Recommended Posts

Η μικρη επιασε το στηθος και θηλασε στον υπνο της..

Ξυπνια με διωχνει ακομα αλλα πηρα δυναμη και θαρρος για τη συνεχεια.!!

Ενα μικρο φωτακι αναψε:)

Αχ αυτή η μικρή σου!:)!

Μακάρι να συνεχίσει έτσι και να τους αυξήσει τους θηλασμούς!

Eve, μαζί σου έχω κι εγώ αγωνία, ζω μαζί σου από μακριά την όλη κατάσταση.

Να μας γράφεις, να μαθαίνω νέα :)!!!

Διαφημίσεις

μπράβο!! Καλή συνέχεια!

δεν αντέχω τις τύψεις ότι εγώ έφταιξα (ναι έφταιξα γιατί έλειπα ώρες από το σπίτι λόγω δουλειάς και έτσι οδηγηθήκαμε στον αποθηλασμό).

Καλή μου Angicat μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου.

Έκανες και κάνεις ό,τι καλύτερο μπορούσες για το παιδί σου και την οικογένειά σου, θα έπρεπε να είσαι πολύ περήφανη! Άλλα μωρά παθαίνουν πιο εύκολα σύγχιση θηλών, άλλα μωρά προσκολλώνται περισσότερο στη μαμά όταν αυτή γυρίζει στη δουλειά, άλλα είναι πιο ανεξάρτητα. Δεν φταις εσύ για τίποτα από αυτά

jv42p3.png

DfUyp2.png

Νομίζω ότι μόνο εσύ μπορείς να καταλάβεις αν το μωρό είναι έτοιμο να αποθηλάσει (... κι ας μην είσαι εσύ έτοιμη για κάτι τέτοιο...) ή αν πρόκειται ουσιαστικά για απεργία θηλασμού...

Από όσα περιγράφεις, η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για το δεύτερο... Νομίζω ότι τα μωρά που αποθηλάζουν γιατί το θέλουν πράγματι, αφενός δεν το κάνουν μέσα σε ένα 24ωρο, αφετέρου, δεν πιάνουν μεν το στήθος για να θηλάσουν, αλλά και δεν "δαγκώνουν", δεν "διώχνουν"...

Η Πατσούρου λέει ότι η απεργία θηλασμού οφείλεται ουσιαστικά σε "παρεξήγηση" του μωρού για κάτι που είπε ή έκανε η μαμά. Νομίζω ότι αυτό που σου είπε η Αγλαΐα, να της μιλήσεις, είναι αυτό που θα σε ξεμπλοκάρει... Τα μωρά καταλαβαίνουν...

Νομίζω ότι αυτό που σου είπε η Αγλαΐα, να της μιλήσεις, είναι αυτό που θα σε ξεμπλοκάρει... Τα μωρά καταλαβαίνουν...

Tο κανω αυτο συχνα, το ξερω οτι καταλαβαινουν..!!:)

Τι κάνω εγώ από τότε; Αντλώ το γάλα μου. 200λεπτά ημερησίως για να διατηρήσω γαλουχία. Μερικές φορές τον προσπαθώ ακόμα σε άσχετες φάσεις αλλά δεν θέλει. Έχω τύψεις; Ναι, άπειρες. Είναι χαρούμενος; Ναι, πολύ. Γιατί σου τα λέω; Δεν ξέρω. Ίσως για να τα βγάλω από μέσα μου. Με έπιασαν τα κλάματα; Ναι. Πάω να κάνω ένα τσάι.

εννοεις απο τοτε πινει το γαλα σου με μπιμπερο?

αυτο ειναι σπουδαιο!!

συγχαρητηρια.!

Γιατι εχεις τυψεις? Που πηγες στη δουλεια? Κι εγω γυρισα νωρις στο πρωτο παιδι, ετσι ηταν ο νομος, τωρα αλλαξε και εχω πιο πολλη αδεια. Αν δεν ειχε αλλαξει θα ημουν κι εγω τωρα και πολλες αλλες σαν εμενα πισω στη δουλεια μας. Οχι να εχεις και τυψεις γι αυτο ομως! Κατεβαλες τεραστια προσπαθεια και πετυχες!

Εγω οσες φορες προσπαθησα να το δωσω με καλαμακι, εκπ.ποτηρι, κανονικο ποτηρι, δεν ηπιε παρα 1-2 γουλιες. Οποτε απλως το κραταω, πιστευω μεχρι να ληξει στην καταψυξη.

10 μερες μετα.

Επιασε το στηθος και ξαναθηλαζει κανονικα.

Μου φαινεται απιστευτο, την κοιταω και νομιζω οτι ονειρευομαι!!

Τις 2 τελευταιες νυχτες τωρα την θηλαζα στον υπνο της και αυτο μου εδινε ελπιδα οτι η αρνηση ειναι κατι παροδικο. Την ημερα με εδιωχνε με κλαματα, ηταν πολυ νευρικη, εκλαιγε ξαφνικα και χωρις λογο, γρινιαζε την ωρα του υπνου και ετριζε τα δοντια της. Ολα αυτα δεν ειχαν συμβει στο παρελθον και ηταν αυτα που με εκαναν να πιστευω και να ελπιζω οτι οταν περασει αυτη η ασχημη κατασταση που βιωνε θα ξαναθηλαζε.

Σημερα φροντισα να την ξυπνησω την ωρα που θηλαζε για να "δει" τι εκανε.

Πραγματι, μετα απο αυτη τη στιγμη, οι 10 τελευταιες μερες της αρνησης σαν να εσβησαν. Θηλαζει κανονικα.

Θελω να ευχαριστησω ολες σας για τις απαντησεις και τα προσωπικα μηνυματα που μου εδωσαν πολλη δυναμη σε μια πολυ πολυ δυσκολη κατασταση που βιωσα κι εγω μαζι της. !!

ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.....:D:D:D:D

Τώρα εαν σου πω, πως συγκινήθηκα, θα με πιστέψεις;

Λες να χρειάζομαι γιατρό :lol:!!

Αχ πολύ πολύ χαίρομαι :D!!!

Τα καλύτερα νέα της ημέρας.

Εύχομαι το ταξίδι να διαρκέσει για πολύ πολύ καιρό!

Βλέπω τικεράκια θηλάζουσων και ζηλεύω.

Ένα σύνδρομο στέρησης το αισθάνομαι :)!!!

10 μερες μετα.

Τις 2 τελευταιες νυχτες τωρα την θηλαζα στον υπνο της και αυτο μου εδινε ελπιδα οτι η αρνηση ειναι κατι παροδικο. Την ημερα με εδιωχνε με κλαματα, ηταν πολυ νευρικη, εκλαιγε ξαφνικα και χωρις λογο, γρινιαζε την ωρα του υπνου και ετριζε τα δοντια της. Ολα αυτα δεν ειχαν συμβει στο παρελθον και ηταν αυτα που με εκαναν να πιστευω και να ελπιζω οτι οταν περασει αυτη η ασχημη κατασταση που βιωνε θα ξαναθηλαζε.

Σημερα φροντισα να την ξυπνησω την ωρα που θηλαζε για να "δει" τι εκανε.

Πραγματι, μετα απο αυτη τη στιγμη, οι 10 τελευταιες μερες της αρνησης σαν να εσβησαν. Θηλαζει κανονικα.

Θελω να ευχαριστησω ολες σας για τις απαντησεις και τα προσωπικα μηνυματα που μου εδωσαν πολλη δυναμη σε μια πολυ πολυ δυσκολη κατασταση που βιωσα κι εγω μαζι της.

Χαιρομαι ΠΑΡΑ πολυ, Ευα, για σενα!! Μολις το ανακοινωσα και στον αντρα μου και χαρηκε κι αυτος!! Σε ειχαμε εγνοια τοσες μερες!!Γιουπιιιι!!!!

Καλη συνεχεια και σε σενα και στην...συνταξιδιωτισσα σου....;)

000201F6.gif

Eve χάρηκα πολύ για την ευχάριστη εξέλιξη!! Με είχε συγκινήσει πολύ το πρόβλημά σου.. Χαλάλι η αγωνία! Ετοιμάσου να κάνεις απόσβεση στους θηλασμούς που έλειψαν.. Καλή συνέχεια, φιλιά στα ζουζούνια σου!

EkcAp3.png

Διαφημίσεις

Τώρα εαν σου πω, πως συγκινήθηκα, θα με πιστέψεις;

Λες να χρειάζομαι γιατρό :lol:!!

Αχ πολύ πολύ χαίρομαι :D!!!

Τα καλύτερα νέα της ημέρας.

Εύχομαι το ταξίδι να διαρκέσει για πολύ πολύ καιρό!

Βλέπω τικεράκια θηλάζουσων και ζηλεύω.

Ένα σύνδρομο στέρησης το αισθάνομαι :)!!!

Σε ευχαριστω πολυ, το ξερω οτι συγκινηθηκες...αντε κανονισε να ξαναθηλασεις κι εσυ:wink:

Eve χάρηκα πολύ για την ευχάριστη εξέλιξη!! Με είχε συγκινήσει πολύ το πρόβλημά σου.. Χαλάλι η αγωνία! Ετοιμάσου να κάνεις απόσβεση στους θηλασμούς που έλειψαν.. Καλή συνέχεια, φιλιά στα ζουζούνια σου!

αγωνια μονο?

δεν θα εξεχασω τις μεταμεσονυκτιες αντλήσεις στο νοσοκομειο αχ βρε κοριτσια με συγκινειτε! να στε καλα

Mπράβο!

Καλή συνέχεια!!!

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

10 μερες μετα.

:

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D Καλη συνεχεια!!!!!!!!!

6Qyip2.pngKvUzp2.png

Διαφημίσεις

Χαίρομαι πολύ για σας! Η υπομονή και η επιμονή μαμάς και κόρης απέδωσαν!

Ευχαριστούμε που μοιράστηκες με μας την περιπέτειά σας. Ποιος ξέρει ποιους μπορεί να βοηθήσει η εμπειρία σας...

Μπράβο σας είχα κι εγώ μεγάλη αγωνία. Τελικά φαίνεται ότι ικανοποιήθηκαν τα απεργιακά αιτήματα της μικρής! Επιτέλους μια διαβούλευση με επιτυχία. Μπράβο σου για το σθένος και το κουράγιο σου.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα