Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αυξηση αδειας τοκετου (υπεγραφει σημερα 7/5/2008)


mamyb

Recommended Posts

kalispera paidia egw genikws den exw katalavei tipota, diavazw pws yparxoun ginaikes edw mesa opws i ginaika tou cool11 pou leei pws genise persi k pws akoma einai se adeia pws ginete auto?

 

egw kserw pws sinolika i adeia loxeias kai toketou einai 17 evdomades. 56 meres pernoume prin ton toketo kai 63 meta. oi 63 meres meta den boroun na auksithoun dld na paroume ligoteres prin ton toketo k perisoteres meta.. ta lew kala mexri edw? yparxei kapio melos pou na borei na mu pei an estw ws edw ta exw katanoisei swsta..

 

twra auto o nomos pou psifistike o 3655/2008 isxyei gia ginaikes asfalismenes sto IKA-ETAM mono!! kai didete meta tin adeia loxeias k toketou, plironomaste to vasiko mistho apo to OAED kai meta apo sinolika 10 mines girname sti douleia mas me meiomeno wrario.. swsta?

 

i petalia tote giati eipe pws o sinolikos xronos adeias einai 13,6 mines? mu leipoun 3,6 mines kapou...

 

min arxisw na rwtaw gia to pia einai ta epidomata kai apo pious foreis giati xathikame nomizw lol..

 

episis egw pou eimai anipantri mitera pernw kapoia epipleon adeia h epidoma?

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

episis egw pou eimai anipantri mitera pernw kapoia epipleon adeia h epidoma?

 

επιδομα επιπλεον οχι .... αδεια ναι αυτο το εξαμηνο που λεμε υσχηει για τις ανυπαντρες πιο πριν απο αυτον τον νομο...αλλα ανεφ αποδοχων (πιαστο αυγο και κουρεψετο) αν εχεις καποιες απορειες που μπορω να βοηθησω στειλε πμ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κορίτσια όλα αυτά, αλλά μας λένε τα μισά.

 

Πχ

 

1. Οτι όσο θα καθόμαστε δεν θα πέρνουμε ένσημα, τα οποία αργότερα θα ψάχνουμε να τα βρούμε.

 

2. Οτι ο 1 χρόνος τον οποίο δεν θα μπορεί να σε απολύσει ο εργοδότης θα μειωθεί σε 3 με 6 μήνες

 

3. Οτι τα υποτειθέμενα 651 ? είναι μικτά και οχι καθαρά,τα καθαρά είναι 550 ?, πράγμα που σημαίνει οτι οι γυναίκες που αμοίβονται με τα 700 ? - 800 ? καθαρά και ήδη ζορίζονται οικονομικά θα παραζοριστούν, ειδικά όταν έχουν ένα νέο μέλος της οικογένειας.

 

4. Οτι σιγά να μην το δεχτούν οι εργοδότες και οτι θα μας βλέπουν έτσι κι αλλιώς σας απειλή

 

κλπ

 

 

Mammyblue δεν νομιζω οτι ειναι ετσι οπως τα λες

 

χθες στον Αυτια συγκεκριμενα αναφερθηκε οτι το εξαμηνο που θα καθομαστε θα υπολογιζεται στον συνταξιμο χρονο και θα κολλουνται κανονικα ενσημα. Το ποσο των 680 ευρω νομιζω πως ειναι καθαρα οχι μεικτα.

 

Εξαλλου η γυναικα εχει το δικαιωμα να μη κατσει και τους 6 μηνες που της διδονται αλλα μονο οσους επιθυμει. Παντως κατι ειναι κι αυτο!

 

Τι να σου πω blue, εμένα μου τα είπανε κοπέλες που δουλεύουν σε ΟΑΕΔ και ΙΚΑ. Οτι μου είπανε σου λέω. Προφανώς ούτε αυτοί ξέρουν τι τους γίνεται.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που ξέρω είναι οτι πρέπει να προσέχουμε γιατί ο νόμος αυτός πολύ περίπλοκος μου φαίνεται και πολύ ωραία μας τα λένε. Κάποιο λάκο έχει η φάβα. Πότε ήταν το δημόσιο τόσο ανοιχτοχέρικο για να είναι και τώρα; Όσο για τα 680 ? είναι σίγουρα μεικτά. Γίνονται κρατήσεις, όπως και στα επιδόματα που πέρνουμε. Πχ γιατί ενώ το ημερομίσθιο κάποιας είναι πχ 35 ? και της δίνει το ΙΚΑ 17 ?.Μήπως λέω,μήπως μας δουλεύουν

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ...mummyblue πόσο δίκιο έχεις...Εγώ γέννησα 22/2 σήμερα πήγα στη δουλειά (ο εργοδότης μου διέκοψε την άδεια που δικαιούμε το καλοκαίρι, παρόλο που είχε συμφωνήσει να την πάρω μετά το τέλος της άδειας λοχείας) και όσο αφορά το 6μηνό μου είπε οκ πάρτο αλλά μετα αντίο...

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και όσο αφορά το 6μηνό μου είπε οκ πάρτο αλλά μετα αντίο...
θα σου πρότεινα να πάρεις το 6μηνο και μετά να φύγεις (να σε διώξει αυτός εννοείται), γιατί έδειξε από την αρχή τα χαρτιά του: μη περιμένεις ότι αν δεν πάρεις το 6μηνο, θα είναι πιο ελαστικός μαζί σου..σε περιμένουν σίγουρα δύσκολες καταστάσεις, που θα ζητάς άδεια γιατί κάτι έχει το παιδί, κι εκείνος δε θα στη δίνει...δε νομίζω ότι θα σου αρέσει να δουλεύεις κάτω από τη βασανιστική σκέψη ότι δε πρέπει να παίρνεις άδειες γιατί μπορεί να σε απολύσει..
Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia egw genikws den exw katalavei tipota, diavazw pws yparxoun ginaikes edw mesa opws i ginaika tou cool11 pou leei pws genise persi k pws akoma einai se adeia pws ginete auto?

 

egw kserw pws sinolika i adeia loxeias kai toketou einai 17 evdomades. 56 meres pernoume prin ton toketo kai 63 meta. oi 63 meres meta den boroun na auksithoun dld na paroume ligoteres prin ton toketo k perisoteres meta.. ta lew kala mexri edw? yparxei kapio melos pou na borei na mu pei an estw ws edw ta exw katanoisei swsta..

 

twra auto o nomos pou psifistike o 3655/2008 isxyei gia ginaikes asfalismenes sto IKA-ETAM mono!! kai didete meta tin adeia loxeias k toketou, plironomaste to vasiko mistho apo to OAED kai meta apo sinolika 10 mines girname sti douleia mas me meiomeno wrario.. swsta?

 

i petalia tote giati eipe pws o sinolikos xronos adeias einai 13,6 mines? mu leipoun 3,6 mines kapou...

 

min arxisw na rwtaw gia to pia einai ta epidomata kai apo pious foreis giati xathikame nomizw lol..

 

episis egw pou eimai anipantri mitera pernw kapoia epipleon adeia h epidoma?

 

Εννοει 3,6 μηνες την ισοχρονη προς το μειωμενο ωραριο αδεια .Αν στην δοσει ο εργοδότης βέβαια.... :roll: και αν την θέλεις κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ενσημά σου τα παίρνεις κανονικά.

Ενα επιπλέον κέρδος που δεν αναγράφεται πουθενά, είναι οτί για 1 χρόνο μετά την επιστροφή στην εργασία, οι κρατήσεις πρός το ΙΚΑ μειώνονται κατά 50%.

 

 

Ωραία κορίτσια όλα αυτά, αλλά μας λένε τα μισά.

 

Πχ

 

1. Οτι όσο θα καθόμαστε δεν θα πέρνουμε ένσημα, τα οποία αργότερα θα ψάχνουμε να τα βρούμε.

 

2. Οτι ο 1 χρόνος τον οποίο δεν θα μπορεί να σε απολύσει ο εργοδότης θα μειωθεί σε 3 με 6 μήνες

 

3. Οτι τα υποτειθέμενα 651 ? είναι μικτά και οχι καθαρά,τα καθαρά είναι 550 ?, πράγμα που σημαίνει οτι οι γυναίκες που αμοίβονται με τα 700 ? - 800 ? καθαρά και ήδη ζορίζονται οικονομικά θα παραζοριστούν, ειδικά όταν έχουν ένα νέο μέλος της οικογένειας.

 

4. Οτι σιγά να μην το δεχτούν οι εργοδότες και οτι θα μας βλέπουν έτσι κι αλλιώς σας απειλή

 

κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τα ενσημά σου τα παίρνεις κανονικά.

Ενα επιπλέον κέρδος που δεν αναγράφεται πουθενά, είναι οτί για 1 χρόνο μετά την επιστροφή στην εργασία, οι κρατήσεις πρός το ΙΚΑ μειώνονται κατά 50%.

 

Αυτό το άκουσα κι εγώ.

Χρειάζεται όμως διευκρίνιση για το σε ποιές κρατήσεις αναφέρονται. Σε αυτές που παρκαρατούνται από τον μικτό μηνιαίο μισθό ή στο ποσό που καταβάλει ο εργοδότης για κάθε εργαζόμενο κάθε μήνα (αυτό το ποσό δεν φαίνεται στη μισθοδοσία, αλλά το καταβάλει ο εργοδότης στο ΙΚΑ).

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ενσημά σου τα παίρνεις κανονικά.

Ενα επιπλέον κέρδος που δεν αναγράφεται πουθενά, είναι οτί για 1 χρόνο μετά την επιστροφή στην εργασία, οι κρατήσεις πρός το ΙΚΑ μειώνονται κατά 50%.

 

 

Ωραία κορίτσια όλα αυτά, αλλά μας λένε τα μισά.

 

Πχ

 

1. Οτι όσο θα καθόμαστε δεν θα πέρνουμε ένσημα, τα οποία αργότερα θα ψάχνουμε να τα βρούμε.

 

2. Οτι ο 1 χρόνος τον οποίο δεν θα μπορεί να σε απολύσει ο εργοδότης θα μειωθεί σε 3 με 6 μήνες

 

3. Οτι τα υποτειθέμενα 651 ? είναι μικτά και οχι καθαρά,τα καθαρά είναι 550 ?, πράγμα που σημαίνει οτι οι γυναίκες που αμοίβονται με τα 700 ? - 800 ? καθαρά και ήδη ζορίζονται οικονομικά θα παραζοριστούν, ειδικά όταν έχουν ένα νέο μέλος της οικογένειας.

 

4. Οτι σιγά να μην το δεχτούν οι εργοδότες και οτι θα μας βλέπουν έτσι κι αλλιώς σας απειλή

 

κλπ

 

Ο χρόνος της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας λογίζεται ως χρόνος ασφάλισης στον κλάδο σύνταξης του ΙΚΑ –ΕΤΑΜ, οι δε προβλεπόμενες εισφορές υπολογίζονται επί του κατά περίπτωση αναφερόμενου παραπάνω ποσού, από το οποίο ο ΟΑΕΔ παρακρατεί την προβλεπόμενη εισφορά ασφαλισμένης και την αποδίδει στο ΙΚΑ –ΕΤΑΜ, μαζί με την προβλεπόμενη εισφορά εργοδότη που βαρύνει τον Οργανισμό.Κοινώς τα 681 ? είναι μικτά.

 

Επίσης

 

Στην περίπτωση καταβολής μικρότερου ποσού επιδότησης, μειώνεται αναλογικά και ο χρόνος προς αναγνώριση στην ασφάλιση. Άρα θα ψάχνουμε στα γεράματα ένσημα.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ενσημά σου τα παίρνεις κανονικά.

Ενα επιπλέον κέρδος που δεν αναγράφεται πουθενά, είναι οτί για 1 χρόνο μετά την επιστροφή στην εργασία, οι κρατήσεις πρός το ΙΚΑ μειώνονται κατά 50%.

 

 

Ωραία κορίτσια όλα αυτά, αλλά μας λένε τα μισά.

 

Πχ

 

1. Οτι όσο θα καθόμαστε δεν θα πέρνουμε ένσημα, τα οποία αργότερα θα ψάχνουμε να τα βρούμε.

 

2. Οτι ο 1 χρόνος τον οποίο δεν θα μπορεί να σε απολύσει ο εργοδότης θα μειωθεί σε 3 με 6 μήνες

 

3. Οτι τα υποτειθέμενα 651 ? είναι μικτά και οχι καθαρά,τα καθαρά είναι 550 ?, πράγμα που σημαίνει οτι οι γυναίκες που αμοίβονται με τα 700 ? - 800 ? καθαρά και ήδη ζορίζονται οικονομικά θα παραζοριστούν, ειδικά όταν έχουν ένα νέο μέλος της οικογένειας.

 

4. Οτι σιγά να μην το δεχτούν οι εργοδότες και οτι θα μας βλέπουν έτσι κι αλλιώς σας απειλή

 

κλπ

 

Ο χρόνος της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας λογίζεται ως χρόνος ασφάλισης στον κλάδο σύνταξης του ΙΚΑ –ΕΤΑΜ, οι δε προβλεπόμενες εισφορές υπολογίζονται επί του κατά περίπτωση αναφερόμενου παραπάνω ποσού, από το οποίο ο ΟΑΕΔ παρακρατεί την προβλεπόμενη εισφορά ασφαλισμένης και την αποδίδει στο ΙΚΑ –ΕΤΑΜ, μαζί με την προβλεπόμενη εισφορά εργοδότη που βαρύνει τον Οργανισμό.Κοινώς τα 681 ? είναι μικτά.

 

Επίσης

 

Στην περίπτωση καταβολής μικρότερου ποσού επιδότησης, μειώνεται αναλογικά και ο χρόνος προς αναγνώριση στην ασφάλιση. Άρα θα ψάχνουμε στα γεράματα ένσημα.

 

mammyblue pia enshma kai suntaksh?? ego polu amfibalo an tha paroume suntaksh se 30 xronia! skeftomouna oti sthn douleia mou eimaste 13 atoma anv tvn 30 kai mono ego exo paidi..dld to paidi mou tha prepei na douleuei gia 13 suntakseis!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ενσημά σου τα παίρνεις κανονικά.

Ενα επιπλέον κέρδος που δεν αναγράφεται πουθενά, είναι οτί για 1 χρόνο μετά την επιστροφή στην εργασία, οι κρατήσεις πρός το ΙΚΑ μειώνονται κατά 50%.

 

 

Ωραία κορίτσια όλα αυτά, αλλά μας λένε τα μισά.

 

Πχ

 

1. Οτι όσο θα καθόμαστε δεν θα πέρνουμε ένσημα, τα οποία αργότερα θα ψάχνουμε να τα βρούμε.

 

2. Οτι ο 1 χρόνος τον οποίο δεν θα μπορεί να σε απολύσει ο εργοδότης θα μειωθεί σε 3 με 6 μήνες

 

3. Οτι τα υποτειθέμενα 651 ? είναι μικτά και οχι καθαρά,τα καθαρά είναι 550 ?, πράγμα που σημαίνει οτι οι γυναίκες που αμοίβονται με τα 700 ? - 800 ? καθαρά και ήδη ζορίζονται οικονομικά θα παραζοριστούν, ειδικά όταν έχουν ένα νέο μέλος της οικογένειας.

 

4. Οτι σιγά να μην το δεχτούν οι εργοδότες και οτι θα μας βλέπουν έτσι κι αλλιώς σας απειλή

 

κλπ

 

Ο χρόνος της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας λογίζεται ως χρόνος ασφάλισης στον κλάδο σύνταξης του ΙΚΑ –ΕΤΑΜ, οι δε προβλεπόμενες εισφορές υπολογίζονται επί του κατά περίπτωση αναφερόμενου παραπάνω ποσού, από το οποίο ο ΟΑΕΔ παρακρατεί την προβλεπόμενη εισφορά ασφαλισμένης και την αποδίδει στο ΙΚΑ –ΕΤΑΜ, μαζί με την προβλεπόμενη εισφορά εργοδότη που βαρύνει τον Οργανισμό.Κοινώς τα 681 ? είναι μικτά.

 

Επίσης

 

Στην περίπτωση καταβολής μικρότερου ποσού επιδότησης, μειώνεται αναλογικά και ο χρόνος προς αναγνώριση στην ασφάλιση. Άρα θα ψάχνουμε στα γεράματα ένσημα.

 

mammyblue pia enshma kai suntaksh?? ego polu amfibalo an tha paroume suntaksh se 30 xronia! skeftomouna oti sthn douleia mou eimaste 13 atoma anv tvn 30 kai mono ego exo paidi..dld to paidi mou tha prepei na douleuei gia 13 suntakseis!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Sophia D πες το ψέμματα. Μας δουλεύουν όλοι, μας παρουσιάζουν την μισή αλήθεια. Είπα και ΄γω τόσο ανοιχτοχέριδες. Και με λογιστή που μίλησα, τα ίδια μου είπε. Ότι τα 681 ? είναι μικτά. Πάντα όταν γίνονται ανακοινώσεις σχετικά με χρήματα, όπως πχ είναι οι συλλογικές συμβάσεις εργασίας, όλα μου είπε αφορούν μικτά. Τι να πω πάντως, εγώ έχω μεγάλο δίλημμα και δεν ξέρω τι να κάνω, να καθίσω και μετά να ψάχνω για δουλειά ή να πάω και να μετανιώνω την ώρα και την στιγμή που άφησα το παιδί μου.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω πάντως, εγώ έχω μεγάλο δίλημμα και δεν ξέρω τι να κάνω, να καθίσω και μετά να ψάχνω για δουλειά ή να πάω και να μετανιώνω την ώρα και την στιγμή που άφησα το παιδί μου.

 

Kι εγώ το ίδιο! :cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, κάνω ποστ οπου βρίσκω σχετικο θεμα γιατί όπως όλες με καιει το θεμα, αν με πιάνει κλπ!!

 

επειδή μπερδέυτηκα...

γέννησα 15/7/07, βρίσκομαι σε μειωμένο ωράριο (1 ωρα την ημέρα)

τί πρέπει να κάνω δηλαδή για να μην το χάσω;;;

να πιέσω το φεντικό να μου δώσει το μειωμένο ωράριο σε συγκεντρωτική άδεια;;; (και , ναι! σιγά να μην μου το κάνει!!!)

πως μπορώ να το διεκδηκίσω γενικά;;; και σαν χρόνο άδειας αλλά και φυσικά να μην χάσω τα χρήματα!!

 

ζητάω πολλά;;;

βοηθηστε βρε κορίτσια... όποιες ξέρετε ή έχετε καταλάβει!!!

ας βοηθήσουμε η μια την άλλη γιατί με τις δημόσιες υπηρεσίες όπου και να παίρνω τηλέφωνο ακόμη δεν έχουν βγάλει ακρη...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πότε γέννησε και τί έκανε στις 3-4;

 

Δεν γράφεις ξεκάθαρα σε τί άδεια είναι η γυναίκα σου. Αν γέννησε τον Νοέμβριο μπορεί να την πιάνει ο νόμος γιατί μπορεί να τελείωσε η άδεια μητρότητας (63 μέρες) να πήρε 1 μήνα κανονική άδεια και να γύρισε το μειωμένο ωράριο σε περίπου 4 μήνες άδεια. Αλλά να γυρνάει Ιούνιο, δεν ξέρω πώς γίνεται. Μόνο αν γέννησε τέλος Δεκέμβρη μου βγαίνει.

 

Ο ΟΑΕΔ είναι αρμόδιος φορέας για να σε ενημερώσει.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα στις 15/11/2007 και ημουν σε αδεια κυησης μονο για ενα μηνα γιατι ειχα ΠΗΤ 12/12/2007(γεννησα προωρα), μετα πηρα 3 μηνες αδεια λοχεις, ενα μηνα αδεια ετησια και απο 29/03/2008 ειμαι στο 9μηνο αντι μειωμενου.

δικαιουμε και το εξαμηνο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...