Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι φοράτε στα βρεφάκια σας για να κοιμηθούν


MAJA

Recommended Posts

Δεν διαβασα ολα τα posts γιατι αγχωθηκα με τα πρωτα.

 

Λοιπον εγω του φοραω : μακρυμανικο φανελακι, καλτσακια,ολοσωμο κορμακι βελουτε ή βαμβακερο αναλογα τον καιρο, αμανικο υπνοσακο, σεντονακι,κουβερτουλα και καλοριφερ στους 18-19.

 

Ειναι υπερβολη?:confused:

Να σημειωσω ομως οτι απο την ωρα που προσθεσα τον υπνοσακο δεν ξυπναει με παγωμενα χερακια.

:shock::shock::shock::shock:

επαθα ενα σοκ αλλα απο την αλλη το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο και παντα πρεπει να το ντυνουμε αναλογα με το πως νιωθει πιο ανετα το ιδιο... Εγω το χειμωνα της φορουσα μακρυμανικο φορμακι μονο και τον υπνοσακο 2,5 tog. Μετα μεταπηδησαμε σε υπνοσακο 1 tog και αργοτερα κοντομανικο φορμακι με υπνοσακο 0,5 tog. Τωρα δε θελει ουτε αυτο και κοιμαται μονο με ενα κοντομανικο φορμακι χωρις τιποτα αλλο...

Μηπως ειναι λιγο τσιτσιολινα το παιδι μου???:D:D

LaFHp3.png

 

gwUip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΟ ΖΕΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΑΛΛΑ ΤΡΕΛΗ ΥΓΡΑΣΙΑ ΑΠΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ (3/4)ΤΟΥ ΦΟΡΑΓΑ ΜΑΚΡΥΜΑΝΙΚΟ ΦΑΝΕΛΑΚΙ ΚΑΙ ΑΠΕΞΩ ΒΑΜΒΑΚΕΡΟ ΦΟΡΜΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΚΕΠΑΖΑ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΑ! ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΣΕ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΑΝΕΛΑΚΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΙΚΕ ΚΟΥΒΕΡΤΑ Η ΟΠΟΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ (ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΚΑΛΑΘΑ) ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΛΤΣΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΚΡΥΩΜΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ (ΣΩΣΤΟ???) ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΓΩΜΕΝΟΣ ΔΕ ΜΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

εμεις μόνο την πάνα του και αν τολμήσουμε να του βάλουμε φανελάκι ξεσηκώνει και τον κόσμο, είναι απαιτητικός πολύ και έχει άποψη το παιδί...χαχχα (5 μηνών ε?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
εμείς κοντομάνικο ζιπουνάκι, αν αρχίσουν όμως οι πολλές ζέστες μόνο με την πάνα του θα τον αφήσω:)

κι εμείς το ίδιο όταν όμως βάζω το κλιματιστικό της βάζω και σεντονάκι... για όσο μείνει γιατί τα πετάει όλα μες στον ύπνο της

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του φοράω αμάνικο ζιπουνάκι κι ένα πολύ λεπτό σεντόνι. Αν του βάλω ο,τιδήποτε πιο βαρύ το κλωτσάει και το πετάει από πάνω του. Χθες ας πούμε του έβαλα κοντομάνικο ζιπουνάκι και μια πικέ κουβερτούλα γιατί εδώ που είμαστε έχει δροσιά τα βράδυα - αλί κι αν έμεινε η κουβερτούλα πάνω του 10 λεπτά! Άσχετο που ξύπνησε με κρύα χέρια και πόδια, την κουβέρτα δεν την ήθελε με τίποτα. Και τα αμάνικα ζιπουνάκια τα προτιμάει από τα κοντομάνικα όταν έχει ζέστη, μέρα και νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα με την πολυ ζεστη της φοραω ή φανελακι αμανικο ή την σκεπαζω με σεντονακι.

φυσικα εχουμε και το κλιματιστικο στους 27βαθμους.

τα ακουμπας και καινε ολοκληρα τα μωρουλινια..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν ανάβουμε το κλιματιστικό, οπότε γενικά την έχω με ένα κοντομάνικο ή αμάνικο φανελάκι, όπως κι όλη τη μέρα, αλλά χθες με τη ζέστη που είχε την άφησα μόνο με το πάμπερς, όπως κι όλη τη μέρα σήμερα.

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα του φοραω ενα αμανικο ή κοντομανικο μπυτζαμακι, μονο το μπλουζακι και την πανα. δεν τον σκεπαζω πλεον γιατι συνεχεια ξεσκεπαζεται και κανει κουβαρι το σεντονι.

το χειμωνα του φορουσα το φανελακι και ενα μακρυμανικο μπυτζαμακι. τον σκεπαζα με μια φλις και μετα του εριχνα και μια βελουτε κουβερτα απο τις 11+ που εκλειναν τα καλοριφερ. δεν ξεσκεπαζοταν γιατι κρυωνε προφανως αμα τα πετουσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Βρηκα ενα παλιο τοπικ που μας ταιριαζει απολυτα... Τωρα που δροσησε ο καιρος τη φοραμε στα μωρακια μας τη νυχτα; Εχουμε 21-22 βαθμους στο δωματιο και της βαζω μακρομανηκη φανελακι(το κουμποτο), μακρια σχετικα λεπτη βαμβακερη πιτζαμουλα, κουβερτα πικε και κουβερτα φλισ (δεν ειναι πολυ χοντρο) και παρ ολο αυτα μου φαινεται οτι κρυονει. Δεν ξεσκεπαζεται ιδιετερα. Ξυπναει ακομα και ανα ωρα η ανα 2 ωρο με κλαμμα και ειναι δροσερο το λαιμουδακι - πλατουλα ψηλα. Βασικα πως το ξερω οτι κρυονει; Επησης πριν 2 ημερες την ειχα πιο ελαφρα ντυμενη (με πιτζαμουλα - λιγο πιο χοντρο - χωρις φανελακι και κουβερτα πικε) και εσκασε απο την ζεστη, μου εκανε δεκατα την ξεντησα λιγο και ηταν μια χαρα μετα. Δεν μπορω να βγαλω ακρη πως να την ντυσω για τον υπνο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Δωρα είπε:

Βρηκα ενα παλιο τοπικ που μας ταιριαζει απολυτα... Τωρα που δροσησε ο καιρος τη φοραμε στα μωρακια μας τη νυχτα; Εχουμε 21-22 βαθμους στο δωματιο και της βαζω μακρομανηκη φανελακι(το κουμποτο), μακρια σχετικα λεπτη βαμβακερη πιτζαμουλα, κουβερτα πικε και κουβερτα φλισ (δεν ειναι πολυ χοντρο) και παρ ολο αυτα μου φαινεται οτι κρυονει. Δεν ξεσκεπαζεται ιδιετερα. Ξυπναει ακομα και ανα ωρα η ανα 2 ωρο με κλαμμα και ειναι δροσερο το λαιμουδακι - πλατουλα ψηλα. Βασικα πως το ξερω οτι κρυονει; Επησης πριν 2 ημερες την ειχα πιο ελαφρα ντυμενη (με πιτζαμουλα - λιγο πιο χοντρο - χωρις φανελακι και κουβερτα πικε) και εσκασε απο την ζεστη, μου εκανε δεκατα την ξεντησα λιγο και ηταν μια χαρα μετα. Δεν μπορω να βγαλω ακρη πως να την ντυσω για τον υπνο;

Ποσό είναι το μωρό σου ; Κρεμμύδι το κανεις :) ένα αμάνικο φανελάκι και ένα ολόσωμο πυτζαμακι με τα πόδια μέσα , κ είσαι κομπλέ :) 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Δωρα είπε:

15 μηνων τωρα. Αν η πλατουλα της ειναι δροσερη και τα χερακια κρυα αυτο δεν σημαινει οτι κρυωνει;

Οχι απαραιτητα. Μπορει να εχει ιδρωσει και να στεγνωσε ο ιδρωτας πανω της κανοντας δροσερη την επιδερμιδα.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως, κι εμενα μου φαινονται πολλα αυτα που της φορας, και μακρυμανικο φανελακι και μακρυμανικη πιτζαμα και 2 κουβερτουλες;;;; Προσωπικα, τωρα που κρυωσε ο καιρος τον ειχα για λιγες μερες με μακρυμανικη πιτζαμα και κοντομακανικο φανελακι, αλλα μου ελεγε οτι κρυωνε. Εδω και 3 μερες φοραει τα ιδια, αλλα τον σκεπαζω με κουβερτουλα. Και οχι τιποτα, στριφογυρναει συνεχως και πρεπει να τον ελεγχω να μην ξεσκεπαζεται. Περιμενω να κρυωσει ο καιρος για να του βαλω υπνοσακο να ηρεμησω  :-D 

 

πρίν από 4 λεπτά , Δωρα είπε:

τοτε πως το ξερω;

Τα χερακια να ελεγχεις και την μυτη. Απο τα καλοκαιρινα πηγες στα "βαρια". Δοκιμασε κατι ενδιαμεσο: κοντομανικο φανελακι, μακρυμανικη πιτζαμα και την φλις κουβερτουλα για αρχη και βλεπεις.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Και η πιτζαμουλα να ειναι λεπτη ειναι σαν φανελακι η να της βαλω κατι πιο χοντρο; Μακαρη να μπορουσα να την βαλω στο υπνοσακο θα ηταν πιο βοληκο αλλα δεν δηστηχως.... (την κοιμηζω στο μαρσιπο τα μισα βραδια)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Δωρα είπε:

Και η πιτζαμουλα να ειναι λεπτη ειναι σαν φανελακι η να της βαλω κατι πιο χοντρο; Μακαρη να μπορουσα να την βαλω στο υπνοσακο θα ηταν πιο βοληκο αλλα δεν δηστηχως.... (την κοιμηζω στο μαρσιπο τα μισα βραδια)

Mια απλη λεπτη βαμβακερη πιτζαμουλα μαζι με την φλις(ειναι αρκετα ζεστή) θα ειναι μια χαρα πιστευω.

 
Link to comment
Share on other sites

15 μηνών με τέτοια θερμοκρασία, της δικιάς μου της φορούσα απλά ένα εσώρουχο με τιραντάκι, βαμβακερό κολάν, μακρυμάνικο βαμβακερό λεπτό μπλουζάκι και καλτσάκια (τα ίδια φοράει και τώρα που έγινε 3,5 ετών). Το βράδυ της είχα μια βαμβακερή κουβερτούλα αλλά την πέταγε (όπως και τώρα, όπως και πάντα δηλαδή, αυτό το παιδί δεν θέλει να σκεπάζεται).

Το ότι σου ξυπνάει μπορεί να είναι από δόντια, ανασφάλεια, χίλια δυο άλλα εκτός θερμοκρασίας. Τα χέρια δεν είναι σωστός δείκτης για την θερμοκρασία, η πλάτη δεν ξέρω, αν κρίνω από την κόρη μου πάντα δροσερή είναι αλλά δεν κρυώνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον ντυνω με αμανικο φανελάκι, μακρυμανικη μακο ή βαμβακερη μπλούζα και πιτζαμακι-παντελονακι. Επειδή κοιμάται σε μονό κρεβάτι τον σκεπαζω με μονη κουβέρτα (βελουτε) και όσο και αν στριφογυρνα δεν ξεσκεπαζεται ενώ με τις μικρές της κούνιας είχα θέμα. 

   Ο δικός μου έχω την εντύπωση πως κρυώνει όταν είναι κρύα τα χέρια, τα ποδια, το μέτωπο, ή μυτη. Πράγμα σπάνιο γιατί ζεσταίνεται υπερβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτές τις μέρες που κρύωσε ο καιρός, φοράω στη μικρή (10 μηνών) βαμβακερό εσωρουχάκι και βαμβακερό φορμάκι, όχι ιδιαίτερα χοντρό. Μέχρι σήμερα τη σκέπαζα με πικέ κουβερτάκι αλλά βλέπω ότι ο καιρός ζορίζει και άλλο οπότε θα πάμε σήμερα σε φλις κουβέρτα. Νομίζω για την εποχή είναι αρκετά. Το κακό είναι ότι γυρνάει γύρω γύρω και ξεσκεπάζεται οπότε περιμένω και εγώ να έρθει η ώρα του υπνόσακου να ηρεμήσει το κεφάλι μου :).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι της φοράω μακριά πυτζάμα κ κοντομανικο φανελάκι κ καλτσες, τη σκεπάζω με σεντόνι κ πικε κουβέρτα την οποια πεταει κ ξυπνάει μισοιδρωμενη. Αυτά τις τελευταίες 2 μέρες, πριν με ένα κοντομανικο φορμακι. Εμένα ομως γενικά ζεσταινεται. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το χειμώνα που θα ξεσκεπάζεται κ που δεν ανέχεται υπνοσακο με τπτ, έχετε καμία ιδέα τι μπορω να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Lenia16 είπε:

Εγώ πάλι της φοράω μακριά πυτζάμα κ κοντομανικο φανελάκι κ καλτσες, τη σκεπάζω με σεντόνι κ πικε κουβέρτα την οποια πεταει κ ξυπνάει μισοιδρωμενη. Αυτά τις τελευταίες 2 μέρες, πριν με ένα κοντομανικο φορμακι. Εμένα ομως γενικά ζεσταινεται. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το χειμώνα που θα ξεσκεπάζεται κ που δεν ανέχεται υπνοσακο με τπτ, έχετε καμία ιδέα τι μπορω να κάνω;

 

Να πάρεις υπνόσακο με ποδαράκια και να της τον πλασάρεις ως πυτζάμα :wink::wink::wink:

 

Με ένα κοντομάνικο φανελάκι από μέσα είσαι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Deena είπε:

 

Να πάρεις υπνόσακο με ποδαράκια και να της τον πλασάρεις ως πυτζάμα :wink::wink::wink:

 

Με ένα κοντομάνικο φανελάκι από μέσα είσαι μια χαρά!

Αυτά είχα πέρυσι αλλά νόμιζα ότι όταν περπατάνε δεν μπορούν να τα φορέσουν. Θα μου πεις κ πόσο να περπατήσει πριν τον ύπνο, θα της το φοράω στο κρεβάτι. Οκ thanks!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...