτε λογο η ασφαλισμενη δεν εισπραξει το επιδομα κυοφοριας πριν τον τοκετο μπορει να το εισπραξει μετα τον τοκετο μαζι με το επιδομα λοχειας

 

 

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

 

ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ

1)βιβλιαριο ασθενιας ατομικο (και οικογενειακο αν υπαρχει)

2)ιατρικη βεβαιωση απο γιατρο ΙΚΑ με την ΠΗΤ

3)βεβαιωση εργοδοτη για την ημ/νια διακοπης της εργασιας

4)υπευθυνη δηλωση ασφαλισμενης που να αναφερεται η ημερα διακοπης της εργασιας και οτι δεν θα αναλαβει εργασια για οσο διαστημα επιδοτειται

 

ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ

1)βιβλιαριο ασθενιας

2)ληξιαρχικη πραξη γεννησης παιδιου - ακριβες αντιγραφο

-για προωρο τοκετο περαν των 30 ημερων απαιτειεται βεβαιωση της κλινικης

-για παραταση κυοφοριας περαν των 10 ημερων απαιτειται ειδικη γνωματευση

 

ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ

1)ληξιαρχικη πραξη γεννησης παιδιου - ακριβες αντιγραφο

2)βιβλιαριο ασθενειας ασφαλισμενης και συζυγου

σε περιπτωση που ο συζυγος ειναι σε αλλο ταμειο, εκτος ΙΚΑ, να προσκομιζει βεβαιωση οτι δε θα διεκδικησει βοηθημα τοκετου απο το αλλο ταμειο.

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

και εδω για οεαδ!

 

Παραθέτω και αυτες τις πληροφοριες για το συμπληρωματικο επιδομα του ΟΑΕΔ

 

 

 

 

 

 

 

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ

 

 

 

 

ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

 

 

 

 

 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

 

 

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

 

Νόμοι και διατάγματα που καλύπτουν την παροχή, είναι τα ακόλουθα:

· Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

 

 

 

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

 

· Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

· Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

 

 

 

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

 

1. Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.

2. Βεβαίωση του εργοδότη.

3. Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Νοσηλεύτρια είμαι. Στο ικα μου μέτρησαν σαν ημερομήσθιο 40,45... διλαδή τα μισά θα πάρεις, μου χρέωσαν 20,23 ευρώ για 56 ημέρες επιδότησης. Για την ακρίβεια πείρα 1132,88 ευρώ.

Σε ευχαριστω κι εγω ετσι τα υπολογιζα αλλα με μπερδεψε ενας υπαλληλος του ικα απο τα κεντρικα της Αθηνας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη ειναι πολυυυυυς καιρος απο το μηνυμα μου κ προφανως πολλες δεν το ειδατε το ξαναβαζω: αυτο ειναι το χαρτι που δινει το ικα με ο,τι χρειαζεται...

Δεν ειμαι σιγουρη αλλα προχτες που ημουνα στο ικα νομιζω οτι ειπαν σε μια κοπελα οτι ειναι 53 ημερες πριν και 53 ημερες μετα αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρη.Κι εγω αυτο που εχεις γραψει ηξερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρη αλλα προχτες που ημουνα στο ικα νομιζω οτι ειπαν σε μια κοπελα οτι ειναι 53 ημερες πριν και 53 ημερες μετα αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρη.Κι εγω αυτο που εχεις γραψει ηξερα.

 

μη μου λες τετοια! παιζει να μειωθηκαν οι ημερες τις αδειας δηλαδη? δεν ακουστηκε τιποτα τετοιο.. αν μαθει κανεις σιγουρα ας μας πει!

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

ksena τελικά τι έγινε με την περίπτωσή σου; Βρήκατε άκρη;

Έχει και μια φίλη μου το ίδιο πρόβλημα ....

Ευχαριστώ

 

Μετά από πολλή ταλαιπωρία, ναι, βρήκαμε άκρη. Πήγα, παραπονέθηκα, μου είπαν ότι θα το διορθώσουν και να τους πάρω τηλ. Τους έπαιρνα μερικές μέρες για να πάρω την απάντηση "Μη μας ξαναπάρεις αυτή την εβδομάδα! Ξέρεις πόσοι έχουν αυτό το πρόβλημα; Δεν μπορούμε εμείς όλα τόσο γρήγορα" Την επόμενη μέρα επικοινωνήσαμε με μια γνωστή της οικογένειας που δουλεύει εκεί και μέσα σε 10 λεπτά διόρθωσαν τα λάθη! Μόνο που χρειαστηκε να περιμένω μερικές μέρες να οριστικοποιηθούν τα ένσημα. (κι εδώ όταν τους πήρα τηλ μου είπαν ότι δεν δίνουν τέτοιες πληροφορίες στο τηλέφωνο! Εκνευριστηκα και τους είπα διάφορα, μεταξύ άλλων ότι δεν μπορώ μετά από δύο μήνες που προσπαθώ να κάνω αυτή τη δουλειά να έρχομαι καθημερινά εκεί και να αφήνω μώρό 2 εβδομάδων απλά για να δω αν οριστικοποιήθηκαν τα ένσημά μου! και όλα λόγω δικού τους λάθους! έλεος!)

Εντάξει, τελείωσε και αυτό. Τώρα μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν δικαιούμε εκείνο συμπληρωματικό επίδομα του ΟΑΕΔ? Είμαι ωρομίσθια και τα λεφτά που πήρα από το ΙΚΑ είναι περισσότερα απ' ότι θα έπαιρνα αν δούλευα (γιατί συνήθως δεν έχω και πολλές ώρες).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρη αλλα προχτες που ημουνα στο ικα νομιζω οτι ειπαν σε μια κοπελα οτι ειναι 53 ημερες πριν και 53 ημερες μετα αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρη.Κι εγω αυτο που εχεις γραψει ηξερα.

 

 

κοριτσια ΔΕΝ ισχυει αυτο.... πηγα ικα... κανονικα 56 μερες πριν και 63 μερες μετα την ΠΗΤ

το φυλλαδιο ειναι ακριβως το ιδιο! δεν εχει αλλαξει τιποτα στις παροχες του ικα εκτος απο το βοηθημα τοκετου..... που δινεται μονο οταν γεννας σε ιδιωτικες ΜΗ συμβεβλημενες κλινικες.....

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΙΡΕΤΑΙ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ!

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 10ΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 800ΕΥΡΩ ΠΗΤ ΕΧΩ 26/4/2012

1.ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΠΟΤΕ?

2.ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΙΚΑ Η ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΣΤΟ ΧΕΡΙ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ?ΚΑΙ ΠΟΣΑ?ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ?

3.ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ?

4.ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΠΟΤΕ?

5.ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΣΕ ΙΔΙΟΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?ΑΚΟΥΣΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΙΔΙΟΤΙΚΟ ΤΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΑ ΤΟ ΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

6.ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΤΙ ΠΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΤΕ

 

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΛΟΓΩ ΑΣΧΗΜΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤς ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ[/size][/size]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΧΑΙΡΕΤΑΙ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ!

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 10ΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 800ΕΥΡΩ ΠΗΤ ΕΧΩ 26/4/2012

1.ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΠΟΤΕ?

2.ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΙΚΑ Η ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΣΤΟ ΧΕΡΙ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ?ΚΑΙ ΠΟΣΑ?ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ?

3.ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ?

4.ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΠΟΤΕ?

5.ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΣΕ ΙΔΙΟΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?ΑΚΟΥΣΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΙΔΙΟΤΙΚΟ ΤΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΑ ΤΟ ΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

6.ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΤΙ ΠΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΤΕ

 

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΛΟΓΩ ΑΣΧΗΜΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤς ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

 

Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όσα περισσότερα μπορώ που τα έχω πρόσφατα:)

1)Το επίδομα μητρότητας που γράφεις δεν ξέρω αν είναι διαφορετικό από το κυοφορίας.Δεν ξέρω σε ποιο μπορεί να αναφέρεσαι δυστυχώς.

2)Το επίδομα κυοφορίας το παίρνεις από το ΙΚΑ. Πλέον κατατίθεντε τα χρήματα σε λογιαριασμό που πρέπει να είσαι εσύ 1η δικαιούχος.Πρέπει να κάνεις τα χαρτιά σου το νωρίτερο την 1η μέρα από την άδεια κυοφορίας σου,όχι νωρίτερα.Το ποσό προκύπτει με βάση τον μισθό σου τον περασμένο Δεκέμβριο.Όσο για τα χαρτιά είναι το χαρτί που σου έδωσε ο γιατρός του ΙΚΑ με την ΠΗΤ (συμπληρωμένο και από τον εργοδότη σου και από εσένα), φωτοτυπία την 1η σελ του βιβλιαρίου τραπέζης ,φωτοτυπία ταυτότητα.Τα ένσημα τα βρίσκουν από το σύστημα και δεν μου τα ζήτησαν εμένα.

3)Το επίδομα λοχειας μετά την γέννα,πάλι το ποσό προκύπτει με βάση τον μισθό σου οπότε δεν μπορώ να σου πω πόσο θα είναι. Το ΙΚΑ καταθέτει κάθε 1 και 15 στον λογαριασμό πάντως.

4)Το βοήθημα τοκετού μετά την γέννα και είανι 1007Ε φιξ ποσό.

5)Εγώ γέννησα 16/11 στο Ρέα και δεν μοθ κάλυψε κάτι. Αν τα κάλυπτε δεν θα παίρναμε το βοήθημα τοκετού όπως δηλ συμβαίνει αν γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο. Σου καλύπτει ωστόσο ολόκληρο (θεωρητικά) το ποσό σε περίπτωση καισαρικής.

6) Από τον ΟΑΕΔ παίρνεις ένα συμπληρωματικό επίδομα.Θα χρειαστείς να έχεις πάρει την απόφαση με το πόσα χρήματα πήρες συνολικά από το ΙΚΑ για κυοφορίας και λοχείας καθώς και ένα χαρτί από τον εργοδότη σου (ξέρει εκείνος πιθανόν), λογαριασμό Εθνικής που να είσαι 1η δικαιούχος και φωτοτυπία ταυτότητας. Πάλι τα ένσημα μου τα βρήκαν από το σύστημα.

 

Ελπίζω να βοήθησα:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά στο συμπληρωματικό βοήθημα οαεδ!

χρειάζεται και βεβαίωση εργοδότη!

όπου υπογράφει για τα χρήματα που μας έδωσε σύμφωνα με το άρθρο 657 658 του αστικού κώδικα

εγώ είμαι αναπληρώτρια εκπαιδευτικός και έκανα χρήση της 15ήμερης αναρρωτικής άδειας οπότε για την άδεια κύησης δε δικαιούμουν χρήματα

οπότε σε αυτό το χαρτί τι θα γράψει;ο ευρώ;γίνεται αυτό;

έτσι θα πάρω περισσότερα χρήματα;;:P:p:lol:

σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο;

αυτό το χαρτί το έχει συνήθως ο εργοδότης;είναι ίδιο για όλους;.η να του το στείλω εγώ;το έχω από τη σελίδα του οαεδ!

Link to comment
Share on other sites

επίσης,σε αυτό το χαρτί γράφει και πόσα χρήματα έπαιρνα μέχρι να σταματήσω με άδεια κύησης!

εγώ ήμουνα πριν την άδεια κύησης σε 2 μήνες αναρρωτική και πληρωνόμουν από το ικα

οπότε εκεί πάλι τι χρήματα θα γράψει;

 

τα ρωτάω όλα αυτά γιατί είναι λίγο άσχετοι οι δικοί μας και πρέπει να ξέρω εγώ!!!δυστυχώς!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω καλύτερα να κάνεις ένα τηλ στον ΟΑΕΔ για διευκρινήσεις.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΙΡΕΤΑΙ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ!

 

κατερινα μου συγνωμη κι ολας αλλα γιατι δεν δοκιμαζεις να διαβασεις τις παραπανω απαντησεις? 2-3 ποστ πριν το δικο σου εχω ποσταρει δυο κατεβατα με το τι ακριβως χρειαζεται να προσκομισεις σε ικα και οαεδ και ποτε......

οταν διαβασεις αν δεν καταλαβεις κατι ευχαριστως να σε βοηθησουμε....

 

παντως να ξερεις οτι απαραιτητη προυποθεση για ολα οσα ρωτας ειναι να εχεις 200 ενσημα τα δυο τελευταια χρονια πριν γεννησεις....

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει μήπως κάποια κοπέλα τι γίνεται σε περιπτώσεις που η μητέρα είναι άνεργη?

Εγώ δούλευα μέχρι και τον Ιούλιο και από τότε παίρνω ταμείο ανεργίας και θα συνεχίσω να το παίρνω μέχρι και το Μάιο. ΠΗΤ έχω 20/7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,για να πάρεις οποιοδήποτε επίδομα σχετικά με τον τοκετό θα πρέπει να έχεις 200 ένσυμα συνολικά απο το 2010 και 2011 μαζί.Μπορείς να πάρεις κανονικά το ταμείο ανεργίας σου αυτό δεν επηρεάζει κάτι.Το επίδομα που δίνει το ΙΚΑ ειναι 2 μήνες πριν τον τοκετό και 2 μήνες μετά.Οπότε μετά το ταμείο ανεργείας που πέρνεις τώρα στο καπάκι μπορείς να ξεκινήσεις να παίρνεις το επίδομα του Ικα εφόσον βέβαια έχεις 200 ένσημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...