Νίκη

Υπάρχει Περίπτωση να μην με «πιάσει» η Επισκληρίδιος?

Recommended Posts

Ένα αρχείο που βρήκα στο http://www.myworld.gr

Υπάρχει Περίπτωση να μην με «πιάσει» η Επισκληρίδιος?

Αν το αναισθητικό διάλυμα εκχυθεί ακανόνιστα, μπορεί να διαπιστώσετε πως ένα τμήμα της κοιλιακής χώρας ή των ποδιών σας δεν έχει αναισθητοποιηθεί αποτελεσματικά.

Ωστόσο, ο αναισθησιολόγος μπορεί να λύσει γρήγορα αυτά τα προβλήματα προσαρμόζοντας τη θέση του καθετήρα και ζητώντας σας να αλλάξετε θέση, ώστε να φτάσει ίση ποσότητα φαρμάκου σε όλες τις νευρικές ίνες.

Σπάνια, η επισκληρίδιος δεν «πιάνει» και αν σας συμβεί, είναι σίγουρο πως ο αναισθησιολόγος θα βρει τον κατάλληλο τρόπο για να διορθωθεί το πρόβλημα.

....... Δηλαδή για φυσιολογικό τοκετό βάζουν και καθετήρα?! :roll::shock:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Διαφημίσεις

Απάντηση:

Καθετήρας λέγεται (στην συγκεκριμένη περίπτωση) το σωληνάκι (σαν τρίχα) που βάζει ο αναισθησιολόγος μέσα στην σπονδυλική σου για να σε τροφοδοτεί από κει με την αναισθησία....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

ΑΑΑΑΑΑ Να είσαι καλά βρε Σοφία μου κατατρόμαξα :oops:

Πολύ άγχος Νικη μου και δεν κάνει. Μη το ψάχνεις τόσο γιατί όσο περισσότερο το ψάχνεις τόσο περισσότερο θα αγχώνεσαι. Άλλωστε μόνο 33 μέρες σου έμειναν :)

Μα καλά !!!! :P

Γιατί τρόμαξες;;;

Εσύ εκείνην την ώρα θα έχεις το ζόρι σου.... ο καθετήρας θα σε πείραζε;;; (Ακόμη κι αυτός που φαντάστηκες να ήτανε :? )

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Έχω πολύ άγχος ναι :cry: Δεν έχω πάει και σε νοσοκομείο ποτέ (για εμένα..) και δε τα μπορώ κιόλας :roll:

Χαλάρωσε. Οτι είναι να γίνει θα γίνει. Να έχεις εμπιστοσύνη στη γιατρό σου και όλα θα πάνε καλα.

στο Γενεσις που θα γεννησεις εχουν πολυ καλο team απο αναισθησιολογους...δεν θα καταλαβεις τιποτα μα τιποτα..ουτε καν το τσιμπημα στην πλατουλα σου.με τοσο αγχος σε βλεπω για καισαρικη ψευτρα να βγω..αν σε δουν σε κατασταση πανικου δεν θα την γλιτωσεις ...χαλαρωσε

Nίκη όπως έχω πει σε άλλο τοπικ, εμένα δεν με έπιασε η επισκληρίδιος από την αρχή. Μου κάνανε την πρωτη και μου είπαν ότι max σε 5 λεπτά δεν θα καταλαβαίνω τίποτα...αλλά επειδή καταλάβαινα μου βάλανε από την πεταλούδα αλλη μία δόση και πάλι τίποτα...τελικά με τρυπησαν για 2η φορά και πήρα και άλλη δόση. Το αποτέλεσμα ήταν μετα να μην καταλαβαίνω τίποτα απολύτως από πόνο :D:D με τη δόση ελέφαντα που έφαγα.Πάντως δεν είναι τιποτα ο πόνος της επισκληριδίου, ενα τσιμπηματάκι.Μη φοβάσαι καθόλου!!!

.png.png

μπιζελακι τελικα καισαρικη ειχες κανει???δεν θυμαμαι αν και το εχεις αναφερει..

Διαφημίσεις

Εμενα παντως ρε παιδια μου βαλανε καθετηρα κανονικο :roll:

Μαλιστα μου τον κρατησαν και ολο το βραδυ (γεννησα 6 το απογευμα φυσιολογικο τοκετο) για να μη σηκωθω καθολου γιατι ημουν σε λιγο δυσκολη φαση.Παντως Νικη σε ολη τη διαδικασια μονο αυτο να μη σε αγχωνει!Γενικα τιποτα να μη σε αγχωνει γιατι οπως ελεγε ο γιατρος μου "η γυναικα ειναι φτιαγμενη για να γενναει"!

bxBwp2.png EgDTp2.png

Κορίτσια η Νικη που είναι σήμερα????????????????????

Δεν πιστεύω να γεννάει η ζουζουνα...............

Νιιιιικηηηηηηηηηηηηηηηηη

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

ΣΟΦΙΑ μουυυυυ εδώ είμαι αν και θα ήθελα να είχα γεννήσει :lol:

Ευχαριστώ που με σκέφτηκες αγάπη μου να 'σαι καλά

Λοιπον οσες γεννάτε με πρώτη τη Νίκη μας (είναι η μπουμπού μας και της χουμε μια αδυναμια) πρεπει να ορίσετε αντιπρόσωπο για το δελτίο τύπου στο parents.. και να ξέρετε την ώρα του τοκετού όλες οι μανούλες του parents θα σας εύχονται τα καλύτερα και θα σας δίνουν δύναμη και θετική ενέργεια...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Διαφημίσεις

ΣΟΦΙΑ μου εγώ να δεις τι αδυναμία σας έχω.. Κάθε μέρα θέλω να βλέπω νέα σας και το Σαββατοκύριακο που ατονεί το site στεναχωριέμαι!!!

Σε αυτό έχεις δίκιο πρέπει κάποια να έχει τα κινητά μας και να επικοινωνούμε σε περίπτωση που γεννάμε... Ποιαααα καλή κοπέλα προσφέρεται ? :shock::roll:

Νικη,εισαι τυχερη,που δεν θα περασεις τις μεγαλες ζεστες με την εγκυμοσυνη!!οτι χειροτερο!εμενα δεν μ'επιασε η επισκληριδιος(διπλη δοση)ενιωσα τις χαρακιες χωρις πονο και με κοιμησαν.δυστυχως δεν θυμαμαι τιποτα,οταν ξυπνησα ρωτουσα αν γεννησα-τι εκανα-ποσα κιλα βγηκε,και εκλαιγα γιατι αλλιως τα περιμενα...ολες μου ελεγαν οτι την ωρα που γεννας εστω και με καισαρικη,σου το δινουν να το φιλησεις και μετα το πλενουν!στο δευτερο ελπιζω να με πιασει η αναισθησια(μα τελειως αναισθητη!!)και να θυμασαι πως ολα ξεκινουν απο τη μερα που φευγεις απο την κλινικη.......................θα τσεκαρουμε τις ωρες που θα μπαινεις στο φορουμ(αν προλαβαινεις)!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif

Θα σας προλαβαίνω που θα μου πάτε :P

Εγω παντως Νικη με το που γεννησα αρχισα να μπαινω περισσοτερο στο forum και οποτε ξεκλεβα λιγο χρονο κατευθειαν εμπαινα!Νιωθεις μια συμπαρασταση στις πρωτες λιγο δυσκολες μερες!

bxBwp2.png EgDTp2.png

Γειά σας! Θα ήθελα να δω αν είμαι η μόνη ή αν υπάρχουν κι άλλες κοπέλες που πέρασαν κάτι παρόμοιο στη γέννα τους. Πάω λοιπόν να γεννήσω (ξεκίνησα για φυσιολογικά), ήταν 8 το πρωί, με ετοιμάζουνε, κλύσμα ξύρισμα και όλα τα σχετικά, και με πάνε στο δωμάτιο των ωδινων. Είχα πόνους ανα 5λεπτο. Κατά τις 10.30 με ρωτάνε αν θέλω να κάνω επισκληρίδιο και λέω ναι. 11 η ώρα μου την κάνουνε. Τελικά έρχεται ο γιατρός κάποια στιγμή και μου λέει οτι πάμε για καισαρική γιατί το μωρό δεν ήταν καλά μέσα στη λεκάνη. Η επισκληρίδιος είχε αρχίσει να περνάει και να νιώθω πάλι τους πόνους σιγά σιγά ανά 1-2 λεπτά (είχαν περάσει 2 ώρες από την ώρα που την έκανα). Έτσι κι έγινε, 1 η ώρα το μεσημέρι με βάζει μέσα, μου συμπληρώνουνε φάρμακο και ξεκινάει το χειρουργείο. Τα πρώτα 10 λέπτα ήταν οκ. Από 'κει και πέρα......για να μην σας τα πω με λεπτομέρεις και φρικάρετε ένα θα σας πω...ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ και όλο το χειρουργείο το ένιωθα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!! Και όταν άρχισα να φωνάζω γυρνάει και μου λέει η μαία που καθότανε δίπλα μου οτι δεν πονας, πίεση νιώθεις και μην ξαναφωνάξεις γιατί θα σου κάνω ολική νάρκωση!!! Αν είχα κουράγιο εκείνη την ώρα θα την είχα βαρέσει! Κάποια στιγμή λιποθύμησα και από τον πόνο!!! Τελικά άπό τη 1 ώρα που κρατάει όλο το θέμα, τα 50 λεπτά ένιωθα τα πάντα!!! Για να μη μιλήσω για την ανάνηψη! Και μιλάμε για χειρουργείο, όχι φυσιολογικά! Είναι δυνατόν; Έχετε πάθει κάτι παρόμοιο;

[/url]

Γειά σας! Θα ήθελα να δω αν είμαι η μόνη ή αν υπάρχουν κι άλλες κοπέλες που πέρασαν κάτι παρόμοιο στη γέννα τους. Πάω λοιπόν να γεννήσω (ξεκίνησα για φυσιολογικά), ήταν 8 το πρωί, με ετοιμάζουνε, κλύσμα ξύρισμα και όλα τα σχετικά, και με πάνε στο δωμάτιο των ωδινων. Είχα πόνους ανα 5λεπτο. Κατά τις 10.30 με ρωτάνε αν θέλω να κάνω επισκληρίδιο και λέω ναι. 11 η ώρα μου την κάνουνε. Τελικά έρχεται ο γιατρός κάποια στιγμή και μου λέει οτι πάμε για καισαρική γιατί το μωρό δεν ήταν καλά μέσα στη λεκάνη. Η επισκληρίδιος είχε αρχίσει να περνάει και να νιώθω πάλι τους πόνους σιγά σιγά ανά 1-2 λεπτά (είχαν περάσει 2 ώρες από την ώρα που την έκανα). Έτσι κι έγινε, 1 η ώρα το μεσημέρι με βάζει μέσα, μου συμπληρώνουνε φάρμακο και ξεκινάει το χειρουργείο. Τα πρώτα 10 λέπτα ήταν οκ. Από 'κει και πέρα......για να μην σας τα πω με λεπτομέρεις και φρικάρετε ένα θα σας πω...ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ και όλο το χειρουργείο το ένιωθα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!! Και όταν άρχισα να φωνάζω γυρνάει και μου λέει η μαία που καθότανε δίπλα μου οτι δεν πονας, πίεση νιώθεις και μην ξαναφωνάξεις γιατί θα σου κάνω ολική νάρκωση!!! Αν είχα κουράγιο εκείνη την ώρα θα την είχα βαρέσει! Κάποια στιγμή λιποθύμησα και από τον πόνο!!! Τελικά άπό τη 1 ώρα που κρατάει όλο το θέμα, τα 50 λεπτά ένιωθα τα πάντα!!! Για να μη μιλήσω για την ανάνηψη! Και μιλάμε για χειρουργείο, όχι φυσιολογικά! Είναι δυνατόν; Έχετε πάθει κάτι παρόμοιο;

Δεν έχω μιλήσει ανοιχτά για αυτό το θέμα με άλλες μανούλες γιατί δεν ήθελα να τις τρομάξω (για το επόμενο!). Όταν ακούω να λένε ότι δεν καταλάβαν τίποτα από την καισαρική λόγω της επισκληριδίου σκέφτομαι μήπως είμαι μυγιάγγιχτη?

Αλλά βρε κορίτσια πόναγα αρκετά μπορώ να πω. Αν μπορέσω να περιγράψω τον πόνο ήταν λες και μου ξεριζώναν τα σπλάχνα, ένιωθα λες και μου βγάζαν ένα ένα τα όργανα (μήπως έγινα αρκετά περιγραφική, ζητώ συγνώμη)

Νατάσσα έζησα ακριβώς την ίδια εμπειρία με σένα όπου η αναισθησιολόγος με απείλησε για ολική και βέβαια σταμάτησα να παραπονιέμαι γιατί δεν ήθελα να κάνω ολική, περίμενα πως και πως να δω το μωράκι μου.

Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι μήπως δεν μου κάναν την σωστή δόση επειδή έπαιρνα ηπαρίνη αλλά βέβαια είχε περάσει το 24ώρο ... δεν ξέρω τι να πω ...

Στο επόμενο τι θα κάνουμε?

uAq4.jpgMqhPp2.png

Αν μπορέσω να περιγράψω τον πόνο ήταν λες και μου ξεριζώναν τα σπλάχνα, ένιωθα λες και μου βγάζαν ένα ένα τα όργανα (μήπως έγινα αρκετά περιγραφική, ζητώ συγνώμη)

Κατερίνα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο κι εγώ! Δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι μάλλον δεν μου έβαλαν αρκετή δόση! Και όσο για το επόμενο....εγώ θα ζητήσω να γεννήσω φυσιολογικά, θα προσπαθήσω τουλάχιστον! Αλλιώς.....θα πω την ιστορία μου στον γιατρό (γιατί θα αλλάξω γιατρό) για να με προσέξουν αυτή τη φορά!

[/url]

Στον τοκετο της κορης μου εκανα επισκληριδιο και γεννησα φυσιολογικα αλλα εγινε σωστα και με βοηθησε πολυ..

Τελη Ιουλιου οντας παλι εγκυος 5 μηνων κι ενω επρεπε να προχωρησω σε διακοπη κυησεως λογω σοβαρου ευρηματος στο εμβρυο, γεννησα παλι φυσιολογικα με τεχνητους πονους κι εκανα και επισκληριδιο...

Μαλλον ομως δεν μου την εκαναν σωστα αυτη τη φορα γιατι με επιασε απο την μια πλευρα του σωματος μου μονο ενω απο την αλλη ενιωθα τους πονους κανονικοτατα, τη στιγμη δε των τελευταιων εξωθησεων τρελαθηκα απο τον πονο και μαλιστα σε μια γεννα που μονο ευχαριστη δεν ηταν για την ψυχολογια μου.... :cry::cry:

Παιζει ρολο αν θα την κανει σωστα ο γιατρος δυστυχως :confused::confused:

oaiqp2.pngm9YLp2.png

Εγω γεννησα με καισαρικη κ επισκληριδιο.

Ειχα νια φοβερη αναισθησιολογο,καταλαβα αυτην την πιεση που λετε οταν εβγαινε το μπεμπε,αλλα οχι πονο!!

Δεν μου αρεσε αυτο που σας ελεγαν "θα κανουμε ολικη".

Αφου τα καταλαβαινατε ολα, δεν επρεπε να το πειτε?

Και που τους το είπα τι έγινε; Η απάντηση ήταν αυτή, οτι θα μου κάνουνε ολική. Μου έλεγε: δεν πονάς, πίεση νιώθεις, φοβάσαι και γι'αυτό έχεις δύσπνια και μην γκρινιάζεις γιατί θα σου κάνουμε ολική. Που να ξαναμιλήσω εγώ; Έκανα ΠΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ και κουράγιο για να μη μου την κάνουν την ολική, δεν ήθελα. Τι να πω, δεν έχω λόγια! Αλλά....έμαθα τώρα. Αν και στο επόμενο κάνω καισαρική, θα τους πω να μου βάλουνε τόση δόση που να μην νιώθω ούτε τα χέρια μου!!!

[/url]

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα