Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απο ποιά ηλικία σταματάνε το γάλα κατά τη διάρκεια της νύχτας???


dstavr

Recommended Posts

Just now, Mamaloulou είπε:

Εμένα πίνει 240 ml γάλα στης 9 που κοιμάται και μετά μπορεί να ξυπνήσει η στης 2 η στης 4 και στην χειρότερη περίπτωση αν ξυπνήσει στης 2 μπορεί να ξυπνήσει ξανά στης 6-7.Το θέμα μου είναι ότι πολλές φορές στης 2 που ξυπνάει πίνει πολύ λίγο γάλα έχω δοκιμάσει να του δώσω νερό αλλά κλαίει και θέλει γάλα 

Πιπίλα παίρνει το παιδάκι σου? Μπορεί απλά να θέλει να πιπιλισει για να νανουριστει κ να κοιμηθεί. Εγώ πχ ο μικρός μου είναι 8,5 μηνών, τον θηλάζω κ ξυπνάει 4-5 φορές το βράδυ αλλά πίνει λίγο κ ξανά κοιμάται, πιστεύω με έχει για πιπίλα. Η κόρη μου όταν ξυπνούσε το βράδυ εψσχνε την πιπίλα της την έβαζε κ ξανά κοιμόταν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 51 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,εχώ ένα μωράκι 8 μηνών το οποίο ξυπνάει ακόμη τη νύχτα για να φάει,το πρόβλημα μου είναι ότι μπορεί να ξυπνήσει μια φορά μπορεί και δυο.το ιδανικό θα είναι να το κόψουμε το βραδινό γάλα  αλλά πως να γίνει δοκίμασα να του δώσω λίγο νεράκι μηπως τον  ξεγέλασω αλλά δεν έπιασε μηοως έχετε καμία ιδέα πως να το κόψουμε 

Στην ηλικία που είναι το μωρό είναι η ηλικία που ξεκινάει το άγχος αποχωρισμου  κ μια κρίση στον ύπνο κ τα ποιο πολλά μωρά ξυπνάνε.. 

Έχω δύο παιδιά ο μεγάλος από 3 μηνών κοιμόταν σερί τα βράδια ο δεύτερος είναι 21 μηνών κ κάποιες φορές μπορεί να ξυπνήσει κ δύο φορές τα βράδια κ πίνει γάλα.. Άλλες το θέλει πραγματικά γιατί πεινάει άλλες γιατί αυτή είναι η ρουτίνα του για να κοιμηθει είναι στο παιδί εγώ προτιμώ να ακολουθώ τις ανάγκες του κ κάποια στιγμή θα κοιμηθεί κ εκείνος σερί.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Εμένα πίνει 240 ml γάλα στης 9 που κοιμάται και μετά μπορεί να ξυπνήσει η στης 2 η στης 4 και στην χειρότερη περίπτωση αν ξυπνήσει στης 2 μπορεί να ξυπνήσει ξανά στης 6-7.Το θέμα μου είναι ότι πολλές φορές στης 2 που ξυπνάει πίνει πολύ λίγο γάλα έχω δοκιμάσει να του δώσω νερό αλλά κλαίει και θέλει γάλα 

Πιστεύω ότι θα φτιάξει με το καιρό. Περνάνε φάσεις τα μωρά, μπορεί σε κανένα μήνα ή δύο να ξυπνάει μόνο μια φορά τη νύχτα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Πιπίλα παίρνει το παιδάκι σου? Μπορεί απλά να θέλει να πιπιλισει για να νανουριστει κ να κοιμηθεί. Εγώ πχ ο μικρός μου είναι 8,5 μηνών, τον θηλάζω κ ξυπνάει 4-5 φορές το βράδυ αλλά πίνει λίγο κ ξανά κοιμάται, πιστεύω με έχει για πιπίλα. Η κόρη μου όταν ξυπνούσε το βράδυ εψσχνε την πιπίλα της την έβαζε κ ξανά κοιμόταν

Παίρνει πιπίλα την έχει όλη νύχτα στο στόμα,πολλές φορές πιστεύω πως το κάνει και από συνήθεια γιατι δεν το πίνει το γάλα αλλά και αν δε του κάνω να πιεί έστω και λίγο δεν κοιμάται 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς είναι 9 μηνών και ξυπνάει 1-2 φορές και θηλάζει, αλλά νομίζω ότι δεν ξυπνάει επειδή θέλει γάλα. Νομίζω ότι ξυπνάει τυχαία και απλά θηλάζει γιατί δεν έχει τρόπο να ξανακοιμηθεί (γιατί έτσι κοιμάται γενικά). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα το πρωτο μου παιδι σταμάτησε να ξυπνάει όταν διέκοψα το θηλασμό γιατί χορταινε και κοιμόταν βαριά, και το δεύτερο ξυπναγε ως 12 μηνων για γάλα κι έκτοτε ως 15 περίπου για πιπίλα η αγκαλιά. Από κει κι έπειτα δεν ξυπναγε.. Τώρα άμα ξυπνήσει Καμμια φορά θα ειναι η επειδή διψάει η θέλει πιπίλα η επειδή έχει συνάχι. Και την πιπίλα σιγά σιγά λέω να την κόβω... Θα δοκιμάσω από αύριο να μην την δώσω στην αρχή του ύπνου, μόνο στον ύπνο την παίρνει. Και βλέπουμε πως θα πάει.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Εμάς είναι 9 μηνών και ξυπνάει 1-2 φορές και θηλάζει, αλλά νομίζω ότι δεν ξυπνάει επειδή θέλει γάλα. Νομίζω ότι ξυπνάει τυχαία και απλά θηλάζει γιατί δεν έχει τρόπο να ξανακοιμηθεί (γιατί έτσι κοιμάται γενικά). 

Και εμένα αυτό ακριβώς κάνει ... και σκέφτομαι πως θα τον κοιμηζω όταν σταματήσω τον θηλασμό :p

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Και εμένα αυτό ακριβώς κάνει ... και σκέφτομαι πως θα τον κοιμηζω όταν σταματήσω τον θηλασμό :p

 

Κι εγώ το σκέφτομαι αυτό, αλλά απ ό,τι μου λένε γονείς με μεγαλύτερα παιδιά, θα βρουν τρόπο να κοιμούνται μετά. Νομίζω ότι και οι σύμβουλοι θηλασμού μπορούν να συμβουλεψουν, λέγεται "αποσύνδεση του θηλασμού από τον ύπνο".

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το δικό μου 22 μηνών ακόμα ξυπνάει τη νύχτα και 95% δεν καταφερνει να την ξανακοιμησει ο μπαμπάς της και θέλει εμένα. Που σημαίνει θηλαζει κιόλας γιατί με το που έρχεται στην αγκαλιά μου ψάχνει να θηλασει. Κι εγώ δεν ξέρω πώς θα την κοιμιζω όταν σταματήσω το θηλασμο, βασικά το αντίθετο δεν ξέρω πώς θα καταφέρω να αποθηλασω αφού τη νύχτα έρχεται στο στήθος με τυφλό σύστημα και δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακοιμηθει αν δεν της δώσω. Α και εννοείται για βράδυ κοιμάται με θηλασμο και με κανέναν άλλο τρόπο πλέον ενώ πριν μερικούς μήνες κατάφερνε να τη νανουρισει και ο μπαμπάς στην αγκαλιά του. Φοβάμαι μην φτάσουμε 4 χρονων έτσι λολ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , maripoz είπε:

Παιδιά το δικό μου 22 μηνών ακόμα ξυπνάει τη νύχτα και 95% δεν καταφερνει να την ξανακοιμησει ο μπαμπάς της και θέλει εμένα. Που σημαίνει θηλαζει κιόλας γιατί με το που έρχεται στην αγκαλιά μου ψάχνει να θηλασει. Κι εγώ δεν ξέρω πώς θα την κοιμιζω όταν σταματήσω το θηλασμο, βασικά το αντίθετο δεν ξέρω πώς θα καταφέρω να αποθηλασω αφού τη νύχτα έρχεται στο στήθος με τυφλό σύστημα και δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακοιμηθει αν δεν της δώσω. Α και εννοείται για βράδυ κοιμάται με θηλασμο και με κανέναν άλλο τρόπο πλέον ενώ πριν μερικούς μήνες κατάφερνε να τη νανουρισει και ο μπαμπάς στην αγκαλιά του. Φοβάμαι μην φτάσουμε 4 χρονων έτσι λολ

Ωχ δεν ξέρω να σε συμβουλεψω καθόλου κ με αγχωνεις κιόλας γιατί ο δικός μου είναι μικρός αλλά πολύ το σκέφτομαι για αργότερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Κι εγώ το σκέφτομαι αυτό, αλλά απ ό,τι μου λένε γονείς με μεγαλύτερα παιδιά, θα βρουν τρόπο να κοιμούνται μετά. Νομίζω ότι και οι σύμβουλοι θηλασμού μπορούν να συμβουλεψουν, λέγεται "αποσύνδεση του θηλασμού από τον ύπνο".

Δεν το είχα ακούσει θα το ψάξω , ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...