Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα.

Εγω ειμαι τελικά από τις τυχερές. Είμαι έγκυος. Εχω χοριακή 589.

ELKARAK μου όντως δεν το πιστεύω. Ειναι νωρίς ακόμη να χαρώ αρκετά. Θελω να ειμαι συγκρατημένη.

Ευχαριστώ όλα τα κορίτσια για τις ευχές τους. Με το καλό όλες σας να δείτε υψηλές χοριακές.

 

Μπραβο σου!!! συγχαρητηρια!!!!!! Αντε και στα δικα μας. :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Koritsia mou geia sas ki apo mena. Sygxoreste me gia ta greeklish alla to laptop kati exei pathei kai den mou gurnaei ta ellinika. Loipon.... kaname emvruometafora to Savvato 3 emvruakia mou valane.... ki apo tote sto krevvati. Exo kati ponakia alla theoro oti einai fusiologika

 

Efoulito soy eyxomai MESA AP THN KARDIA MOU na nai OLA YPEROXA !!!! Me to kalo na kratiseis ta bebe stin agkalia sou !!

 

Aggelos eilikrina lypamai ki as min se ksero..... prepei na exoume elpida, to ksero oti tora auta pou leme na min ta akous i na ta pisteveis alla tha to palepsoume ..... Xalarose ligo pare ton xrono sou vges diaskedase kai ksanaprospathoume. Vevaia ta leei i nyfi gia na akouei i pethera na ta valo kai go mes sto mialo mou.

 

Koritsia mia xari: an sas kourazoun ta greeklish na mou peite nas sas steilo to e-mail mou na milame

 

Filia se oles kai kalo mas kouragio.... Den sas ksero alla eiste i parigoria mou...

Προσπαθούμε για το δικό μας θαυματάκι ... !:P:p

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδα κι εγω λιγο αιμα (καφε) και εχω πονους προ περιοδου. Δε με εχει πιασει πανικος και προσπαθω να σκεφτομαι θετικα. Θα με πειτε τρελη αλλα τους μιλαω και τους ζηταω να κρατηθουν... Ειμαι για το Δαφνι;;;;;;;;;;;;;;;

Χαλαρωσα με αυτα που διαβασα εδω και εχω ελπιδες. 1 Εβδομάδα πως περναει;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μια καλημέρα και από εμένα.

Παρακολουθούσα τόσο καιρό το forum αυτό και διάβαζα τις εμπειρίες και τις ανησυχίες της κάθε κοπέλας περνώντας και εγώ τον δικό μου Γολγοθά.

Μόνο αν το βιώσεις μπορείς να καταλάβεις πως νιώθει η καθεμιά μας εδώ μέσα.

Σας εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να πάρετε όλες μια ΘΕΤΙΚΗ ΧΟΡΙAKH και να ρθει το θαύμα στη ζωή σας.

Αν δεν έρθει σήμερα ΣΙΓΟΥΡΑ θα ρθει αύριο και αυτό γιατί εσείς το θέλετε στη ζωή σας το αξιζετε, το ζητάτε με επιμονή , συνεχίζετε τον αγώνα και κάνετε θετικές σκέψεις και εικόνες για το πως θα είναι....

Ύστερα από αποτυχημένες προσπάθειες

έκανα και εγώ εξωσωματική τέλη Ιανουαρίου πήρα μια θετική χοριακή και είμαι έγκυος 1 μηνός ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑ.

Καλή επιτυχία να έχετε και μην το βάζετε κάτω:P

Φωτεινη εχεις απολυτο δικιο!

Και γω στην προηγουμενη μου προσπαθεια παρακολουθουσα το forum χωρις να παιρνω μερος και δεν σου κρυβω πως διαβαζοντας τις διαφορες περιπτωσεις πολλες φορες αγχωνομουν ωσπου σταματησα να μπαινω.

Αυτη τη φορα ομως θελησα να γραφτω και πραγματικα ειχα την αναγκη να μοιραστω αυτο που περναω με καποιες απο εσας και οχι με τις φιλες μου.Πραγματικα νιωθω πολυ ομορφα με περισσοτερο κουραγιο και λιγοτερο αγχος.Και το σιγουρο ειναι πως εσεις καταλαβαινετε απολυτα πως νιωθω και ξερω οτι θα χαρειτε πραγματικα με το θετικο αποτελεσμα.Πολυ χαιρομαι που εχω αυτη την επαφη μαζι σας.

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερες σας!

Efoulito πως εισαι σημερα κοριτσι μου;

Sugaroula και η efoulito ειχε δει λιγο αιματακι!Πιστευω πως ειναι θετικο σημαδι!Καλα κανεις και σκεφτεσαι θετικα και του μιλας ετσι πρεπει!!! :)

Οι υπολοιπες πως ειστε;;;Αντε ευχομαι να παρουμε και αλλες πολλες χοριακες ανω του 300 μεχρι τα τελη του μηνα!! :) :) :)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

ευχαριστώ όλες σας για τις ευχές σας. Περιμένω πως και πως και τις δικές σας χοριακές.

Sugaroula νομιζω πως το καφε αιματακι μπορει να ειναι καλό σημάδι όπως και σε μενα τελικά. Μην ανησυχεις μία εβδομάδα περνάει. Είσαι σπίτι? Ασχολησου με πραγματα που σε ευχαριστούν, καλεσε και καμια φίλη. Εγω δεν ξερω πως ειχα ηρεμία κορίτσια. Πιστεψτε το. Δεν ειναι στο χερι σας να γινει κατι. Οποτε βγαλτε το λιγο απο το μυαλό σας. Το περισσοτερο μερος της ημερας ξεχαστε το. Ισως βεβαια έχει να κάνει και με το χαρακτηρα της καθεμιάς μας. Μπορώ να πω πως πέθανα στην αγωνια όταν έδωσα αίμα στις 07.00 και μου ειπαν να τους παρω τηλέφωνο στις 09.30. Εεε από τις 08.30 είχα πεθάνει στην αγωνία!!

 

Οπως σας είπα δεν το εχω συνειδητοποιήσει ακόμη. Θα κάνω πάλι χοριακή αύριο και την Δευτέρα, και τον 1ο υπερηχο θα τον κανω στο κέντρο την άλλη Δευτέρα.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...

Εχεις απολυτο δικιο efoulito δεν εξαρταται απο εμας.Εγω εχθες ειμουν πολυ καλα και εκανα και καποιες ψιλοδουλειες.Σημερα ομως δεν ξερω αλλα ξυπνησα λιγο χαλια αφου ενιωθα οτι θα αδιαθετησω.Ημουν λιγο βαρια.Ειναι η 6η μερα σημερα.

Ειχε καμια αναλογα σημπτωματα?

Link to comment
Share on other sites

Καρδουλιτσα μου, μηπως ειναι νωρις για "περιοδο"? Θελω να πω, σκεφτείτε πότε εγινε η ωοληψια σας, και προσθεστε περιπου 14 μερες που λένε ότι μεσολαβει εως την επομενη "περιοδο". Δεν πιστευω νωριτερα να συμβει τίποτα. Δεν ειμαι και ειδικός, sorry, ετσι για να δωσω κουραγιο τα λεω. Εγω όταν ειδα το καφε και το λιγο κοκκινο αιμα, ημουν όντως στην 13η μερα από την ωοληψία, γιαυτο ειχα φοβηθει αρκετα. Εγω εχω την ιδιαιτερότητα ότι δεν εχω ποτε συμπτωματα και πονους πριν την περιοδο.

 

Εγω από συμπτωματα περα του καφε αιματος μπορω να πω ότι είχα λιγες φορές καποιες μικρες ενοχλησεις κάτω αριστερά (εκει που εγινε και η τοποθετηση), αλλα και πάλι μπορει να ηταν η ιδέα μου.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Εγώ δεν έχω απολύτως τίποτα. Απλά κάθομαι..

Την πρώτη μέρα μόνο είχα κάτι σε 2 σταγονίτσες καφέ στο εσώρουχο και στο σκούπισμα αλλά σίγουρα ήταν απο την εμβρυομεταφορά.

Κατα τα άλλα, απλά νεύρα. Και στεναχωριέμαι.. προχτες το βράδυ τα έβαλα με τον άντρα μου γιατί είχαν απογραφή και δε μπορούσε να γυρίσει νωρίς στο σπίτι.. και χτεσ τσακώθηκα με τη μάνα μου, άσχημα, γιατί υπερασπίστηκε τον άντρα μου.. και τώρα νιώθω τόσο άσχημα. Ενώ τους έχω ανάγκη να έρχονται να μου κάνουν παρέα και να μου φτιάχνουν και φαγητάκι, εχω καταντήσει μια υστερικιά..

Αααχ πολλά λέω ε? Συγνώμη ρε κορίτσια θα περάσει κι αυτό.

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

Πες τα xrysa μου να ξαλαφρώσεις. Εχεις εμας να ακουσουμε ότι θες. Οχι βεβαια δεν λες πολλά, μην το ξαναπεις.

Αλλα ο αντρουλης σου αφου είχε δουλειά τί να έκανε? Μια φορά έγινε μόνο? Αν όχι, τότε φταίει. Θελεις και εσυ να δεις ενα άνθρωπο.

Αααχ μην θυμώσεις και με μένα... χι-χι-χι.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε κοριτσια μπορει και να κουραστηκα λιγο εχθες.Καλα δεν εκανα και τιποτα φοβερο,μαγειρεψα και λιγο ξεσκονισα,απλα δεν ημουν την περισσοτερη μερα ξαπλα...

Γι αυτο και σημερα απ το πρωι καναπε,αφου ηθελα να βγω εξω και το σκεφτομαι...

 

 

Νομιζω οτι χρειαζομαστε λιγη απο τη θετικη ενεργεια της efoulito κοριτσια,εγω αυτο θα κανω...Σε ευχαριστω efoulito

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Ογδοη μερα σημερα μετα την εμβρυομεταφορα και τα πονακια συνεχιζονται.Μοιαζουν τοσο πολυ με αυτα της περιοδου...Νομιζα οτι ηταν ιδεα μου στην αρχη και καθομουνα και αφουγκραζομουνα το σωμα μου...Αλλα δεν ειναι ιδεα μου.Ειναι παρα πολυ νωρις για περιοδο,μολις 20η μερα του κυκλου.....Μολις 8η μερα μετα την μεταφορα...Θελω να πιστεψω το αντιθετο τοσο πολυ!Αιμα δεν εχω καθολου,καθε τρεις και λιγο παω και κοιταω.Τρελα!

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα,

απο ολη την διαδικασια αυτή ειναι η πιο δυσκολη περιοδος ... της αναμονης

Να σκεφτεστε θετικά ... οτι επρεπε να κανετε το κανατε, οτι επρεπε να κανουν οι γιατροι το εκαναν και τωρα υπομονη και ηρεμια.

Δυστυχως ή ευτυχως συμπτωματα δεν υπαρχουν, η καθε εγκυμοσυνη, ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.. μην μπαινετε στην λογικη αυτή.. δεν βγαζει πουθενα..

Ψυχουλα ευτυχως που σε πετυχα εδω .. κλειδωθηκε το θεμα σου και δεν ειχαμε νεα σου.

Καλη επιτυχια σε ολες σας!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!!

να 'μαι κι εγω στη παρεα σας μιας και η εξωσωματικη για μενα ειναι μονοδρομος τελικα!!!

Κατ' αρχην να ευχηθω καλη επιτυχια σε ολες και efulito σου ευχομαι ολα τελεια απο δω και περα...

Κοριτσια επειδη εγω ειμαι σε φαση που ακομα το σκεφτομαι και εχω φοβους ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ πειτε μου λιγες απο τις εμπειριες σας σχετικα με τις ορμονες ειναι δυσκολες? θελω να πω σε τρελαινουν? ειναι ευκολο να κανεις τισ ενεσεις μονος σου? ποναει?

το ξερω ειναι χαζα οσα ρωταω ομως απο χτες που πηγα στο γιατρο δεν εχω κοιμηθει ολη νυχτα, αν δειτε ημουν στο forum στις 3 30 το πρωι και εγραφα απο την αγωνια μου...νομιζω δε θα αντεξω εγω ολη αυτη τη διαδικασια δεν ειναι για μενα αυτα δε θα μεινω ποτε εγκυος ετσι οπως σκεφτομαι..........................................

ευχαριστω που με ακουτε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου friendly, welcome!!!

Είναι λογικό να πελαγώσεις αλλά θα δεις οτι όλα θα πάνε καλά.. απλά με λίγο ζόρι! ;)

Η διαδικασία πραγματικά δεν είναι κάτι για να σε ανησυχεί. Οι ενέσεις δε πονάνε καθόλου, όυτε το φάρμακο, ούτε το τσίμπημα, είναι με τη μικρή βελονίτσα. Εγώ τις έκανα μόνη μου στην αρχή, μετά μου τις έκανε ο άντρας μου. Ε εντάξει θα χρειαστούν αρκετές επισκέψεις για να σου μετράνε διάφορες ορμόνες, (αίμα θα σου παίρνουν) και υπέρηχους θα κάνεις . Αυτά!

Δηλαδή από θέμα πόνου.. μη φοβάσαι σε όοολη τη διαδικασία δε θα νιώσεις τίποτα. Το ψυχολογικό είναια υτό που ανεβοκατεβαίνει αλλά εδώ είμαστε όλες να το ανεβάζουμε!!

Καλη επιτυχία και γρήγορα σου εύχομαι!

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου friendly, welcome!!!

Είναι λογικό να πελαγώσεις αλλά θα δεις οτι όλα θα πάνε καλά.. απλά με λίγο ζόρι! ;)

Η διαδικασία πραγματικά δεν είναι κάτι για να σε ανησυχεί. Οι ενέσεις δε πονάνε καθόλου, όυτε το φάρμακο, ούτε το τσίμπημα, είναι με τη μικρή βελονίτσα. Εγώ τις έκανα μόνη μου στην αρχή, μετά μου τις έκανε ο άντρας μου. Ε εντάξει θα χρειαστούν αρκετές επισκέψεις για να σου μετράνε διάφορες ορμόνες, (αίμα θα σου παίρνουν) και υπέρηχους θα κάνεις . Αυτά!

Δηλαδή από θέμα πόνου.. μη φοβάσαι σε όοολη τη διαδικασία δε θα νιώσεις τίποτα. Το ψυχολογικό είναια υτό που ανεβοκατεβαίνει αλλά εδώ είμαστε όλες να το ανεβάζουμε!!

Καλη επιτυχία και γρήγορα σου εύχομαι!

 

 

Σ'ευχαριστω τοοοοοσο πολυ!!!!

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι τοσο φοβιτσιαρα που σκεφτομαι απο την ενεση μεχρι το αν ειμαι ικανη να γινω μανα!!!!!

Ελπιζω να το αποφασισω συντομα γιατι δεν εχω αλλο χρονο για χασιμο!!!!Επιτελους πρεπει να ειμαι σιγουρη για το τι θελω!!!!!!!!!!!!!!!!

Μαλωνω τον εαυτο μου ελπιζω να το καταλαβες τωρα ε?;):confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!!

να 'μαι κι εγω στη παρεα σας μιας και η εξωσωματικη για μενα ειναι μονοδρομος τελικα!!!

Κατ' αρχην να ευχηθω καλη επιτυχια σε ολες και efulito σου ευχομαι ολα τελεια απο δω και περα...

Κοριτσια επειδη εγω ειμαι σε φαση που ακομα το σκεφτομαι και εχω φοβους ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ πειτε μου λιγες απο τις εμπειριες σας σχετικα με τις ορμονες ειναι δυσκολες? θελω να πω σε τρελαινουν? ειναι ευκολο να κανεις τισ ενεσεις μονος σου? ποναει?

το ξερω ειναι χαζα οσα ρωταω ομως απο χτες που πηγα στο γιατρο δεν εχω κοιμηθει ολη νυχτα, αν δειτε ημουν στο forum στις 3 30 το πρωι και εγραφα απο την αγωνια μου...νομιζω δε θα αντεξω εγω ολη αυτη τη διαδικασια δεν ειναι για μενα αυτα δε θα μεινω ποτε εγκυος ετσι οπως σκεφτομαι..........................................

ευχαριστω που με ακουτε

Οχι,καλε.Τιποτα δεν ειναι και τιποτα δεν ποναει.Μονο ψυχολογικα ποναει ελαφρως,γιατι οπως και να το κανεις ειναι δυσκολη και κουραστικη διαδικασια.Ενταξει απο τα φαρμακα θα πρηστεις λιγο και θα νιωθεις περιεργα αλλα ειναι μεσα στο παιχνιδι αυτα.Εγώ πριν την ωοληψια νομιζα οτι αν καθομουνα και ζοριζα την κοιλια και αλλο θα σκαγε.Καλη τυχη...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου friendly,

δυστυχώς η εμπειρία της εξωσωματικής είναι πολύ διαφορετική για τον καθένα. Γνωστή μου μου τα ειχε παρουσιάσει τόσο άσχημα ενώ για μένα ήταν το αντίθετο.

ΒΕΒΑΙΑ, εχει και σημασία πως θα ανταποκριθεί ο κάθε οργανισμός στις ενέσεις και ΤΙ πρωτοκολλο σου εχει δωθεί από το γιατρό. Εγω πάντως που εκανα το πρωτοκολλο του ανταγωνιστή έκανα ενέσεις από τις 20 Ιανουαρίου καθε απόγευμα ώστε να έχω γυρίσει από δουλειά (ειναι και καλυτερα γιατι υπερηχους στο κεντρο θα κανεις τα πρωινά οπότε αν χρειαστεί καποια αλλαγή να εχεις χρονο), τα ωαριά μου αυξάνονταν αργά αργά οπότε συνέχισα παραπάνω ενέσεις για 3-4 μέρες, στις 27 Ιανουαρίου εκτός από την απογευματινή ενεση ξεκίνησα και τον ανταγωνιστή κάθε πρωί (οποτε 2 ενεσεις την ημερα) και στις 02 Φεβρουαριου πηρα την τελευταια ενεση που "ελευθερώνει" τα ωαρια. 04 Φεβρουαριου ωοληψία.

Οι ενεσεις γινονται με βελονιτσα ινσουλίνης που είναι πολύ μικρή. Μου την εκανε ο πατερας μου βεβαια αλλά τελικά και ο αντρας μου που φοβοταν στην αρχή το δοκιμασε (αναγκαστικά για την πρωινή) και δεν δυσκολεύτηκε καθόλου. Δεν ποναει το τσιμπημα καθόλου γιατί γίνεται υποδόρια στην κοιλιά. Σου σηκωνουν λίγο το δερμα. Σε 3 δευτερολεπτα εχει βγει. Εγω δεν πονούσα από το υγρο που μπαινει μέσα, για 5 δευτερόλεπτα μόνο με τις απογευματινές είχα ενα τσουξημο. Με τις πρωινες τίποτα, μόνο που κοκκίνηζε το σημείο και με ετρωγε για καμμιά ώρα μετά.

Δεν θεωρω οτι ειναι δύσκολο να το κάνεις και μόνος σου. Αλλα όσο να ναι κάποιος άλλος είναι πιο εύκολο. Παιρνεις μια βαθια ανάσα εκεινη την ώρα και μολις στη βάζουνε αναπνεεις κανονικά.

Δεν με τρελλαναν λοιπον οι ενεσεις, ουτε πονούσαν ουτε τίποτα. Για μενα ήταν πολύ απλή υπόθεση. Ενταξει, ημουν μεσα στα τρυπηματα βέβαια, καπου κουράστηκα αλλα τιποτα άλλο. Τωρα που το σκεφτομαι, ήταν ωραια περίοδος προετοιμασίας, και με τους υπερήχους, να σου λενε ποσα ωαρια εκανες, ποσο μεγαλωσαν κλπ.(ασχετα με το οτι ειχα θετικο αποτελεσμα). Αφου την προηγουμενη εβδομαδα ημουν στους γονείς μου και του λεω του πατερα μου για πλάκα "αντε μπαμπά, 19:00 η ώρα, δεν θα κάνουμε ενεσούλα?"

Αυτά από μένα.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια ακριβως psixi.Μακαρι να ειναι για καλο,μακαρι η 2η να ειναι και η τυχερη μας και χαλαλι και οι πονοι και ολα...

Το αλλο κουφο ειναι οτι τωρα δεν ποναω καθολου και μολις σηκωνομαι ορθια ξαναποναω:confused::confused::confused:.Τι ανωμαλος ανθρωπος ειμαι...Δεν ξερω κοριτσακι,λεω να με υπνωσετε και να μην με ξυπνησετε ως τη χοριακη....Πως γινεται να μην πεφτεις ψυχολογικα ρε παιδια αμα πονας...γινεται να χεις σφαχτη και να μην σου περναει απο το μυαλο η αποτυχια?

Μακαρι να μας χαμογελασει η τυχη μια φορα...Σε ενα αλλο θεμα διαβασα μια κοπελα εκανε μια εξωσωματικη κανει διδυμα,βαζει και καταψυξη.Μετα τρισημιση χρονια μεταφερει τα κατεψυγμενα και ξαναμενει ...παλι διδυμα...Να ναι καλα το κοριτσι και τα παιδακια της.Μερικες κοπελες πως τα τσιμπανε ετσι.Εγω το κοιμισμενο ....τζαμπα μαγκας... :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δε φανταζομουν ποτε οτι θα ειναι τοοοοσο δυσκολο να κανω παιδι. Παντα το ειχα στο μυαλο μου οτι οποτε θελω θα ερθει και βεβαια δεν εχω σκεφτει ουτε για μια στιγμη οτι θα περασω ολη μου τη ζωη χωρις να γεννησω...... ομως τι να σας πω βρε κοριτσια ειναι αλλιως οταν σου ερχεται και δε το περιμενεις και αλλιιως οταν πας με τη ψυχολογια να στο κανουν. Το ξερω οτι δε πρεπει ουτε να σκεφτομαι ουτε να μιλαω ετσι ομως φοβαμαι(*$#%) μου φταινε ολα νομιζω οτι δε θα καταφερω τιποτα οτι σε μενα θα τυχουν ολα τα κουφα, ολα τα σπανια οτι ολοι μου οι φοβοι θα συμβουν!!!! γιατι? γιατι να ειμαι τοσο διστακτικη? μηπως δε το θελω αρκετα? και γι'αυτο τα περναω ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δε φανταζομουν ποτε οτι θα ειναι τοοοοσο δυσκολο να κανω παιδι. Παντα το ειχα στο μυαλο μου οτι οποτε θελω θα ερθει και βεβαια δεν εχω σκεφτει ουτε για μια στιγμη οτι θα περασω ολη μου τη ζωη χωρις να γεννησω...... ομως τι να σας πω βρε κοριτσια ειναι αλλιως οταν σου ερχεται και δε το περιμενεις και αλλιιως οταν πας με τη ψυχολογια να στο κανουν. Το ξερω οτι δε πρεπει ουτε να σκεφτομαι ουτε να μιλαω ετσι ομως φοβαμαι(*$#%) μου φταινε ολα νομιζω οτι δε θα καταφερω τιποτα οτι σε μενα θα τυχουν ολα τα κουφα, ολα τα σπανια οτι ολοι μου οι φοβοι θα συμβουν!!!! γιατι? γιατι να ειμαι τοσο διστακτικη? μηπως δε το θελω αρκετα? και γι'αυτο τα περναω ολα αυτα?

Καλε μην φορτωνεις τον εαυτο σου με τυψεις...Δυστυχως ετσι νομιζουμε ολες ότι θα μας φιλησουν και θα κυοφορησουμε...Η πραγματικοτητα ομως ειναι διαφορετικη!Εγω παντως οταν ξεκιναω τις ενεσεις εχω μεγαλη χαρα και ειμαι αισιοδοξη.Μετα όσο περιμενω πεφτω ψυχολογικα.Υπαρχουν στιγμες αισιοδοξες και απαισιοδοξες...και εκει που απελπιζεσαι,εκει ξαναπαιρνεις κουραγιο.Φοβασαι γιατι δεν ξερεις πως ειναι.Κι εγω φοβομουνα την διαδικασια την 1η φορα. Την 2η όμως που ηξερα πηγα χωρις φοβο.Μετα τη πρωτη αποτυχια ...δεν σου κρυβω ότι για μια στιγμη σκεφτηκα ότι ισως να μην αξιζει να το περναω ολο αυτο και αφου δεν μου το δινει ο Θεος ετσι,τι να περιμενω...Στη στιγμη το μετανιωσα,σε πληροφορω!Και ειπα ότι μεχρι εκει που με παιρνει και ειμαι υγιης και νεα θα προσπαθησω.Αν δεν ερθει μεχρι καποια ηλικια θα σταματησω.Αλλα θα ξερω οτι προσπαθησα κι εγω και εκανα οτι μπορουσα...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δε φανταζομουν ποτε οτι θα ειναι τοοοοσο δυσκολο να κανω παιδι. Παντα το ειχα στο μυαλο μου οτι οποτε θελω θα ερθει και βεβαια δεν εχω σκεφτει ουτε για μια στιγμη οτι θα περασω ολη μου τη ζωη χωρις να γεννησω...... ομως τι να σας πω βρε κοριτσια ειναι αλλιως οταν σου ερχεται και δε το περιμενεις και αλλιιως οταν πας με τη ψυχολογια να στο κανουν. Το ξερω οτι δε πρεπει ουτε να σκεφτομαι ουτε να μιλαω ετσι ομως φοβαμαι(*$#%) μου φταινε ολα νομιζω οτι δε θα καταφερω τιποτα οτι σε μενα θα τυχουν ολα τα κουφα, ολα τα σπανια οτι ολοι μου οι φοβοι θα συμβουν!!!! γιατι? γιατι να ειμαι τοσο διστακτικη? μηπως δε το θελω αρκετα? και γι'αυτο τα περναω ολα αυτα?

 

Γεια σου friendly!

Κι εγω δε φανταζομουνα ποτε οτι θα ηταν τοσο δυσκολο να κανω παιδι, οταν ελεγα οτι ακομα ειναι νωρις, εχω καιρο μπροστα μου, ας φτιαχτουμε πρωτα οικονομικα, να παρουμε κι ενα σπιτακι, κι αλλα πολλαααααα τετοια!

Κι ομως αυτο ειναι κατι που δε μπορεις να υπολογισεις στη ζωη σου! Απλα τυχαινει σε σενα, οπως μπορει να τυχει στον οποιονδηποτε!

Εγω προσωπικα εχω αποβαλλει το αγχος για τη διαδικασια της αγωγης (ενεσεις), μονη μου θα τις κανω, απλα ο συζυγος μου θα μου φτιαχνει τη δοσολογια, ετσι για να μην το εχω κι αυτο στο κεφαλι μου. Κατα τ'αλλα θελω να τις κανω μονη μου.

Αν δεν κανω λαθος, εχουμε τον ιδιο γιατρο?

Θελεις να μοιραστουμε τις εμπειριες μας και γενικα να τα πουμε?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...