Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

efoulito μου να σου πω κατι;;;πιο πολυ για θετικο σημαδι μου δειχνει εμενα αυτο παρα για αρνητικο και σου το ευχομαι με ολη μου τη καρδια!!

Η αδερφη μου εκανε χτες ωοληψια αλλα ΔΕ της ειπανε ποσα ωαρια της πηρανε....εινμαι δυνατον;;;οταν ρωτησε της ειπανε ολα καλα ολα καλα και δεν ξαναρωτησε....σημερα την πηρανε τηλεφωνο για να παει αυριο για την εμβρυομεταφορα και παλι ΔΕΝ της ειπανε ποσα γονιμοποηθηκαν...ρωτησε και της ειπανε θα τα πουμε απο κοντα!Γιατι ρε γμτ...ειμαι πολυ απογοητευμενη...φοβαμαι μηπως κατι της κρυβουν :(

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ELKARAK μου, θα δειξει νομιζω το υπολοιπο της ημέρας. Να δω ποσο αιμα θα εχω. Τι να πω?

 

Πολυ περιεργο με την αδελφουλα σου, εχεις δίκιο. Αλλα θα ειναι πολύ ασχημο απο μερους τους να της εχουν πει "ολα καλα" εστω, και απο κοντα να της πουν αλλα. Θα της εχουν πει τότε καθαρά ψέμματα. Οποτε δεν το νομίζω. Ισως η πολιτικη τους να ειναι να ενημερωνουν από κοντα?? Τι να πω.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ δε ξερω.....φοβαμαι οτι θα παει και θα της μιλησουν για ενα ή δυο το πολυ....το οποιο φυσικα δε θα ειναι και περιεργο αφπυ πεντε εκανε ολα κι ολα...ειναι προετοιμασμενη για κατι τετοιο αλλα γιατι να μη της λενε;;ενα σωρο σκεφτομαι...τεσπα...ας ελπισουμε οτι στο τελος θα πανε ολα καλα....για ολες σας!!!! :)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,εγω εκανα εμμβρυομεταφορα στις 15-02.Η χοριακη ακομα αργει...Μου βαλανε 3 εμβρυα πολυ καλα και βαλαμε και καταψυξη.Ειμαι ξαπλωμενη και προσεχω γενικως,αν και ο γιατρος μου λεει οτι απλως δεν χρειαζονται υπερβολες.Τελοσπαντων δε θα παθω τιποτα αν μεινω ξαπλα για λιγο.Για τα φαρμακα ηθελα να ρωτησω...Γιατι κορτιζονη?Εγω μονο ουλτροτζεζταν και κλεξαν παιρνω.Η κορτιζονη σε τι βοηθαει?

Στεναχωρεθηκα τωρα...ειναι δυνατον τετοιες ωρες να συμβαινουν ολα...στραβοκαταπια και εβηχα κανα 5λεπτο...τι ηλιθια!Υπαρχει περιπτωση να ξεκολλησουν?????????????????????????

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

efoulito μου να σου πω κατι;;;πιο πολυ για θετικο σημαδι μου δειχνει εμενα αυτο παρα για αρνητικο και σου το ευχομαι με ολη μου τη καρδια!!

Η αδερφη μου εκανε χτες ωοληψια αλλα ΔΕ της ειπανε ποσα ωαρια της πηρανε....εινμαι δυνατον;;;οταν ρωτησε της ειπανε ολα καλα ολα καλα και δεν ξαναρωτησε....σημερα την πηρανε τηλεφωνο για να παει αυριο για την εμβρυομεταφορα και παλι ΔΕΝ της ειπανε ποσα γονιμοποηθηκαν...ρωτησε και της ειπανε θα τα πουμε απο κοντα!Γιατι ρε γμτ...ειμαι πολυ απογοητευμενη...φοβαμαι μηπως κατι της κρυβουν :(

Να της πεις να ρωτησει γιατι εχει δικαιωμα να ξερει.Εμενα απο το τηλ.με ενημερωνε καθε μερα από το Σαβ.που εγινε η ωοληψια ώσ την Τριτη που τα βαλανε.Αν σε κρατανε και στο σκοταδι μεσα σε ολη την αγωνια χειροτερα ειναι .Ασε που εχουμε ταση να σκεφτομαστε αρνητικα ετσι κι αλλιως...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ δε ξερω.....φοβαμαι οτι θα παει και θα της μιλησουν για ενα ή δυο το πολυ....το οποιο φυσικα δε θα ειναι και περιεργο αφπυ πεντε εκανε ολα κι ολα...ειναι προετοιμασμενη για κατι τετοιο αλλα γιατι να μη της λενε;;ενα σωρο σκεφτομαι...τεσπα...ας ελπισουμε οτι στο τελος θα πανε ολα καλα....για ολες σας!!!! :)

 

Ή ένα.... Η' δύο.... ακομη και μέτριας ποιοτητας να είναι, τιποτα δεν ειναι προκαθορισμένο. Ο άλλος γιατρός στο Embryoart, μπροστα μου το ελεγε σε μια κοπέλα, ότι και με μέτρια έμβρυα έχει γίνει εγκυμοσύνη. Ουτε τα δικά μου που ήταν πολύ καλά (7 και 8 διαιρέσεων παρακαλώ) σημαινει οτι θα επιτευχθεί εγκυμοσύνη. Τιποτα δεν μπορούμε να ξέρουμε. Με το καλό εύχομαι.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,εγω εκανα εμμβρυομεταφορα στις 15-02.Η χοριακη ακομα αργει...Μου βαλανε 3 εμβρυα πολυ καλα και βαλαμε και καταψυξη.Ειμαι ξαπλωμενη και προσεχω γενικως,αν και ο γιατρος μου λεει οτι απλως δεν χρειαζονται υπερβολες.Τελοσπαντων δε θα παθω τιποτα αν μεινω ξαπλα για λιγο.Για τα φαρμακα ηθελα να ρωτησω...Γιατι κορτιζονη?Εγω μονο ουλτροτζεζταν και κλεξαν παιρνω.Η κορτιζονη σε τι βοηθαει?

Στεναχωρεθηκα τωρα...ειναι δυνατον τετοιες ωρες να συμβαινουν ολα...στραβοκαταπια και εβηχα κανα 5λεπτο...τι ηλιθια!Υπαρχει περιπτωση να ξεκολλησουν?????????????????????????

 

Με το καλό psixi μου. Τι είναι το κλεξάν??

Λοιπόν, και εγω έπαιρνα κορτιζόνη για 8 μερες μετα την ωοληψία μαζί με την αντιβίωση. Εχτες εψαξα στο internet να δω και εγω γιατί δίνουν την κορτιζόνη. Θα μπορουσα να ρωτησω το γιατρό αλλά δεν ξερω, δεν ετυχε να το κανω. Λοιπόν, καπου εδω στο parents διαβασα απο μια κοπέλα, ότι η κορτιζόνη "καταλαγιάζει" το ανοσοποιητικό σύστημα ώστε να μην θεωρήσει ο οργανισμός ξένο σώμα το εμβρυο και το αποβάλει. Μου φαινεται λογικό. Θα ρωτησω παντως και το γιατρό να το διασταυρώσω.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

psixi μου, για το βηχα τι να σου πω? Συμφωνώ με την απορία σου και την ανησυχία σου. Και εγω το σκεφτομουν αυτο μην μου ερθει να βήξω. Δεν ρωτάς το γιατρό να ησυχάσεις. Οσο χαζες και αν ειναι οι απορίες μας, δεν νομίζω να τους πειραζει που τους ρωταμε.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι εχεις δικιο.....γιατι ομως δε της ειπαν;;;αυτο θα με φαει....τεσπα, και παλι καλα αποτελεσματα σε ολες σας κοριτσια!!!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον με την ωωοληψια καλα πήγαμε νομίζω.... 4 μου πήρανε αλλα περιμενω να με ξαναπάρουνε να μου πούνε αν ειναι καλής ποιότητας κτλ

 

για την κορτιζονη έχω κόψει ζάχαρη και αλάτι... δεν θέλω να γίνω τούμπανο. Βρε κορίτσια εχω ένα ολόκληρο κατεβατό με τα φάρμακα αφου όταν ειναι ώρα να τα πάρω το κοιτάω μην ξεχάσω κανένα.

 

Για εμβρυομεταφορά πάω το Σάββατο ελπιζω να μην πονάει.

 

Κορίτσια ένα πράγμα θα σας πώ και το πιστεύω : Εμείς θα κάνουμε κατα γράμμα ότι μας πούνε ... απο κει και πέρα είναι θέλημα θεού

Προσπαθούμε για το δικό μας θαυματάκι ... !:P:p

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβατο φαρμακα το εχουμε ολες. Και χωρις το χαρτί όντως δεν υπάρχει περίπτωση να ξέρεις τι παιρνεις πότε.

Η εμβρυομεταφορά δεν πονάει καθόλου. Μονο οπως στην εξεταση ΠΑΠ μια ενοχληση. Εντωμεταξυ θα βλεπεις στην οθόνη την τοποθέτηση και θα ειναι μια πολύ ωραια και συγκινητική στιγμή.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,εγω εκανα εμμβρυομεταφορα στις 15-02.Η χοριακη ακομα αργει...Μου βαλανε 3 εμβρυα πολυ καλα και βαλαμε και καταψυξη.Ειμαι ξαπλωμενη και προσεχω γενικως,αν και ο γιατρος μου λεει οτι απλως δεν χρειαζονται υπερβολες.Τελοσπαντων δε θα παθω τιποτα αν μεινω ξαπλα για λιγο.Για τα φαρμακα ηθελα να ρωτησω...Γιατι κορτιζονη?Εγω μονο ουλτροτζεζταν και κλεξαν παιρνω.Η κορτιζονη σε τι βοηθαει?

Στεναχωρεθηκα τωρα...ειναι δυνατον τετοιες ωρες να συμβαινουν ολα...στραβοκαταπια και εβηχα κανα 5λεπτο...τι ηλιθια!Υπαρχει περιπτωση να ξεκολλησουν?????????????????????????

 

Den iparxei periptwsi na ksekolisoun me ton vixa... egw stin proigoumeni fora eimouna arrwsti me pireto ke vixa.. na vgalw t'adera mou.. ki elega APOKLIETE na kratithi mwro... ke telika ta katafera ke i koroula mou eine twra 3 etwn! opote min agxwnese... an eine apo ton Theo tha gini!

Η Αννούλα μου .. η ζωή μου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΕFIMIKEL,Χαιρομαι!όχι που ξερνουσες...που πηγαν ολα καλα και κατω απο τετοιες συνθηκες .Τι να πω ολα του γαμου δυσκολα και η νυφη γκαστρωμενη...αντε να δουμε.

mum wanna be,σου ευχομαι να εχεις πολυ καλα εμβρυακια και οτι σου βαλουν στην κοιλιτσα σου να μεινει εκει!Η εμβρυομεταφορα δεν ειναι απολυτως τιποτα ουτε θα καταλαβεις...

efoulito,clexan λεγονται καποιες ενεσουλες αντιθρομβωτικες που κανω.Υποτιθεται οτι βοηθουν λιγο στην εμφυτευση γιατι γινεται καλυτερη αιματωση του ενδομητριου και διευκολυνεται ο σχηματισμος μικροαγγειων ωστε να κολλησει το εμβρυο...Τι να πω, ότι μας πουν θα το παρουμε...Αφου ειναι για καλο...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aggelos,

 

ειμασταν μαζί στο embryoart την Δευτέρα 07/02 ?? Εμενα μου το εκανε ο κος Μακράκης στις 13:22. Μιλουσα με μια κοπελα εκει, μελαγχρινη με σγουρα μαλλια αν θυμαμαι καλά. Μου ειπε οτι ειχε κανει προηγουμενες προσπαθειες στο Ελενα. Εσυ τι ωρα το εκανες? Κοιτα σύμπτωση!!!!! Τι καλά! Σιγουρα σε ειδα και με ειδες.

Εμενα μου ειπε ο γιατρος οτι μπορει να εχω καποιους εντονους πονους αυτή την εβδομαδα, αλλα δεν εχω τιποτα.

 

Θα σου πω τι ειδα σημερα το πρωι και πριν λιγο στην τουαλετα εβαλα τα κλαματα. Ειδα το πρωι με το σκουπισμα λιγο αιμα, οπως βλεπω στην αρχη της περιοδου μου. Το ξερω οτι μπορει να μην σημαινει τιποτα μπορει ομως να σημαινει και το αρνητικο. Τι να κανω. Θα το δεχτω και θα περιμενω αυτες τις 4 μερες. Νιωθω λιγο χαλια. Το ξερα οτι προς το τελος θα με πιασει η αγωνια. Μου ειπε βεβαια ο γιατρος οτι μπορει να δω αιμα. Τωρα σκεφτομαι να τον παρω τηλεφωνο να μου πει τι εννοουσε ακριβως. Μπορει να με ησυχασει και μονο που θα του μιλησω. Τον συμπαθησα τοσο πολυ τον γιατρό μου.

 

Αυτα κοριτσια για την ωρα. Ααααχχχ!!

 

Φοβερή σύμπτωση. Και εγώ περίπου την ίδια ώρα την έκανα και είχα την ίδια κουβέντα με την κοπέλα απο το Έλενα. Ήμουν η μελαχρινή με τα κοντά μαλλιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Aggelos, οντως ωραια συμπτωση. Δεν σε θυμαμαι. Εγω οταν εφυγα, η κοπελα απο το Ελενα θα εμπαινε μετα. Ισως και εσυ να μπηκες οταν εγω σηκωθηκα. Εγω ημουν ξαπλωμενη στο κρεβατι που ειναι κάθετο στο δωματιο, διπλα στην πορτα προς το δωματιακι που αλλαζουμε. Εχω καστανα μαλλια εως τον ωμο. Τελως παντων, δεν εχει σημασια.

 

Τελικα εληξε ο συναγερμος για μενα. Το αιμα που ειδα εχτες ηταν μονο μια φορα. Ολη την υπολοιπη μερα τιποτα, ουτε σημερα, μονο λιγα καφε και στο σκουπισμα καφε ξερες βλενες. Μιλησα με το γιατρο και αφου δεν εχω αρκετο αιμα δεν ειναι ανησυχητικο. Ηρεμησα κοριτσια, ηρθε παλι η ελπιδα μεσα μου.

 

Αντε aggelos, 3 μερες μείνανε!

Μum wanna be τι εγινε με τη γονιμοποίηση? Με το καλό η εμβρυομεταφορά σου αύριο. Εκεί που θα τα αφήσουνε εκεί να μείνουν!!

ELKARAK οταν εχεις νεα απο την αδερφη σου πες μας.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Εγω περυσι τετοιες μερες εκανα τις ενεσεις για την ivf.Στις 27/02 ειχε γινει η εμβρυομεταφορα.Εγω ημουν αρκετα προσεκτικη,εκανα τις δουλειες του σπιτιου μου χαλαρα,με πολλα διαλειμματα και σε πιο αργους ρυθμους.Ειχα θετικη σκεψη οτι ολα θα πανε καλα κι ετσι εγινε.Στις 15/11 γεννηθηκε ο γιος μου.;)

Link to comment
Share on other sites

Μια καλημέρα και από εμένα.

Παρακολουθούσα τόσο καιρό το forum αυτό και διάβαζα τις εμπειρίες και τις ανησυχίες της κάθε κοπέλας περνώντας και εγώ τον δικό μου Γολγοθά.

Μόνο αν το βιώσεις μπορείς να καταλάβεις πως νιώθει η καθεμιά μας εδώ μέσα.

Σας εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να πάρετε όλες μια ΘΕΤΙΚΗ ΧΟΡΙAKH και να ρθει το θαύμα στη ζωή σας.

Αν δεν έρθει σήμερα ΣΙΓΟΥΡΑ θα ρθει αύριο και αυτό γιατί εσείς το θέλετε στη ζωή σας το αξιζετε, το ζητάτε με επιμονή , συνεχίζετε τον αγώνα και κάνετε θετικές σκέψεις και εικόνες για το πως θα είναι....

Ύστερα από αποτυχημένες προσπάθειες

έκανα και εγώ εξωσωματική τέλη Ιανουαρίου πήρα μια θετική χοριακή και είμαι έγκυος 1 μηνός ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑ.

Καλή επιτυχία να έχετε και μην το βάζετε κάτω:P

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κορίτσια, μας δίνετε καλό παράδειγμα.

efi31, να σου ζήσει ο μπέμπης σου.

Φωτεινή, συγχαρητήρια, με το καλό να έχεις μια ωραια εγκυμοσύνη και να αγκαλιασεις και εσύ το μωράκι σου. Αλήθεια ποσα σου ειχαν βάλει? Ξέρεις ποσα εχεις?

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

efoulito,ευχομαι να ηταν ενα θετικο προμηνυμα!!!

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον!Μιαμιση ωρα θα κανει την εμβρυομεταφορα...καθομαι σε αναμμενα καρβουνα...

Εφη να σου ζησει το παλικαρακι σου και Φωτεινουλα με το καλο να φερεις στο κοσμο το μωρακι σου!Μπραβο σας κοριτσια!!!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κορίτσια, μας δίνετε καλό παράδειγμα.

efi31, να σου ζήσει ο μπέμπης σου.

Φωτεινή, συγχαρητήρια, με το καλό να έχεις μια ωραια εγκυμοσύνη και να αγκαλιασεις και εσύ το μωράκι σου. Αλήθεια ποσα σου ειχαν βάλει? Ξέρεις ποσα εχεις?

 

Μου έβαλαν 3 έμβρυα και έμειναν τα δύο! έχω δίδυμη κύηση!

Αν με το καλό ακούσουμε και τις καρδούλες θα το σιγουρέψουμε πιο πολύ!

ότι ευλογήσει ο θεός με χαρά πολύ θα το δεχτούμε....

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

efoulito,ευχομαι να ηταν ενα θετικο προμηνυμα!!!

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον!Μιαμιση ωρα θα κανει την εμβρυομεταφορα...καθομαι σε αναμμενα καρβουνα...

Εφη να σου ζησει το παλικαρακι σου και Φωτεινουλα με το καλο να φερεις στο κοσμο το μωρακι σου!Μπραβο σας κοριτσια!!!

 

ΕLKARAR Σ ευχαριστώ πολύ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΣΕΝΑ!

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχεδον τρεις και ακομα δεν ειχα κανενα νεο....μα ποσο διαρκει η εμβρυομεταφορα;;Εχω σκασει....

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις. Εαν της ειπαν να ειναι εκει στις 13:30 δεν σημαινει οτι ξεκινησε αμεσως. Αλλα ακομη και στις 13:30 να ηταν προγραμματισμενο, μπορει να καθυστερησε λιγο στο να πιει τα 3 ποτηρια νερο (για τον υπερηχο), μπορει να ειχε και αλλες κοπελες μεσα, και ουτως η αλλως, μιση με μία ώρα σε εχουν σε ενα κρεββατι ξαπλωμενη μετα την μεταφορα.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...