Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι φοράτε στα βρεφάκια σας για να κοιμηθούν


MAJA

Recommended Posts

αρα ζουζουνελ????

επειδη κ γω δε φοραω καλτσες οταν κοιμαμαι, γιαυτο ρωτουσα για τα μωρα....

εσυ τους φορας?

 

oxi, δεν τους φοράω κάλτσες

ο παιδίατρος εμάς μας ειπε να φοράμε στα παιδιά ό,τι κι εμείς

μαλιστα επειδή η θερμοκρασία των παιδιών είναι πιο υψηλή από τη δική μας (εμείς έχουμε συνηθως 36,7 τα παιδιά εχουν μεχρι και 37,4) ζεσταίνονται περισσότερο

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αρα...εγω σκεφτομαι να του βαλω του μωρου..

φανελακι κοντομανικο βαμβακερο ή μακρυμανικο βαμβακερο και βελουτε φορμακι απο πανω.Κουβερτουλα για σκεπασμα..υπνοσακους δεν θελω.

Η θερμοκρασια ειναι απο 17-18,5

Τι λετε???

Η κορη μου γεννηθηκε αλλη εποχη τελειως ετσι νιωθω πρωταρα στο θεμα ντυσιματος για τοσο μωρα.Στην μικρη θυμαμαι εβαζα ενα φακελακι και αν!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω φοραω ναι οχι ολα τα βραδια αλλα τα περισσοτερα!!!η μικρη βεβαια της βγαζει συνεχεια οχι μονο στον υπνο της αλλα και οταν παιζει τις τραβαει και τις βγαζει!!!αλλα εγω επιμενω γιατι ολη μερα ειναι κατω στο πατωμα και μπουσουλαει και παιζει και τα ποδαρακια της ειναι μονιμως παγωμενα!!!!

 

mονο για τον υπνο ρωταω κ γω, τη μερα εννοειται με καλτσακια κ απο αυτα με τα βεντουζακια για να μη γλυστραει, ολη μερα στη γυρα βλεπεις:P

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Eγώ της φοράω φανελάκι κοντομάνικο ή μακρυμάνικο αν έχει πολύ κρύο, μπυτζαμάκια και απο πάνω ένα γιλεκάκι και κουβέρτα. Υπνόσακο δεν δέχεται με τίποτα. Ξυπνάει συνέχεια. Είναι μονιμα ξεσκέπαστη όμως, κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο, οπότε το γιλεκάκι επιβάλεται για να κρατάει την πλατούλα της ζεστή....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς φοράμε ένα φανελάκι-κορμάκι, καλτσούλες και βελουτέ φορμάκι απο πάνω... Σκεπάζεται με μια φλις κουβερτούλα μέχρι την μέση (τα χέρια μας τα θέλουμε πάντα έξω) και μια ακόμα κουβερτούλα μέχρι τους ώμους που το πρωί καταλήγει στα πόδια, η θερμοκρασία στο δωμάτιο είναι 19-20 βαθμούς και το ποσοστό υγρασίας 55%... Γενικά σε σχέση με το υπόλοιπο σπίτι είναι το πιο κρύο δωμάτιο αλλά πάντα είναι ζεστά τα χεράκια του οπότε και δεν πιστεύω ότι κρυώνει...

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω της φοραω κοντομανικο φανελακι που κουμπωνει κατω απο την πανα,μια πυτζαμα απο αυτeς με τα ποδαρακια,σαν αυτη

 

 

http://www.carters.com/carters/Green-Monkey-1-Piece-Pj%27s/V_330-330,default,pd.html?cgid=carters-baby-girl-pajamas

 

 

και υπνοσακο.χωρις υπνοσακο δεν μπορω πλεον!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

επειδη κ μεις δεν εχουμε θέρμανση σπίτι το βράδυ(καλά έτσι οπως πάμε βλέπω να μην εχουμε κ την υπόλοιποη μέρα), τα αλουμινια ειναι παλια κ ψιλομπάζει κ επίσης ξεσκεπάζετε,

κ το ειχα κ γω μεγάλο πρόβλημα,

του εχω το κορμακι-φανελάκι του, πυτζαμούλα, κ του φοράω ενα πιο μεγάλο ζακετάκι φλις να ειναι κ τα χεράκια του μεσα,

τον σκεπάζω με παπλωματάκι και απο πάνω από την κουνια ρίχνω μια κουβερτα για να κρατάει το χωρο ζεστό(σα σκηνή ένα πράγμα), φυσικά δε καλύπτω το χωρο τελειως, λίγο πιο πάνω απο τη μεση!!!

 

κι εμείς τα ίδια, τα αλουμίνια είναι παλιά κι έτσι της φοράω ένα μακρυμάνικο κορμάκι, πυτζαμάκι και κάλτσες, 2 κουβέρτες τις οποίες τις χώνω δεξιά και αριστερά ανάμεσα από τα κάγκελα της κούνιας και στο στρώμα γιατί στριφογυρνάει πολύ στον ύπνο της και ξεσκεπάζεται και ξυπνάει :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του φοράω κορμάκι κοντομάνικο - φορμάκι ολόσωμο - υπνόσακο. Έχουμε σταθερή θερμοκρασία γύρω στους 18 βαθμούς το βράδυ. Αλήθεια, από ποια ηλικία επιτρέπεται να τα σκεπάζουμε με παπλωματάκι;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην τους φοράμε πολλά καλύτερα να κρυωνει λίγο παρά να ζεστενεται ενα Μωρο.θερμοκρασία 19-20 είναι ιδανική κ πρέπει να φοράει ενα φανελακι και το φορμακι του βαμβακερα και μια κουβερτουλα.ούτε καλτσες.όπως νιώθουμε εμείς κ λίγο λιγότερα ρούχα τα μωρά.και μην βαζεται τις κουβερτουλες μέσα στα καγκελα καλύτερα να το σκεπάζεις συνέχεια παρά να χωθεί από κάτω κ να μην μπορεί να ξεσκεπαστει να τη βάζετε καλύτερα μόνο από τη μια μεριά λίγο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουτε εμεις αναβουμε καλοριφερ το βραδυ, τον ντυνω ιδια μερα νυχτα, δηλαδη κοντομανικο φορμακι και ολοσωμο μακρυμανικο φορμακι ή πυτζαμουλες (μπλουζα παντελονι), τον σκεπαζω με παπλωματακι και φλις κουβερτουλα και δεν ξεσκεπαζεται.

Συνηθως ειναι και λιγο ιδρωμενος!

Link to comment
Share on other sites

εγω της φοραω κοντομανικο φανελακι που κουμπωνει κατω απο την πανα,μια πυτζαμα απο αυτeς με τα ποδαρακια,σαν αυτη

 

 

http://www.carters.com/carters/Green-Monkey-1-Piece-Pj%27s/V_330-330,default,pd.html?cgid=carters-baby-girl-pajamas

 

 

και υπνοσακο.χωρις υπνοσακο δεν μπορω πλεον!

oh my god!!!i love carter's πεθαινω σας λεω...μου ειχανε φερει ενα σωρο ρουχαλακια απο την αμερικη για τη μεγαλη μου και τα περισσοτερα ρουχα του μπεμπη ειναι απο εκει ειναι ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑ

κριμα που δεν υπαρχει καταστημα στην ελλαδα

φανταστειτε οτι εχω και εγω τετοια μπιτζαμα στο μεγεθος μου

αχ ειναι τελειαααααααααααααα :wink::wink::wink:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλέ κοριτσάκι του βάζεις υπερβολικά πολλά του μωρού! ο υπνόσακος από μόνος του είναι πολύ ζεστός. ρώτησε και τον γιατρό σου, μην πάθει καμιά υπερθέρμανση το μωρό!

ο δικός μας παιδίατρος παντως μας είπε να μη χρησιμοποιούμε υπνόσακο, γιατί αν το παιδί ζεσταίνεται, δε θα μπορεί να ξεσκεπαστεί και κινδυνεύει από την υπερθέρμανση.΄Κι εσύ του βάζεις και υπνόσακο και δυο κουβερτες και καλοριφέρ...

 

 

 

ναι όντως ακούγονται πολλά αλλά δεν μένουν πάνω του οι κουβέρτες, είναι πολύ ανήσυχος και εκτός αυτού οι συνθήκες αυτού του δωματίου είναι πολύ περίεργες. Τις φορές που κοιμάμαι μαζί του στον καναπέ η μύτη μου και τα πόδια μου είναι παγωμένα και η θερμοκρασία δωματίου λέει 22. Την φορά που τον άφησα χωρίς υπνόσακο ξεσκεπάστηκε και την άλλη μέρα είχε πυρετό. Επίσης τον αλλάζω στις 12 την πάνα του και τον ελέγχο εάν ζεστάθηκε. Δεν ιδρώνει. Μάλλον τον καιμένο τον ανάγκασα να συνηθίσει αυτήν την θερμοκρασία :mrgreen:

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

καλέ κοριτσάκι του βάζεις υπερβολικά πολλά του μωρού! ο υπνόσακος από μόνος του είναι πολύ ζεστός. ρώτησε και τον γιατρό σου, μην πάθει καμιά υπερθέρμανση το μωρό!

ο δικός μας παιδίατρος παντως μας είπε να μη χρησιμοποιούμε υπνόσακο, γιατί αν το παιδί ζεσταίνεται, δε θα μπορεί να ξεσκεπαστεί και κινδυνεύει από την υπερθέρμανση.΄Κι εσύ του βάζεις και υπνόσακο και δυο κουβερτες και καλοριφέρ...

 

 

 

 

Κι εγώ το ίδιο θέμα εχω με τον γιό μου, του βάζω ένα φορμάκι κοντομάνικο, με τα μπουτάκια έξω, και μια κουβερτούλα και πάλι ιδρώνει τόσο πολύ που πρέπει να του αλλάζω ρούχα το βράδυ.

Τη μπέμπα τη σκεπάζω με μια κουβερτούλα και της φοράω ενα φορμακι βαμβακερό κοντομάνικο από μεσα και ενα βαμβακερό φορμάκι μακρυμάνικο απ' εξω.

 

ναι όντως ακούγονται πολλά αλλά δεν μένουν πάνω του οι κουβέρτες, είναι πολύ ανήσυχος και εκτός αυτού οι συνθήκες αυτού του δωματίου είναι πολύ περίεργες. Τις φορές που κοιμάμαι μαζί του στον καναπέ η μύτη μου και τα πόδια μου είναι παγωμένα και η θερμοκρασία δωματίου λέει 22. Την φορά που τον άφησα χωρίς υπνόσακο ξεσκεπάστηκε και την άλλη μέρα είχε πυρετό. Επίσης τον αλλάζω στις 12 την πάνα του και τον ελέγχο εάν ζεστάθηκε. Δεν ιδρώνει. Μάλλον τον καιμένο τον ανάγκασα να συνηθίσει αυτήν την θερμοκρασία

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ και τα δύο μου παιδιά τα έντυνα ως εξής: Φανελάκι αμάνικο ή κοντομάνικο που κουμπώνει από κάτω, απ' έξω πυτζαμάκι βαμβακερό (σπάνια βελουτέ) ολόσωμο και τα σκέπαζα με παπλωματάκι. Πότε ξεσκεπάζονταν και πότε όχι. Δεν πιστεύω ότι κρύωσαν ποτέ. Σαν ζεστά ψωμάκια ήταν πάντα το πρωί. :D

 

Καλτσάκια μέσα από το πυτζαμάκι σχεδόν ποτέ. Μου είχε πει ο παιδίατρος να το αποφεύγω γιατί ιδρώνουν τα πατουσάκια (και όντως ίδρωναν) και δεν είναι καλό.

 

Η θερμοκρασία στους 18-20 βαθμούς τη νύχτα.

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν γεννήθηκε η μικρή μου (Γενάρης) της φορούσα μακρυμάνικο φανελάκι και φορμάκι βαμβακερό. Σκεπαζόταν με 2 λεπτές κουβερτούλες (συμβουλή παιδιάτρου) για να ελέγχω την θερμοκρασία, ίσως χρειαζόταν να αφαιρέσω μια. Καλτσάκια απαραίτητα. Καλοριφέρ στους 21 βαθμούς μέρα και νύχτα.

Τώρα πια 2 ετών φοράμε κοντομάνικο φανελάκι (που κουμπώνει όμως κάτω) και πυτζαμάκια βαμβακερά. Σκεπάζεται με κουβερτούλα, αν και συνήθως τη βρίσκω ξεσκέπαστη. Κάλτσες και καλοριφέρ στους 21, παραμένουν.

Link to comment
Share on other sites

Ααααχ αυτό το άγχος... Κρυώνει, ζεστένεται, γιατί ίδρωσε το κεφάλι της (με μία χαίτη να!), αχ έβηξε (λες να είναι από την ζέστη??). Αυτές είναι οι απορίες μας κάθε κρύα νύχτα του χειμώνα! Και εμείς δεν έχουμε καλοριφερ το βράδυ αναμένο, αλλά έχουμε καινούργια αλουμίνια και αλουμινένια παντζούρια και κρατάει τη θερμοκρασία το σπίτι. Αλλά όταν έχει έξω 0 έως 5 βαθμούς τι να σου κάνει το αλουμίνιο?? Εμείς μέχρι τώρα βάζουμε στην μικρή φανελάκι αμάνικο, μακριμάνικο μπλουζάκι, πυζάμες και κάλτσες. Επειδή είναι γεννημένη μέσα στο χειμώνα (και για την ακρίβεια τον Φλεβάρη του 2008 που αποκλείστηκε η Αθήνα από το χιόνι!!) είναι παιδί που δεν ζεστένεται. Επειδή τους τελευταίους μήνες τα βράδια είχε αρκετή ψύχρα, κάθε βράδυ τις ανάβαμε στο δωμάτιό της το αερόθερμο. Μας ήρθε 350 ευρώ λογαριασμός ΔΕΗ ε και αγοράσαμε ηλεκτρικό καλοριφέρ... [Το κλιματιστικό στο δωμάτιό της το αποφεύγουμε (για την ώρα)]. Τώρα είναι αρκετά ζεστά και περιμένουμε να δούμε τον επόμενο λογαριασμό!!

 

Η παιδίατρος μας λέει ότι κανονικά ένα παιδί πρέπει να ντύνεται όπως και εμείς. Αλλά εγώ είμαι αντίθετη σε αυτό, γιατί για παράδειγμα ο δικός μου θερμοστάτης είναι αλλού γιαχού!! Εγώ μέσα στο καταχείμωνο κοιμάμαι με νυχτικό με λεπτό τιραντάκι, αλλά τλχ μένω σκεπασμένη στο πάπλωμά μου.

 

Η αλήθεια είναι ότι εάν είχα καταφέρει την μικρή να φοράει αυτούς τους υπνόσακους με τα πόδια-χέρια, θα είχα ήσυχο το κεφάλι μου και δεν θα άναβα καλοριφέρ μέσα στη νύχτα. Αλλά 1ον δυστυχώς δεν τον ήθελε από όταν ήταν 7 μηνών γιατί δεν μπορούσε να σηκωθεί όρθια με αυτό και 2ον τώρα που δεν φοράει πάνα, άντε άμα σηκώνεται την νύχτα να κάνει τσίσα της, να της ξεκουμπώνεις υπνόσακο, να κρυώνει, να της το ξαναβάζεις κτλ. κτλ....

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν της έβαζα τον υπνόσακο (βαμβακερός) δεν θα κοιμόμουν όλη νύχτα γιατί θα έκοβα βόλτες για να την σκεπάζω με την κουβέρτα!! Από μηνών πάντα έσπρωχνε συνεχώς τα σκεπάσματα με τα πόδια της.

Τα νεογέννητα και τα πολύ μωρά δεν θέλουν υπερβολική ζέστη, καλύτερα προς το δροσερό μου είχε πει ο παιδίατρος παρά προς το ζεστό. Οταν γεννήθηκε (Φεβρούαριο) είχα υπνόσακο της Mothercare λεπτό βαμβακερό με τιράντες και από μεσα ολόσωμο φορμάκι μακρυμάνικο και κορμακι μακρυμάνικο. Τώρα κορμακι μακρυμανικο, πυζάμες μακρυμανικες και υπνόσακο βαμβακερό, κάλτσες πάντα!!! Δεν ιδρώνει ποτέ. Θερμοκρασια κατά Μ.Ο. 20,5.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασα ολα τα posts γιατι αγχωθηκα με τα πρωτα.

 

Λοιπον εγω του φοραω : μακρυμανικο φανελακι, καλτσακια,ολοσωμο κορμακι βελουτε ή βαμβακερο αναλογα τον καιρο, αμανικο υπνοσακο, σεντονακι,κουβερτουλα και καλοριφερ στους 18-19.

 

Ειναι υπερβολη?:confused:

Να σημειωσω ομως οτι απο την ωρα που προσθεσα τον υπνοσακο δεν ξυπναει με παγωμενα χερακια.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

oh my god!!!i love carter's πεθαινω σας λεω...μου ειχανε φερει ενα σωρο ρουχαλακια απο την αμερικη για τη μεγαλη μου και τα περισσοτερα ρουχα του μπεμπη ειναι απο εκει ειναι ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑ

κριμα που δεν υπαρχει καταστημα στην ελλαδα

φανταστειτε οτι εχω και εγω τετοια μπιτζαμα στο μεγεθος μου

αχ ειναι τελειαααααααααααααα :wink::wink::wink:

 

 

και τα ρουχα της κορης μου ειναι οοοοοολα carter's,τα παραγγελνω απο ενα αμερικανικο σαιτ,δηλωνω διευθυνση της θειας στην αμερικη και οταν ερχεται μου τα φερνει :twisted::twisted:.οικονομικα και με πολυ καλη σχεση ποιοτητας-τιμης.

 

 

συγνωμη για το off :?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

sporiklos ποσα tog ειναι ο υπνοσακος???γιατι αυτο που ξερω ειναι οτι οταν φορας υπνοσακο δεν σκεπαζεις ΚΑΙ με κουβερτα.

 

Ειναι fleece αλλα αμανικος

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμείς το χειμώνα κορμάκι κοντομάνικο και απο πάνω φορμάκι ολόσωμο λεπτό βαμβακερό.

Απο πάνω σεντονάκι και κουβερτούλα.

 

Το καλοκαίρι τι φοράται στα μωράκια σας?

(γεννήθηκε Οκτώβριο του 2010)

 

Κοιμούνται μόνο με αμάνικο φανελάκι?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

believe76, ανάλογα. Αν δεν έχει ψοφερή ζέστη τους φοράω πυτζαμάκι καλοκαιρινό (σορτσάκι- μπλουζάκι κοντομάνικο), χωρίς φανελάκι φυσικά. Αν σκάει ο τζίτζικας βέβαια, ναι, μόνο φανελάκι αμάνικο.

Επεξεργάστηκαν by Nikolekaki
κάτι ξέχασα!

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...