Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γιαγιάδες εν δράση


Recommended Posts

καλή μου cadi, το ίδιο ακριβώς σχόλιο έκανε και η δική μου πεθερά για το ΣΚ, μόνο που η δική μου προχώρησε ένα βήμα παράπέρα. Είπε δηλαδή επιπλέον ότι ο μόνος τρόπος να χαρώ τη μητρότητα, ένα μωρό είναι όταν γίνω γιαγιά και πάρω σύνταξη. Της απάντησα ότι θα έχω το νου μου να μη γίνω σαν εσένα.

Κι εγώ σε μεγάλο όμιλο δουλεύω και ξέρω τί περνάς. ήμουν με αποκόλληση πλακούντα ξάπλα για 2 μήνες και απλήρωτη. Επέστρεψα στη δουλειά με φόβο ψυχής για 2 μήνες.Γέννησα και από τα νόμιμα πήρα το "δεν με συμφέρει να σε πληρώσω όσο θα έχεις άδεια τοκετού και λοχείας". όσο για το νόμο; Είμαι δικηγόρος, με μεταπτυχιακό. Άρα ξέρω τί λέει ο νόμος, αλλά για την άμεση εφαρμογή του χρειάζονται πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


Jenia

εγω να δεις πως νευριάζω αλλά δεν θέλω και να ταράζομαι και λέω να γεννηθούν πρώτα με το καλό αλλά δεν ξέρω τί θα πρέπει να κάνω? Να βρω μια δουλεια 8ωρο αυστηρά και κομμάτια να γίνει οτι εχτισα με κόπο τόσα χρόνια(πανεπιστήμια, μεταπτυχιακά κοκ) ? να τα πάω σε σταθμό? να βρώ μια κοπέλα και ο Θεός βοηθος? πραγματικά νοιώθω οτι σαν να θέλει να κανονίσει την ζωή μου. Όταν όμως δεν έχεις πολλές επιλογές ο άλλος βρίσκει ευκαιρία να χωθεί! ασε...εσύ πώς θα το χειριζόσουν?

το ότι λέει οτι θα είμαι η μαμά του ΣΚ δεν το λέει κακολογώντας οτι δηλαδή ειμαι γυναίκα καριέρας και τα γράφω τα υπόλοιπα απλά χαίρεται γιατί θα έχει λόγο ακόμα και στα δικά μου τα παιδιά!

σιγουρα πολλες γιαγιαδες δεν ξερουν να εκφραστουν..κ η δικια μου το ιδιο

μια μαμα ομως τα βλεπει ολα διαφορετικα ...γιαυτο καλυτερα να μασανε παρα να μιλανε.....

μην αγχωνεσε κοπελα μου κ εγω διδυμα εχω κ αναγκαστικα τα μοιραζα απο 4 μηνων μεχρι 18 μηνων που πηγαν βραφικο κρατικο κ ησυχασα.

κ εγω ειχα αγχωθει για το τι θα γινει κ ειδικα με την πεθερα που ειναι " δωσε αερα στον χωριατη" που λενε..

ο χρονος παιρναει δεν θα το καταλαβεις κ σιγουρα δεν παιρνουν καθολου αερα αν εσυ κρατας την απαιτουμενη σταση... δηλ. η ωρα του παιδιου τελειωσε, τωρα ηρθε η μαμα

ο κομπος στο στομαχι θα υπαρχει βεβαια, ειναι το μητρικο ενστικτο, αλλα αν αφιερωνεις τον απαιτουμενο χρονο στα παιδια σου κ χρονο με ουσια δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα...μου τα ελεγαν κ εμενα κ που να ακουσω, ειχα σκασει..

να ξερεις οτι την μαμα ακουνε τα παιδια κ την μαμα θα ψαχνουν πρωτα απο ολους.

κ οταν θα σε βλεπουν μετα που θα γυρνας απο την δουλεια, οι χαρες που θα σου κανουν, ειναι αφορμη να τα ξεχασεις ολα αυτα που αγχωνουν

θα τα δεις στην πραξη

ολα ερχονται μονα τους ,

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...