Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απο ποιά ηλικία σταματάνε το γάλα κατά τη διάρκεια της νύχτας???


dstavr

Recommended Posts

Καλημέρα,

ήθελα να ρωτήσω από ποιά ηλικία σταματήσανε τα παιδάκια σας να πίνουν γάλα κατά τη διάρκεια της νύχτας...

Εμένα π.χ. τρώει κανονικά το πρωί. Το απογευμα θα φάει κρέμα ή γιαούρτι και κατά τις 8.30 θα του δώσω βραδινό (λίγο απο το μεσημεριανό φαγητό ή λίγο πατάτα βραστή ή μακαρονάκι κτλ κτλ). Στις 9.00-9.30 θα πιει 300ml γάλα και μετά.....

θα ξυπνήσει κατά τις 2.00 και θα θέλει πάλι 300 ml γάλα.... μετά θα ξαναξυπνήσει κατά τις 6.00 και θα θέλει άλλα 300 ml γάλα... και μετά θα σηκωθεί κατά τις 9.30 που ξεκινάμε φρούτα ή αυγό κτλ κτλ

Εσάς τα μωράκια σας πότε κόψανε το γάλα κατά τη διάρκεια της νύχτας?????

Επίσης να πω ότι έχω δοκιμάσει να δώσω χαμομήλι αλλά δεν πίανει... το καταλαβαίνει, πίνει λίγο και μετά θέλει γάλα....

Έχετε καμία πρόταση/συμβουλή/γνώμη να μου δώσετε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

dstavr, εμένα η μικρή μου έγινε 4 μηνών να σταματήσει να ξυπνά το βράδυ για γάλα και αυτό το πέτυχα δίνοντας της μια δυο φορές τσάι. Από οτι ακούω από άλλους όμως, αργήσαμε πολύ να σταματήσουμε το βραδινό ξύπνημα. Συνήθως λένε για 40 ημέρες ή 2 μήνες. Πόσων μηνών είναι το μωράκι σου;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

13 μηνών!!!! και με χαμομήλι δεν ξεγελιέται με τίποτα! Χτες ήπιε 200 ml χαμομήλι, μετά εμεινε ξύπνιο και μετά από 2 ώρες που ήταν ξύπνιο μέσα στη νύχτα του έδωσα γάλα για να κοιμηθεί το κακόμοιρο. Να διευκρινήσω ότι όταν λέω ξύπνιο εννοώ όρθιο στην κούνια να πηγαίνει πάνω κάτω αλλά όχι να κλαίει ή να χτυπιέται....

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάταιαπό το κάθε μωράκι τι χρόο θέλει. προσωπικά θεωρώ βάρβαρο να δίνεις στο μωρό σου χαμομήλι ενώ ζητάει γάλα για να μην ξυπνάει. ΄για να ξυπνάει σημαίνει ότ έχει κάποια ανάγξη που θέλει να του την καλύψεις

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο απόψεις σε αυτό το θέμα:

1. Εαν το παιδί κοιμάται με αυτό το τρόπο, τότε που είναι τοκακό;; Ας πίνει γάλα!

2. Είμαστε υπεύθυνοι για τη δημιουργία καλών διατροφικών συνηθειών για τα παιδιά. Δηλαδή, εάν για δυο τρεις μέρες όταν ξυπνάει του δίνεις νεράκι, τότε θα σταματήσει κάποια στιγμή να ζητάει γάλα. Σίγουρα αρχικά θα γκρινιάζει αλλά με τη δικιά σου αγκαλίτσα και αγάπη σε 2, 3 μερούλες θα ηρεμήσει. Μη ξεχνάμε ότι το έχει συνηθίσει πλέον. Φυσικά όλο αυτό εάν ο γιατρός εγκρίνει το να μην τρώει το βράδυ γάλα. Μπορεί να τις έχει ανάγκη αυτές τις επιπλέον θερμίδες.

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και εμένα ο μικρός μου είναι 3 μηνών και όλοι μου λένε να του κόψω το βραδινό γάλα γιατί μετά θα συνηθίσει και θα ξυπνάει μόμο για να τον πάρω αγκαλιά και να με αισθανθεί ενώ δεν θα πειναέι. Το θέμα είναι οτι ο μικρός πεινάει. Του δίνω πιπίλα και μετά από λίγο φυσικά βάζει τα κλάματα. Αν τον σηκώσω αρπάζει την μπλούζα και αμέσως αρχίζει να ψάχνει το στήθος. Μέχρι να ξεκουμπώσω το σουτιέν (2 δευτ.) έχει βάλει τα κλάματα. Μου είπαν και εμένα αυτό με το χαμομήλι αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Πιάνει ή θα τον ταλαιπωρήσω; Επίσης επειδή θηλάζω μήπως πάιζει ρόλο; Το μητρικό γάλα λένε ότι είναι πιο εύπεπτο οπότε μπορέι όντως να το χωνευει πιο γρήγορα και να πεινάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χα..κι εμεις 9 μηνων ακομη ξυπναμε την νυχτα για γαλα!!

Και δεν με πειραζει τοσο αυτο καθεαυτο γιατι ειναι μονο 1 η φορα αλλα το οτι δεν εχει στανταρ ωραριο ξυπνηματος!!

Αλλοτε ξυπνα στις 4 αλλοτε στις 5.30 και πιο σπανια στις 7.30-8...

και να πεις οτι δεν τρωει καλα μεσα στην ημερα??

Φρουτοκρεμα περιπου 200-240γρμ,μεσημεριανο αλλα τοσα και βραδυνο ρυζαλευρο η βρωμη η οτι αλλο και πριν κοιμηθει πινει 230 μλ γαλα!!

 

Απλα θεωρω οτι ειναι στον τυπο της να ξυπνα...δεν το καταπολεμησα με χαμομηλια κπλ οταν ηταν πιο μικρη και θεωρω οτι θα το συνεχισει δυστυχως κι αλλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

από δυο μηνών τρώει το τελευταίο γεύμα 12 με 12 και 30 και το επόμενο στης 6 και 30 .δεν ξυπνάει και δεν του δώσαμε ποτέ κάτι για να το ξεγελάσουμε! θεωρώ πως είναι στο παιδί και το πόσο καλά τρώει όλη την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και γω κορίτσια!ξυπνάμε τουλάχιστον 2 φορές!είμαστε 9 μηνών.πιστεύω κάποια στιγμή να το κόψει.βέβαια εμείς έχουμε και άλλα ελαττώματα...κοιμόμαστε αγκαλίτσα.αυτό δεν υποφέρεται πια..και σας ορκίζομαι ότι δεν την έχω κακομάθει.μες την ημέρα είναι πολύ ανεξάρτητη και δεν θέλει αγκαλιες κτλ,το μεσημέρι θα κοιμηθεί στην κουνίτσα της..αλλά την ώρα του βραδυνού ύπνου υπάρχει πρόβλημα.αν έχετε κάποια λύση δεκτή!κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια... αυτά ακούω και στεναχωριέμαι.. δε με νοιάζει που ξυπνάω... με νοιάζει που κόβεται ο ύπνος του και νομίζω οτι δεν ξεκουράζεται.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν πρεπει να το φοβασαι αυτο..

εκτος εαν μετα το ταισμα μενει ξυπνιο πολλη ωρα.

Η δικια μου ας πουμε,μπορει να ζητα γαλα αλλα μολις το πιει ξανακοιμαται αμεσως!!!

Στην δικια μας περιπτωση η κουρασμενη ειμαι εγω...και γι αυτο θα ηθελα να σταματησει καποια στιγμη αυτη η συνηθεια...για να κοιμηθω σερι κι οχι διακεκκομενα...

Διοτι οταν δεν κοιμαται και η μαμα καλα..τοτε πως θα αποδωσει και στα υπολοιπα????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομίζω πως είναι στο παιδί. Η δικιά μου απο 20 ημερών κοιμόταν όλο το βράδυ και ξυπνούσε στις 7 το πρωί για γάλα και αφού το έπινε ξανακοιμόταν. Μόνη της μπήκε σε αυτό το ρυθμό, δεν έκανα απολύτως τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που ειμαστε 9 μηνων δεν ξυπναμε καθολου το βραδυ πλεον..κοιμαται 23.00 το βραδυ με 10.00 το πρωι!!περιπου στον 7ο μηνα σταματησε να ξυπναει το βραδυ..μεχρι 5 μηνων ξυπνουσε 2 φορες και μεχρι τον 7ο μονο μια γυρω στις 5 με 6 το πρωι!!τωρα ευτυχως καθολου..ο παιδιατρος που τον ειχα ρωτησει μου ειχε πει πως αν ξυπνησει το βραδυ να της δινω τσαγακι και οχι γαλα για να μαθει να μην τρωει το βραδυ..ετσι και εκανα και το σταματησε τελικα!!!

RGeJp3.png?lbogrcaW
Link to comment
Share on other sites

ο μαγάλος 3 ΕΤΩΝ !!! ναι ναι ξυπνάει ακόμα !!!

Και δεν χαμπαριάζει όχι με χαμομήλι όχι με νερό έστω και 10ml γάλα λιγότερο να φτιάξω γίνετε μάχη...

Είμαι ευχαριστημένη αν ξύπνήσει μονο μια φορα γιατί παίζει και σενάριο αν τρίωρο!!!

Ο μικρός μόλις έκλεισε τους τρεις μήνες... Ύυυυυυπνος!!! 11:30 με 9:00 -10:00 το πρωί!!!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τα ακούσαμε όλα! από ημερών, μηνών μέχρι και 3 ετών να ξυπνάνε το βράδυ για γάλα. κι εγώ που νόμιζα ότι η δική μου άργησε να κόψει το βραδινό ξύπνημα (4 μηνών). Συμπέρασμα: Είναι στο παιδί!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας:)πιστευω πως είναι στην προσωπικότητα του παιδιού ο δικός μου απο την στιγμή που τον πήρα σπίτι κοιμόταν ένα σινεχόμενο 5ωρο το βράδυ απο την στιγμή που άρχισαμε στερεές τροφές πίνει στις 11 210ml γάλα και ξαναπίνει στις 10 το πρωί παλι 210ml :)

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ειναι στο παιδί. εμένα μου λέει τώρα η μαμά μου ότι μικρή απο 10 μερών κοιμόμουνα 9 το βράδυ 6 το πρωί:shock:. και απο εμβόλια δέν έκανα κιχ!!!!!:rolleyes:

αντίθετα τώρα η κόρη μου 3 μηνών και μίας εβδομάδας τα τελευτέα δύο βράδια κάτι πάει να γίνει με το γάλα. ξυπνάει κατα τις 5 αλλα τής ξαναβάζω την πιπίλα και λίγο νανούρισμα και κοιμάτε . ζητάει φαί στισ 7 7 και κάτι.και στα εμβόλια μας ακούει ο τόπος.

Link to comment
Share on other sites

ειναι στο παιδι. Εμενα ο μικρός ξυπνούσε συστηματικα μεχρι 7,5 μηνων. Τωρα καμια φορά ξυπνάει (μια φορά στις 20 μέρες) και θελει γάλα αν μέσα στην ημέρα δεν έχει φαέι τόσο καλά. Οπότε κάνω το θεωρητικά απαράδεκτο και αν μέσα στην ημέρα δω οτι έφαγε λίγο κατα τις 11-12 του δίνω ακόμα ενα μπουκάλι και οσο πιει. Αυτο ξερω οτι ειναι λαθος αλλα απο το να ξυπναμε αμφοτεροι καλυτερα ετσι.

στην αρχη περιπου 3 μηνων ειχα δωσει και εγω μια φορα χαμομηλι αλλα το εφτυσε και ηθελε γαλα και μετα δεν τολμησα ξανα να δωσω μεχρι 7 μηνω που εδωσα μονο μια φορα, οποτε λογικα διψουσε. μονος του το εκοψε γιατι τον επιαναν οι στερες απο ενα σημειο και μετα.

 

depybal αυτο για την αγκαλια το αντιμετωπισα και εγω γυρω σε κεινη την ηλικια αλλα ηταν εντελως παροδικο. Επισης προσεξα οτι τιςμερες που δεν τον κανακευω την ημερα μετα για να κοιμηθει θελει αγκαλια. Οποτε αν δοκιμαζες να την παιρνεις περισσοτερο αγκαλια την ημερα μονη σου ωστε το βραδυ να μην νιωθει ελλιεψη μανουλας και να κοιμαται;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! εχω μια απορια. οταν λετε οτι πχ το παιδι σας κοιμαται απο τις 10 εως τις 8 το πρωι εννοειται οτι δεν ξυπναει για να φαει ή οτι δεν ξυπναει γενικα? γιατι εμενα ναι μεν τρωει μονο στις 5μιση το πρωι αλλα μεχρι τοτε εχει ξυπνησει γιατι του επεσε η πιπιλα, για να του αλλαξω πλευρο κτλ τουλαχιστον πεντε φορες. ειναι 4μηνων.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! εχω μια απορια. οταν λετε οτι πχ το παιδι σας κοιμαται απο τις 10 εως τις 8 το πρωι εννοειται οτι δεν ξυπναει για να φαει ή οτι δεν ξυπναει γενικα? γιατι εμενα ναι μεν τρωει μονο στις 5μιση το πρωι αλλα μεχρι τοτε εχει ξυπνησει γιατι του επεσε η πιπιλα, για να του αλλαξω πλευρο κτλ τουλαχιστον πεντε φορες. ειναι 4μηνων.

 

Εμενα σταματησαν να ξυπνανε για γαλα 2 μηνων περιπου. Τωρα για πιπιλα ξυπναγαν 2-3 φορες μεχρι να αρχισουν να την βρισκουν μονοι τους. Φροντιζω να τους εχω 2-3 γυρω τους για να μην ψαχνω και εγω. Ομως οταν τους εβαζα την πιπιλα κοιμοντουσαν ξανα αμεσως..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...