Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγή πάνας = μάχη χωρίς τέλος!


Recommended Posts

Γειά σας μανούλες, παρακαλώ τα φώτα σας! Ο γιος μου είναι 11 μηνών και από 7 μηνών που αρχισε να μπουσουλάει, δεν κάθεται με τίποτα να του αλλάξω την πάνα. Μόλις τον βάζω πάνω σηκώνεται όρθιος ή γυρίζει μπρούμυτα για να φύγει. Και μιλάμε για σκηνές απείρου κάλλους, πασαλιμένος μέχρι την πλάτη κάθε φορά..! Κάπου άκουσα για μια μαμά που είχε το ίδιο θέμα και κολλούσε σελοτειπ στα χέρια του μωρού της κι εκείνο απασχολιόταν κατά τη διάρκεια της αλλαγής να τα ξεκολλάει. Το δοκίμασα, αλλά τίποτα, απλά δεν κάθεται. Εσείς τι τεχνικές "ακινητοποίησης" χρησιμοποιείτε?

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα αργησε να φευγει αλλα οταν εγινε η και τωρα,βαζω αυτοκολητα πανω απο την αλλαξιερα γαι να τα κοιταει κ ξεκολλαει,βαζω στο προσωπο μου καμια φορα κ προσπαθει να τα παρει,γνικα προσπαθω να ειναι απασχολημενα τα χερια της κ βοηθαει αυτο.δεν ειναι παντα τελεια τα πραγματα αλλα βοηθαει.στη χειροτερη την αλλαζω πλεον ορθια

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο ¨ κόλπο ¨ μας ήταν η όρθια στάση!!!

Οτιδήποτε άλλο κατέληγε σε καταστροφή ....

Με το μικρό ακόμα τα πάμε καλά τώρα αρχίζει λίγο να αντιστέκετε και τον αλλάζω σε διαφορετικά μέρη του σπιτιού και μέχρι να εξερευνήσει το χώρο ...έχω τελειώσει!!!;)

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα ο δικός μου τα ίδια κάνει.όποτε είναι ο άντρας μου στο σπίτι,τον αλλάζουμε μαζί:αυτός του μιλάει , του τραγουδάει, του δείχνει παιχνιδάκια κτλ κι εγώ τον αλλάζω. όταν είμαι μόνη μου του δίνω να κρατάει κάτι να απασχολείται πχ ένα παιχνιδάκι, ένα κυπελλάκι ή κάτι που του κάνει εντύπωση . έτσι αλλάζουμε την πάνα!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα το κάνει και ο δικός μου μερικές φορές και το θεωρώ πολύ αστείο. Καταρχάς να τον βάζεις στην αλαξιέρα ήρεμο, εγώ τον κρατάω λίγο αγκαλιά και τον χαλαρώνω με φιλάκια και ζουζουνίσματα προτού τον ξαπλώσω. Ειδικά αν τον πήρα από το παιχνίδι. Μετά του δίνω ένα σωληνάριο κρέμα/μια κάλτσα/μια σακούλα/μια πάνα κάτι τέλος πάντων να ασχολείται και αλλάζω πάνα σε χρόνο μηδέν! Παντελόνια, κάλτσες και παπούτσια τα φοράμε όρθιοι από 6 μηνών το ταλιμπανάκι μου δεν καθόταν και για να μην τον νευριάζω τον κρατούσα όρθιο. Τότε δεν στεκόταν καλά και δεν μπορούσα, τώρα που στέκεται με βολεύει.

 

Ο δε άντρας μου με έκανε να γελάσω τις προάλλες όταν ξύπνησε ο μικρός (εγώ αντλούσα) κι εκείνος τον πήρε αγκαλιά και τον ξάπλωσε στην αλαξιέρα αμέσως. Καλά λέω ρε συ, κράτα τον λίγο αγκαλίτσα να ξαγρυπνήσει, να συνέλθει. Και μου λέει θα τον κανακέψω μετά, θέλω να προλάβω να του αλλάξω πάνα τώρα που είναι ζαλισμένος γιατί μετά δεν θα μπορώ! ΧΑΧΑΧΑΧΑ Κάνε κι εσύ το ίδιο, άλλαξε με το που ξυπνάει.

 

Στο πλύσιμο πωπού κάθεται; Εμένα ευτυχώς ναι, του αρέσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας μανούλες, παρακαλώ τα φώτα σας! Ο γιος μου είναι 11 μηνών και από 7 μηνών που αρχισε να μπουσουλάει, δεν κάθεται με τίποτα να του αλλάξω την πάνα. Μόλις τον βάζω πάνω σηκώνεται όρθιος ή γυρίζει μπρούμυτα για να φύγει. Και μιλάμε για σκηνές απείρου κάλλους, πασαλιμένος μέχρι την πλάτη κάθε φορά..! Κάπου άκουσα για μια μαμά που είχε το ίδιο θέμα και κολλούσε σελοτειπ στα χέρια του μωρού της κι εκείνο απασχολιόταν κατά τη διάρκεια της αλλαγής να τα ξεκολλάει. Το δοκίμασα, αλλά τίποτα, απλά δεν κάθεται. Εσείς τι τεχνικές "ακινητοποίησης" χρησιμοποιείτε?

 

πάνες-βρακάκι, από την ηλικία του δικού σου, δεν υπήρχε περίπτωση να ξαπλώσει, μη σου πω και ποιος μικρός, προσπαθήσαμε 1-2 με τις άλλες, αλλά να βάλεις κανονική πάνα στον αέρα δύσκολο οπότε γυρίσαμε στα easy up και βρήκαμε την ησυχία μας, λέμε τώρα, άσχετο είδα στην παιδική χαρά παιδάκι κάπου στα 2, αγοράκι, να ξαπλώνει στο παγκάκι για αλλαγή πάνας, ουάου, πάντως η τεχνική με το σελοτέιπ δεν με εμπνέει, άσε που θα φοβόμουν μην το καταπιεί αφού όλα ακόμη τα βάζει στο στόμα του

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα το κάνει και ο δικός μου μερικές φορές και το θεωρώ πολύ αστείο. Καταρχάς να τον βάζεις στην αλαξιέρα ήρεμο, εγώ τον κρατάω λίγο αγκαλιά και τον χαλαρώνω με φιλάκια και ζουζουνίσματα προτού τον ξαπλώσω. Ειδικά αν τον πήρα από το παιχνίδι. Μετά του δίνω ένα σωληνάριο κρέμα/μια κάλτσα/μια σακούλα/μια πάνα κάτι τέλος πάντων να ασχολείται και αλλάζω πάνα σε χρόνο μηδέν! Παντελόνια, κάλτσες και παπούτσια τα φοράμε όρθιοι από 6 μηνών το ταλιμπανάκι μου δεν καθόταν και για να μην τον νευριάζω τον κρατούσα όρθιο. Τότε δεν στεκόταν καλά και δεν μπορούσα, τώρα που στέκεται με βολεύει.

 

Ο δε άντρας μου με έκανε να γελάσω τις προάλλες όταν ξύπνησε ο μικρός (εγώ αντλούσα) κι εκείνος τον πήρε αγκαλιά και τον ξάπλωσε στην αλαξιέρα αμέσως. Καλά λέω ρε συ, κράτα τον λίγο αγκαλίτσα να ξαγρυπνήσει, να συνέλθει. Και μου λέει θα τον κανακέψω μετά, θέλω να προλάβω να του αλλάξω πάνα τώρα που είναι ζαλισμένος γιατί μετά δεν θα μπορώ! ΧΑΧΑΧΑΧΑ Κάνε κι εσύ το ίδιο, άλλαξε με το που ξυπνάει.

 

Στο πλύσιμο πωπού κάθεται; Εμένα ευτυχώς ναι, του αρέσει.

αυτό όντως πιάνει:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα κοριτσάκια πιο πάνω..δίνουμε κάποια παιχνίδια ''παράξενα'' για εκείνη την στιγμή...άλλες φορές τα καταφέρνουμε και άλλες φορές αλλάζουμε μετά και ρούχα γιατί ειναι πασαλειμμένα με sudocream...

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

βαζω αυτοκολητα πανω απο την αλλαξιερα γαι να τα κοιταει κ ξεκολλαει,βαζω στο προσωπο μου καμια φορα κ προσπαθει να τα παρει,γνικα προσπαθω να ειναι απασχολημενα τα χερια της κ βοηθαει αυτο.

 

πολύ έξυπνο αυτό με τα αυτοκόλλητα στο πρόσωπο! Θα το δοκιμάσω :-D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Ο δε άντρας μου με έκανε να γελάσω τις προάλλες όταν ξύπνησε ο μικρός (εγώ αντλούσα) κι εκείνος τον πήρε αγκαλιά και τον ξάπλωσε στην αλαξιέρα αμέσως. Καλά λέω ρε συ, κράτα τον λίγο αγκαλίτσα να ξαγρυπνήσει, να συνέλθει. Και μου λέει θα τον κανακέψω μετά, θέλω να προλάβω να του αλλάξω πάνα τώρα που είναι ζαλισμένος γιατί μετά δεν θα μπορώ! ΧΑΧΑΧΑΧΑ Κάνε κι εσύ το ίδιο, άλλαξε με το που ξυπνάει.

 

Στο πλύσιμο πωπού κάθεται; Εμένα ευτυχώς ναι, του αρέσει.

 

Μου εξηγείς γιατί πάντα στους μπαμπάδες κάθονται παναγία ?1?! :?

Και το φετίχ με τα σωληνάρια? χαχαχα :-D

Το πλύσιμο μέχρι τώρα το κουμαντάρω πάντως, τον βάζω καθιστό στον νιπτήρα και τα πόδια απ' έξω.

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με τα κοριτσάκια πιο πάνω..δίνουμε κάποια παιχνίδια ''παράξενα'' για εκείνη την στιγμή...άλλες φορές τα καταφέρνουμε και άλλες φορές αλλάζουμε μετά και ρούχα γιατί ειναι πασαλειμμένα με sudocream...

 

Άμα ήταν από τη sudocream το πασάλιμα καλά θα ήταν..! :-D:-D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

και εμεις φετιχ με τα σωληναρια με τις κρεμες!:lol::lol::lol:συνηθως της δινω την sudocream και πασαλειβει το συμπαν!χιχιχιχι!τον τελευταιο καιρο ομως την αλλαζω ορθια με τις πανες βρακακια!σωθηκαμε αν και ακομα πρεπει με κατι να την δελεασω για να ερθει κοντα μου!παντως το θεμα ειναι να τα κραταμε απασχολημενα με κατι για να μην τα κυνηγαμε!

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλημέρα και καλό σαββατοκύριακο!

 

Είμαι απελπισμένη, δεν πάει αλλο...

 

Εδώ και μερικούς μήνες, όταν πάω να αλλάξω τον μικρό μου δημιουργεί πρόβλημα.

Ξεκίνησε με το να γυρνάει στο πλάι (οπου τον γυρνουσα πάλι κατω και ολα καλά), αργότερα γυρνούσε στην κοιλιά του (αγόρασα πάνες βρακάκια και του τα φορούσα ευκολότερα), μετά γυρνούσε και ανασηκωνόταν, και τώρα.... τώρα την κάνει με τα κακά στον κωλο!!!

 

Εχω φτάσει στα όρια μου, έχω ήδη αρκετές δουλειές όπως είναι τα πράγματα, δε μπορώ να μαζεύω κακά και να βρίσκω τις πατούσες του μεσα στην πάνα!!!!!!!

 

Τι κάνετε εσεις??? τι θα κάνω στον επόμενο 1 χρονο!?!?!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσι! αυτό ειναι πολυ σπαστικο το ξέρω.. το ζω κ εγώ!δεν καθετε λεπτο στο ιδιο σημείο..κ οταν αλλαζουμε πανα..χαμός!! τελευταια βρηκα ενα 'κολπακι' που σε μας πιάνει! οταν την ξαπλωνω για αλλαγη πάνας, της δίνω την χτενα της στο χερι, της αρεσει να την δαγκωνει κ την κραταει απασχολειμενη,επισεις της δινω το πακετο με τα μωρομαντηλα, της αρεσει η συσκευασια που κανει θορυβο.. κ γενικα οτιδηποτε της κρατα το ενδιαφερον, οπότε μενει ξάπλα απασχολημενη με το 'ενδιαφερον' της!

ισως πιασει κ σε σας.....καλη επιτυχία:lol:;)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσι! αυτό ειναι πολυ σπαστικο το ξέρω.. το ζω κ εγώ!δεν καθετε λεπτο στο ιδιο σημείο..κ οταν αλλαζουμε πανα..χαμός!! τελευταια βρηκα ενα 'κολπακι' που σε μας πιάνει! οταν την ξαπλωνω για αλλαγη πάνας, της δίνω την χτενα της στο χερι, της αρεσει να την δαγκωνει κ την κραταει απασχολειμενη,επισεις της δινω το πακετο με τα μωρομαντηλα, της αρεσει η συσκευασια που κανει θορυβο.. κ γενικα οτιδηποτε της κρατα το ενδιαφερον, οπότε μενει ξάπλα απασχολημενη με το 'ενδιαφερον' της!

ισως πιασει κ σε σας.....καλη επιτυχία:lol:;)

 

Despoinaki ευχαριστώ!

Ξεχασα να αναφέρω οτι έχω δοκιμάσει τα πάντα, μαντηλάκια, χαρτιά, πακετο απο τις πάνες, χτένα, πουδρα, κρεμα, ρούχα, πιπιλες, τι να σου λεω!!!

 

Δεν κάθεται με τιποτα....:cry:

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Despoinaki ευχαριστώ!

Ξεχασα να αναφέρω οτι έχω δοκιμάσει τα πάντα, μαντηλάκια, χαρτιά, πακετο απο τις πάνες, χτένα, πουδρα, κρεμα, ρούχα, πιπιλες, τι να σου λεω!!!

 

Δεν κάθεται με τιποτα....:cry:

πες του κάποιο τραγούδι που το αρέσει έτσι κ δεν θα σ γυρνάει αλλά θα του αρέσει γιατί το απολάμβανει.εμένα είναι 5,5μηνών κ έχει αρχίσει να γυρνάει.αλλά του αποσπά την προσοχή με τραγούδια που του αρέσουν κ έτσι καθετε!!!!!

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

πες του κάποιο τραγούδι που το αρέσει έτσι κ δεν θα σ γυρνάει αλλά θα του αρέσει γιατί το απολάμβανει.εμένα είναι 5,5μηνών κ έχει αρχίσει να γυρνάει.αλλά του αποσπά την προσοχή με τραγούδια που του αρέσουν κ έτσι καθετε!!!!!

 

και τραγουδια λεμε, και του αρεσει να μετραω μεχρι το δεκα, αλλα αυτα ηταν μεχρι πριν 2 βδομαδες.

 

με το να μετραω καθοταν μεχρι να πω 10. μετα την εκανε λολ

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

πολυ ζορικος ο μπεμπακος σου!χαχαχα!! ποσο ειναι? εμενα προς το παρον πιανουν αυτα αλλα μη φανταστεις για πολυ!!

χθες τι εκανε??εκανε κακακια, την ειχα ξαπλωμενη στο κρεββατι για αλλαγη πανας, κ τυχαια διπλα της ηταν το τηλεκοντρολ της tv , το πιανει, ανοιξε την tv, (τυχαιο φανταζομαι) κ μετα το ριχνει σχεδον μεσα στην πανα με τα κακααα!! δεν τα προλαβαινεις τα ζουζουνια!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ζορικος ο μπεμπακος σου!χαχαχα!! ποσο ειναι? εμενα προς το παρον πιανουν αυτα αλλα μη φανταστεις για πολυ!!

χθες τι εκανε??εκανε κακακια, την ειχα ξαπλωμενη στο κρεββατι για αλλαγη πανας, κ τυχαια διπλα της ηταν το τηλεκοντρολ της tv , το πιανει, ανοιξε την tv, (τυχαιο φανταζομαι) κ μετα το ριχνει σχεδον μεσα στην πανα με τα κακααα!! δεν τα προλαβαινεις τα ζουζουνια!!

 

11 Μηνων κλεινει σημερα! :-D

 

χθες το πρωι με γεμισε κακα.... :evil:

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

να τον απασχολεις συνεχεια,παρε μαζι σου μερικα πραγματακια που του αρεσουν και δινε του ενα ενα μολις βαριεται επομενο!ετσι καπως τον αλλαζα εγω,μετα τα βαρεθηκε κ αυτα και απλα τον γραπωνα σφιχτα για να μην μπορει να φυγει...και εκανα οσο πιο γρηγορα γινεται

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως όταν τα μωρά δεν κάθονται για αλλαγή πάνας, είναι καιρός να δοκιμάσουμε πάνα βρακάκι (easy up/up & go κλπ) Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα και σώθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε με το να γυρνάει στο πλάι (οπου τον γυρνουσα πάλι κατω και ολα καλά), αργότερα γυρνούσε στην κοιλιά του (αγόρασα πάνες βρακάκια και του τα φορούσα ευκολότερα), μετά γυρνούσε και ανασηκωνόταν, και τώρα.... τώρα την κάνει με τα κακά στον κωλο!!!

 

επίσης, δεν στέκεται ακόμη όρθιος για να τον αλλάζω με πάνα βρακάκι.

Πάλι ξαπλωμενο πρέπει να τον καθαρίσω...

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aπό ποιά ηλικία βάζουμε πάνα βρακάκι?

απο οποια θελεις αρκει να βρεις το νουμερο τους και να λαβεις υποψη οτι ειναι πιιο ακριβα,

Εγω στον μεγαλο εβαλα οταν χρονισε και στον μικρο πιο πριν. Υποψη ομως οτι δεν αρεσουν στους σταθμους ιδιετερα,

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...